B. GAZAN 29e JAARGANG DINSDAG 16 MAART 1938 No. 31 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOS WIERINGEN EN OMSTREKEN TANDARTS EKEN DONDERDAG VAN 9' M UUR. GELOUTERD. CIRCUS BLOEMENFELD CIRCUS BLOEMENFELD SPORT. WIER1MGER COURANTS verschijnt elken dinsdag, donderdag en zaterdag. abonnementsprijs per 3 maanden t 1.25. CAFÉ ROOBOL Markt SCHAGEN blijft spreekuur houden uitgever bosker wieringen. BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telef. Intercomm. No. 19. BINNENLANDSCH NIEUWS. liet stichten van een school voor bui tengewoon onderwijs aan zwakzinnige kinderen ten doel had. Dezer dagen zijn er ook plannen gemaakt om in West-Friesland een R.-K. school voor di't soort onderwijs in het leven te roe pen men is van oordeel dat een neu trale school in elk geval reden van be staan heeft. Het hoofdbestuur van „Het Witte Kruis" zal al'thans op de ledenvergadering voorstellen ter zake jdoen. Een 102-jarige te Apeldoorn. De weduwe J. Gerse-Van Voorden, de oudste inwoonster van Apeldoorn, vierde Maandag haar 102e verjaardag. Zij woont samen met haar eenig doch ter, de weduwe J. Hofman-Gerse. De oude dame kan niet veel drukte meer hebben, maar leeft overigens zonder veel ongemakken voort. Drie kinderen in brandend Konijnenhok. Moeder redt hen bijtijds. Dank zij het snelle ingrijpen van de moeder zijn Zaterdagmiddag aan de Sanatoriumlaan te Zeist drie kinderen van een wissen dood door verbranding gered. Achter het huis van familie De Rooy i^taat een konijnenhok van drie verdie pingen. In dit hok speelden drie kinde ren van 5, 3 en 2 jaar van het echtpaar De Rooy. Na het deurtje in het hok ie hebben gesloten, heeft een der kleinen blijkbaar een lucifer ontstoken, waar door brand uitbrak. Deze brand was, doordat een sterke rook ontstond en ch kleinen den uitgang niet meer terug konden vinden, den kleinen bijna nood lottig geworden. Het hok is zoo ver achter de woning gelegen., dat het gejammer van de klei nen in liet woonhuis niet meer te hoo ren was. Gelukkig was nog een vierja rig kindje huiten het hok gebleven en toen dit zag wat binnen gebeurde, waarschuwde het kind direct de moe der, die. de kleinen uit het inmiddels reeds fel brandende hok naar buiten bracht. Zij hadden reeds brandwonden aan gezicht en handen opgeloopen. De kleinen zijn onmiddellijk per auto naar het Ziekenhuis te Zeist overge bracht. De verwondingen zijn niet van gevaarlijken aard Het hok is geheel in vlammen opge gaan. HARING VOOR DEN BALKAN Zaterdagochtend arriveerde in de Scheveningsche haven het motor- vrachtschip „Java." Dit schip zal onge BUITENLANSCH NIEUWS. DUITSCHLAND VERWERPT 1 Ter opluistering zong het jonge ge- PROTPST mengde zangkoor ..Morgenrood" eeni Zoowel van Engeland als van ge liederen, en gaf een Band onder lei ding van den heer D. Kooij muziek ten beste. Het was een recht gezellige jubileums avond. Frankrijk. De Duitsche Regeering heeft de pro festen van Engeland en Frankrijk in verband met Oostenrijkschc kwestie verworpen. GEMEENTE WIERINGEN. HITLER's REDE TE LINZ. Aan het door het D. N. B. verspreide resumé van de door Hitier te Linz ge houden rede, in antwoord op de ver welkoming door Seyss-Inquart, meldt men nog het volgende In zijn van het balkon van het Raad-| huis gehouden rede, die ook per radio verspreid werd, zeide Hitier o.m. „Duitsche volksgenooten Tk dank u, die hier zijt bijeengekomen en getuige nis aflegt da't het niet de wil van slechts enkelen is dit groote „volks- Duitsche rijk 'te stichten, maar de wensch en de wil van het Duitsche voile zelf. Mogen eenigen van onze bekende internationale zoekers naar de waar heid de werkelijkheid niet alleen zien, maar haar later ook erkennen. Toen ik, eens uit deze stad vertrok, droeg ik mij dezelfde belijdenis, die mij thans nog vervult. Denkt u zich eens in, hoe bewogen ik ben, nu ik na zoo veel jaren die belijdenis tot werkelijk heid heb gemaakt. Toen de Voorzienigheid mij eens uit deze stad riep om de leiding van liet rijk op mij te nemen, moet zij mij daar mede een opdracht hebben gegeven Die opdracht kan slechts zijn geweest, dat ik mijn geboortegrond aan het Duitsch Rijk moest teruggeven. Ik heb aan die opdracht geloofd, er voor geleefd en gestreden en ik geloof, dat ik haar thans heb vervuld. Gij allen zijt daarvan getuige en sïaat er borg voor. Ik weet niet, op welken dag gij opgeroepen zuft, worden. Ik hoop, dat die dag niet ver zal zijn, dan zult uiting moéten geven aan uw eigen be lijdenis en ik geloof, dat ik dan met trots op mijn vaderland zal kunnen wijzen. Dan moet voor do wereld bewe zen worden, dal iedere nieuwe po ging, hm dit volk te verscheuren, ver- geefsch zal zijn. (Toejuichingen.; Zooals gij verplicht zult zijn voor de Duitsche toekomst uw bijdrage te leve ren, zoo is geheel Duitschland bereid Aid. Wieringen S.D.A.P. 25 jaar. Zaterdagavond werd in het „Eigen Gebouw" te H.-Iioef het, 25-jarig he slaan der Afd. herdacht. De bijeenkomst, die druk was be zocht, droeg een eenigzins feestelijk karakter en temidden van talrijke ge schonken hloemstukken had het, be stuur plaats genomen. Met een hartelijk woord van welkom heette de voorz., de heer Bontkes allen jde Cinema ingericht als Cirus en kan welkom, inzonderheid de afgevaardig- men op bovengenoemde dagen ver- de van het Gewestelijk Bestuur en,bluffende staaltjes van acrobatiek be Politie. Verloren een Vulpen, merk Watermans en een portemonnaie inh. 2 gulden. Gevonden een glacé heerenhand schoen. Onbeheerd aangetroffen een dames- rijwiel. Inl. bij den Gem.-Bode. CINEMA DE HAAN INGERICHT ALS CIRCUS. Woensdag en Donderdag a.s. biedt Cinema De Haan het publiek weer eens iets bijzonders. Ditmaal heeft het veer 2500 vaten haring laden, gepakt]hij te dragen en het doet dat reeds van in heeie en halve Schotsche tonnen en j.-. bestemd voor de Balkanstaten. - Onderwijs aan zwakzinnigen. Te Hoorn is op uitnoodiging der Nrd.- Ilollandsche Vereeniging „Hot Witte Kruis"_een vergadering gehouden, die FEUILLETON. 12.) Een paar passagiers hadden intusschen Ida opgeholpen en haar bezijden den weg in het gras neergezet. Eerst langzamerhand kon zij. nagaan wat er gebeurd was, en toen zij het lichaam van Gijs in een der waggons zag dragen, kwam plotseling het hevige bewust zijn van schuld in haar op. Gijs had gewaar schuwd en zij had zijne waarschuwing in den wind geslagen dat zij door hem gered was, wist zij nog niet. Het eerst wat zij vroeg, was „Is hij dood „Neen, juffrouw.1" zeide een der passagiers, „maar zij gelooven toch niet, dat hij het lang maken zal." „O God," steunde Ida. „En het is mijne schuld." Snikkend verborg zij haar gelaat in beide handen. ZEVENDE HOOFDSTUK. Vreeselijk was de ontzetting van den heer Hartema, toen* van Almen hem het verhaal van het ongeluk deed. Ook Ida vernam nu voor het eerst wat Gijs voor haar gedaan had. Als van pijn kromp zij ineen. De heer Hartema zag hethij nam de hand zijner dochter in de zijne en kuste haar hartelijk. „Neen, neen," zeide Ida gejaagd, „ik ver dien dat niet." De heer Hartema begreep niet wat zij meen de. „Hoe kwam het, dat je den straatweg reed het is altijd gevaarlijk met den stoom tram. Heeft Gijs je niet gezegd, dat je beter deed een andere weg te houden Ik ga da delijk naar hem toe." „Ja, ja, maar beschuldig hem niet, hij heeft gewaarschuwd en ik heb hem bespot," zei Ida. Het gelaat van den heer Hartema nam eene strenge uitdrukking aan. „Gaat u naar Gijs, vader daag'. Ziet in de Duitsche soldaten, die uit alle gouwen van het rijk binnen marcheeren, offervaardige strijders voor de eenheid van het geheele groote Duitsche volk, voor de macht van om rijk, voor zijn grootheid en heerlijk beid. Thans en voor altijd Sieg heil!' „Ja, waarom „Ik ga met u mede, ik moet hem zien," zei de Ida „Neen, blijf nu, ik zal eerst zien hoe het daar gesteld is, en je laten weten, of je ko men kunt." De heer Hartema was sterk onder den in druk van het gebeurde. Hij ging de koetsiers woning binnen en een enkele blik op de daar aanwezigen was voldoende, om hem de over tuiging te geven, hoe ernstig het was. De vrouw van Gijs zat snikkende naast het hen, die de zusterafde-elingen vertegen woordigen. Spr. releveerde dan hoe er daadwer kelijk veel van de afd.- is uitgegaan, hoe thans een raadsfractie de arbei dersbelangen voorstaat, de stichting van 't „Eigen Gebouw"' heeft plaats gehad, enz. en spr.-beveelt de belan gen der Afd. hij voortduring hij de le den aan. Na het openingswoord was gelegen heid tot complimenteering, en daarbij voerden het woord de heer Stubbe namens de Landarb. Bond, de heer Jb. Mooi namens de V.A.R.A., de heer S. Slikker namens de Bouwvakath. bond. Mevr. it-Slikker namens de S.D.A.P.-tVrouwenclub de heer v.d. Slikke namens de ambten.-bond de heer Smit namens de Afd. Den Hel der S.D.A.P. de heer Feikes namens de afd. W.-Meer S.D.A.P. en de hr. v.d. Vaart namens het Gewest De afgev. van de Bouwvakarb. hond, v. d. Afd. Den Helder en van het Ge west deden hunne «complimenten ver gezeld gaan van een enveloppe met inhoud. Dit werd onder dank aanvaard en de voorz. beantwoordde tevens de verschil lende sprekers die zoovele waardeeren- de woorden jegens de Afd. Wieringn hadden geuit. De heer S. P. de Vries, een der op richters, releveerde in een gedocumen teerde redevoering, hoe moeilijk het was in het begin, doch hoe tot zijn blijd schap het kleine plantje gegroeid was tot een hechte sterke hoorn. Begonnen met 28 leden, telt de Afd. thans 134 le den. Spr. hoopt dat de Afd. steeds mag groeien en bloeien. Cinema de Haan Hippolytushoef. wonderen. Hieronder volgen eenige recensies. PASTORIE TE ZUIDERWOÜDE post Monnikendam. Sopt. 1937. Ondergcteekende verklaart, dat het Circus BLUMENFELDT tot groot genoegen van de bevolking en niet in het minst tot zijne eigene voldoening te Zuiderwoude is opgetreden. De verschillende nummers werden vlot en tot in onderdeelen verzorgd uit gevoerd. Aan het Circus Blumenfeldt werken menschen mee, die hun vak verstaan. De dressuur van pony's zoowel als die van honden verried het ware ge duld en de groote dierenliefde, die zulke voorstellingen alleen maar rechtvaardigen. Uit het oogpunt van dierenvriendschap ging er opvoedende kracht van uit. De muzikale prestatie's paarden virtuositeit aan groote bekwaamheid, terwijl de daarbij uitgevoerde acroha tiek op hoog peil stond. De clowns-nummers waren van de goede soort en van een peil, dat gun stig afsteekt bij wat men soms op dit gebied te zien krijgt. Weshalve ondergcteekende met. groo le vrijmoedigheid deze verzameling van Circus-artisten- in de welwillende belangstelling van het publiek aanbe veelt, wetende dat de energieke lei ding van den Heer Blumenfeldt, die in deze moeilijke tijden tracht aan ver schillende anders tot werkeloosheid ge doemde goede Circus-artisten een be staan te verschaffen, die belangstelling ten volle verdient En teekent de predikant van Zuiderwouwe Wl E. M. EGGINK. Gem. Broek in Waterland, 20-9-'37. Geachte Collega Ik kan U den Heer Blumenfeldt als een volstrekt eerlijk en net persoon aanbevelen. Zijn voorstelling is goed. Pc menschen zijn zeer beschaafd in ADVERTENTIëN: Van 1 5 regels f 0.50 Iedere regel meer f 0.10 in Cinema de Haan Hippolytushoef. hun optreden. Zij verdienen alle mede werking. De Burgem. van Broek i. W. PEEBEBOOM. fluisterde hij, nauw hoorbaar. „Kan ik nog iets voor je doen, Gijs," vroeg de heer Hartema. „Neen, dank," antwoordde Gijs wiens oogen zijne vrouw zochten. De gang van Ha naar de koetsierswoning was de treurigste gang haars levens. Zij wilde Gijs zien, zij wilde hem om vergeving vragen, alvorens hij van de aarde scheidde, maar zij was bevreesd dat gelaat te ontmoeten, dat gelaat, dat haar vroeger zoo menigmaal er gernis had gegeven, maar dat haar nu zoo bed, waarop de gewonde lag, terwijl de kin-geheel anders voorkwam. Zij verwachtte een deren, allen in het vertrek aanwezig, schrei ende den afloop van het vreeselijke ongeval afwachtten want de dokter, die dadelijk ge komen was, had verklaard dat het waarschijn lijk binnen een paar uur met den gewonde gedaan zou zijn hij achtte het noodeloos nog tot eene amputatie over te gaan, want alvo rens deze afgeloopen was, zou de gewonde misschien reeds den laatsten adem hebben uitgeblazen. Bovendien was het geheele on derlijf zoodanig gekneusd, dat de amputatie toch niets zou helpen. Vreeselijk was het lijden van Gijs men kon zien dat hij al zijn wilskracht noodig had, om dit niet te veel aan zijn vrouw te doen blijken. Toen de heer Hartema de legerstede nader de, kwam er een glans van vreugde op zijn gelaat „Dank, dank, duizendmaal dank," zeide deze terwijl hij voorzichtig de hand van Gijs drukte, „je hebt voor mij het liefste gered wat ik op aarde heb, maar helaas ten kos te van je zeiven. Ik zal nooit goed kunnen maken, wat je voor mij gedaan hebt." Gijs wierp een blik op zijne vrouw en kin deren. „Heb daarover geen zorg, oude vriend, zoo lang ik nog wat heb, zal het hun aan niets ontbreken „Dank," prevelde Gijs en trachtte de hand van den heer Hartema te drukken. „Gijs," zeide deze, „mijne dochter zou je willen zien. Kun je haar vergeven Hij knikte van ja. „Allen vergeving n'oooüg, 3e KLASSE. ALKMAARSCHE BOYS KAMPIOEN. Het lied in de 3e klasse is uit. Alkmaarsche Boys zag kans beide punten binnen te halen waardoor haar de begeerde titel ten deel viel. De overwinning was niet erg overtuigend, 1 doelpunt in deze wedstrijd gescoord besliste het kampioenschap, voor Purmersteijn was het dan ook een alleszins eervolle nederlaag. De Alkm. Boys zal van aller harte het kam pioenschap gegund zijn, zij toonde zich in alle opzichten een sportieve tegenpartij, wat nu juist niet van alle candidaten gezegd kan worden. De andere uitslagen verloren hierdoor alle haar beteekenis, hoewel Volewijckers toch nog met haar kleine kansje rekening hield, zij klopte n.1. Hollandia in eigenhuis met 1—3. Zaandijk raakte verder op achter door dat Assendelft, hoewel van de onderste plaats gevrijwaard, zich kranig weerde, 11 was de uitslag. Texel kon ook haar laatste wedstrijd niet in een overwinning omzetten. De stand is als volgt Alkm. Boys Volewijckers Helder Zaandijk A.P.G.S. Succes Purmersteijn Hollandia Assendelft Texel 4E KLASSE A. WIERINGERWAARD KAMPIOEN. Door een overwinning op Watervogels is Wieringerwaard thans kampioen geworden, zij hebben hiermede de pracht prestatie ver richt om van de le klas N.H.V.B. door te gaan naar de bovenste plaats van 4e kl. K.N.V.B. Dat zij hierin geslagt zijn is vooral voortge sproten uit het feit, dat de meeste elftallen in de 4e kl. geheel vreemd tegenover de Wie- ringerwaardploeg stonden, 'wat ook blijkt uit het feit dat van de ploegen uit de directe omgeving niet of met de allergrootste moeite gewonnen kon worden, maar hoe dari ook de prestatie verdient ten volle onze felicitatie. Voor B.K.C. is het een geduchte tegenvaller, hadden deze eerst de hoop al verloten, door 2 achtervolgende nederlagen kwam er weel een lichtpuntje in zichthad W.-waard n.1. dit keer weer verloren of gelijk gespeeld dan had B.K.C. het in eigen hand gehad doordat j nog tegen Wieringerwaard moet uitkomen. M.F.C.Andijk en Strandvogels Nieuwe Niedorp deelden de punten 11 en 22 wa ren hier de uitslagen. Schagen zag kans 18 12 4 2 52-20 28 17 11 3 3 51-17 25 16 11 1 4 41-33 23 17 10 4 3 58-25 23 17 7 1 9 32-40 15 16 5 4 7 32-33 14 18 4 6 8 24-29 14 17 4 3 10 19-55 11 17 4 3 10 34-48 11 18 3 1 14 13-65 7 Helder —De Volewijckers bui- strenge rechter, maar toch, zij wilde gaan, zij moest alles doen, wat zij kon, om nog ver geving te bekomen. Het kostte haar groote moeite om de koet sierswoning te bereiken zij moest zich her haaldelijk aan den arm van van Almen vast houden. Eens hield zij geheel stil en zeide „Ik kan niet." Maar dan vatte zij weer moed, want zij moest, zij moest. Toen zij de deur binnenkwamen, hoorde zij eene vrouwestem, die plechtig las „Hij doet ons niet naar onze zondert en vergeldt ons niet naar onze ongerechtighe den. „Want zoo hoog de hemel is boven de aarde, is Zijne goedertierenheid geweldig over dege nen, die hem vreezen. Intusschen was Ida aan den ingang dei- slaapkamer verschenen. Doodelijk bleek, tot in het diepst harer ziel geschokt, stond zij daar als het beeld der wanhoop. De heer Har tema kwam naar haar toe en geleidde haar naar de legerstede. „Vergeving, Gijs, vergeving snikte Ida. Maar Gijs had haar reeds vergeven. De uit drukking zijner oogen was zacht, toen hij fluisterde „Moed houden, juffer, wat God doet is wel gedaan." Toen boog Ida zich geheel over hem heen, vatte met beide handen zijne hand en vroeg „Kan je mij geheel vergeven, Gijs Gijs knikte, en poogde haar hand te druk ken. Nog dieper boog Ida zich voorover en drukte' een kus op het klamme voorhoofd van Gijs. Deze zag haar met liefdevollen blik aan. Ida was bevredigd. Zij begreep, dat zij niet langer de plaats mocht innemen, waarop de vrouw recht had. „Uitkomst in den dood," prevelde Gijs. Zijne vrouw sloeg Psalm 68 op en las „Die God is onze zaligheid, een God van volkomene zaligheid en bij den Heer, den Heer, zijn uitkomsten in den dood." Intusschen naderde de dood om zijne prooi te vatten. Gijs zag het oogenblik van scheiden blijde tegemoet, het zou voor hem het einde zijn van zijn allersmartelijkst lijden. Nadat alle kinderen achtereenvolgens bij hun vader gebracht waren en zijn hand gekust hadden, boog zijne vrouw zich over hem heen en bleef eenige oogenblikken in die houding toen drukte de heer Hartema zijn trouwen knecht de hand en eindelijk Ida. Daarna begon de doodstrijd. Maar hij duur de kort. Na eenige oogenblikken nam het ge laat van Gijs eene hemelsche uitdrukking aan en hij prevelde, de oogen als in verrukking ten hemel geslagen „de hemel geopend.... Gods engelen hemelsche muziek. Allen staarden Gijs aan. Wat kwam plotse ling den heer Hartema en Ida in de gedach ten, toen zij daar aan de legerstede van dien trouwen knecht stonden Doodsbleek zonk zij in de armen van haar vader. Eenige oogenblikken later was alles voorbij. Er werd geen woord meer gewisseld, alvorens van Almen geheel gereed stond om te ver trekken. Toen drukte de heer Hartema hem hartelijk de hand met den wensch, dat hij zijn doel zou bereiken. Daarna trad van Al men op Ida toe zij stak hare hand uit barstte in een hevig snikken los. „Denk niet te slecht van mij," was alles wat zij met moeite kon uitbrengen. De tranen stonden van Almen in de oogen hij drukte een kus op hare hand en nam in het rijtuig plaats. Het portier werd gesloten en weg was hij. Toen Ida met haar vader alleen bleef, be-' gon zij eerst langzamerhand den geheelen omvang te overzien van de ramp, waarvan zij door hare lichtzinnigheid de oorzaak was ge weest. Zij had niettegenstaande de herhaalde waarschuwing van haar koetsier, toch haar zin doorgedreven zij had den schijn aange nomen alszij zij meende, dat hij voor zichzel- ven bang was, maar in het kalme antwoord door hem gegeven „ik blijf op mijn post," lag zoo duidelijk uitgedrukt, dat hij die waar schuwing alleen gegeven had, omdat hij het zijn plicht achtte. Niettegenstaande dit, was die man haar, toen zij in het grootste levens gevaar verkeerde, toch ter hulp gekomen met opoffering van zijn eigen leven. En om alles de kroon op te zetten, was hij ook nog bereid om haar dadelijk en geheel te vergeven en had hij haar geen enkel woord van verwijt doen hooren. Zij vond die handelwijze zóó groot, zóó edel, dat zij bijna niemand daartoe in staat had gerekend zij kon zich nu niet begrijpen, wat zij vroeger tegen dien man had gehad, dien man, die haar eigenlijk nooit iets in den weg had gelegd. Maar hoe verhevener, hoe edeler het karakter van Gijs in haar oo gen werd, des te armzaliger kwam haar eigen handelwijze tegenover dien trouwen knecht haar voor soms wenschte zij, zoo grievend was haar zelfverwijt, dat hij haar niet gered had. Alleen voor haar vader kon zij dit niet wenschen, omdat zij wist, dat zij zijn trots en zijn glorie was. O hoezeer benijdde zij haar vader het gevoel, dat deze in zich om mocht dragen, dat hij Gijs altijd naar waarde geschat en altijd welwillend bejegend had, dat, was Gijs een trouwe knecht geweest, hij voor hem altijd een goede meester was. (Wordt vervolgd.) VIER BLADEN AD VERTEEREN VOOR EENMAAL BETALEN Wleringermeerbode. Wierlnger Courant. De Polderbode. zijper Courant.

Wieringer courant | 1938 | | pagina 1