y 29e JAARGANG DINSDAG 22 MAART 1938 No. 34 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINCEN EN OMSTREKEN TANDARTS ELKEN DONDERDAG VAN 9' 1 UUR. GELOUTERD. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maande® f 1.25. B. GAZ4N CAFÉ ROOBOL Markt SCHAGEN blijft spreekuur houden UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU: Hippolytushoëf Wieringen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels Iedere regel meer f 0.50 f 0.10 CRISIS - BUREAU. STEUNREGELING POOTAARDAPPELEN OOGST 1937. De Nederlandsche Akkerbouw Cen trale maakt het volgende bekend Dezer dagen werden aan de telers van goedgekeurde pootaardappelen circulaires met fomulieren voor het opgeven van voorraden en het aanvra gen van denaturatie verzonden. De circulaires werden niet .oegezon den aan handelaren, daar niet bekend is, wie goedgekeurd poo- goed in voor raad hebben. Handelaren,, die voor vergoeding op onverkochte voorraden pootgoed in aanmerking wenschen ie komen, wordt aangeraden deze circulaire met formulieren spoedig aan te vragen bij den Nederlandschen Algem. Keurings dienst te Wageningen, of de Nederland sche Akkerbouw Ccn'rale, Bezuiden- hout 15, 's Gravenliage. Alle vóorraadsopgaven moeten vóór 1 April a.s. zijn ingezonden aan hcy' Secretariaa 1 van den Keuringsdienst van het gebied, waarin de pootaardap pelen liggen opgeslagen. BINNENLANDSCH NIEUWS. LOUIS DAVIDS BESTOLEN. Voor f 300 sieraden ontvreemd In den tijd, dat Nederlands .«kleine man" in het. City Theater te Am-ster dam in een van zijn populaire liedjes de Amstcrdamsche toffe jongen be zong, hebben een paar leden van het beruchte gilde eens poolshoogte geno men in de woning van Louis Davids, gelegen in Zuid, een stadsdeel, dat sinds korten tijd de bijzondere aan dacht van*de politie heeft om de veie inbraken. De mannen hebben zich aan de achterzijde via de keuken toe gang lot het huis verschaft en daar een intensief onderzoek ingesteld. Kasten en laden werden geopend en alles wat zij aan gouden en zilveren voorwerpen hebben gevonden, te voor schijn gehaald en aan een selectie on derworpen. Voor zoover tot nu toe kon worden beoordeeld, is een aantal sieraden tot een waarde van ongeveer f 300 meege nomen. Knel - w ONDER ZAND BEDOLVEN. Arbeider te Baarn gedood. Zaterdagmorgen om ongeveer halt twaalf, waren te Baarn aan den Grind .weg die van de ITooge naar de Lage Vuursche leidt, 2 arbeiders bezig met het afgraven van zand. Op een gege- 'ven oogenblik stortte een zandwal in, met het gevolg, dat een der werklieden .onder het zand werd bedolven. Zijn kameraad, die wonder boven wonder mei den schrik vrij kwam, stelde onmiddellijk pogingen in het werk om het slachtoffer te bevrijden, doch zonder succes. Toen men er ein delijk in was geslaagd, den man te vinden, bleek hij reeds te zijn overle den. Het slachtoffer was een inwoner van Hilversum. Wielrijder op slag gedood. Aangereden wandelaar ernstig gewond. Op den afrit van den Rijndijk te Groessen bij Zevenaar is Zaterdag avond een ernstig ongeluk geschied, waarhij een wielrijder op slag werd ge dood en een wandelaar zoq zwaar werd gewond, dat hij in levensgevaar lijken toestand naar het Ziekenhuis te Zevenaar moest worden vervoerd. De gebroeders Peters uit Het Loo hij Groessen, kwamen per rijwiel den daar ter plaatse zeer lioogen en steilen dijk afrijden. Voor hen uit liep de heer Iiarterink, eveneens uit Het Loo. Plotseling verloor de heer H. Petets de macht over het stuur, met het ge volg, dat hij in zeer snelle vaart tegen don wandelaar reed. Beiden kwamen te vallen. De heer Peters kwam zoo on gelukkig terecht, dat hij zijn nek brak en op slag dood was. De heer Harte- rink bleef bewusteloos en zwaar ge wond liggen. Het bleek,, dat hij behal ve eenige hevig bloedende hoofdwon den een zware hersenschudding had bekomen. Nadat hem ter plaatse de eerste geneeskundige hulp was ver leend, werd hij per ziekenauto naar het Ziekenhuis te Zevenaar vervoerd. Zijn toestand is hoogst zorgwekkend. HET EERSTE KIEVITSEI. Zaterdagmiddag heeft de heer W. van Hekering te Alkmaar het eerste kievitsei van dit jaar gevonden. „BEWAERT UWE UNIE WEL" Weer twee bijdragen als bewij zen van daadwerkelijke belang stelling in 's lands defensie. Goed voorbeeld wordt opge volgd. L it Den Haag wordt gemeld liet. verheugt den minister van Defen sie te kunnen mededeelen, dat hij wederom twee bijdragen van daad werkelijke belangstelling in 's lands Defensie heeft mogen ontvangen. Bij het ontvangen bedrag, groot f 10, was een schrijven gevoegd van den vol geilden inhoud Hedenavond las* ik in de dagbladen een bericht betreffende een vrijwillige gift van een Nederlandsche vrouw voor versterking van de grensbewaking. FEUILLETON 15.) Het kon haar cavalier niet ontgaan, dat de attentie van Ida niet bij zijn belangwekkend gesprek was. Van haar was hij dit niet ge woon en daarom vroeg hij of zij niet wel was Neen, maar zij was niet recht wel, dat ge voelde zij duidelijk als ze maar eens even op de canapé kon gaan zitten. Het was voor haar een goed woord, zij heette niet recht wel en liet al spoedig om haar rijtuig vragen. Zij moest weg, weg uit dit gezelschap en zij zou er niet terugkomen, voor ze zeker wist, dat zij er behoorde. Van Baaten had spijt over hetgeen hij ge zegd had hij dacht niet dat Ida het zich zou aantrekken, omdat haar vader hem had meegedeeld, dat zij alle geldzaken nog al bui tengewoon luchthartig opnam. Juist omdat hij dit wist en hij haar toch een ernstigen indruk van de zaak wilde geven, had hij zijne woorden nog al kras gekozen, maar nu bleek het te kras.Het speet hem, dat Ida vertrek ken moest, vooral omdat het eenig opzien baarde, hetgeen hij juist had willen vermij den. Tehuis gekomen, vroeg Ida naar haar va der, die dien avond niet mede naar het bal had kunnen gaan. Zij vond hem in zijn stu deervertrek. „Hoe kom-je zoo vroeg thuis, Ida Is er iets gebeurd vroeg hij. „Ik kon niet langer blijven, vader, ik heb daar dingen gehoord, waarvan ik wil weten, waarvan ik moet weten, of zij waar zijn. Va der, zeg mij de geheele waarheid," zeide zij, zich in hare volle lengte oprichtende en den heer Hartema fier aanziende „zijn wij ge ruïneerd „Weet je het al vroeg de heer Hartema, Gaarne wil ik dit goede voorbeeld vol gen. Daar mijn financieele omstandig heden een groote gift niet toelaten, hoop ik, dat het bijgesloten bedrag van f 10 u als „geste" toch welkom zal zijn.. God beware ons dierbaar vader land. Wij willen Holland houden." Een werkende vrouw. Bij het ontvangen bedrag, groot f 1500, was een schrijven gevoegd, lui dende „Diep getroffen door den ontstellen den loop der gebeurtenissen in ons we relddeel en elders, waar wapengeweld en onrecht, onherstelbaar leed en ver derf brengen, verzoek ik Uwe Excel lentie om deze bijdrage wel te willen aanvaarden en aan te wenden ter verde diging van ons luchtruim en onze gren zen, opdat ons kostbaar vaderlijk erf goed ongerept bewaard blijve." „Ende wij segghen ulieden noch meer, jae segghen het soo luyde, dat wij wel begeerden dat het niet sy al- leene, maar oock de geheele wereld hoorde Onderhoudt uwe Unie wel. Bewaert uwe Unie wel. Doch siet neerstich toe, mijne heeren, dat g-hij niet allcene met woorden of bij gheschrifte, maer oock met der zaek ter executie pijlen ('t sa men gecnoopt ende gebonden (houdt")) Prins Willem. Apologie. „Deze woorden indachtig geef ik Uwe Excellentie eerbiedig in overwe ging om voor de versterking onzer weermacht een fonds te stichten, zoo dat allen Nederlanders de gelegenheid geboden wordt om van hun groote er kentelijkheid en vaderlandsliefde te geuiten." Dankbaar vaderlander. Naar landelijk comité. Nog wordt gemeld, dat bij eenige vooraans aancle ingezetenen van Den Haag de gedachte is opgekomen om in onderlinge samenwerking te trachten een landelijk comité samen te stellen, dat beoogt gelden bijeen te brengen, eneinde aan Defensie een nationaal weerbaarheidsgeschenk te kunnen aanbieden. „Ja, van een vreemde moest ik het hoo- renen nog wel op een bal," voegde zij er bitter bij. Op dit oogenblik was Ida onbeschrijfelijk schoon. In een keurig baltoilet, den hermelij nen mantel half open geslagen, zoodat de le lieblanke hals en schouder zichtbaar waren stond zij daar tegenover haar vader. Het rijk donkerblond haar, dat eenigszins in wanorde was geraakt en over haar edel voorhoofd golfde, verhoogde nog het schoone van haar teint. Hare fijne neusvleugels trilden, hare donkerbruine oogen fonkelden, haar boezem hijgde. Met een blik van onverdeelde bewon dering zag haar vader haar aan. „Lieve Ida, wind je niet zoo op, maar kom eens rustig naast mij zitten." Eenigszins met weerzien voldeed zij aan dit verzoek. Terwijl haar het bloed door de ade ren joeg, stuitte haar de groote kalmte van haar vader. „Kun-je niet nagaan, waarom ik het je niet verteld heb, Ida vroeg hij met zachte stem, Ida wist wel waarom omdat haar vader t eveel van haar hield. Dat was toch eene ver zachtende omstandigheid. De uitdrukking harer oogen werd iets minder streng. „Ik had gehoopt, dat ik het nog redden kon," ging de heer Hartema voort, „maar het lukt niet. Hadt je het van avond niet gehoord, dan had ik het je toch spoedig moeten vertel len binnen weinige dagen zal ons lot be slist zijn ik heb nu weinig hoop meer. De menschen weten nog van niets, misschien vermoeden ze wat, misschien ook nieten die vreemde, die je van avond er over gesproken heeft, kan moeilijk iemand anders zijn dan van Baaten. Is het niet zoo Ida knikte toestemmend. „Aan van Baaten heb ik het gezegd ik had hoop, dat hij je er over spreken zou." „Waarom hebt u mij zelf daarover niet ge sproken, vader „Omdat het nu misschien meer indruk op je zal maken. Ik heb je vroeger verteld van verliezen, die ik geleden had, maar ik kon duidelijk zien, dat jij je dat weinig aantrok, Inderdaad bij het aanschaffen van paarden, bleek het mij, dat je weinig gewicht hechtte schap deelt mede, dat de Litausche gezant liet antwoord der Lrausche Regeering aan den Poolsehen gezant heelt overhandigd, en dat het, naar men meent te weten, Polen waarschijn lijk voldoening zal schenken. Thans officieel. Havas meldt uit Warschau, dat Litauen het Poolsche ultimatum heeft aanvaard. Neustadtler Sturmer pleegt zelfmoord Uit Weenen wordt gemeld De vroe gere minister van Binnenlandsclie Zaken en Openbare Veiligheid, Neu stadtler Sturmer heeft zelfmoord ge pleegd. Verder hebben Kurt Sonnon- feld, uitgever van de „Neue Freie Pres- se" en de bekende historicus Friedel de hand aan zich zelf geslagen. 1300 Slachtoffers te Barcelona. Volgens een bericht van het Spaan- sche pers-agentschap zijn uit de puin- hoopen te Barcelona 1300 slachtoffers van de luchtaanvallen geborgen. Het aantal gewonden bedraagt meer dau tweeduizend. BUITENLANSCH NIEUWS. Jan van Kempen ernstig gevallen. Op Zesdaagsche te Parijs. In den nacht van Zaterdag op Zon dag om 2 uur kwam onze landgenoot Jan van Kempen in een der bochten zoo ernstig te vallen, dat hij naar het Ziekenhuis moest worden overge bracht. Daar constateerde de genees heer, dat hij een gewrichtsband ge scheurd had van de linkerknie, zoodat verder rijden onmogelijk zou zijn. Om 3 uur werd een nieuw koppel gevormd tusschen Pelissier en Pcllenaers. Vol gens de bepalingen werd dit koppel op één ronde achterstand in den koers gezet met 119 punten. LITAUEN ZWICHT VOOR POLEN. Het Estlandsche telegraaf-agent- aan mijne mededeeling, dat we ons wat be zuinigen moesten „Vertel mij nu alles, vader." „Maar kun je alles hooren ook het ergste „Het ergste kan niet, want het kan geen schande wezen." „Goddank niet, maar het is al erg genoeg, Als deze laatste zaak mislukt, dan heb ik om zoo te zeggen niets meer. Er er bestaat veel kans dat zij mislukken zal, na de berichten, die ik heden ontving." „Maar dan hebben wij hier het huis nog en de meubels en het buiten." „Vlei je daar niet mede, Ida. Alles is weg, ten minste genoegzaam alles." „Maar dat begrijp ik niet. Dit huis is toch van u „Niet meer," antwoordde de heer Hartema somber. „Ik zal je uitleggen hoe dat komt. Je moet dan weten, dat ik veel, zeer veel verlo ren had om alles terug te winnen, moest ik ook groote zaken doen, maar ik had niet ge noeg kapitaal meer en daarom dacht ik aan hetgeen van Baaten mij eens gezegd had. Ida, herinner jij je nog dien mijnheer Kam per, die eens met van Baaten bij ons op Dal- rust is geweesthet zal nu misschien een paar jaar geleden zijn." „Ik geloof van neen." „Nu, maar die heeft ons huis in de stad toen ook gezien alles beviel hem zoo goed, dat hij tot van Baaten zei „kijk, dat zou ik nu net zoo willen hebben als ik over een paar jaar voor goed terugkom." Je moet weten, die Kamper heeft fortuin gemaakt in Amerika en is vast van plan terug te komen. Hij verzocht toen aan van Baaten om, als in dien tijd zich iets voordeed, voor hem een huis in de stad en een buiten te koopen. „Ja, maar de dub beltjes" had van Baaten gezegd. „Dat komt er niet op aan zoo'n boeltje als dat van Har tema, huis, buiten en meubels, is mij altijd een ton of drie waard, als je mij die daarvoor kunt bezorgen, dan zal ik je dankbaar zijn." Dat had van Baaten mij toen verteld, maar ik had er natuurlijk geen acht op geslagen. Maar nu ging ik naar hem toen, of hij mij die drie ton nog wou geven. „Dadelijk" zei hij „wil ik den koopen sluiten." Het was een DE STIERENKEURINGEN IN NOORD-HOLLAND. De z.g.n. voorkeuringen hebben, wan neer dit artikeltje wordt gepubli ceerd, reeds weer een aanvang geno men. Evenals andere jaren komt he' ons wenschelijk voor, in het kort iets mede te deel.en omtrent he" belang de zer keuringen. Hei is de Prov. Comm. to'- Bevorde ring der Rund veefokkerij in N.-H., die als onderdeel van haar taak heeft de zorg voor bet mannelijk fokmateriaal, waartoe o.m. ook behoort het organi- seeren van de plaatselijke voorkeurin- en, alsmede de Centrale Stierenkeu ring. Alle 1-jarige stieren gefokt door of in iiet bezit van leden van de fokvereen., alsmede N.R.S.-leden, moeten ter voor- keuring worden gepresenteerd. Deze keuringen worden behalve' op Texel en Terschelling, op een 18J al plaatsen in Noord Holland gehouden. Op deze voorkeuringen worden alle 1-jarige stieren door een daartoe be noemde jury beoordeeld en gesplitst in 3 groepen, t.w. 75 punten en meer voor exterieur 73 tot 75 punten en min der dan 73 punten. Alle stieren, die geen 73 punten beha len, zijn afgekeurd en kunnen noch voor fokvereen.-vee, noch voor stam- boekvee gebruikt worden, op straffe van niet erkenning der verwekte kal veren. De stieren in de rubriek 73 tot 75 punten voor exterieur zijn goedge keurd voor het gebruik bij fokvereen.- vee, maar afgekeurd voor stamboekvee De stieren van 75 punten en meer, in het bezit van fokvereen. leden, niet. N.R.S. leden, kunnen enkel gebruikt worden bij fokvereen. leden, terwijl stieren van 75 p. en meer van stam boekleden zoowel voor fokvereen.- als Stamboekvee gebruikt kan worden. Alle 1-jarige stieren van 75 p. en meer worden ter Centrale stierenkeu- ring ontboden. De voorkeuring is dus hoofdzakelijk een exterieurkeuring, al leen bij kantnummers kan de afstam ming productie en exterieur den door slag geven in de richting goed- of afge keurd. De kwaliteit van het gepresenteerde lokmateriaal per voorkeuring is 'n vrij aardige graadmeter wat betreft het peil der fokkerij in de verschillende gebieden in Noord Holland. Op de voorkeuring moeten behalve de 1-jari- ge stieren ook de oudere aanwezige stieren gepresenteerd worden, de 2-jar. stieren van stamboek leden kunnen óf definitief worden goedgekeurd (de keuring op 1-jar. leeftijd is een zooge naamde voorloopige goedkeuring) óf worden afgekeurd. Eigenaars van ou dere stieren presenteeren deze ter voorkeuring, om de jury te laten beoor- deelen, of de stieren al of niet mee kun nen dingen in Alkmaar naar de daar voor uitgeloofde premiën. De reden waarom wij er toe kwamen dit artikeltje te schrijven, is de aan dacht van de fokkers, die een stier moeten aanschaffen te vestigen op het bezoek aan de belangrijkste voorkeu- ringen. Het grootste deel van de fok kers, die een stier willen koopen, waeh ten daarmee tot de Centrale Keuring te Alkmaar. Dit is op zich zelf zeer ver klaarbaar, omdat vele fokkers-verkoo- pers toch niet verkoopen vóór Alk maar. Het koopen te Alkmaar waar men de stier ziet in veelal zeer gunsti ge voedingtoestand, alsmede het af stammingsbewijs kan bekijken, is, als het gaat om het aanschaffen van een stier, waarvan men verbetering voor zijn bedrijf verwacht, op zijn zachtst uitgedrukt, toch wel wat onvoorzich tig. Ieder die een stier wil koopen, waarvan hij verbetering verwacht, moei, het bedrijf van den fokker van den stier eens gaan bezoeken. Hij kan dan daar zelf zien en beoordeelen de uniformiteit en kwaliteit van den ge- heelen veestapel, de kwaliteit van de moeder, soms grootmoeder, soms an dere aan den stier verwante dieren, bijv. halfzusters. Het oordeel omtrent de te verwachten fokresultaten van een jonge stier moet men afleiden uit het dier zelf en zijn afstamming. Nu verschaft het afstammingsbewijs gelukkig gegevens omtrent de afstam ming, omtrent het totaal aantal pun ten en de letter voor type van de voor ouders, alle bekende melklijsten der vrouwelijke voorouders, een en ander tot in 3 generaties. Dat neemt niet weg, dat de beoordeeling door eigen aan schouwing van de moeder en andere na verwante dieren, naast de beoordee ling van het afstammingsbewijs, zeker getuigt van het ernstig nemen van de poging tot verbetering. Dit gebeurt rnooie prijs, maar die drie ton heb ik ook ver bruikt." „Dus hebben wij niets meer," zeide Ida dof. „Ten minste bedroefd weinig. Er zal nog wel iets overblijven, maar lang niet genoeg om van te leven. Het is wel hard voor je." „Wat moeten we dan doen, vader?" „We zullen moeten werken, kind gelukkig zijn wij beiden gezond." „Werken roept Ida uit, „ik werken Wat zal ik doen Ik ken niets." „Je hebt toch examen gedaan," zeide haar vader. „O, meent u dat," zegt Ida, „dat kan niet, ik ben alles lang weer vergeten." De tranen sprongen haaf in de oogen. „Moet ik nu schooljuffrouw gaan worden „Het is zeker niet aangenaam," antwoord de haar vader, „maar toch, schande is er niet in." De toon van haar vader ergerde Ida. Zij kon zich niet begrijpen, dat hij zich zoo kalm hield. Dat noemden de menschen energie, maar zij noemde het onverschilligheid, ja, met het oog op haar was het hardheid. „U neemt de zaak nog al licht op, vader," zeide zij" op eenigszinss afkeurenden toon. „Mijn lief kind, ik heb innig medelijden met je, maar laat ons denken aan hetgeen Gijs op zijn sterfbed tot je zeide Wat God doet, is welgedaan." Moest die pijnlijke herinnering thans ook nog opgewekt worden En dubbel pijnlijk v/as zij, omdat Ida tevens dacht aan de be lofte, die haar vader aan vrouw Beukhout gedaan had, dat zij het volle loon van Gijs zou blijven genieten. Dit moestIda gevoel de dat, omdat haar vader gespeculeerd had, de vrouw van Gijs geen honger mocht lijden met hare kinderen. Die moest haar weke- lijksch loon hebben, maar hoe Ida wist het niet en zij kon er thans niet over denken. Zij voelde zich nameloos ongelukkig. Het kwam in haar op, of zij wel dank aan Gijs verschul digd was, dat hij haar leven gered had veel beter ware het geweest als'Gijs zelf was blij ven leven en zij gestorven dan had ze deze vernedering nooit gekend. Ida was in haar hart verstoord op haar vader verstoord omdat hij door zijn zucht tot speculeeren want anders kon zij het niet noemen haar genoegzaam tot den bedelstaf had gebracht, verstoord omdat hij zelf daaronder zoo kalm bleef, zoo onnatuur lijk kalm, hetgeen haar in hare gemoedsstem ming zeer ergerde, maar bovenal verstoord omdat hij geen greintje schuldgevoel scheen te hebben hij deed het nog voorkomen, als- cf hij alles zoo goed mogelijk gedaan had. zij wilde thans niet langer bij hem zijn en eenigszins minder hartelijk dan anders wenschte zij hem goeden nacht. Op haar kamer gekomen, zond zij Annet dadelijk weg en kon toen den vrijen loop aan hare tranen laten, want zij gevoelde zich oiep, diep ongelukkig. Alles, waar haar hart aan hechtte, was voor haar weg. Zij dacht aan verre streken en aan hem, die nog in lang niets zou weten van het ongeluk, dat haar trof. Zou hij daarna ook nog aan haar blijven denken. Zij dacht aan haar kennis nissen, aan haar geheele omgeving, waarin zij zich altijd een van de eerste had gevoeld. En wat zou zij nu zijn Iemand die niet koel heid uitgestooten werd. Er rustte Goddank geen schande op het hoofd haars vaders, maar is het al haast geen schande al zijn geld te verliezen Wordt het door velen niet al dus beschouwd En dan dacht zij wcdci aan het buiten en aan haar lievelingspaard, dat zij nu nooit, nooit meer zou rijden. Waarop zij hare gedachten ook vestigde, het was al les een zwarte, zwarte nacht. Nergens een enkele lichtstraal. Lang bleef ze zoo zitten. Eindeiijk stond zij op en begaf zich te bed. Maar de rust volgde niet. (Wordt vervolgd.) i. IN VIER BLADEN ADVERTEER EN VOOR EENMAAL BETALEN I Wieringermeerbode. Wlerlngor Courant. De Polderbode. Zfjper Courant, Lj}

Wieringer courant | 1938 | | pagina 1