29e JAARGANG DINSDAG 12 APRIL 1938 No. 43 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN TANDARTS EKEN DONDERDAG VAN 9M UUR. binnenlandsch nieuws. GELOUTERD "buitenlansch~nieuws. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG. DONDERDAG EN ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.25. UITGEVER: CORN. J. BOSKER WIERINGEN. rs BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Iedere regel meer Van 1 5 regels f 0.10 f 0.50 B. GAZAN CAFÉ R00B0L Markt schagen blijft spreekuur houden DE )ZUIDERZEEFONDS- BEGROOTING. Aan de Memorie van Antwoord in zake de Zuiderzeefonclsbegrooting- wordt het volgende ontleend Met de stichting Joodsche arbeid is in 1936 een pachtovereenkomst geslo ten, waarbij 261.60 ha. cultuurgrond in pacht werd, uitgegeven tegen een pachtprijs, welke ook voor soortgelijke gronden elders in de Wieringermeer wordt gevraagd. Op deze gronden worden circa 170 Duitsche emigranten voor het landbouwbedrijf opgeleid voor emigratie naar het buitenland. De pachtovereenkomst loopt 31 Oct.o- ber a.s. af. Omtrent bestendiging zal nog nader een beslissing worden geno men. Bij de verkaveling van de landbouw bedrijven in de Wieringermeer wordt ook aan het kleinbedrijf de noodige aandacht geschonken. De ministeri is van oordeel, dat deze verkaveling zoodanig behoort te zijn, dat een rationeele bedrijfsvoering mo gelijk blijft. üe minister sluit zich aan bij de le den, die de hoop uitspraken, dat hij een weg zou weten te vinden om schade, welke voor het Rijk zou kunnen voort vloeien uit de poging van de maat schappij tot uitvoering van Zuiderzee werken tot vorming van een mono polie te ontgaan, zonder de werken te doen uitvoeren in eigen beheer of door buitenlanders. Niettemin moet hij zich voorbehouden hiertoe te beslui ten, wanneer hij zich daartoe door de omstandigheden gedwongen mocht zien. Intusschen zijn alle tof nu toe aanbestede werken van den N.O.-pol- der aan Nederlandsche aannemers ge gund. De gemeentelijke- en provinciale in deeling van den N.O.-polder maakt 'n punt ban overweging uit bij de Regee ring, zoodat daaromtrent nog geen oordeel kan worden uitgesproken. De ze indeeling zal bij de wet moeten ge schieden,, zoodat de Staten-generaal daarbij zullen worden betrokken De meening van enkele leden, dat 'n belangrijk deel van den N.O.-polder economisch op Friesland zal zijn aan gewezen, kan de Minister voor een zan dige streek nabij de Friesche kust, welke voor gebruik als weiland schijnt te zijn aangewezen, wel deelen, maar anderzijds mag niet uit het oog wor- den verloren,, dat volgens de verwach- ting het overgroote deel van -den Pol der zich tot een akkerbouwgebied zal ontwikkelen, dat in economisch op zicht sterk zal afwijken van de aan grenzende deelen van Friesland en Overijssel. Het zal nog geruimen tijd duren, voordat een definitieve gemeentelijke indeeling van den N.O.-polder tot stand zal kunnen komen de ervaring in de Wieringermeer opgedaan geeft hieromtrent eenige aanwijzing. Met de werken van dien polder werd in 1927 aangevangen, met ingang van 1 Jan. 1938 werd het openhaar lichaam inge steld, waaruit binnen 5 jaar de defini tieve gemeente zal ontstaan. Aangezien de N.O.-polder aanzienlijk grooter is, wordt voorshands niet ver wacht, dat de blijvende gemeentelijke indeeling hier veel spoediger dan in de Wieringermeer tot stand zal komen FEUILLETON. 24.) Eenige dagen na dit gesprek werd het huis- te Bijsterdam gesloten en begon voor Ida het genot, dat zij bijna onafgebroken met ruime teugen smaakte en dat des te grooter was, omdat het zulk een heerlijk contrast vormde met de maanden, die vooraf waren gegaan. Eén ding stemde haar echter ook geduren de die reis minder vroolijk, het was de ge dachte aan hem, die eenmaal haar zijne liefde had verklaard, maar die, nadat haar ongeluk haar had getroffen, nog niets van zich had laten hooren. VIJFTIENDE HOOFDSTUK. De vacantie is ten einde. Ida is met haar vader van de reis teruggekeerd en heeft hare werkzaamheden aan de school begonnen. Het reisje in het Thüringerwald heeft haar bepaald goed gedaan de frissche bosch- en berglucht heeft niet alleen op haar lichame- lijken, maar ook op haar moreelen toestand een zeer gunstigen invloed uitgeoefend. Zij gevoelt zich weder versterkt om den arbeid met nieuwen moed te hervatten. Het was ongeveer 4 weken na de herope ning der lessen, dat eene der jongste secon dantes, juffrouw Dorhuis, eene bijzondere audiëntie bij madame Grandjean verzocht en verkreeg. Toen zij tegenover de deftige dame was gezeten, ontzonk haar blijkbaar de moed om te zeggen wat zij op het hart had. Vriendelijk als altijd vroeg madame Grand jean haar naar de reden, waarom zij haar wilde spreken. „Mevrouw," sprak het meisje op bedeesden toon, „ik hoop dat u mij niet kwalijk zult nemen, wat ik ga zeggen en ik geloof het ook niet, want u zult zien dat ik het alleen doe, omdat ik u zoozeer acht. Ik durf het haast niet zeggen, maar ik geloof toch en MOORDAANSLAG TE MAARSSEN. Meisje lichtgewond, dader voortvluchtig. Zaterdagmorgen ongeveer acht uur is Maarssen opgeschrikt door een moordaanslag, gepleegd door een 22- jarigen timmerman uit Teteringen hij Breda, op zijn vroegere verloofde, die in eerstgenoemde plaats woonach tig is. De dader leerde zijn meisje ken nen, toen hij werk zocht te Maarssen; hij werd uit medelijden door haar ou ders in huis genomen. Ongeveer een half; jaar heeft hij te Maarssen door gebracht en, slechts zeer sporadisch kreeg hij een karweitje op te knappen Hij had een verhaal gedaan over de slechte verhoudingen thuis, zoodat men besloot hem te helpen. Toen de moeder van zijn meisje ech te Teteringen bij de politie ging infor- meeren. hoorde zij zeer ongunstige berichten over den jongen, zoodat men besloot hem niet langer in huis te hou den. Ook het meisje wilde niets meer van hem weten. Dat alles geschiedde ongeveer twee maahden geileden. Sindsdien trachtte hij het contact met zijn voormalige verloofde te herstel len, doch tevergeefs. Na haar herhaalde malen lastig te zijn gevallen, is hij Zaterdagmorgen gewapend met een revolver bij haar huis verschenen en toen zij hem aan de deur te woord stond, heeft, hij drie schoten op haar gelost, waarvan een haar licht aan 't hoofd verwondde. In overspannen toestand is het meisje thuis opgenomen. De dader zag kans te ontvluchten. Tot nu toe heeft de politie het slacht offer niet kunnen hooren. Inmiddels verklaarde de behandelende genees heer, dat de verwonding, erg meevalt, daar slechts een schampschot onder het haar een lichte huidverwonding veroorzaakte. ook de andere juffrouwen vonden het beter dat ik het maar doen moet „Spreek gerust je hart uit, Doortje je weet wat je moeder me gevraagd heeft en wat ik haar beloofd heb, toen je hier kwaamt." „Ja, mevrouw en daarom wil ik het u ook zeker zeggen. Het is, mevrouw,dat ik gisteren in gezelschap bij de familie Bonten- dam zooveel slechts van u moest hooren spre ken, dat ik het niet kon aanhooren ik heb gezegd, dat het niet waar was, dat wij allen zooveel van u hielden en het kan ook niet waar zijn maar daarom juist meende ik, dat ik het u moest zeggen dan kunt u het tegenspreken." „Ik wist niet, dat de familie Bontendam zoo slecht over mij dacht," antwoordt mada me Grandjean op waardigen toon, maar, meisje, tegen lastertongen kan niemand zich vrijwaren. Niet hij, die belasterd wordt, lijdt daaronder, maar wel hij, die het doet." „Mevrouw, het was niet de familie Bonten- dam zelve, die kwaad van u sprak, maar er was daar een juffrouw Hoolstra, die op de school te Eethuizen is, die beweerde, dat u haar slecht had behandeld." „Allerminst dacht ik, dat ik dit aan juf frouw Hoolstra verdiend had. Je weet mis schien, Doortje, dat ze hier zou komen hoe wel ik veel liever juffrouw Hartema had ge holpen, die toen om die betrekking had ge vraagd, heb ik mijne belofte gehouden." „Ja, mevrouw, maar ze zegt dat u haar la ter hebt afgeschreven en dat onmiddellijk vóór de vacantie. Het was gelukkig voor haar, dat hare plaats te Esthuizen nog niet aan een ander was toegezegd, want anders had ze op straat gestaan. En toen ze u daarop geschreven heeft, heeft ze geen letter ant woord gehad." Met de grootste verbazing had madame Grandjean juffrouw Dorhuis aangehoord. „Nu, dat moet dan toch een slecht meisje zijn, die zoo iets durft vertellen ik zal je den brief toonen, dien ik van juffrouw Hool stra heb, Doortje zij sloot haar schrijfbu reau open en zocht daarin naar den brief, dien zij spoedig vond. „Ziedaar," zeide zij, den brief aan juffrouw Dorhuis gevende, „als BRANDKAST MET f 500 GESTOLEN. Door opensluiting zijn Vrijdagnacht inbrekers een fabriek aan het Zeebur gerpad te Amsterdam aan den water kant binnengedrongen. Een klein mo del brandkast, met inhoud van f 500 namen zij in haar geheel mee en ver dwenen (per bootje) zonder een spoor achter te laten BIJDRAGEN VOOR PRODUCTIEVE WERKVERSCHAFFING. De Minister van Financiën maakt bekend, dat met de bedoeling om te worden aangewend voor productieve werkverschaffing, de volgende vrijwil lige bijdragen in 's rijks schatkist zijn gestort Deventer ouderpaar f 100 een Ne derlander f 100 M. J. K. te D. f 25 E. B. te A. f 500 J. ten M. te G. f 100 een werkende vrouw f 10 een 82-jari- ge weduwe f 2.50. Eenige ruiten van spoorwagon vernield. Ongeluk, dat nog goed afliep. Nabij het station Hillegom is Zater dagmiddag een spoorwegongeval ge beurd, dat, gezien de omstandigheden, nog een zeer gelukkigen afloop heeft gehad. Toen namelijk de electrische trein welke om 16.38 uur uit Leiden ver trekt, het station Hillegom passeerde, hoorden de inzittenden van een dei de klas wagen een hevigen slag en gerin kel van glas. Bij onderzoek bleek, aai twee ruiten in een van de comparti menten geheel versplinterd waren, Ier wijl ook de voorste ruit in de achter ste wagon-gedeelte een ga; vertoonde. Een passagier, die in het eerste com partiment zat, kreeg wonder boven wonder slechts enivole schrammetjes in het gelaat. Men mag van geluk spre ken, dat zich verder niemand in dat wagon-gedeelte bevond, aangezien in dat geval ernstiger gevolgen niet waren uitgebleven. I'oen de trein te Haarlem kwam wtfs bij den stations chef aldaar reeds het telefonisch be richt uit Hillegom binnengekomen, dat men daar langs de spoorbaan scher ven gevonden had. Bij nader onderzoek is gebleken, dat het incident plaats had ter hoogte van de losplaats van het station Hill- gom. Hier stond een steenkolentrein gerangeerd. Bij het passeeren van den electrischen trein is de klink van een der klapdeuren losgetrild, waarop de deur opengeslagen is tegen den pas- seerenden trein. Hierbij heeft een ge deelte van de deur den trein geraakt en is de klink met groote kracht tegen de vensterruiten geslagen met de ge melde vernielende gevolgen. De a.s. herhalingsoefeningen. Wijziging in opkomst dienst plichtigen. Bij beschikking, van den Minister van Defensie is ten aanzien van de a.s. herhalingsoefeningen wijziging ge bracht in de opkomst van de dienst plichtigen van de lichtingen 1927 en 1928 van de regimenten grenadiers en jagers, en van de regimenten infanterie Voor deze dienstplichtigen was de datum van opkomst aanvankelijk be paald op 5 September. Thans is bepaald, dat zij voor de her halings-oefeningen op 10 Ocober on der de wapenen zullen moeten komen. DE ONBEWAAKTE OVERWEG. Zaterdagavond omstreeks half zeven is een 73-jarige zwerver op den onbe- waakten overweg aan den Kalkoven- weg te Alkmaar door den electrischen trein naar Amsterdam gegrepen. De man was op slag dood. je nu weer eens bij de familie Bontendam komt, dan kun je dien brief laten zien daar uit blijkt, hoe de vork in den steel zit. Nadat ik dien brief ontvangen had, heb ik juffrouw Hartema aangenomen." „Dank u, mevrouw ik wist wel dat het niet waar kon zijn", zeide het secondantetje op zegevierenden toon. Mag ik van middag in het speel-uur even naar de familie Bon tendam gaan „Zeker, Doortje, als je daarop gesteld bent." Madame Grandjean schiep vermaak in den ijver van hare secondante bij de verdediging van haar goeden naam. „Maar ik begrijp volstrekt niet," hervatte zij half in zich zelve sprekende, „wat die juf frouw Hoolstra aanleiding kan gegeven heb ben, zoo iets van mij te vertellen. Ik heb met mijn weten niets gedaan, dat haar onaange naam kon zijn." „Ik begrijp het ook niet, mevrouw, want de familie Bontendam, die lk zeer goed ken, houdt veel van haar en dat zou ze zeker niet doen, als zij zoo slecht was." „Nu, Doortje, ik dank je wel voor je belang stelling in mijn reputatie, en als er weer zoo iets of iets anders is, wat je op je hart hebt, kom altijd gerust bij mij ik heb graag je vertrouwen." Madame Grandjean gaf haar de hand. Zoodra het middaguur was aangebroken, spoedde juffrouw Dorhuis zich, het gewichti ge document tegen haar hart drukkende, naar de familie Bontendam, die aan de kof fie zat en verwonderd was haar te zien. Toen Doortje de reden van haar komst had mede gedeeld en haar briefje had vertoond, was men aldaar ook ten hoogste verwonderd over het gedrag van Fientje Hoolstra, van wie men zoo iets niet had kunnen denken. Mevrouw Bontendam zou haar dadelijk schrijven, en het briefje, dat Doortje bracht, insluiten maar deze achtte zich niet gerechtigd dit af te staan zij was van meening, dat als me vrouw Bontendam schreef, dat zij zelve het gelezen had, 't voldoende was. En het meisje vertrok weder naar de school met het bewust zijn, haar plicht te hebben vervuld. Den avond van den volgenden dag verzocht VRACHTAUTO-VERGUNNINGEN IN ENGELAND. Ordening in het vrachtauto-verkeer ook in ons land a.s. Volgens de Road and Rail Traffic Act. van 1933, welke het vergunnings stelsel voor vrachtauto's in 1934 in voerde, kunnen in Engeland drie soor ten „licenties" worden onderscheiden: de „A" licenties, voor het loonvervoer, de ,,B" licenties, welke gegeven wor den aan vrachtauto-ondernemers, die zoowel loonvervoer als werkverkeer uitoefenen en de „C" licenties, enkel voor het wegverkeer geldende. De tijdsduur dezer vergunningen is slechts kort voor A, B en C licenties resp. 2, 1 en 3 jaar. Wanneer verlenging der vergunning wordt aangevraagd, worden als regel door concurreerende ondernemingen - in het meerondeel der gevallen zijn dit de spoorwegmaatschappijen - bezwa ren ingebracht, waarbij aangevoerd wordt, dat in de behoefte.ruimschoots wordt voorzieen. Het is begrijpelijk, dat de telkens met korte tusschenpoozen weerkec- rende onzekerheid omtrent het voort bestaan van een vrachtautodienst voor den ondernemer een ernstig on gerief betoekent. De Kamer van Koop handel te Birmingham protesteerde tegen bovengenoemde gang- van zaken. In het Maart- bulletin van de Bri- tish Road Federation lezen wij nu, dat de Transport Advisory Council, een li chaam, dat den Minister van Verkeer van advies moet dienen inzake ver- keervraagtukken, voorgesteld heeft den duur der A en C licenties te ver lengen tot 2 jaar, mits de licentie- voorwaarden stipt worden nageleefd en de licenties hij niet-nakoming hier van, na behoorlijke waarschuwing, kunnen worden opgeschort of inge trokken. De omstandigheid, dat de A licentie houder geen recht heeft op automati sche vernieuwing der licentie, integen deel herhaaldelijk voor zijn aanspraak op verlenging moet opkomen, waarbij zijn broodwinning afhankelijk kan zijn de heer Bontendam madame Grandjean te spreken. Hij deed haar mededeeling van een brief, dien zijne vrouw van juffrouw Hoolstra had ontvangen, in antwoord op haar briefje van den vorigen dag, met verzoek om ophel dering wegens haar raadselachtig gedrag. Die brief van juffrouw Hoolstra bevatte de pertinente verklaring, dat zij madame Grand jean volstrekt niet afgeschreven had. „Nu, dat is wel brutaal," zeide madame Grandjean op minachtenden toon, „hier ligt haar briefje u kunt het lezen." „Mevrouw," zeide de heer Bontendam op eenigszins hoogen toon, „als juffrouw Hool stra dit aan mijne vrouw schrijft, dan zijn mijn vrouw en ik beiden geheel overtuigd, dat zij dit briefje aan u niet heeft geschre ven." „Hoe dat, mijnheer vroeg madame Grandjean blijkbaar verrast. „Dat briefje moet door een ander geschre ven zijn, mevrouw," zei de heer Bontendam op beslisten toon. „Maar door wie dan, mijnheer Het strekt u tot eer, dat u voor dit meisje partij trekt, maar als de feiten zoo duidelijk spreken, dan is het toch wel wat overdreven. Ziet u, het is hare hand. Ik ken die ook van vroeger." De heer Bontendam vergeleek de beide briefjes. „Het is mogelijk dat het hare hand is, maar ik geloof toch niet dat zij het ge schreven heeft. Wees zoo goed, mevrouw, en laat dit briefje tot morgen onder mijne be rusting ik ga dan morgen ochtend even naar Esthuizen en breng het u terug als ik juffrouw Hoolstra gesproken heb." „Zeer goed, mijnheer, maar ik ben er be paald op gesteld om het briefje terug te ont- I vangen, nu juffrouw Hoolstra het goedvindt mij op eene oneerlijke wijze te beschuldigen." „U kunt er op rekenen, mevrouw," zeide de heer Bontendam. Den volgenden morgen reist hij naar Est huizen en krijgt niet alleen van Fientje Hool stra de verzekering dat zij dat briefje, dat 'zij zou geschreven hebben, nooit gezien heeft, maar zij vertoont hem een briefje van ma- 1 dame Grandjean, die haar beslist afschrijft. De heer Bontendam verzoekt haar dit brief- van het behaalde succes, is oorzaak, dat naar de mecning- van de Transport Advisory Council eenig stabiliteit in het wegverkeer slechts te verkrijgen zou zijn bij een vergunningstermijn van minstens 5 jaar. De herhaaldelijk terugkeerende vernieuwingen brengen bovendien voor den ondernemer kos ten met zich, welke tenslotte op de een of andere wijze door de verzenders der goederen moeten worden gedragen Wat de B licenties betreft, was men van meening, dat deze veelvuldiger dan de A licenties voor vernieuwing in aanmerking kunnen komen. Voor.de C licenties daarentegen, die toch automatisch verleend of ver nieuwd worden, achtte de Transport Advisory Council verlenging van den duur noodzakelijk, omdat hierdoor veel onnoodig werk van de Licensing Authoiities zou kunnen worden voor komen. Vertrouwd wordt, dat in verband met de in Engeland in de praktijk ge bleken bezwaren van een te korten ver gunningsduur de te verwachten Neder iandsche bepalingen omtrent een ver gunningsstelsel voor vrachtautover- voer en binnenscheepvaart in dit op zicht van ruimere strekking zullen zijn. Bij het in het Reglement Autover voer Personen vastgelegde vergun ningsstelsel voor autobussen heeft de Regeering blijk gegeven een open oog te hebben voor de bezwaren, verhonden aan een te korten vergunningstermijn; de normale duur eener vergunning is daar op 10 jaar gesteld. Weliswaar be staat de mogelijkheid een vergunning, nadat zij minstens 5 jaar van kracht is geweest, in het algemeen belang ce wijzigen of in te trekken, doch ver wacht mag worden, dat deze bepaling- slechts bij hooge uitzondering toepas sing zal vinden. Als regel ziet dus een autobus-ondernemer, die een vergun ning verkrijgt,, zijn bedrijf voor een tijdsduur van 10 jaar verzekerd, het geen niet aleen in het belang van den ondernemer, doch ook voor een gelei delijke ontwikkeling van het motor- wegverkeer zeker gewenscht is. Mocht dus het vergunningsstelsel ook voor het vrachtauto-verkeer en de binnenscheepvaart worden inge voerd, dan vertrouwen wij, dat ook daarbij de geldigheidsduur van 'n ver- unning op minstens 10 jaren zal wor den gesteld. ZWEDEN. Ruim 60.000 meer vrouwen ^an mannen in Stockholm. De bevolking van Stockholm telde eind 1937 556.954 zielen, van wie 247.757 mannen waren en 309.197 vrou wen. Het aantal vrouwen overtrof dat der mannen dus met 61.440. je tijdelijk aan hem af te staan en hoort, na zijne terugkomst, van madame Grandjean, dat zij dien brief nooit heeft geschreven. Wel geleek het schrift op het hare, dit moest zij toegeven, maar zij beweerde, dat iemand hare hand nagemaakt moest hebben. „Wie kan dat zijn vroeg de heer Bon tendam. „Ik weet het niet," antwoordde madame Grandjean, bij wie eene verschrikkelijke ge dachte opkwam. „Me dunkt, mevrouw, dat we wel kunnen nagaan, wie het meeste belang bij dit be danken had." „U meent toch niet, dat juffrouw Harte nsMevrouw Grandjean kon den zin niet geheel uitspreken. Ik beweer niets," antwoordde de heer Bontendam, de schouders ophalende, „maar het vermoeden ligt voor de hand." „Het zou ontzettend zijn. Maar ik kan het niet gelooven." „In elk geval, mevrouw, zal de justitie het uit moeten maken. Hier zijn twee valsche handteekeningen gezet en er moet onder zoek gedaan worden naar de schuldige." „Ja, daar zal niets anders aan te doen zijn." De heer Bontendam vertrok. Madame Grandjean had het voornemen na afloop van de les-uren Ida bij zich te roepen en haar kennis te geven van het gebeurde, maar reeds voor dat deze geëindigd waren, was de bur gemeester bij madame Grandjean, om als hoofd der politie de zaak te bespreken. Hij verzocht madame Grandjean Ida in de ka mer te roepen waar zij zich bevonden, maar mevrouw wilde liever wachten tot de les-uren afgeloopen waren, omdat dit minder opzien zou verwekken. (Wordt vervolgd.) IN VIER BLADEN AD VERTEEREN VOOR EENMAAL BETALEN Wierlngermeerbode. Wieringor Courant. De Polderbode. Zij per CJocxant. j

Wieringer courant | 1938 | | pagina 1