TWEEDE BLAD. ZATERDAG ie APRIL 1938 No. 45 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN RAAD WIERINGERMEER. W1ERINGER COURANT Vergadering van den Raad der Gem. Wieringermeer op Donderdag 14 April des namiddags half twee. Voorz. de heer lr. S. Smeding, Burge meester. Secretaris, de heer A. Blaau- boer. Alle leden waren aanwezig. Na het gebruikelijke welkomwoord door den voorz. worden de notulen der vorige vergadering vastgesteld. Ingek. stukkefo en Mededleeiingen. Adres van een zevental besturen van arbeidres-org. in verband met het voor stel van B. en W. tot regeling van den van gemeentewege te verleenen steun aan werkloozen. Schrijven van de W.-Meerdirectie, houdende mededeeling, dat de Minis ter van Waterstaat haar bij schrijven van 18 Jan. 1938, La. T., Directie van den Waterstaat, heelt gemaciitigd aan het Gem.-bestuur van W.-Meer een kasvoorschot van ten hoogste f 10.000 over 1938 te verleenen. Afschrift van het Kon. Besl. van 24 Januari 1938, No. 50. waarbij wordt bepaald, dat te rekenen van 1 Januari 1938 de personen, genoemd in art. 17, le lid, van de wet van 31 Mei 1937, staatsbl. no. 521, tot instelling van een openbaar lichaam voor de ingepolder de Wieringermeer enz. een vergoeding voor reis- en verblijfkosten zullen ge nieten. Afschrift van een uittreksel van het Kon. Besl. van 14 Februari 1938 110. 02, houdende goedkeuring van het besluit van den gemeenteraad d.d. 3 Jan. 1938 tot vaststelling van een verordening op de heffing van secretarie-leges. Alsvoren, houdende goedkeuring van het besluit van den gemeente raad d.d. 3 Januari 1938 tot vaststel ling van een verordening, op de hef fing van hondenbelasting. Alsvoren van 2 Maart 1938, houden de goedkeuring van het besluit van den gemeenteraad d.d. 3 Januari 1938 tot vaststelling van een verordening op de heffing van opcenten op de grondbelasting en de person. belasting Alsvoren, houdende goedkeuring van het besluit van den gemeenteraad d.d. 3 Januari 1938 tot vaststelling van een verordening inzake classifica tie voor de heffing der person. bel. Afschrift van het besluit van Ged. Staten van Noord-Holland d.d. 12 Jan. 1938. le afd. no. 124, betreffende de be zoldiging van de ambtenaren van den burgerlijken stand in de gemeönte Wieringermeer, welk besluit is goeiig^ keurd bij Kon. Besl. van 11 Februari 1938, no. 55. Besluit van Ged. Staten van Noord Holland van 23 Februari 1938 4e afd., no. 150, waarbij het aantal inwoners van de gemeente Wieringermeer op 1 Januari 1938 is vastgesteld op 3521. Mededeeling van Ged. Staten van Noordholland, dat bij bun besluit van 16 Maart 1938, Afd. Ver. no. 228, goedkeuring is verleend aan het raads besluit van 22 Februari 1938, waarbij aan burgemeester en Wethouders de bevoegdheid is gegeven het opnemen van de boeken en de kas van den Ont vanger der gemeente en het nazien der gemeenterekening op te dragen aan het Centraal Bureau voor verifi catie en financieele adviezen der ver- eeniging van Nederl. gemeenten. Alvoren, dat bij hun besluit van 23 Maart 1938, le afd. no. 113. goedkeu ring is verleend aan de door den ge meenteraad op 22 Februari 1938 vastge stelde Waren keuringsverordening Wie ïjingermeer. Verzoeken van A. Schols, .J. Huijber W. van der Veen en K. de Rooij om toe kenning van steun als bedoeld in art 13 der Lager Onderwijswet 1920, we gens het bezoeken door hun kinderen van scholen welke op meer dan vier Km. van hun woningen zijn verwijderd Verschillende dezer stukken wor den voor kennisgeving aangenomen, andere worden in handen gesteld van B. en W. om prae-advies. Vervolgens is een schrijven binnen gekomen van de Muziekvereen. »Wie_ ringermeerfanfare" om een jaarlijk- sche terugkomende subsidie. Van de Afd. Wieringermeer S.D.A.P. een schrijven om voorziening in wo ningbouw. f- Beide stukken gaan naar B. en \Y om prae-advies. Bericht van het Centr. Bureau voor verificatie van kasopneming der Ont vanger. Voor kenjnnisgeving aangenomen. De voorz. doet hierop mededeeling dat B. en W. een onderhoud hebben ge had met het bestuur van Volksonder wijs en de Roomsch Kath., inzake de onderwijskwestie. Naar het zich laat aanzien aldus de voorz., is er gegronde hoop. dat na de afscheiding der Chr. groepen een samenwerking blijft voor een vrij lange periode, tusschen de ge noemde groepen. Wij krijgen dus wel een splitsing, doch geen verder door gaande versnippering. Het is nog niet 111 kannen en kruiken,, doch het staat er goed voor. Tevens deelt de voorz. nog mede, dat B. en W. bezig zijn hun aandacht te schenken aan de woonschepen en ook woonwagenkwestie. Het is hier niet eenvoudig omdat er alle Rijkska nalen zijn. Voorstel tot vaststelling van een ver ordening tot aanwijzing van de tijd vakken, binnen welke de zgn. land- bouwverloven aan leerplichtige kinde ren worden verleend. B. en W. schrijven aan den Raad Ten behoeve van werkzaamheden in of voor de bedrijven van landbouw, tuinbouw of veehouderij, kan volgens art. 13, le lid, der leerplichtwet, door den inspecteur van het lager onder wijs. voor kinderen, die in de laatste 6 maanden, voorafgaande aan de aan vrage, de school geregeld hebben be zocht, jaarlijks voor ten hoogste 2 we ken;, ongerekend de vacantiën, ver gund worden de school tijdelijk niet te bezoeken. Omtrent de vraag, welke tijdvakken in onze gemeente voor aanwijzing in aanmerking komen, hebben wij het advies ingewonnen van de contact-com missie in de Wieringermeer. Deze com missie heeft medegedeeld, dat zij de de voorkeur geeft aan de tijdvakken van 10 Juni tot en met 23 Juni en van 1 September tot en met 4 September, het 2e tijdvak met het oog op het rooi en van aardappelen. De inspecteur van het lager onderwijs in de inspec tie Den Helder heeft tegen vaststelling van de door de contactcommissie aan bevolen tijdvakken geen bezwaar. Het voorstel van B. en \V. alsmede de verordening wordt z.h. stemming aangenomen. Voorstel tot vaststelling van een verordening betreffende het beroep, bedoeld in de artt. 13, 15, 17 en 18 van 't Reglement Autoververvoer Personen Het voorstel luidt Bij Kon Besl. van 12 Januari 1937, staatsbl. no. 562, is ingevoerd een ver gunningsstelsel voor het exploiteeren van motorrijtuigen tot vervoer van personen. Dit besluit, het Reglement Autovervoer Personen, eischt voor de uitoefening van een autobusdienst binnen de gemeente, voor de uitvoe ring van toerwagenritten binnen de gemeente, zoomede voor exploitatie van taxi's en huurauto's een vergun ning van B. en W., waaraan voorwaar den kunnen worden verbonden. Van een beslissing van burgemeester en wethouders op aanvragen om vergun ning staat beroep open op den raad volgens door hem te stellen regelen. Aangezien in het gebied van „de Wieringermeer" een 3-tal ondernemers van huurautobedrijven gevestigd, zijn, die een vergunning als bedoeld in het Reglement Autovervoer Personen {be hoeven, is het gewenscht, dat door den gemeenteraad een beroepsverorde ning wordt vastgesteld. Daarbij kan worden gevolgd het model,, in 1937 door de vereen, van Nederl. Gemeen ten aan hare leden verstrekt. Op voorstel van Mr. Backer wordt een redactiewijziging aangebracht in art. 4 van de verordening, waardoor het mogelijk wordt gemaakt, dat de taxi-ondernemer ook }bij gemachtigde in beroep zal kunnen gaan. Het voorstel en de verordening wordt z.h. stemming aangenomen. Voorstel tot vaststelling van een ver van een verordening, als bedoeld in art. 43, le lid, j art. 10, le lid sub pCt, der drankwet. De Raad besluit tot het volgende B. en W. mogen verloven A voor den verkoop van zwak alcoholischen drank in het klein niet verleenen in het niet tot de bebouwde kom van Wieringer- werf, van Middenmeer of van Slootd behoorende gedeelte der gemeente, met uitzondering van het deel, omslo ten door den Den Oeverscheweg, den Hippolytushoeverwelg, den Fricsche weg en den Schelpenbolweg. Het maximum van de door B. en W. te verleene.o verloven A wordt voor de volgende wijken, buurten of straten, onafhankelijk van het getal inwoners van die wijken, buurten of straten, vastgesteld als volgt Voor de bebouwde kom van Wie- ringerwerf op twee. 2. Voor de bebouwde kom van Mid denmeer op twee. .3. Voor de bebouwde kom van Slootdorp op twee. Voorste tot vaststelling van een ver ordening op de heffing van reinigings rechten in de Gem. Wieringermeer. Tot 1 Jan. 1938 is het ophalen van huisvuil in de dorpskernen - eenmaal per week - verzorgd door de Wierin- germeerdirectie* Door degenen* die aar\^y een vergoeding ?r keer worden betaald. van deze diensten gebruik moest daar f ü.05 per Tevens droeg de W.-Meerdirectie zorg, op verzoek van belanghebbenden, voor aansluiting op het openbaar riool van gebouwde eigendommen en bron gasinstallaties in de dorpskernen, niervoor werd een jaarlijksche vergoe ding van resp. f 3 en f lü berekend, ter wijl bovendien bij de aansluiting een bedrag ineens van f 25 in rekening gebracht werd. Omdat de zorg voor de openbare reinheid c^eel uitmaakt van de norma le taak eener gemeente,, heeft het op halen van huisvuil sinds 1 Jan. j.1. vanwege de gemeentelijke afdeeling van het openbaar lichaam „de Wierin germeer" plaats gevonden. Om soort gelijke redenen zal het onderhoud van de riolen in het vervolg op de gem. rusten. Het is billijk, dat daartegenover aan de gemeente ten goede komen de rech ten, voor het ophalen van vuilnis en het hebben van aansluitingen op het rioolstelsel tot 1 Jan. j.1. door de Wie- ringermeerdirectie geheven. De heffing van deze rechten behoort in den vorm van een verordening te ge schieden. Voor het tegenwoordige stel sel bestaat geen aanleiding in de tot dusverre geheven bedragen wijziging te brengen. Mr. Backer zegt, persoonlijk princi- pieele bezwaren te hebben tegen ue wijze waarop thans het huisvuil wordt opgehaald. De ophaaldienst bevrijdt de menschen wel van het huisvuil, doch naar spr. meent, is het geen ver plichting om aan te sluiten. Indien men een ophaaldienst heeft met al dan niet verplichte aansluiting, graven of gooien de menschen het weg. Men mag dan zeggen, daar is de po litie vooi\ doch in de steden met Keel politie is het toezicht al moeilijk op deze dingen, op het platteland nog veel meer. De vuilnis-ophaaldienst is een ser vice, die de gemeente geeft. Secundair een gemak, doch primair de liygiene. Daar staat tegenover dat de op brengst maar heel matig is, vooral als men geen verplichte aansluiting heef'. Spr. heeft eenigc ervaring met op haaldiensten. Het wordt als een travaille beschouwd op het platteland. Mr. Kamp vraagt of B. en W. de ver plichting tot aansluiting willen op leggen. De heer Leijtpn merkt op, dat de op haaldienst tot tevredenheid werkt. Mocht het vroeger anders zijn ge weest, thans meent spr. dat de men schen goed mee werken. De voorz. denkt er ook zoo over. De heer Bruijn wil afwachten of de regeling op den duur onbevredigend werkt. Wethouder Peters merkt op, dat er maar een gedeelte van de bevol king van profiteert. Indien de gemeente het gratis gaat doen, dan betalen de anderen mee. Spr. zou het op de oude voet willen laten doorgaan, als er bezwaren komen kan altijd nog veranderd worden. Het voorstel alsmede de verordening wordt hierop aangenomen. Voorstel tot vaststelling van een ver dening op de heffing van een verma- kelijkhedenbelasting. Naar aanleiding van het in de vori ge vergadering aangenomen voorstel inzake een verordening op de verma kelij khedenjbelasting, waarjbij Mr. Kamp de regeling van 'n oppervlakte belasting prefereerde, schrijven B. en W. een uitvoerig prae-advies en voe ren op verschillende gronden bezwa ren aan tegen het heffen van een opper vlakte-belasting. In een verordening van 16 artikelen hebben B. en W. echter voor deze ge meente h.i. een billijke heffing ge schapen. 1. De belasting bedraagt a. Voor tooneelvertooningen of an dere vermakelijkheden - met uitzonde ring van die, genoemd onder b -, tot welke toegang wordt verleend tegen betaling, onverschillig of deze betaling vóór, tijdens of na het plaats hebben der tooneelvertooning of andere ver makelijkheid geschiedt, twintig pCt. van de zuivere opbrengst. b. Voor bals en danspartijen f 2 per etmaal of gedeelte daarvan. 2. De belasting bedraagt per et maal of gedeelte daarvan Voor elke tooneelvertooning of an dere vermakelijkheid "in lokalen met vaste zitplaatsen", niet vallende onder het eerste lid a. f5 voor lokalen met 600 of meer zitplaatsen. b. f3 voor lokalen met 300 of meer doch minder dan 600 zitplaatsen. c. f 1.50 voor lokalen met minder dan 300 zitplaatsen. Voor elke tooneelvertooning of an maakten,dere vermakelijkheid „in lokalen zon van der vaste zitplaatsen", niet vallende onder het eerste lid a. f 5 voor lokalen met een opper vlakte van 400 centiaren of meer. b. f .3 voor lokalen met een opper vlakte van 200 centiaren of meer, doch minder dan 400 ca. c. f 1.50 voor lokalen met een opper vlakte van minder dan 200 centiaren. Voor elke tooneelvertooning of ande re vermakelijkheid „in tuinen of op an dere plaatsen buiten lokalen, niet val lende onder het eerste lid. a. f 7.50 bij gebruik van een opper vlakte van 50 aren of meer. b. f 5* bij gebruik van een opper vlakte van 25 aren of meer, doch min der dan 50 aren. c. f 2.50 bij gebruik van een opper vlakte van minder dan 25 aren. Bij de bepaling der oppervlakte wordt, behalve het grondvlak, ook de oppervlakte van gaanderijen en bal- cons in rekening gebracht en blijft bui ten beschouwing de oppervlakte van niet voor het publiek bestemde gedeel ten. Van de belasting zijn vrijgesteld a. tentoonstellingn van voorwer pen van land- en tuinbouw, nijverheid, zending-, missie- of jeugdarbeid, drank bestrijding, wetenschap of kunst, voor zoover de toegangsgelden geen recht geven tot bijwoning van aan de ten toonstelling verbonden vermakelijkhe den. b. Voordrachten - al dan niet door lichtbeelden toegelicht-, welke een uitsluitend godsdienstig, wetenschap pelijk, staatkundig of sociaal karak ter dragen. c. tooneelvertooningen en andere vermakelijkhedien, waarvan de zuive re opbrengst uitsluitend strekt tot weldadige doeleinden, zullende de be lasting, welke reeds betaald is voor een tooneelvertooning of andere ver makelijkheid, welker onzuivere op brengst voor ten minste 75 pCt. ge strekt heeft tot een liefdadig doel, wor den terugbetaald, indien wordt aange toond, dat genoemd doel de opbrengst tot het opgegeven doel is uitgekeerd. di, Tooneelvertooningen of andere vermakelijkheden, welke een huise- karakter dragen. e. Muziekuitvoeringen, welke wor den gegeven ter voldoening aan voor waarden verbonden aan het verleenen van subsidie van gemeentewege. •f. Tooneelvooifstellingen en andere vermakelijkheden, welke rechtstreeks door of voor rekening van de gemeente worden gegeven. Mr. Kamp is zeer vereert diat B. en W. zooveel aandacht aan de verorde ning hebben besteed, doch is alleen maar bevreesd, dat het systeem van B. en W. nog ingewikkelder is gewor den. Het voorstel en de verordening wor den z.h. stemming aangenomen. Voorstel tot vaststelling van een ver ordening vervoerkosten schoolbezoek en beslissing op ingekomen aanvragen om steun ter tegemoetkoming in de vervoerkejsten. B. en W. richten zich in een uitvoe rig schrijven tot den Raad en voegen daar een verordening vervoerkosten schoolbezoek aan toe. Het voornaamste uit deze verordening plaatsen wij hieronder 1. Onder „vervoerkosten", bedoeld in art. 13 der Lager onderwijswet 1920, worden voor de toepassing van deze verordening ver staan a. een bedrag van f 0.0035 per km. indien voor het vervoer gebruik gemaakt kan wor den van een rijwiel b. de werkelijke reiskosten volgens de gel dende tariefregeling, voor de laagste klasse, indien het vervoer moet geschieden per au tobus of ander openbaar middel van vervoer. 2. Tenzij de gemeenteraad anders bepaalt, kan naar zijn oordeel voor het vervoer wor den gebruik gemaakt van een rijwiel en wordt mitsdien steun verleend, als bedoeld in het eerste lid onder a I. gedurende het tijdvak 1 April—1 Oct. wanneer de leeftijd van de(n) leerling(e) is 6 jaar en de afstand van de woning tot de school bedraagt minder dan 6 km 7 jaar afst. minder dan 7 km 8 jaar afst. minder dan 8 km 9 jaar afst. minder dan 9 km 10 jaar en ouder afst. minder dan 10 km. II. gedurende het tijdvak 1 Oct.1 April, wanneer de afstand van de woning tot de school minder dan 5 km bedraagt, ongeacht den leeftijd van de(n) leerlinge(e). Grondslag voor de bepaling van het bedrag- van den steun is de gemengde hoofdsom, zijn de het totaal-bedrag van de hoofdsommen der gemeentefondsbelasting en vermogensbe lasting, verschuldigd door den belanghebben de (ouders en derg.) over het op het tijdstip van indiening der aanvrage loopend belas tingjaar of, zoo de aanslagen in die belas tingen nog niet zijn vastgesteld, over het aan genoemd belastingjaar onmiddellijk vooraf gaand belastingjaar. Art. 3. 1. Indien de gemengde hoofdsom, bedoeld in artikel 2, verschuldigd door be langhebbenden, een bedrag uitmaakt van minder dan f 2.bedraagt de tegemoetko ming 100% der vervoerkosten, m.d. f 2 90% m.d. f 4 80% m.d. f 6 70% m.d. f 8 60% m.d. f 10 50 pet. m.d. f 12 40 pet. m.d. f 14 30% m.d. f 16 20% m.d. f 18 10% m.d. f 20 of meer nihil. 2. Voor de toepassing van het eerste lid zijn belanghebbenden verplicht een verkla ring over te leggen van de inspectie der di recte belastingen, aangevende de gemengde hoofdsom. Indien hieraan niet wordt voldaan, wordt geen tegemoetkoming toegekend. Mr. Kamp maakt een compliment aan de samensteller van deze verordening die hem voor deze gemeente buitengewoon geschikt voorkomt. Spr. vraagt of in de verordening geen re kening moet worden gehouden met de inko mens van inwonende kinderen. Weth. Peters meent dat dit mogelijk is en definieert dit nader. Het voorstel wordt, alsmede de verordening z. h. stemming aangenomen. Voorstel om in beginsel te besluiten tot deelname aan de gemeenschappelijke regeling tusschen de gemeenten Den Helder, Texel, Anna Paulowna, Wieringen en Callantsoog, betreffende het instellen van een geneeskun dig schooltoezicht. Het voorstel van B. en W. luidt Door bovengenoemde gemeenten is in 1932 een regeling aangegaan tot het gemeenschap pelijk instellen van een geneeskundig school toezicht. Ter behartiging van dit gemeen schappelijk belang is ingesteld een commissie van beheer, waarin zitting hebben drie leden van het college van burgemeester en wethou ders der gemeente Den Helder en één lid van het college van burgemeester en weth. van elk der andere bij den dienst angesloten gemeenten, te benoemen door den gemeente raad. Het geneesk. schooltoezicht, dat van zuiver adviseerenden aard is, wordt uitgeoefend door een geneeskundige, met den titel van school arts, die door de commissie van beheer wordt benoemd, geschorst en ontslagen. Door elke aangesloten gemeente wordt in de kosten van het geneeskundig schooltoezicht bijgedragen in verhouding tot het aantal kinderen, waar voor van den dienst gebruik gemaakt wordt. De besturen der aangesloten gemeenten ont vangen elk jaar een begrooting van inkom sten en uitgaven voor het volgend jaar, een rekening en verantwoording over het afgeloo- pen dienstjaar en het door den schoolarts ingediende verslag van zijn verrichtingen en bevindingen. Van de bovenbedoelde commissie van be heer van den schoolartsendienst in het dis trict Den Helder ontvingen wij de mededee ling, dat het toezicht van den schoolarts zich uitstrekt over ruim 7300 leerlingen. Dit aan tal wordt door de commissie voor één school arts te hoog geacht o.d. dienst naar behooren te kunnen uitoefenen. De commissie ziet een oplossing van deze moeilijkheid in de aan stelling van een volledige assistent, gepaard gaande met een uitbreiding van het aantal gemeenten, welke dan zonder bezwaar voor het toezicht kan geschieden. Te dien einde zijn de gemeenten Zijpe, Schagen, Barsingerhorn, Sint Maarten, Wie- ringerwaard en Wieringermeer uitgenoodigd tot de gemeenschappelijke regeling toe te treden. De raad der gemeente Barsingerhorn heeft besloten, aan deze uitnoodiging geen gevolg te geven de gemeenten Zijpe, Sint Maarten en Wieringerwaard hebben in be ginsel tot toetreding besloten. De raad der gemeente Schagen heeft zich nog niet defini tief uitgesproken, doch verwacht mag wor den, dat deze gemeente eveneens tot toetre ding zal overgaan. In dat geval zal het ge neeskundig schooltoezicht in totaal 9089 leer lingen omvatten of, als de R.K. scholen te Zijpe niet deelnemen, waaromtrent ook nog geen zekerheid bestaat, 8796 leerlingen. Wanneer de gemeente Wieringermeer op de medewerking van het bestuur der stich ting „de Wieringermeerscholen" kan worden gerekend tot aansluiting bij het district Den Helder overgaat, zullen de kosten voor onze gemeente bedragen a. indien de R.K. scholen te Zijpe wel deelnemen l.f 174.18, als Schagen niet aan sluit 2. f 162.61 als Schagen wel aansluit b. indien de R.K. scholen te Zijpe niet deelnemen 1. f 180.27, als Schagen niet aan sluit2. f 167.87 als Schagen wel aansluit. De commissie vraagt voorshands slechts een beginsel-uitspraakhet ontwerp der ge meenschappelijke regeling zal te zijner tijd ter vaststelling worden aangeboden. Gelijk U bekend is, wordt het geneeskun dig schooltaezicht op de Wieringermeerscho len tot dusverre uitgeoefend door dr. A. P. Hoogkamer, die daartoe door de gemeente Medemblik van jaar tot jaar werd aange steld op een wedde van f 200.per jaar. Voor de wijze, waarop dr. Hoogkamer steeds zijn taak heeft verricht, hebben wij alle waardee ring. De inspecteur der volksgezondheid, wiens advies wij hebben ingewonnen, heeft echter als zijn oordeel te kennen gegeven, dat de combinatie school-arts-huisarts in begin sel niet juist is het geneeskundig schooltoe zicht behoort, waar mogelijk, te worden ver zorgd door artsen, die daarvan hun beroep maken en zich zoodoende tot specialisten op hun gebied ontwikkelen. De inspecteur heeft ons dan ook in overweging gegeven de aan sluiting van de Wieringermeer bij den school artsendienst in het district den Helder, nu de gelegenheid daartoe zich voordoet, te bevorderen. Mr. Backer brengt B. en W. hulde voor dit voorstel. De heer van Oers zegt dat Dr. Hoogkamer gedurende de afgeloopen periode steeds het toezicht heeft gehad. Dr. Hoogkamer kent de gezinnen en heeft bijna alle kinderen ge boren zien worden. Het goed en kwaad heeft hij er van meegemaakt. De geruchten omtrent een derde dokter in den Polder zijn gaande, zoodat spr. het niet juist acht. dat men de tegenwoordige een deel van zijn inkomen ontneemt,.

Wieringer courant | 1938 | | pagina 3