Blouses blijven onmisbaar ONS PATRONEN- HOEKJE JAPONNEN VOOR GEZETTE DAMES. Succespatroon 2009. Prijs ƒ0.30 plus ƒ0.05 voor adm.- en verzendkosten. Middag japon van bedrukte zijde, zijden crêpe of satijn, kan ook van effen zijde of kant gemaakt worden. In het laatste geval b.v. met gekleur de onderjurk. Driedeelige voorbaan en glad tusschen- stuk. Patronen in de maten :8, 50, 52 en 54. Succespatroon 2693. Prijs 0.30 plus 0.05 voor adm.- en verzendkosten. Wand el japon van tweed of andere wollen voorjaarsstof bestaande uit verschillende langs den kant opgestikte baantjes. Sluiting met groep jes knoopen. V-vormige punt- hals met gekleurde shawltje. Patronen in de maten 46, 48, 50 en 52. ging biedt voor handwerk en wol of 1 toen, vingerhoed, schaar, enz. Miet mc het werk even onderbreken? Geen nooi alles wordt met een enkele handbewegin; in den zak gedaan, knoop los gemaakt en het heele zaakje blijft, bij mekaar. Men kan zoo'n schort o.a .maken van bedrukt katoen, cretonne enz. Noodig: een lap van 65 cM. lengte en 50 cM. breedte. Men naait in de beide zijkanten van bovenaf gerekend een zoom van 16 cM., daarna zet men aan den bovenkant een band, die 2 cM. breed is. als hij opgestikt is. Aan het einde maakt men een knoopsgat en zet op het schort een knoop. 16 cM. van den band af stikt men een 2 cM. breede stofreep op een maakt aan den onderkant van de lap een even bree de zoom, daarna vouwt men de stof zóó om, dat de zoom en de stofreep op elkan der komen en naait het onderligende deel overhandsch samen, doch zóó, dat men VA cM. open laat om een koord of band door te rijgen, die pl.m 2 1/4 M. lang moet zijn. EEN GOED IDEE. Ons nieuwe modeblad, dat wij ter be schikking onzer lezeressen stellen, is er weer. Het bevat de nieuwste en fraaiste voorjaars- en zomermodellen, handwerkjes en tal van nuttige wenken. De Redactrice Damesrubriek, Nieuwe Havenstraat 58, Den Haag, zendt u dit mo deblad gaarne toe, als u haar schrijft met tien cents aan postzegels bijgesloten. ELF MAANDEN ZIJN DE VROUWEN ALLEEN. Tusschen de bergen, die Albanië van Joegoslavië scheiden ligt een klein dorp Galicnik, dat zich oogenschijnlijk niet on derscheidt van de omringende plaatsen. Toch is het typische hiervan, dat de vrouwen elf maanden van het jaar zonder hun echtgenooten leven. De mannelijke in woners van Galicnik zijn kundige metse laars, steenhouwers en timmerlieden, die hun vak buitengewoon goed verstaan en einde en ver werk zoeken en vinden. Uit alle deelen der wereld worden zij voor speciaal werk aangenomen en slechts éénmaal per jaar trekken deze arbeiders naar hun geboortplaats terug, zij die over zee werken komen slechts eens in de drie jaren naar Galicnik terug. De maand Juil is hiervoor uitgekozen en de terugkeer wordt steeds met volks feesten gevierd. Heel begrijpelijk vinden in deze maand huwelijks- en verlovings feesten plaats en maar al te spoedig zien de vrouwen en meisjes hun echtgenooten en verloofden vertrekken om weer elf lan ge maanden een dubbele taak op zich te hemen. BON VOOR GOEDKOOPS PATRONEN. Op te zenden aan ,,Het Practisch Mode blad". Postbus 36. Den Haag. giro 203203. NAAM: STRAAT: PLAATS: Patroon NoMaat Hierbij Ingesloten J aan postzegels. Indiër, u tevens het laatste nummer van Het Practisch Modebiad" wenscht te ont vangen gelieve u 10 cent extra in te slui ten (Postzegels liefst van 1A, 3, 5, 10 ol 12cent, doch niet van 6 cent). Modellen, die niet zoo zeer aan mode gebonden zijn, worden bij voorkeur gekozen door huisvrouwen, die met overleg te werk moeten gaan met het kleedgeld. Vooral wanneer men soliede stoffen koopt, heeft men gaarne, dat ze meerdere seizoens mee gaan. De hoofdlijnen der mode zijn niet zoozeer aan groote veranderingen on derhevig, tenminste niet voor de eenvoudige mid- dagkleeding. Geheel anders is dit met avond-japonnen, die echter meestal slechts in bijzondere gevallen wor. den aangeschaft. Sportieve modellen zijn voor huiskleeding het meest gewenscht, aange zien zij aan practische eischen voldoen, doch te vens door passende détails goed kleeden. Onze afbeel ding geeft drie japonnen, die aan dit doel beantwoor den en waarvan de gar neering o.a. bestaat uit smalle plooitjes, knoopen, vesten en opgestikte zak ken Genopte en effen stof leent zicht voor deze mo dellen en de keuze in weefsels en kleuren is dit voorjaar wel bijzonder groot. Links is een japon van genopte stof met kraag en manchetten in donkerder toon evenals de mouwopslagen, terwijl de kleur der knoopen hierop afge stamd wordt. Zeer nieuw is taf zij de als garneering, die op kleine afstanden door gestikt wordt. Men kan zoo'n garnituur ge makkelijk vervangen door piqué of an dere lichte weefsels. Zeer interessant zijn de nervures aan de zijkanten, die het fi guur tevens zeer ten goede komen. Men kan de knoopen ook vervangen door een treksluiting. De middelste japon is zeer geschikt voor oudere dames en kan van zwarte of donkergrijze wollen stof of zijde gemaakt worden. Afkleedend zyn de ge vers, die het vest omlijsten en waarop men een bloem of een of ander modern sieraad kan dragen. Het vest kan van pi qué, ottoman, kant, tulle met gitjes of pailletten gemaakt worden, naar gelang van de min of meer gekleede bestemming der japon. De rok bestaat uit vier banen en heeft aan de voorzijde een ingezette plooiengroep. Rechts een middag japon, die van zwarte kunstzijde gemaakt is en aan den hals een kanten garnituur heeft. Rui me ceintuur met shass gesp. De rok be staat uit vier banen en heeft aan de voor zijde een klokkende godel, een garneering, die zeer modern is. Sluiting van deze ja pon aan de rugzijde. van getuigen de enorm vele modellen, d: telkens weer uitkomen. Men ziet ze met in gehaald ruimte, met plissé's, plooien, over blousend en in de meest verschillende ont werpen, doch een vereischte is, dat mer dunne weefsels verwerkt. Korte, halflange drie kwart en lange mouwen worden ge dragen, hetgeen van den smaak èn den leef tijd der draagster afhangt. Overhemd-blou ses met hoogsluitende hals worden zeer. veel gedragen, doch dit jaar neemt de V vormige halsuitsnijding weer een groote plaats in en hierbij kan men zoowel eer sjaal- als reverskraag dragen. Gezette dames zullen overhemd-blousei over de rok dragen met een zeer smal cein tuurtje, terwijl ook vestblouses haar zeer goed zullen kleeden. De overhemden heb ben meermalen aan de voorzijde groepen nervures of iets breedere plooitjes, hetgeen steeds keurig kleedt. Effen blouses ziet men veel dragen, doch ook zéér kleine ruitjes moesjes en imprimé's, terwijl er een groo te voorliefde voor strepen bestaat. Plooitjes aan schouders, aan den binnenkant gestikl zorgen, dat de noodige ruimte over de beste Patronen van in deze rubriek voorko mende genummerde modellen zyn op aan vraag te verkrijgen bij „Het Practisch Mo deblad" Postbus 36, Den Haag. Postreke ning 203203. De prijs der patronen bedraagt indien niet anders staat aangegeven, 0.58. Betaling reeds vooruit, in postzegels, per giro of per postwissel. De mode stelt hooge eischen aan de coupe der mantelcostumes en zoowel de tailleurs als de sportieve modellen moeten een aan sluitende lijn geven. Hoe is het mogelijk, vragen wij ons af, dat men dan toch nog blouses onder deze manteltjes kan drager. Toch blijkt het zeer goed te kunnen, hier verkregen wordt, doch meermalen wordt deze ook ingehaald. Zeer nieuw zijn de blouses, die rondom den hals ingehaald zijn, liefst over een breedte, dat zij als een pas werken, terwijl zij op taillehoogte over- blousen. Aan deze modellen, meestal van dunne zijde gemaakt, brengt men wijde mouwen aan. Ze kleeden echter lang niet idereen, omdat ze tamelijk breed maken. ..Passen aan schouders ziet men evenals raglan-mouwen aan de nieuwste modellen, evenals schuine sluitingen. Knoopen, zak jes, ritssluitingen, strikjes zijn alle details, die in het modebeeld zijn opgenomen. Sportief staan strepen en ruiten van zij den piqué en toile de soie, terwijl de geklee de tailleur o.a. tafzijden blouses vraagt, en wanneer we iets verder in het voorjaar zijn, dan mogen wij weer kanten en organ- die blouses verwachten. De blouse bovenaan links heeft een kraag met scherpe punten en garneering met knoopen. Deze laatste ziet men in ve lerlei vorm, kleur en uitvoering en som mige geven zeer amusante voorstellingen weer. De middelste blouse kan men van bedrukte zijde of kantstof maken, terwijl het onderste schetsje een ontwerp aangeeft van waschzijde met versiering van stiksels. De gestopte blouse heeft een ritssluiting aan zakjes en ceintuur, terwijl de ruimte aan de schouders verdeeld is over nervures in schuine richting. Rechts een zeer een voudig model met afstekende garneering BLOUSES EN ROKKEN De kleeding voor grootere meisjes b.v. van 1416 jaar is dik wijls een moeilijk op te lossen probleem. Een eisch is, dat ze practisch zijn en toch aardig kleeden. Men kan natuurlijk allerlei modellen van jurken door de opgroeiende dochters laten dragen, doch doelmatiger zijn rokken en blouses, omdat deze het moge lijk maken variatie aan te brengen. Trou wens de korte, vlotte en halflange mantels kunnen een rok en blouse op alleszins ge slaagde wijze comple- teeren. De blouses, die van lyella, dunne wol len stoffen, mouseline en zijde gedrager kunnen worden vra voudige modellen terwijl ook jumperi gaarne bij rokken ge dragen worden. Het meisje rechts heeft een eenvoudige jum per, die echter opge- vroolijkt en tevens gekleeder wordt dooi een drie-hoekig doek je achter in den hals geknoopt en een bij passende ceintuur. De rok he'eft vier baan tjes en midden voor een ingezette plooien groep. Links is een rokje, dat uit acht baan tjes bestaat, die smal zijn op taille hoogte en zich naar den onderkant verbreeden. De blouse is heel eenvoudig, sluit met Voorjaarsjurken voor grootere meisjes een rij knoopen en heeft een omliggend kraagje. Iets apart geeft echter de Schotsche ge ruite garneering, die bij wijze van cein tuur over de rok gedragen wordt en op gestikte banden heeft, die op den rug kruisen en opgeknoopt worden. HANDWERK- SCHORT HET BESTELLEN VAN PATRONEN. Onze schets geeft een bijzonder practisch schort weer, n.1. een handwerk- schort, met een zak aan den onderkant en band de ingehaalde ruimte, die om het middel gebonden wordt. Practischer kan het al niet, aangezien het schort voorkomt, dat de japonrok met pluisjes en draadjes gaat zitten en de zak een heerlijke ber-

Wieringer courant | 1938 | | pagina 6