Manufacturen- Stoffierderij W. D. RUSTEKBURG-Wijdeies Bekendmaking. TWEEDE BLAD. ZATERDAG 23 APRIL 1938 No. 74 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN den Heer L. Kiazinga, L. KLAZINGA. W1ERINGER COURANT Hierdoor breng ik ter kennis aan mijn cliëntele, dat aan mijn zaak van is verbonden welke geheel mijn zaken zal behartigen en om daarna binnenkort de zaak geheel voor eigen rekening voort te zetten. Kennisgevend en Hoogachtend, OPPERDOES, 22 APRIL 1938, In verband met bovenstaande hoop ik door nette bediening het vertrouwen van U allen te zullen verkrijgen. Hoogachtend, OPPERDOES, 22 APRIL 1938. BUITENLANSCH NIEUWS. HITLER KRIJGT EEN WELP. En baby-artikelen. Tot de vele geschenken, die Hitier op zijn verjaardag ontvangen heeft,, behoort ook een leeuwenjong. De kooi was in een laken verpakt en de SS- mannen, die het uitpakten. waren niet weinig verbaasd, toen daar voor hun oogen een jonge leeuw verscheen. Een der mannen haalde oen stuk rauw vleesch, dat gulzig door het dier verslonden werd. Woensdag stroomden de geschenken het gebouw der rijkskanselarij binnen Vooral baby artikelen zijn ditmaal ruim vertegenwoordigd. Kinderen, die Woensdag ter wereld gekomen zijn, zullen hiervan profiteeren. Van dr. Goebbels, den minister van pers en propaganda, ontving Hitier de verzamelde redevoeringen ten ge schenke, die de verantwoordelijke staatslieden gehouden hebben in ver hand met den „Anschluss." Hieronder bevindt zich ook de rede van den Oos- tenrijkschen bondskanselier Schusch- nigg van 24 Februari. Dr. Frick, de minister van buitenlandsche zaken, schonk een levensgroot portret van generaal Ludendorff, gebogen over een kaart van den wereldoorlog. Van den Avonturen met een Paaschei. Hebt u al eens door de drukte van van een wereldstad een tocht gemaakt met een broos Paaschei van chocolade in uw zak Op den boulevard, waar - zooals dat aan een wereld-boulevard past - behal ve een dancing, theaters en bioscopen, luxe bars en om de 5 jaar gerestaureer de restaurants, parfumerei-, patisse rie-, lingerie-, galanterie-, bijouterie en fotografiezaken, natuurlijk ook een chocolaterie is, had ik voor mijn tante een prachtig Paaschei gekocht - zelfs een haan kan ze zoo niet leggen een dunne chocoladeschaal, gevuld met zachte, zoete, verrukkelijke frambo- zen-creme, kortom „iets fijns" had de winkeljuffrouw geprezen. - Gaat het zoo had de juffrouw vriendelijk gevraagd, toen ze met een schrikbarende achteloosheid het ei, bengelend in een dun papieren zakje, tuschen haar duim en wijsvinger, in mijn bevende handen legde, die ik, stijf tegen mijn borst gedrukt, om hoog hield, om liet ei toch vooral geen gelegenheid te geven, eruit te rollen - Dank u, het gaat wel had ik even vriendelijk terug geantwoord, zonder de juffrouw aan te zien, want ik wilde het ei vooral niet uit het oog en mijn handen verliezen. Voorzichtig rolde ik het in evenwicht in de -holte van één hand, terwijl ik met de andere behoedzaam de deur opende, die de vriendelijke winkeljuf frouw achter me sloot. Buiten stond ik, op den drukken boulevard. Eerlijk gezegd, vond ik het toch wel •dn beetje gek, om daar met het ei in leider der nationaal-socialistische pers Amann, ontving Ilitler zijn werk „Mein Kampf' in zeven talen., BINNENLANDSCH NIEUWS. HET WRAK VAN DE LUTINE. In de jaarlijksche algemeene verga dering van aandeelhouders van de N.V1 Billiton Mij. heeft de voorzitter II. C. baron van Tuyll van Seroosker- ken van Coelhorst. mededeelingen ge daan omtrent het baggeren van het wrak van de Lutine, waarbij de tinbag germolen Karimata gebruikt zal wor den. De Karimata is voor deze berging beschikbaar gesteld, omdat de produc tie aanzienlijk is verminderd. Begin Juni gaat de baggermolen naar Ter schelling, gesleept door L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst. Met de rechthebbenden is overeenstemming bereikt inzake de opbrengst van het werk. Ook de verzekering van den baggermolen is geregeld. Het baggerwerk der Lutine wordt uitgevoerd in eigen beheer door de Ge mengde Mijnbouw Mij. Billiton. Op een vraag uit de vergadering antwoordde de voorz.. dat de werkzaamheden van de Karimata in overeenstemming zijn met de statuten van de N.V. mijn hand te loopen als 'n kellner met een vol presenteerblad. Misschien kon het ei wel in den wijden zak van mijn overjas en inderdaad gelukte het me, het ei erin te wringen,, terwijl er waar- deloozc parels op mijn voorhoofd kwa men uit angst, dat de brooze schaal inder dch druk van mijn vingers zou breken. Maar de schaal brak niet en met een zucht van verlichting strekte ik mijn lendenen weer recht. Zwaar hing het ei in de voering van mijn jas. Op den grond vallen kon het niet meer Tenzij ik zelf zou val len, tenzij Pardon, gichelde ejen lacherig meisje dat zich naar mijn idee met wat al te veel levensblijheid plot seling van 'n vriendin verwijderde en pardoes tegen me opbotste -- Uilskuiken, siste ik verwijtend tusschen mijn tanden en met een klop pend hart van spannende verwachting betastte ik met mijn vingertoppen zachtjes den buitenkant van mijn jas zak, om te onderzoeken, of het kuiken misschien het ei had gebroken. Neen, het was nog lieel als ik ten minste gauw doorliep, want op een drukken boulevard moet men niet blij ven staan iedereen schijnt dan nei ging te krijgen met je te caramboleeren Gunst, gunst, wat was ik begonnen met dat ei in mijn zak - Ik noemde mezelf ook een uieskuiken, om in zoo'n drukte zoo'n Paaschei te willen vervoeren, doch aan den anderen kant hoorde ik ook reeds de bewonde rende uitroep van mijn tante als ik het ei heel zou hebben overgebracht. Hoe heb je 'm dat gelapt Nou maar. dat zou ik je niet graag nadoen- Ben j« niet bang geweest, dat het zou BUS MET KRUI"" GEVONDEN. Een inwoner vaJi^andvoort heeft Donderdag aan hét strand een gevaar lijken vondst gedaan. Hij ontdekte een groote vierkante blikken bus, die hij mee naar liuis nam. Toen hij de bus openmaakte, vond hij er een 15 zakjes met zwarte poeder in. De man ging met de bus naar het politiebureau, waar men tot de conclusie kwam, dat de zakjes buskruit bevatten. De bus met den gevaarlijken inhoud is in het Raadhuis opgeborgen in af wchting van het onderzoek door een expert van de artillerie-inrichtingen aan de Hembrug. Palingrijkdom in IJsselmeer. In 1937 voor een waarde van ongeveer 1.20 millioen uit het meer gehaald. Werd door de afsluiting van de Zui derzee de doodsteek toegebracht aan de eigenlijke zeevisscherij in dat wa ter, alles was nog niet verloren voor de visschers. In de oude Zuiderzee werd vóór de afsluiting voor 0.7 rnill. Kg. paling gevangen en van tal van zij den rees, direct al nadat de afsluiting een feit geworden was, de vraag of de ze vangst niet kon worden gestimu leerd. Thans schrijven wij April 1938 en de palingstand in het IJsselmeer is uit gebreid. En in zeer belangrijke ma te. Van Regeeringswege zijn maatrege len genomen, proeven werden uitge voerd en waarnemingen verricht. Over het resultaat van deze proeven heeft het Handelsblad zich gewend tot den directeur van het Zoölogisch Sta tion te Den Helder, dr. J. Verwey, die ons heeft verteld op welke manier men, dank zij de wetenschap, de na tuur een handje hielp. De paling paait als hekend in het Westen van den Atlantischen Oceaan, dicht in de buurt van de Sargasso-zee, een plaats waai- nagenoeg geen stroom staat. Hier, op deze ideale broedplaats komt de paling-larve ter wereld, om al spoedig, als passagier van den Golf stroom in de richting van Europa, mee gevoerd te worden. Over de reis van de Sargosso-zee tot de Europee- sche kust wordt drie Jaar gedaan en eerst dan vindt die merkwaardige ge daantewisseling plaats tot het bekende glas-aaltje. Het zijn deze glas-aaltjes, die actief het zoete water opzoeken. Zoet water wordt gevonden daar, waar in West-Europa de rivieren in zee uitmonden en komen de enorme scholen glas-aaltjes dus in de buurt van het Engelsche Kanaal, dan trek ken groote scholen de rivieren van Frankrijk en West-Engeland op. Op dezen trektocht komt dus dat leger aaltjes, zij het gedund, steeds Oostelij ker en arriveert tenslotte ook aan de Nederlandsche kust. Bij dit stadium begon het probleem. Eeuw in, eeuw uit was de jonge aal deze weg gegaan, doch zij stootte nu bij den Afsluitdijk haar neus. Er was geen toegang meer. Dat de aalschat echter in het IJssel meer moest worden gelokt stond vast en het was alleen maar de vraag op welke wijze Het was toen dr. B. Havinga van het breken in je zak Dan zou ik luchthartig antwoorden: Weineen, bij zulke dingen moet je nooit aan breken denken, want dan breekt het juist. U hadt het gezicht van die winkeljuffrouw moeten zien, toen ik het ei in de hoogte wierp en met één hand weer opving Ik ging zóó op in mijn gedachten- bluf, dat ik onwillekeurig met mijn liand de vangbeweging maakte en en pats tegen het ei in mijn zak sloeg Het was stuk. Neen het was niet stuk. Ik dacht het maar. Tegelijk kwam ik op de betere gedachte wat meer op te letten en niet te loopen suf fen. Behoedzaam laveerde ik tusschen de menschen door met een wiegelenden gang, om hen te ontwijken, hetgeen ongetwijfeld den indruk moest maken alsof ik op eieren liep. Ik besloot den bus te nemen om gau wer hij mijnt tante te zijn en geduldig ging ik hij de halte staan wachten. Spoedig kwamen er nog eenige da mes hij staan, benevens een echtpaar met twee kleine kinderen, die tot mijn grooten schrik krijgertje begonnen fe spelen en achter me wegkropen, zoo dat ik het gewenscht achtte, mij telkens om te draaien, als ze dat deden, ten einde hen in de gaten te houden. Ten slotte dachten ze, dat ik meespeelde,, hetgeen zij heel grappig en de ouders nogal vreemd vonden, zoodat ik maar een halte terug liep. Bij aankomst van de bus liet ik de dringende passagiers rustig e;erst in stappen en zocht ik een plaatsje zoover mogelijk achterin, om niet de kans te loopen, dat anderen hij het binnenko men tegen me zouden stooten. Ik zat lieerlijk alleen en voelde mijn Instituut voor Biologsch V'isscherij- onderzoek die reeds dadelijk adviseerde als de jonge aal komt (gedurende de maanden Maart tot Mei) en de stand van het water binnen- en buitensdijks is op gelijk niveau, zet dan de sluizen open. Naai- alle waarschijnlijkheid zal dan de paling wel naar binnen trekken Het was goed gezien van dr. Havin ga, want de zoo zeer hegeerde aal trok inderdaad de sluizen binnen en kwam zoodoende in liet IJsselmeer terecht. Dat de palingstand hiervan zou pro fiteeren was wel te venvachten, doch niet dat ligt IJsselmeer een zóó sterke palingtoeneming wachtte. Het blijkt namelijk, dat de jaarlij ksche vangst van 0.7 milloen Kg. in de jaren vóór de afsluiting toegenomen is tot 2,4 millioen Kg. in 1936 en zelfs 3.7 mill. Kg. in 1937. Hier is dus sprake van een enorme stijging. Dat alles zag er zeer florissant uit. temeer daar de gevangen paling in 1937 een bedrag vertegenwoordigde van -ongeveer 1.25 millioen gulden. In verband met het bovenstaande kan nog worden g'ewezen op een gunstigen fac tor liet in het IJsselmeer aanwezig zijn van de larve van Chironomus, waarvan de mug weliswaar een kwel ling voor de menschheid vormt, doch welke larve aan den anderen kant kos telijk aalvoedsel heteekent. Ter illustratie zij vermeld, dat dr. Havinga vond, dat iedere jonge pa ling tenminste 20 muggenlarven per dag consumeert, dat er in 1937 onge veer 80 a 90 millioen palingen zijn ge vangen (gezwegen van het aantal dat vrij bleef rondzwemmen) zoodat men het verbruik van deze larven gevoeg lijk kan taxeeren op milliarden. Zeer veel eieren gegeten met Paschen. De prijzen houden zich dan ook goed. Dc thans weer achter ons liggende Paaschdagen hebben een voor de pluimveehouders aangename verras sing gebracht, namelijk, een zóódani- gen vlotten winkelverkoop van eieren, als men in geen jaren heeft gekend. Sommige grossiers waren vorigen Zaterdag dan ook volkomen uitver kocht en trachtten bij collega's bij te koopen. Een verklaring van dit verschijnsel ligt vermoedelijk eenerzijds in de tame lijk hooge vleeschprijzen, anderzijds in de groote reclame, die dit jaar in de winkel étalages werd gemaakt voor de gieren. Aangezien het binnenland- sche prijspeil in de laatste weken bo ven dat van een loonenden export naai' andere landen dan Duitschland had gelegen, was de algemeene ver wachting, dat na Paschen de prijzen zouden inzakken, om meer het Engel- sche exportpeil te benaderen. De zeer vlotte winkelverkoop heeft dit echter weten te voorkomen. Het merkwaar dige feit heeft zich voorgedaan, dat ook in Engeland een groote „Paasch- ruiming" is gehouden onder de aanwe zige eieren-voorraden. Een verkooplei der van één der, ingevolge de vrijwilli ge uitvoer-ordening opgerichte, export vereenigingen heeft: in dit opzicht klaarblijkelijk een fijnen neus gehad. Hij zond althans, naar men meldt, een flink kwantum eieren onverkocht naar Engeland, waarvan hij aan een Londensche relatie kennis gaf. Het typeert de schaarschte aan eieren, dat dit bericht snel de rondte deed in de Londensche importeurskringen. Reeds Dinsdag vóór den middag kreeg hij na melijk van verschillende zijden biedin gen op deze partij, die toen tegen zeer betrekkelijken prijs kon worden ver kocht. De verwachting is thans dan ook, dat er van een merkbare inzin king wel geen sprake meer zal zijn en dat de laagste prijzen voor dit jaar reeds zullen zijn bereikt. NEGENHONDERD GULDEN GESTOLEN. De brandkast was even niet op slot. De directeur van een waschinrichting aan den Kampersingel te Haarlem, heeft bij de politie aangifte gedaan, dat uit zijn kantoor een bedrag van negenhonderd gulden gesto len is. Hij had dit geld in een zakje even op de brandkast neergelegd en terwijl hij zich daarna even verwijderde, heeft een dief kans gezien, het geld ongemerkt weg te nemen. De politie heeft nog geen spoor van den dader kunnen ontdekken. Wieringerwaard. Bij den rijksveid wachter Samplonius werd aangifte ge daan dat van den heer Hoogeboom ge reedschap was gestolen, dat in een schuurtje bij een in aanbouw zjjnd woonhuis was opgeborgen ter waarde van ongeveer zestig gulden. In samenwerking met den gemeente veldwachter van den Brink, konden zij bereiken, dat een zekere J. R. uit Bree- zand, dezelfde, die verleden jaar een rijwiel van Cor Wit had meegenomen, reeds Dinsdag te Alkmaar werd opge borgen. R. had ook nog iemand weten over te halen om hem behulpzaam te zijn. Deze jongeman is er onschuldig inge vlogen. Toevallig was de politie te An na Paulowna, alwaar ook een paar diefstallen hadden plaats gehad, ook aan hetzelfde adres om ook daarvoor huiszoeking bij R. te doen. Het gestolen gereedschap had hij he graven. ei veilig. Over enkele minuten zou ik bij tante zijn, hartelijk verwelkomd, met vriendelijke bedankjes voor de attentie. Maar jawel een bus is een openbaar vervoermiddel iedereen heeft recht er gebruik van te maken, ook corpuien te dames, al moeten deze bij voorkeur niet gaan zitten naast iemand met een frambozen-ei in zijn zak. Het gebeurde zóó het was niet de bedoeling dat de dame naast me kwam zitten ze wilde op een bankje in het midden van de bus plaats ne men, maar juist, toen ze dat wilde doen, zette de bus aan en met een vaart schoof ze vooruit en plofte drie bankjes verder naast mij neer. Met een uitroep van schrik sprong ik op, om mijn ei te redden, terwijl de dame, die had verwacht, tegen mij aan te rollen, dit steunpunt miste en languit in de hoek bij het raam viel. De passagiers proestten het uit. de dame sloeg een figuur, maar ikwas mijn figuur nog niet pijnlijker, zooals ik daar stc?nd met een hoofd als vuur? Maar mijn ei was nog heel Dat vertelde ik de dame met duizend excuses. Mijn ei zou verpletterd zijn geweest, nietwaar En hijzelf ook lachte een vrij moedige busgenoot hardop, waarmee hij mijn heel excuus tot nul reduceerde Intusschen was de bus voortgeijld. Aan de volgende halte kon ik geluk kig uitstappen. Nog even. Dan zou de bus stilhouden. Precies voor het huis van mijn tante. Dan kon me niets meer gebeuren. Ook mijn Paaschei niet. Behoedzaam rees ik even op, om op het knopje te drukken als waarschu BUITENLANSCH NIEUWS. HET DUITSCHE RIJK. NIEUW PLAN VAN GöRING TOT BESTRIJDING VAN IJZERSCHAARSCHTE. IJzeren hekken moeten worden afgebroken. In een Donderdag gepubliceerde circulaire van het ministerie van binnenlandsche za ken wordt o.m. gezegd, dat „de bouw van nieuwe fabrieken, die vooral noodig is gewor den binnen het kader van het vierjarenplan en de bewapening van het rijk, groote hoe veelheden ijzer noodig maakt. Door de de- viezenpositie en de schaarschte op de we reldmarkt, is de import van ijzer en schroot center beperkt. Daarom heeft maarschalk Göring alle ge meenten doen uitnoodigen op zijn laatst 1 Augustus alle ijzeren hekken, welker be houd niet onontbeerlijk geacht wordt, af te breken. Aanbevolen wordt de hekken te ver vangen door lage steenen muurtjes. De afge broken hekken zullen aan ijzeropkoopers ver kocht worden, die zich schriftelijk moeten verbinden het ijzer onmiddellijk te leveren aan voor de bewaping werkende fabrieken. wing voor den chauffeur. Juist toen ik mijn wijsvinger op het beenen knopje had gelegd, juist toen ik zoo even wankel opstond met doorge zakte knieën hoe kan het noodlot het oogenblik zoo uitkiezen week de bus onverwachts met een ruk er gens voor uit ik verloor mijn even wicht en smakte tegen de corpulente dame aan Zachtjes voelde ik mijn broze choco- lade-ei kraken er was geen twijfel mogelijk, al lachte ik tegen de dame Bijna nóg kapot Dat moest ik wel zeggen, want an ders zou ze vinden, dat ik haar heele- maal overbodig in dien hoek had laten rollen. De bus stond stil en naar het me toe scheen mijn hart ook Mijn verrukkelijk frambozen-ei, mijn droom van zoetigheid, was gebro ken. En naar het me toescheen mijn hart ook. Logisch want ik dacht im mers alreeds, dat liet stil stond. Voor de deur van mijn tante, toen de bus uit het gezicht was en de buspas sagiers mijn doen en laten niet meer konden zien, stak ik met een traag gebaar, een vies vertrokken gezicht en mijn oogen dicht, mijn hand in mijn zak met het frambozen-ei. De winkeljuffrouw had niets te veel gezegd het was „iets fijns." Tegen mijn tante heb ik niets ge zegd. Waarom ook Een paar huizen voorbij de woning van mijn tante is ook een chocolaterie en daar verkoch ten ze precies hetzelfde Paaschei

Wieringer courant | 1938 | | pagina 3