P® MUL- geneest de huid B. GAZAN 29e JAARGANG DINSDAG 2e APRIL 1938 No. 48 nieuws- en wieringen en VOOft :n TANDARTS ELKEN DONDERDAG VAN 9%-l UUR. GELOUTERD. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden t 1.25. CAFÉ ROOBOL Markt SCHAGEN blijft spreekuur houden BOERDERIJ. Dalende consumptie van vleesch. Als gevolg van stijging dei' veeprijzen. In het afgeloopen jaar heeft de con sumptie van rundvleesch per hoofd van dc bevolking bedragen 141/-» kilo, tegen 20 vóór de crisis 1926-1929 16:/i> in de voorgaande jaren 1934-1936 en 16 a 19 Kg. in de jaren 1930-1933. Er is vorig jaar dus een absoluut laagte record geboekt en er is in de laatste 12 jaren slechts één jaar geweest, name-' lijk 1934, met 15.7 Kg., waarin de con sumptie minder dan 16 Kg. bedroeg, terwijl zij thans tot 14Vi> Kg. is geslon ken Zelfs wanneer men het z.g. .,re- geerings-blikvleesch" meerekent, dan nog heeft de consumptie vorig jaar met 15M> Kg. een volstrekt laagtepunt bereikt. Met varkensvleesch staat het -al niet veel beter. De consumptie daarvan bedroeg vóór de crisis 21 Kg. per hoofd van de bevolking in 1931 en 1932 toen de varkensprijzen erg laag waren, liep zij op tot 29 en 30 Kg., om vervolgens weer te dalen tot 22 Kg. In het afgeloo pen jaar echter bracht het varkens vleesch het niet verder dan nog niet ten volle 20 Kg. eveneens een laagte record. Tezamen met schapen- en paardenvleesch en met inbegr. v.h. „blik vleesch" (1 Kg. per hoofd per jaar in 1936 en 1937 en 2.6 in 1935) heeft de to tale vleeschconsumptie in de laatste 12 jaar bedragen 1926 43.5 Kg. 1927 45.4 Kg. 1928 47.2 Kg. 1929 43.1 Kg. 1930 43.2 Kg. 1931 48.1 Kg. 1932 48.5 Kg. 1933 43.3 Kg. 1934 42.4 Kg. 1935 42.1 Kg. 1936 40.5 Kg. 1937 37.3 Kg. Duidelijk blijkt uit deze cijfers, die wij aantroffen in den „Vee- en Vleesch handel", dat de Nederlandsche vleesch consumptie vorig jaar scherp heeft ge reageerd op de stijging der veeprijzen De gemiddelde Amsterdmsche notee ring (hoogste en laagste) per Kg. ge slacht gewicht op de Amsterdamsche markt steeg namelijk van 36 a 60 ets. in 1936 tot 51 a 79 ets. vorig jaar (vóór de crisis 63 a 116, dus nog véél hooger.) De varkensprijzen stegen vorig jaar van 40 op 59 a 65 cents. De conclusie moet wel zijn, dat er als gevolg van gedaalde koopkracht een zéér nauw verband bestaat tusschen prijs en consumptie dat leeren zoowel liet laagte-record van 1937, als de top jaren 1931 en 1932 Wil men ten bate van de boeren de prijzen verhoogen, door nog sterkere teeltbeperking waar UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Iedere regel meer Van 1 5 regels f 0.10 I 0.50 aan voor haar groote bezwaren zijn verbonden) dan reageert de consu ment daarop onmiddellijk, door min der te koopen. Zoo zit men in een vici- cuzen cirkel. CRISIS - BUREAU. FEUILLETON. 29.) ZEVENTIENDE HOOFDSTUK. Hoe graag Ida ook wilde werken, men had haar werk niet noodig lijden, dat deed zij des te meer. Ida had wel getracht nog iets te verdie nen, maar dat bracht haar met de menschen in aanraking, die haar allen zoo koud, zoo onaangenaam bejegenden, dat haar vader haar had verzocht, dringend verzocht, die pogingen op te geven, hoezeer die bejegening haar griefde. Hij had haar gezegd, dat het niet bepaald noodig was dat zij iets verdien de nu zij dat collier had willen afstaan, kon den ze toch leven. Hoeveel dat collier had opgebracht, had Ida nooit gevraagd zij wil de er liefst niet meer aan denken. Dikwijls gaf zij zich aan gepeins over. En dat die gedachten dan niet van aangenamen aard waren, bewees de sluier van tranen, die nu en dan hare schoone oogen bedekte. Als zij dacht aan hem, dien zij liefhad, die haar ook beminde, en van wien zij alleen om die valsche vermoedens moest afzien, dan werd het haar zoo bang om het hart, dan had zij' dikwijls al haar geestkracht noodig om zich te onderwerpen aan het lot, dat God haar had opgelegd. Zij had in den laatsten tijd veel aan van Almen gedachtzij wist, dat hij spoedig' in het land moest komen en zij rekende er vast op, dat hij haar zou komen zien. Of zou hij niet komen Neen, wat zij tot Piet gezegd had, dat was de waarheid, zij gevoelde, dat hij komen zou. Eens, toen zij weder in diep gepeins is ver zonken, werd er gebeld en toen zij de deur opende, stond daarvan Almen. Ida kan een lichten kreet van blijde ver Restitutie Aartlappelheffing. De Nederlaudsche Groenten- en Fruit Centrale brengt ter kennis van houders van een tuinbouwteeltvergunning voor vroege aardappelen en/of Eigenhei mers, dat aanvragen tot geheel of ge deeltelijke teruggave van betaalde aardappelheffing of tot geheele of ge deeltelijke ontheffing van een aangega ne verplichting tot betaling van aard appelheffing op grond, dat de voor 1938 toegewezen vergunning niet ge heel wordt benut, om in behandeling te kunnen worden genomen, vóór 1 Mei a.s. moeten zijn ingediend bij de Landbouw Crisis Organistie, Afd. Tuinbouw, waartoe de vergunninghou der behoort. BINNENLANDSCH NIEUWS. EET MEER VISCH Maar waar blijft de visch De vischhandel klaagt en de vis- schers klagen. Met dure reclame poogt men het Nederlandsche publiek tot. een vischverslindend publiek te maken Eet meer visch is het motto van klemmende betoogen over de nijpende werkloosheid in een typisch Neder- landsch bedrijf de visscherij. De vloot is beperkt, de prijzen stijgen en de vischhandel klaagt, dat er te weinig aanvoer van visch is en dringt op im port aan Er zijn visschers, die zich aan de pes simitische voorspelling wagen, dat over twee jaar wellicht de bokking in ons land eeri ongekende weelde zal zijn. Dat zou jammer zijn, ten eerste omdat bokking lekker smaakt en ten tweede omdat de bokking een tak van handel en bedrijf boven water blijft. Redenen, waarom wij ons zorgen kunnen maken als het de bokking slecht gaat. Het gaat de hokking slecht. Dat wil zeggen misschien gaat het de bok king juist goed, maar de bokkinghan- del gaat het slecht. De hokking Is een teleurstelling geworden en dat heeft een merkbaren invloed op den handel in versche visch en op de uitwerking van de leuze „eet meer visch." Want niemand eet meer visch als de visch duur wordt en dat is een van de ver schijnselen, die de geringe aanvoer van bokking met zich meebrengt. Dure visch minder visch. Het is een verheugend verschijnsel, als de prijs van een nationaal product omhoog gaat het wordt minder ver heugend als de prijs zoo hoog wordt, dat de consument er voor terug schrikt en in plaats van meer, minder visch gaat eten. Zoo is het op het oogenblik, de kleinhandel weet er van mee te praten In dezen tijd van het jaar pleegt het aanbod van bokking heel groot te zijn, zoo groot, dat andere vischsoorten, en vooral de versche visch, in het gedrang komen en in prijs dalen. Nu valt de bokking tegen en tegelijkertijd wordt de aanvoer van versche visch bij mondjesmaat gehou den. De gevolgen hooge prijzen. En de gevolgen hiervan laag visch ver bruik. Groote aanvoer ter bijenmarkt te Amsterdam. Honderdzestig volken bijeen gebracht uit alle deelen des lands. De tweede voorjaarsbijenmarkt, die Zaterdag op het terrein van de Cen trale Markthallen aan de Jan van Ga lenstraat gehouden is, heeft alle ver wachtingen ten aanzien van den aan voer overtroffen, Waren er den eer sten keer, nu ongeveer een jaar gele den, in totaal ongeveer 30 volken, dit maal bedroeg het aantal bijna 160. Dank zij de medewerking van de marktdirectie was er nu oen windvrije plaats beschikbaar gesteld. Jammer genoeg was de omzet in de ochtenduren vrij flauw. Na den mid dag werd het wat beter. Het klimaat had zijn invloed doen gelden op dc kwaliteit van den inhoud der korven. In het begin van Maart zijn de bijen uitgevlogen dank zij het vroege fraaie weer, zij vonden echter toen nog geen lioninggetvende bloemen. Wat later, toen de besg^nstruiken in bloei kwa men, was het weer te slecht om de diertjes tot uitvliegen te verlokken. De gevolgen daarvan zijn merkbaar in de korven, maar zij zfjn gelijk voor alle Dit ongunstige begin behoeft echter geen slechte oogst te beteekenen reeds zijn er teekenen van herstel. Wel dra kunnen de korven op normaal peil zijn gekomen. Wat de herkomst van den aanvoer betreft zij medegedeeld, dat 30 volken afkomstig waren uit Friesland, 35 uit Santpoort, 20 uit Nij kerk, 10 uit Ber gen, 15 uit Zwolle, 2 uit Wassenaar, 4 uit Voorburg, 15 uit Zaandarn en 25 uit Amsterdam. Naar het zich laat aanzien is er reden om aan te nemen, dat de bijenmarkt voortaan elk jaar gehouden kan wor den. Overwogen woedt nog dit jaar tevens een zomermarkt to houden, Mis schien volgt er dan in het najaar nog eeri honingmarkt. Zoo openen er zich wijde bijenperspectieven voor de hoofd stad Boomgaarden en nachtvorst. De>- berichten over nachtvorstscha- de aan de fruitgewassen in de verschil lende streken loopen uiteen. Zoo wordt uit de Over-Betuwe gemeld, dat de schade belangrijk grooter is, dan aan vankelijk werd gedacht de éérste bloei wordt daar een mislukking ge acht, b.v. voor aardbeien. Van de goud reinetten zouden zelfs de knoppen zijn bevroren, terwijl de bloesems van de vroege kersen bruin zijn geworden. De sneeuw op de stampers schijnt sommige gevallen eveneens groote schade te hebben aangericht, terwijl de koude de bestuiving door de insec ten heeft belemmerd. Daarentegen hebben volgens onder zoek van de Coop. Veilingsvereen. te Deventer de boomgaarden in de IJssel streek wel geleden, doch minder dan aanvankelijk werd gevreesd. Wel heb ben de koude winden een korten en krachtigen bloei verhinderd, hetgeen niet bevorderlijk is voor de vruchtzei ting. De volle bloei kan pas over een week of nog later, worden verwacht Bij het zachte fruit hebben de aard beien het zwaar te verduren gehad. Postduif sneller dan de telefoon. De familie Compeer te Nieuwerkerk a.d. IJssel, was een tijding wachtend ui', Gouda. Afgesproken werd, dat on middellijk na het gelukkig gebeuren telefonisch de familie ermede in kennis zou worden gesteld. Voor de aardigheid werd een postduif naar Gouda gebracht welke zou worden losgelaten, als Nieu werkerk a.d. IJssel per telefoon zou worden aangevraagd. In spanning wachtte de familie af, wie de wedloop winnen zou. Een postduif naderde en streek op het hok neer. Direct werd de ring afgenomen, waartusschen zich een briefje bevond met den volgenden inhoud Zoon geboren van acht pond. alles goed. Even later rinkelde de tele foon en bevestigde de blijde mare. OMZETBELASTING OP VLEESCH. De Nederlandsche Slagershond en de Nederlandsche Kath. I-Ianzebond van slagerspatroons hebben een adres aan de Tweede Kamer gericht, waarin zij verzoeken, bij de behandeling van het wetsontwerp tot wijziging van de om zetbelasting, het vleesch aan de lijst' van vrijgestelde producten toe te voegen, Adressanten wijzen speciaal op de grooten teruggang van het vleeschver- bruik, dat als volksvoedsel toch reeds zeer zwaar belast is door den accijns op hot geslacht. Ook wijzen zij op de winsten, die gemaakt worden in ver band met de uitvoering van de Vleesch keuringswet. rassing niet onderdrukken. Zij laat hem bin nen en steekt hem beide handen toe. Hij vat die en drukt haar een kus op het voorhoofd, Een lichte blos overdekt haar gelaat. Zij doet eene zachte poging om hare handen uit de zijne los te maken, maar hij houdt ze stevig vast en ziet haar lang in de schoone oogen, waarin een traan schittert. „Eindelijk," zeide hij, „eindelijk is dan toch mijn wensch vervuld." Ida schudt treurig het hoofd, „Neen, ons beider wensch kan niet worden vervuld. Ik bemin je te veel om je ongelukkig te willen maken." Als hemelsche muziek klinken deze woor den van Almen in de ooren. Hij durft ze nau welijks vertrouwen. Hoe, spreekt de schitte rende Ida Hartema van vroeger, zoo En in zijn oog is zij nog schooner dan toen. Hoe aantrekkelijk haar dartele overmoed toen ook was, de edele uitdrukking, die nu op haar gelaat ligt, gaat nog ver daarboven. Als de eerste ontroering voorbij is, vraagt zij naar zijne reis en informeert belangstel lend naar zijne ouders. Maar hij antwoordt slechts vluchtig daarop er is iets anders, wat hem geheel vervult en waaromtrent hij eerst zekerheid wil hebben. „Ida, je hebt toch niet gedacht, dat die vermoedens, die op je rusten, bij mij veran dering zouden brengen „Neen, George, ik wist, dat je geloof in mij zoudt hebben. Ik gevoelde, dat ik mij daarin niet kon bedriegen." „En dus zijn ook je bezwaren vervallen, om mij tot den gelukkigste van alle menschen te maken Ik kan je niets schitterends aan bieden, Ida, maar toch genoeg om innig ge lukkig met je te kunnen leven. Wil je dat weinige voor lief nemen, omdat ik het je aanbied „Ik zou het zoo gaarne doen, George, maar het kan niet." „Waarom niet vraagt hij op verschrikten toon. „Heb ik je dan zoo onduidelijk geschre ven Ik dacht dat je het weten zou." „Ja, je hebt geschreven, dat je mij te lief hadt, om mij een deel van de schande, die op je rust, te doen dragen. En dat woqrd, Ida, maakte mij onbeschrijfelijk gelukkig. Maar toch, weet je wel, dat gedeeld leed, slechts half leed is, weet je wel, welk een vreugde het voor mij zal zijn als ik je leed met je mag dragen, weet je wel, dat als je dat niet wilt, je mij tot een diep treurig le ven doemt „De tijd heelt alle wonden, George je zult leeren berusten George en mij later dank baar zijn, dat ik je voor mijn schande be waarde. O, geloof mij, thans meen je werke lijk dat het je licht zou vallen, die te dragen, maar dat zou anders worden men moet zelve daaronder gebukt gaan, om al het ver schrikkelijke daarvan te gevoelen. Je staat niet alleen in de wereld je hebt ouders, zus ters, vrienden, zij allen, zij zouden met je keus geen vrede kunnen hebben en het gevolg zou zijn, dat ik je last werd, George, en dat wil ik niet." „Maar, Ida," smeekte van Almen, „laat je toch overtuigen omdat de menschen nu eene valsche beschuldiging op je werpen, moet jij je daarom nog ongelukkiger maken dan noodig is Ik heb je zielslief en jij be mint mij, je hebt het zelve gezegd tegen onze verbintenis bestaan geene bezwaren, en nu, alleen om een idéé, dat je eenmaal hebt opgevat, en dat misschien uit trots, hoewel een begrijpelijken trots, voorkomt, wil je ons beiden ongelukkig maken." ..Het is niet uit trots, George, denk dat niet," zegt Ida zacht. „Ik ben trotsch geweest, maar ik heb geboetgeloof mij, als ik je ver zeker dat het geen trots is, waarom ik niet aan je wensch en ook aan den mijnen, ge volg mag geven." „Maar waarom is het dan, Ida „Moet ik je nog eens herhalen, dat je met eene vrouw, op wie zulk een smet rust, op den duur niet gelukkig kunt zijn? Zou je het kunnen velen, dat de menschen op de vrouw, die je lief hebt want je hebt me lief, George en dat geeft mij troost in mijn smart met minachting neerzagen zou je kun nen verdragen dat ze je vrouw behandelden als eene melaatsche zou je kunnen dulden, dat ze je vrouw, haar, die je 't liefst hebt op aarde, schuwden als de pest Zou je dat alles ondergaan en meenen dan nog geluk kig te zijn Van Almen was geheel onder den indruk harer woorden. Hij gevoelde de waarheid daarvan hij was in bewondering over het edele meisje, dat zoo forsch het mes durfde zetten in de wonde, die haar zoo pijnlijk aan deed. Hij zocht een oogenblik naar woorden en antwoordde toen „Dan zullen wij de menschen, die zoo over je denken, ontvlieden wij zullen ver van hier gaan wonen waar is mij hetzelfde weg van alles wat je drukt, wat je smart." „Anywhere, anywhere, out of the world," prevelde zij zacht. „Geloof je dat dit moge lijk is Ga zoo ver als je wilt en je zult toch nooit den angst van je af kunnen zetten, dat wij iemand, die mij vroeger gekend heeft, ontmoeten, en dan zou alles weer hetzelfde zijn misschien is de angst daarvoor nog wel erger, dan de werkelijkheid. En dan, mag je allen verlaten die je dierbaar zijn en die je zoo lief hebben, alleen om mij Mag je je ouders op hun ouden dag alleen laten Neen, George, er is geen uitweg, geen andere dan alleen van elkander af te zien, want ik ben eene gevloekte „Spreek zoo niet, Ida, ik kan je dat niet hooren zeggen." „Kan ik anders spreken als ik dag aan dag moet gevoelen, dat ik het ben Neen, geloof mij, het is geene verbeelding, geen valsche waan van mij, als ik je zeg, dat je op den duur met mij niet gelukkig zoudt kunnen zijn." „En neem nu eens aan, dat dit zoo is hoewel ik niet kan gelooven, dat, als ik je bezit, ik niet allen smaad der wereld gaarne zou willen dragen wanner ik mij dan be reid verklaar om dit waagstuk te aanvaarden, wanneer ik dan bereid ben om dit ongeluk, dat je mij voorspelt, onder de oogen te zien, zul je dan nog neen zeggen MENSCHENSMOKKELARIJ. Over het Brabantsche grensplaatsje Baarle Nassau worden den laatsten tijd vele vreemdelingen ons land bin nen gesmokkeld, voornamelijk Oosten rijkers. De controle bij den doorlaat post beperkt zich tot bet smokkelen en op de paspoorten wordt niet gelet. Na 7 uur des avonds is de post in hét ge heel niet bezet. Wel worden automobi listen op den weg Baarle Nassau- Chaam aangehouden, maai- wanneer de papieren voor den wagen in orde zijn en-wanneer blijkt, dat er niet ge smokkeld wordt, kan men ongehinderd verder gaan. Bovendien loopt de grens dooi' Baarle Nassau zoo eigenaardig, dat het vrijwel onmogelijk is, een nauwkeurige grensbewaking in te stellen. Vele auto's uit Noord Holland komen thans naar Belgié en keeren met onge- wenschte vreemdelingen naar ons land terug. De plaats, waar do vluchtelingen zich verzamelen, is Turnhout. Om aan deze menschensmokkelarij een einde te maken, zal van heden af een strenge paspoortencontrole wor den ingesteld. Alle doorlaatposten zul len met kommiezen worden bezet. Daar reeds nu vele auto's ons land binnenkomen langs posten, die in het geheel niet bewaakt zijn, zullen ook daar manschappen worden gestation- neerd. Men hoopt op die manier een eind te ma,ken aan het binnenkomen in ons land van een groot aantal onge wenschte vreemdelingen. Grootgrondbezitter door landbouwer ernstig gewond. Na woordenwisseling op de heide onder Kootwijk. Vrijdagmorgen ongeveer kwart voor twaalf is op de heide onder Kootwijk de bekende grootgrondbezitter mi\ Blaupot ten Cate te Kootwijk, door een landbouwer ernstig gewond. Niet ver van het punt, waar de we gen naar Assel en Kootwijk elkaar kruisen, (ontmoette Vrijdagmorgen de reeds bejaarde mr. Blaupot ten Cate een landbouwer, eveneens uit Koot wijk. Een oude veete over het al of niet openbaar zijn van een weg was aanleiding tot een woordenwisseling tusschen heiden, toen zij elkaar op een zijweggetje in de heide ontmoetten. Tijdens deze woordenwisseling kwam de zoon van den landbouwer met een greep aangeloopen, welke zijn vader hem uit de handen nam om er vervol gens mr. Blaupot ten Cate, die den landbouwer, reeds den rug had toege keerd. mee aan te vallen. Voordat deze er op bedacht was, werd hij geatta queerd ene rnstig gewond. De landbou wer ging na zijn daad naar huis en liet den zwaargewonden advocaat in deze stille, verlaten omgeving aan zijn lot over. Door een voorbijganger, die ongeveer een uur later passeerde, werd de rijksveldwacht te N.-Millingen werd waarschuwd. Per ziekenauto is mr. Blaupot ten Cate daarop in levensge- vaarlijken toestand met zware ver- „Ja, ook dan nog zeg ik neen. George, ken je de vrouw nog zoo weinig," zeide Ida op zachten toon, „dat je niet weet, dat, als een meisje zich aan iemand verbindt, het alleen geheel alleen is met het doel om hem geluk kig te maken Als ik je nam, zou je onge lukkig worden en ik door jou." „Ge zijt het nu ook," zeide hij. „Maar nu niet door mijn eigen schuld, en ik geloof niet, dat er grooter pijniging voor mij zou zijn, dan te zien, dat jij ongelukkig waart en dat door mij." „Als je mij weigert, denk je dat het dan beter met mij gesteld zal zijn „Maar nu bestaat er toch hoop en daarom kun je niet zóó ongelukkig wezen. George, ik mag je niet vleien als ik de waarheid spreek, dan moet ik bekennen, dat er bij mij eigen lijk geen hoop meer bestaat, dat het geheim ooit zal ontdekt worden. Mijn vader geeft nog den moed niet op vandaag is hij weder naar Woudstede, altijd voor dezelfde zaak, maar toch, het kan niet lang meer duren of hij zal ook wel moeten inzien, dat zijne po gingen niet baten evenwel de mogelijkheid blijft bestaan, dat een of ander toeval de waarheid aan het licht brengt en dan, dan, als ik volkomen voor alle menschen in mijne eer hersteld zal zijn," hare oogen straal den bij de gedachte aan die mogelijkheid, „dan George, beloof ik je, dat ik je vrouw zal worden." „Dank, Ida, voor die belofte. Ik zal het ge heim ontdekken." (Wordt vervolgd.) CN VIER BLADEN AD VERTEEREN VOOR EENMAAL BETALEN Wleringermeerbode. Wierlngor Courant. De Poldsrbode. Zij per Courant

Wieringer courant | 1938 | | pagina 1