TWEEDE BLAD ZATERDAG 3° APRIL 1938 No. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN WIERINGER COURANT Uitkomsten en ervaringen van het Particuliere Land belbedrijf in den Wieringermeerpolder in het oogst jaar 1937, volgens een onder de pachters ingestelde enqnete door lr. C. Kalisvaart. 3. Zomer- en nazomerbewerking. Hierover loopen de meeningen nogal sterk uiteen, d.w.z. dat vrijwel iedereen zich geslin gerd ziet tusschen twee uitersten a. flink stoppelen of b. het in éénmaal omploegen dit laatste gepaard met stoppelgroenbemes- ting. Dit is dus de strijd tusschen de eischen van de onkruidbestrijding en die van den toe stand van den grond, welke laatste volgens de meesten het beste is en blijft bij het in éénmaal onderploegen van een groenbemes- ting. De onkruidkwestie speelt hierbij niet alleen een rol. Sommigen meenen, dat het herhaal delijk bewerken ook in dit opzicht een voor deel heeft, dat de bouw voor goed gemengd wordt. Dit standpunt wordt vooral ingenomen door de gebruikers van de geslaagde zavel gronden. Anderen meenen dat ook de-vruchtbaarheid van den grond door de bewerking zou toene men. Eén zegt het zoo, dat herhaaldelijk be werken goed is voor de vruchtbaarheid, doch slecht voor de structuur. Deze landbouwer waarschuwt echter ook om ervaringen .met de grondbewerking te generaliseeren. In aansluiting op hetgeen over de grond bewerking is gezegd, volgen hier nog enkele opmerkingen over de groenbemesting. Alge meen wordt een loflied gezongen op de hu mus- en stikstof verrijking en de structuur verbetering van den grond, als gevolg van de groenbemesting. Enkele voegen daarbij zelfs een betere ontsluiting van den voedselvoor raad in den grond. Maar vrijwel zonder uit zondering wordt daarna de medaille omge keerd en komt de veronkruiding op den voor grond. Hopperups wordt hierbij in veel ge vallen gunstig beoordeeld, omdat dit gewas het onkruid het beste zou verstikken. Sommi gen meenen ook, dat het met de veronkrui ding niet zoo'n vaart behoeft te loopen, als men de stoppelgroenbemesting beperkt tot éénmaal in de drie jaar en alles in het werk stelt om den aanslag en de ontwikkeling van het groenbemestingsgewas te doen slagen. Gok de beweiding van de stoppelklaver wordt door enkelen met het oog op het onkruid gunstig geacht, terwijl de gunstige werking als groenbemesting huns inziens er weinig door wordt verminderd. Slechts één maakt de opmerking, dat men beter in plaats van stoppelklaver overjarige klaver kan verbouwen. Bij deze opmerking sluit heel goed aan een in verband met de groenbemesting gestelde zeer belangrijke vraag, n.1. of men mag aannemen, dat op den duur humusvorming en bacterieleven voldoende verzorgd zullen zijn door toepas sing van groenbemesting, vooral als de be zwaren als klaverziekten en de onkruidkwes tie tot beperking zullen gaan dwingen. Uit deze vraag volgt een tweede omtrent de be hoefte, die er dan zal zijn aan stalmest en in verband hiermede de duurzame bestaans mogelijkheid van het veelooze akkerbouw bedrijf. Als antwoord zou hierop medegedeeld kunnen worden, dat aanvankelijk de klavers zich betere grondverbeteraars hebben ge toond dan de stalmest, al' wordt door de laat ste ook het bacterieleven gunstig beïnvloed terwijl als tweede kan opgemerkt worden, dat het niet uitgesloten wordt geacht, dat men na korter of langer tijd genoodzaakt zal zijn, aan de overjarige klaver een goede plaats in de vruchtwisseling in te ruimen. Voorloo- pig lijkt het dan niet noodig te twijfelen aan de bestaansmogelijkheid van het veelooze akkerbouwbedrijf. BESPREKING VAN DE MONDELING EN SCHRIFTELIJK GESTELDE VRAGEN, VOOR ZOOVER DEZE NIET IN HET VOORAFGAAN DE ZIJN BEANTWOORD. a. De vraag of de roestaantasting van de zomergerst is te danken aan het tegelijker- tijd verbouwen van wintergerst, van welke de besmetting zou uitgaan, kan niet zonder meer bevestigend worden beantwoord. Waar schijnlijk is het het beste het voorloo- pig zoo op te vatten, dat de omstandigheden (weer, toestand van de zomergerst en dgl.) gunstig moeten zijn voor het optreden en sterk uitbreiden van de roest, waarbij dan het aanwezig zijn van een besmettingsbron op de wintergerst als een bijkomende, voor het optreden van de roest gunstige omstan digheid kan worden beschouwd. Het is echter niet zoo, dat de nabijheid van wintergerst steeds aanleiding moet geven tot sterke roestaantasting van de zomergerst. Men den- ke aan het meermalen met succes toegepaste doorzaaien van holle wintergerst met zomer gerst. b. Een eenigzins analoog geval hebben we in den nadeeligen invloed van zaadbieten op suikerbieten. Vast staat wel, dat in het bij zonder twee ziekten n.1. de vergelingsziekte (een virusziekte) en de valsche meeldauw (een schimmelziekte) kunnen overgaan van de zaadbieten en ook op de stekbietjes voor het volgende jaar. Vrij zeker spelen echter ook bij deze ziekten de omstandigheden bij het optreden en de verspreiding een groote rol. Hoe gunstig of ongunstig deze in de Wieringermeer zijn is nog niet met zekerheid te zeggen. Het lijkt oppervlakkig nogal gun stig. Dit wil echter niet zeggen, dat men niet alles in het werk moet stellen om scha de te voorkomen. Men neme dus een zoo groot mogelijken afstand tusschen zaadbieten en fabrieksbieten en vooral tusschen zaad bieten en stekbietjes, omdat deze laatste het volgende jaar zelve besmettingsbron zijn en het bovendien ook waarschijnlijk is, dat de zaadopbrengst gedrukt zal worden door val sche meeldauw en vergelingsziekte in de zaadbieten zelve Met de overheerschende windrichting (Z.W. moet ook zooveel moge lijk rekening worden gehouden de zaadbie ten dus liefst ten N.O. van de fabrieksbieten. Ook lijkt het niet aanbevelenswaard, de stek bietjes in de luwte van een gebouw te ver bouwen. Tenslotte is het gewenscht, dat ieder zooveel mogelijk waarneming doet omtrent dit geval. c. Omtrent de vraag over de juiste wijze van aanwending van de stalmest op gemeng de bedrijven, wordt opgemerkt, dat de erva ringen grootendeels wijzen op een voordeel van aanwending in verteerden toestand. Op de gemengde bedrijven met als regel ook betrekkelijk licht bouwland, lijkt verder aan wending hoofdzakelijk op het bouwland aan gewezen. Wat het tijdstip van aanwending betreft wordt, mede om practische redenen (bewaring van de mest) in overweging gege ven de mest van den voorwinter in het voor jaar op de hakvruchten of op het groenland aan te wenden, terwijl de latere mest het beste bewaard wordt tot het najaar, om dan voor de wintergranen of ook voor zomerge wassen te worden ondergeploegd. Veel erva ring omtrent de uitwerking van de stalmest is er uit den aard der zaak nog niet. Een deel van de werking zal eerst in de volgende ja ren merkbaar zijn. d. Indien men geen weide of overjarige klaver heeft voor de paarden en toch zoo spoedig mogelijk in het voorjaar de beschik king over groenvoer wil hebben, is het vroeg tijdig (2de helft van Maart) inzaaien zonder dekvrucht van een mengsel van roode klaver enWesterwoldsch raaigras aan te bevelen, b.v. 15 kg roode klaver en 20 kg Westerwoldsch raaigras per ha. e. Omtrent de ervaringen met de onder- giondsche onkruidbestrijding (kiemdooding) door middel van kalkstikstof, kan medege- deel worden, dat deze in veel gevallen gun stig blijken te zijn. Het kiemende onkruid zaad blijkt zeer gevoelig voor de giftige stof fen, die bij de omzetting van de kalkstikstof in den grond als tusschenvorm tijdelijk aan wezig zijn. Deze werking van de kalkstikstof is principieel verschillend van de werking, die het heeft ter bestrijding van onkruiden door het dooden van de bovenaardsche plan- tendeelen, in welke werking het te vergelijken is met fijngemalen kaïniet. Uit de doodende werking op kiemende za den volgt, dat de aanwending eenigen tijd (practisch ongeveer 14 dagen) vóór het zaai en .van het gewas moet plaats hebben, omdat dit anders ook juist bij zijn kieming zelve ten offer zou vallen. Ook moet het aangewend worden op een tijdstip en onder omstandigheden, dat de kie ming van de onkruidzaden te verwachten is. Voor bieten bestemd land leent zich er daar om uitstekend voor, temeer daar men hierop ook zonder bezwaar een flinke hoeveelheid stikstof kan aanwenden. f. De ervaringen omtrent het kanariezaad als slechte voorvrucht voor wintertarwe da teert uit de eerste cultuur jaren. Het komen de jaar zal waarschijnlijk weer een aantal ervaringen opleveren. g. Wanneer men een verschil in opkomst van vijf dagen krijgt bij Wilhelmina- en Ju- hana-wintertarwe, die tegelijk en onder ge lijke omstandigheden zijn gezaaid, is het vrij zeker, dat dit geen eigenschap is van de beide variëteiten, maar een verschil in kwa liteit van het gebruikte zaaizaad. h. De vraag of men in plaats van ieder jaar 200 kg superfosfaat aan te wenden ook om het andere jaar 400 kg kan geven, moet ontkennend beantwoord worden om dezelf den reden, waarom ook het geheel weglaten van fosforzuur op de zware gronden wordt afgeraden. De bedoeling van deze bemesting is den planten een kleine hoeveelheid gemak kelijk oplosbaar fosforzuur ter beschikking te stellen, omdat aangenomen wordt, dat het bodemfosforzuur wel aanwezig, maar nog iets minder gemakkelijk ter beschikking is. Het geven van een voorraadsbemesting, die ook tot bodemfosforzuur overgaat, is in dit ver band niet te verdedigen. (Eindé. GEMEENTE WIERINGEN. MEIFEEST MOD. ARBEIDERSBEWEGING WIERINGEN. Zondag 1 Mei a.s. zal de moderne arbeiders beweging haar Meifeest vieren in de zaal van den Heer R. Engel te H.-hoef. Medewerking zullen verleenen de plaatse lijke zangvereeniging „Morgenrood" en het gezelschap Willem van Iependaal. Een mooie avond staat dus te wachten Zie adv. Politie. Verloren een bankbiljet van 10 gulden. Inl. bij den Geni.-Bode. Distributie van visch. Naar wij ver nemen ligt het in het voornemen, in d»ze gemeente proeven te nemen met de distributie van versche, gebakken, gerookte,, gefileerde en gezouten zee- visch aan werkloozen en armlastigen. V. C. J. Bw te Oosterland. Vergade ring op Dinsdag 3 Mei a.s., des avonds 8 uur, waar Ds. Nijholt zal spreken over het onderwerp „Gezag en vrij heid in de Ned. Herv. Kerk."' Nieuwe lidmaten en belangstellen den hartelijk welkom. EEN BELANGRIJKE VERBETERING Zooals misschien enkele ingewijden bekend zal zijn, is de heer H. Zwart, wonende aan de Molgerdijk te Den Oever, al geruimen tijd bezig met de constructie van een machine, die die nen moet voor het zoogenaamde uit- kroozen van trapboomen. Dezer dagen zijn wij in de gelegen heid gesteld, om de machine in wer king te zien, en werkelijk, wij kunnen onze voldoening er over uit spreken. De heer Zwart vertelde een en and.br betreffende zijn uitvinding, of liever gezegd, zijn verbetering. De machine zooals hij daar staat is een gecombi neerde werkbank, zoo zeide hij en vooral uitstekend geschikt vQor mas sa-productie van trappen voor de wo ningbouw. Op het oogenblik is een en ander nog van hout gemaakt, doch het ligt in de bedoeling, als eenmaal octrooi verkregen is, alles van metaal te laten vervaardigen. De aandrijving vindt plaats door middel van V2 - 3/4 P.K. electromotor, dat beteekent dus, dat geen krachtstroom noodig is, doch met de lichtnetten kan worden vol- staap. Verder biedt de machine een aanzienlijke besparing op de tijd. Op onze vraag,, hoe de heer Zwart zoo op het idee gekomen was, vertelde hij, dat hij vroeger jarenlang in deze branche gewerkt heeft. Het was hem toen opgevallen, hoeveel tijd het uit- kroozen kostte en toen was reeds het idee bij hem opgekomen om een hier voor handige machine te vervaardigen In zijn tijd werd alles nog met de hand gedaan. Tegenwoordig worden wel machientjes in de handel ge bracht, maar het echte is het toch nog niet. Deze machine zal,, naar de heer Zwart hoopt, alle moeilijkheden uit de weg ruimen, ook al, omdat de bedie ning uiterst eenvoudig is. Ongeveer tien jaar geleden is de hr. Zwart begonnen met teekeningen en nog eens teekeningen, doch aanvanke lijk deugde er nog niet veel van. Het geheel, met de hand gemaakt, is dan nu eindelijk volbracht en de vervaar diger kan voldoening hebben van zijn werk, dat is zeker. Wij wensclien de heer Zwart voor de toekomst het beste toe. GEMEENTE ANNA PAULOWNA. Bestemming dienstplichtigen. Aan J. van Eet en, lichting 1938, is wegens kostwinnerschap vrijstelling verleend van dienst voor 1 jaar. Van de lichting 1938 is W. Egmond bestemd voor de officie» opleiding mil. administratie te Kampen G. J. Spie- rings voor de le Comp. Genietroepen te Gorinchem F. de Langen voor het le Half Reg. v. h. le Reg. Huzaren te Amersfoort en A.. Dragstra en H. Pet ter. voor het 3e Half Reg. van het 2e Reg. Huzaren te 's-Gravenhage Herhalingsoefeningen. Voor genoem de oefeningen zijn opgeroepen M. Teu lingen 21 Nov. bij 8e Reg. Vel dart. te Utrecht; J. J. Lindenberg en P. C. Suij kerland 15 Sept. 5e Reg. Infanterie te Amersfoort H. Koens 18 Juli 6 Reg. Veldart. te Leiden J. W. Cornelissen, A. de Graaf, J. A. Meijer, J. H. P. Ro zenbroek, C. P. Smiers. J. de Smit allen 15 Sept. 5e Reg. Infanterie Amersfoort S. Kos, 12 Mei Reg. Genietroepen Utrecht G. Krap 18 Juli 6e Reg. Veld art. Leiden J. Spruit 19 September 6e Reg. Veldart. Leiden C. de Bruin 5 Sept. Comp. Intendancetroepen te Amsterdam J. Tysen 25 Juli korps motordienst te Haarlem J. de Graaf en P. H. Blom 19 Sept. Motordienst Haarliem C. van Helden 15 Sept. Reg. Grenadiers Den Haag. Loop der bevolking. Ingekomen W. J. Kloppenburg van Oldebroek J. Strooter van Egmondbinnen H. J. de Boer van Den Helder H. Groenveld van Zuidscharwoude F. Beek-Oost- hof en d. van Rotterdam Mej. D. Jc- ninga van Den Helder Mej. J. de Jong van Den Helder D. Zonderwijk van Noordwijkerhout E. de Roos van Dantumadeel'. Vertrokken M. J. Ramler-de Lan gen naar Den Helder M. Koldijk naar Schellinkhout J. Jorna naar Zijpe K. Vader en gezin naar Schoorl H. Blaauboer naar Opperdoes A. M. Nuijen-v.d. Berg naar Den Helder Wed. J. Koopman-Noussen en gezin naar den Helder. BURGERLIJKEN STAND. Geboren Jacob Petrus, zoon van J. van den Berg en A. A. Caspers Simon, zoon van E. Kerkhof en M. C. van Nuland Margaretha Christina Alline, dochter van J. N. Veenis en A. F. Klaver. Ondertrouwd J. Knol en M. Borst J. Fijnheer en M. Baken; H. Sneek en K. Kossen J.J Strooker en M. v. Duin. Getrouwd A. van Wijk en C. E. van der Werf J. L. Voorthuijsen en M. van Ekeren R. Ramler en M. J. de Langen A. Nuijens en A. M. van den Berg. Overleden W. Kruithof, oud 74 jr. Politie. Gevonden Sleuteltje,, glas van autolantaarn belastingmerk bril hoeren handschoen, verleng stuk van sproeierstang dames- en portemonnaie. Verloren Rijwielplaatje*. DE BLIJDE APRILDAG. Heden wapperen de vlaggen, want H.K.H. Prinses Juliana viert Haar geboorte dag. En het geheele land met Haar. Het afgeloopen levensjaar bracht Haar het groote geschenk der moederweelde, en ons volk voelt zich daardoor nog meer dan ooit verbonden aan de jonge vrouw, di etelkens in nieuwe hoedanigheid onze genegenheid trekt. Eerst als kind, toen als jong meisje, daarna als verloofde en gehuwde vrouw, n uals moeder. In al die vormen sympathiek, verstandig, eenvou dig en beminnelijk. Formeel gewagen wij van H.K.H. Prinses Juliana en Prinses Beatrix, maar ons volk spreekt van „onze Prinses" en daarnaast van „ons Prinsesje." Vice-admiraal H. Ferwerda bezichtigde te Tandjong Priok de twee nieuwe L" ornier-vliegbootèn der Ned. Indische marine, welke uit Soerabaja derwaarts waren overgevlogen

Wieringer courant | 1938 | | pagina 3