29e JAARGANG DONDERDAG MEI 1938. No. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN V1 GELOUTERD. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG. DONDERDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.25. B1NNENLANDSCH NIEUWS. BEN ONTPLOFFING WELKE NOG GOED AFLIEP. In de werkplaats van den heer Oot- jers te Alkmaar is een ongeluk ge peurd, dat gelukkig nog goed is afge- loopen. Op den grond stond een benzine lamp welke was aangestoken. Waar schijnlijk is er door een lek lucht in het apparaat gekomen met het gevolg, dat het met een knal uij elkaar sprong Van de werkplaats zijn de ruiten ge sprongen en de ontploffing was zoo hevig, dat bij de buren de vazen vielen. De heer O., die vlak bij het appa raat stond en de stukken rakelings langs het hoofd kreeg, bleef ongedeerd. INBRAAK POSTSTATION TE SCHERMERHOKN. In den nacht van Maandag op Dins dag is ingebroken in het Postkantoor te Schermerhorn. Door het openen van een raam is men in de voorkamer gekomen waar! alles overhoop werd gehaald en onge veer f 75 aan geld werd gevonden. In den aangrenzenden winkel van kruidenierswaren werden sigaren en sigaretten gestolen, alsmede uit een lade een bedrag van ongeveer f 13. In het zich naast den winkel bevin dende Postkantoor werd alles nauw keurig onderzocht, maar hier bleek geen geld aanwezig te zijn. De inwonenden hebben niets ge-, hoord. De politie heeft de zaak in on-' derzoek. SURCEANCE VERLENGD. N.V. Zaanlandsche Bank De Civiele Kamer der Haarlemsche Rechtbank heeft het verzoek van de N.V. Zaanlandsche Bank in liquidatie, gevestigd te Krommenie, tot verlen ging van de surceance van betaling, voor den tijd van anderhalf jaar inge willigd. In een Zaterdag gehouden vergade ring van crediteuren hadden deze zich eenstemmig met deze verlenging ac- coord verklaard. ONTGINNING VAN PEELGROND. Arbeid voor 800 werkloozen. De raad der gemeente Venray heeft thans het voorstel om over te gaan tot ontginning van 800 ha. peelgrond aan genomen. Hierdoor zal aan ongeveer 800 Limburgschc werkloozen geduren de drie jaar werk verschaft kunnen worden. De bedoeling is om op de ont gonnen terreinen 15 boerderijen te bou wen. De uitvoering van de ontginning is opgedragen aan de Grondmij. te Zwolle. Binnen het kader voor het geheele Peelplan voor Noord Limburg, hebben de Limburgschc Streekplannendienst UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN Vi BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Iedere regel meer f 0.10 Van 1 5 regels f 0.50 7J11I! FEUILLETON. NEGENTIENDE HOOFDSTUK. Volgens zijne belofte had Piet een telegram aan Ella gezonden, waarin hij haar mede deelde, dat zijn vermoeden bewaarheid was geworden. Hij begreep dat dit voor Ella en hare moeder een harde slag zou zijn en daar om had hij zich naar Leiden gespoed. Nauwe lijks op zijne kamer teruggekeerd, had hij Èlla alles verhaald hij vroeg daarop naar hare moeder. Ella zeide, dat deze zich de zaak wel aantrok maar dat zij toch de daad van Piet goedkeurde naar hare meening was er geen sprake van, dat Piet anders had mogen handelen. Hoewel deze daad van Er- nestine haar zwaar trof, kon mevrouw Hoog woud toch niet zeggen, dat zij zich bepaald verwonderde, dat Ernestine tot zoo iets in staat was zij had nooit van haar gehouden, oihdat zij haar nooit vertrouwd had. Toen de zaak door Piet en Ella ruim en breed besproken was, zeide de laatste „Ik had niet gedacht, u van avond weer terug te zfen." „Daarginds kan ik best gemist worden, Ella, maar ik dacht, dat ik hier misschien een woordje van troost kon spreken, als het noo dlg was." „Dus komt u om ons terug riep Ella uit, en een glans van vreugde gleed over haar ge laat. Piet knikte van ja, en hij achtte zich door den blijden uitroep van Ella reeds ruim schoots beloond. „U is wel goed voor ons," zeide Ella. „Ben jij het dan niet voor mij vroeg Piet.] Ella antwoordde hierop niethad zij naar waarheid moeten antwoorden, dan zou zij j gezegd hebben, dat zij alleen voor haar eigen j genoegen zoo goed voor Piet was. „Ik ben blij, dat u weer hier is," zeide Ella, j „maar toch geloof ik, dat het beter voor u zou aijn geweest, als u daar wat waart ge en het Staatsboschbeheerin samen werking met vele deskundigen, waar onder een cultuur-technische dienst te Utrecht en de Rijksinspectie der Werk verschaffing te Hoensbroek, het Peel plan Venray Zuid opgesteld voor de ontginning van een complex gemeente gronden ter grootte van 1020 ha.„ ten Zuidenv an IJsselstein. Dit plan heeft de goedkeuring van het Departement van Defensie verkregen. Het ligt ir. de bedoeling een gedeelte ter grootte van 188 ha., onder leiding van het Staats boschbeheer te doen bebosschen. Aangezien de gemeente overweegt, om het overige gedeelte ten behoeve van landbouw en boerderijenstichting te doen ontginnen, heeft zij thans op dracht gegeven tot het openstellen van een begrooting. In hoeverre deze plannen zullen wor den verwezenlijkt, is afhankelijk van de vraag of te zijner tijd rijkssubsidie in de loonen bij de uitvoering in werk verschaffing zullen worden verkregen. GELD LAG OVERAL VERBORGEN. In den loop van den dag is Dinsdag in het huis aan het Molenpad te Mep- pel, dat bewoond werd door den 89-ja rigen Bartelink en zijn nicht, nog een tweede kist met geld gevonden. Op de meest vreemde plaatsen werd geld aan getrofen zoo vond men b.v. papier geld in zeepdoozen, onder oude klee- ren, enz. Het totaalbedrag, dat gevonden is, moet naar men meldt, meer dan f 10.000 bedragen. ZEILJACHT OMGESLAGEN OP HET AMSTELMEER. Geen persoonlijke ongelukken Maandagnamiddag waren op liet Amstelmeer tusschen Van Ewijcksluis en Wieringen, drie adelborsten van de Koninklijke Nederlandsche Marine te Den Helder, met een zeiljacht van de vergroote B. M.-klasse aan het zeilen. Tengevolge van het ruwe weer stond er een stevige golfslag en het jacht kreeg vrij snel water over, waardoor het omsloeg. De 3 inzittenden wisten zich aan het gekenterde vaartuig vast klampen. Plotseling sloeg het jacht den anderen kant om. Daarbij geraak te de middelste van het drietal, die niet snel genoeg had kunnen uitwijken, on der het zeil. Hoewel bij zijn pogingen om hier onder uit te komen, door de beide kameraden werd geholpen, kreeg hij toch vrij veel water binnen. Inmiddels was het ongeval van den wal opgemerkt, van waar men met twee motorvletten, elk met 2 personen bemand, te hulp snelde. Ongeveer een kwartier na het omslaan van het vaan tuig waren de redders ter plaatse. Een der vletten heeft de drenkelingen on middellijk naar Van Ewijcksluis ge bracht, waar zij van droge kleeren wer den voorzien. Door de andere vlet is het omgeslagen vaartuig binnenge bracht. De adelborsten zijn per rijwiel naar Den Helder teruggekeerd. MILITAIR VLIEGTUIG MAAKT NOODLANDING. Dinsdagmiddag om 5 uur heeft iiet militaire Fokker-vliegtuig D 26, dat met vijf andere militaire toestellen van Groningen naar Soesterberg teugkeer- de, wegens een klein motordefect een noodlanding moeten maken op een weiland te Ruinen. De inzittenden ble ven ongedeerd. Het toestel zal waarschijnlijk ter plaatse worden hersteld. DOOR MELKAUTO OVERREDEN. Maandagavond te ongeveer zes uur, reed een melkrijder te Ferwerd door het dorp met zijn melkauto, waar hij bij het Vrijhof bussen moest opladen. Door een tegenligger was hij genood zaakt zijn wagen iets achteruit te rij den. Dit werd den 6-jarigen G. Teitsma noodlottig. Toen de jongen namelijk bespeurde, dat de melkrijder zijn wa gen liet staan, wilde hij het nummer van de auto opnemen en dit, zooals tegenwoordig bij de jeugd gebruikelijk is, in een boekje opschrijven. Het kerel tje, dat opzij wou springen, toen het bemerkte, dat de auto achteruit reed, kwam te vallen en geraakte onder de zwaar beladen wagen. Zwaar gewond werd het knaapje naar de ouderlijke woning vervoerd, waar het in den loop van den avond is overleden. AANBESTEDINGEN. Vanwege den Rijkswaterstaat is dezer dagen aanbesteed het aanbrengen van verhardingen van cement-beton en van klinkers en het uitvoeren van de hiermede verband houdende grond en bijkomende werken op een gedeelte van weg no. 43 van het Rijkswegenplan 1938 (Groningen-Beetsterzwaag-Heeren veen-Sneek-AfsluitcliJk) onder de ge meenten Sneek en Wymbritseradeel. Laagste inschrijver was E. Metz te Sneek voor f 115.855. DE FEESTMAALTIJD TE DOORN. Gasten door publiek hartelijk toegejuicht. Een klein gezelschap vorstelijke ner- sonen had zich Dinsdagavond ge schaard om den feestdisch, die de be jaarde ex-keizer van het Duitsche Rijk had laten aanrichten, ter eere van de echtverbintenis van zijn kleinzoon Louis Ferdinancj aan den vooravond van de voornaamste plechtigheid in de reeks ceremoniën, welke aan dit huwe lijk zijn verbonden. Rechts van den gastheer zat Prinses Juliana en naast Haar ex-kroonprins Wilhelm. Links van den ex-keizer was de bruid gezeten met aan de andere zijde haar bruidegom. Tegenover den ex-keizer zat ziin gemalin met rechts van haar grootvorst Kyrill en de gema lin van ex-kroonprins Wilhelm en j links Prins Bernliard en Grootherto gin van Mecklenburg. De andere vorste lijke personen namen de overige plaatsen in aan de eenige tafel in de eetzaal. Er stonden honderden dorpsbewo ners langs den weg geschaard hij aan komst van de gasten ten hove. De be langstelling gold wel in de eerste plaats Prinses Juliana, die voor het eerst den ex-keizer bezocht. Zij werd dan ook, toen Zij even voor achten aan het poortgebouw kwam, luide toege juicht. De Prinses, die een witte bont jas en de Prins, die de uniform van ritmeester der huzaren droeg, wuifden hartelijk. Zij lieten de auto langzaam rijden bij deze spontane huldiging. Ook de andere gasten hadden over belang stelling van de zijde van het publiek niet te klagen. De maaltijd duurde ongeveer twee uren, waarna de gasten nog geruimen tijd bijeen bleven in een gezellig en ongedwongen samenzijn. Om 10 uur vertrok het Prinselijk Paar weer naar Soestdijk. soms geen materiaal te krijgen voor uitvoer. Thans is er veel rogge met een luchtje, omdat de oogst 1937 voor een deel vochtig is ingehaald. Het is niet waarschijnlijk, dat er veel belangstel ling komt voor rogge nu het aanbod van alle voergranen, buitenlandsche rogge incluis, overvloedig is. GEMEENTE WIERINGEN. bleven. De boschlucht zou u opgefrischt hebben. U ziet er lang niet goed uit." „Een beetje te veel gewerkt in den laatsten tijd, Ella nu het examen achter den rug is, zal het van zelf wel beter worden." Ella opperde bescheiden de vraag, of, nu Piet toch voor haar en hare moeder terug was gekomen, hij niet wat in de huiskamer kwam zitten. Tot hare groote vreugde nam hij dit voorstel dadelijk aan na een uurtje bij moeder en dochter te hebben doorge bracht, begaf Piet zich ter ruste, omdat hij zich niet heel lekker voelde. De nacht, die volgde, gaf hem echter wei nig rust. Piet had zich in de laatste weken sterk overspannen de agitatie, waarin hij de beide laatste dagen had verkeerd, had aan dien toestand geen goed gedaan, zoodat zijn zenuwstelsel zeer geschokt was. Den volgen den morgen gevoelde hij zich ziek hij meen de echter, dat hij wel spoedig beter zou zijn. Doch tegen den avond kwam de koorts op zetten en werd de dokter gehaald, die con stateerde, dat zij vrij hevig was. De nacht, die daarop volgde, was onrustig mevrouw Hoogwoud was in de kamer naast de zijne gaan slapen, om Piet te kunnen helpen, wan neer hij iets noodig had, maar daar hij geen oogenblik rust had, was zij tegen den morgen zoo vermoeid, dat ze verplicht was hare doch ter te wekken, om haar af te lossen. Toen begon voor Ella en hare moeder eene langdurige verpleging met al hare moeiten, zorgen en nachtwaken, want Piet had ge vaarlijke zenuwkoortsen. Nacht noch dag lieten deze hem met rust. De dokter had herhaaldelijk als zijne meening te kennen gegeven, dat Ella en hare moeder zich te zeer vermoeiden, en dat men naar een mannelijk persoon als oppasser moest omzien, maar Ella had beweerd, dat zij er best tegen kon en niets van vreemde hulp wilde weten. Alleen" als het bepaald noodig was, zou zij er toe overgaan. Zij bespeurde zeer goed, dat Piet het liefst door haar verpleegd werd zij ge voelde, dat zij hem eene teleurstelling zou bereiden, indien zij zich door een oppasser liet vervangen. En wat haar zelve betrof, zij deed haar liefdewerk met het meeste genoe gen hoe treurig het haar bok stemde, dat Piet op het ziekbed lag, het was haar een troost, dat hare nabijheid hem steeds zoo zichtbaar aangenaam aandeed. Den derden dag na zijne terugkomst, was er een brief uit Bij sterdam voor Piet geko men. Het adres was met een vrouwenhand geschreven en Ella begreep dadelijk, dat het een brief van Ida was. Piet verzocht haar, dien voor te lezen. Op hare vraag of er niets in kon staan, wat zij niet weten mocht, ant woordde Piet ..Ik heb geen geheimen voor je, Ella." Hoewel dit op den eenvoudigsten toon werd gezegd, voelde Ella toch als een electrieken schok. Hij had geene geheimen voor haar. Stond zij zoo dicht bij hem Zij durfde het haast niet gelooven. Gelukkig kon Piet haar niet zien, toen hij dit zeide. Ella ging naar liet venster want het begon reeds te sche meren en las den brief van Ida voor. Die brief bevatte eene innige, hartelijke dankbe tuiging voor hetgeen zij aan Piet verschuldigd was en tevens eene uiting van haar geluk. Eerst na een paar dagen kon zij den vollen omvang beseffen van het genot, dat zij thans weder in het oog van alle menschen onschul dig was. Zij vertelde aan Piet, dat madame Grandjean denzelfden dag nog bij haar was geweestvoor haar, die het nooit geloofd had, was het ook een groote vreugde, hoewel zij het zeer betreurde, dat een harer secon dantes de schuldige bleek te zijn. Voor 't ove rige vertelde Ida, hoe verschillend de andere menschen zich tegenover haar gedroegen. Er waren er bij haar gekomen, om zich te ver ontschuldigen dat zij het geloofd hadden anderen, die zij tegenkwam, spraken over niets, alsof zij altijd de Ida van vóór de ge beurtenis gebleven was, terwijl weder ande ren haar stelselmatig ontliepen, waarschijn lijk omdat zij niet wisten wat te zeggen. Ida schreef ook, hoe zielsgelukkig haar vader was; het was alsof hij een ander mensch was ge worden. Zij eindigde met den wensch, dat ze Piet spoedig weder bij zich zouden zien. Onderaan stond een postcriptum, waarin Ida informeerde hoe Ella en hare moeder het maakten zij drukte de hoop uit, dat zij het gebeurde met Ernestine niet al te zeer zou den aantrekken. BOERDERIJ. DE KIP, DE MENSCH EN DE TARWE Zij eten thans elkanders „portie" op. Inlandsche tarwe, kwaliteit C, wordt thans in groote hoeveelheden verwerkt in de tarwebloem, die tot het verplich te mengpercentage behoort. Op een kleine aanvulling na werden in andere jaren de kwaliteiten A en B hiervoor bestemd. De „C" ging dan als voertarwe weg. Van oogst 1937 is nog geen korrel voertarwe geleverd. Het pluimvee dat vroeger een groot deel der inlandsche tarwe oppeuzelde behelpt zich voor 'n deel met witte Amerikaansche Paci- fictarwe. Het pluimvee krijgt in dit ge val het betere, omdat het mindere (de C-tarwe) voor de broodbereiding moet worden gereserveerd Noch aan voer- noch aan broodtarwe van oogst 1937 blijft er eenige reserve over voor het oogstjaar 1938. De onttrekking van in landsche tarwe aan de markt voor veevoer maakt het verbruik van uit- heemsche voertarwe noodig. Daarnaast echter heeft ook de inlandsche gerst geprofiteerd van de totale afwezigheid van voertarwe. Er wordt meer gerst als kippenvoer gebezigd. Gerst zoo min als haver hebben afzetmoeilijkheden. Haver wordt thans wjger naar het bui tenland verkocht en gerst, die thans voor het binnenland altrek vindt, is in den herfst tamelijk veel uitgevoerd. De handel in rogge blijft uiterst be perkt. Den velen ophef, die over de rogge gemaakt wordt, schrijft de graan markt toe aan een verkeerde specula tie van kapitaalkrachtige landbou wers op den prijs en de kwaliteit. In het najaar was binnen de door den Minister gestelde garantie-prijzen Een blos van genoegen kwam op het lieve gezichtje van Ella, toen zij dit las. Als Ida zoo over haar schreef, dan moest Piet zeker over haar gesproken hebben. Ella vond het heel lief, dat Ida zooveel belang in haar stel de na de lezing vroeg zij aan Piet, of zij niet met een woordje zou schrijven, dat hij ziek was. Piet keurde dit goed en onmiddellijk werd dit plan door Ella uitgevoerd. In korte woorden gaf zij aan Ida bericht, dat Piet, hoewel niet bepaald gevaarlijk, toch zware zenuwkoortsen had en dat dit alleen de reden was, waarom hij zelf haar brief niet beant woordde en ook onmogelijk aan haar verzoek kon voldoen om spoedig te Bijsterdam te ko men. Den volgenden dag kwam de heer Hartema Piet bezoeken. De koorts was eer heviger dan minder de dokter zag den toestand niet zeer gunstig in hij was uitbundig in den lof over de oppassing, die Piet ondervond, en sprak tot den heer Hartema met de hoogste waardee ring van de familie Hoogwoud, hetgeen deze aanleiding gaf om zich ook bij de moeder van Ella te doen aandienen. Hij bedankte haar zeer voor de trouwe zorg, die zij en hare doch ter voor Piet hadden en beval hem ook ver der aan hij gaf voorts te kennen, dat het zijn wensch was, dat het Piet in geen enkel op zicht aan iets zou ontbreken, wat het ook mocht zijn en dat, wat de kosten betrof, hij haar geheele volmacht gafzij behoefden zich in niets te geneeren en ook daaromtrent aan Piet niets te vragen. Het was eene keerzijde in de gelukkige da gen, die Ida nu doorbracht, dat de toestand van Piet bepaald zorgwekkend werd. Dage lijks kwam een berichtje van Ella omtrent den zieke, maar het duurde eenige weken al vorens de beterschap zich begon te teekenen. Herhaalde malen ging de heer Hartema naar Leiden, Welke bezoeken den zieke blijkbaar veel genoegen deden, en die ook door Ella en hare moeder zeer werden gewaardeerd. Van Almen had er meer dan eens op aan gedrongen om zijn engagement publiek te moken maken maar Ida had dit niet gewild, zoolang de toestand van Piet nog zorgwek kend kon genoemd worden. Wel was zij op zijn bepaald verlangen een dag in Amster NATIONALE RECLASSEERINGSDAG Zaterdag 7 Mei 1938. Evenals het vorig jaar hebben de samenwerkende Reclasseerings-instel- lingen, waarvan de grootste zijn Het Nederlandscli Genootschap iet Zedelijke Verbetering der Gevangenen; de Roomsch Katholieke Reclassee- rings-vereeniging Het Leger des Heils en de Protestantsch Christelijke Reclasseerings-vereeniging, een Natio- nalcn Reclasseringsdag georganiseerd, teneinde de geldmiddelen van de vcr- eenigingen te versterken, die in ver band met de tijdsomstandigheden het toch al moeilijk hebben, en bovendien door subsidie vermindering voortdu rend worden bedreigd. Het Reclasseeringswerk, dat door instellingen van verschillende gezind ten wordt verzorgd en door duizenden vrijwillige medewerkers wordt uitge voerd, komt één keer per jaar bij U aankloppen, namelijk a.s. Zaterdag. De duizenden guldens, die voor de instandhouding noodig zijn, moeten op dezen eenen dag bij elkaar komen, en dat zal alleen gelukken, wanneer wij Uw steun op dezen dag ontvangen. Helpt ons in staat te zijn de pl.m. 8000 voorwaardelijk veroordeelden en de duizenden gevangenen de hand Ie blijven reiken. Teneinde de collecte bij alle gezincf- ten aan te bevelen, is er een comité van aanbeveling gevormd, waarin de vol gende personen zitting hebben geno men L. C. Kolff, Burgemeester O. J. Bos- ker, Wethouder; J. Tijsen, Wethouder; H. P. D. J. vjd. Speck-Obreen, Notaris Dr. Van Beek, Ned. Ilerv. Predikant G. Mudde, Pastoor II. J. de Wilde, Doopsgez. Predikant O. Deen, Evan gelist Dr. J. Beeker, Arts Dr. L. Hoe demaker, Dierenarts J. Doves Sz., Dijkgraaf C. Maars, Oud Dijkgraaf H- J. Cornelissen, Hoofd der School Jb. Kuiper, Onderwijzer; J. Boon, Hoofd der School Mw. M. Bosker-Koorn Mw. G. de Haan-Bosker. Het Secretariaat wordt waargenomen door Mw. G. de Haan-Bosker. Dames, die zich als collectante willen beschikbaar stellen, worden verzocht zich bij het Secretariaat aan te melden. Politie. Aangetroffen onbeheerd een Gazelle Rijwiel. Gev. een blauw kindermutsje. Verloren een zilveren broche. inl. bij den Gem.-Bode. dam geweest en daar met de meeste liefde door hare aanstaande schoonouders ontvan gen. Mevrouw van Almen, die door haar zoon geheel was ingelicht omtrent alles, wat Ida overkomen was en de wijze, waarop zij haar ongeluk gedragen had, was overgelukkig, dat haar George zulk een meisje tot echtgenoote zou krijgen. Ook hier was echter geen roos zonder doornen de zaken van den ouden van Almen waren in den laatsten tijd niet zoo vooruitgegaan en van Almen was dan ook zoo oprecht geweest, toen Ida hem vertelde dat het oogenblik was aangebroken, waarnaar hij zoo vurig had verlangd, aan den heer Hartema mede te deelen, dat zijn financieele positie niet zoo bijzonder gunstig was en dat hij voorloopig nog niet aan trouwen zou kunnen denken. Het had van Almen getrof fen, hoe weinig belang de heer Hartema in die mededeeling had gesteld reeds meerma len had hij opgemerkt hoezeer de heer Har tema. sedert zijne groote speculaties mislukt waren, onverschillig voor financieele zaken scheen te zijn geworden. In dit geval echter kon, zooals van Almen meende, wel een zeker egoïsme onder die onverschilligheid schuilen. Hoe langer het huwelijk uitgesteld zou moe ten worden, des te langer zou hij zijne doch ter bij zich houden. Langzamerhand kwamen er betere tijdin gen voor Piet, en toen het gevaar volgens de meening der doctoren geheel was geweken, vond Ida het goed, dat haar engagement pu bliek zou worden maar eerst was zij er op gesteld met haar vader den patiënt te bezoeken. Nadat men bericht had gekregen, dat Piet dagelijks een uurtje opzat, gingen Ida met haar vader naar Leiden, waar zij door mevrouw Hoogwoud werden ontvangen. (Wordt vervolgd.) m VIER BLADEN ADVERTEEREN VOOR EENMAAL BETALEN Wierlngermeerbode. Wieringor Courant. De Polderbode. Zij per Courant.

Wieringer courant | 1938 | | pagina 1