B. GAZA 29e JAARGANG. DINSDAG 24 MEI 1938. No. eo NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIBRINGEN EN OMSTREKEN TANDARTS EKEN DONDERDAG VAN 9'M UUR. GELOUTERD. N.V. WACO AUTOBUSDIENSTEN WEGENS DE FEESTDAGEN VER SCHIJNT DIT BLAD a.s DONDERDAG (Hemelvaartsdag) NIET. WIERINGER COURANT VER8CHUNT ELKEN DINSDAG. DONDERDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.25. UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN. Za BUREAU Hippolytushoef Wlerlngen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Iedere regel meer Van 1 5 regels r o.io 1 0.50 CAFÉ R00B0L Markt SCHAGEN blijft spreekuur houden Het Regeeringsplan. WERKVERRUIMING EN WERKVERSCHAFFING. Woningen voor groote gezinnen. Het is de regeering trast met de bestrijding van de werkloosheid. De uitbreiding van de credieten voor de werkverruiming is in den ministerraad reeds gedurende betrekkelijk langen tijd onderwerp van besprekingen en van voorbijgaande meeningsverschillen ge weest. Thans in de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake het onderhavige wetsontwerp, is samengevat hoe de regeering zich haar toekomstige gedragslijn ten opzich te van de werkloosheidsbestrijding denkt. OPVOERING VAN HET BEDRIJFSLEVEN. De regeering stelt zich op het standpunt,, dat de werkloosheidsbestrijding in de eerste plaats gezocht moet worden binnen het kader van het vrije bedrijf door opvoering van het bedrijfsleven. Daar dit echter tijd vordert en niet alle arbeidskrachten opgenomen worden, zijn openbare werken noodig. Als bewijs, dat aan den primairen eisch tot arbeidsverruiming door opvoering van het bedrijfsleven alle aandacht is geschonken, wijst de regeering op de handelspolitieke maatregelen, de contingenteeringsbepalingen, de landbouwcrisismaatregelen, de subsidie- en credietverleen ing aan de industrie, het werk van de Benas en de exportcredietga- ranties. Naast deze maatregelen heeft de regeering ter hand genomen de bevordering van een juistere verdediging van den voorhanden zijnden bedrijfsarbeid over de aanwezige ar beidskrachten, de arbeidsspreiding dus. Vooropstellend, dat dit alles dus primair blijft, meent de regeering, dat de werkloos heid ook door middel van openbare werken verholpen moet worden. Op dit gebied is de regeering reeds werkzaam en zij noemt cijfers om dat te bewijzen Voor nieuwe werken en onderhoudswerken van Waterstaat zonder de Werkfondswer- ken is van 193*3 tot en met 1936 telkens f 57 a f 62 millioen aangevraagd, voor 1937 f 80.5 millioen voor 1938 f 103.5 millioen. Wat het Werkfonds betreft beliep het be drag ter geblokkeerde gelden per 15 Septem ber 1936 f 77 millioen, per 15 Maart 1937 f 83 millioen, per 1 October 1937 f 89 millioen, per 1 April 1938 f 110 millioen, per 15 Mei 1938 ruim f 118 millioen, terwijl het eind Mei 1938 naar schatting zal beloopen f 125 millioen. De subsidiebedragen voor de werkverschaf fing hebben bedragen in 1933 f 24.3 millioen, in 1934 f 14.7 millioen, in 1935 f 27.6 millioen, in 1936 f 21.8 millioen en in 1937, naar raming f 25^ millioen. ZESTIG MILLIOEN. Het aangevraagde crediet voor het Werk- fonds wordt verdubbeld en dus gebracht op FEUILLETON. 41.) „Ja, en bevallen de schimmels u goed „Prachtig, prachtig," riep Ida uit. „En hebt u nu ook al rijpaarden „Ja, ik heb je immers gezegd, dat ik voor Kamper paarden moest koopen zeide de heer Hartema lachend. „Nu, dan heel graag over een half uur. Ge- orge, vindt je het niet verrukkelijk „Maar nu nog één woordje apart met jou, Ida. Van Almen, één oogenblik moet je mij mijn dochter afstaan." „Gaarne, mijnheer," zeide van Almen, en hij verliet het vertrek. „Nu ik heb een vriendelijk verzoek aan je, Ida dat misschien kinderachtig van me is, maar je moet maar denken, je vader wordt oud en je moet wat door de vingers zien." De heer Hartema ging weder naar dezelfde kast, waarin de juweelen van Ida geborgen waren geweest en kwam met een linnen geldzak terug. „Ida", zoo zei hij, „in dit zakje is het geld dat jij verdiend hebtiederen keer als je het te huis bracht, heb ik het zorgvuldig wegge sloten. Aan van Almen heb je tot nu toe nog geen cadeau gegeven mij dunkt, dat het je nu aangenaam moet zijn als je dat doen kunt van het geld, dat je met moeite verdiend hebt. Maar nu mijn verzoekkoop voor mij er ook een kleinigheidje van ik zou zoo gaarne iets willen bezitten, dat me op zulk een eigenaardige wijze altijd kan doen den ken aan mijn lieve dochter in haar moeielij- ken tijd, toen ze zich zoo flink hield. Dat ge noegen zul je me wel willen doen, niet waar, Ida „Houdt u alles, vader. Maar wat aardig van u om dit geld te bewaren." Zij schudde het uit. „Ik kan mij begrijpen dat u daaraan zestig millioen gulden. REORGANISATIE VAN WERKFONDS. Het Werkfonds en de werkverschaffing worden gereorganiseerd. De regeering ziet de politiek der openbare werken, niet als een crisisvoorziening van betrekkelijk geringen duur, maar als een voorziening, welke op langen termijn zal heb ben bij te dragen tot het verschaffen van arbeid. Deze aard der voorziening heeft de regeering reeds geruimen tijd geleden er toe geleid de organisatie van de tewerkstelling van arbeidskrachten door werken van werk verruiming en werkverschaffing nader ter hand te nemen om te komen tot den meest efficienten vorm ter bereiking van het doel der tewerkstelling. Aan den omvangrijken voorbereidenden ar beid hiertoe wordt met spoed gewerkt. Mede in het raam van deze bemoeiingen heeft de regeering een onderzoek ter hand genomen naar de mogelijkheden, door wijzi ging in den opzet van deze voorzieningen op uitgebreider schaal de tewerkstelling te kunnen komen. Vermoedelijk zullen hierover nadere mededeelingen worden gedaan bij den aanvang van het nieuwe parlementaire jaar. Een coördineerende (samenvattende) in stantie voor de werkverruiming in het leven geroepen. Deze instantie zal werken tusschen de te werkstelling door werken van werkverruiming en werkverschaffing en de tewerkstelling aan de onderscheidene overige, onder de verschil lende departementen ressorteerende werken van algemeen nut om daardoor a. de behoefte aan tewerkstelling naar plaats en tijd zoo goed mogelijk te dienen, de voorziening daarin zoo snel mogelijk te reguleeren en b. zooveel mogelijk te bevorderen, dat bij alle overheidswerken de wijze van uitvoering aan de tewerkstelling van zooveel mogelijk arbeidskrachten dienstbaar worde gemaakt. MEER BEVOEGDHEDEN. Er zijn maatregelen in overweging, de re geering grootere bevoegdheden toe te kennen ter overwinning van weerstanden en bij de arbeidsspreiding. Ter verwezenlijking van haar doel ten aan zien van de arbeidsspreiding zal de regeering bevoegdheden tot het opleggen van daarmee samenhangende verplichtingen niet kunnen ontberen. De behoefte aan maatregelen ter overwinning van zekere weerstanden doet zich gevoelen, omdat het herhaaldelijk voor komt. dat goedgekeurde objecten te lang on uitgevoerd blijven. Men onderzoekt thans de vraag, hoe de regeering met handhaving van de rechten van lagere gemeenschappen en personen het tempo van tewerkstelling zal kunnen beheerschen. WONINGBOUW. Het Werkfonds zal tevens dienstbaar wor den gemaakt aan den bouw van woningen voor groote gezinnen. Gelet op de thans geldende bouwkosten is het voor groote gezinnen niet altijd mogelijk de huur van de voor hem geschikte woningen te betalen. Daarom wil de regeering het Werkfonds aan den woningbouw dienstbaar maken. De Memorie van Antwoord bevat voorts allerlei details, waaruit blijkt, dat de regee ring vastbesloten is, de werkloosheidsbestrij ding met alle kracht voort te zetten. DE WERKLOOSHEID. Het werkloosheidspercentage voor voor ons land bedroeg, behalve de landarbeiders eind April 1932 24.9 1933 26.9 1934 25.3 1935 29.9 1936 32,1 1937 26 1938 24.7. Eind April 1938 was het percentage dus het laagst. De regeering meent, dat er zooveel factoren ten goede aan het werk zijn, dat aan veront- ïusting niet die plaats toekomt, die zij zich wel eens schijnt te willen toeëigenen. Daar naast moet men echter met alle middelen; werken aan het ideaalZoo'n toestand in het Nederlandsche gemeenschapsleven, dat voor zoover dit van Nederlandschen wil afhankelijk is de leden, der gemeenschap door arbeid in hun levensonderhoud kunnen voorzien. deze twee zou de koop gaan, dien zij in dé boerderij van de families Stapel elkaar niet gunden. .en Bool aan den weg Hoorn-Enkimizen Hooger, steeds hooger werd liet bod, ie Iloog Karspel, tot f 100, doch de een deed er weer f 5 BINNENLANDSCH NIEUWS. hecht," zei ze, „het heeft voor mij ook meer waarde dan ander geld, al is het geen groote som." „Ik wil maar een kleinigheidje, Ida. Besteed de rest aan iets voor van Almen of zooals je het best oordeelt." Een rijtuig hield voor het huis stil. Piet kwam er uit; hij was nog zwak, maar zag er toch veel sterker uit dan toen vader en doch ter hem het laatst gezien hadden. Ida kon niet spoedig genoeg woorden vinden om aan Piet alles te vertellen zij deed het met zulk een haast, dat het haar vader blijkbaar ver maakte. Piet begreep er aanvankelijk weinig- van hij had eenigen tijd noodig om tot het besef te komen, dat zijn oom nog altijd een vermogend man was en dat de heer Kamper, uit wiens naam zijn oom hem had uitgenoo- digd, niet bestond. Hij nam hartelijk deel in het geluk van Ida, wier lief gezichtje van genoegen blonk, maar toen hij toch niet op gewonden werd, zooals Ida dat van hem ver- I wacht had, toen kwam haar plotseling in de gedachte, dat Piet niet vroolijk gestemd kon wezen om de reden, die hij in zijn vorigen brief aan haar had opgegeven. Zij wilde hem juist vragen eens openhartig met haar te j spreken en alles van Ella te vertellen, toen de knecht kwam waarschuwen, dat de paar- den vóór waren. Ida bedacht toen eerst, dat zij haar amazone nog niet aan had, maar Annet had die reeds klaar gelegd en zoo was zij spoedig gereed. Toen zij beneden kwam zeide zij „Je zult nu wel geen lust hebben om mee te gaan, Piet „Neen, dank-je, hartelijk,', antwoordde deze. „Maar als we terug zijn, dan moet ik je eens alleen spreken, hoor." „Ja, daar verlang ik ook naar," zei Piet. Ida was brandend nieuwsgierig om te we ten hoe de nieuwe paarden er uit zagen. Zulk een paard als haar vos van vroeger zou ze toch nooit terugkrijgen. Nog was zij de voor deur niet uit, of zij ziet maar zij kan haar NEDERLAND KOOPT BOMMENWERPERS IN AMERIKA Op de effectenbeurs van New York werden aandeelen van vliegtuigfabrie ken Zaterdag gevraagd op berichten, dat weder groote buitenlandsche or ders zijn ontvangen. De Glenn Martin Company heeft van Nederlandsche zijde een bestelling gekregen van 39 vliegtuigen. Vermoedelijk ibetreft deze bestelling de tweede serie van 39 Glenn Martin bommenwerpers, bestemd voor de luchtmacht in Indië. Een eerste serie is reeds eerder besteld en gedeeltelijk afgeleverd. Minister Weiter heeft in de Eerste Kamer verklaard, dat het de bedoe ling is drie groepen van 39 vliegtui gen voor de luchtmacht in Indië aan te schaffen. Blijkbaar is dus in principe reeds tot den aankoop van nog een derde sei^ie besloten. ZES DURE GLAZEN. De prachtige antieke inboedel van wijlen Notaris De J. uit Amerzoden in Brabant werd publiek verkocht. Aan gelokt door de kostbare antiquiteiten waren uit het geheele land gegadigden aanwezig. Zelden of ooit zag het rusti ge dorp zooveel auto's uit verschillen de provincies bijeen. Zes antieke glazen kwamen onder den hamer. De waarde was door ken ners getaxeerd op hoogstens f 40. Een der omstanders bood f 20. Eenmaal- andermaal, voor de derde maal, klonk de stem van den afslager, die daarop den naam van den bieder vroeg. Een Amsterdamsche koopman noemde zijn naam, hetgeen niet naar den zin was van den werkelijken kooper. Een hevi ge woordenwisseling ontstond en hoe wel iedereen ervan overtuigd was, dat de Amsterdammer ongelijk had, wil de deze - gesteund door zijn collega's - van geen toegeven weten en kreeg hij het tenslotte gedaan, dat de zes gla zen opnieuw zouden worden geveild. Als kemphanen stonden de twee koo- pers tegenover elkaar, want tusschen bij. De omstanders waren stil ge worden. Wat zou hiervan 't einde zijn'? De afslager riep f 145 De Am ster dammer knikte en zijn plotseling tot, jbejzinning gekomen tegenstander; zweeg. Eenmaal-andermaal, voor de derde maal en voor f 145 plus de op centen kwamen de glazen in het be zit van den nu totaal verbluften Am sterdammer. Het publiek grinnikte, de Amsterdamsche collega's staken liun verontwaardiging over deze domheid van een hunner niet onder stoelen 01 banken. De koopman, die er zoo sma delijk was ingeloopen, had geen lust meer tot loven en bieden. DOOR HET OOG VAN EEN NAALD Te Stolwijkèrsluis, gemeente Haas trecht, naderde Donderdagmiddag een auto den on-be waak ten overweg in den Het vuur ontstond in een aschkuil achter de schuur van de boerderij, waar kinderen met lucifers aan het spelen warén. Door den vrij krachtigen wind sloe gen de vonken van liet vuurtje, dat de kinderen'hadden gemaakt, over naar de schuur welke spoedig in vlammen was gehuld. Een oogenblik later had ook het rieten dak van de boerderij vlam gevat, zoodat de geheele boeren plaats in een minimum van tijd in lichter laaie stond. De brandweer van Hoog Karspel achtte het noodig assistentie te vragen van de brandweer van Enkhuizen. Nog voordat verdere maatregelen konden worden genomen, had ook het" dak van de woning van de weduwe K. de Boer aan de overzijde van de straat vlam gevat. Weer eenige oogen- bükken latei* bleek, dat de naast dc locaalspooijweg Schoonhoven-Gouda, {boerderij gelegen woning van de fami- juist op het oogenblik, dat een trein iie A. Molenaar eveneens door het Vanaf 15 Mei geheel gewijzigde dienst en tariefregeling. Vanaf Maandag 9 Mei 5 ct. verkrijgbaar bij onze chauffeurs en aan onze kantoren. oogen niet gelooven ja, het is niet anders, het is haar vos, fier en glanzend als altijd. De tranen springen Ida in de oogen. Zij loopt op het paard toe en omhelst en kust het, dat van Almen er bijna jaloersch van wordt. Daar na loopt zij het huis weder binnen naar de kamer waar haar vader was en valt hem met den uitroep „Dank, hartelijk dank, va der" om den hals. „Bevallen de paarden je vroeg hij. „Het was zo'n vurige wensch van me, om hem nog éénmaal te rijden. Dat wist u." „Ik hoop, dat hij je nog menigmaal zal dragen. Ida. Maar ga nu weg en kom spoedig terug, want ik kan je vandaag niet lang mis sen." Ida vliegt weder terug en door van Almen geholpen, zit zij dadelijk in den zadel. Een heerlijk gevoel doorstroomt haar. Zij voelt zich weder de gelukkige Ida van vroeger, neen gelukkiger dan toen, want aan haar rechterzijde rijdt de man, dien zij boven al les lief heeft. „Het schijnt dat een mensch veel geluk kan verdragen, George, want anders zou het van daag met mij slecht afloopen." „Voel jij je nu innig gelukkig, mijn liefste „Ja, volmaakt," zeide zij, „of neen, dan moest het met Piet ook goed zijn en hij heeft iets dat hem hindert. Als het me eens geluk ken mocht om dat van middag te verdrij ven Hier zijn George en Ida aan het begin eener lange laan gekomen. Ida kan zich niet lan ger bedwingen, maar laat den teugel los en in gestrekten galop gaat het de laan af. Het rijke donkerblonde haar, schudt los uit de vlecht, waarin het is opgebonden en van Al men staart met verrukking naar zijne Ida hij kan nauwelijks gelooven, dat dit meisje beloofd tieeft zijne vrouw te zullen worden. De heer Hartema was intusschen met Piet den tuin ingewandeld langzame beweging met dit prachtige weder was goed voor Piet. „Wat zijn nu je plannen voor de toekomst, in aantocht was. Aan de auto was 'niet een staaldraad een defecte auto ver bondent De chauffeur van de eerste auto gaf vol gas om snel den overweg te kun nen passeeren. De bestuurder van den gesleepten wagen remde evenwel uit alle macht. Het gevolg was, dat de staaldraad afknapte en de eerste auto den overweg passeerde en de tweede er juist voor bleef staan. De trein reed tusschen beide auto's door. Ruilovereenkomst Duitschland Vleesch testen stroo-, boter- en tuinbouwproducten. Uit betrouwbare bron vernemen wij, dat met de betrokken Duitsche instan ties een ruilovereenkomst is tot stand gebracht, waarbij tegen levering van stroo, boter, en tuinbouwproducten door Duitschland 4.000 ton bevroren vleesch zal worden geleverd. De leve ringen zullen wederzijdsch franco grens geschieden, zoodat de clearing hierbij in geenen deele zal worden he liast. Hoewel de eerste besprekingen heb ben geloopen over 10.000 ton, is uitein delijk overeenstemming; bereikt over een hoeveelheid van 4000 ton, voldoen de om gedurende een half jaar of iets langer in de behoeften van de distri- butiè van vleesch voor werkloozen en daarmede gelijk-gestelden te voldoen. Met de wederzijdsche leveringen zal zoo spoedig mogelijk een aanvang worden gemaakt. De besprekingen met de vertegen woordigers der vleeschwarenfabrie- ken hebben reeds een aanvang geno men en zullen zoo spoedig mogelijk worden voortgezet. EEN FELLE BRAND TE HOOGKARSPEL. Groote boerderij in de asch ge legd woning beschadigd. •Zaterdagmiddag omstreeks 3 uur ontstond een zware uitslaande brand vuur werd aangetast. De inmiddels gearriveerde motor- brandspuit van Enkhuizen nam oogen blikkelijk aan het blussehingswerk deel en mede dank zij deze assistentie wist men den brand tot de boerderij en de woning van dc weduwe de Boer le beperken. De boerenplaats brandde totaal af, terwijl van de woning van de wed. De Bqer het dak werd ver nield. Het huis van de familie Mole naar kreeg geringe brandschade1. De schade, veroorzaakt door het bluschwater, was echter groot. Ook eenige andere aangrenzende perceefen kregen waterschade. Alle schade wordt door verzekering- gedekt. EXAMEN MIDDENSTANDSDIPLOMA Massale deelneming zeven duizend candidaten. Een paar bijzon derheden over de inrichting van het examen. Het door de Middenstandsbonden in gestelde examen voor het „Midden standsdiploma" (algemeene handels kennis) zal voor het eerst in Juni wor den afgenomen. Bij het algemeen secre tariaat hebben zich 2800 candidaten voor het volledige examen aangemeld, en 4200 voor het z.g. speciale examen voor hen, die op 1 Juli 1938 25 jaar of ouder zijn. Voor sommige examen plaatsen is het aantal candidaten zóó groot, dat men naar aanvullende localiteiten ergens in de omgeving moet zoeken, waar gelegenheid zal worden gegeven, het examen af te leg gen. Voorhands is vooral de belangstel mijn jongen vroeg de heer Hartema. „Blijf je nog altijd bij je voornemen om, als je ge promoveerd bent, te zien op een procureurs- kantoor te komen „Ik geloof, dat dat voor mij het beste zal zijn," zegt Piet. „Gelooft u dat ook niet De heer Hartema antwoordt niet op die vraag, maar zegt „Piet, ik ben nog niet vergeten den grooten dienst dien je mij bewezen hebt. Ik ben blij nu in de gelegenheid te zijn om je een blijk te geven dat ik aan je gedacht heb. De pro cureur van Harven wil, naar ik hoor, zoetjes aan zijne zaak aan een ander overdoen zou jij zin hebben eerst zijn compagnon te wor den en dan later de zaak zelf te drijven „Maar daarvoor zal geld noodig zijn," zegt Piet met een lichten blos, want hem komt te binnen, dat hij zijn eigen kapitaaltje verteerd heeft. „Zulk een zaak zal niet voor een klein sommetje te krijgen zijn." „Antwoord mij eenvoudig op mijn vraag, Piet. Zou jij zin hebben zijn compagnon te worden Hij schijnt zeer veel te doen te hebben. Als je er zin in hebt, dan is het geld geen bezwaar daar zal dan voor gezorgd worden." „Door u vraagt Piet. „Ja, door wien anders Heb je lust, zeg het dan." Piet kon geen woorden vinden om zijne dankbaarheid te betuigen, hij vindt het al te mooihij kan het haast niet gelooven. Ein delijk zegt hij „Maar is het niet te veel? Mag ik zoo iets van u aannemen „Je behoeft vandaag niet te weten hoeveel het is, Piet. Jij hebt mij eens een grooten dienst bewezenik ben blij, dat ik nu ook in de gelegenheid ben iets voor jou te doen. Mar ik blijf toch nog je schuldenaar, Piet denk daarom." „Neen, dat blijft u nietik ben al mijn le ven uw schuldenaar geweest," zegt Piet. „Jongen, je weet niet," zoo sprak de Heer Hartema, „wat 'n genoegen het mij heeft gedaan, dat je zoo flink hebt aangepakt. Fiks hoor ik moet ronduit zeggen, zoo had ik het niet van je verwacht." „Het is al erg genoeg, dat zoo iets noodig was, om mij aan het werk te krijgen," mom pelt Piet. Na een uurtje komen Ida en George terug Ida is opgewonden van genotde vos is nog geheel dezelfde van vroeger, een eenig paard. Zij is gelukkig ook bij Piet een meer tevreden uitdrukking op het gelaat waar te nemen. „Een oogenblikje, Piet, dan ben ik verkleed en dan hebben wij een apartje van Almen mag niet daarbij zijn." TWEE EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK. Piet zat in het kleine salon en wachtte op Ida hij verlangde vurig eens vertrouwelijk met haar te praten, want hij had het in da laatste dagen duidelijk gevoeld zoo kon het niet langer met Ella bleef deze hem op hare tegenwoordige wijze behandelen, dan wilde hij de weken, die hem nog van zijne promo tie scheidden, niet op zijne kamers doorbren gen. Deze toestand maakte hem zoo onge durig, dat hij onmogelijk aan het werk kon blijven. Ida kwam binnen en ging tegenover hem zitten. „Wel, Piet, wat zeg je er nu wel van, dat we in eens weer hier te huis zijn „Het kost mij moeite te gelooven, das alles werkelijkheid is het is zoo vreemd en het klink zoo ongeloofelijk ik begrijp niet hoe oom het zoolang heeft kunnen houden." (Wordt vervolgd.) IN VIER BLADEN ADVERTEEREN VOOR EENMAAL BETALEN Wieringermeerbode. Wieringer Courant. De Polderbode. Zijper Courant.

Wieringer courant | 1938 | | pagina 1