TRIUMPH BEVREDIG UW SMAAK ROOK 1 CENT VIRGINIA 29e JAARGANG ZATERDAG 28 MEI 1938. No. 61 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN L. GOYARTS. lEDEREN DINSDAG GELOUTERD. N.V. WACO AUTOBUSDIENSTEN W1ERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.25. UITGEVER: CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Iedere regel meer Van 1 5 regels f 0.10 f 0.50 TANDHEELKUNDIGE SPREEKUREN HIPPOLYTUSHOEF 10 3 UUR HOTEL CENTRAAL S. KAAN Pz. LAGE, VASTE TARIEVEN. Ook voor Ziekenfondsleden. B1NNENLANDSCH NIEUWS. AUTOGIRO BIJ HOOGKERK VERNIELD. Mislukte start na een nood landing. Bestuurder onge- de^-d. Woensdagmiddag ongeveer zes uur heeft het. autogiro-toestel P.H.-A.C.A. wegens gebrek aan benzine, een nood landing moeten maken op een weiland te Oostwold (gem. Hoogkerk.) De vlie ger, de heer H. J. van der Velden, direc der Giekerk, die bewoond werd door den heer K. van Gorkum. De bliksem kwam in het voorhuis binnen en ver liet door de schuur het huis. De boer derij stond in een oogenblik in lichter laaie en was in een half uur totaal uit gebrand. Van den inboedel kon zeer weinig worden gered. Tal van land bouwwerktuigen zijn in de vlammen gebleven. De boer en de knecht kregen beiden een zenuwschok. De boer was zoodanig door den schrik bevangen, dat hij zich niet kon bewegen. De mo- terspuit van Giekerk heeft weinig meer kunnen uitvoeren. De boerderij was verzekerd. BLIKEMINSLAG IN WOONHUIS. Tijdens een hevig onweer is de blik sem ingeslagen in het huis van den ge- pensionneerden stationschef W. J. Smit te Westerbroek bij Groningen. In een oogenblik tijds stond het geheele huis in lichterlaaie. De bewoners hadden geen gelegenheid meer om iets in vei ligheid te brengen. De brandweer uit Haren kwam uitgerukt, doch toen zij bij den brand aankwam, was het huis reeds platgebrand. Daar het windstil was, liepen de belendende perceelen geen gevaar. Verzekering dekt de schalde). GEMEENTE WIERINGEN. VERGADERING VAN HOOFDINGELANDEN VAN HET HEEMRAADSCHAP WIERINGEN Dinsdagmorgen 10 uur vergaderden de Hoofdingelanden van het Heemraadschap in Hotel Centraal. Voorzitter de heer Jn. Doves heet allen wel kom en geeft direct hierop het woord aan den Secretaris den Heer O. J. Bosker, welke de notulen leest. Worden zonder op- of aanmerking onver anderd geaccepteerd. Procesverbaal dd. 2 Mrt. 1938 tot opneming van Kas en van de boeken v.d. Penningmees ter. Ontvangsten f 50.189.45V2 uitgaven f 49.733.59 teur van de Autogiro Import N.V. te Hilligersberg, slaagde er in, zijn toestel geheel onbeschadigd aan den grond te zetten. Het tekort aan benzine was ont staan, doordat het toestel in een on weershui geraakt was, waarbij de tocht aanzienlijk werd vertraagd. Nadat het vliegveld Eelde gewaar schuwd was om de benzine aan te vul ien en de stationschef van Eelde, de lieer P. Vogelzang, daarmede op het weiland was gearriveerd, steeg het toestel te half zeven weer op. Even na den start kon de bestuurder de machi ne niet over de hoornen krijgen. ITei" I toestel gleed af en raakte daarbij de draden van het electrische lichtnet, welke vernield werden, waardoor het grootste gedeelte van Oostwold-Wester kwartier zonder stroom kwam te zit- I ten. Het toestel kwam vervolgens in een sloot terecht, waarbij het ernstig beschadigd werd. De bestuurder bleef ongedeerd. Het toestel zal ter plaatse worden gedemonteerd. Onmiddellijk is men begonnen met de reparatie van het lichtnet, opdat het gestoorde gedeelte des avonds niet van licht verstoken zou blijven. Het autogirotoestel was op weg van Rotterdam naar Appingedam, waar het zou demonstreeren bij feestelijk heden op Hemelvaartsdag. BLIKSEM INGESLAGEN. Boerderij verbrand Woensdagmiddag omstreeks 12 uur FEUILLETON 42.) „Dat is me ook een raadsel," antwoordde Ida, „maar hoe meer ik over zijne houding in dien tijd nadenk, des te duidelijker wordt; mij alles. Toen, in het begin, heb ik vader wel eens wat ongevoelig gevonden voor mij, maar nu begrijp ik het besthij deed alles voor mijn bestwil en hij kon toch niet goed veinzenvandaar zijne schijnbare ongevoe ligheid. Want later, toen ik verdacht werd, toen was hij heel anders toen leed hij veel." „Ik zou er geen oogenblik aan denken, dat zoo iets, als je vader gedaan heeft, in de wer kelijkheid mogelijk was maar welk een ver standig man is hij toch, want, Ida, laten we het elkaar maar bekennen het is voor ons beiden goed geweest." „Ik ben er zóó van doordrongen, dat ik mijn vader niet genoeg kan bewonderen niet al leen om zijn doorzicht, maar ook om den vas ten wil, waarmede hij zichzelf eigenlijk mis handelde, want ik weet, Piet, wat het hem kost mij verdriet aan te doen. Ik geloof niet, dat veel menschen tot hetzelfde in staat zou den zijn." „Weet je ook al," zegt Piet, „wat hij nu voor mij doen zal „Neen." Piet vertelde aan Ida, dat hij compagnon van van Harven zou worden, zoodat hij voor zijn toekomst wel goed geborgen zou zijn. „O dat is heerlijk, heerlijk," juichte Ida. „Ja, ik vind het allervriendelijkst van je vader, Ida ik kan niet genoeg tot zijn lof zeggen, maar je gelooft toch wel, Ida, dat ik, «als ik eens gepromoveerd ben, toch ook wel zonder de hulp van je vader mijn brood, al was het dan ook maar een schamel stukje, zou hebben verdiend." „Zeker, Piet, daaraan twijfel ik geen oogen blik maar waarschijnlijk zoo gauw en zoo goed niet." „Dat is waar," zegt Piet. HOF VERHOOGT DE STRAF VAN BESCHONKEN AUTOMOBILISTEN Voor het Gerechtshof te Arnhem heeft terecht gestaan een monteur uit Gravc, die in October j.1. in beschon ken toestand een auto bestuurde en een voetganger aanreed, die zwaar werd gewond. De Rechtbank te Arnhem had den verdachte veroordeeld tot een gevangenisstraf van 2 maanden met intrekking van het rijbewijs gedurende den tijd van een jaar. Het Hof heeft thans de opgelegde straf verhoogd tot 6 maanden gevangenisstraf. MOORD EN ZELFMOORD TE St. MAARTENSDIJK. Twee lijken in een schuur aangetroffen. In een schuur aan de Westvest te St. Maar tensdijk is het lijk gevonden van een twaalf jarig meisje de hals was doorgesneden. In dezelfde schuur werd een achttienjarige jon geman opgehangen aangetroffen. Naar de toedracht van het gebeurde wordt thans een onderzoek ingesteld. Vooralsnog tast men omtrent de drijfveer volkomen in het duister. Saldo Kas f 455.86'/'- Wordt goedgekeurd. Ingekomen stukken. Mededeeling wordt gedaan, dat de Heeren geldschieters van het Heemraadschap genoe gen hebben genomen met een rente-vergoe ding van 3'/2%, zulks naar aanleiding van een schrijven van Ged. Staten van Noord-Holland, waarin druk wordt uitgeoefend op het con- verteeren der bestaande leeningen in die van een lager rentetype of desnoods bestaande leeningen af te lossen en nieuwe tegen lager rentetype af te sluiten. Verder zijn binnen gekomen Een rondschrijven van Ged. Staten be-, treffende verzekering beheer Penningmeester' en wijziging Alg. Waterschapsreglement, 1 waarbij een ontwerp-besluit van dit College hetgeen bereids 30 dagen voor belanghebben- de ter inzage heeft gelegen. Goedgevonden. Een schrijven van Ged. Staten houdende' mededeeling, dat zij het bezwaarschrift van den Staat inzake aanslag in polderlasten van de perceelen behoorende tot het Woudstrand gegrond acht. Wordt besloten aan de Registratie en Do- van de bemaling van de voornaamste koo- waarin medegedeeld wordt, dat door dezegen (Oeversche-, Gester-, Oosterlander-, Bank een kasgeldleening zal worden verstrekt' Stroeër- en Hippolytushoever koogen) geheel groot f 5.000.ad Va per jaar, (duur 3 j voor rekening van het Departement te ne- maanden na afloop kan verlenging plaats i™ men. meinen mede te deelen, dat het hooge ge deelte van de Normer polder in de lasten van het Heemraadschap behoort te worden opge nomen. Een schr. van den Ontvanger der Reg. en Domeijnen te Den Helder (vertegenw. van den Staat) houdende mededeeling, dat hij zijn bezwaarschriften 1936 en 1937 betreffen de aanslag in de polderlasten van het z.g. Woudstrand handhaaft. (Zie voorgaand ali nea.) Een schr. van Ged. Staten houdende de mededeeling, dat Kasgeldleeningen kunnen worden gesloten tegen een rente van minder dan 1%. Met de aangevraagde leening van i 5.000 zal hiermede dus rekening moeten worden gehouden. Vanaf 15 Mei geheel gewijzigde dienst en tariefregeling. Vanaf Maandag 9 Mei a 5 ct. verkrijgbaar bij onze chauffeurs en aan onze kantoren. en daarom ben ik zoo blij, want, Piet, je kunt nu ook gauw een vrouwtje onderhou den en dat is ook veel waard. Je moet nu zor gen, dat Ella mijn nichtje wordt, hoor „Spot je daar nu mee vroeg Piet op ee- nigszins verwijtenden toon. „Je weet immers, dat dit mijn hoogste wensch zou zijn, maar dat zij niets van mij weten wil." „Is dat zoo zeker, Piet „Zeker Ten minste, zij behandelt mij heel anders dan vroeger, Ida denk nog met zooveel plezier aan de gezellige gesprekken, die ik met haar had die zijn nu uit, maar ik weet niet waarom, ik kan niet nagaan, wat ik mis dreven heb tegen haarik ben mij volstrekt niet van eenig kwaad bewust." „Niets kwaads, niets kwaads zegt Ida. „Het hangt er maar van af, wat je kwaad of goed noemt." „Denk je, dat ik Ella iets kwaads zou wil len doen roept Piet op verontwaardigden toon uit. „Je wilt dan toch maar van haar stelen, wat ze zeker haar hoogste goed acht. Niet waar, je wilt immers haar hart veroveren „O, als je het zoo bedoelt," zegt Piet „ja, maar daar wil ik haar toch ook wat voor in de plaats geven." „Dat geloof ik wel, Pietmaar ik vind het niets vreemd, dat, als een meisje zooals Ella begint te bespeuren, wat je op het oog hebt het met haar vertrouwelijkheid een beetje uit is. Zou je denken dat ze het gemerkt heeft „Dat geloof ik zeker zij heeft het gemerkt, maar zij wil mij niet hebben en daarom trekt ze zich nu terug." „Nu, en ik geloof dat ze je wèl wil hebben," zegt Ida. „Heeft ze jou dat gezegd, Ida," vraagt Piet met verheffing van stem. „Ik kan wel zien, dat je erg verliefd bent, Pietja, het moet al ver met je gekomen zijn, anders zou je mij zoo iets niet vragen. Denk je dat een meisje als Ella aan mij, die ze zoo weinig kent, aan mij, een nicht van jou, dat zal vertellen „Maar waarom zeg je dan toch, dat je denkt, dat ze mij wèl wil hebben „Piet, ik weet wel dat jelui heeren van de schepping denken, dat je veel knapper, veel scherpzinniger, veel handiger zijt dan wij aangenomen dat dit zoo is, zou het daarom toch niet mogelijk wezen, dat een meisjeshart beter begrepen wordt door een ander jong meisje dan door een smoorlijk verliefden min naar „Ja, dat kan wel wezen," zegt Piet aarze lend. „Je schijnt dit nog niet eens gaaf toe te geven, maar hoe dit ook zij, vertrouw dezen keer nu maar eens meer op mij, dan op je zelf. Weet je wat ik geloof, Piet „Nu, wat dan „Dat Ella in dit geval slimmer is geweest dan jij zij heeft eerder bespeurd hoe het met je hart gesteld was dan je zelf, en ook schijn je er volstrekt geen zicht op te heb ben, wat bij haar omgaat. Zoolang je nog in den waan verkeerdet, dat ik alleen je geluk kig kon maken, zoolang ging Ella vrij als eene zuster met je om, maar nu, na je ziekte, heeft zij zeer goed gezien, dat je hart meer ziek is dan je lichaam, en nu moet je het in haaf prijzen, dat zij zich retireert." „Ik begrijp niet, waarvoor dat noodig is, zegt Piet. „Dat is omdat je nog weinig kennis van het vrouwelijk hart hebt, Piet. Ik kan je al leen zeggen, dat als ik in de plaats van Ella was geweest, ik net zoo zou gedaan hebben, maar dit is zeker," zeide Ida met nadruk, ..dat je daaruit volstrekt niet zou moeten af leiden, dat ik niet van je gediend wilde zijn. Ja, Piet, al behooren wij tot het zwakkere geslacht, wij hebben onze fierheid. Al koes tert Ella nog inniger dan jij denzelfden wensch, je zult het aan haar niet merken." „Zou je dan denken, dat ik het zou kunnen wagen dat ik eenige kans had vraagt Piet. terwijl een straal van hoop door de ne velen van zijn smart dringt. „Zie je er zóó erg tegen op, om het te doen „Niet als iedereen was als jij, Ida „Nu, Piet, naar hetgeen ik heb kunnen be speuren, zou ik zeggen dat je den moed niet behoeft te laten zakken." Van Almen kwam hier binnen met de vraag of hij nog altijd Ida moest missen, hebben tegen opnieuw vast te stellen Een schr. van den Minister van Soc. Zaken betreffende goedkeuring der aangevraagde subsidie voor uit te voeren werken in werk verschaffing. Het betreft hier de verbetering van de verbindingssloot tusschen Stroeër- en Hippolytushoever koogen. De overheidssub sidie zal ten hoogste f 12.075.bedragen (arbeidsloonen, regenverlet, laarzenvergoe ding, rentezegels. De overige sociale verzeke ringen (Ongev. en Ziektewet) komen voor rekening van het Heemraadschap. Een schrijven van het Gemeente bestuur, waarbij een afschrift van den Minister van Sociale Zaken inzake het zoeken van werk- objecten in werkverschaffing bij het Heem raadschap. Aan het Gemeentebestuur zal worden me degedeeld, dat ongeveer 15 K.M. walsloot ter beschikking van bedoelde werkverschaffing kan komen. Begrooting van het financieel-beheer 1938. Aan de memorie van toelichting ontleenen wij het volgende Bij de ontvangsten valt wel is waar een belangrijke inhaal van de achterstallige las ten waar te nemen, doch blijft des niet te min dezen post altijd nog belangrijk. De onder den omslag der twee vorige jaren opgenomen ingedijkte gronden binnen den nieuwen Normerdijk zullen, zoo als het zich laat aanzien, weer van den legger der om- slagplichtige landen moeten worden afge voerd, met terugstorting van de daarop ge storte lasten in dit geval. Een en ander hangt echter af van de uit eindelijke conclusie, of bedoelde binnenge- dijkte gronden vóór deze indijking als „grond" behoorende tot het voormalig eiland Wieringen kan worden gerekend, dan wel of bedoelde perceelen voor dien uitsluitend zee en strand waren. De rentevoet van de schulden op het Heem raadschap drukkende, is in verband met de algemeene rentedaling op de geldmarkt be langrijk verlaagd kunnen worden. Des niet te min wordt voor rentebetaling en aflossingen van gesloten geldleeningen nog een zeer belangrijk bedrag van den omslag gevorderd. Hieromtrent zullen nog eenige mededee- lingen van zeer vertrouwelijken aard aan Hoofdingelanden worden verstrekt. Het stroomtarief van de bemalingsinrichtin gen is eenigermate lager gesteld geworden. Daartegenover bewegen de uitgaven voor de uitbreidingen van de zoetwatervoorzienin gen en het beharde wegennet, zich uit den aard der zaak in stijgenden lijn. Van het Ministerie van Sociale Zaken is bericht ontvangen, dat de Minister bereid is de kosten van arbeidsloonen van de verbree ding van de verbindingswegen ten behoeve Omtrent de verbetering der zoetwatervoor ziening door de thans nog zeer onvoldoend zijnde walslooten zijn de onderhandelingen nog gaande. Hierbij blijven echter de kosten der kunst werken, sociale verzekering alsmede de hulp materialen voor rekening van het Heem- Waar krachtens het nieuwe wegenreglement een meer centraal toezicht op de wegen, uit gevoerd door den Provincialen Waterstaat, op het reeds zoo uitgebreide wegennet van het Heemraadschap nog uitgebreider voor zieningen worden geëischt is het niet moge lijk den post uit het in de laatste jaren daar toe uitgetrokken bedrag te bestrijden terwijl Gedeputeerde Staten geen leening zullen toe staan tot dekking van de kosten van een ver zwaard onderhoud. Dijkgraaf en Heemraden hebben na rijp beraad dan ook moeten besluiten om over te gaan tot een tijdelijke last'enverhooging van f 1.— per H.A. De verordening omtrent de verschillende maal-peilen, welke peilen bijna allen door overloopstuwen moeten worden geregeld, kon nog niet ter goedkeuring worden aangeboden en aan Gedeputeerde Staten ter nadere vast stelling worden opgezonden, aangezien in de Oeversche koog nog verschillende proefpeilen moesten worden aangehouden. Echter zullen ook in deze koog in den loop der zomer de verschillende waterstanden kunnen worden vastgesteld. Met het polderbestuur van „Waard Nieuw- land" zal een overeenkomst moeten worden gesloten omtrent de tusschentijdsche loozin- gen van het overtollige zomerwater in de Oeversche koog. Tot heden kon dit des zo mers slechts plaats hebben door het water in de Stroeërkoog tot onder het waterpeil in de Oeversche koog te laten afloopen. Hierdoor geraakte de Oosterlanderkoog en het hoogere gedeelte van de Stroeërkoog meestal eenigen tijd zonder drinkwater. Het polderbestuur van „Waard Nieuwland" heeft zich bereids genegen verklaard, het overtollige water, zooals dit b.v. na zware re genval onverwacht kan noodig zijn, te zullen ontvangen. Wat den toevoer van het zoete water be treft, heeft de Wieringermeer-Directie zich bereid verklaard, ten tijde dat men elders een lageren waterstand noodig acht, voor de wa tervoorziening van Wieringen de schuiven waarop deze zich bereid verklaarde met hem mede te gaan, om van haar vader een nieu we verrassing te vernemen. Maar alvorens deze nog medegedeeld kon worden, kwamen de heer en mevrouw van Baten, de ouders van van Almen en zijne zuster aan. De heer Hartema had namelijk van tevoren van zijn vriend van Baaten gevraagd, zich des morgens naar den heer van Almen te bege ven, om dezen volledig in te lichten omtrent het geheim, dat de heer Hartema zoo lang had bewaard, en hem dan tevens met vrouw, dochter en schoonzoon uit te noodigen, dien middag op Dalrust te komen dineeren. Daar de heer Donkerhpys verhinderd was, kwam alleen zijne vrouw met hare ouders mede. Reeds bij de aankomst der gasten, kon men innige tevredenheid op aller gelaat lezen, en de oude heer van Almen was overgelukkig toen zijn zoon hem had medegedeeld, welke belofte de heer Hartema had gedaan met betrekking tot hunne zaak. Van Baaten ging naar Ida en vroeg haar „Heb ik de rol, die je vader mij opgedragen had, indertijd niet goed gespeeld „Onverbeterlijk," zeide Ida, „het kost me moeite, nu ik u weer zie, om me dien onge- lukkigen avond uit de gedachte te zetten." „Ik denk, dat ik voortaan niet veel meer op dansen van je zal mogen rekenen „U krijgt er nooit weer een van me," zeide Ida lachend. Het verder gedeelte van den dag werd op de aangenaamste wijze doorgebracht. Aan den disch nam de heer Hartema zijn glas op en klonk met zijne dochter. „Nu ben je weer het prinsesje, Ida," zeide hij glimla chend. „Zoo noemden ze je immers op de kostschool Als ik dien titel overneem, bedoel ik het echter in een heel anderen beteren zin." Deze laatste woorden sprak hij met warmte en aandoening. „Nu dan, het nieuwe, het herboren prin sesje riep Piet uit. „Leve het prinsesje, dat wij vereeren, bewonderen en liefheb ben." In de vroolijkste stemming keerden alle gasten huiswaarts. Ida bleef bij haar vader op Dalrust, terwijl Piet, wiens plan aanvan kelijk was een paar dagen in Amsterdam aan de Rijkshaven te De Haukes, ter opzet ting van het water in het Amstelmeerkanaal te sluiten. Een en ander heeft reeds voor korten tijd plaats gehad. door te brengen, ook met den laatsten trein naar Leiden terugkeerde. Piet had geen rust, hij meende, dat Ida hem niet zoo toegesproken zou hebben als zij gedaan had, indien bij haar niet de vaste overtuiging bestond, dat Ella hem werkelijk beminde. Hij kon niet langer wachten hij moest zekerheid hebben. Eerst laat in den nacht kon hij eenige rust vinden, en reeds zeer vroeg was hij wakker het was hem alsof de morgen nooit zou aan breken, de morgen van den dag, waarop over lijn toekomstig geluk zou beslist worden. Hoewel Piet reeds vroeg op was, kreeg hij Ella niet gauw te zien toen hij bij zijn ont bijt schelde, kwam mevrouw Hoogwoud zelve. Hij vroeg haar of Ella niet wel was maar mevrouw antwoordde hem, dat zij in den besten welstand verkeerde. Piet overwoog, toen, of het misschien geschikt was eerst hare moeder te spreken over de zaak, die hem hem op het hart lag misschien zou die niet ongeneigd zijn een goed woord voor hem te doen, zij was altijd zeer vriendelijk voor hem geweest. Maar er was daarin iets, wat hem stuitte hij vond, dat Ella het recht had, vooral om den vertrouwelijken voet, waarop zij altijd samen hadden omgegaan, dat hij haar eerst met zijne liefde bekend maakte. Groot was de spanning, waarin Piet verkeerde, hij hunkerde naar het oogenblik, waarop El la binnen zou komen, en toch huiverde hij er voor, want hij vreesde, dat haar antwoord voor hem ongunstig zou wezen. De geheele voormiddag werd in die stemming door hem doorgebracht, hij kon alleen wachten. Ein delijk kwam zij boven. Zij zegde hem vrien delijk goeden dag en voegde er bij dat ze ge dacht had, dat hij een paar dagen weg zou blijven, zooals zijn plan was. „Ja, Ella, dat was ook mijn plan, maar ik had je zoo iets belangrijks te vertellen, dat ik dacht dat het beter was als ik maar dadelijk terugging." (Wordt vervolgd.) IN VIER BLADEN ADVERTEERHN VOOR EENMAAL BETALEN Wieringermeerbode. Wieringer Courant. De Polderbode. Zij per Courant.

Wieringer courant | 1938 | | pagina 1