29e JAARGANG DINSDAG i 4 JUNI 1938 No. 6~ NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN TANDARTS ELKEN DONDERDAG VAN 9'M UUR. GELOUTERD REISBUREAU W.A.C.O. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG. DONDERDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.25. UITGEVER: CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Iedere regel meer Van 1 5 regels f 0.10 f 0.50 CAFÉ R00B0L Markt SCHAGEN blijft spreekuur houden TEGEN DE RUNDVEETEELTBEPERKING. Ook de N. -Holl. Bond van Fokvereonigingen. Te Hoorn kwam de Prov. Bond van Rundveefokvereenigingen in Noord- Holland in buitengewone vergadering bijeen op verzoek van een drietal leden vereenigingen. Een bespreking van een eventueele actie te voeren in het belang van opheffing der kalverteeltregeling. De heer G. W. Ruiter te Knijpe voer de het woord voor de aanvragers. Spr. zette uiteen, dat het doel van de teelt regeling tegengesteld is aan dat van den Bond en den landbouvoorlichtings dienst en voerde aan, dat de bedoe ling van de teeltregeling op verschillen de manieren werd verklaard, namelijk, beperking der melkproductie, der vleeschprouctie en van deze heide t samen. Minister Steenberghe heeft zich nu uitgesproken. dat het hoofdzakelijk om de melkbeperking begonnen is. Vervolgens kwam spr. op het aan houden van het oude vee, hetgeen meer in melkproductie ten gevolge had cn strijdig is met de fokkerij en de be- drijfsverbetering. Hoogere gebruiks- veeprijzen hadden z.i. geen doel, daar de export practisch is stopgezet en de hoogere marktveeprijzen worden hoofd zakelijk bepaald door den voerprijs. Melkbeperkink werd onnoodig geacht, terwijl de teeltregeling geleid heeft tot een hoogere melkproductie en een schrikbarend verouderde veestapel, die daarenboven slechter werd door te wei nig kans op seelectie,. terwijl de regeling vele onbillijkheden in zich houdt. Wanneer de regeling effect zal sor- teerenl moet ze nog sterker worden toe gepast en zal ontwrichting van het be drijf het gevolg zijn. Ten slotte wees spr. op het groote verbruik van marga rine en op den vleeschimport, waarbij bij principieel de teeltregeling afwees. Ir. VV. de Jong, oudvoorz. der Vee- houderijcentrale, wilde de zaak slechts objectief zien en geen betoog voor of tegen de handhaving der regeling hou den. De vleeschimport uit Duitschland is psychologisch gezien onjuist, doch het was een zakelijke transactie. De regeling werd ingesteld, toen men begon te trachten de vleeschmarkt te saneeren. Na de rundveeafslachting moest een groote aanfok voorkomen worden, om tot een eindpunt te komen. Spr. noemde het onjuist dat de beper king abnormale afmetingen had aange nomen. De schatting van de vergroo ting van den veestapel voor de afslacht ting is nooit betwist. De veestapel is teruggebracht tot het peil van 1928. Het langer aanhouden der koeien is eenigermate voorzien. Na 1935 kwam er een prijsstijging door het vermin derde aanbod, mede door de beperking. Voor de beperking van de melk ver wacht spr. resultaten. Dat deze niet direct zou werken, was van tevoren be kend. Volgens spr. heeft de practijk aangetoond, dat de selectie-mogelijk heden niet verminderd zijn en werd de T. B. C.-bestrijding gestimuleerd. Spr. raadt de afschaffing van de teeltbeperking dus af, omdat men met het loslaten het resultaat in de waag schaal stelt, n.1. het middel, om het al gemeen prijsniveau te handhaven. Uit de vergadering bleek, dat de mee ningen onder de veehouders verdeeld waren een motie tot opheffing van de teeltbeperking werd met 28 tegen 20 stemmen aangenomen. FEUILLETON 48.) Ida was bijzonder zenuwachtig reeds lang te voren had zij overdacht, hoe zij Emestine zou toespreken, maar nu zij tegenover haar stond, was zij alles vergeten zij gevoelde zich verlegen zij wist niet wat zij zou zeg gen en zocht nog naar woorden, toen Emes tine begon „Kom je me verwijten, Ida, wat ik je aan gedaan heb „Neen, zeker niet, Emestineik kom je een gunst verzoeken." „Mij een gunst verzoeken Wat kan ik voor de rijke, gelukkige juffrouw Hartema doen, want ik heb gehoord dat je weer rijk bent en geëngageerd." „Toch kun je mij een grooten dienst bewij zen." Ida kon niet nagaan, of Emestine de reden van haar komst begreep deze hield zich alsof dit niet zoo was. Maar moeilijk was het te zien, wat er in haar omging. „Zeg maar wat het is," zeide Emestine op vriendelijken toon, „ik heb er altijd nog spijt van, dat je door mijne schuld zulk een naren tijd hebt doorgebrachtje weet toch wel, Ida, dat ik nooit iets tegen je gehad heb dat ik het toen ook al gedaan had om je te hel pen, daar je mij vroeger mijne betrekking had bezorgd ik had niet kunnen denken, dat die zaak ooit aan het licht gekomen zou zijn, en dan waren wij beiden geholpen ge weest. Maar nu ik, zooals je zegt, in de gele genheid ben, om iets voor je te doen, ben ik blij daarom want hoewel ik het niet wilde, heb je toch door mij een treurigen tijd ge had." Ida had de grootste moeite om niets te zeg gen, wat Emestine ergeren kon, maar het kookte inwendig bij haar, omdat Emestine het thans nog wilde doen voorkomen, alsof zij die valsche handteekeningen ten haren dienste had gezetdat was toch al te erg. AARDAPPELEN ZIJN SCHAARSCH EN DUUR. Door nachtvorsten, stormen en crisisheffingen. Wie eenig begrip heeft van de betee- kenis van aardappelen als volksvoed- sel, slaat met bezorgdheid de onrust barende stijging van de aardappelprij zen gade en vraagt zich af, of de Regee ring geen aanleiding vindt om in te grijpen. Er zijn verschillende oorzaken aan te wijzen voor de duurte van de consump tie-aardappelen. In de eerste plaats was het streven van de Akkerbouw- Centrale er aldoor op gericht om te be vorderen, dat de landbouwers een be hoorlijken prijs voor hun product kon den maken. Om dit te bereiken, werd inplaats van Febr. of Maart reeds in November de gelegenheid opengesteld om aardappelen te laten denatureeren, waarvoor de landbouwers een zekeren bijslag als vergoeding ontvangen. Hier door bereikte men, dat de beschikbare hoeveelheid beperking onderging. Men heeft evenwel blijkbaar geen rekening gehouden met dé mogelijkheid, dat de nachtvorsten in het voorjaar en de storm hun invloed konden laten gelden op het nieuwe gewas. Dit nieuwe gewas is slecht opgekomen en er zijn velden, die heele kale plekken vertoonen. Het gevolg hiervan is, dat de aanvoer van nieuwe aardappelen van zoo goed als geen bet eekenis is, en dat pas in het laatst van deze maand nieuwe Holland sche aardappelen zullen worden aan gevoerd. Consument moet betalen. De kleine hoeveelheid oude aardap pelen, die er thans nog is, brengt daar om dus zeer hooge prijzen op, hetgeen voor den landbouw ongetwijfeld zeer welkom is, maar voor den consument, Maar zij bedwong zich en zeide „Emestine, waarom heb je aan mijn neef dien brief over Ella geschreven „Omdat ik aan je neef nog verplichting had hij heeft intertijd bij jou moeite voor me gedaan, om me die plaats bij Grandjean te bezorgen." „Het zijn geen lasterlijke praatjes. Alles wat ik geschreven heb, is de waarheid, de zuivere waarheid. Maar ik verlangde niet, dat je neef ze gelooven zou ik heb hem zelfs gevraagd of hij mijn brief maar als niet-ont- vangen wilde beschouwen." „Maar begreep je dan niet, dat men dat wel vragen, maar niet verwachten kan „Nu, hij moet weten wat hij doetik ge loof toch dat het eerlijker was hem te waar schuwen." „Emestine," zeide Ida op langzamen, ern- stigen toon, „je gelooft dus eerlijk en waar achtig, dat Ella een rendez-vous met Woud- heim op zijn kamer heeft gehad „Ik weet het zeker, Ida ik behoef het niet te gelooven de deur was op slot, toen ik bin nen wilde komen." „En je gelooft ook dat Ella in liefdesbe trekking tot Woudheim heeft gestaan Deze vraag scheen Emestine minder te bevallen. Na eenige aarzeling zeide zij „Wat komt het er op aan wat ik denk Men ge looft mij toch niet." „Maar ik stel er toch prijs op te weten, hoe je over Ella denkt, Emestine." „Nu, ik moet je eerlijk zeggen, dat het mij van Ella verwonderd heeft." „Je praat er weer om heen, Emestine. Ge loof je ernstig en waarachtig dat Ella ooit eene amourette heeft gehad met Woud heim Toen Emestine haastig wilde ant woorden, hield Ida haar op door te zeggen „Emestine, ik bezweer je, zeg mij de volle waarheid, denk dat het hier je nichtje geldt, die je nooit anders dan goed gedaan heeft maak haar niet ongelukkig, want zij verdient het niettoon nu eens, dat het vertrouwen, dat ik in je gesteld heb, niet misplaatst was." Emestine zweeg en bleef eenigszins verle gen voor zich staren. en vooral voor den consument met een platte portemonnaie, onaangenaam is. Een aardappelhandelaar deelde mede dat voor Red Star aardappelen f 8 en f 9 per HL is betaald, hetgeen overeen komt met 11 a 12 cent per Kg. Als men weet, dat deze prijzen door den groot handel worden besteed, kan het geen verwondering wekken, dat de klein handelaren nog hoogere prijzen moe ten berekenen. De toestand is dus op het oogenblik zóó, dat er nog geen nieuwe Holland- sche aardappelen zijn en dat de oude aardappelen, die van slechte kwaliteit zijn, schaarsch zijn. Het ligt dus voor de hand, dat men verlangend uitziet naar ge-importeerde aardappelen. De Regeering wenscht echter blijk baar den import van buitenlandsche aardappelen niet. Immers de buiten landsche aardappelen worden bij in voer in Nederland getroffen door een heffing van 11 pCt. van de waarde en dan nog door een crisisheffing, welke met ingang van morgen met 2 cent per Kg. wordt verhoogd. Deze verhooging van de crisisheffing va ordt natuurlijk op den consument verhaald, omdat de handel deze extra belasting niet zelf kan dragen. Men zal dus volgende week voor de Malta aard appelen nog meer moeten betalen, dan thans reeds het geval is. In de gegeven omstandigheden moot het billijk worden geacht, dat de Regce ring, zoolang er nog gen nieuwe Hol- landsche aardappelen zijn, de crisis heffing laat vervallen of in ieder ge val de verhooging van deze heffing uit stelt. Aardapelen vormen een zoo be langrijk deel van de dagelijks.che voe ding, dat de Regeering zeker stappen moet doen om den prijs ervan zoo laag mogelijk te houden. AARDSCHOK IN BELGIE EN NEDERLAND. Gent zwaar geteisterd. Paniek in Belgische fabrie ken. Op verschillende plaatsen ontstond brand door kortsluiting Te 12.18 zijn Zaterdagnamiddag al om in Nederland, evenals ook elders in Europa, aardtrillingenwaargeno men. De verschijnselen waren in de huizen en kantoorgebouwen gedurende ongeveer 5 seconden, duidelijk waar neembaar. Tafels, stoelen, schilderijen kwamen enkele oogenblikken in licht golvende beweging. Hier en daar liepen bewoners hun Wilt U een heerlijke Vacantie tocht Dan een meerdaagsche reis van het REISGIDSEN GRATIS VERKRIJGBAAR. Reisbureau W.A.C.O. HOORN, Breed 75. Tel. 184. „Er zijn menschen, die een ander tot alles in staat achten daartoe behoor ik niet. Neen Emestine, ik geloof dat jij je door een oogen- blikkelijke opwelling liet meeslepen, maar ik weet, of liever ik geloof zeker, dat je er toch geen rust bij hebt. Toen je die brieven te Bijsterdam schreeft, was het je liefde voor den heer van Halen, en de angst dat je zijne liefde niet zou behouden, die je tot die daad brachtje hebt toen niet overwogen, welke de gevolgen daarvan konden zijn je hebt niet aan mij gedacht en je wildet mij ook geen kwaad doen, maar alleen aan je vurigen wensch heb je gehoor gegeven en nu, nu moet er een ander motief geweest zijn, waar om je dien brief aan Piet schreeftik geloof niet dat je iets tegen Ella hebt, want zoo ondankbaar kun je niet wezen, na alles wat zij en haar moeder voor je gedaan hebben maar er was een andere reden, is het niet zoo, Emestine Ik bid je, spreek de waar heid, vertel mij alles en laat ik de zelfvoldoe ning hebben, dat je je niet verkeerd heb be oordeeld." Emestine zweeg, maar zij was blijkbaar aangedaan. „Ik weet," ging Ida voort, „dat er iemand geweest is, van wien je veel hield en voor wien je alles over hadt. Emestine, als je va der hier naast mij stond en je vroeg, wat ik je nu vraag, zou je hem dan niet naar waar heid antwoorden Dat zou je doen, maar denk er dan ook aan, dat het zijn wensch zou wezen, dat je het door je gestichte kwaad herstellen zoudt. Je weet de juiste toedracht van hetgeen gebeurd is en je hebt daarvan misbruik gemaakt om Piet iets te doen ge looven, wat niet waar is herstel nu wat je gedaan hebt en zeg de geheele waarheid ik ben zeker dat Ella dan zal blijken onschuldig te zijn.'" Emestine was onder den invloed van het geen Ida zeide, maar maar gevoel van wraak had nog de overhand. Ida zag den strijd, die in het binnenste van Emestine werd gevoerd zij liet daarom niet los. „Kom, Emestine, laat het goede over het huizen uit, ongelukken zijn nergens gebeurd. Wel ontstond hier en daar iichte materiele schade. In België daarentegen, waar niet al leen om 12 uur, doch ook om 2 uur des middags een schok is gevoeld, is veel grootere schade aangericht. Uit de ver schillende berichten is trouwens ook gebleken, dat de aardbeving nergens zoo hevig geweest als in België. Het epi-centrum van de aardschok ken heeft naar het observatorium ie Ukkel bij Brussel mededeelt, op nau- wlijks 70 Km. van de Belgische hoofd stad, met name tusschen Gent en Eeke loo in de Provincie Oost-Vlaanderen gelegen. Dit verklaart dan ook, dat de stad Gent verreweg het zwaarst is ge teisterd. Twee woonhuizen zijn inge stort. Van tal van andere huizen is het dak geheel ontwricht. Tientallen schoor steenen vielen naai' beneden, zoodat verscheidene personen meer of minder ernstig gekwetst werden. Een van de vier hoektorentjes van het vermaarde Gelfort scheurde doormidden en de helft stortte omlaag. Uit den gevel van de St. Jozefs Kerk is een arduinsteen omlaag geslingerd. In de meeste Gent- sche fabrieken ontstond een paniek onder het personeel, toen men zag hoe de zeer zware machines van hun plaats verschoven. Op verschillende plaatsen in de stad, o.a. in de St. Jacobskerk en in een groote kartonfabriek ontstonden door kortsluiting branden. Een bestuurder van een vrachtauto verloor tengevolge van de hevige schokken de macht over zijn stuur, met het ongelukkige gevolg, dat hij een arbeider overreed, die op slag werd gedood. Voorzoover bekend, is dit het eenige ongeval met doode- lijken afloop, dat op, het konto van de aardbeving moet worden geschreven. Ook in de gansche provincie Wesfc- vlaandcren waren de schokken zeer hevig - in tegenstelling met Antwerpen, waar men er slechts weinig van heeft bemerkt. Te Kortrijk in West-Vlaande ren is de aangerichte schade zeer aan zienlijk. Vele muren werden ontwricht. Deelen van gevels o.a. aan de Groote Markt, stortten in. Een man, die voor een open venster op de eerste verdieping stond, verloor tengevolge van den aardschok het even wicht, viel uit het raam en werd met gebroken beenen opgenomen. Het water van de Leie werd met ge weld omhoog gestuwd, volgens oogge tuigen op sommige plaatsen zelfs we! twee meter. Ook Brugge heeft ernstig te lijden gehad. Verscheidene straten moesten door de politie worden afgezet, omdat eenige huizen zoo zwaar gehavend bleken, dat men een instorting vrees de. De pastoor van de kerk te Asse- broek bij Brugge verklaarde, dat in zijn kerk de biechtstoel en de heiligenbeel den alle van hun plaatsen verschoven, terwijl de kerkstoelen door elkander werden geworpen. kwade zegevieren, vertel mij alles wat er ge beurd is en offer niet het geluk van twee menschen, die beiden je goed gezind zijn, op aan een gevoel van.... van...." „Zeg maar van wraak, Ida. Ja, ik heb mij willen wreken op je neef, omdat hij de oor zaak is dat ik hier zithij is het, die alles uitgevonden en daarbij gebruik gemaakt heeft van brieven, die ik in vertrouwen aan Ella en haar moeder had geschreven en daar om heb ik mij willen wreken." Ida had een belangrijke overwinning be haald, maar zij had de grootste moeite om zich in bedwang te houden bij het vreeselijk egoïsme van dat meisje, dat blijkbaar gewild had, dat hare schuld op een ander was blij ven rusten. „Heb je Piet dat zoo kwalijk genomen, Er- nestine, dat hij toen hij wist dat ik onschul dig was en hij het kon bewijzen, de schande van mij wilde wegnemen „Als jij een vonnis hadt gekregen, dan kon ik het me begrijpen, maar men kon je niets bewijzen en dus was het onnoodig." „Onnoodig roept Ida met verbazing uit, „dat kun je alleen zeggen omdat je niet weet, hoe ik geleden heb. Maar dat wist Piet wel en hij kende mij langer dan jou vindt je het dan zoo vreemd, dat hij deed, wat hij moest doen Neen, Emestine, ik heb zooveel geleden, dat ik vroeger dacht, dat ik het je nooit zou kunnen vergeven, maar ik ben ver anderd, ik ben bereid om alles te vergeten en te vergeven, als jij maar bereid bent nu je brief te herroepen. Zeg eens eerlijk, Emes tine, vindt je niet dat je iets aan mij goed te maken hebt „Misschien wel," antwoordt Emestine lang zaam „ik heb je straks al gezegd, dat ik spijt had dat je om mij zulk een naren tijd hebt doorgebracht en ik wil nu wel iets voor je doen.Maar alss ik doe, wat je verlangt, dan is het tusschen ons quitte, want het valt mij niet gemakkelijk." „Als je nu doet wat ik vraag, Emestine," zei Ida, verheugd over het resultaat, dat zij verkregen had, „dan beschouw ik me nog als je schuldenares in zoo verre, dat ik je beloof' Langs de kust waren de schokken eveneens hevig, maar er werd hier over het algemeen geen groote schade aan gericht. Het Oosten en het Zuidoosten des lands hebben minder te lijden gehad dan het centrum en het Westen. In de kolenmijnen van de Borinage werd niet de minste schade aangericht. De mijnwerkers verklaarden, dat zij zelfs in de diepste mijngangen niets van de aardbeving hadden bemerkt. In het plaatsje Landelies in de streek van Charleroi deed zich een merkwaardig verschijnsel voor visschers, die aan den vijver van Liévin zaten te visschen, zagen plotseling een waterzuil van meer dan 2 M. hoogte in den vijver op spuiten. Uit de streek van Charleroi wordt nogal wat materieele schade vermeld. Uit Luik komt het bericht, dat som mige kazematten in de vestinggordel van Luik wel 20 Cm. heen en weer wer den geschud. Te Brussel heeft men zich ernstig be zorgd gemaakt voor de congreskolom bij het graf van den Onbekenden Sol daat, die bedenkelijk aan het schomme len ging, zoodat men het ergste vreesde Gelukkig waren de aardschokken wel hevig doch slechts van betrekke lijk korten duur, zoodat de steenen ko lom spoedig weer onbeweeglijk stond. De ornamenten van de monumentale lantarens rondom de congreskolom werden echter losgerukt. Een van de muren van het gebouw der Spaarbank vertoont bedenkelijke scheuren. In de Kort'enberglaan sprong een man, die meende dat zijn huis zou instorten, uit het venster. Hij werd met een sche delbreuk naar het Ziekenhuis gebracht. Allen dierenliefhebbers is het opge vallen, dat honden en katten reeds eenige minuten voor het begin van de aardbeving begonnen te huilen en ang stig heen en weer liepen. In de kleine particuliere diergaarde van St. Agatha Berchem nabij Brussel heeft men op gemerkt, dat de leeuwen, de tijgers, de rhinoceroissen, het hoornvee, de anti lopen, de gazellen en de herten nog, voor er iets aan de hand was, gejaagd rond renden, en als in doodsangst met den kop tegen de tralies aanliepen. Zoodra de aardbeving was begonnen werden de dieren echter weer rustig. Alleen Ie apen kregen het nu op hun heupen. In de diergaarde te Antwerpen ble ken ook de olifanten tijdens de aard schokken zich weinig op hun gemak te voelen. Zij waren uiterst zenuwachtig. BINNENLANDSCH NIEUWS. EVANGELINE BOOTH Bezoek aan Nederland. Naar men meldt, zal de generaal van het Leger des Heils, Evangeline Booth, met het oog op het congres, der Neder- landsche officieren op het conferentie oord van den zendingsstudieraad te Lunterren, Dinsdag 21 Juni te Hoek van Holland aankomen. je te helpen, als je hier weer vandaan bent. Vertel mij nu maar alles." Maar Emestine kon er niet toe besluiten. Hoe zou zij beschouwd worden als zij alles naar waarheid vertelde Ida begreep wat er in haar omging en zeide „Wees niet bang, dat als je nu de waarheid zegt, ze minder over je zullen denken. Zie, Emestine, mij heb je nu toch al verteld, dat je het uit wraak gedaan hebt, welnu, Piet weet het dan ook en me vrouw Hoogwoud en Ella zullen zeker veel beter over je denken, als je, hetgeen je aan Piet geschreven hebt, terugtrekt, dan dat je blijft volhouden, want zij weten toch alles." „Maar waarom vroeg je het dan niet aan Ella „Neen, Emestine, ik moet het uit jou mond hooren, dat de brief, die door jou geschreven werd aan Piet, onwaarheid bevat. Ella denkt er niet aan zich vrij te pleiten, en zij heeft gelijk Piet moest zich schamen het ooit geloofd te hebben." „Welnu, luister," zeide Emestine. En daarop gaf zij een kort verhaal van alles was tusschen Ella en Woudheim was voorgevallen. Ida luis terde aandachtig geen woord ontging haar. Toen Emestine haar verhaal geëindigd had, zeide Ida „Arme Ella Zij deed het alleen voor Piet en daarvoor moest ze zóó door hem behan deld worden." Emestine keek beschaamd voor zich. Zacht zeide zij „Je vindt mij zeker erg slecht, Ida (Wordt vervolgd.) IN VIER BLADEN ADVERTEEREN VOOR EENMAAL BETALEN Wieringermeerbode. Wieringer Courant. De Polderbode. Zijper Courant.

Wieringer courant | 1938 | | pagina 1