tweede blad. zaterdag 10 juni 1938 No. 69 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGBN EN OMSTREKEN HET VOEDINGSMIDDEL GRAAN HEBT GE U DOORGEZETEN OP DE FIETS WIERINGER COURANT (uit een artikel van A. Thiroux in „La Presse Médicale," Parijs, 23 April 1938) LIET vraagstuk van het brood wordt bij de Westersche volken voortdurend actueeler. Het is een oud probleem, dat al in het steenen tijdperk bestond, toen naar men aanneemt, de mensch begon met de bebouwing van den grond. In het Oosten, het vaderland van de tarwe, kende men in prae- historischen tijd niet slechts de broodgrassen en hun vermaling tot meel, maar ook was men er al zeer ver met de bereiding van brood. Bij de vertaling der Sumerische tafels is gebleken, dat bij den aanvang van het Sumerische tijdperk, dat wil zeggen 6000 a brenging der granen van Ceres. De aren be reiken er een lengte van drie a vier flinke vingers. Gierst en sesam bereiken er de hoog te van struiken." In Griekenland is tot in den tijd van Aris- tophanes gerst het voornaamste voedings middel geweestlater zou het door tarwe verdrongen zijn. Bij de Romeinen vormden gerst en tarwe van oudsher de voornaamste voedingsmiddelen. Ook in Duitschland hebben zij voor de bereiding van brood gediend. Volgens Germershausen en Krunitz voegde men in de achttiende eeuw in tal van landen gerstemeel aan het tarwemeel toe. In het Middellandsche Zeegebied is haver al in oerouden tijd als voedingsplant ver bouwd. Volgens Galenus diende zij voor de bereiding van een drank en later voor de voeding der arme volksklassen. In Duitsch land deed zij 1500 jaar voor onze jaartelling haar intrede. Plinius maakt er 79 na Chris- t tus gewag van als voornaamste voedingsmid- 7000 jaar voor Christus, de Sumeriers reeds<|el ,jer Germanen. Met andere meelsoorten spraken van „gewoon tarwemeel" (zid-se).' Van tarwemeel en verschillende andere sub- nr JACHT OP DEN VRIJGEZEL. vermengd, kwam zij tot 1800 in het brood voor. Haverbrei (porridge) is een van de stanUes bereidden de bakkers (mu) tal van v00rnaamste splizen der Schotten en houdt cnrvrrpn ripper n/irrohrnnrf rrr»v_,iri i n» rrmnf soorten deeg wittebrood (gar-udj en zwar te broodsoorten (gar-zig), gebakken brood (gar-bil) en hard brood (duru-durum-na), brooden van verschillenden vorm, vet brood en melkbrood. „Gar-dua" schijnt de naam voor vruchtengebak geweest te zijn. De be reiding van melkbrood en vruchtengebak moet reeds toen geleid hebben tot de ont dekking van het procédé van het gisten van brood. Trouwens in een minder ver achter ons liggend tijdperk maakten de Egyptenaren en de Joffen onderscheid tusschen twee soorten brood, gezuurd en ongezuurd. Ongezuurd brood werd steeds genuttigd, als men haast had, zooals blijkt uit het verhaal van de verschijning der engelen aan Abraham, waar in aan Sarah gelast wordt, met spoed onge zuurd brood voor de bezoekers te bereiden. In Griekenland bestonden drie eeuwen voor Christus 72 verschillende soorten brood of koek. Het brood der Oudheid was plat brood het werd bereid van het graan in zijn geheel, hun lichaam in goeden staat. Boekweit heeft pas later haar intrede in Europa gedaan. Van 1500 af diende zij als voedingsmiddel voor de arme lagen der be volking. Van de zeventiende tot de negen tiende eeuw bezigde men haar in Duitsch land, vermengd met andere meelsoorten, bij de bereiding van brood. Sindsdien is zij in discrediet geraaktnoch in de Engelsch sprekende landen noch in het Duitsch rijk wordt zij meer gebruikt. Een zeer belangrijk en zeer oud voedings middel is rijst, welks vaderland volgens Do Candolle tusschen China en Bengalen gele gen is. Omstreeks 2000 voor Christus zou met den aanplant een begin gemaakt zijn. Een zeer gewichtige rol speelt bij de voe ding in tal van tropische en subtropische landen de mais. Haar vaderland ligt in het gebied, dat tegenwoordig Britsch-Guyana heet. Sinds .overouden tijd diende zij den In dianen als voedselColumbus zou haar mee naar Europa gebracht hebben. Het eerst zou men haar in Italië, vervolgens ook in de om- onmiddellijk nadat het was fijngestampt en' geving van Straatsburg verbouwd hebben, werd op een hee.ten steen gebakken. Het had den vorm van een hard koekje. Het bevatte dus alle voedzame bestanddeelen van het graan en verschafte door zijn hardheid veel werk aan het gebit. Op grond van de vond sten in praehistorische graven heeft Euler vastgesteld, dat destijds bij de blijvende tan den slechts in 1,76% der gevallen en bij de melktanden in 0,7% der gevallen wolf voor kwam, waaruit blijkt, hoezeer dit brood den kauwarbeid bevorderde. Bij de tanden van alle schedels uit dit tijdperk passen boven- en ondertanden op ideale wijze in elkaar. Nergens is plaats voor achtergebleven voed- selresten. Tegenwoordig treft men de platte koeken nog slechts aan in sommige deelen van Zwe den en Noorwegen (knackebrot) en in som mige afgelegen oorden in de Zwitsersche en Italiaansche Alpen. Rose heeft als resultaat van jarenlange waarnemingen, verricht in bergdalen van Beieren en Dalecarlië (Zwe den) vastgesteld, dat men de gaafste tanden in streken aantreft, waar de bevolking hard en droog brood nuttigt. Een Zwitsersch geneesheer, Oettli geheeten, heeft dezelfde waarnemingen gedaan. Op 1200 meter hoogte is in een der dalen aan den bovenloop van de Rhöne het dorp Vissoie gelegen en op 1500 meter hoogte het gehucht Ayer. Naar eerstgenoemd dorp leidt een be- j hoorlijke weg, het gehucht Ayer daarentegen; is maar moeilijk te bereiken. Te Vissoie is een' bakker gevestigd, die eiken dag bakt, terwijl te Ayer de bevolking vasthoudt aan de oude zede van het één keer per jaar zelf bakken in ons parlementair overzicht, aldus schrijft van platte roggebrooden van 2a 3 cm. dik;de H. Post, wordt geschreven over het groote die zoö hard worden, dat men ze moet stuk-1 werkloosheidsdebat, dat in de Tweede Kamer slaan, om ze te kunnen eten. Het gevolg is,'heeft plaats gevonden. Daarin treden wij dus dat Oettli daar op 800 gebitten slechts drie hier niet terug. Maar omdat wij pas in deze aantrof, die een weinig door wolf aangetast Kantteekeningen een beschouwing hebben waren. Te Vissoie daarentegen bezaten van gewijd aan den stand, den omvang der werk- 36 kinderen slechts 4 een gaaf gebit. Bij deloosheid op grond van de jongste cijfers, overigen waren tusschen 4 en 9 tanden door j daarom willen wij hier even vermelden de wolf aangestoken. zeer opmerkelijke 'berekening, die minister- Hoe is de mensch er toe gekomen, granen president Colijn in de Kamer heeft gemaakt, te verbouwen Volgens Engelbrecht moet Er valt, nadat wij onze vorige kantteekening hierin een periode vooraf gegaan zijn, waar- schreven, een nieuw cijfer te vermelden, dat in hij ze in wilden staat vergaarde, waarna de Minister meedeelde op 15 Mei bedroeg omstreeks 4000 a 5000 jaar voor Christus, dat j het aantal geregistreerde werkloozen 347.178. wil zeggen in Centraal-Eoropa tijdens het; Het aantal blijft dalen, blijft zelfs geregeld steenen tijdperk, de landbouw ter hand werd; dalen, al wordt het tempo der daling trager, genomen. In dien tijd werden in Duitschland1 Maar nu heeft de minister-president het tarwe, gierst en gerst verbouwd haver en1 volgende rekensommetje gemaakt Van rogge wordt nog in de Oostersche noch in de oudste Romeinsche litteratuur gewag gemaakt. Voor de eerste maal vermeldt Pli nius haar hij verhaalt van een volk, de Tauriërs, dat aan den voet der Alpen woonde en een voedsel nuttigde, secale geheeten, dat in Griekenland en Italië onbekend was. Dit zou dan rogge geweest zijn. In Duitschland zou zij tusschen het bron zen en het ijzeren tijdperk haar intrede gedaan hebben. Volgens Schultz is haar va derland in Turkestan gelegen. Het Noorde lijk deel van Centraal-Europa, waar in het steenen tijdperk tarwe, gierst en gerst ver bouwd werd, is sindsdien een roggeverbou- wend land geworden. Deze groote verandering op landbouwgebied is een gevolg van wijzi gingen in het klimaat. Tarwe vereischt een warmer klimaat met meer zon. Tegenwoordig hebben tarwe en rogge in Duitschland gelijke beteekenis. Het verschil tusschen Frnkrijk, dat een tarweland en Duitschland', dat een roggeland is, heeft Goethe in de volgende regels vereeu wigd Nein, hier hat es keine Not, Schwarze Madchen, welsses Brot. Morgen in ein' ander Stadchen, Schwarzes Brot und weisse Madchen. NORMAAL EN ABNORMAAL. In Italië, men weert het, heeft een voort durende jacht op "^gezellen plaats. Wij schreven er vroeger al wat over. Tal van maatregelen, belooningen, premies bevorde ren het huwelijk en vooral het kinderrijke huwelijk. Thans heeft Mussolini een nieuw decreet van denzelfden aard uitgevaardigd. Eenige weken geleden is namelijk in Italië de wet van kracht geworden, volgens welke voortaan geen ongehuwd man of kinderlooze weduwnaar de functie van burgemeester of plaatsvervangend burgemeester meer mag bekleeden. En niet alleen dit, maar het de creet heeft ook terugwerkende kracht. Bin nen twee maanden zullen de ongehuwde bur gemeesters moeten aftreden in hun plaats zullen getrouwden of weduwnaars met kinde ven worden benoemd. De hooge belastingen, vrijgezellen opgelegd, zijn blijkbaar niet vol doende meer. Vrij algemeen is men er trou wens in Italië van overtuigd, dat de maat regel, thans voor de burgemeesters getroffen, straks tot andere ambtenaren zal worden uitgebreid. De vrijgezel en de kinderlooze we duwnaar moeten blijkbaar als on-sociale we zens worden uitgeroeid. Overdreven we, toen we dit noemden jacht op den vrijgezel Maar wat zullen de harten der ongehuwde vrouwen ginds van rikketik gaan De kan sen zijn alweer gestegen. Want hoeveel van die ongetrouwde burgemeesters zullen, eer de noodlottige twee maanden om zijn, in het huwelijksbootje zijn gestapt Als we zulke dingen lezen, denken we altijd nog met ze keren weemoed, aan den vrijgezel, die, toen ook hier te lande het denkbeeld van een vrij gezellen-belasting op de proppen kwam, ons smartelijk vroeg „Tweemaal probeerde ik te trouwen, tweemaal liep ik een blauwtje, en moet ik daarvoor nu gestraft worden met hoogere belasting? Is het niet christelijker om de vrouwen, die mij afwezen, meer te la ten betalen E«i dan heeft men pas in Italië zulk een jubelende ontvangst bereid aan den vrijgezel Adolf Hitier Kantteekeningen van de Haagsche Post. BUITENLANSCH NIEUWS. ook een deel van de provincie toeng overstroomd is men huis- TACHTIGSTE VERJAARDAG KONING GUSTAAF VAN ZWEDEN GEVIERD. Premier biedt ten Paleize het nationale geschenk aan. Menigte» jufccht den jarigen Koning stormachtig toe. Na Donderdagmorgen j.1. den dienst in Storkyrkan de groote kerk) te hel) ben bijgewoond, heeft koning Gustaaf op het koninklijk paleis de gelukwen- schen van de koninklijke familie, van het hof en van den premier Hansson ter gelegenheid van zijn SOsten ver jaardag in ontvangst genomen. De premiec gaf uiting aan de wen- schen van het geheele volk en bood een bedrag van 3.8 milloen kr. aan, zijnde de opbrengst van de nationale inzameling en volgens 's konings wensch bestemd voor de bestrijding van de kinderverlamming en van rheu matische ziekten. Bij de overhandi ging schetste Hansson in het kort de gelukkige ontwikkeling van Zweden onder de regeering. van den Koning en verzocht bij dezen het geschenk te aanvaarden als een getuigenis van den diepen eerbied van de warme genegen heid van zijn volk. De koning dankte in bewogen bewoor dingen.; tijdens de plechtigheid was hij zijn aandoening herhaaldelijk niet meester. Te halfeén verliet de Koning het pa leis per rijtuig, vergezeld" van den kroonprins en zijn oudsten kleinzoon prins Gustaaf Adolf, om zich naar de koninklijke sloep te begeven. Langs den weg stonden duizenden schoolkin deren geschaard, die met vlaggetjes zwaaiden. Toen de Koning bij de koninklijke sloep aankwam, werden 21 saluutscho ten gelost. Langs een 10-tal oorlogs Sjan- genoten te hebben, was waarts gekeerd. De voorz. dankte allen die dezen feestdag hadden mogelijk gemaakt, in de eerste plaats de dames, die de gel den hadden ingezameld en nu bedien den, daarna Zuster Meurs, die geluk kig slechts als gast en niet als ver pleegster behoefde op te treden. Dan de heer Johanes uit 't Zand voor zijn mooi- en autobus en uitstekend chaufeeren. Ook de muziek werd dank gebracht en ten slotte dank aan den Heer Kl. Kreij- ger, die zijn eigen auto welwillend ter beschikking stelde, omdat de deelna me zoo groot was, dat men plaats te kort kwam. Voorz. hoopte, dat de geldelijke bij dragen een volgend jaar zoo ruim zul len zijn, dat nog meerdere Oudjes mee zouden kunnen gaan. Het bestuur komt volop een woord van erkenning toe voor de moeite en zorg, die ze zich getroost hebben om allen een fijnen feestdag te bezorgen, die uitstekend is geslaagd. BURGERLIJKEN STAND. Gem. Zijpe van 10 t.m. 16 Juni. Geboren: Jan, zoon van Cornelis Pie- ter Schrijver en Alida Brouwer. Ondertrouwd: Arie Rentenaar, 23jr„ kapper te Barsingerhorn en Bregje Kouwenberg. 23 jr. te Zijpe. Getrouwd Johannes Hermanus Heep, 29 jr., arts te Leeuwarden en Marie Sophia Eriks, 22 jr., te Zijpe Cornelis Oocéjevaar, 65 jaar, veehou der te Zijpe en Theodora de Wit, 58 jr., te Heioo. Overleden Martinus Nanne, 64 jr., echtgenoot van Stantje Hoogeboom WATERSTAATSWET 1900. Burgemeester en Wethouders van Zijpe (N.H.) brengen ter openbare ken nis, dat vanaf heden gedurende 30 da gen voor belanghebbenden ter gem - rogge deden pas duizend jaar later hun in trede. In onzen tijd wordt gierst in Centraal- Europa vrijwel niet meer genuttigd, doch voorheen was de aanbouw er van over vrijwel 347.000—38.000=309.000 309.000—70.000=239.000 239.000—75.000=164.000 Wat beteekenen deze getallen, die de mi- de geheele wereld verbreid. In Algiers, Dal- nester aftrok? De 38.000 zijn degenen, die matië en Perzië werd zij verbouwd. Marco permanent ongeschikt zijn, invalide, ziek, en Polo verhaalt ons, dat zij in China behoorde die dus nooit zouden kunnen werken, zelfs al tot de vijf grasgewassen, die dagelijks op de was er overvloed van arbeid. De 70.000 vor- tafel van den keizer verschenen. Op Java en men het aantal van de z.g. normale werk- Bali en in heel het overige Insulinde kende loosheid, waarmee de minister bedoelde, dat men haar. Ook nu nog wordt in heel Afrika er altijd, in alle perioden, zelfs onder de gun- durrha of sorgho gegeten, een met gierst ver- stigste omstandigheden, en in alle landen wante plant. In Midden-Europa was zij des- werkloosheid bestond en bestaatzij kan voor tijds een van de voornaamste planten. Voor Cns land op 70.000 worden geschat. En de Galliërs, Sarmatiërs en Germanen vormde 75.000 vormen het aantal arbeiders, dat wel zij het gebruikelijke voedsel. In Noord- dra in de werkverschaffing zal arbeiden, dus Duitschland werd zij door de haver verdron- werkt hééftmen weet, hoe ook wij onlangs gen. In het Zuiden des lands heeft zij zich schreven, dat zij toch eigenlijk geen werkloo- tot in het midden van de negentiende eeuw zen meer zijn. En zoo hield de minister het weten te handhaven en op sommige Duitschegetal van 164.000 over als aanduiding der tafels verschijnt zij daar ook nu nog. „abnormale" werkloosheid het probleem is Gerst en tarwe dateeren al van zeer ouden nu> voor deze menschen werk te vinden. Wij tijd. In het Nabije Oosten vormden zij den vermelden de becijfering, al is zij natuurlijk grondslag der voeding. Herodotus zegt met geflatteerd. Want al zouden die 164.000 werk betrekking tot Babylonië „Het is de beste krijgen, dan nog blijven de 70.000 „normale" grond, dien ik ooit gezien heb voor de voort-werkloozen over. Uw huid of voeten stukgeloopen Purol verzacht en geneest. Tube 45 ct. Doos 60 en 30 ct. JAPAN LEERT WAT WATER KAN. De overstrooming van de Gele Ri vier, veroorzaakt door hiet doorste ken van de dijken door de Chinee- zen, heeft den Japansche troepen eenige moeilijkheden in den weg ge legd, doch dit wil geenszins zeggen, dat zij een beletsel vormt voor den opmarsch naar Hankau. Aldu|t luidt de verklaring, welke de woordvoerder van het Japansche hoofdkwartier te Sjanghai heeft afge legd, naar aanleiding van den wa tersnood in Midden-Chinat. De Japansche vliegers doen tochten boven de kolkende waüterVVakten en werpen op de meest bedreigde punten zakken zand omlaag. Wanneer zij terugkeeren in hun basis, vertellen zij van de geweldige kracht van het wa ter, dat het eene dorp na het andere wegvaagt. Volgens de vliegers vallen de verliezen aan menschenlevens bij benadering niet te beramen. Reddingsploegen, die uit het over stroomde gebied terugkeörten, doen eveneens verhalen van ontzettende tooneelen. Meermalen gebeurt het, dat gezinnen, die naar de daken van hun huizen gevlucht zijn, voor de oogen van de redders verdrinken, omdat hun woningen onder den druk van het wa ter bezwijken. Vaak moet men de men schen redden uit de toppen der boomen Het „eiland" Kaifeng Een duidelijk beeld van ae ellende in 't overstroomingsgebied krijgt men bij Kaifeng. De stad zelf heeft nog niet van het water te lijden gehad. Zij ligt als een vreemdsoortig, ommuurd eiland te midden van een woeste zee. Slechts langs enkele wegen is Kaifeng te bereiken en op die wegen ziet het zwart van verschrikte en opgejaagde menschen, die door het water op de vlucht gedreven zijn. Zij zoeken een toevlucht in de stad, waar geen onmid dellijk gevaar bestaat zoolang de mu ren en de poorten het uithouden. Doch op het eiland Kaifeng heer- scrien erbarmelijke toestanden. Het heeft tienduizenden vluchtelingen te herbergen, die zoo goed als niets van hun bezittingen hebben weten te red den en waarvoor nu, zoo goed en zoo kwaad als het gaat, verblijfplaatsen ingericht worden. Om de stad Tsjoengmon heeft zich in korten tijd een meer gevormd, dat een oppervlakte heeft van 500 vierkan te Km. en een diepte van 4 M. In het water drijven - als triest beeld der ver schrikking - vele slachtoffers van de ramp. Volgens de laatste berichten uit Nord-IIonan vallen daar nog steeds regens. Er treedt steeds meer water buiten de oevers van de Yangtse en ook de snelheid van dit water neemt toe. De Japaneezen geven toe dat hun troepen verliezen hebben geleden, docli zij houden nog steeds vol, dat die ver liezen slechts gering zijn. Ook zijn de dijken van de Gele Ri vier, 160 Km. ten Oosten van de be staande doorbraken, gebroken, zoodat schepen en 75 rijkgepavoiseerd, groo- secretarie ter inzage zijn nedergelegd: te motor- en zeiljachten voer de sloep naar het stadhuis, waar den Koning een noenmaal werd aangeboden. Er had zich bij het stadhuis een dichie menigte opgesteld, die den Koning een ovatie [brajehti Aan het noenmaal, dat in de gouden zaal was aangericht, namen volgens het D. N. B. meer dan 500 gasten deel. Na het dejeuner begaf de Koning het afschrift eener beschikking- van Gedeputeerde Staten van Noord Holland,d d.d. 8 Juni 1938, 2e Afd. A. ;no. 133, houdende goedkeuring van het besluit van Hoofdingelanden Zijpe en Hazepolder tot aankoop van grond van J. Veuger Hz. ten behoeve van weg verbreeding. b. Het afschrift eener beschikking van Gedeputeerde Staten van Noord- zicli met den kroonprins, diens zoon Holland d.d. 8 Juni 1938, 2e afd. A. prins Gustaaf Adolf en 's prinsen oud-! no. 137, houdende goedkeuring van ste dochtertje Margaretha naar het'het besluit van Hoofdingelanden van Stadion, onderweg door een groote, Zijpe en Hazepolder tot aankoop van menigte stormachtig toegejuicht. In grond van de Nooitlerstoomtramweg- het Stadion defileerden afgevaardig- j maatschappij ten behoeve van wegver den van tal van organisaties met i breeding. vlaggen en banieren langs den koning. Laat in den middag heeft de 80-jari ge koning te paard een parade afgeno men, waaraan ongeveer 5000 man van alle wapens deelnamen. De viering van den verjaardag, die een waar volksfeest was, eindigde met volksspelen en dansen in alle parken en op pleinen. Op het paleis werd des avonds een galamaaltijd gegeven voor de leden en de verwanten van het koninklijk huis, waar meer dan 100 gasten aanzaten. Koning Gustaaf 80ste verjaardag. Ter gelegenheid van den 80sten ver jaardag van Koning Gustaaf zijn in a)v°. kerken plechtige igodsdienstolefe- ningen gehouden. De dienst in te Slot kerk te Stockholm, die geleid werd door aartsbisschop Eidem, werd bijgc woond door den Koning, zijn familie, en de vorstelijke buitenlandsche gas ten. In het slot brachten daarna dele gaties van regeering, rijksdag, leger, marine, ambtenaren, enz, den Koning hulde en overhjandigden geschenken. Te 12 uur loste de marinebatterij een eeresaluut van 21 schoten. De Paus heeft Koning Gustaaf een persoonlijken brief gezonden, waarin hij herinnert aan de tusschen hen be staande vriendschap. GEMEENTE ZIJPE. OUDESLUIS. Het was een weldoend gezicht, Woensdagavond om ongeveer 9 uur de lange tafels in de zaal van den heer Buisman te zien, geheel bezet door de Ouden van Dagen, terwijl de muziek, onder leiding \an den heer Mosk uit Breezand, vroolijke marschen ten gehoore bracht. Men gebruikte nog een afzakkertje", na een uitgezochten feestdag, die reeds des ochtends om 9 uur was begonnen. Allen was het aan te zien, dat ze volop „feest" hadden ge vierd. De heer C. Nannis nam het woord om nog eens even op te halen, wat er dien dag allemaal was gebeurd. Eerst had men de koffie gebruikt in de Vergulde Valk, het Café van den hr. H. Dekker, die vroeger hier woonde. Over Bloemendaal ('t Kopje) was men naar IJmuiden getoerd om de grootste sluis van de wereld te bezichtigen. Na bij Heek te Haarlem het middagmaal ZIJPE, (N.H.), 16 Juni 1938. Burgem. en Weth. voornoemd, De Burgemeester, G. v.d. SLUIJS, Loc.-B. De Secretaris, J. A. DE BOER. GEMEENTE WIERINGEN. Buraerlijke Stand Wieringen. Van 11 t.m. 17 Juni 1938. Geboren Robert Egbert, zoon van U. Scholten en A. t. Bruggen Tliere- se, dochter van B. Bakker en J. van Dijk Arina, dochter van J. Amsems de Vries en G. Tijsen David Nico- laas, zoon van W. Leijs en W. Berke- veld. Ondertrouwd J. Louwerse en L. A. de Roo. Gehuwd S. P. Halfweeg en W Klink W. J. Groenevelt en E. H. Moaishouwen Overleden Jac. Engel, 68 jr., echt genoot van T. Wagender. Onderwijzend personeel. Wegens ziekte van den onderwijzer J. J. R. Groos, is tot tijdelijk onderwijzer aan de O. L. School te H.-Hoef benoemd, de heer C. v.d. Leek,, onderwijzer te Den Helder. Herhalingsoefeningen J. Drent, licht. 1927 op 10 October 1938 voor 10 dagen bij het le Regt. In fanterie; te Assen Tj. Riemersma, lichting 1932 op 15 September 1938, voor 17 dagen bij het Regt. Motorart. Legerplaats Oldebroek P. Tolhuis, lichting 1932, op 15 Sept. 1938 voor 17 dagen bij het 2e Regt, Infanterie te Venlo. Polilie. Verloren een portemonnaic inhoudende twee gulden en 'n vleeseh en vischbon. Gevonden een portemonnaie inh. eenige centen. Inl. bij den Gem.-Bode. DE AMSTELBAD FEESTEN. De traditie getrouw zal het zwemsei- zoen op 't Amstelbad weder feestelijk worden geopend. Zondagmiddag zullen wel in het bij zonder de aandacht trekken de zwem en duik-demonstraties van de zwem-

Wieringer courant | 1938 | | pagina 3