'AMEt) RUBRIEK lil; V Moderne Voiles en bloemen Nieuwe ontwerpen Ons patronenhoekje BEI BESTELLEN VAN PATRONEN. Patronen van in deze rubriek voorko mende genummerde modellen zyn op aan vraag te verkrijgen bij „Het Practisch Mo deblad" Postbus 36, Den Haag. Postreke ning 203203. De prijs der patronen bedraagt indien niet anders staat aangegeven, 0.58. Betaling reeds vooruit, in postzegels, per giro of per postwissel. Niet alleen blou ses, doch ook rokken brengt de mode ons in velerlei gestalte. Plooien en nog eens plooien is het parool, smal, breed en machinaal inge perst. Bij de strenge tallieurs passen de nauwe rokjes, die de onder wijdte krijgen doro een gedeeltelijk uitspringende plooi of wel door een dub bele plooi, zooals de linker rok aangeeft. Men kan duidelijk zien op welke wijze de stiksels zijn aan gebracht, terwijl 30 c.M.. niet gestikt, doch ingeperst is. Rechts een rok van effen stof, die deel uitmaakt van een ensemble, waar van de mantel in an dere kleur is geko zen of wel van ge ruit materiaal. Het model is wel zeer modern en doet denken aan de vele baantjes van een para- pluie. In werkelijkheid zijn het zestien plooien, die ingeperst en dicht langs de vouw doorge stikt worden, hetgeen een bij zonder aardig effect geeft, doch slechts voor slanke figuurtjes be stemd is. Bedrukte zijden weefsels en kantstoffen worden zeer veel aangewend voor het maken van mantels en bolero's. De laatste zijn kort en vlot en worden op effen japonnen gedragen, kant stof doet echter bijzonder goed op bedrukte weefsels. Mantels, half, driekwart en lang ziet men in slechts even aansluitende mo dellen, de kortere hangen meest al los en geven veel van de ja pon te zien. Voor bolero's zoowel als voor korte manteltjes leenen zich ook gesoutacheerde stoffen. Verschillende kleine model len van hoeden verkrijgen meer volheid door de moderne wijze, waarop de voiles ge- diagen worden. Zij bedekken het gelaat slechts gedeeltelijk en worden tegen de achter zijde van de bol gestrikt om met min of meer korte ein den af te hangen. Zeer nieuw zijn de groote modellen voiles, die over den bol gelegd en met enkele steekjes gehecht worden cm in ruime plooien tot de schouders af te hangen. De zeer kleine en meer be scheiden lengte van voiles, die meermalen aan den bovenkant aan een elastiekje is bevestigd, wordt aan den onderkant der randlooze hoedjes gehecht. Sommige dames geven er de voorkeur aan het elastiekje om het hoofd te doen en daar na de hoed op te zetten, het geen heel practisch is. Onge twijfeld flatteeren voiles, in dien zij tenminste het ge- heele gelaat bedekken, waar door de trekken zeer verzacht worden. Zelfs bij zeer groote hoeden ziet men breede voile tulle dwars over den bol ge legd, die onder de kin in een flatteuse strik gelegd wordt. Inplaats van tulle ziet men ook wel lange, van den achterkant afhangende einden zij den georgette, soms in twee kleuren. Een mooie garneering krijgt men voor een zwarte strooien hoed, indien met twee kleu ren georgette in paarsachtig blauw en wijnrood om den bol drapeert en tegen den achterkant hiervan knoopt, waarna men de einden lang af laat hangen. Bloemen, bloemen en nogmaals bloemen is hetgeen de mode decreteert, zoowel op japonnen en mantels als hoeden. Een on gekende rijkdom van sprekende pastel- en ietwat wazige kleuren vraagt de aandacht, tevéél om op te noemen. Een smaakvol ge heel ikrijgt men, indien hoed en mantel ïevers dezelfde bloemengarneering hebben. Zeer modern zijn toefjes lelietjes van dalen, die Molyneux op zijn shows op vele man tels liet dragen. Delphiniums in diep blauw en zachte tin ten, rozen, viooltjes, veldibouquetten, or chideeën, chrysanten en nog veel meer bloe men wroden gedragen. Voiles en bloemen zijn beide details, die een zeer belangrijke rol hebben te vervullen, n.L om de vrouw jeugdig en charmant te kleeden. Bloemen en voiles! mode-snufjes, die her inneringen wekken aan ongeveer veertig jaar terug, doch die thans niet minder gaar ne gedragen zullen worden dan omstreeks 1900 De modellen, die gezette da mes het meest ten goede komen, moet zóóveel mogelijk aan rech te lijnen gebonden zijn. Veel meer dan vroeger schenkt de Mode hare bijzondere aandacht aan deze eischen en telkenmale krijgen we de meest flatteuse ontwerpen. Een meer gezette vrouw moet door niets in hare kleeding op trachten te vallen, noch in een uitzonderlijk model noch in op zichtige kleuren of garneerin gen. Eenvoud van lijn en so berheid van vorm en kleur, zie daar het geheim. Donkerblauw, grijs en zwart in vele nuancee ringen zijn de hoofdkleuren, die volstrekt niet stemmig behoeven te werken als geheel, omdat het mogelijk is, dat men fleurige details verwerkt. Een vest, gar nituur, ruche, corsage of wat het ook moge zijn brengen voldoen de afwisseling. Men ziet aan de ontwerpen, die onze afbeelding weergeeft, dat een gezette vrouw zich steeds smaakvol kan kleeden. De rok ken worden zoo glad mogelijk gehouden, hetgeen echter niet uitsluit, dat men plissé's of ge deeltelijk opgestikte plooien mits met overleg. Zeer elegant is een mantelcostuum als links is afgebeeld en b.v. van donker blauw of zwarte dunne wollen stof gemaakt Wordt, ook iets zwaardere zijde leent zich hier uitstekend voor evenals wollen geor gette. Bijzonder mooi is de afwerking van voorpanden en hals in puntjes, waaronder men een reep dun wit laken hecht of wel stevige zijde. De puntige lijn werkt bijzon der gunstig ten opzichte van de lichte on dergrond. Sluiting met haken en oogen of in het midden wel een clips. In het midden een lange, afkleedende casage met gar- Moeders en dochters verwerkt, Zoo heel vaak hooren wij moeders de klacht uiten, dat hare volwassen dochters zoo weinig thuis zyn en hare avonduren overal, behalve in eigen huis doorbrengen. Dit thema wordt in allerlei variaties door moeders mèt moeders besproken en in de betreffende gezinnen geeft het herhaalde lijk aanleiding tot conflicten met de doch ters. Conflicten, bleef het daar nog maar by, doch het gevolg hiervan is, dat er een onderlinge verwijdering ontstaat, die niet gemakkelijk meer te herstellen is, indien tenminste niet één der partijen de wijste weg kiest. Wij vragen deze moeders of het billijk en noodig is, dat zij hare dochters geheel en al voor zich opeischen en of eigenliefde niet voor een groot deel hieraan ten grond slag ligt. Indien wij dan tevens vragen of die moeders ook verlangen, dat haar volwas sen zoons 's avonds thuis blijven, dan ant woorden zy min of meer verwonderd: ,.Neen, natuurlijk niet!" Maar is dit dan geen meten met twee maten? Hebben zelf standig werkende jonge vrouwen dan ook niet het recht over hare vrije avonduren te beschikken, zooals zij dit zelf willen? Het is een niet te loochenen feit, dat wij ons allen moeten gewennen om onze kin deren langzamerhand los te laten. Toen zij klein waren en wij nog algeheele zeggen schap over hen hadden, moesten zij zich schikken naar onze verlangens, omdat zij nog opgevoed moesten worden. Wij zelf waren ook nog aanmerkelijk jonger en wijdden ons geheel en al aan hen, gingen met hén uit, hielden hen thuis bezig, in teresseerden ons voor hun schoolwerk en spel en moesten ons vaak allerlei genoe gens ontzeggen, terwille van de kinderen. Wij deden zulks met groote liefde, vonden het vanzelfsprekend, maar nu mogen wij van onze jongens en meisjes, die wij tot zelfstandige menschen hebben opgevoed, niet eischen, dat zij altijd om en bij ons zijn. Indien onze dochters een werkkring heb ben, hetzij in een winkel, op kantoor, op school of anderszins, dan zijn zij den gan- schen dag bezig in dienst van anderen en hunkeren vaak naar de vrije avonden om deze te besteden naar eigen goedvinden. Ze willen vrij zijn, om zich op haar manier te ontspannen! Het spreekt vanzelf, dat er gevallen zijn, dat de dochters vrijwel nooit thuis' zijn en dan kan de moeder op kalma wijze het hare hiervan zeggen en is wellicht een schikking te treffen, dat zij een of meer avonden thuis blijven. Er zijn altijd nog genoeg verstelwerk] es aan boven- en on- derkleeren, kousen, enz. te doen, dat zoo'n avond nuttig besteed kan worden. Meermalen is het ook de inin of meer gedrukte stemming in huis, die de dochters er toe brengt elders meer gezelligheid te zoeken, terwijl vele moeders zich ook steeds niet kunnen gewennen aan het denk beeld, dat haar dochters geen kinderen meer zijn, op wier doen en laten geregeld aanmerking gemaakt kan worden. Wij kunnen niet altijd voorbeelden aan halen uit onze jeugd, toen dit niet mocht «n dat niet kon. De tijdsomstandigheden neering van lenoopen en nervures, die ge dragen wordt over een dun kunstzijden rokje, waaraan de plissé gezet wordt, die b.v. 10 c.m. onder de casaque op de onder rok gestikt wordt. Chique is het middag- complet x-echts, dat van zilvergrijze wollen stof of zijde gemaakt wordt en een smal blauw vest heeft. De japon is zeer eenvoudig van coupe, terwijl de rok gedeeltelijk opgestikte plooien te zien geeft Los hangende mantel met opgestikte bier. voorzijde en versie ring van a jour randen. Een corsage in bleu maakt het karakter van dit complet nog gekleeder. hebben zich gewijzigd en onze kinderen zijn eveneens anders dan de jeugd van vijf- en-twintig jaar terug. Hebben wij hen ech- tei zelf niet in die richting opgevoed? Wij, moeders, moeten ons niet achteruit gezet gevoelen, indien onze dochters niet altijd meer om en bij ons zijn. Onze taak is niet afgeloopen, doch heeft zich gewij zigd, wij moeten ons trachten in te leven in de gedachtensfeer der volwassen doch ters, belangstellen in hun genoegens, in hun vrienden en vriendinnen. Wij voeden onze kinderen niet op om ze geheel en al voor ons zelf te behouden, doch om hen af te staan aan de plaats, die hen in het volle leven wacht. Zoolang wij leven, heb ben onze kinderen ons noodig, zélfs als zij later hun eigen gezin hebben, wordt moe ders raad nog zoo vaak ingewonnen en wij met onze rijpe ervaring kunnen hen maar al te vaak nog steunen. De innige band, die tusschen moeder en dochter bestaat, wordt niet losser, „zelfs" als de laatste hare vrije avonduren elders doorbrengt en mocht het soms zijn, dat die band oogenschijnlijk eens wat minder hecht is, dan blijkt bij tegenslag eerst duide lijk, hoe onze meisjes steeds weer bij ons terug kornen. Al uiten zij zich niet zoodanig, toch voe len zij in haar hart, dat het ouderlijk huis de veilige haven is, waar zij bij storm en ontij kunnen binnen varen. Daarom, moeders van volwassen doch ters, laten geduld en liefde U leiden, zelfs in tijden, dat dreigende wolken zich samen pakken en bedenkt, dat achter die wolken de zon schijnt! PRACTISCHE WENKEN. vuil koper schoongemaakt moet wor den met een doekje met petroleum, ge werkt koperen voorwerpen met een borstel tje; zij jodiumvlekken kan verwijderen uit huishoudlinnen, als zij de plekken eerst weekt in spiritus en daarna in warm zeep water uitwascht; Wit ivoren heften van messen, die geel achtig geworden zijn, wrijft men in met citroensap of 10 pet. waterstof en laat ze daarna in de zon verder bleeken. Gemalen of gestampte aardappelen, be- beid met melk en boter geven voedzame purée, terwijl door toevoeging van een of meer eieren smakelijke aardappelkoekjes kunnen worden gebakken. Melk is een uitstekend middel om steen in goede conditie te houden, waarom men dan ook van tijd tot tijd het binnengedeel- te van de West-Minster Abbey er mede be handelt. JONGE MEISJES JAPON Succespatroon 2962. Prijs 0.30 f 0.05 voor adm.- en verzendkosten. Gebloemde zijde of georgette geven een echt zomers japonnetje van dit model met opgeknipte voorbaan en in ronde lijn ge knipte zijbanen Tweedeelige achterbaan. Nieuws halsuitsnijding in rechte en schuine lijnen. Sluiting met rits en gar neering met ruches. Zeer gekleed is dit model van effen zijde. Patronen voor 1618 en 1820 j. JURK MET SCHORTJE. Succespatroon 3311. Prijs 0.30 0.05 voor adm.- en verzendkosten. Zeer eenvoudig jurkje met glad lijfje en hoogsluitend halsje met piqué kraagje. Het rokje, dat met een flinke zoom gemaakt wordt, wordt op het lijfje gestikt. Korte pof mouwtjes. Batisten schortje met opgeknipte schou- oerbanden, die op den rug opgeknoopt wor den. Sluiting met knoopjes. Patronen voor meisjes 24 en 46 jaar. BON VOOR GOEDKOOPE PATRONEN. Op te zenden aan „Het Practisch Mode- ölad", Postbus 36, Den Haag, giro 203203. NAAM: STRAAT: PLAATS: Patroon No Hierby ingesloten Maat aan postzegels. Indien u tevens het laatste nummer van „Het Practisch Modeblad" wenscht te ont vangen, gelieve u 10 cent extra in te slui ten. (Postzegels liefst van iy2, 3, 5, 10 of

Wieringer courant | 1938 | | pagina 6