29e JAARGANG DONDERDAG 3o JUNI 1938 No. ^4 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERING,\vN EN OMSTREKEN DE DOKTERSVROUW. REISBUREAU W.A.C.O. DE C0L0RAD0 - KEVER. WIERINGER COURANT oiiiii VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG. DONDERDAG EN ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.25. UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Iedere regel meer Van 1 5 regels f 0.10 f 0.50 BINNENLANDSCH NIEUWS. AUTOBUS BOTST TEGEN VRACHTWAGEN. Chauffeur en onderwijzeres ge wond. Dinsdagavond keerden iwee auto bussen van de garage L. 'G. van der ploeg, uit Veendam, waarmede school kinderen uit Veendam een daguit stapje naar Schiermonnikoog hadden gemaakt, huiswaarts. Te omstreeks half elf is de voorste bus ter hoogte van Westerbroek, onder de gemeente Hoogezand, tegen een langs den weg geparkeerde truck met volgwagen ge botst. Door den schok werden de in zittende kinderen, allen tussclien 10 en 15 jaar oud, door elkaar geworpen. Zij konden, hoewel lievig geschrokken, de bus aan den achterkant verlaten. De bestuurder van de bus, de chauf feur D. Suk en een onderwijzeres, die naast hem zat, waren er erger aan toe. Zij liepen kneuzingen op. Het voorste deel der bus is totaal ontwricht, de motorkap zat onwrik baar vast onder den volgwagen van de truck. Dc bestuurder van de tweede bus bon tijdig stoppen. LIJK AANGESPOELD. Op het strand te Petten, nabij K.M.- paal 20 is Dinsdagmorgen te ongeveer half tien het aangespoelde lijk van '11 nog jeugdig persoon gevonden. Hoewel het lichaam nog niet zoo lang in het water heeft gelegen, dat ontbinding- was ingetreden, was het bovenlijf zeer beschadigd. De kleeding op deze plaats was, vermoedelijk door den golfslag en botsen 'tegen de zeewering vernield. De kleeding bestond, voor zoover nog kon worden nagegaan, uit uit een donkerblauwe stoffen broek en lage zwarte schoenen. Voorts is op het lijk een ring gevonden met zwar ten vierkanten steen waarin de letters J. C. Het lijk is naar het lijkenhuis op de begraafplaats gebracht. ONDEUGDELIJK SCHIETTUIG. De heer R. te Westermient op Texel, zag in zijn moestuin do vogels in groo te menigte in zijn aardbeien neerstrij ken. Teneinde ze schrik aan te jagen, loste hij een schot. Vermoedelijk was er iets in den loop van zijn geweer ge komen, want plotseling sprong het ge weer uit elkaar, met het noodlottig ge volg, dat den heer R. twee vingers van zijn linkerhand werden afgeslagen, terwijl een derde vinger ernstig be schadigd werd. De ongelukkige is di rect naar Den Helder vervoerd,, om daar in xhet Hospitaal te worden be handeld. HET GELD WAS ER NOG. Nadat de heer B. te Wervershoof eenige reparaties had verricht ten huize van zijn oom, vermiste, naar het FEUILLETON. Naar het Engelsch. 5.) Het kwam "hem voor alsof die stap nooit ophield, zelfs niet toen het daglicht reeds door de gordijnen was komen schijnen, en het verwonderde hem dus niet des morgens aan het ontbijt te vernemen dat zijn gast heer nog niet was opgestaan en zich waar schijnlijk in de eerste uren niet vertoonen zou. Isabella was met eene geheimzinnige zending in de buurt belast geworden, die, zoo als George uit een gesprek dat de jonge da me en haar moeder half fluisterend in den gang voerden, moest opmaken, met „verpan den", en „zilveren lepels", en „voorschot," en „interest" in verband stond. Juffrouw Sleaford hield zich met huiselij ken arbeid bezig, en de jongens waren niet te vinden, zoodat George en Sigismund ge zellig met elkander ontbeten en de courant lazen. Vervolgens maakte de laatste een plan, hoe zij den dag zouden doorbrengen. Hij wil de zich heden aan zijn vriend wijden, zeide hij, hem de musaea laten zien, en aan deze uitspanning de kroon opzetten door een di ner in eene Fransche restauratie. De jongelieden gingen ten elf ure de deur uit. Zij hadden dien morgen noch Isabella, noch hun gastheer gezien. Alles wat George Gilbert van dien heer wist was dat hij een zwaren voetstap en een grommende basstem bezat. De 2e Juli was een heette zomerdag, en ik 'schaam mij te bekennen dat George zeer vermoeid werd van het staren naar schilde rijen en merkwaardigheden. De kunst boe zemde hem slechts belang in als het onder werp hem aantrok en van Sigismunds uitwei Vjbl. meldt, tante een bedrag van f -400, jdat onder het vloerzeil werd bewaard. In allerijl haalde zij oom van het land en aangifte bij de politie volgde. De verdachte werd op het gemeentehuis aan een langdurig verhoor onderwor pen, doch bleef hardnekkig ontkennen, ook maar iets van het geld af te we ten. Alvorens den verdachte te arres- steeren en naar Alkmaar te doen over brengen, gelastte de burgemeester, die nog twijfelde, een nadere inspectie on der het vloerzeil in de woning van oom en tante. Hierbij kwamen de vier lapjes van honderd in ongeschonden staat weer uit hun bewaarplaats te voorschijn. Het bleek den muizen onbekend te zijn, dat hier iets gereserveerd was. Dat er op het dorp groote veront waardiging heerscht over de lichtvaar dige beschuldiging, is begrijpelijk, te meer, daar de beschuldigde algemeen gunstig bekend staat. f 1108,8-4, Kring Alkmaar geraamd op f 2350, totaal f 4458.84 Met het verlies der rekening ad f 1396,94 geeft de destructor met nood- slachtplaats dus een totaal verlies van f 5855,78, tegenover f 8749,26 in 1936. Door de toetreding van een grooter aantal gemeenten zal de productie kunnen stijgen en daardoor kunnen de financieele uitkomsten kunnen verbe teren. Daartegenover vertoonen de prijzen van diermeel en vet tegen het einde van het verslagjaar neiging tot daling. De verwachting mag worden uitge sproken,. dat de moeilijke tijden voor don dienst voorbij zijn en dat bij een normale opbrengst der keurloonen en de tegenwoordige prijzen van diermeel en vet de dienst zonder steun der ge meenten van den Kring Barsinger- horn zal kunnen werken. DE KEURINGDIENST VAN VEE EN VLEESCH IN DEN KRING BARSINGERHORN. Uit het Verslag van den Keurings dienst van vee en vleesch in den Kring Barsingerhorn over 1937 blijkt, dat in 1937 een winst is gemaakt van f 5413.05 Van het verlies in 1936 groot f 58128,49 was f 3488,37 ten laste van 1937 ge bracht, zoodat dit verlies is wegge werkt en er nog een saldo bleef van f 1924,68. Het totale verlies over de eerste 4 bedrijfsjaren, dat op 3b December 1934 f 1(2197,42 bedroeg, is nagenoeg geheel weggewerkt. De gunstige resultaten in 1937 zijn verkregen door de betere prijzen van diermeel en vet, alsmede dooi' de groo tere productie. De keurloonen ad f 11807.12 bleven beduidend benoden dc raming van f 13000, door het geringe aantal slachtingen. De gejdleening van f 111691 tegen een rente van 4 1/4 werd geconverteerd tot een rente van 3 7/8 pCt. De rekening gesplitst, in keurings dienst. en destructor met noodslacht- plaats, geeft voor den Keuringsdienst een winst van f 6809,99 en voor den destructor een verlies van f 1396.94. De aangesloten gemeenten van don Kring hebben een bijdrage verleend van 20 cent per inwoner tot een be drag: van f 4071. Hiervan is aan den destructor met noodslachtplaats een bijdrage verleend van 2,6 cent per in woner en 2,6 cent per ha. ad f 1108,84, zoodat voor den Keuringsdienst f 2962,16 overbleef. De winst van den Keuringsdienst zonder deze bijdrage is derhalve f 3847,84. Door de gemeenten, welke van den destructor gebruik maakten, zijn de volgende bijdragen verleend Den Hol der f 600, Anna Paulowna f 200, YVio- ringen f 200, Kring- Barsitigorhoi-n VIJF NEDERLANDERS NAAR SPANJE GENOODIGD. Naar het ^Yad." meldt, heeft de Spaanschc Regeering vijf Nederlan ders uitgenoodigd, om eenigen tijd in Spanje te vertoeven, voor zoover dat niet door troepen van Francit is bezet. De uitnoodiging is gericht tot dr. J. Brouwer, den publicist, die langen tijd in Spanje heeft gewoond, mr. ur. L. L. J. Caron, oud-gouverneur van Celebes, die verleden jaar voor den Volkenbond waarnemer te Alexan- drette is geweest,- prof. C. \Y. de Vries, hoogleeraar aan de Handeishooge- school te Rotterdam, prof. II. J. Pos. hoogleeraar aan de Vrije Universiteit le Amsterdam en prof. ir. S. C. J. Oli- vier uit Wageningen. OUD GEBRUIK HERSTELD. Brood voor de armen. Woensdag is op de R. K. Begraaf plaats te Baarn ter aarde besteld het stoffelijk overschot van mej. II. F. Velaars, die te Zeist, in een R.K. Zuster huis, 77 jaar oud is overleden en die in haar jeugd jarenlang te Baarn heeft gewoond, In haai' testament had de nu over ledene bepaald, dat, op den dag van haar begrafenis aan de Baarnsche ar men een brood moest, worden uitge reikt, aan welke opdracht gevolg werd gegeven. In den loop van den ochtend werd aan ruim 200 gezinnen een krenten brood van drie pond ter hand gesteld, aan gezinnen met meer dan vijf kinde ren werd daarenboven ook een witte brood verstrekt. Deze 250 gezinnen, dingen over teekening, en diepte, en gevoel, en toon, en kleur, en perspectief, begreep hij titel noch jota hij was dus blijde toen de dagtaak was afgedaan en George hem in een morsige, nauwe straat bracht, naar „Bou- jeots" wereldberoemde restauratie, waar zij een volmaakt Fransch diner zouden genie ten. De jonge dokter had zich misschien eene wel wat overdrevene voorstelling gemaakt van een „Fransch diner", en daarbij in de eerste plaats aan een schitterend verlicht vertrek, met spiegels in de rondte en fluweelen sofa's gedacht. Hij -was dus eenigszins teleurgesteld een bekrompen vertrek te vinden met tafel tjes en stoelen. En hoewel Sigismund de kleine porties met een zekeren trots voordiende, en George niet naliet als een kenner met de lippen te smak ken toen zijn vriend hem vroeg wat hij dacht van de filets de sole a la maitre d' hotel, dwaalden de gedachten van den dokter tel kens naar den tuin van den heer Sleaford af. en was het hem niet ongevallig toen het eten betaald was en men naar Camberwell terug kon keeren. Het was reeds zeven uur, zoodat de vrienden op een omnibus plaats namen, om te voorkomen dat juffrouw Sle aford bij hun thuiskomst het vuur had laten uitgaan (wat dikwijls haar gewoonte was), en er geen thee meer te krijgen zou zijn. Het was George Gilbert vrij onverschillig, of zij al of niet te Camberwell thee zouden kunnen krijgen, maar hij dacht, met een tril ling van genoegen, aan het vooruitzicht om- bij het schemerlicht met Isabella in den tuin tc wandelen. Het was toch geen hartstochte lijk gevoel dat hem vervulde, maar eene kal me, genoegelijke aandoening. Toen zij door het houten hek gekomen waren bukte Sigis mund zich om aan het sleutelgat het gewone teeken te geven, maar op eens keek hij op en riep „Wel weergaas „Wat is er aan de hand „De deur is niet op slot Sigismund duwde haar open en de beide jongelieden traden den tuin binnen. Wilt U een heerlijke Vacantie tocht Dan een meerdaagsche reis van het REISGIDSEN GRATIS VERKRIJGBAAR. Reisbureau W.A.C.O. HOORN, Breed 75. Tel. 184. De deur van het huis stond open. Sigismund trad den gang binnen, door George op de hielen gevolgd. Ook de deur van de huiska mer was open en de kamer ledig, geheel le dig op eenige meubelen na en op de tafel lag een stuk oud touw, met eenige spijkers en een paar stukken papier voor adressen. Ge orge sloeg hierop geen acht, maar trad regel recht naar het open venster en keek in den tuin. Hij had zoo zeker verwacht Isabella te zien zitten onder den perenboom, met een roman op haar schoot, dat hij een kreet van verwondering slaakte toen hij den tuin ledig vond de plaats zag er zoo verlaten uit zon der die meisjesgedaante, schommelende in een leuningstoel. Het was alsof George Gil bert den tuin lange jaren had gekend en er al dien tijd Isabella op haar gewone plaatsje had zien zitten. „Ik denk dat miss Sleaford ik denk dat zij allen uit zijn," zeide de dokter op eenig- zins verdrietlgen toon. „Ik denk het ook," antwoordde Sigismund, verlegen om zich heen ziende, „en toch is het vreemd. Zij gaan niet dikwijls uit, ten minste niet allen te gelijk. Zij gaan in 't geheel zel den uit, dan alleen om boodschappen te doen. Ik zal het meisje roepen." Hij deed de deur van de zijkamer open vóór liij dit plan ten uitvoer bracht, doch bleef met een uitroep van verbazing op den drem pel staan. „Wat is er riep George. „Zie eens hier, al mijn goed staat ingepakt, en uw valies ook." Smith wees al sprekende op een paar kof fers,, een hoedendoos en een paar valiezen, die in het midden van de kamer opgestapeld waren. De meid had zijn uitroep gehoord en kwam naar het voorhuis loopen, met haar muts bengelende aan een haarspeld. „O, mijnheer zeide zij, „zij zijn allen weg zij zijn vanavond om zes uur vertrok ken, en zij gaan naar Amerika, zoo als de juffrouw zegten zij heeft al uw goed ge pakt, en zij zegt dat gij het best deed met het maar dadelijk bij den groentenboer in de buurt te laten brengen anders mocht het Baarnsche armen, zoowel Katholieken als andersdenkenden, waren lieden, die niet bij de steunverleening stonden in geschreven. Dit eeuwenoud gebruik, dat allang niet meer in zwang is, wil dat er later roggebrood wordt uitgereikt, later werd dit veranderd in bruinbrood. Wij len mejuffrouw Velaars had hierin evenwel vrijheid gelaten. AUTO DOOR LOCAALTREIN GEGREPEN. Locomotief gederailleerd. Dame zwaar gewond. Verkeer was eenige uren gestremd. Dinsdagmiddag om ruim kwart over drie is een auto, bestuurd door jhr. Suchtelen van der Haere uit Odoorn, en waarin mede geze ten was mevrouw baronesse Bentinck tot Buckhorst uit Beerze, bij het passeeren van den onbewaakten spoorwegovergang, welke zich op het landgoed van baron Bentinck bevindt, gegrepen door den locaaitrein, welke om 15.17 uur uit Ommen naar Coevorden was vertrokken. De trein was reeds op vollen gang en kwam tweehonderd meter verder tot stil stand. De wagen werd ongeveer vijftien me ter meegesleurd en totaal vernield. De be stuurder kwam, behoudens enkele lichte ont vellingen, met den schrik vrij. De dame werd evenwel zwaar gewond en brak beide bee- nen. Nadat een geneesheer uit Ommen de eerste hulp had verleend is zij in ernstigen toestand naar het ziekenhuis te Zwolle ver voerd. De locomotief derailleerde bij de botsing, waardoor het treinverkeer op deze lijn, wel ke enkel spoor heeft, eenige uren volkomen was gestremd. Een opruimingsploeg slaagde er tegen vijf uur in de machine in de rails tc brengen. De reizigers moesten in den trein blijven, aangezien er geen andere communi catie was. De auto schijnt op den overweg, die ge vormd wordt door een gewoon zandpad, tè zijn blijven steken door het afslaan van den motor. Coloradokevers in de Langstraat. Te Waspik Boven, gemeente Waspik, in de Langstraat, heeft veldwachter De Moor geconstateerd, dat twee aard appelvelden met coloradokevers wa ren bezet. Men heeft de autoriteiten van het. geval in kennis gesteld. VERVOLG. Men is echter geneigd dit jaartal aan te nemen, daar in de laatste jaren van den 'Wereldoorlog groote ïeger- voorraden uit Amerika naar Bordeaux werden vervoerd. In 1922 werd de besmetting geconsta teerd te Sénejac, ten Noorden van Bor deaux. Bij onderzoek bleek, dat de be smettingshaard zich reeds had uitge breid over 'n oppervlakte van 25000 ha. Indien men toen met kracht den strijd tegen de gevaarlijke insecten was begonnen zou het gevaar wel in den kiem zijn gesmoord, hoewel het hier veel moeilijker zou zijn geweest dan in 1914 in Duitschland, omdat het terrein waarover de kevers zich had den verspreid, hier veel uitgestrekter was. De grens van het besmette gebied breidde zich elk jaar circa 28 Km. naar buiten uit. In de laatste jaren echter werd de uitbreiding aanzienlijk groo- ter, door Zuid-Wester stormen, waar door de kevers in enkele dagen soms 110 tot 15 Km. naar het Noorden werden gedreven. Onlangs werd de kever op Neder- landsch grondgebied gesignaleerd. Men moet zich echter niet voorstellen, dat I de aardappelcultuur in ons land door den kever op dit oogenblik ernstig wordt bedreigd. Een enkele „overvlie ger" uit België zal niet zooveel schade doen aan de vele hectaren groote aard appelvelden. Indien er echter geen maatregelen worden getroffen om de ongewenschte gasten te bestrijden, zal natuurlijk ook hier te lande de kever na eenige jaren groote schade aan het gewas berokkenen. De bestrijding kan het best geschie den-door het land te bespuiten met een oplossing van I-IV2 pCt. loodarsenaat of 1/4-Va pCt. Calciumarsenaat. Een intensieve bestrijding kan een catastrofe voorkomen. Niet op elke plant kan de kever en later de larve een bestaan vinden. Al leen de familie der Solaniceeën of Nachtschaden wordt door den zwer ver bezocht. De Nachtschaden, die ruwbladig zijn, zooals de tomaat, worden niet ge makkelijk aangevreten, daar de larven door de haren, waarmede de plant is bedekt, in hun bewegingen worden be lemmerd en zoodoende binnen 36 uur van honger sterven. De tabaksplant biedt in zijn nico- tinehoudende bladeren een strijdmid del. De larve wordt er door vergiftigd. Na gebruik zwelt het dier op en ver kleurt violet. Een enkele maal werden andere cultuurgewassen, zooals haver, rogge, e.d. aangetast, doch een volledige ont wikkeling van het insect op deze plan ten is niet waargenomen. Voor de bestrijding wordt op hst oogenblik door de Plantenziektenkun- digen Dienst te Wageningen een propa ganda gevoerd door het verspreiden van sluitzegels, het publiceeren van berichten, het instellen van plaatselij ke comité's tot onderzoek van de aard appel-aanplantingen, het verspreiden van gekleurde platen voor scholen, e.d. Reeds worden voorbereidingen ge maakt om het gevaar te bestrijden en het zal afhangen van de snelheid, waarmede de kever zich verplaatst, wanneer de maatregelen in hun vollen omvang zullen worden uitgevoerd. Zeer gewenscht is het om* wanneer iemand een Colorado-kever of larve vindt, dit te berichten aan den Rijks- plantenziektekundigen Dienst te Wa geningen of aan een plaatselijk bijkan toor van genoemden Dienst. in beslag genomen worden om de huur, die nog van drie kwartalen betaald moet wor den maar gij zoudt vannacht hier kunnen slapen als gij verkoost, en uw vriend ook, en dan moest ik morgenochtend het ontbijt voor u klaar maken, vóór ik den sleutel breng naar Albany Road en den huisheer vertel dat zij weggegaan zijn, want dat weet hij nog niet. „Weggegaan herhaalde Sigismund „weggegaan „Ja, mijnheer allemaalen de jongens wa- zoo blij dat zij den tuin doorrenden en hoe zee schreeuwden, hoewel mijnheer Sleaford erg tegen hen uitvoer en groote haast maak te. Maar juffrouw Isabella schreide dat zij zoo op eens weg moest en zag erg bleek en. ver schrikt. Er ligt een brief op den schoorsteen mantel, dien zij daar heeft neergelegd." Sigismund vloog op den brief af en scheur de dien open. George las hem over den schou der van zijn vriend. Hij behelsde slechts twee regels. „Waarde mijnheer Smith Beoordeel ons niet te hard, omdat wij zoo op eens ver trokken zijn. Papa zegt dat het moet. Uw toegenegen vriendin Isabella." „Ik zou dien brief wel eens willen bewa ren," zeide George, blozende tot over de 00- ren. „Miss Sleaford schrijft een mooi hand." De beide jongelieden gaven dadelijk gevolg aan de vriendelijke waarschuwing van juf frouw Sleaford. De meid ging naar den groen teboer en keerde terug in gezelschap van een opgeschoten jongen, die zich aanmeldde als „de zoon van vrouw Judkin" en een handwa gen medebracht. De jeugdige Judkin sta pelde de koffers en valiezen op zijn wagen, en vertrok met zijn vracht, die zijne ouders in bewaring moesten houden tot den volgen den morgen, wanneer Sigismund het een en ander met een vigilante zou komen afhalen. Toen deze zaak geregeld was ging Smith met zijn vriend in den tuin en gaf aan zijne ver bazing over het voorgevallene lucht. „Ik heb altijd wel geweten, dat zij er over dachten om te vertrekken," zeide Sigismund, „maar ik vermoedde nooit dat zij weg zou den gaan op zulk eene wijze. Ik ben er geheel en al door van streek, George. Ik was van hen gaan houden, beste jongen en beschouwde mij als een lid van het gezin ik zal nooit meer in staat zijn om bij iemand in de kost te gaan." George scheen, de zaak even ernstig op te nemen als zijn vriend, hoewel zijne kennis making met de Sleafords slechts van gisteren dagteekende. „Zij moesten al een poos geweten hebben dat zij zouden vertrekken," zeide hij. „Iemand gaat maar niet zoo op eens naar Amerika." Sigusmund liet de meid nog eens voorko men en deed haar een streng verhoor onder gaan maar zij kon hem weinig meer vertel len dan zij op het eerste oogenblik in één adem door had medegedeeld. „Mijnheer Sleaford ontbeet zoo wat tegen één uur, en ging toen uiten om drie uur, juist toeü wij gegeten hadden, kwam hij te rugrijden in een cabriolet, en zeide tegen de juffrouw dat zij de boel moest oppakken, en bestelde aan den koetsier een vigilante pre cies om zes uuren het meerendeel van de bagage werd naar den groenteboer gebracht op een wagen, en de rest werd boven op de vigilante geladen mijnheer ging er niet in, maar wandelde bedaard weg met zijn stok in de hand alsof er niets gebeurd was." Sigismund vroeg de meid of zij aan den koetsier een adres had hooren opgeven. Neen zeide de meidde heer Sleaford had geen adres opgegeven. Hij zeide aan den koetsier dat hij de Waterloo-brug over moest rijden en dat was alles wat zij gehoord had. (Wordt vervolgd.) IN VIER BLADEN ADVERTEERHN VOOR EENMAAL BETALEN Wieringermeerbode. Wieringer Courant. De Polderbode. Zij per Courant.

Wieringer courant | 1938 | | pagina 1