29e JAARGANG DONDERDAG 7 JULI 1938 No. 77 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN IS HOOIBROEI ONVERMIJDELIJK DE DOKTERSVROUW. REISBUREAU W.A.C.O. \7Ücrême WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG. DONDERDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.25. UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Iedere regel meer Van 1 5 regels f 0.10 f 0.50 Er is een oude boerenervaring dat in droge hooitijden toch heel vaak hooibroei in dus danige vorm optreedt dat het brandgevaar zeer sterk naar voren komt. Uit verschillende bronnen is mij bekend geworden dat de hooiwinning dit jaar met vrij grote moeilijkheden gepaard gaat. Ik be doel daarmede het moeilijk voldoende droog krijgen van de massa vóór het inschuren. Op vele plaatsen in de provincie Noordhol land is op het tijdstip van maaien genoegen genomen met een matige grasprooductie. Men mag verwachten dat een betrekkelijk licht zwad hooi in een droge periode spoedig tot een goed droog product wil worden. Toch is dit heel dikwijls niet het geval en het ge volg daarvan is weer dat men veel gauwer aan het hooispitten toekomt dan men op grond van vorenstaande theorie mocht ver wachten. Een juiste verklaring voor de geschetste ontwikkeling doet momenteel minder ter zake dan wel te trachten de gevaren van liooibroei zoveel mogelijk te vermijden. Ik behoef niet te herhalen dat alle warmte ontwikkeling in hooi alleen mogelijk is door afbraak van de best verteerbare voedings bestanddelen uit dat hooi. Uit voedingsoog punt is de broei dus altijd verlies gevend. In véle gevallen heerst nog de mening dat hooibroei een soort fatalisme is dat niet te vermijden is en ik moet zeggen dat het er ook heel vaak op lijkt. Het allerbeste middel om hooibroei te ver mijden is te zorgen voor een zo droog moge lijk product. Dit laatste is wel makkelijker te zeggen dan te doen, maar men moet deze eis toch steeds als de zwaarste laten gelden al vorens in te schuren. Het opsteken van het hooi van de roken inplaats van het op kros- sen jagen van de hele roken betekent dik wijls al zo'n betere nadroging van het hooi, dat de daaruit voortgekomen extra arbeids kosten zich spoedig betaald maken. De beste rem op het gevaar voor hooibroei is en blijft het zo droog mogelijk maken van het product voordat het in de schuur komt Natuurlijk zijn de bovengenoemde opmer kingen zeer algemeen gesteld en het maakt een groot verschil van welke kwaliteit gras men hooi wil maken, maar in alle gevallen moet als maatstaf voor het inschuren vol doende droogte van het product gekozen worden. Dat men in droge hooitijden zo vaak last en verlies krijgt door hooibroei lijkt me dik wijls een gevolg van deze omstandigheid dat men meent het wel te kunnen wagen aange zien het zulk best droog weer is geweest na het maaien én gedurende de hooibewerking op het land. Men vergeet dan echter dikwijls dat men, ingeval er enige regen in het gewas is ge weest, zich steeds voor ogen houdt dat het hooi goed droog moet zijn. Waar wij tot voor korten tijd wel droogte hadden maar betrek kelijk lage temperaturen moet er aan ge dacht worden dat de verdamping onder die omstandigheden heel wat kleiner is geweest dan op warme zomerdagen. Verkeert men in de omstandigheden dat FEUILLETON Naar het Engelsch. 8.) Toen de jonge dokter de stad naderde be gon hij stapvoets te rijden en zich te beden ken hoe hij zijne bezoeken zou inrichten. Het was misschien het verstandigste om eerst naar den apotheker te gaan maar dan moest hij met de droogerijen in zijn zak bij miss Sleaford komen en gevaar loopen naar rha-> barber en kamille te rieken. Na rijp beraad besloot hij langs stille achterstraten, waar de drukte van het marktbezoek hem niet hin deren kon, naar het huis van den heer Ray mond te rijden, dat aan het andere einde van de stad, of liever even buiten de stad gelegen was en al voortrijdende bedacht hij zich dat de heer Raymond zeer verwonderd zou zijn over zijn bezoek, en zijne belangstelling in de gouvernante vreemd, misschien zelfs indrin gend zou vinden ja, zou het maar niet be ter zijn, vroeg hij zich af, om het geheele bezoek op te geven en zich met den aankoop der droogerijen tevreden te stellen Intus- schen had Bruintje hem reeds in de laan gebracht die naar het huis van den heer Raymond leidde. Het stond op een kleinen heuvel, en had het uitzicht op uitgestrekte grasvelden door een spoorweg doorsneden, en op den rechten straatweg waarvan slechts hier en daar een groepje geknotte boomen de eentoonigheid afwisselde. Indien de heer Raymond op andere men- schen geleken had zou hij waarschijnlijk zeer verwonderd zijn geweest en het misschien ongepast gevonden hebben, dat een vreemd jong dokter zijne gouvernante een morgen- bezoek kwam brengen maar daar Charles Raymond juist het tegenovergestelde was van alle andere menschen, en op het eerste ge zicht bemerkte dat de jonge man evenmin een lichtmis als een schelm was, ontving hij George even vriendschappelijk als hij elk ander, die zijne vriendschap van noode had, zou ontvangen hebben, liet Bruintje naar den men het hooi binnen wil hebben, maar het broei-risico wil vermijden, dan is een oor deelkundig optassen een eerste eis. Maar is er ook iets te bereiken met toe diening van landbouwzout e.d. Wel iets, maar niet met enige zekerheid op afdoend succes Een 5—8 pond landbouwzout per wagen hooi 800 kg) door het hooi gestrooid is .in staat de eindtemperatuur van het broeien een 3—5" C. lager te houden. Dit kan na tuurlijk van grote invloed zijn, maar de ge ringe temperatuurs verlaging op zich zelf wijst wel uit dat men er niet alles van mag verwachten. Ook het gebruik van stro kan van invloed zijn op de broeitemperatuur. Men past 2 methoden toe le het aanbren gen van dwarskruizen van stro pakken tus sen een paar voeren en 2e het uitstrooien van een paar touwpakjes stro tussen een paar voeren hooi. In beide gevallen moeten de strolagen aan 2 zijden tot aan den buiten kant doorlopen, teneinde voldoende afvoer van warmte mogelijk te maken. Met de stro-methoden verkleint men ook weer de gevaren van hooibroeimaar even als met het landbouwzout, men moet niet in de le plaats op deze hulpmiddelen z'n hooi winning baseren maar op het zo droog mo gelijk inschuren letten. Wil men daarnaast nog een paar goed bruikbare hulpmiddelen toepassen, dan is dit juist te achten. De Rijkslandbouwconsulent voor Noord-Holland, Ir. G. J. LIENESCH. BINNENLANDSCH NIEUWS. TASCH MET EFFECTEN GESTOLEN Vijftienjarige Zaandammer loopt tegen de lamp. De Zaandamsche recherche heeft 'n 15-jarigèn Zaandammer aangehou den. Hij wilde bij een der plaatselijke banken coupons verzilveren, afkom stig van diefstal. Bij zijn verhoor verklaarde hij, dat hij zich in April had schuldig ge maakt aan diefstal van een tasch met effecten. DE KONINGIN IN ZWITSERLAND. De Koningin zal tijdens Iiaar bezoek van enkele weken aan Zwitserland op verschillende plaatsen verblijf hou den. Zij zal uitsluitend per auto rei zen. Haar eigen auto's zijn hiervoor naar Zwitserland getransporteerd. BUITENLANDSCH NIEUWS. 106.000 VERKEERSDOODEN In 1937 zijn in de Vereenigde Staten 106.000 menschen tengevolge van ver keersongelukken om het leven geko men, ruim tweemaal zooveel als het aantal Amerikanen, dat in den wereld ooiilog sneuvelde. Gewond werden in hetzelfde jaar niet minder dan 9.900.000 menschen, dat wil zeggen, dat op vier gezinnen minstens een per soon verwondingen opliep bij een ver keersongeval. De schade, door al die ongelukken aangericht, bedroeg voor zoover zij ie berekenen is, 3V? millioen dollar. DE KRAKATAU WERKT. Eruptie van 1800 M. Naar Aneta uit Bandoeng seint, is de Krakatau gaan werken. De eruptie bereikte een hoogte van 1800 M. en werd gevolgd dooi- vele uitbarstingen. In de eruptie-wolk werden bliksem stralen waargenomen. Dinsdagmorgen was de werking nog gelijk als eenige dagen terug. Een mantri van den vulcanologischen dienst is naar Pasaroeran vertrokken. Vleeschinvoer uit Duitschland. Vragen over toeneming. Het Tweede Kameiftid Wijnkoop heeft aan den Minister van Economi sche Zaken de volgende vragen ge steld Is het juist, dat de vleesch-invoer uit Duitschland, die zich oorspronke lijk tot 4 millioen Kg. zou bemerken, thans toch verder uitgebreid zal wor den en wei met 6 millioen Kg. Zoo ja, acht de Minister het dan niet met het oog ook op de op het moment op de binnenlandsche markt dalende slachtveeprijzen raadzaam, dezen Duitschen invoer van vleesch verder te doen stopzetten ITALIAANSCHE GRENSWACHT SCHIET OP TOERIST. Dinsdag is aan de Fransch-Italiaan sche grens een Fransche student door de schoten an Italiaansche grenswaeh ten gewond. Officieel wordt medegedeeld, dat het incident geschiedde in de omge ving van de Col Udine bij Abries. Twee Fransche toeristen waren bij vergissing de grens overgestoken en plotseling openden de Italiaansche .grenswachten zonder waarschuwing het vuur op hen. Hoewel de Franschen /onmiddellijk terugkeerden, bleven de Italianen schieten in hun richting, waardoor één van beiden in den rug werd getroffen. De Fransche Regeering zal haar hou ding bepalen, wanneer het onderzoek geheel geëindigd zal zijn. VOEDSELSCHAARSCHTE IN WEENEN. De „yolkische BeObachter" maakt stal brengen, en zette den jongman op zijn gemak, vóórdat deze zich over zijne bood schap verlegen kon maken. „Kom binnen," riep de heer Raymond hem toe, „kom in mijn kamer. Gij hebt een brief van Sigismund gehad, zegt gij de malle jongen, om zich Sigismund te noemen en hij heeft u alles van miss Sleaford verteld. Een heel aardig meisje, maar zij heeft zelf opvoeding noodig vóór zij onderwijzen kan zij houdt de kleintjes evenwel bezig, en gaat met hen uit wandelen een aardig, schroom vallig klein ding heel voorzichtig ik kan er niets uit krijgen over haar vroegere leven zij wordt bleek en begint te schreien als ik er naar vraag ik vrees dat zij vrij wat onder vonden heeft. Maar dat komt er niet op aan wij willen ons best doen om haar gelukkig te maken. Wat kon ons haar vroeger leven sche len als haar hart op de rechte plaats zit Miss Slaford is een zeer goed meisje, maar zij dweept en overdrijft. Zij doet haar groote oogen wijd open als zij over haar lievelings boeken praat, en schrikt als men tegen haar spreekt terwijl zij aan 't lezen is." De kamer van den heer Raymond was een gezellig vertrekje, met boekenkasten rondom, die tot aan den zolder reikten. Er lagen over al boeken in het huis, en de heer des huizes las op zeer ongeregelde uren en had een kan delaar naast zijn bed staan in het midden van den nacht, als ieder ander burger van Conventford lag te slapen. Hij was ongehuwd, en de kinderen, voor wier opvoeding miss Sleaford zorg moest dragen, waren twee zie kelijke weezen, door eene bleeke nicht van Charles Raymond echtergelaten, eene on gelukkige jonge vrouw, die een overijld hu welijk had aangegaan, haar echtgenoot ver loren had, en gestorven was vóór zij nog den leeftijd van vijf en twintig jaren had bereikt. Natuurlijk nam de heer Raymond de kinde ren tot zich hij zou hetzelfde gedaan heb ben met de kinderen van den eersten den besten schoorsteenveger, als hem overtuigend was aangetoond dat niemand anders zich hunner kon aantrekken. Hij droeg zorg dat de bleeke nicht fatsoenlijk begraven werd, nam de weezen met zich mede naar zijn ge zellige woning te Conventford, kocht rouw kleederen voor haar, nam miss Sleaford aan om zich met hare opvoeding te belasten, en Wilt U een heerlijke Vacantie tocht Dan een meerdaagsche reis van het REISGIDSEN GRATIS VERKRIJGBAAR. Reisbureau W.A.C.O. HOORN, Breed 75. Tel. 184. maakte minder drukte over deze handeling dan menigeen zou gedaan hebben, als het een gift van honderd gulden gold. Het lag in Raymonds aard om zijne mede schepselen te helpen. Hij was vroeger zeer rijk geweest, vertelde de inwoners van Con ventford, in dien lang verleden tijd toen men in de sombere oude stad nog niet van gebrek aan werk of van hongersnood gehoord had, doch hij had een groot deel van zijn vermo gen te koste gelegd aan het tot stand bren gen van philantropische inrichtingen en was nu, vergelijkenderwijs gesproken, arm. Maar hij was toch zoo arm niet of hij kon nog al tijd anderen voorthelpen, en als het de op richting gold van eene werkmans-vereeni- ging, of eene avondschool, of eene spijskoo- kerij, ten bate der behoeftigen van Qonvent- ford, bleef Charles Raymond nooit met raad en daad achter. En terwijl hy de ziel was van een half do zijn commissies, terwijl hij kleeren, en brand stoffen, en soepkaartjes uitdeelde, en de ge wichtige kwestie besprak wie van beiden, Betsy Scrubbs of Mary Tomkins het meest behoefte had aan een rok, of een behoorlijk onderzoek in stelde naar de verschillende sol licitanten voor den post van soepkookster, maakte hij zijne studie van geene mindere wetenschappen dan wijsbegeerte en zielkun de en schreef hij diepzinnige boeken, ten bate der menschheid. Hij was vijftig jaren oud, maar behalve dat zijn haar grijs was bezat hij geen enkel kenteeken van ouderdom. Dat krijze haar golfde om het opgeruimdste gelaat ter wereld, dat voor ieder een glimlach over had. George Gilbert had den heer Raymond meermalen gezien. Elkeen te Conventford of in den omtrek dier stad kende hem, en hij kende iedereen, en wist iedereen te doorgron den. Hij zag door het hart van den jongman, en kon daar niets dan waarheid en reinheid ontdekken. Na een poos bracht Charles Raymond Ge orge in de zitkamer, een vroolijk vertrek met openslaande ramen aan den tuin. Weldra zag hij Isabella in de verte aankomen. Ook vroe ger had hij haar in de tuin ontmoet, maar hoe verschilde dit tooneel van het vroegere dat hem nog voor den geest zweefde als eene schilderij di emen slechts korten tijd in een volle zaal heeft kunnen beschouwen. In plaats zich thans ongerust over de tekorten van zekere levensmiddelen, welke te Weenen merkbaar worat. Het blad schrijit dit toe aan lieden, die uit vrees voor voedselgebrek gedurends den winter groote hoeveelheden op slaan. Het blad noemt dit hoogverraad Vervolgens verklaart geniemd blad dat de namen van deze hamsteraars bekend zijn en spoort aan huiszoeking bij ben te verrichten, waardoor bet mogelijk zou zijn deze levensmiddelen te verstrekken aan personen, die er jaren lang gebrek aan hebben gehad. LEVENSMIDDELEN- STRUBUjbL*NUi.N IN JtfttLGIE. Landbouwers van de streek Meche- len zijn Maandagmorgen tot een melk staking overgegaan. Zij eischen, dat de melkerijen 90 centimes per liter betalen, wat thans meestal niet het geval is. Zij oordeelen, dat de gevraag de prijs niet overdreven is, daar de melk in de steden tegen 1 fr. 80 centi mes wordt verkocht. Zij leveren voor- loopig geen melk aan de melkerijen en Coöperaties. Een inspecteur van den dienst der voedingswaren te Antwerpen, verge zeld van een politie-agent, verzocht Zondagmiddag een boterverkooper zijn waar te laten controleeren. De verkooper en zijn vrouw namen de vlucht en werden achtervolgd door politie-agenten die per auto de vluch telingen inhaalden. De verkooper los te in het wilde weg revolverschoten. Een politie-agent werd in den arm ge troffen. De verkooper poogde opnieuw zijn revolver te laden, doch hij kon ontwapend en gearresteerd wórden. De vrouw werd door een kogel in de huik zwaar gewond. Het tweetal was in het bezit van vervalschte boter. GEMEENTE WIERINGEN. Arb. Vereen, v. Lijk verbranding» De in Nederland zoo toenemende be langstelling voor Crematie, vindt ook te Wieringen z'n weerklank. Waren er voor kort slechts enkele aangeslotenen, thans was dit. aantal in onze gemeente zoodanig uitgebreid; dat tot oprichting van een afdeeling kon worden overgegaan. Voor dit doel werd Dinsdagavond 'n vergadering gehouden in het Eigen Gebouw, waar door een 2-tal Hoofdbe stuurders van de Arbeidersvereen. voor Lijkverbranding, inleidingen wer den gehouden over het doel en wezen der Vereeniging. Eenige aanwezigen gaven zich na deze inleidingen nog als lid op, waar mede de afdeeling kon worden opge richt met 20 leden. De contributie blijkt landelijk vast gesteld te zijn en te varieeren tusschen van de peerenboomen in het ongemaaide grasveld, de weelderige takken waar de gou den Julizon door schitterde, zag George hier een keurig onderhouden bloemtuin met net afgestoken voetpaden, stijve groepjes kreu pelhout, en kale weiden in het verschiet, zon der beschutting tegen den guren noordewind. Welk een verschil als hij aan de Isabella van vroeger dacht, zich onbezorgd wiegende in een tuinstoel, verdiept in haar lievelingsro man, terwijl de zwarte lokken over hare schou aers golfden, met dit zedige meisje dat zoo bedaard voorttrad, met een bleek kind in rouwgewaad aan iedere hand, terwijl hare tengere gedaante scherp afstak tegen de bleeke lucht. Een pijnlijk gevoel beklemde Georges borst toen hij het bleeke vreugdeloo ze gelaat, de droefgeestig starende oogen aanschouwde.'Hij gevoelde dat er eene voor hem onverklaarbare verandering met Isa bella Sleaford had plaats gehad, sinds dien Julidag, waarop zij in zulk een geestdrift geraakte over haar geliefde auteurs en uit hunne boeken de vreugd en de smart putte van haar jeugdig leven. De heer Raymond tikte tegen het raam en wenkte de gouvernante. „Een droefgeestig groepje, niet waar zeide hij tegen George toen het drietal naar het raam toetrad. „Ik heb mijn huishoudster gezegd dat zij haar veel vlesch te eten moest geven, niet te gaar vleesch is het beste middel tegen melancholie." Hij deed de glazen deur open en liet Isa bella met hare beide leerlingen binnen. „Hier is een vriend, die u een bezoek komt bren gen, miss Sleaford," zeide hij „een vriend van Sigismund, die u te Londen gekend heeft." George stak zijn hand uit, maar hij izag eene uitdrukking van schrik op Isabella's gelaat, toen zij hem herkende, en dit maakte hem zeer verlegen. Sigismund verzocht mij u een bezoek te brengen,stamelde hij. „Si gismund vroeg mij of ik hem wilde schrijven hoe het met u ging." De tranen schoten miss Sleaford in de oo gen. Er was slechts eene geringe aanleiding noodig in dezen tijd, om hare tranen op te wekken. „Gij zijt allen heel goed voor mij zeide zij. „Kom, kinderen, ga eens in den tuin en wandel nog eens rond," riep de heer Ray- 8 en 58 cent per week, naar gelang de leeftijd. Voor een kind van 1 jaar wordt 8 cent, voor iemand van 26 jaar T2 cent, 40 jaar 17 cent,, enz. Voor dit bedrag krijgen de leden di rect ingaande, recht op de volledige Crematie, n.1. Wettelijke schouw binnenkist met sierkist vervoer van het stoffelijk overschot naar het Cre matorium bespeling van het orgel en de kosten van een volg-auto enz. Het Dagel. Bestuur wordt waarge nomen door Mw. Wit-Slikker, voorz. en J. Vinke, Koningsweg 1, secretaris. PROPAGANDA ^SAMENKOMST IN DE JEUGDHEHBHERG TE OOSTERLAND A.s. Zaterdag (half negen) zal er een mooie avond gehouden worden in de Jeugdherberg. De Afd. Schagen van de Nederl. Trekkersbond zal hier de Volksdansen demonstreeren. Verder zullen de hee- ren Gombert van Utrecht en Wiesse van Dirkshorn als sprekers hun mede werking verleenen. De tenor, de heer Leo Rommert (Amsterdam) zal eenige liederen met gitaarbegeleiding ten beste geven. De bedoeling van dezen avond is, om tot oprichting te geraken van een Afcl. Wieringen. Deze kans is zeer groot, daar Wieringen reeds over de 100 trekkers (treksters) heeft ingeschreven Onze Jeugdherberg staat zeer zeker in het teeken der belangstelling der toeristen. Nu reeds is er tweederde meer bezoek geweest dan vorig jaar op denzelfden tijd. 70 pCt. der bezoe kers zijn buitenlanders geweest. Gezien het succes dat Geert Dils vo rig jaar hier heeft gehad, twijfelen wij niet of ook deze Zaterdagavond zal slagen. De toegang is vrij voor iedereen (geen kinderen.) Men zie de advertentie in dit blad. EEN NIEUWE INGANG VAN HET SUCCES- TERREIN. Naar wij vernemen is aan de Voetbalvereeniging „Succes" toestemming verleend een ingang te maken uitkomende op de Parellelweg (Boerenweg) naast de Be tonweg, zoodat de oude ingang achter Hotel Veltman eerdaags geheel komt te vervallen. Vooral in het natte jaargetijde zal dit een belangrijke verbetering blijken te zijn. De hoofdweg bij de nieuwe ingang oversteken is verboden, dit moet geschieden bij de Koo- gerweg of als men de andere richting uitgaat, bij de nieuwe school. een weldaad voor Uw huid mond. „Ga gij met haar mede, Gilbert, en kom dan binnen om een glas bier te drinken en ons alles te vertellen wat gij van uwe pa- tienten te Graybridge te vertellen hebt." De heer Gilbert gehoorzaamde zijn vrien delijken gastheer. Hij wandelde aan Isabel' la's zijde voort, terwijl de beide weezen hier en daar in het gras een madeliefje plukten dat aan de zeis van den tuinman ontkomen was. George en Elsabella praatten met el kander, maar de jongeman bepaalde zich wel dra bij eenige alledaagsche opmerkingen omtrent Conventford, en den heer Raymond, en de nieuwe betrekking van miss Sleaford, want hij zag dat de minste toespeling op het vroegere leven te Camberwell haar smart deed en ontroerde. Er viel nog niet veel te praten tusschen hen beiden. Met Sigismund Smith zou Isabella het zeer druk hebben ge had, ja het zou een strijd geweest zijn tus schen hen, wie het meest zou vertellen maar in George Gilberts gezelschap sloten zich Isabella's gedachten toe even als teere bloem knoppen, wier fijne blaadjes inéénkrimpen door den forschen noordewind. Zij zag dat Gilbert een goed man was, en dat hij, op zij ne eenvoudige manier, zijn best deed om haar te behagen maar zij gevoelde dat hij haar niet verstond en dat hij haar niet vol gen kon in die hoogere sferen waarin zij al tijd hare gedachten liet ronddwalen. Het ge sprek was dus nog niet zeer vertrouwelijk ge worden toen zij naar de zitkamer terugkeer den waar de heer Raymond hen met brood en kaas, en een flesch ale wachtte. Na deze verkwikking gebruikt en aan de weetlust van zijn gastheer voldaan te hebben, stond Geor ge op en werd zijn paard voorgebracht. Gij moet ons vooral komen zien, Gilbert, als gij weder te Conventford komt," zeide de heer Raymond, terwijl hij den dokter de hand schudde. (.Wordt vervolgd.) IN VIER BLADEN ADVERTEEREN VOOR EENMAAL BETALEN Wieringermeerbode. Wieringer Courant. De Polderbode. Zijper Courant.

Wieringer courant | 1938 | | pagina 1