c. Verkooping Gaat U op reis? Luistert dan even! Herwslts's Tasschenlabriek HYPOTHEKEN Enorme keoze Lage prijzen Bosker 'sP Boekhandel lEivdSi! Wisiisgsa. Zaterdags vond Het Depót van - in Bosker's zaken fey H.-hoef - Mlddenmeer beteekent: U slaagt zeker en voor weinig geld H-hoef - Mlddenmeer. DE VERPLICHTE ARBEIDSDIENST. TARWEBLOEM I.G. f 1.90 Tarwemeel, ongeb. f 1.70 ZATERDAG 9 JULI 1938, 1. Een INGENIEURSVILLA, 2. Een INGENIEURSVILLA, Damoatasschen Ritsslu/tlngtasschen, Actetasschon, Koffersenz. enz. Aanbevelend AAN DE SPAANSCHE HEL ONTSNAPT. Lotgevallen van Tilburgeohen werklooze. SLOT. Oude bekenden bij het luchtdoelgeschut. Onder de beaienlngsmanschappen bevonden zich eenige Nederlanders, o.a. Krans Woe, Cor Dekker en Jo Noo ien, die indertijd betrokken waren bij de muiterij op de „Zeven Provinciën. Lommanaant van de batterij was Hermann Bremm, Duitsche emigrant, die vier jaar in Amsterdam heeit ge woond. Op zijn verzoek mocht Broers bij het lucntdoelgeschut blijven. Met deze „anti-aera" begon nu een langdurigen zwerftocht door heel Spanje. Zoo was Broers in Augs. 1U37 getuige van de verwoestingen en slachtingen van Bru nette in de nabijheid van Madrid, hens kwamen 74 rechtsche vliegtuigen waaronder zes zware Junkers-bom- menwerpers boven het dorp. Het leek alsof de hel was losgebroken. Hoewel verscheidene vijandelijke toestellen werden neergehaald, moest het vuren met het luchtdoelgeschut worden gestaakt. Iedereen zocht dekking, alleen kapi- tien Bremm stond rustig met den pijp in den mond recntop tusschen de siuk ken en geen kogel of bomscherf raakte hem. .Later werd deze officier gevangen genomen en geiusileerd, beschuldigd van spionnage en sabotage. Ook de overige manschappen van de batterij gingen achter eiKaar tegen den mum' en zoo bleven Frans Loe en Broers ten slotte alleen over. In Noord-Span je Na tal van omzwervingen kwam de batterij in December van het vorig jaar in Noord bpanje terecht. Broers was toen al meer dan 'n jaar in Spanje en opgeklommen tot onder-ojificier. Ben incident deed zich voor, toen de luchtdoel-artillerie per ongeluk een Fransch postvliegtuig naar beneden haalde, dat van geen enkel kenteeken was voorzien. Ben paar dagen later kwamen twintig vliegtuigen de Fran- scne grens over. Zij droegen geen en kel Kenteeken. Broers nam het zeke re voor het onzekere en liet vuren. Vier toestellen stortten neer. Toen kwam de booze stem van één der ofii eieren van den Generalen Staf aan de telefoon om onmiddellijk op te hou den met vuren. De twintig, vliegtuigen waren splinternieuwe Bussiscne toe stellen voor het Spaansche Kegee- ringsleger I Broers werd voor herhalingsrust naar Valencia gestuurd, maar hij zag tijuens een lucntDomihardement kans aan boord te komen van een Engelseh schip. Eindelijk een kans Door een Nederlanaschen matroos werd hij tusschen de kolen verborgen gehouden. Vier dagen lag Broers in een oonKeren bunker. Toen kwam de politie het schip controleeren. Bij de zwaarste bombardemen ten en de moorddadigste aanvallen heb ik niet zoo in angst gezeten als op dat moment, vertelde hij. Ik hoor- ue hoe zij steeds dichter bij den bun ker kwamen. Met lange pieken begon nen zij in de kolen te prikken. Rake lings ging de scherpe punt telkens lans mij heen. Tenslotte werd 'Je spanning me te machtig en ging ik van mijn stokje. Den volgenden morgen kwam ik weer bij. De Nederiandsche matroos Jan Pronk bracht me eten en vertel de, dat ik buiten gevaar was. Uitgestooten In Cette ging Broers aan wal en meldde zien bij den consul in Mai- senie. Deze wilde hem niet helpen, leneinde raad ging Broers naar de prefectuur, waar men hem een kaar tje naar Parijs gaf, benevens een bil jet, waar opstond, dat hij binnen een maand Frankrijk verlaten moest. In Parijs vroeg de Nederiandsche consul hem bij zijn komst naar zijn bewijs van Nederlanderschap en ove rige papieren. Toen Broers zijn papie ren had overgegeven, nam de consul hem naar den ingang van het gebouw en voor het hek zei hij tegen Broers Hier sta je op Fransch grondge bied en als je niet één twee drie maakt, dat je hier vandaan komt, laat ik je door de Fransche politie oppak ken als ongewenscht vreemdeling. In de Rue Combat, waar het Spaan sche avontuur was begonnen wilde men ook niets meer met hem te maken hebben. Met vrachtauto's reed Broers tenslotte dwars door België naar Ne derland en hij viel het kantoor van de C.P.H. op het Frederiksplein te Am sterdam binnen om te zien, of men hem daar verder aan een bestaan kon helpen. Was maar in Spanje gebleven, was het vriendelijke antwoord, hier willen we niets met je te maken hebben Hoor's hier, zei Broers, ander half jaar heb ik voor de zaak van Moskou in Spanje gevochten, voor jullie heb ik ontberingen geleden, hoe wel mij was beloofd, dat ik werk zou krijgen en nu zetten jullie me buiten de deur, inplaats van mij behoorlijk te behanden. Als eenig antwoord werd hem het gat van de deur gewezen. Zoo eindigt het Spaansche avontuur van Broers. Of hij zijn Nederlander schap terugkrijgt weet hij niet. In ieder geval is hij uitgesloten van steun en hij moet met een nanaeltje langs ue deur loopen. De ronselaars helmen nun perk praentig geuaan. (itouerd. Nieuwsbl.) HAARVERZORGING IN DEN ZOMER. Verandering van jaargetij en de lokken. In aen vroegen zomer hoort men een zeer groot aantal vrouwen klagen over haar lok- Ken. Ik weet niet wat ik er mee beginnen moet mijn haar is zoo dof en zoo slecht t© regeeren Het bezoek aan den kapper wordt eens ver vroegd, maar afschoon de haarkunstenaar aoet, wat hij kan, het resultaat is toch niet oevredigend. De oorzaak van dit alles ligt o.m. in de wisseling van jaargetij. Het is nu volop zomer, we eten zomerspijzen en dragen zo- merkleeren en dat alles beïnvloedt ook het naar. Wanneer dat dof en niet te regeeren is, is er iets niet in orde, want bij een gezono mensch behooren de lokken te glanzen en niet weerbarstig te zijn. Wij dienen dus na te gaan of er in de eerste plaats iets aan onzen aigemeenen gezondheidstoestand ontbreekt, uien slechte bloedsomloop veroorzaakt heei dikwijls glansloos haar en wanneer iemand zich niet voldoende voedt, is dat eveneens uit de vaalheid van het haar waar te nemen. Maar behalve deze algemeene oorzaken, kan natuurlijk ook het haar zelf een of andere oehandeiing noodig hebben. Het komt voor, aat haar te droog of te dun is of, omgekeerd, te vet, ofwel dat zich heel veel roos op de hoofdhuid vormt. Borstelen. De hoofdhuid eischt, in het algemeen ge sproken, veel meer aandacht dan zij van de gemiddelde vrouw krijgt. Vroeger was dat anders. Toen was vijf minuten borstelen, aes avonds, met een langharigen borstel, die wel degelijk de hoofdhuid raakte, voorgeschre ven. Tegenwoordig houdt men zich niet meer aan dien ouden regel en dat is toch jammer, want juist door dat borstelen wordt de hoofd huid regelmatig geraakt, hetgeen voorkomt, dat zij traag wordt in haar functies. We hebben dus in de eerste plaats noodig een langharigen borstel van een stevig soort, aat uitstekend gewasschen kan worden. Vijf minuten 's morgens en vijf minuten 's avonds wordt het haar aan een stevigen borstelpartij onderworpen de borstel zelf wordt minstens eens per week goed uitgewasschen. Naast dat onmisbare borstelen is een zelf- gegeven hoofdhuid-massage even onmisbaar. Men plaatst daarbij de duimen achter de ooren, schuift de vingers onder het haar en maakt een zachte, maar toch vrij stevige rond draaiende beweging over de huid. Er bestaat een - fabeltje, dat men het haar niet al te vaak mag wasschen, maar de wer kelijkheid gebiedt voor de meeste vrouwen anders. Ten zij het haar van nature zeer droog is, kan men de lokken rustig eens per week en zoo noodig zelfs een keertje vaker met shampoo wasschen. Filmsterren krijgen zelfs iederen dag een haarwassching en de medewerkers aan gekleurde films soms wel tweemaal per dag, omdat de kleurencamera zeldzaam gevoelig is voor het kleanste doffe vlekje. Natuurlijk kieze men de shampoo, welke ge bruikt wordt, met zorg, want niet alle soor ten zijn voor één bepaalde naarsoort geschikt, is de hoofdhuid van nacure wat droog, dan is het niet kwaad.ze met een speciale pom made in te wrijven voor de shampoo word! toegepast. Hierdoor worden eventueele huid- schillers ook losgemaakt en onze regelmatige oorsteicampagne zorgt voor net verwijderen aaarvan. HERWONNEN ZELFVERTROUWEN Over de vraag vrijwillig 01 gedwou gen werkkampen, zijn de Kamolieke pers en de Katholieke staatkunde ver deeld. Er zijn er die zeggen de ar beidsdienst zal zonder dwang het be oogde ellect niet hereiken. Anderen zijn er van overtuigd, dat door overreding en aandrang heel wat kan worden verkregen, waarnaast zij er op wijzen dat dwang allerminst een geëigend middel is om arbeidsvreugde en arbeidslust aan te kweeken. „Ons Noorden" (r.k.) toont zich een voorstander van den verplichten ar oeidsdienst. Immers, het is onbetwist- oaar, dat hier een zeer groot volksbe lang op het spel staat. Op bijna elk terrein van ons volks bestaan is het funest dat we een leger van meer dan 100.000 jonge kerels langs de straat hebben loopen, die elke vakbekwaamheid missen en die opgroeien zonder eenige vakkennis en bestemd zijn voor hun heele leven be- roepswerkloozen te worden en door de gemeenschap te worden onderhou den. Dat is een leger van uitgestoote- nen, die verbitterd en gedemorali seerd het leven ingaan, die niet alleen geen enkele waarde hebben voor onze volkskracht, maar deze ook volkomen ondermijnen en een willoos werktuig zijn voor extremistische demagogen en voor de verleiders op den weg naar de misdaad. Zou de Overheid, zou de ge mecnschap het recht missen, zich te gen dit gevaar met alle oirbare midde len te beschermen Daarbij komt nog, dat hier ouders, die hun medewerking weigeren om hun kinderen te helpen, weer nuttige en bruikbare leden te worden van de maatschappij, tegen zich zelf be schermd moeten worden en dat de wijze, waarop dergelijke ouders hun rechten zouden uitoefenen, allerminst verdient gerespecteerd te worden. Opvoedende kracht. De opvoedende kracht, die van de kampen uitgaat, zal de onwillige ele menten wel spoedig overtuigc.i, meent het blad. Dat er zoo velen zijn, die voor de werkplaatsen en kampen niets gevoelen, komt omdat zij nooit de liefde en de voldoening van den arbeid geleerd hebben. Zij kennen niet de opvoedende kracht van een ge zonde tucht, de voldoening van een regeimaLig leven, ae waarue van een goeue verzorging en iieiuevoiie De- iiaiiueiing. Le sienieren langs (ie stra ten, omuat ze muis mee geuuia woruen z,e voeien zien onnuttig, omuat nie mand op nun diensten pnjs stelt. Zij veniezen aiie zelfvertrouwen en krij gen een gevoel van mincierwaarcug- neid. ze nebben alle zeiivenrouwen en ouk net vertrouwen in anderen verlo ren. Deze elementen nebben een ster ken prikkel noouig om weer in het maatschappelijk gareel te komen. Moeten we nu ueze duizenuen jonge kereis, die zoo spreken en daarom niet vrijwillig komen, maar aan hun iot overiaten met al de gevolgen van uien, gevolgen voor hen^ÖÖf, geestelijk, zeuenjk en lichamelijk,'jfear ook ge volgen voor de gemeenscnap Hoe verschrikkelijk deze toestand is, leert Harnngen, waar men een prachtig, werkooject voor de werklooze jeugd nad, maar deze vertikte het, aan het werk te gaan. Bn men heen geen enkel middel, om deze jongens egen zichzelf te beschermen. De animo koim Met zekerheid weten wij, dat een jongen, wanneer hij maar eenmaai den zoeten smaak van den arbeid on dervonden heg ft, gered zou kunnen worden, voor zichzelf en voor de ge- meenschp De animo voor een werk kamp is nooit groot. Er is altijd een sterke drang voor noodig om den jon gen er heen te krijgen. Maar de erva ring l,eert ook, dat wanneer de jongen maar eerst enkele dagen in het kamp is, hij er zich volkomen thuis voelt en met angst opziet tegen den dag, dat hij weer vertrekken moet. Zoo gaat het ook met de centrale werkplaatsen. Heel veel moeite, heel veel overredingskracht en beloften *ijn vaak noodig om een jongen ei heen te krijgen. Maar ale hij er een maal is en pleizier in het werk krijgt, dan ziet hij in, dat arbeid heel wat meer voldoening geeft dan ieegloopen Hij is er trotsch op, zijn vak goed te leeren en hij komt graag eiken dag terug. Wij leveren alle soorten WAGENS in elk gewenscht model tegen bil lijken prijs. G. VAN LEEUWEN, Wagen- en Carrosseriebouw WOGNUM. MARKTBERICHTEN. Molenaar Wieringerwaard Telefoon No. 7. PER 12'/t,fc.G. HEERLIJK VAN' SMAAK EN GOED BAKKEND. Meel van den Molenaar blijft het goedkoopst COÖPERATIEVE BOERENLEENBANK TE WIERINGEN. Het kantoor te H.-hoef is open ALLE WERKDAGEN 's morgens van 8.3011.30 uur 's middags van 24 uur Maandags en Vrijdags middags niet. TE DEN OEVER in perceel J. Tijsen Mz., Havenstraat). 's Maandags en 's Vrijdags des namiddags van 24 uur. DE RENTEVOET. Voor SPAARGELDEN tot en met een bedrag van f 5000 van één inlegger (echtgenooten worden als één beschouwd) van leden 2.75% 'sjaars; van nietleden 2.65% 'sjaars; boven de f 5000 tot f 10.000 2% 'sjaars boven f 10.000 tot f 20.000 1% 'sjaars. Voor VOORSCHOTTEN (Hypotheek) 3.75% 's jaars voor VOOR. SCHOTTEN (Borgtocht) 4% 'sjaars Voor DEBETRENTE rek. cour. 4% 's jaars voor CREDIETRENTE in Rek. Cour. 2.65%, tot f 5000 boven f 5000 tot f 10.000 2% 'sjaars; boven f 10.000 tot f 20.000 1% 'sjaars. SPAARBUSJES VERKRIJGBAAR. LOKETTEN TE HUUR. Wordt lid van uw plaatselijke instelling. Groningen, 5 Juli. Veemarkt. Kalf- en melk koeien le s. f 280—300, 2e s. f 240—250, 3e s. f 180—200 kalfvaarzen le s. f 250—270, 2e s. f 170—200 vroegm. koeien le s. f 240—260, 2e s. f 180—210 vare koeien le s. f 170—190, 2e s. f 130—160 vaarzen le s. f 160—185, 2e s. f 110—130 stieren le s. 55—66 ct., 2e s. 52 —53 ct. per kgkalveren en pinken le s. f 90 —130 slachtvee le s. 68—69 ct., 2e s. 58—60 ct., 3e s. 4044 ct., vette kalveren le s. 70— 72 ct., 2e s. 6468 ct. per kg melkschapen le s. f 1520 weideschapen le s. f 1418 vette lammeren le s. f 1112 vette schapen le s. f 28—30 biggen f 10—16, f 1.80—2.10 per week vette varkens le s. 4950., 2e 4547 ct.zouters le s. 4748 ct., Aanvoer 454 runderen, 565 kalveren, 855 schapen, 473 varkens, 333 biggen, 48 paarden. In kalm- en melkvee, slachtvee en stieren had de handel een niet vlug, doch prijshou dend verloop. Voor vette varkens, welke vlug werden verhandeld, waren de prijzen aan merkelijk hooger. De prijzen voor nuchtere kalveren stegen eveneens iets en varieerden van vijf tot tien gulden. In wolvee verliep de handel in alle soorten zeer traag en nauwe lijks prijshoudend. Voor vette varkens, welke vlug werden verhandeld, waren de prijzen eveneens iets hooger. Voor een enkele uit zondering werd tot 51 cent per kg. gemaakt. Zouters noteerden iets hooger. De handel in biggen verliep daarentegen traag, bij iets te- rugloopende prijzen. Purmerend, 5 Juli. Kaas. (Gemeentelijke Kaasbeurs). Verhandeld 19 partijen. 72.000 kg. Handel goed. Hoogste prijs f 21.50, 9 st. kleine boeren- f 21.50, 1 volvette f 23.50. Rotterdam, 5 Juli. Vee. Aanvoer in totaal 2564 stuks, waarvan 730 vette runderen, 520 magere runderen, 45 vette kalveren, 150 gras kalveren, 626 nuchtere kalveren, 7 varkens, 15 veulens, 170 paarden, 250 schapen en lam meren en 51 bokken en geiten. De prijzen waren als volgtvette koeien le s. 75, 2e s. 65, 3e s. 4854 ct., vette ossen le s. 70, 2e s. 64, 3e s. 5256 ct., stieren le s. 65, 2e s. 60, 3e s. 56 ct. per kg le s. f 350, 2e s. f 265 3e s. f 200 per stukvette kalveren le s. f 100, 2e s. 85, 3e s. 5565 ct. per kg graskalveren 2e s. 58, 3e s. 52 ct. per kg slacht nuchtere kalveren le s. 49, 2e s. 44, 3e s. 39 ct. per kg le s. f 13, 2e s. f 10, 3e s. f 7 per stuk fok nuchtere kalveren le s. f 25, 2e s. f 22, 3e s. f 16 per stuk slaohtpaarden le s. 53, 2e s. f 45, 3e s. 40 ct. per kg le s f 215, 2e s. f 180, 3e s. f 110 per stukwerk paarden le s. f 365, 2e s. f 305, 3e s. f 200 per stuk hitten le s. f 245, 2e s. f 195„ 3e s. f 100 per stuk schapen le s. 50, 2e s. 40, 3e s. 35 ct. per kg le s. f 26, 2e s. f 22, 3e s. f 14 per stuk lammeren le s. 50„ 2e s. 45, 3e s. 40 ct. per kg le s. f 15, 2e s. f 12, 3e s. f 8 per stuk kalfkoeien le s. f 300, 2e s. f 250, 3e s. T 180 melkkoeien le s. f 295, 2e s. f 250, 3e s. 175 vare koeien le s. f 200, 2e s. f 155, 3e s. f 120 vaarzen le s. f 220, 2e s. f 170, 3e s. f 120 pinken le s. f 180, 2e s. f 140, 3e s. f 120, pinken le s. f 180, 2e s. f 140, 3e s. f 110; bokken of geiten le s. f 12, 2e s. f 8, 3e s. f 4 per stuk. Vette koeien en ossen aanvoer iets korter, handel tamelijk, prijzen hooger, prijs koeien 80 ct., id. osen 74 ct. Stieren aanvoer ruimer, handel kalm, prijzen hooger. Vette kalveren aanvoer gelijk vorige week, handel matig, prijzen onveranderd, prima's f 1.05. Graskal veren aanvoer ruimer, handel stil, prijzen prijshoudend. Nuchtere slacht- en fokkalve- ren aanvoer korter, handel vlug, prijzen stij gende. Paarden aanvoer gelijk vorige week, handel tamelijk, prijzen slachtpaarden iets stijver, overigens onveranderd. Schapen en lammeren aanvoer iets grooter, handel traag, prijzen als vor. week, lammeren iets lager Kalf- en melkkoeien aanvoer iets ruimer, handel kalm, prijzen van vorige week goed te handhaven. Vare koeien aanvoer gelijk vorige week, handel redelijk, prijzen iets stij ver. Vaarzen en pinken aanvoer gewoon, han del stil, prijzen onveranderd, Bokken en gei ten aanvoer kleiner, handel vlot, prijzen iets hooger. WIERINGEN. OPENBARE NAM. 3 UUR in HOTEL DE HAAN Hoofdstraat, Hippolytushoef t.v. van de Mij. tot Uitvoering van Zuiderzeewerken N.V. te 's-Gra- venhage (M.U.Z.) van garage, tuin en erf, Gemeenelandsweg 8. Kad. Wier. C. no. 4500, groot 24,70 aren. garage, tuin en erf, Gemeenelandsweg 12. Kad. Wier. C. no. 4501, groot 23.40 aren. Beide onder architectuur van Ir. H. T. Zwiers gebouwd, voorzien van waterleiding, electrisch licht, en centrale verwarming, in cen trum der Gemeente, nabij Hippo lytushoef, bij uitstek geschikt voor Tandartspraktijk, Heerenwoning, Vacantieverblijf e.d. Lasten van 1 Jan. 1939 af t. 1. kooper. Aanvaarden na 11 Juli terstond na betaling koopprijs, vrij van huur. Betalen voor of op 15 Sept. a.s. 60% koopprijs op le Hyp., 4% rente beschikbaar. Perceelsbeschrijving aan te vra gen bij de M.U.Z., kantoor Den Oever, of bij Notaris Obreen. Bezichtiging opVrijdag 8 Juli a.s. van 9—12.30 en van 1.305. Zaterdag 9 Juli a.s. van 9—12.30, en na voorafgaande aanvrage aan het M.U.Z.-kantoor te Den Oever. Notaris OBREEN, T zullen wederom CLUB-WIELERWEDSTRIJDEN op de Wieringer baan worden gehouden, waar o.a. ook mee rijden het koppel KLINKv. d. VOORT. OP HUiS EN LAND VANAF OP LAND VANAF OP HUIZEN VANAF 5 JAAR VAST. 3.75 3.5 4.-% Nadere inlichtingen bU

Wieringer courant | 1938 | | pagina 4