TRIUMPH ROOK I CENT VIRGINIA 'N TRIOMF VAN SMAAK 'N TRIOMF IN PRIJS! 29e JAARGANG ZATERDAG JULI 1938 No. -70 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN KOOP EERST EEN ANDERE TANDPASTA EN LIEFST DE DUURSTE DIE ER IS DE DOKTERSVROUW. REISBUREAU W.A.C.O. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG. DONDERDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.25. UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN. iT BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Iedere regel meer Van 1 5 regels f 0.10 I 0.50 WINDBEMALING BIJ OORLOG MINDER KWETSBAAR. Electrische centrales loopen veel gevaar. Richtlijnen voor waterschappen. De vereeniging „De Hollandsche Molen", had In het gebouw van het Kon. Instituut van Ingenieurs in Den Haag een aantal autori teiten uitgenoodigd ter bespreking van enke le actueele windmolenproblemen, ditmaal niet verband houdende met de aesthetische 2ijde der molenbescherming, doch o.a. met een kwestie van geheel anderen aard: name lijk het droog houden van het land in oor logstijd, nu moet worden aangenomen, dat windmolens veel minder kwetsbaar zijn dan mechanische bemalingswerktuigen. Luit.-generaal De Ridder zei, dat bij de luchtbeschermipgsrichtlijnen ook is voorge schreven, dat de autoriteiten contact moe ten zoeken met de waterschappen. Gebleken is reeds, dat zich in de practijk vele moeilijk beden voordoen, uit onbekendheid met de dingen, waarom het gaat, en uit den tragen gang bij allerlei instanties. Ter afweer van de gevolgen van luchtbom bardementen op dijken moeten er dijklegers zijn, materiaaldepots enzoovoort. Een bespre king met ir. J. G. Bijl, ingenieur van den Haarlemmermeerpolder, heeft spr. aanleiding gegeven aan den minister van binnenland- sche zaken voor te stellen een commissie te benoemen teneinde richtlijnen te verkrijgen voor waterschapsbesturen. „Luchtbescherming" heeft ook advies te verstrekken aan Rijksinstanties ook is ad vies verstrekt aan den Dienst der Zuiderzee werken, zoowel voor den Wieringermeer- als den N. O. polder. Spr. hoopt zeer, dat de be doelde Commissie er komt. Jhr. ir. Van Lidth de Jeude wijst er op, dat indertijd in de regeeringsstukken uitvoerig is uiteengezet waarom' de N.O. polder niet met windkracht bemalen wordt. Een belangrijke factor is de wisselvalligheid van den wind. Overigens zijn Dieselmotoren lang niet in dezelfde mate kwetsbaar als centrales. Wat deze laatste betreft is een belangrijk middel tot bestrijding van het gevaar de oplossing van het koppelvraagstuk. Bij de spoorwegen werd ook door Defensie de eisch van koppe ling gesteld. Kolonel Van Dooden wees op het belang van de sterke decentralisatie der energie bronnen bij gebruik van molens. Hieraan geeft hij ook de voorkeur boven Dieselmoto ren, die ten slotte ook afhankelijk zijn van brandstof, welke worden ingevoerd. De ge schiedenis heeft bewezen, dat polders door windbemaling behoorlijk kunnen worden drooggehouden. Mr. Van Tienhoven merkt op, dat er in Brabant tegenwoordig molens gebouwd wor den. Er zijn cijfers beschikbaar, die het voor deel van windbemaling aantoonen. Jhr. Van Panhuys is van oordeel, dat in- indien windbemaling een algemeen belang is, de eisch mag worden gesteld, dat de kosten komen voor de gemeenschap. Van regeerings- v/ege zal een bijdrage moeten worden gegeven voor een windbemaling naast de mechanisa tie. Mogelijk zit hierin ook iets voor werkver schaffing. Ir. Mesu, die lid is van de Commissie voor Verdedigingsvoorbereiding, zegt, dat de be malingskwestie reeds het onderwerp van be spreking is geweest. Mr. Van Tienhoven zegt brieven te hebben ontvangen uit Woubrugge en Aarlanderveen Westzijde, waaruit het voordeel van windbe maling blijkt uit verlaging der polderlasten. Op voorstel van ir. Begeman wordt beslo ten, dat de vereeniging „De Hollandsche Mo- len" zich tot de ministerieele commissie voor de behartiging van defensiebelangen zal Wenden, teneinde tot het onderzoek der op de vergadering naar voren gebrachte belangen te komen. ROGGEBLOEM ALS GRONDSTOF VOOR BROODBEREIDING. Het verzet van de bakkers. Met betrekking tot de geruchten, in zake de bijmenging van roggebloem voor broodbe reiding, die worden tegengesproken, vernemen wij nog, dat den laatsten tijd nog al eens vrijwillig roggebloem wordt bijgemengd in broodbloem. Sommige bakkers beweren, dat zij zulks noodig hebben wegens de slechte kleur van de inlandsche tarwebloem, die zij verplicht zijn te gebruiken. Het brood wordt door bijmenging van een gering percentage roggebloem mooier van kleur, hoewel ook stijver. Dientengevolge kan de bijmenging niet meer dan 5 bedragen. Voor brood, dat in volkszaken wordt gesleten wordt wel eens tot 10% bijgemengd. Den laatsten tijd vervaardigen verscheidene Nederlandsche Meelfabrieken roggebloem zoo als die vroeger uit Polen werd ingevoerd. Dit product wordt tot 30 a 40 uitgemalen en is dus een TSToem van zeer fijne kwaliteit. Hiér te lande wordt deze bloem tot nu toe meestal vervaardigd uit een mengsel van in landsche en van buitenlandsche rogge. Wij vernemen nog, dat in den loop dezer week te 's-Gravenhage een bijeenkomst zal worden gehouden, waar de situatie van rogge zal worden besproken en waar wellicht ook deze kwestie aan de orde komt. Het verzet van de bakkers tegen een even- tueele voorgeschreven bijmenging spruit waarschijnlijk voort uit de vrees dat het per centage dan te hoog zal worden opgevoerd. Misschien zijn zij ook bevreesd dat het prijs verschil van ongeveer f 4 per 100 kg., dat thans de bijmenging van roggebloem zoo aanlokkelijk maakt, wel eens voor een deel zou kunnen verdwijnen als de regeering er zich mede bemoeit. Tarwebloem verliest trou wens altijd iets van zijn smaak al wordt er nog zoo weinig roggebloem bijgemengd. VERPACHTING VAN BOERDERIJEN VAN STAATSWEGE. In werkverschaffing ontgonnen gronden. De regeeringsperdienst meldt In aansluiting op de in vorige jaren gehou den verpachtingen zal binnenkort weer wor den overgegaan tot de verpachting van staats wege van een aantal nieuw te stichten boer derijen, ressorteerende ftnder het beheer van den rentmeester der staatsdomeinen te Zwolle. De te verpachten gronden zijn alle van overheidswege in werkverschaffing ontgonnen en daarna gebeurde enkele jaren geëxploi teerd, zoodat ze thans rijp kunnen worden geacht om in pacht te worden uitgegeven. In dit seizoen zullen worden verpacht 12 boerderijen met een gezamenlijke oppervlak te van ca. 300 H.A. en wel 4 in het Land van Vollenhove, nabij Giethoorn en de overige 8 op ontgonnen gronden in de provincie Friesland, afkomstig van de aldaar werkzaam zijnde N.V. Ontginnings-Maatschappij De Drie Provinciën, n.1. 4 stuks in het complex Het Jongenshuis, bij Appelscha, 2 in het complex De Punt, nabij Haulerwijk, 1 te Hoornsterzwaag en 1 nabij Rohel. Met den bouw der betreffende boerderijen zal zoo spoedig mogelijk worden aangevan gen, terwijl bij het uitzoeken der pachters ook thans weer een soortgelijke selectie zal worden toegepast als geschiedt bij de even eens van staatswege gehouden verpachtingen in de Wieringermeer. wist hij een portemonnaie met inhoud buit te maken. Ook hier moest hij toen vluchten, omdat het hondje van den bakker aansloeg. Tenslotte werd nog een bezoek ge bracht aan de woning van K. te Ede, waar eveneens een portemonnaie met geld ontvreemd werd. HUIZENS OUDJES DEFILEEREN VOOR DE PRINSES. Bloemen aan H.K.H. aangeboden. Donderdagmiddag hebben de Ouden van Dagen uit Huizen, ongeveer 125 in getal, gezeten in 38 auto's, voor H. K. H. Prinses Juliana gedefileerd. De Prinses had zich hiervoor naar het bordes begeven, waar zij met Prin ses Beatrix op den arm op een stoel plaats nam. Het bejaarde echtpaar C. Bout heeft II. K. H. een fraai bloemstuk aangeboden. De Prinses, ziende dat de oudjes moeilijk het bordes konden be klimmen, liep de treden van de stoep af en het echtpaar Bout tegemoet. Ge zamenlijk werden toen de stoeptreden opnieuw beklommen, waarna de oud jes de bloemen overhandigden en heel genoegelijk tegenover de Prinses op gereed staande stoelen plaats namen. EEN NIEUW REUSACHTIG VLIEGTUIG. De Sikorsky-maatschappij te Brid- geport in Connecticut in de Vereen. Staten, heeft een nieuwe reusachtige vliegboot ontworpen, die, naar be weerd wordt, met 100 passagiers om de wereld zal kunnen vliegen in min der tijd dan het toestel van Willy Post, die er zeven dagen en bijna 19 uur over deed. Kol,onel Lindbergh, die adviseur: van de Pan-American Airways is, BINNENLANDSCH NIEUWS. DE VELUWSCHE INBREKER. De Veluwsche inbreker zet zijn werk nog steeds voort en heeft Zondag nacht weer een drietal inbraken ge pleegd, waardoor het totaal aantal van de laatste weken tot een onrustba rende hoogte is gestegen. Evenals de vorige keeren leverde ook en het onderzoek van de politie weinig resultaat op. Wel is komen vast te staan, dat dit werk den inbreker aar dig wat schijnt op te leveren, daar hij zich thans reeds per auto naar zijn operatie-terrein kan hegeven. In de buurtschap Meulunteren heeft de geheimzinnige inbreker bij den expediteur B. geen succes gehad, om dat hij in zijn werk werd gestoord en de vlucht moest nemen. Bij den bakker L., die een paar huizen verder woont, Beiden moesten het kleine Prinsesje bewonderen dit deden ook de comi té-leden, die het défilé hadden georga niseerd, Mw. H. Bos, Mw. Rebel en de heer W. H. Roos. Het défilé begon hierna de Prinses betuigde haar spijt, dat haar gemaal niet aanwezig kon zijn. Het; geheele défilé zal ongeveer een uur geduurd hebben. Tijdens het voor bijtrekken heeft de Prinses zich op vriendelijke wijze met het echtpaar Bout onderhouden. Alle oudjes waren opgetogen over de vriendelijkheid van de Prinses en ge raakten niet uitgepraat over het kleine Prinsesje, dat zij voor het eerst van zoo dichtbij hadden mogen aan schouwen. ALGEMEENE VERGADERING AANNEMERSBOfUl Een register voor patroons en architecten. In de Donderdag te Amsterdam voortgezette jaarlij ksche algemeene vergadering van den Nederlandschen Aannemersbond en Patroonsbond in en daarna Ivorol (volgens nieuw recept, oranje verpakking met blauw band). U kunt dan zelf .waarnemen, hoe Ivorol witmakend en ook in schuimend vermogen, thans alle overtreft. Zeer zuinig in gebruik. Geeft 50% besparing. Tube 25 ct. in kwaliteit, in smaak, in frischheid, in blank- en Groote tube 40 ct. Extra groote tube 60 cènt. FEUILLETON Naar het Engelsch. 9.) George zeide hem dank voor zijne vriende lijkheid, maar toen hij wegreed was hij onte vreden over zich zeiven. Hoe onnoozel had hij zich aangesteld op die kleine wandeling in den tuin hoe weinig had hij tegen Isabella gezegd, of zij tegen hem Hoe ellendig was het gesprek nu en dan blijven steken, om hervat te worden met een dwaze vraag, of c-ene opmerking die niets te beteekenen had Hoe onbeduidend moest zij hem gevonden hebben Dokter Gilbert reed naar een herberg bij de markt, waar zijn vader gewoon was ge weest het middagmaal te gebruiken als hij te Conventford kwam. Hij droeg de zorg voor Bruintje aan den stalknecht op, en wandelde door het marktgewoel heen naar een eenza men hoek van de stad. waar de groote kerk zich tusschen de gravin verhief. De jonge man trad het kerkhof op en drentelde de pa- aen langs, denkende aan Isabella Sleaford. Hij had haar slechts tweemaal gezien en toch had haar beeld zich reeds onuitwisch- baar in zijn geest geprent. Die avond te Cam- berwkell was het eenlge romantische voorval in het kalme leven van den jongen dokter ge weest. Isabella Sleaford de eenige vreemde schoone die zijn pad had gekruist. Laat in den nacht, als het licht in de stra ten was uitgedoofd, en alleen de sterren aan den hemel schitterden, lag Isabella nog wak ker, starende naar die flonkerende werelden, en denkende aan de toekomstmaar noqit, in eenigen droom of eenig fantastisch visioen opgebouwd uit hare lievelingsverhalen, vond het eenvoudige beeld van den dokter te Gray bridge eene plaats. George Gilbert echter dacht aan haar, en peinsde over haar, als hij op Bruintje geze ten den omtrek doorkruiste, terwijl de bloe sems aan boomen en heggen begonnen te ontspruiten. Hij dacht aan haar dag en nacht, en was boos op zich zeiven dat hij dit deed, maar begon niettemin reeds uit te re kenen, wanneer hij zich weder met goed fat soen zou kunnen aanmelden aan de woning van den heer Raymond te Conventford. ZESDE HOOFDSTUK. Op de brug. Terwijl de jonge dokter aan het strand stond van den grooten oceaan, en zijn voet door de golven liet besproeien, verlangend om er in te springen, maar aarzelend of hij zich wagen zou op die groote onbekende vlakte, die in den zonneschijn een zee van goud scheen maar, door de stormen gezweept, en zwart gekleurd door de donkere wolken, zulk een vreeselijk graf kon wordenmet andere woorden, terwijl George Gilbert het voor en tegen overwoog, en met zich zeiven redeneer de en overlegde, zoo als ieder voorzichtig jon geman die begint te bespeuren dat hij waar lijk bemint, en te vreezen dat zijne keuze niet verstandig is gaf het Lot, in den vorm van een vriend, hem een duw, en weg dook hij, tot over de ooren, in den bulderenden oceaan, en er bleef niets anders voor hem over dan zoo goed hij kon naar het onbeken de strand aan de overzijde toe te zwemmen. De brief van Sigusmund uit Conventford gaf uitkomst. „Waarde George schreef de auteur, ik ben hier voor een dag of wat bij mijn oom Charles gelogeerd, en wij hebben plan ge maakt tot een picnic op het buiten van lord Hurstonlelgdh, en noodigen u uit daaraan deel te nemen. Als uw patiënten dus niet de lastigste menschen van de wereld zijn, moet gij een dag vacantie nemen en ons Woensdag morgen, als 't goed weer is, te gemoet rijden gij vindt ons dan om twaalf uur, bij het hek van Hurstonleigd Park aan den straatweg bij Waverley. „De weezen en miss Sleaford komen na tuurlijk ook mede. Denk er aan precies om twaalf uur. Gij moet uw paard maar te Waverley laten, want het hek is vlak bij. De uwe S. S." Ja, het Lot, ongeduldig misschien over ee nig weifelen der balans in zulk eene onbedui dende zaak als de bestemming van George Gilbert, wierp dit briefje in de schaal, en zie zij helde over, De jonge man las den brief over en nog eens over, tot hij gekreukeld en vuil geworden was van het voortdurend uit den zak halen en weder wegbergen. Een pic nic een picnic in het park van Hurstonleigh, met Isabella Sleaford Anderen zouden ook van de partij zijn, maar daaraan dacht Ge orge nauwelijks. Hij zag zichzelven, met Isa bella aan zijne zijde, wandelende langs kron kelende paden, onder bogen van groen die hen van de gansche wereld zouden afsluiten. Hij verbeeldde zich dat hij tot de" dochter van heer Sleaford sprak zoo als hij nooit ge sproken had en waarschijnlijk ook nooit spre ken zou. indien hij door een sterfelijk wezen verstaan wilde worden hij maakte een plan voor dien dag, zoo als wij gewoon zijn plan nen te maken voor dagen die aanstaande zijn, en die de Hemel vergeve ons onze dwaasheid en laatdunkendheid als zij ko men, zoo veel verschillen van hetgeen wij er ons van hadden voorgesteld. George Gilbert doorleefde dien vacantiedag meer dan eens lusschen den maandag avond waarop hij Si- gismunds brief ontving en den bepaalden Woensdagmorgen. Hij lag des nachts wakker als zijn dagwerk was afgedaan, denkende aan Isabella, en wat zij tegen hem zou zeg gen, én hoe zij hem zou aanzien, totdat al die woorden en blikken uit eigen fantasie ge sproten, zijn hart deden trillen, en hem in den waan brachten dat het een afgedane zaak was, en dat zijne liefde beantwoord werd. Zijne liefde Beminde hij haar dan reeds, dat bleeke schepseltje, dat hij nog slechts tweemaal gezien had, dat even goed een ma dame Lafarge als een Florence Nightingale koft" zijn, zoo weinig wist hij van haar Ja, hij beminde haar de wonderbare bloem, wier bloeitijd niet in den Almanak wordt i aangewezen, was ontloken. Hij beminde dit meisje, en stelde vertrouwen in haar, en was bereid haar naar zijne eenvoudige woning te brengen, wanneer zij daarheen verkoos te gaan hij zag haar reedstegenover hem zit tende in de kleine huishoudkamer, thee voor hem zettende in een pleeten trekpot, knoop jes naaiende op zijn overhemden, overleggen de met juffrouw Jeffson of er ossenvleesch dan of er schapenbout moest zijn voor het middagmaal, en hem 's avonds laat alleen opwachtende, in de kleine huiskamer, als zijne patiënten 's avonds verkozen ziek te worden. Ja, George stelde zich miss Sleaford voor als de heldin van zulk een huiselijk dra ma, en het kwam niet in hem op dat er iets onbestaanbaars kon zijn in die voorstelling hij gevoelde niet fijn genoeg om het verschil tusschen de heldin en het drama op te mer ken. George Gilbert stond te wachten voor het witte hek aan den straatweg, toen het rijtuig van Conventford voorreed, met Sigismund Smith buitenop, naast den koetsier en met den heer Raymond, miss Sleaford en de wee zen binnenin. De dokter had een kwartier aan liet hek staan wachten hij was dien morgen reeds ten zes ure op geweest, en had met ver- wondérlijke snelheid het werk van een dag in eenige uren afgedaan. Daarop was hij naar huis gegaan om zich te kleeden, in zijn nieuw ste en beste pak natuurlijk, gesneden naar het laatste model dat te Graybridge bekend was. Hij droeg een rozenknop in zijn knoops gat, en had een ruiker lentebloemen mede genomen, jonquilles, hagedoorn, pioenrozen en egelantiers door Jeffson geplukt en bij eengebonden met het doel om aan Isabella te worden aangeboden hoewel er fijner bloe men in den tuin van den heer heer Raymond te vinden waren, zoo als George zijn getrou wen intendant herinnerde. „Tob daar niet over, mijnheer George", was het antwoord „de kleine meid zal de bloe men wel mooi vinden als gij ze haar geeft." Natuurlijk kwam het geen oogenblik bij Jeffson op dat de oplettendheden van zijn jongen meester aan eenige jonge vrouw ter wereld onwelkom konden zijn, het minst van de bouwbedrijven in Nederland, werd o.m. uitvoerig van gedachten gewis seld over het instellen van een regis ter voor het bouwbedrijf. In overleg met andere daarvoor in aanmerking komende organisaties is een ra_pport samengesteld met het het doel te komen tot een wet, welke een dergelijk register voorfechrijji't. Hierbij ligt het in de bedoeling, dat een ieder, die als patroon en architect kan optreden, in dit register moet zijn opgenomen. Voorts geeft het register aan welke bepalingen in acht moeten worden genomen en welke sancties bij ver-, keerde gedragingen moeten worden toegepast. Na uitvoerige besprekingen werd het hoofdbestuur gemachtigd in deze richting verder werkzaam te zijn. BUITENLANDSCH NIEUWS. heeft aan het ontwerp medegewerkt. De boot zal 8 machines hebben en 100 ton wegen er zijn ook slaapplaatsen voor 100 passagiers. De afstand New York-Liverpool zal in 12 tot 15 uur kunnen worden afge legd, aldus heeft Sikorsky, de ontwer per, verklaard. Men kan met het vliegtuig aen een uitstapje naar ae Noordpool maken gedurende het week eind en in een week rondom de we reld vliegen. Er is ruimte voor een promenade dek, een bar, rooksalon en een eetzaal In de vleugels worden, verblijven voor een bemanning van acht koppen aan gebracht. Wilt U een heerlijke Vacantie tocht Dan een meerdaagsche reis van het REISGIDSEN GRATIS VERKRIJGBAAR. Reisbureau W.A.C.O. HOORN, Breed 75. Tel. 184. allen aan een meisje dat onder vreemden den kost moest verdienen. „Ik zou miss Sleaford wel eens willen zien, mijnheer George," zeide Jeffson op een uit- vragenden toon, terwijl George de teugels In de hand nam en Bruintje op den nek klopte, gereed om weg te rijden. George kreeg een kleur als de pioenrozen in zijn ruiker. „Ik weet niet waarom gij miss Sleaford lie ver zoudt willen zien dan een ander meisje, Jeff," zeide hij. „Nu, het komt er niet op aan waarom, mijnheer George maar ik zou haar gaarne willen zien, zeer gaarne." „Laat eens zien, misschien zou dat wel kun nen. Wij gaan thee drinken op Hurstonleigh, en zullen daar van daan gaan, denk ik, zoo dra het donker wordt, tusschen zevenen en achten waarschijnlijk. Gij zoudt dan op den grijzen pony naar Waverley kunnen rijden, waar ik Bruintje zal achterlaten, en mij het paard te Hurstonleigh kunnen brengen." „Best, best, mijnheer George ik zal er voor zorgen." Zoodra het rijtuig voor het hek van Hurs- tonleighpark stil hield, deed George het por tier open en reikte Isabella de hand. Hij voel de den druk van haar vingers, terwijl haar hand een oogenblik op de zijne steunde, en beefde en bloosde als een meisje toen hij den blik* Van hare groote zwarte oogen ontmoet te. Niemand merkte echter zijne verlegenheid op, want de heer Raymond en zijn neef wa ren bezig met de sluitmanden onder uit de banken te halen, en de meisjes hadden voor niets anders oog, daar in gezegde manden voor haar de grootste heerlijkheid van den. picnic besloten was. (Wordt vervolgd.) IN VIER BLADEN ADVËRTEEREN VOOR EENMAAL BETALEN! Wieringerroeerbode. Wieringer Courant. De Polderbode. Zijper Courant.

Wieringer courant | 1938 | | pagina 1