BIACKBJRD tweede blad. zaterdag 9 juli 1938 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN huidonzuiverheden, vetwormpjes, pukkels en uitslag zijden kousen. VUWSHHélSiRS No. WIERINGER COURANT BINNENLANDSCH NIEUWS. KA.BILOLIJKE KWESTIE ÏJS UHAUÜ1I.1V. Kuilen van kerk ingegooid. Een godsdienstige kwestie neeit eenigen tiju geieaen geieia tot scnor- sing van aen Gereiormeerden predi kant te Draenten, as. O. btaai, en viji ouderlingen. regen net ciassicaje sciiorsmgsoesiuit teekende de predi kant neruep aan bij de particuliere synode. Deze synoue wees net neroep ai en hierover vergaaerae Woensaag ae -'assis Dracnten van de Gereior- meerde kerk,, teneinde de kwstie na- dei onder de oogen te zien en eventu eel een oeslissmg te nemen. De verga dering, weike werd nijgewoond dour alge-vaardigden der syiiuae, duurde den geneeien dag. bnjKDaar heeft de opw eaking van de synode, tot de ge- keel e Gemeente, om zien te veroot moedigen („opdat aan de jammerlijke verdeeldheid een eind zou komen") weinig uitwerking gehad, want er werd geen overeenstemming bereikt. De classis hesloot, den geschorsten predikant en de 5 ouderlingen van hun ambtsbediening te ontslaan. ï"adat deze beslissing in het dorp kekend was geworden, verzamelde zich vóór en in het kerkgebouw, waar de classis vergaderde, een groote me nigte, waaronder vele aanhangers van ds. Staal. Het ging in de kerk zeer ru moerig toe er werden zelfs eenige vensterglazen stuk gegooid. De leden van de classis, die zich in de kerk be vonden, werden op hardhandige wijze naar buiten gewerkt. Marechaussee en gemeentepolitie moesten te hulp snellen. Tot laat in den avond duurde de onrust voort. Ook Donderdag was het eenigszins rumoerig in Drachten. Inmiddels zit de Gereformeerde kerk te Drachten zonder predikant, daar in de vacature van ds. Zandbergen ook nog niet is voorzien. STEUN AAN DE BOLLENCULTUUR. Verplichte binnenlandsche kor ting 24 pCt. De door telers en handelaars in bloembollen in het binnenland op ae verkoopnota's te gedogen korting is vastgesteld op 24 pCt. van de prijzen, welke vorig jaar door het bollen vak aan den Minister zijn voorgesteld als basisprijzen voor oogst 19,38 en die nu tevens zullen gelden als minimum prijzen in het binnenland. Men hoopt op deze wijze - door de 24 pCt. korting - de geldmiddelen van het hloembollen-surplusfonds voldoen de te stijven, om het te verwachten te veel van den nieuwen oogst te kun nen opkoopen tegen de officieele uit- betalingsprijzen. LANDBOUWER GEDOOD OP OlVtfLWAAki'LN UVtltWtCr. Hooiwagen gegrepen door dieseltrein. Op den onhewaakten overweg in den Meeleweg, gemeente Nieuw-Leu- sen, is Vrijdagmorgen een doodelijk ongeval geneurd. De landbouwer H. Prins uit Kuiteveen, die met paard en hooiwagen op weg was naar zijn lan derijen, is daar aangereden door den dieseltrein, die te 7.24 uur in Zwolle moet aankomen. De wagen werd. in de flank gegrepen en finaal doormidden gereden. Prins werd honderd meter meegesleurd en terzijde van de lijn neergeworpen. Hij moet op slag zijn gedood. Het paard, dat ongedeerd bleef, sloeg op hol. De Dieseltrein werd beschadigd en had eenige minuten vertraging. Het uitzicht ter plaatse is vrij goed. R.K. KERK TE TIEL VERWOEST. Oorzaak staat nog niet vast. Gistermorgen heeft te Tiel een felle brand gewoed, welke ontstaan is in den toren van de kerk van den H. Dominicus, door den door den hevigen wind werd aangewakkerd en tot ver In de omgeving waarneembaar was. Omstreeks tien uur was het grootste ge deelte van de kerk door het vuur verwoest, de brandweer moest zich in hoofdzaak beper ken tot pogingen om de aangrenzende gebou- ken, waarvan eenige reeds hadden vlamgevat, te behouden. De brand werd eenige minuten over achten ontdekt door een kerkbezoeker, die een plech tige uitvaartdienst had bijgewoond. Toen hij buiten kwam, ontdekte hij dat in den toren brand was ontstaan. Reeds sloegen vlammen naar buiten. De kerkbezoeker spoedde zich weer in het gebouw om de daar aanwezigen te waarschuwen. In groote haast moest het in de kerk aan wezige stoffelijke overschot naar buiten wor den gebracht, want het duurde niet lang of het vuur deelde zich aan het geheele gebouw een van de grootste kerken van de Betuwe, mede. Spoedig was de intusschen gealarmeerde brandweer, die over twee motorspuiten be schikt, ter plaatse. Onder leiding van den brandmeester Van Eijk werd het blusschings- werk begonnen. Het duurde niet lang of het stond wel vast, dat van het kerkgebouw niet veel meer te redden was. Reeds begon het vuur over te slaan naar de aangrenzende gebouwen, dé pastorie en het gemeentelijk gymnasium. Ook voor het in de directe omgeving staande R.K. Ziekenhuis bestond gevaar. Met man en macht werd gewerkt om deze gebouwen te behouden, doch te tien uur was men het vuur nog niet meester en bestond nog groot gevaar, dat de brand zich zou uit breiden. Korten tijd na het uitbreken van den brand kwamen de burgemeester, de heer N. F. Cam bier van Nooten, de gemeentesecretaris, de beide wethouders en de commissaris van po litie, de heer De Jong, op het terrein van den brand. Omtrent de oorzaak van den brand staat nog' niets vast, doch^jpen vreest, dat deze is te wijten aan de -^L^rzichtigheld van schil ders, die op derjt? 'j Wren werkzaam zijn geweest. VLIEGONGEVAL BIJ SCHELLINGWOUDE. Een doode en een zwaargewonde. Gistermiddag heeft nabij Schellingwoude een vliegongeval plaats gehad. Juist aan het einde van het buiten-IJ is een Nederlandsch marinevliegtuig door tot nu toe onbekende oorzaak van geringe hoogte neergestort of bij een mislukte daling op het water over den kop geslagen. Het toestel ligt aan het einde van de Am- sterdamsche rioleeringsbuls in het IJselmeer. Onmiddellijk is van het vliegkamp Schelling woude een vliegtuig opgestegen en ter assis tentie vertrokken. Ook een sloep van de ma rine is naar de plaats, waar het toestel is neergekomen, gegaan. Ook bevindt zich een boot van den dienst op Marken in de nabij heid, terwijl visschers van het IJsselmeer eveneens te hulp snellen. Twee slachtoffers. Nader wordt omtrent het ongeval met een marine-vliegtuig bij Schellingwoude gemeld, dat bij dit ongeval twee slachtoffers zijn. De sloep van de marine heeft een van hen naar het vliegkamp vervoerd, het ter hulp gesnelde watervliegtuig heeft den tweeden inzittenden van het marinevliegtuig, dat ver ongelukt is, bij de hanger van het vliegkamp afgegeven. Een marinedokter en een arts uit Schel lingwoude hebben in de hangar de slachtof fers behandeld. Een doode en één ernstig gewonde. Het ongeval, dat gistermiddag bij Schel lingwoude heeft plaats gehad, heeft twee slachtoffers geëischt. Eén der beide inzitten den is bij het ongeval om het leven gekomen, de tweede is ernstig gewond en is naar het Burgerziekenhuis te Amsterdam overge bracht. Het ongeval heeft plaats gehad met een lesvliegtuig, genummerd L. 10. BUITENLANDSCH NIEUWS. EEN BITTER „JUBILEUM." Men viert tegenwoordig op vereenigings- en zakengebied al het eenjarige jubileum. In Duitschland is een heldhaftig man, die dezer dagen een soortgelijk jubileum, maar dan van bitteren aard, heeft kunnen gedenken. Het was n.1. een jaar geleden, dat ds. Niemöller door de nationaal-socialistische machthebbers werd opgesloten. Wèl is het vonnis, dat over hem werd geveld (zeven maanden gevange nisstraf) al „uitgezeten", maar toen het oo- genblik was gekomen om hem in vrijheid te stellen, hielden de heeren hem toch voor het gemak maar vast en zonder hem naar een concentratiekamp, waar hij nóg zit en zon der eenig uitzicht op invrijheidstelling wordt vastgehouden. Wat men hem verwijt is, dat hij naar eigen vrije overtuiging het Evangelie van Jezus Christus wil verkondigen en zich die niet laat voorschrijven door het natio nalisme. „Duitschland" zo oheeft een machthebber onlangs gezegd „is, religieus gezien in de plaats van het Christendom ge komen." Dit weigert Niemöller te erkennen daarom is en blijft hij gevangen. In een juist dezer dagen verschenen geschrift zegt de be roemde theoloog Karl Barth„Zeker, in Duitschland wordt nog iederen Zondag in stad en land gepreekt. Maar er kan geen preek worden gehouden, of de predikant moet vreezen, dat er een of andere betaalde of on betaalde spion of zelfs iemand van de gehei me rijkspolitie aanwezig is, wiens verklikke- rijen dikwijls genoeg berustend op de dwaaste misvattingen hem naderhand in aiie mogelijke coniücten kunnen brengen." Tailoozen, over de geneele wereld verspreid, hebben bij zijn bittere jubileum aan ds. Nie möller gedaenten van eerbied, genegenheid en bewondering gewijd. IERLAND GESLOTEN VOOR ONZE VISSCHLRS. Treilars keeren huiswaarts. Naar men meldt, heeit de Iersche Regeering liet voornemen, binnenkort over te gaan tot een verbod voor liet markten in Iersche havens van vis- scnersschepen, weike niet zijn inge schreven in Ierland of Groot-nrit- tannië. Van officieele zijde wordt dan ook aangeraden, om eventueele moeilijk heden te voorkomen, den aanvoer van visch met Nederlandsche sche pen in Iersche havens vóór 12 dezer te beëindigen. De IJmuider stoomtreiler „Amstel- stroom", welke gedurende drie maan den in de Iersche wateren heeft ge- vischt en de vangsten te Dublin aan de markt bracht, is inmiddels in de thuishaven teruggekeerd. Het is even wel niet bekend, of dit thuisvaren in verband staat met dit verbod. Nog 'n paar Nederlandsche treilers oefenen sedert geruimen tijd dit bedrijf aldaar uit en zullen ongetwijfeld ook spoedig huiswaarts keeren. LEVENSLANG VOOR DEN LAATSTEN SCOTTSBORO-NEGER De doodstraf, welke was uitgespro ken tegen Clarence Norris, den laatste van de Scotts-boro-negers, die nog geen gratie heeft gekregen, is thans gewijzigd in levenslange gevangenis straf. Van de 9 beklaagden, die beschul digd worden in 1931 blanke vrouwen in een trein te hebben aangevallen, zijn thans vier in vrijheid gesteld, ter wijl de vijf overigen werden veroor deeld tot langdurige gevangenissstraf. vonken door het luchtruim en kwa men terecht op de daarnaast staande, eveneens met riet gedekte boerderij, bewoond door C. de Gouw. In korten tijd stond ook dit pand geheel in vlammen. De bewoners konden zich met groote moeite in veiligheid stellen Met een groot aantal slangen op de waterleiding, werd het vuur bestreden. Aan blusschen van de brandende boerderijen viel echter niet meer te denken. De boerderijen naast de bran dende perceelen konden behouden blijven. Een varken, eenig klein vee en een aantal landbouwwerktuigen werden een prooi der vlammen. MARKTBERICHTEN. De Graanmarkt. ALKMAAR, 8 juli 1938. Op de g?- houüen Graanmarkt waren aanvoer en prijzen ais volgt 40 HL Gerst f 7.50 a 7.00 gerst chev. f 7.75 a 8 18 HL Haver f 4.50 a 7.12V2 bruine boonen f 15 a 20; citroen boonen f 13.50 a 20 en witte boonen f 22 22 HL Mosterdzaad, rood, f 16 8 HL erwten w.o. grauwe f 15 a 32.50 en vale erwten f 8 a 13. Totaal 204 HL. Alles per 100 Kg. Handel .goed. De Veemarat LEEUWARDEN, 8 Juli 1938. Aan voer en prijzen waren als volgt Stieren 72 Enter f 80 a 180 en .154 Twenter f 180 a 340 240 Vette koeien f 140 a 270 46 a 68 cent per Kg. 348 Melk- en Kalfkoeien f 130 a 315 16 Pinken 65 a 150 18 Vette kalveren f 8 a 58 265 Graskalveren f 25 a 68 454a Nuchtere kalveren f 4 a 10 192 Vette schapen f 12 a 27 66 Weide schapen f 11 a 20 294 Lammeren f 7 a 12 315 Vette varkens f 40 a 140; 46 a 53 cent per Kg. 40 Magere varkens 22 a 45 cent per Kg. 235 Kleine Big gen f 12 a 20 36 Bokken en Geiten en 48 Paarden, prijs niet genoteerd. Totaal aanvoer 2793 stuks. ONWEER. Twee boerderijen in de asch gelegd. Donderdagnacht ontlastte zich een kort doch hevig onweer boven de ge meente Drunen in de prov. Noord Bra bant. De bliksem sloeg in de met riet gedekte boerderij, bewoond door het gezin van den heer Jos. Pulles, gele gen aan de Groote Straat aldaar. Aan gewakkerd door den wind sloegen de verdwijnen door de huidzuiverende, huidvoedende en huidverfraaiende kracht die Purol in hooge mate bezit. Doos 30, 60 ct. Tube 45 ct. Bij Apoth. en Drogisten. (Uit een artikel van Margaret Dana in „The Atlantic Het is thans om en nabij 350 jaar geleden, dat William Lee, hulppredi ker met radicale neigingen, een be zoek bracht aan zijn meisje Cecily Yorke. William hield ervan, door men schen aangehoord te worden en der halve zeide hij, terwijl hij de kamer van haar eenvoudige woning op en neer liep, voor Cecily's zedig luiste rende ooren de preek op, die hij den volgenden Zondag wilde houden. On derwijl zij hem daar zoo rustig zal aan te hooren, hanteerden haar handen de breinaalden en was haar blik aandach tig op de kous gevestigd, die bezig was vorm aan te nemen. Doch eensklaps hield William op met spreken. In woede ontstoken, vroeg hij, hoe zij een man kon laten praten bij het vervloekte getik van naalden, hoe hij er ooit achter kon ko men, of een meisje naar hem luisterde of niet, terwijl zij naar niets anders zat te kijken dan naar een ellendige kous, die zij onder handen had En wegstormend uit het huisje, zwoer liij een duren eed, niet te zullen terug- keeren, alvorens hij een machine had' Uitgevonden, die mechanisch dajgene zou doen,, wat Cecily's rappe handen met haar breinaalden tot stand brach ten. In onzen tijd - lang nadat Wiiliam Lee inderdaad de eerste breimachine had uitgevonden - worden alleen al in de Vereenigde Staten ongeveer 500 millioen paar zijden kousen gefabri ceerd. Millioen dollars gaan in de kou senbranche om. Met welk een merk- waardigen tak van industrie men te doen heeft, blijkt reeds uit het feit, dat van een gemiddelden prijs van bijvoorbeeld 85 dollarcent 10 cent voor rekening komt van de ingevoerde grondstof, terwijl 75 cent voor rekening komt van de Amerikaansche industrie zelf. Volgens de statistiek in de V.S. vinden 90.UU0 menschen werk bij de vervaardiging der kousen zelf, 30.000 arbeiders en arbeidsters bij het gereed maken van het garen. Het is heden niet noodig, dat de koopster alle tecnnische knepen van het vak kent. Wat zij wel en in de al lereerste plaats dient te woten, is, dat de kern van alle practijken, die de duurzaamheid der kous verminderen en het risico, verbonden aan het koo- pen van zijden kousen, vergrooten, in één zeer bepaalde oorzaak schuilt - het streven uit te sparen. Zijde bezit namelijk eenige unieke eigenschappen, die het onmogellijk maken, haar in kousenfabricage dooi andere stoffen te vervangen. Zoowel katoen als kunstzijde worden wel als vervangingsstoffen gebezigd, doch al leen zijde leent zich voor de vervaardi ging van een zoo fijnen draad, dat de kous de dunte krijgt, die de vrouw eischt en daarnaast tevens sterk en elastisch genoeg blijft, om eenige feite lijke duurzaamheid te kunnen waar borgen. Noch katoen, noch kunstzijde zouden, zoo men ze tot even fijne dra den zou spinnen als gewoonlijk voor zijden kousen gebruikt worden, de be werking op de breimachine overieven. Het spreekt vanzelf, dat er verschil lende kwaliteiten zijden garens be staan. Hoe fijner en dunner de kous, des te beter is de kwaliteit zijde, waar van men haar vervaardigd heeft. De volgende schifting vindt plaats bij de twijnster, die het garen voor de breimachine gereed maakt. Zij neemt twee of meer draden en vlecht deze tot één draad ineen. Zouden er twee dra den gebezigd worden, dan zou men 'n tweedraads kous verkrijgen, doch in dat geval zou men een ragfijn product zonder eer.ige duurzaamheid tot stand brengen. Een driedraads kous is bijna even dun vier en vijf draden ïtveren semi-dunne kousen en eerst daarna verkrijgt men, bij beziging tol 7 a 8 draden, behoorlijKe stei'Ke kousen. Tot voor enkele jaren gebruikte men een draad, die slecnts licht getwijnd was, drie a vijf keer per inch (2A/2 centi meter.) Daar de vrouwen echter steeds dunnere kousen eischten, zijn de twijn ders een sterk getwijnden draad gaan leveren, teneinde althans eenige duur zaamheid te waarborgen. Bij een vier- draads garen bijvoorbeeld pleegt men tegenwoordig het eene paar draden 00 a 80 maal per inch naar rechts, het ander paar 60 a 80 maal per inch naar links te twijnen, waarna beide paren tezamen nog eens een paar keer rechtsom getwijnd worden. Het is duidelijk dat, met deze machine een enorm veel grooter verbruik van zijde gespaard gaat. Daar staat evenwel tegenover, dat een deugdelijk getwijnde crêpe garen, de duurzaamheid van zelfs dunne kou sen op bijkans ongelooflijke wijze ver groot. Echte crêpe kousen zijn zeer goed bestand tegen schaven, scheuren en trekken. Maar helaas worden vele kousen als „crêpe" verkocht, die gee nerlei recht op dezen titel hebben'. Bij het koopen is dit niet te zien, doch zoodra de kousen gewasschen zijn, blijkt het onmiddellijk. Een echte crêpe kous zal, als zij te drogen hangt, als een spiraal rond haar naad kron kelen een kous, die minder zijde be vat, dan geëischt kan worden, zal daarentegen tamelijk slap te drogen hangen. Zooals elke vrouw weet, zijn er twee soorten kousen, naadlooze kousen en kousen met naad. De eerste worden op een ronde starig gebreid, zonder dat zij naar den voet gevormd worden. Het aantal steken is aan den onder en bovenkant even groot. Haar ner ven loopen alle evenwijdig aan el kaar. Het is volstrekt niet uitgesloten dat zij een schijnnaad bezit. Kousen met naad daarentegen bezitten schuin sche nerven, die aan den achterkant in V-vormige hoeken de naad berei ken. Zij worden plat gebreid, begin nend bij aen top oXzoorn met het aan tal steken, dat de wijdte der machine vereischt, en automatisch versmaiienu bij knie, kuit en enkel. Kleine plekjes ter weerszijden van den achternaad duiden aan, waar deze versmallingen ingetreden zijn. Volgens het standaard-procédé moe ten kousen op een naald van 35 Cm. gebreid worden. Het geneurt wel eens, uat de fabrikant om zijde uit te spa ren, minder opzet dan de volle breedte van de naald, hetgeen onmiddellijk een verminderde elasticiteit van het product tot gevolg heeft. Ook gebeurt het wel, dat hij op de hoeveelheid zijde beknibbelt, door te spoedig en te vaak te versmallen, waardoor de spanning ongelijk verdeeld wordt. In uitverkoo- pen zal men menigmaal kousen aan treffen, die onder de knie te veel van deze plekjes vertoonen. Normaal is 'n dubbele rij van vier of vijf plekken on der de knie een grooter aantal is verdacht. De voet van de kous wordt op een andere machine gebreid dan het been Het overbrengen van de nietige lus jes der naalden naar die van de voet breimachine is een delicate aangele genheid, die groote vaardigheid ver eischt. Het is namelijk beslist noodza kelijk, dat elke lus precies op de vooi haar bestemde plaats komt. Op dit punt van het productieproces kosten zoowel vaardigheid als tijd geld. Nala tigheid of haast geven de kous aan den overgang van voet naar been het onooglijke uiterlijk, waaraan vrouwen zoozeer het land hebben. Met behulp van de modernste machines kan men deze afwijkingen tegenwoordig vrijwel onzichtbaar maken. De standaardlengte van kousen be draagt 77 Cm., met een speling van een inch naar beide zijden. Dat wil zeggen, BOSKER's BOEKHANDEL H.-HOLF MiDDLNMEER. dat een kous van standaardlengte noogsten Ï7y2 en minstens 72y2 om. tang Denoort te zijn. Het gebeuit ech ter vaaK, uat ae Kousen in ae iaone- iven veei Korter vervactiuiga en aan uoor treKlven en persen op ae vereiscn- te maat genraent worden. Om na te gaan, oi uit geneura is, grijpe men de kous aan beiae uiteinuen vast, waar na men er zachtjes aan gaat trekken, nekt zij gemakkelijk een paar incnes uit en springt zij vervolgens tot haar oorspronkelijke lengte terug, inpiaats van heel langzaam &eer aie lengte aan te nemen, dan kan men veilig aannemen, dat de kous op de vereischte ieng,te gebreid en niet door rekKen of persen op aie lengte georacht is. Ook den voet moet men meten. Zijn lengte behoort precies overeen te ko men met het aantal inches van zijn ■maat. Bij een kous maat 9^ moet de voet nauwkeurig 9V£ inches meten. Er zijn echter helaas fabrikanten, die slechts drie maten laten breien en dan door rekken de tusschengelegen maten verkrijgen. Het is duidelijk, dat de voet van zulk een kous na ge wasschen te zijn, de oorspronkelijke breimaat zal blijken te hebben, zoodat de koopster zich zal afvragen, hoe het toch wel mag komen, dat haar kousen in de wasch zoozeer gekrompen zijn. De proef op de som is dezelfde als bij het meten der lengte. Ook zoom en enkel moeten speling hebben. Hier volgen nog een paar kleine, doch belangrijke details. De verster king over den grooten teen moet goed over het gewricht heenloopen, daar de zijden kous anders als gevolg van de wrijving op dit punt spoedig zal stukgaan. Voorts dient de naad aan den achterkant van het been en onder den voet niet slechts vlak te wezen, doch zij moet omstreeks 16 steken per inch tellen. Twaalf is veel te weinig, alhoewel vaak dit aantal wordt opge zet, met het gevolg dat de hielnaad onmiddellijk 9tuk gaat.

Wieringer courant | 1938 | | pagina 3