29e JAARGANG DINSDAG 13 JULI 1938 No. 79 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN DE DOKTERSVROUW. REISBUREAU W.A.C.O. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG. DONDERDAG EN ZATERDAG. ABONNEMENTSPRUB per 3 maanden f 1.25. UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU Hlppolytushoef Wierlngen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Iedere regel meer Van 1 5 regels f 0.10 t 0.50 B1NNENLANDSCH NIEUWS. VISCHVOORZIENING VAN DE HOOFDSTAD. Wat de kleinhandelaren in de hoofdstad er van zeggen. „Amsterdam" - dat wil in de aller eerste plaats zeggen de ventei-s - be weert., dat IJ minden niet voorziet in de Amsterdamsche behoefte aan visch, noch wat de hoeveelheid, noch wat de sorteering betreft. Bot, kustschol en geep moeten we hebben, zeggen ze, en die krijgen we niet van IJ milicien. Daarom is invoer van méér buiten- landsche visch noodig. iJmuiden houdt daarentegen vol, dat er, mits er maar voor wordt be taald, wel degelijk genoeg visch van allerlei soort wordt aangevoerd zoo o.a. genoeg kustschol. Dat de bot (de Zuiderzeebot) er niet meer is, aldus IJmuiden, is niet „onze" schuld, en voor geep stelt men zich daar ook niet verantwoordelijk, daar deze in hoofd zaak te Den Helder wordt aangevoerd. Zoo staan de beide standpunten te genover elkaar. Een beschouwing van venterszijde over deze materie luidt als volgt „Het heet, dat de markt te IJmuiden Amsterdam ruim van alle soorten visch kan voorzien. Als dat waar was, zouden we het prachtig vinden lie ver Nederlandsche dan buitenlansche visch. Maar waarom is er dan reeds invoer van buitenlandsche visch toege staan Toch zeker niet omdat IJmui den ons zoo prachtig voorziet. Integen deel, IJmuiden voorziet niet in de be hoefte van Amsterdam, doch het geheele land wordt onvoldoende voor zien. Amsterdam kan millioenen ki lo's visch meer gebruiken, als deze er maar is, en in groote sorteering. Voor al aan dit laatste ontbreekt veel. Inder daad heeft Amsterlam behoefte aan bot, doch deze is ei' niet meer door de afsluiting van de Zuiderzee hierte gen kan niemand iets doen. Maai- in de plaats hiervan heeft Amsterdam kustschol noodig, d.w.z. versche schol zooals de Urkers die brengen. Een deel dezer Urkers vischt reeds met de „^nurrevaad" (Deensche vischme- tliode,-; en brengt deze visch in Am sterdam dan geen hoogeren prijs op Als dat niet zoo was, dan bleven de Urkers wel uit Amsterdam weg. En toch komen zij regelmatig terug. Ech ter alleen in de 2e helft der week. Dit komt omdat de Urkers des Zondags liever thuis willen zijn en dus eerst des Maandags ter vischvangst gaan. Konden deze Nederlandsche visschers Amsterdam voorzien van groote hoe veelheden van deze kustvisch in het begin der week, dan zouden wij stel lig geen behoefte hebben aan buiten landers om deze visch te brengen. Nu dit niet het geval is, vraagt Amster dam om meer aanvoer, om o.m. ook onzen Amsterdamschen venter uit den FEUILLETON. Naar het Engelsch. 10.) Men vond een jongen aan het portiershuis, die bereid was om de manden te dragen naai de plaats die de heer Raymond zou aanwij zen. Zoodra de koetsier de noodige bevelen omtrent de terugreis ontvangen had, zette de trein zich in beweging de jongen voor uit, met de manden zwaaiende aan iederen arm vervolgens de heer Raymond met de meisjes en achteraan Isabella aan den arm van George Gilbert, dien hij den moed had gehad haar aan te bieden, en dien zij zonder aarzelen had aangenomen en Sigismund aan haar andere zijde. Isabella had haar rouwgoed afgelegd. Het arme kind had nooit meer dan één zwart pak gehad en toen dit was afgedragen was zij blijde hare gewone kleeren weder te kun nen aantrekken. Als zij er lief had uitgezien in den tuin te Camberwell, met het haar in wanorde en een alles behalve smetteloos kleedje, heden was zij bevalliger dan ooit, in haar reinen moeselinen japon die onder het wandelen in den wind fladderde, en het haar netjes opgestreken onder een breedgeranden stroohoed. Haar gelaat schitterde in dén hel deren zonneschijn en haar stap was ligt en veerkrachtig terwijl zij over het grasperk voortdrentelde. Eindelijk kwam men aan een ijzeren hek, dat paar eene soort van priëel leidde. Hier genoot men een vergezicht over eene boschrijke vallei waar zich een voetpad tusschendoor slingerde, terwijl men aan de overzijde hier en daar de naakte rotsen tus- schen het groen zag uitkomen, en het oog in een diepe kloof een kleinen waterval gewaar werd, die zich over de met mos begroeide steenen tusschen het lage hout een doortocht baande. steun tc houden. Indien dit zou gebeu ren dan zou niemand daar lasr van hebben, ook IJmuiden niet. De bevol king, die deze visch graag duur be taalt, zou er van genieten, de winke lier, standplaatshouder en venter zou er van profiteeren. Voor die visch zal ook de venter goed betalen. De IJ mui der bewering, dat de venters door te groote winsten de voorziening van Amstrdam onmogelijk maken, wijzen wij verre van ons. En de aanvoer- rijders van IJmuiden zeggen in dezen „niets"-! Laat de practijk spreken. En laat de Regeering Amsterdam de visch bezorgen, welke ze noodig heeft. Aldus de organisatie der Amsterdam sche venters over het zoo actueele probleem van de vischvoorziening van de hoofdstad. TREINBEUGELS GEBROKEN. Drie reizigers gewond. Ver traging op lijn naar Zaandam Zaterdagmorgen zijn van den elec- trischen trein, welke te 10.04 van Am sterdam naar Zaandam en Alkmaar vertrok, bij de Hembrug twee beugels gebroken, waardoor tevens de boven leiding (de werkdraden) defect ge raakte. De stukken van de gebroken beugels sloegen naar beneden en vernielden eenige.ruiten van een wagon 3e klasse Hierdoor werden drie reizigers ge wond. Twee hunner moest op liet sta tion Zaandam geneeskundige hulp worden verleend. De trein is met verminderde snel heid doorgereden naar Alkmaar. Met het herstel der defect geraakte bovenleiding werd tegen 11 uur een begin gemaakt. In verband hiermede moest het verkeer Amsterdam-Zaan dam en in omgekeerde richting over één spooi- worden geleid, hetgeen van 11 uur af in beide richtingen vertra gingen gaf in den treinenloop, vertra gingen, Welke varieerden van eenige minuten tot ongeveer een uur. VADER EN DOCHTERTJE BIJ BOTSING GEDOOD. Met motorfiets tegen bestel auto gereden. Vrijdagavond omstreeks halfacht is op den weg van Hulst naar Terholte nabij de hoeve Hooghuis in de gevaar lijke S-bocht een ernstige botsing: ge beurd tusschen een bestelauto van de Zeeuwsch-VPaanderctn Tramweg Maat schappij en een motorfiets, bestuurd door den 45-jarigen E. B. van Jole, con cierge-amanuensis van de R.K. Han delsdagschool te Hulst, die zijn 13- jarig dochtertje Ilelena achter op de duo had. Beiden werden tegen den grond geslingerd en zoo zwaar gewond, dat zij eenige uren later in het R.K. Liefdehuis te Hulst zijn overleden. JOHN D. ROCKEFELLER JR. IN ONS LAND Logeert op „Dufnrell" ie Wassenaar. Naar men meldt vertoeft op het oogenblik John D. Rockefeller Jr. met „Ik dacht niet dat er zulk een schoone plek in Engeland was," zeide Isabella, toen George hare aandacht met de eene of andere alle- daagsche opmerking stoorde. „Ik dacht dat het alleen in Italië, en Griekenland zoo schoon was als hier. Het geeft iemand een gevoel alsof hij nooit weder in de wereld zou kunnen terugkeeren, niet waar?" vroeg zij naief. George moest bekennen dat de plek heel mooi was. Maar Isabella hoorde nauwelijks wat hij tegen haar zeide. Het was haar of deze dag een nieuw leven voor haar opende, alsof op een plaats als deze de held dien zij zich geschapen had, moest verschijnen in al zijn glorie. De manden waren intusschen naar een kleine rustplaats heengebracht, onder een met klimop begroeiden boom, hoog boven den waterval, en hier pakte de heer Raymond ze uit, en bracht allerlei schatten voor den dag een ossentong, een paar kippen, een grooten tulband, en eenige flesschen Madera en Bour gogne, om van anderen lekkernijen niet te gewagen. Nooit had er een opgewekter buitenpartij tje plaats. Het kan zijn dat de tintelende Bourgogne niet geheel vreemd was aan het enthousiasme van George Gilbert maar langzamerhand, toen het overschot van de spijzen was opge ruimd, en het kleine gezelschap om de lan delijke tafel heen gezeten, den vrijen loop liet aan de uitdrukking hunner gedachten en meeningen, kwam de jonge dokter tot de overtuiging dat er op de gansche aarde geen beminnelijker schepseltje gevonden werd dan het meisje dat tegenover hem zat, met het hoofd tegen een lagen tak rustende, en met haar hoed op de knieën. Zij sprak niet veel in vergelijking met Sigismund en den heer Raymond, die beiden uitmuntend konden praten maar als zij sprak was er iets vaags en droomerigs in hare woorden, iets wat George meer dan ooit met bewondering voor haar vervulde. Hij vergat alle voorschriften der voorzichtigheid hij werd ontrouw aan alle wijze regelen die hij zich had ingeprent, 1 hij zag slechts dat Izabella Sleaford het be- zijn familie hier te lande. De heer Rockefeller is met zijn echt- genoote en zijn broer de gast van een Amorikaansche dame, die het land goed „Duinrell" te Wassenaar, aan den weg naar het Wassenaarscheslag, voor een paar maanden heeft gehuurd van den eigenaar Pil. graaf van Zuylen van Nyevelt. Het is de bedoeling van den heer Rockefeller nog eenige dagen in ons land te blijven, om dan een vrij lang durige reis door een groot deel van Europa te gaan maken, zulks in ge zelschap van zijn broer. MEISJE GEGREPEN DOOR TRAM EN GEDOOD. Bij Heerenveen is Zaterdagmorgen de 17-jarige dienstbode G. Siebenga, wonende te Rotsergaast, die per fiets op weg was naar haar betrekking, ge grepen door de in volle vaart zijnde tram uit de richting Gorredijk. Zwaar gewond werd het meisje binnengedra gen in een langs den weg staande wo ning. Zonder tot bewustzijn te zijn ge komen is zij overleden. Het ongeval schijnt veroorzaakt te zijn, doordat 'n groep naar Ileerenveen rijdende scho lieren een groot, deel van den weg in beslag nam en er zoodoende weinig ruimte overbleef voor het tegenliggen de verkeer. baden voortaan aan Joden kan worden ontzegd bij besluit van den directeur der betrokken inrichting, zonder dat politie-verordening noodig is. Joden, die in Joodsche tehuizen of pensions aan zee of in de bergen verblijf hou den, kunnen gedwongen worden zich hij de politie aan te melden. Aan Jo den kunnen gele kaarten verstrekt worden, waarmede zij op bepaalde uren gebruik kunnen maken van de ib'ad-|rta(rich<t!i/ngen.< BUITENLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. AAN JODEN VERBODEN BEROEPEN. De Rijksregeering heeft een wet uit gevaardigd, waarbij aan Joden en Joodsche ondernemingen met eigen rechtspersoonlijkheid de volgende be roepen verboden worden bewakings diensten, inlichtingsdiensten over ver mogens of persoonlijke aangelegenhe den, handel in grond, bemiddeling voor onroerende goederen en hypothe ken, beheer van huizen en terreinen, liu wielij kSbemJd deling, uitgezonderd tusschen Joden, en het buitenlandsche toeristenverkeer. Overtredingen wor den met gevangenisstraf bestraft. SCHERPE ANTI-JOODSCHE BEPALINGEN INZAKE VERBLIJF BADPLAATSEN. De bepalingen inzake het verblijf van Joden in Duitsche badplaatsen zijn verscherpt. Dr. Frick, minister van Binnenlandsche Zaken, heeft een circulaire gepubliceerd, krachtens wel ke het verblijf aan alle zee-, rivier en meerstranden, alsmede het zonne- Wilt U een heerlijke Vacantie tocht Dan een meerdaagsche reis van het REISGIDSEN GRATIS VERKRIJGBAAR. Reisbureau W.A.C.O. HOORN, Breed 75. Tel. 184. valligste van alle meisjes was, hij wist slechts dit, dat hij haar beminde, en dat zijne liefde, als alle ware liefde, vermengd was met zedi- gen twijfel aan zijne eigene verdiensten en eene hooggekleurde voorstelling van de hare. Hij beminde haar met eene liefde even rein en innig, als wanneer hij in staat was geweest die uit te drukken in het schoonste gedicht dat ooit uit iemands hart was gevloeid, maar daar hij hiertoe niet bij machte was scheen zijne liefde even onbezield en alledaagsch als hijzelf. Ik mag mij niet te lang bij dezen pic-nic ophouden, hoewel hij aan George Gilbert eert halve leeftijd toescheen, want hij wandelde met Isabella door de lijnen van het bosch, en drentelde met haar over het kleine kerk hof van het dorp, en stond met haar op de brug, waaronder de Wayverne als een zilver lint tusschen het groen voortgleed. Hij toefde daar aan haar zijde, terwijl de meisjes met Sigismund en de gastheer vooruitgegaan wa ren om voor de thee te zorgen die hun in de model-boerderij door de model-boerin van lord Hurstonleigh zou worden voorgezet. En toen George daar stond, op de kleine brug, met Isabella aan zijne zijde, vond hij op eens woorden om zijn hartstocht te uiten, en vertelde hij haar dat hij haar beminde en dat zij zijne hoogste wenschen kon ver vullen door de zijne te worden. Ik vermoed dat deze eenvoudige vertelling- een aardige vertelling moet zijn want als eene vrouw haar voor de eerstemaal hoort, is zij geneigd om heusch gestemd te zijn je gens hem die de vertelling doet, hoe onge lukkig of saai hem dit ook afgaat* Isabella luisterde met het grootste welgevallen, niet omdat zij George's genegenheid beantwoord de, maar omdat dit het eerste romantische voorval in haar leven was, en omdat zij zich verbeeldde dat de geschiedenis op eens een aanvang nam en dat zij op het punt stond eene heldin te worden. Zij schepte een soort van behagen in den jongeman, die zulke ge- noegelijke gewaarwordingen bij haar opwekte. Beminde zij hem Ach zij kende de liefde alleen uit haar boeken, en hoe hadden deze SMOKKELAARSSTREKEN Zoolang er invoerrechten zijn, be staan ook de sluikhandel en de smok kelarij, en tallooze zijn de streken, door smokkelaars te baat genomen, om met hooge rechten belaste waren over de grenzen te brengen,, zonder de verschuldigde belasting te betalen. Zoo vertrok eenige jaren geleden een reiziger met een groote hoeveelheid sigaren uit Cuba, ten einde die mede te nemen naar Enge land, waar sigaren verbazend duur zijn. Om de douane-ambtenaren te ver schalken liet hij een koffer met dub belen bodem maken. In het bovensie gedeelte sloot hij eenige slangen op. Toen hij bij aankomst den belasting ambtenaar mededeelde, dat hij giftige slangen in zijn koffer had, schudde die ongeloovig het hoofd en gaf bevel den koffer te openen. De reiziger ge hoorzaamde, maar nauwelijks had de ambtenaar het deksel opgelicht of eenige slangenkoppen kwamen sissend te voorschijn. Snel deed de man hei deksel weer dicht, en de koffer met slangen en sigaren kon zonder meer doorgaan. Toen Henri Rocliefort in 1868 we gens heftige aanvallen op de Regee ring en het tweede Keizerrijk naar België moest vluchten, verscheen zijn blad La Lanteine" waarvan de uitga ve verboden was, desondanks eiken ochtend in Frankrijk. Hoe hij het aan legde om het blad over de scherp be waakte grenzen te brengen, was voor de Overheid langen tijd een geheim, dat zij met koortsachtigen ijver tracht te doorgronden. Niemand vermoedde, dat de groote gipsen bustes van -Kei zer Napoleon en Keizerin Eugéne, die dagelijks uit België aankwamen, met exemplaren van „La Lanteine" waren opgevuld. Op zekeren dag brak een van deze bustes door de onhandigheid van een arbeider, de inhoud werd ontdekt en verbeurd verklaard. Een Fransch tooneelspeelster, die van Genève, waar zij voorstellingen had gegeven, naar Parijs terugkeerde, werd door een vriend naar den trein gebracht, waar hij haar een reusachti- gen bloemruiker aanbood. Bij aan komst te Parijs werd de actrice dooi den broeder van den Zwitserschen vriend van den trein gehaald om met hem te gaan dineeren. Toen hij hoorde dat de bloemen afkomstig zouden haar eene heldere voorstelling kunnen geven wat het was, waarlijk lief te hebben Zij vond het aangenaam dat de jonge dokter aan hare zijde zijne liefde verklaarde op de meest rechtzinnige wijze. Er was voor dit meisje zender ondervinding, dat de hoogste les der beschaving volkomen onverschillig voor de gewaarwordingen van anderen nog niet geleerd had, iets besmettelijks in George Gil- berts opgewondenheid. Haar hand beefde een weinig, toen hij de tengere vingers bedeesd in de zijne nam en zij zag hem even aan en al dien tijd zette George zijne pleitrede voort, en maakte uit haar blos en haar stil zwijgen op, dat zijne kans niet hopeloos stond ook kon hij niet nalaten haar te ver tellen hoe hij haar van den beginne af be mind had, ja van dien eersten zomeravond af, toen hij haar had zien zitten, met een boek op haar schoot, in dien ouderwetschen tuin te Camberwell, terwijl haar profiel scherp uitkwam tegen de roode avondlucht. „Natuurlijk wist ik toen niet dat ik u be minde, Isabella o, mag ik u Isabella noe men het is zulk een lieve naam Ik heb hem meermalen geschreven op de bladen van een kladboek thuis, dikwijls zonder te weten dat ik hem schreef. Ik dacht eerst slechts dat Ik u bewonderde, omdat gij zoo schoon zijt, en zoo verschilt van andere schoone vrouwen en hoewel ik altijd aan u dacht wist ik niet dat dit was omdat ik u liefhad. Het is eerst vandaag, op dezen dierbaren, gelukkigen dag, dat ilc ben gaan begrijpen wat ik zoo lang gevoeld heb en nu weet ik dat ik u van den beginne, af bemind heb, mijn lieve, lieve Isa bella." Dit was alles juist zoo als. het wezen moest. Isabella's hart sidderde als de vleugels van ee.n jongen vogel die voor 't eerst tracht te vliegen. „Dit is .dus wat een dichter noemt aange beden te yworden," dacht zij, nederziende op de gekleurde kiezelsteenen en de drijvende planten onder het helder stroomende water, en tevens instinkmatig gevoelende dat Geor ge Gilbert haar met verrukking aanstaarde. Zij vond het heerlijk, om naar hem te luis- zijn uit den tuin van zijn ouders, scheen hij daarover zóó ontroerd, dat de goedhartige tooneelspeelster hem den ruiker aanbood. Later vernam de tooneelspeelster dat heide broeders de geheele comedie in scène had gezet. De ruiker bevatte namelijk, tusschen de bloemen verborgen, voor een waar de van meer dan 50.000 francs aan hor logeveeren, waarvan in Frankrijk een hoog invoerrecht geheven wordt. PROVINCIAAL NIEUWS. HET OPENLUCHT GYMNASTIEK- FEEST OP 17 JULI A.S, TE TEXEL. Dames/Keurkorps samen gesteld. Naar de Texelsche Crt. van de zijde der Technische Commissie van de Turnkring II.NIv. verneemt, is het Dames-Keurcorps na de laatste geza menlijke training als volgt samenge steld Mej. M. Kouseband, A. Koster A. Kaan, Mw. C. Bakker-Van Eeten, J. Geerligs, R. Kort, J. Blaauboer, R. Dijkshoorn, T. de Wit, Geer Snooij, M. Visser, M. Planken- Kraan, W. Dunk en M. de Wit. Volgens ingewijden komt het keur corps met een sterke bezetting naar Texel. Alleen de deelname van Mej. G. Snooij reeds is een waarborg voor prima sport. Deze tunster wist bij de in Mei gehouden wedstrijden weer be slag te leggen op de titel „kampioene H.N.K." met een totaal van niet min der dan 531/2 punten, met 60 als maxi mum. Het nummer Brug was toen het hoogtepunt van de avond, waarvoor Mej. Snooy 18Vè punt van de 20 be haalde. Doch ook haar groote concur rente, Mej. de Wit komt mee naar Texel. Zij bracht het met liet nummer Brug tot 17/2 punt en eindigde met 491/? punt als tweede. Ten aanzien van mej. Snooij deelen wij nog mede, dat ze in het binnen- en buitenland nog steeds meeturnt, als lid van het K.N.G.V-korps. Mej. De Wit is een lid van het Junioren-korps. Ten aanzien van de heeren keur korps-leden, kunnen we nog geen be zetting melden. Wel staat vast, dat de heer Molenaar, die pas in Ostende in België weer mooie successen hoekte en de heer Hoffman, die op de wedstrij den in Mei voor Ringen b.v. niet min der den 18 punten boekte, meekomen naar het eiland. Verder vernamen we van de Technische Commissie, dat de volgende vereenigingen zullen deel nemen „Texel" te Texel Sportlust, Juiana dorp U.D.I., Dirkshorn S.S.S., St. Maartensbrug Ons Genoegen, Schagerbrug De Westfries, Barsinger horn TAVENU, H.-Hugowaard DOKEV, Anna Paujowna Lycurgus, Scliagen „Wieringen", Wieringen D.O.S., Den Oever; Z.S.C., Burgerbrug; U.D.I., Kolhorn Hercules, Nieuwe Niedorp Olympia, Wieringerwaard Pro Patria, Den Helder Sparta, Winkel. teren. De woorden, die zij voor de eerste maal hoorde, verrukten haar door hun nieuwheid, maar zij hadden niets bekoorlijks omdat ze door zijne lippen werden uitgesproken. Ieder ander knap, goed gekleed jongeman zou even veel voor haar geweest zijn als George Gilbert. Maar zij wist dit niet. Het was zoo ligt te misleiden in dien toestand, in die om geving de romaneske brug, het kabbelende water, het zachte schemerlicht, en bovenal de gewaarwording dat zij eene heldin was voor de eerste maal in haar leven het was zoo ontzettend ligt om dit alles te verwarren met hetgeen zij niet gevoelde genegenheid voor George Gilbert. Terwijl de jongeman nog stond te pleiten, terwijl zij nog naar hem luisterde, en bloosde, en bedeesd tot hem opzag met dien wonder baren glans in hare oogen, die nu zwart sche nen, beschaduwd door hare lange wimpers, vertoonde zich Sigismund met de meisjes in de verte, roepende en wenkende, om te ken nen te geven dat de thee gereed stond. „O, Isabella „riep George uit, „daar ko men zij, en het kan nog zoo lang duren vóór ik u alleen weerzie. Isabella liefste Isabella zeg dat gij mij gelukkig wilt maken zeg dat gij mijne vrouw wilt worden Hij vroeg haar niet of zij hem beminde hij was veel te verliefd te veel onder den indruk van hare schoonheid en bevalligheid, en zijne eigene minderheid om zijn lot van zulk een kwestie te laten afhangen. Als zij met hem wilde trouwen, en zijne liefde wilde aannemen, en zijne toewijding langzamer hand met een weinig wederliefde beloonen, zouden zijne stoutste wenschen meer dan vervuld zijn. (Wordt vervolgd.) IN VIER BLADEN AD VERTEEREN VOOR EENMAAL BETALEN - Wieringermeerbode. Wieringer Courant. De Polderbode. Zijper Courant.

Wieringer courant | 1938 | | pagina 1