AANBESTEDING STAMMIS komt Woeostlag op de Beurs met Beste Paarden waarbij met Veulen Nu is het tijd Nikopren-Bayer Garage Bood, Medemblik ER WORDT GEGOKT IN NEDERLAND. ZANGCONCOURS VAN DEN BOND VAN ZANGKOREN IN NOORD-HOLLAND TE WIERINGEN. TE KOOP: ZITTING LANDBOUW en BOOTMOTOREN. De nummers, welke de deelnemende eerst deed hij haalt de schouders op vereenigingen zullen uitvoeren als ver en geelt dan gas. En de auto rijdt u eenigingsnummers zijn dames 16 door de residentie een rit met onhc- nummers, heeren IQ, meisjes 6 en kende bestemming, die ergens in een jongens 3. een buitenwijk, waar u het het minst In een volgend nummer zullen we de nummers, waarmede opgetreden wordt, nader meedeelen. De Nederlander is misschien geen groot er speler dan een ander, maar tenslotte is hij óók speler. Hij gokt in zijn vacantie in buitenlandsche casi no's waar op hem gerekend wordt en waar men zijn stoel aan het begin van het seizoen klaar zet met de ze kerheid, dat hij komen zal. Want hij richt er zijn vacantie op in. Maar ook buiten den vacantie tijd profiteert het buitenland van het speelverbod binnen onze grenzen. Is niet een ring van speelgelegenheden ontstaan langs onze Zuidelijke grens en wachten de Belgi sche casino's in het klein, ooit tever geefs op de Limburgers en Brabanders, die even de Belgische grens overwip pen, nu het spelen te Aken door de deviezenbepalingen onmogelijk is ge worden Roulette en baccarat. Het zijn de schuchtere afgietsels, die fruit-auto maat en grijp-automaat heeten. Ook de Nederlander wil zijn kans wagen het gokbloed kruipt waar het niet kan gaan. Werkloozen hokken samen rond de speelkaarten, terwijl de poli tie loert de tafels in clandestiene speelgelegenheden, zooals die in de binnenstad telkens weer met den vin ger worden aangewezen, zijn zelden onbezet en. telkens weer valt de politie met list en doorzicht binnen bij een nerveus gezelschap, dat zoo juist het tafelkleed heeft omgekeerd om geld en fiches te bedekken.. Het was een naieve poging, die een week, twee we ken misschien goed kon gaan. Dan komt de boete, die de winst overtreft. De „bank" verliest. Organisatie en geld Zoo gaat het met het naieve bedrijf der kleine spullebazen, die van hun wo hing een klein casino willen maken. De mislukkingen brengen de klad in het vak. Het „betere publiek" dat uit speel- of sensatiezucht tot de klanten behooren, riskeeren het niet graag per politie-auto naar het bureau te worden overgebracht om daar uren te worden vastgehouden en verhoord. En daarom is in ons land een nieuw sy steem ontstaan, een systeem, dat een organisatie vereischt en waarvoor geld, veel geld noodig is. Deze clandestiene gokkerij beschikt over die organisatie en over dat geld. Onder de hoede van die beide facto ren hokken den laatsten tijd de spe lers samen rond de roulettetafels, waar het balletje rolt, waar de crou piers zwijgend maar feilloos de bedra gen heen en weer schuiven groote bedragen soms, die gewonnen of verlo ren worden achter de angstvallig dichtgeschoven gordijnen van een onop vallend huis ergens in een buitenwijk. Het zijn «de casino's van clandestiene speelbanken, gefinanceerd uit een ta melijk rijke beurs en zooal geen goud mijntjes, dan toch rendeerende gelegen heden. Casino's van één avond en éen nacht Een gokorganisatie weeft haar dra den door de groote steden. Draden langs den zelfkant der burgerlijke sa menleving, die in handen liggen van zwijgende lieden spelers uit harts tocht. Die draden verbinden de spe lers met het centrale punt, van waar uit de organisatie geleid wordt. Door wie Door de geldschieters, die op den achtergrond blijven en die hun namen niet gaarne vermeld zou den zien. De weg naar het Casino. Ergens in de stad zit in een groot café de habitué. Een gewone man, een kantoorbediende misschien of een za kenman. In zijn handen rust één van de draden, die naar het casino leiden. Als het toeval wil kan u aan dien draad blijven hangen voor een avond of voor de rest van uw leven. Als het toeval het wil of als u het toeval een handje wil helpen, omdat u weet die meneer is een speler, een hartstoch telijk speler. Hij spreekt over het. spel, zoodra hij merkt, dat zijn wantrouwen geen grond heeft, dat er geen gevaar te duchten is.- Hij weet waar gespeeld kan wor den roulette, zoo hoog als men wil en zoo laag als men wil. Monto Carlo systeem. Goed geordend, select publiek en weinig risico. „Waar Hij haalt de schouders op „Ik weet het niet Nog wantrouwen Maar hij neemt u mee als u het avontuur eens wagen wil. Naar het station twee retours Den Haag. Het is een zwijgzame reis, waarop het woord roulette voor alles taboe is. En in Den Haag blijkt dat uw met gezel, habitué van het geheimzinnige casino, niet weet waarheen hij u brengt Hij wacht even voor het station en kijkt om zich heen. Dan ontdekt hij een auto in de file. Hij trekt u mee, wacht even bij den wagen tot een chauffeur toeschiet, die aan zijn pet tikt. De habitué stapt in en vraagt jiWaar breng je ons heen vanavond En de chauffeur doet, zooals de speler verwacht zou hebben, voor een onop vallend, karakterloos huis, eindigt. „Eén trap op" zegt de chauffeur en als u betalen wil trekt de habitué u mee „Dat is voor rekening van de bank" zegt hij, maar het is uw eerste verbazing. al niet meer En ook uw laatste niet. Want ,;één trap op" vindt u het casino. Rond de roulettetafel zitten de spelers, de nai-tstocntelijke, verwoede spelers, die spelen om net spel én de winst, om de sensatie van het draaiende balletje en de bevende spanning na het „rien ae va plus", om de onverbiddelijke pan- tomine van den zwijgenden croupier met zijn harkje. Zij nemen u even op, even maar om te constateeren, dat het een nieuw gezicht is, dat daar binnen komt. en om te zien of er misschien gevaar dreigt. Dan spelen zij weer „Faites vos jeux U zit en begrijpt het nog niet heele- maal. Iemand komt u vragen wat u gebruiken zult en als u zich bedenkt, dat u geen entrée hebt betaald, over weegt u misschien als zuinig Hollan der, dat de consumptie wel niet malsch zal zijn. Maar als u. voorzichtig om 'n tarief vraagt, krijgt u voor de tweede keer ten antwoord Dat is voor reke ning van de bank. En u verbaast u voor de zooveelste maal. En dan speelt u eens. Een kleine in zet om te beginnen, maar een belang rijke inzet, een heel hooge inzet on danks het lage bedrag. Want inzet be paalt of u een voorbestemd speler, een Hartstochtelijke aan de groene tafel bent of een speler, zooals de gemiddel de Nederlander speler is één die in de roulette een Staatsloterij-in-ver sneld tempo ziet en die op zijn vacantie tocht het casino bezoekt, om de atmos feer. de ruimte, de mondaine stoffee ring, jkoriom de historische romance van het groote casino genieten. E11 als u zoo bent. als de gemiddelde Ne derlander en de gemiddelde mensch. dan is uw goklust vergaan voor het balletje is uitgedraaid en dan staat u weer in de Haagsche buitenwijk voor het ..rien ne va plus" voor het volgen de spel geklonken heeft. U kijkt nog eens tegen dat huis op. waar niets het casino verraadt, en gaat naar uw eigen huis. slechts eenige verbazing en erva ring rijker. Tweede concoursdag van hooger gehalte als eerste dag. Eere- concert geeft geen voldoening. Het bestuur van den Bond van Zangkoren in Noord-Holland zal wel zeer blijde geweest zijn, dat zij voor haar concours een dak bo ven het hoofd heeft gehad. De herfstige Juli- Zondag, die we achter den rug hebben zou voor een Openlucht-Zangconcours wel zeer fnuikend zijn geweest. Ze behooren weer tot het verleden, deze hoogtijdagen van vocaalminnend Noord-Hol land. Het waren weer goed geslaagde dagen. Toch, als we de balans opmaken, is er bij de diverse koren, die we op de concoursen van dezen Bond de laatste jaren hoorden, geen groote vooruitgang te bespeuren we zouc den mogen zeggen er is bij sommige achter uitgang, die eigenlijk een overgang naar een hoogere afdeeling niet rechtvaardigt. De koren, waar ons dit bij opviel, waren ten eerste Zang en Vriendschap van Wieringen. Dit koor wat maar netaan een eerste prijs verwierf en daardoor thans naar de afd. uit muntendheid overgaat, hoort er o.ï. nog niet in thuis. Het gemengde koor uit Zuidscharwoude en de Berger Koorvëreeniging hebben evenmin prestaties geleverd, die de eereafdeeling wer kelijk eer aandeed. Nu zal het wel voor een groot deel gelegen hebben aan! de lastige verplichte koren, die Boedijn voor deze af- deelingen geschreven heeft, koorwerken, vooral „De Kudde", die de koorliteratuur nu niet direct verrijkt hebben. Doch ook in de vrije nummers waren de prestaties van deze koren maar matig. On danks het feit, dat deze koren allen een eer ste prijs verwierven, hebben zij geen presta ties geleverd, die het zingen in een dergelijke afdeeling vraagt. Wij komen straks bij de afdeelingen apart op de koren terug. Geen officiéél welkom. In tegenstelling bij vorige concoursen werd de tweede dag geen officieel welkomstwoord door het hoofd der gemeente gesproken. De Kon. Muziekvereeniglng „Harmonie" maakte echter wel een rondgang door het dorp en speelde een pittige marsch voor het concoursgebouw. 20 minuten over den vastgestelden tijd ving het concours aan, nadat de heer Mink als voorzitter van den Bond een welkomstwoord had gesproken. 2e Afd. Gemengde Koren. In deze afdeeling twee koren. Allereerst Ned. Herv. Kerkkoor Schagen, directeur Jb. I. Hovenier. Het koor zong het verplichte num mer „Lentegeboort" van Bonset zeer ver dienstelijk doch zal in het vrije nummer „Gebed van den Nacht" van Zweers wel wat punten verspeeld hebben. Het middengedeelte was tamelijk onzuiver. Jammer, want stond goed materiaal, vooral de dames. „Niedorps Gemengd Koor," eveneens onder directie van Hovenier, heeft eenvoudiger ma teriaal, doch maakte een stabielere indruk dan het vorige koor. Het verplichte werk was niet zoo mooi van voordracht als van Scha gen het vrije nummer „Het Rljdertje" van Olman was daarentegen heel goed. Vrije Afdeeling. Deze afdeeling geeft aan Koren, die be zwaren hebben op concours te zingen, de ge legenheid toch op te treden. Echter zonder punten beoordeeling en zonder prijs. .Kolhorn", onder leiding van J. v. d. Ham zong hier alleen in met de vrije nummers „Russiche Vesperkoor" van Bortnianski en „Schaemt U niet, 't Armoedig Schijnen" van Friso Moolenaar. Zeer beschaafde zang, die in de 3e afdeeling zeer hoog gewaardeerd zou v/orden. Ie Afd. Gemengde Koren. „Zang en Vriendschap" Wieringen, onder directie Jb. I. Hovenier, maakte geen groote Indruk. Het verplichte mimmer „Bede" van Boedijn, vraagt prima Ensemblezang. Het koor miste dit in hooge^^ate. De tenoren wa ren hier huilerig inplaats van smeekend. Overigens hebben w''| or dit nummer wei nig waardeering kunffl(£hebben, doch had den het gaarne ook van nog een koor gehoord. Er is wel meer van te maken als Zang en Vriendschap deed. Het vrije nummer „Vrede" van den Hertog- bij den inzet heel mooi, doch werd bij de laatste twee regels van 1 al reeds minder. „Overal de snikkende monden" enz. kan zoo mooi zijn Dit is in zijn geheel trouwens een mooi nummer, doch leek ons wat boven de krach ten van Zang en Vriendschap. (Slecht gerepe teerd misschien Afd. Uitmuntendheid, Gem. Koren. Twee koren. Allereerst „Varia", Warmenhui zen, directeur J. Vlam. Verplicht koor „Wa terlelie" van Bonset, werd door dit koor ver dienstelijk gezongen, zeer muzikaal van op vatting, vooral het slotgedeelte was machtig mooi. Pijn materiaal, prima ensemble. „Droomekind" van Wierts was eveneens in orde. Wanneer men weet, dat de heer Vlam maar een zeer eenvoudige muzikale opleiding heeft gehad, dan pleit dit dubbel voor zijn zeer muzikale opvatting van de koorzang. „Vox Humana", Santpoort, Dir. Joh. Brands gaf wel een heel mooie vertolking van het verplichte werkwas nog fijner afgewerkt als bij het vorige koor. „Lentedauw" van wijlen Philip Loots, die voortleeft door de mooie goed door gecombi neerde koorwerken die hij heeft nagelaten, werd eveneens prachtig doorgezongen. Hier was de uitvoering zoo goed als vlekkeloos tot in onderdeelen goed verzorgd. Eere afdeeling, Gemengde Koren. Twee koren. Verplicht koor „De Kudde' van Boedijn, een nummer waar we weinig van hebben begrepen, althans muzikaal een on voldaan gevóél achter laat. Een nummer, wat bijna declameerend ten gehoore moet worden gebracht. Jammer van de mooie tekst van Adema van Scheltema, doch wij voorspellen dit nummer weinig vraag. Gemengd Koor Zuidscharwoude, onder lei' ding van P. Pranger beproefde het eerst haar krachten op dit nummer, doch miste de noo- dige voordracht. „Het lied der Zee" van Bonset als vrij num mer vergoedde veel, doch was geen eereaf- deelingszang. Sopranen waren niet mooi. Koorvereeniging „Bergen", onder Joh. Brands, zong „De Kudde" wat dragelijker, doch bracht óns niet in vervoering. „Mater Dolarosa" van Wierts werd goed ge zongen maar ook niet meer. Deze afdeeling viel tegen. DE UITSLAG. De heer Bonset deelde na afloop de uitslag mede. 2e Afd. Gemengde Koren Ned. Herv. Kerkkoor, Schagen, 2è prijs, 195 punten Nie dorps Gemengd Koor, le prijs 222 p. Vrije afdeeling. geen punten en geen prijs, le Afd. Gemengde Koren. Zang en Vriend schap Wieringen le prijs 200 punten. Afd. Uitmundheid, Gem. Koren. Varia, Warmenhuizen, le prijs 234 punten Vox Humana, Santpoort, le prijs 268 punten met felicitatie van de jury en de extra prijs voor de beste opvatting voor het verplichte werk 132 punten. Eere Afd. Gemengde Koren. Gemengd Koor Zuid-Scharwoude, le prijs, 214 punten Koor vereeniging Bergen, le prijs 227 punten. HET EERECONCERT. Om zeven uur had een eere-concert plaats door de Koren, die een eerste prijs hadden behaald. Het reglement schrijft voor, dat men dit verplicht is. Vox Humana, die ook in 1936 niet in dit concert optrad, bleef ook nu weer weg. De andere eerste-prijswinnaars bleken sportiever te zijn en zongen hun nummer. ONS WIERINGERMEERHOEKJE. TER VERDUIDELIJKING. Iii het verslag van de Algemeeae Vergadering van het Strooverkoop- bureau Wieringermeer (voorkomend in ons nummer van Zaterdag 14 Mei j.1.) komt een zinsnede voor, die wel licht aanleiding zou kunnen geven tot verkeerde gevolgtrekking. Waar de bewuste zinsnede bevat dat het Bestuur van het Strooverkoop- bureau verklaarde „Met een deui waarder van Medemblik is gebroken om redenen van finantieelen aard" willen wij nader toelichten dat zulks niet ging over een quaestie dat. de fi nanciën niet in orde waren, doch uit sluitend over de vaststelling van de tarieven. Door het plaatsen hiervan meenen wij iedere verkeerd^ gevolgtrekking- te hebben weggenomen. Werkloozenkassen en Wieringermeer. Op de vragen van den heer Hilgenga betreffende het niet toetreden van net Openbaar Lichaam „De Wieringer meer" tot de regeling voor het verlee- nen van subsidiën aan werkloozen kassen, veryat in het Werkloosheids besluit 1917, luidt het antwoord van den Minister van Sociale Zaken De Minister betreurt het, dal de Raad van de gemeente Wieringermeer tot. dusver niet heelt, kunnen besluiten om toe te treden tot. de regeling, vervat in het, werkloosheidsbesluit 1917 en in, stede daarvan, besloten heeft om een toeslag- te verleenen op de uit keerin gen, welke uit werkloozenkassen aan werklooze arbeiders worden verstrekt. Dit laatste besluit acht de minister niet juist, omdat hel ingaat tegen het beleid der regeering, welker streven er op is gericht, dat alle Nederlandsche gemeenten aan het werkloosheidsbe sluit 1917 medewerken. Reeds geruimen tijd geleden zijn po gingen aangewend om den raad van de gemeente Wieringermeer te bewe gen, tot bovengenoemde regeling toe ie treden, doch die pogingen hebben he laas niet tot. het gewenschte resultaat, geleid. In verband met een thans op nieuw geopend overleg koestert de Minister de hoop, dat genoemde raad zal besluiten, te beginnen met' het jaar 1939, tot de regeling, vervat in het werkloosheidsbesluit 1917, toe te tre den. Ook met het oog hierop heeft hij gemeend het besluit van den raad der gemeente Wieringermeer, om een toe slag te geven op de uitkeeringen uit de werkloozenkassen niet aan de Kioon tot schorsing te moeten voor dragen, in afwachting van de beslis sing over de vraag, of genoemd be sluit zich met het algemeen belang verdraagt. De Bazar van Witte en Wit Gele Kruis. Maandagavond heeft het werkco mité van bovengenoemde Bazar een vergadering gehouden in Hotel Smit te Middenmeer. Een groot aantal da mes en heeren had aan de uitnoodiging gevolg gegeven. De voozitter van Jiet Bazarcomité hield een inleiding en deelde mede. wat door het hoofdcomité was ver richt. Diverse commissie's werden aange wezen. die de verschillende ottactie's zullen beheeren op de Bazardagen. De 2500 loten werden uitgezet. Kortom, de voorbereiding van deze Bazar die veel geld zal moeten opleveren, is in volle gang. Aan alle zijden wordt medewerking' Op MAANDAG 18 JULI 1938, des namiddags 2 uur, zal worden aanbe steed, ten kantore der architecten voor rekening van C. v. HOEVE te Axel. Bestek en teekeningen zijn tegen betaling van f 2.50 per stel, fr. p. post a f 2.75, bij de architecten verkrijgbaar. Architectenbureau, DEKKER en K09TER, Plantsoen - Schagen. uw PAARDEN- en DUIVENBOONEN tegen BLADLUIS te bespuiten met het be slist afdoende middel Te verkrijgen bij D. PARLEVLIET, De Haukes. Ook verkrijgbaar bij werf en BOERHAVE, HAMSTRA, Wieringer- Middenmeer. 1 D.K.W. Rt. 1938, Luxe, nieuw. 1 D.K.W. Rt. 1937, Luxe, prima. 1 D.K.W. Rt. 1937, zwart. 3 D.K.W. Rt. 1938, zwart, als nieuw. 1 Union 1937 met 120 ccM. J. L. 0., luxe uitvoering. Allen bene den de 60 Kg. J. SPANJAART, Motorenhandel, OUDKARSPEL. Tel. 219. verleend, zoodat men mag verwachten GEVRAAGD dat de Bazar een succes zal worden. KOSTELOOZE RIJWIELMERKEN. Tot het afhalen en inleveren van aanvragen ter verkrijging van koste- 3ejlooze belastingmerken voor het belas tingjaar 1938-'39 en het in ontvangst den VOOR HALVE DAGEN EEN NET MEISJE. A. MAR1S, ULKEWEG, MIDDENMEER. Veel gaat er niet van een dergelijk concert nemen dezer merken, zal dooi uit, althans niet als slot van een concours.Dienstgeleider der Directe Bel., Inv. De slechtste beurt maakte de Berger-Koorver-|e„ Acc ,P Slooldorp zitti.iu worden 001110100- mol Hio mot Wn dunton" imn Dnni. I 1 eeniging wel, die met de „Gypten" van Roes- ke veel te hoog had gegrepen. De overige koren zongen zeer goed. SLUITING, Voorzitter Mink sloot deze goed geslaagde zangersdagen met een kort woord. Dank werd er gebracht aan Mevr. de Haan voor het geheel belangeloos beschikbaar stel len van Cinema de Haan. (Applaus.) Zang en Vriendschap, de ontvangende vereeniging, enen de Wieringers voor de spontane medewerking ontvingen ook woor den van welgemeenden dank, hetgeen ook een daverend applaus teweeg bracht. Van den heer Bonset werd voorlooplg af scheid genomen als jurylid, daar Juryleden niet langer dan 3 jaren zitting mogen hebben. Tenslotte werd een opwekking gedaan aan de vereenigingen, die nog niet deelnemen aan het werk van den Bond. En hiermede behooren deze mooie dagen weer tot het verleden. NIEUWBOUW. Naar wij vernemen zal door den aannemer S. Blaauboer te Westerland een nieuw burgerwoonhuis worden gebouwd aan den Poelweg voor rekening van den Heer P. Kuut, aldaar. PROPAGANDA-AVOND IN DE JEUGDHER BERG TE OOSTERLAND. Het was Zaterdag avond druk in onze Jeugdherberg. Verschil lende vooraanstaanden in de Jeugdorganisa tie en de Afd. Schagen Ned. Trekkersbond for meerden een programma, dat gezien en ge hoord mocht worden, terwijl het symphonie- orkest van Den Oever muzikale medewerking verleende. Ook £ong de heer Leo Rommers met gitaarbegeleiding. In de pauze werden volksdansen uitge voerd. Een afd. Wieringen van de Ned. Trekkers- bond met 21 leden werd opgericht. gehouden op 15, 19, 22, 26 en 29 Juli en 2 Augustus, telkens des namiddags van half acht. lot half tien in het Ge bouw Maatschappelijk Werk te Sloot d. CONSULTATIE - BUREAU voor Zuigelingen Slootdorp. DONDERDAG 14 JULI nam. 2 tot 3 uur door Dr. HOOGKAMER 111 'iet wijkgebouw der Ned. Herv. Kerk te Slootdorp. INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER 5 JULI tot 12 JULI 1938. Nieuwe Zaken Anna Paulowna N. A. A. Huijg (Comm.1 Venn.), Koningsweg 7, handel in bloembollen, - CONSULTATIE - BUREAU enz. handel voor Zuigelingen Wieringerwerf. ZITTING WOENSDAG 13 JULI ZIJPE S. Nierop, Grootesloot 183, in rijwielen. WieringermeerHotel Smit Brink Slootdorp, café enz. Wijzigingen Wieringermeer: Coop. Boerenleenbank te nam. 1.30 uur tot 2.30 uur Dr. J. TAMSMA, Wieringermeer W.A., Brugstraat 42, bestuurs- nam. 2.30 uur tot 3.30 uur Dr. A. HOOGKAMER wijziging. in het Gym.-lokaal te Wieringerwerf. AUTOMOBIELEN TELEFOON 78. MOTOREN RIJWIELEN CHEVROLET DEALER. Levering van alle merken In voorraad C ON AR D MOTOREN Vakkundig repareeren. Overal te ontbieden.

Wieringer courant | 1938 | | pagina 2