ÏJI2?AME5 RUBRIEK SPORTIEVE KLEEDING ,V§S"C Nieuwe modellen voor Zomermantels Ons patronenhoekje HET BESTELLEN VAN PATRONEN. Patronen van in deze rubriek voorko mende genummerde modellen zijn op aan vraag te verkrijgen bij „Het Practisch Mo deblad" Postbus 36, Den Haag. Postreke ning 203203. De prijs der patronen bedraagt indien niet anders staat aangegeven, 0.58. Betaling reeds vooruit, in postzegels, per giro of per postwissel. «8 GE MEISJES „Na regen volgt zonneschijn", dat erva ren wij steeds weer opnieuw. De sport be oefenende jonge meisjes zullen zich dan ook niet moeten laten ontmoedigen, wan neer ook de zomer zich nog wel eens hu meurig toont. In ieder geval is het goed te zorgen, dat de zomergarderobe klaar is, zoodat men de sport- en strandjurken maar voor het grijpen eeft. Roeien, zeien, fietstochten en strand vragen alle een practisch soort kleeding van eenvoudige weefsels gemaakt, die wach-, licht- en luchtecht moeten zijn. Als mode nouveauté 1938 noteeren wij in de eerste plaats de plooirok, die steeds vlot kleedt en door vrouwen van iederen leef tijd gedragen kan worden, mits zij slank zijn. Men kan de plooien machinaal laten persen in verschillende breedte, doch aan te bevelen is ze steeds tot over de heupen op te laten stikken in de lengte en wel dicht langs de vouw. Geplooide voorstukken zijn eveneens modern terwijl de diepe stopplooi, die voor een groot deel opgestikt wordt en het effect geeft van een smal baantje, steeds vlot kleedt en ook geschikt is voor gezet te dames. Plooien aan den achterbaan ge ven door het zitten altijd meerdere moei lijkheden. De mogelijkheid om verschil lende weefsels en kleuren te combineeren biedt groote voordeelen, terwijl de lage prijs van vele zomersweefsels de aanschaf fing van een nieuw costume niet te kost baar maakt. De geruite rok, de geruite mantel, de effen costumes, shorts, blouses en eenvoudig gebreide jumpers maken het mogelijk, dat men de kleeding om en om wisselt. Zeer nieuw zijn tweedeelige japonnen b.v. bestaande uit rok en jumperblouse, waarvan de hoofdtint marine blauw is en voorpanden en mouwen in rood worden gemaakt. Men kan hierdoor zeer aparte ef fecten verkrijgen. Wanneer wij de afbeeding bekijken valt ons aanstonds op, dat de modellen aardig en vlot de mouwen kort en de halzen vrij hoog sluiten. Knoopgarneering geeft steeds een aardige afwisseling aan dit genre klee ding, waarop het dragen van garnituren niet gewenscht is. De blouse, die bij de plooirok gedragen wodt is met een breede band afgewerkt, waarin knoopsgaten zijn gemaakt, die cor- respondeeren met de op den rok gezette knoopen. Het strandcostume bestaande uit blouse en kort wijd broekje heeft een op geknoopte rok, die over de geheele lengte sluit. Kleurige knoopen staan steeds aar dig, vooral op wit, doch men verzuime niet ze vóór het wasschen af te tornen om kleuren op de stof te voorkomen. Geeft men even een merkje met een draadje ge kleurde borduurkatoen, op de plaats waar de knoop afgetornd is, dan voorkomt dit later veel moeite. Plissé's in het modebleed opgenomen Nadat plissé's korten tijd van het too- neel verdwenen waren, keeren ze thans weer terug en spelen hun rol met veel gratie. De meeste vrouwen apprecieeren deze wijze van garneeringen, omdat zij we ten, welke verrassende effecten te berei ken zijn. Men ziet zoowel zeer smalle plis sé's als breedere, die voor grootere kragen of aan den onderkant van rokken worden gezet. Geplisseerde stolpplooitjes zijn zeer nieuw. Een mode als voorjaar en zomer 1938 ons brengt en die zich als echt vrouwelijk doet kennen is ondenkbaar zonder ruches en plissé's. Deze eerste worden zoowel in de halsopening als in vesten gedragen van meer gekleede japonnen. Plissé's zullen slechts aan materialen worden toegepast, die niet aan veel wasschen blootgesteld zijn. Voor katoenen weefsels zijn ze on- practisch, voor deze kan men het best in geperste en wellicht gedeeltelijk opgestikte plooien gebruiken. Wollen en zijden japon nen met plissé's komen voor stoomen in aanmerking. Bijzonder aardig is een combi natie als links is aangegeven van effen en bedrukt materiaal b.v. zijden mat-crêpe. In het midden een gekleede middag-japon met lang bovendeel en geplisseerde rok. Aan te bevelen is de plissé's gedeeltelijk op te stik ken om te voorkomen dat de rok breed maakt. Het derde model is van witte wasch- zijde en sluit tot voorbij de taillelijn met glazen knoopjes. Gladde schouderstukken en in de breedte doorgestikte plissé's. Zelfs rozen worden geconserveerd Rozenwater is, zooals bekend is, in de keuken een hulpmiddel, dat bij de berei ding van sommige soorten gebak en mar sepein onmisbaar is. Men kan het op de volgende wijze zelf bereiden: Men kiest bij voorkeur de blaadjes van roode rozen en vult hiermede een flesch met wijden hals, voor ongeveer 1/3 en voeat 2/3 wijngeest van 100 pet, bij, waarna men de flesch kurkt en meerdere weken in de zon plaatst. Na dien tijd wordt de vloeistof door filtreerpapier van de rozenblaadjes ge scheiden en de heerlijk geurende essence over kleine fleschjes verdeeld, die goed afgesloten, bewaard worden. Men behoeft slechts enkele druppels van dit fijne reuk water te gebruiken om een aangename geur te verspreiden. Voor keukengebruik heeft gien 8—12 druppels noodia q» 1 Li ter BONT ALLERLEI. Bij enkele Indianenstammen durven de mannen hun schoonmoeders niet aan te zien, uit angst dat zij dan blind worden. Irish Slew, een stamppot van vleesch, kool en aardappelen is in Ierland absoluut onbekend, doch een speciaal Engelsch ge recht. In sommige gedeelten van Roemenië wordt op een huis, waar huwbare dochters zijn, een bloem geschilderd, ten teeken, dat jonge mannen, die een vrouw zoeken, weten, waar zij hun bruid kunnen vinden. De vrouw en haar huis. Afwisseling ln het programma der vrouw. Het dagelij ksch programma moet afge werkt worden, natuurlijk, en zulks omvat een aaneenschakeling van groote en klei ne plichten en werkjes, die veelal nage noeg automatisch uitgevoerd worden door de huisvrouw. Oppassen is de boodschap, want deze zoo prachtig functionneerende machine, n.1. ons lichaam kan hierdoor bedreigd worden. Gewoonte en sleur kap selen ons in en houden ons in hun ban. Zeker, het is uitstekend om de dagtaak te rationaliseeren, onze eigen „loopende band" te zijn, doch onze geest en onze belangstelling voor hetgeen rondom ge beurt, mogen hiervan niet de dupe wor den. Het is wel eens noodig om bewust een kleine afwisseling in het dagelijksche programma te brengen. Wanneer wij bepaalde plichten hebben uit te voeren, dan dwingt niemand ons dit steeds in éénzelfde volgorde te doen. Waarom b.v. 's morgens niet een half uur vroeger opgestaan om dan 's middags tijd over te hebben om te gaan lezen, rusten, handwerken of de kinderen uit school te halen en wat met hen om te gaan? De koffietafel kan 's Zondags gerust verval len en inplaats hiervan wordt een schaal met belegde boterhammen klaar gezet, waarvan ieder zich zelf bedient. Het is inderdaad geen luiheid, wanneer de huisvrouw het er eens wat gemakkelijk van neemt, doch afwisseling in den dage- lijkschen sleur is noodig. Ieder bepale voor zich wat zij in verband met haar ge zin voor kleine afwisselingen kan aan brengen. Wetten mogen niet tot starheid leiden en uitzonderingen mogen den regel bevestigen. Huisvrouwen hebben kleine verande ringen noodig, daar zij moeten voorko men, dat haar werk mechanisch uitge voerd wordt, hetgeen niet wegneemt, dat alles geordend moet blijven en niet mag ontaarden in anarchistisch gedoe. We zullen echter voor oogen moeten houden, dat afwisseling lichaam en geest soepel en jeugdig houden, doch dat sleur ons oud maakt, vóór onzen tijd! Het onderhoud van lederwaren Lederwaren in alle soorten, vormen en kleuren verhengen zich steeds in het veel voudig gebruik, zoowel voor praktische als meer luxieuse doeleinden. Men moet ze echter weten te onderhou den, zoowel van de eenvoudige schoen tot de meer forsche clubfauteuil toe. Zwarte schoenen en zwart leer in het algemeen, stellen de minste eischen aan onderhoud, licht en donkerder gekleurd leer maken aanspraak op zorgvuldiger behandeling en het is niet voldoende om zonder meer een of andere crème op het leer te wrijvgn en daarmede te politoeren. Licht gekleurde lederwaren moeten, vóór zij met crème behandeld worden, eerst voorzichtig gereinigd worden. Een regelmatige behandeling met een of ander vlekkenwater, doet barstjes in het leer ontstaan, zoodat men dit slechts zelden mag doen. Verder moet men nooit slechts de vlek alleen behandelen, doch dan moet men het geheele voorwerp ont- vlekken of inwrijven, aangezien men dan de kans loopt juist leelijke plekken of krin gen te veroorzaken. In dit geval zou het middel erger zijn dan de kwaal. Na een eventueele behandeling met vlekkenwater moet het leer altijd met goede crème wor den ingevet, en wel liefst een kleurlooze, zoolang de bovenlaag van het leer althans niet afgesleten is. Oude leerwaren kunnen met gekleurde crème bijgekleurd worden, die men dan bij voorkeur eerst eenige uren lakt inwerken éér men nawrijft, daar men de vette be- standdeelen in zoo'n geval genegd tijd moet geven in het materiaal te trekken. Alvorens men een leerem voorwerp voor een tweede maal met crème invet, moet men de andere vetlaag verwijderen en" het met tera of terpentijn in zijn geheel af nemen, daarna minstens een half uur in de buitenlucht of voor een open raam la ten staan. Barstjes worden met fijn schuurpapier opgewreven, zoodat zij geen donkere streepjes achter laten van het ldeuren. Veelal is het noodig over het ge hele vlak luchtig met schuurpapner te gaan en daarna in te vetten. Groote voorwerpen, als koffers, enz., kan men eerst afnemen met water en zeep, daarna laten drogen en tenslotte invetten. Afkoelen zonder ijs Wanneer men moeilijk ijs kan beko men, moet men de chemie te hulp roepen en 375 gr. ammoniak in kristalletjes op lossen in 1 ya liter regenwater. In deze vloeistof kan men verschillende flesschen of kannen plaatsen, waardoor de inhoud heerlijk koel wordt. Na het gebruik kan men de oplossing laten verdampen en daarna tot 12 maal toe opnieuw oplossen en gebruiken om koele dranken te verkrij gen. Alhoewel de hoofdlijn zich niet gewijzigd heeft en steeds afkleedend blijft, ondergaan de details telkenmale veran deringen. De nieuwe zomer mantels slaan niet meer over, doch de voorpanden raken el kander, zoodat een groot deel van rok en bovendeel te zien komen. Men moet bij de keuze dus wel rekening houden met kleur van mantel en japonnen. Is een japon wat stemmig van kleur, dan zal men het boven deel aanvullen door een cha- bot of met een los vest. Bestaande mantel kan men in de meeste gevallen moder- niseeren. Wollen georgette ziet men veel dragen, voor zwart en donkerblauw, voorts veie neutrale tinten en naarmate de zomer warmer wordt ko men ook zijden weefsels in aanmerking. Wollen georgette is bijzon der aangenaam in het dragen en volstrekt niet warm. Het spreekt van zelf, dat men ook verschillende andere wollen stollen verwerkt. De schouder lijn blijft recht en is meestal iets opgevuld met watten, ter wijl de mouwen vaak een randje paardenhaar verkrij gen. Smalle plooitjes ner- vures dienen als garneering van sommige modellen links Men ziet deze ook aan de mid delste mantel toegepast, terwijl rechts een model is met a jour-randen en gedrapeer de ceintuur. Bloemen worden zeer veel gedragen en behalve anjers en rozen zijn Meiklokjes de favoriet der mode. JAPON MET BOLERO Succespatroon 2532. Prijs 30 cent, plus 5 cent voor adm.- en verzendkosten Deze japon, die men van verschillende effen linnen, zijden en wollen weefsels kan maken,, is zeer gekleed en vooral flatteus in een combinatie marine-blauw-wit. De rok is opgeknipt, terwijl het bovendeel met hooge halsijn eenige ruimte aan de schou ders aangeeft. Korte gladde mouwen en sluiting aan rugzijde. Bolero met kraag en revers en halflange mouwen met opslagen. Patronen in de maten 4046. model ook als middagjapon dragen, b.v. met opgestikte middenbaan en ritssluiting tot de taille. Ougeknipte rok met eenige ruimte aan de voorpanden. Piqué garni tuur. Patronen in de maten 3844. £^5.39! 2532 JAPON VOOR SLANKE FIGUREN Succespatroon 3391 Prijs 30 cent, plus 5 cent voor adm.- en verzendkosten. Cretonne en bedrukt katoen geven een aardige japon, die zeer practisch is om door jonge huisvrouwtjes bij haar mor genwerkzaamheden gedragen te worden. Van bedrukte zijde gemaakt kan men dit BON VOOR GOEDKOOPE PATRONEN. Op te zenden aan „Het Practisch Mode blad", Postbus 36, Den Haag, giro 203203. STRAAT: PLAATS: Patroon No Hierbjj ingesloten S Maat aan postzegels. Indien u tevens het laatste nummer van „Het Practisch Modeblad" wenscht te ont vangen, gelieve u 10 cent extra in te slui ten. (Postzegels liefst van lHt 3, 5, 10 of

Wieringer courant | 1938 | | pagina 6