29e JAARGANG DINSDAG Q Augustus 1938 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN r binnenlandsch nieuws. HEBT GE U DOORGEZETEN OP DE FIETS? DE DOKTERSVROUW. REISBUREAU W.A.C.O. ^buiTenlandsch nieuws! No. ©1 WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG. DONDERDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden t 1.25. UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU Hlppelytushoef Wierlngen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Iedere regel meer Van 1 5 regels f 0.10 f 0.50 geneesheer verongelukt De aan het gemeentelijk ziekenhuis te Den Haag werkende medicus ür. H. van Couwelaar, die met vacantiie in Zwitserland vertoefde, is Vrijdag bij het bestijgen van den Matterhorn in een afgrond gestort en omgekomen Dr. Van Couwelaar was vergezeld van zijn vriend Jolles Jr. uit Amster dam, die ongedeerd is gebleven. kruideniers - examen. Onder de auspiciën van den Neder- landschen Kruideniersbond, de Veree- niging van Grootwinkelbedrijven in ie vensmiddeien, den Federatieven Bond van Winkeliers in koloniale waren en den K.K. Bond van kruideniersvereeni gingen wordt in de maanden Septem ber en October in een vijftiental plaat sen een kruideniers - examen georga niseerd, waar de betrokkenen in de ge legenheid worden gesteld de diploma 's vakbekwaamheid te verwerven, die zij noodig zullen hebben in verband met de eischen vestigingswet kleinbe drijf. door de hitte bevangen De warmte heeft te Zwartsluis den 81-jarig,en schipper H. van Urk, als slachtoffer geeischt. De man werd door de hitte bevangen, zakte bewus teloos ineen, en is enkele uren later aan de gevolgen overleden de bliksem slaat in Tijdens het hevig onweer, dat Vrij dagavond boven Wijk aan Zee woedde is de bliksem ingeslagen in een tent op het kampeerterrein van 't Noorder Bad. In deze tent hadden zes personen onderdak gezocht. Twee van hen, de 35-jarige mevrouw Zwart uit Amster dam het elf-jarig meisje A. M. Veen stra uit Rotterdam, werden gedood. Er ontstond geen brand*. Ook op het kampeerterrein Vondel oord werd een tent door den bliksem getroffen. Een der bewoners werd door liet hemelvuur getroffen en verlamd Enkhuizen Vrijdagnacht werden onder een he vig onweer de boerderijen van Iv. Com mandeur te Andijk en F. Schager te Venhuizen door den bliksem getrof fen. Hoewel de brandweer spoedig ter plaatse was, brandden beide panden af Schoorl in. het duister Vrijdagavond te ongeveer kwart voor elf is is tijdens een onweersbui de blik sem in het electrisch net van Schoorl geslagen, zoodat men in de gemeente plotseling in het donker zat In een boer derij van den heer Modder in het Har gergat waren ongeveer 15 pensiongas ten, die tijdens het onweer in de schuur waren gegaan en, nadat de bliksem in liet net was geslagen, kaarsen hadden aangestoken Terwijl zij daar bijeen waren, werd de boerderij door den bliksem getrof fen en stond weldra in lichter laaie De brandweer van Schoord was spoe dig aanwezig, maar bad niet voldoen de water om den brand te kunnen blus schen. De boerderij is geheel afgebrand Voor de pensiongasten was dit een groote consternatie, daar zij laat in de avond nog elders onderdak moesten zoeken gemoedsbezwaren Kantonrechter erkent geen ge moedsbezwaren in den strijd te gen coloradokever Aan eenige bewoners van liet eiland Tiiolen heeft de kantonrechter te Ber gen op Zoom in totaal f 1UUU boete op gelegd. Stavenisse heeft in dit bedrag liet grootste aandeel. Op advies van de voorgangers van de daar gevestigde gemeente der Vrije Oud Gereiorfeerden weigerden velen uit gemoedsbezwaren hun aardappe len met loodarsenaai te besproeien. De Coloraadokeverplaag beschouwen zij ais een oordeel Gods, waartgen men zich. niet mag verzetten De voorgangers, die hun aardappel land ook niet liadden bespoten, kregen de hoogste boeten. Zij zagen zich ver oordeeld tot f 100 subsidiair 50 dagen. In totaal werden zes personen veroor deeld tot deze straf: drie tot f 75 of 30 dagen en verscheidene anderen tot f60 of 30 dagen; f 50 of 20 dagen, f 15 of 10 dagen gevangene ontvlucht te scheveningen Geen spoor van deii voortvluch tige. Zaterdagmiddag heeft de 35-jarige F. Mjuscli, die. dopr.de Amsterdamsche rechtbank tot'zes maanden gevange- nissrtraf was veroordeeld, kans gezien uit de Bijzondere Strafgevangenis aan den Pompstationsweg te Scheveningen te ontvluchten Musch woonde in Amsterdam en werd na arrestatie, en veroordeeling naar Scheveningen overgebracht Zijn straftijd was 17 Juni j.1. ingegaan Zaterdagochtend omstreeks 11 uur was hij in een der gangen van de cel lenbarakken van de gevangenis bezig met het mengen van cement. De bewa ker, die het toezicht in deze gang moest uitoefenen, was genoodzaakt de man een oogenblik alleen te laten.. Van de ze gelegenheid heeft hij gebruik ge bruik gemaakt een cel binnen te drin gen, welke niet in gebruik was. Uw huid of voeten stuk geloopen Purol verzacht en geneest. Tube 45 ct. Doos 60 en 30 ct. In deze cel waren eenige houten bin ten. Musch heeft kans gezien met een dezer binten de tralies voor het venster om te buigen. Hij wist zich door het raam te wringen en kwam zoo op het dak van de cellengang Over een geheele rij van daken is hij geslopen, totdat hij in den tuin der ge vangenis kon springen. Ook dit gelukte den vluchteling, zon der dat iemand het bemerkte Nu restte hem nog slechts de buiten muur. Deze is 5 m. hoog, doch hij kon er vrij gemakkelijk opkomen, omdat er eenige lagere muurtjes voor staan, welke als het ware een trap vormen naar den hoogen muur. Musch, wien het zeker niet aan ath- letische gaven ontbreekt, klom erop en sprong er aan de andere zijde weer af. Toen stond hij in de duinen en was vrij Waar hij gebleven is, weet de politie op dit oogenblik niet Het onderzoek 'werd onmiddellijk ter hand genomen. Een politiehond raakte in de duinen het spoor kwijt. geruïneerde pluimveehou ders te landsmeer. Commissie helpt hen weer op de been. Een dag in September zal men in Landsmeer niet |icht vergeten. Het was verleden jaar, dat een windhoos over het landelijke dorpje joeg en al les vernielde, wat ze op haar weg tegen kwam. Vooral de buurtschap Water gang werd zwaar geteisterd; geen kip penhok bleef staan. Als waren het lu ciferdoosjes, zoo werden zij opgenomen en vele honderden meters verder weer neergesmakt. De circa 2500 kippen die in deze hokken hadden gezeten, wer den bijna allen gedood. Van vele hon derden heeft men nooit iets terugge vonden. Zeven pluimveehouders wa ren in enkele seconden volkomen geru ineerd. De totale schade werd geschat op ongeveer f 10,000 Landsmeer is een kleine gemeente die niet in staat wa^ de slachtoffers financieel voldoende hulp te bieden. 1 Maar reeds denzelfden dag vormde zich een commissie die onmiddellijk een steunactie organiseerde. Bijeen gebracht werd eircca f 7000 van particulieren, het Nat Fonds voor bijzondere Nooden en ook de boeren leenbanken in de omstreken Een blijde dag Vrijdagmiddag heeft de commissie een en ander aan de betreffende pluim veehouders overgedragen Een der pluimveehouders1, de heer A Lemke, heeft daarbij, mede namens de anderen op treffende wijze woorden van dank gesproken prins bernhard brengt onverwacht bezoek op falster. Prins Bernhard heeft Woensdag, naar de „Berlinkske Tidende" meldt, een onaangekondigd en daardoor ge- heel onverwacht bezoek gebracht op FEUILLETON. Naar het Engelsch. 22.) „Nu, ik zal u de historie vertellen als gij het verkiest," zeide Roland, „maar ik waar schuw u dat zij niet veel te beteekenen heeft. Ik kan niet veronderstellen dat een van u allen veel belang stelt in rechtszaken, maar het geval waarvan ik spreken zal maakte in der tijd nog al sensatie. Ik was een paar jaar geleden te Londen, voor zaken. Terwijl ik mij in de stad bevond, nam ik de gelegenheid waar om aan de Bank credietbrieven op te nemen voor Konstantinopel en andere plaat sen die ik wenschte te bezoeken. Ik bleef niet langer dan vijf minuten aan het bureau, maar terwijl ik met een van de klerken stond te praten, trad er een man binnen, en kwam vlak bij mij staan terwijl hij een wissel ver toonde van tachtig pond en het geld in ont vangst nam. Hij had het air van een gewezen livreiknecht. Ik verliet de Bank dadelijk na hem, en volgde hem toen hij een steeg insloeg die naar de Temple leidde, waar ik ook toe vallig wezen moest. Aan het eind van de steeg wachtte een forsch man met zwarte knevels den ex-livreiknecht op, greep hem bij den arm en vroeg„Is het gelukt „Ja," antwoordde de ander, en stak de hand in zijn broekzak, waarin ik hem met geld hoorde rammelen. Ik had hem aan de Bank het goud dat hij op zijn wissel ontvangen had in dien broekzak zien steken. „Gij hadt niet zoo op mij behoeven aan te vliegen," zeide hij eenigszins gebelgd „ik was niet van plan er mede op den loop te gaan." De man met de zwarte knevels had opgemerkt dat ik cp hen lette, en mompelde iets wat blijkbaar beteekende dat zijn kameraad zijn mond moest houden daarop gingen zij een ande ren kant uit als ik. Ik vond die manier om een wissel te inkasseeren nog al zonderling, het Deensche eiland Falster. Terwijl Prinses Juliana en Prinses Beatrix te Heiligendam bij Warnemunde vertoef den, maakte Prins Bernhard een uit stapje naar Denemarken met dei ,/Piet Hein." In volle zee stapte de Prins over in zijn motorbootje, alleen vergezeld van een matroos, en terwijl de „Piet Hein' in de haven van Gedser aanlegde, voer de prins naar Nykobing op Falster en huurde daar een auto naar Ourupgaard. Hier trof hij even wel niemand thuis, daar graaf en gra vin Ahlefeldt met hun gasten naar Boto waren gegaan om te baden. De prins zette de reis naar Boto voort en des middags kwam het heele gezel schap te Gedser aan, waar enkele le den van het gezelschap mee aan boord van de „Piet ITein" gingen naar War nemunde terug. Plet Prinselijke jacht was vergezeld van 'n Duitsche politie-patrouilleboot. AUTODIEF HAD TEGENSLAG. Nieuwe wagen reed slechts 40 K.M. Voor een perceel in de Apollohal te Amster dam verdween dezer dagen een gloednieuwe auto. De wagen verdween zoo spoorloos, ge luidloos en onopgemerkt, dat de eigenaar er beduusd van opkeek. Enkele dagen geleden kocht hij de auto en het aantal kilometers, dat hij er zelf van ge profiteerd had, was minimaal. Men rijdt een fraaien, nieuwen wagen bedaard in en be studeerd den snelheidsmeter alsof de pols van den dierbaren patiënt. Mevrouw keek boven uit het raam, zag de glanzende auto en wandelde toen achter haar echtgenoot de trap af. Toen meneer beneden was en de voordeur opende was de auto weg De verbazing over die verdwijning duurde slechts kort. Op hetzelfde oogenblik naderde een kennis, die de auto reeds kende. Uw wagen reed juist in de Noorder Am- stellaan. Dit gaat dus richting het Gooi of Utrecht in. 1 De eigenaar greep naar de telefoon enl belde naar de autozaak, waar de wagen ge- kocht was. Een vertegenwoordiger haalt een i soortgelijken wagen van stal, maar die reeds I ingereden was en zette koers naar den be- faamden uitvalsweg. Bij den Omval had hij reeds een groot aantal wagens gepasseerd, buiten de kom ging het in razende vaart naar Diemen, Muiden en verder. Nimmer zou de achtervolger in staat ge- weest zijn den dief te achterhalen, indien niet de auto was afgesteld op een maximum snel heid van veertig kilometer met het oog op het inrijden. De eene auto na de andere werd ingehaald. Nog steeds zag men den gezochten wagen niet. Eindelijk Bij Naarden doemde de glim mende carrosserie op. Nu was het pleit ge wonnen, de dief reed waardig en langzaam. Natuurlijk. Veertig per uur, sneller ging een maal niet. maar dacht er niet verder over na. Doch drie weken later bevond ik mij weder aan de Bank om mijne geldzaken verder te regelen, en nu vernam ik dat die wissel van tachtig pond, die men geïnkasseerd had terwijl ik er bij stond, valsch was en dat zij aanleiding gegeven had tot de ontdekking van eene reeks van de meest brutale bedriegerijen, waarvan men de daders nog niet op het spoor was ge komen. „Zij hebben zich op eene slimme wijze buiten schot weten te houden," zeide de klerk „de wissels blijken allen vervaardigd te zijn door denzelfden persoon, maar drie of vier man schijnen gebruikt te zijn om de handteekeningen van eenige onzer principa len machtig te worden. Geen twee wissels zijn door denzelfden man vertoond dat is het moeilijke voor de politie zij weten niet welken troep zij voor hebben." „Niet vroeg ik„nu, ik denk dat ik de politie op heü spoor kan helpen." En toen vertelde ik de ontmoeting met den man met de zwarte kne vels. De heer Lansdell hield op om adem te schep pen, en wierp tegelijk een blik op Isabella. Zij was zeer bleek, en staarde hem ademloos aan. „Dwaas romanesk klein ding," dacht hij, „om zich zoo aan den indruk van het oogen blik over te geven." „Gij begint interessant te worden, Roland," zeide lady Gwendoline. „Ga voort als 't be lieft." „Het gevolg van mijne mededeeling was, dat ik denzelfden dag, 's avonds om acht uur, een klein man in een peper-en-zoutklevrigen jas in mijn hotel voor mij zag staan, die mij nauwlettend afvroeg al wat ik van het in kasseeren van den wissel wist. „Denkt gij dat gij dien man met de zwarte knevels zoudt herkennen vroeg hij. „Bepaald." „Zoudt gij er een eed op kunnen doen als het noodig was „Met genoegen." Hierop vertrok de politiebeambte, maar den volgen den dag kwam hij terug om mij mede te dee- len dat hij den man op het spoor meende te zijn hij wist echter hoegenaamd geen her kenningsmiddel, want het uiterlijk van den man was hem volstrekt onbekend. De troep Wilt U een heerlijke Vacantie tocht Dan een meerdaagsche reis van het REISGIDSEN GRATIS VERKRIJGBAAR. Reisbureau W.A.C.O. HOORN, Breed 75. Tel. 184. had lont geroken, en men meende dat zij zich allen naar Liverpool begeven hadden om naar Amerika te ontsnappen met een boot die den volgenden morgen om acht uur zou afvaren. De politiebeambte had dit even te voren vernomen en kwam mijne hulp inroe pen. Het resultaat was dat ik mijn overjas aantrok, en met den man naar het station reed met het plan om hem te helpen zoo veel ik kon. Het was het eerste avontuur dat ik ooit in mijn leven gehad had, en ik ver zeker u dat ik er genot in vond. „Wij reden met den sneltrein naar Liver pool, en kwamen er aan in het holle van den nachten den volgenden morgen vroeg smaakte ik het groote genoegen, om mijn be kende met de zwarte knevels aan te wijzen op het oogenblik dat hij op de boot stapte, die hem naar New-York zou brengen. Woest keek hij om zich heen doch toen hij de sterke politiemacht zag, ging hij gewillig met hem mede, verklarende dat het stellig eene vergissing was, die aan het politiebureau wel zou worden opgehelderd. Ik keerde met een lateren trein terug, zeer tevreden over! mijn avontuur. j „Ik was echter minder tevreden, toen ik bemerkte dat mijne tegenwoordigheid ver-j eischt werd bij voorloopige verhooren enj openbare zittingen, die niet minder dan vijf( dagen duurden en waarbij de advokaten van clen beklaagde met de meest verrassende vra' gen deden, of ik gewoon was om in mijn vrij - en tijd de politie een handje te helpen; of ik aan de academie gedropen was of ik bijziende was, en zoo voorts. Maar hoe las tig zij het mij ook maakten, ik bleef er bij dat de gevangene die voor de balie stond, gewoonlijk bekend onder den naam van Jack de schrijver alias mijnheer Jack, alias een aantal andere namen die ik geheel vergeten ben, niemand anders was dan de man die den gewezen livreiknecht vlak bij de Temple ontmoet had. Mijne getuigenis was slechts een enkele schakel in een lange keten, maar ik vermoed dat zij mijn vriend met de zwarte knevels veel kwaad deed, want toen hij en twee van zijne medeplichtigen hun Even buiten Naarden suisde de verkooper den dief voorbij hij stopte op eenigen af stand, hield den anderen wagen tegen en haalde den dief er uit. Een zonderling tafereel. Eenige automobilisten en fietsers zagen een zeldzaam tafereel op den rijksweg. Zij aan schouwden, hoe de winnaar van de race den bestuurder van een voorname auto in den kraag; greep, hoe uit de eerste auto nog een heer stapte, die verontwaardigd op den ach ter zijn stuur vandaan gesleurden jongeman toestapte en hem oorvijgen gaf. Pats Pats Zooiets komt weinig voor op een rijksstraat weg en de scene trok natuurlijk veel belang stelling. Jou leelijlce dief in mijn mooie wagen Pats herhaalde de heer, die de eigenaar was en na deze laatste op den rijweg spelende acte gingen de drie personen naar het politiebu reau van Naarden. De dief, nog steeds bij den kraag gehouden ;de eigenaar, nog steeds in hooge mate verontwaardigd sluit uw wagen af, automobilisten de kordate auto-verkooper als een volleerd brigadier een barsch gezicht den „arrestant' in zijn greep. Weldra reden twee gelijke auto's elk be stuurd door hem, die daartoe gerechtigd was, terug naar de hoofdstad. Slechts de dief bleef achter op het bureau. hoe warm het is in europa Nu <le- zomer dan eindelijk goed heeft doorgezet en een „tropische hitte ons enkele dagen in haar greep heeft, klaagt men al steen en been In een groot deel van Europa is het echter niet anders, ja zelfs nog erger In Polen bijvoorbeeld gaat de hooge temperatuur gepaard met onweders, van een ongekende hevigheid. De ge volgen daarvan zijn niet uitgebleven. Donderdag werden er totaal|26 perso nen door liet, hemelvuur getroffen; op 85 plaatsen brak brand uit. Vrijdag is bet er al niet anders geweest.. In 't district; ITorochow sloeg- de bliksem te midden van een groep van tien perso nen. Vijl' menseden lieten het leven, -de anderen moesten met zware verwon dingen worden weggedragen De hoogste temperatuur is in Spanje geregistreerd; in een hitte van 113 gra den Fahrenheit vechten er roode- en witte legers, die sl.rijdensmoe zijn Boven liet Zuidwesten van Engeland en Wales ratelen liaast ononderbroken de donderslagen en gutst het lauwe lie meiwater in stroomen neer In de Londensche dierentuin heeft zich een droevig tooneeltje afgespeeld. Een 25-jarige grijze beer. Jack ge naamd, een kolos van bijna tien voet hoog, heeft de hittegolf niet overleefd. In 1916 deed hij zijn intrede in de Lon densche Zoo, thans is hij onder de warmte bezweken. Daarmede is een zeldzaam exemplaar voor dezen dieren tuin verloren gegaan Oef, wat is het warm! Dezelfde klacht vonnis ontvangen hadden twintig jaar tuchthuisstraf keerde hij zich naar mij toe, en zeide „Ik koester geen wrok tegen een van de heeren rechters, hoewel mijn vonnis niet zacht is, maar wanneer een ellendige fat zich met zaken bemoeit die hem niet aan gaan, dan verdient hij dat hij zijn loon krijgt. Als ik ooit levend uit de gevangenis kom sla ik je dood „Hij schudde zijn vuist tegen mij terwijl hij dit zeide. De woorden hadden zoo veel niet om het lijf, maar er lag veel in de manier waarop hij ze uitsprak. Hij trachtte meer te zeggen, en hijgde naar adem, terwijl zijn ge laat doodelijk bleek zag, maar de gerechts dienaars trokken hem voort, en ik zag hem niet weder. Maar als hij ooit levend uit de gevangenis komt, geloof ik vast en zeker dat hij zijn woord zal houden." „Izzie," riep George Gilbert op eens „wat scheelt er aan Al de sensatie van het verhaal van den heer Lansdell ging verloren want op dit oogenblik wankelde Isabella en viel langzaam achterover op het gras in zwijm de dokter doopte dadelijk zijn hoed in het bassis en sprenkelde het water in het gelaat zijner vrouw na eenige oogenblikken sloeg zij we der langzaam de oogen op, en staarde om zich heen. „Zeide hij dat vroeg zij, „zeide hij dat hij hem dood DERTIENDE HOOFDSTUK. De eerste waarschuwing. Mevrouw Gilbert kwam spoedig weer uit hare flauwte bij. Zij was geschrikt door het verhaal van den heer Lansdell, zeide zij, en de warmte had haar duizelig gemaakt. Zij zat zeer stil in de receptiekamer, met de weezen aan haar zijde, terwijl Bruintje werd opge tuigd. Lady Gwendoline vertrok met haar vader na mevrouw Gilbert vrij koel goeden dag ge zegd te hebben. De dochter van den graaf van Ruysdale had niets op met flauwten en der gelijke vertooningen, zoo als zij dit verkoos te noemen. „Als die vrouw ongetrouwd was," zeide zij tegen haar vader terwijl zij naar huis reden," zou ik denken dat het haar te doen was om Roland's attentie te wekken. Wat kan hem toch bewogen hebben dm die menschen op Mordred te noodigen De man is een sul en de vrouw een onnoozel schepsel, naar wie men niet omziet behalve als zij ver kiest flauw te vallen. Zulke schepsels vallen altijd flauw of krijgen het op haar zenuwen bij iedere mogelijke gelegenheid." Maar gedroeg lady Gwendoline zich onvrien delijk jegens de doktersvrouw, Roland daar entegen was overmatig bezorgd en voorko mend. Het was zijne schuld, zeide hij, geheel zijne schuld, dat mevrouw Gilbert eene flauw te had gekregen, hij zou het zich nooit ver geven dat hij haar in de blakende zon had laten staan, terwijl hij die dwaze geschiede nis vertelde. George echter reed in eene opgeruimde stemming met zijne vrouw huiswaarts hij betuigde dat hij zich uitstekend geamuseerd had, maar Isabella was zeer stil en afgetrok ken, en verklaarde toen George haar naar de reden daarvan vroeg, dat zij zich erg ver moeid gevoelde. Ach, hoe ledig scheen haar de wereld toe na dat bezoek op Mordred Priory! Zij deed geene poging om het beeld van den heer Lansdell uit haar geest te verban nen. Als zij het noodzakelijke van dien stap had ingezien was zij er misschien toe over gegaan. Maar zij dacht dat hij vertrekken zou, en dat alles weer tot het oude zou terugkee- ren. (Wordt vervolgd.) IN VIER BLADEN ADVERTEEREN VOOR EENMAAL BETALEN Wieringermeerbode. Wieringer Courant. De Polderbode.

Wieringer courant | 1938 | | pagina 1