/AMESfcRUBRIEKr^i W II ÜM Jeugdig-kleedende modellen Jurken voor schoolmeisjes Moderne gordijnstoffen Ons Pafronenlioekje HET BESTELLEN VAN PATRONEN. Patronen van in deze rubriek voorko mende genummerde model]en zijn op aan vraag te verkrijgen bij „Het Practisch Mo deblad" Postbus 36, Den Haag. Postreke ning 203203. De prijs der patronen bedraagt indien niet anders staat aangegeven, f 0.58. Betaling reeds vooruit, in postzegels, per giro of per postwissel. Zelfs al vordert de zomer reeds een flink eind, dan zullen de meeste dames en jon ge meisjes nog niet gaarne afstand willen doen van de bedrukte katoenen, linnen, piqué en kunstzijden japonnen. Men ziet deze weefsels zelfs nog in de maand Sep tember dragen, hetgeen heel goed mogelijk is enwel om de eenvoudige reden, dat zij lang niet zoo koud zijn als voile en kunst zijden georgette, dat men trouwens heel weinig heeft zien dragen gedurenden den afgeloopen' zomer. Verder is het dragen van deze weefsels ook mogelijk, omdat men meestal met een mantel uitgaat in den na zomer, deze althans mede neemt. De vele koude dagen in Juli hebben ons trouwens evenmin ontmoedigt en we zijn de zomer- sche weefsels ondanks de sombede luchten trouw gebleven. Van de wijze, waarop een of ander materiaal bedrukt is, hangt of welk model we zullen kiezen, dat sportief of meer gekleed zal zijn. Strepen bieden vele mogelijkheden en kunnen zelfs in dien zij niet te forsch zijn ook door meer gezette dames gedragen worden, echter nimmer in de breedte verwerkt, steeds ver ticaal of schuin. De persoonlijkheid en het figuur der draagster spelen steeds een groo- te rol bij de keuze van het model, de gar neering, kleur en stof. Sommige dames zien er vlot uit in een sportief costume, dat weer in het geheel niet past bij een ander, die meer een gekleed geheel noodig heeft om een geslaagden totaal indruk te geven. Zeer nieuw zijn de strepen, die van bloe men of andere motieven in frissche kleu ren worden samen gesteld, terwijl het be scheiden moesje zich onvermoeid weet te handhaven en steeds aardig kleedt. Beide laatst genoemde imprimé's geven de schets der jongedames te zien (links). De eerste heeft de zeer veel toegepaste hoekige halslijn te zien, die afgebiesd is met een effen kleur en een opgeknipte rok iimteert. De gemoesde japon is tweedee- lig en het bovendeel is een weinig gecom pliceerder, door de opgestikte voorstukken. Een hoogsluitend kraagje werkt deze half af, terwijl in het midden een lange rij knoopen te zien is. Glad, tweebaans rokje. De dessins voor de katoenen weefsels bieden al niet minder groote verscheiden heid dan die, welke de zijden stoffen te zien geven. Bijzonder veel zorg is aan de ontwerpen besteed en tevens aan de sa menstelling der kleuren, die, hoe gewaagd deze soms lijkt, toch geslaagd blijkt te zijn. Geometrische motieven zien wij veel minderen dan de kinderen Flora's in al hare frischheid, zoowel de eenvoudige veldbloemen vragen onze aandacht als viooltjes, rozen, margarieten, orchideeën e.a. Toch nemen ook de effen kleuren nog een groote plaats in en doen veelal rustig aan, temidden van de vele imprimé's. Donker blauw speelt een groote rol, doch wordt fleuriger door het aanbrengen van lichte garneeringen. Een bijzonder practische dracht blijven de effen linnen, zijden of wollen japonnen, die een laag uitgesneden hals hebben en mouwloos zijn. Men kan er kanten of be drukte zijden blouses onder dragen, het geen zeer gekleed staat. Onz° schets rechts geeft hiervoor een ontwerp met opgestikte, lange banen aan de voorzijde en knoopen over de geheele lengte. Links een gestreep te japon met gedeeltelijk opgestikte plooi aan vóór- en rugzijde en een ritssluiting aan den zijkant. Zeer modern en tevens gedistingeerd zijn modellen van effen materiaal, zooals de japon onderaan, die een vest heeft in ova len vorm, dat met smalle plooitjes gestikt is. De mouwen hebben aangeknipte schou- derreepen, terwijl de hals is afgewerkt met een ronde bies. Zorgende moeders heb ben zich steeds het hoofd te breken met het uitden ken van nieuwe modellen voor jurken voor nare schoolgaande dochters. De waschbare weefsels, waar onder wij niet alleen ka toen, doch ook flanel ver staan vragen voorloopig nog de aandacht, doch daarnaast zijn er nog ver schillende fantasiestoffen, zoowel effen als met .Streepjes, ruitjes of moes jes, die in aanmerking ko men. Korte mouwtjes hand haven zich ook nog voor de komende maanden, Ter wijl op kille dagen een tricot vest gedragen wordt met lange mouwen. Waachstoffen zijn wel bijzonder practisch voor de jeugd, te meer, waar (te kleuren der moderne ook bestand zijn &X ah lucht. Hap- De bekleeding der vensters n.1. de gordij nen kan men inderdaad als een troetelkind der meeste huisvrouwen beschouwen. Veel hangt er van af welke materialen men hier voor kiest en een ietwat stemmig interieur kan zeer veel opgehaald worden door de juiste keuze van gordijnen. Weet gij, dat tevens het aanzien van de vensters van den straatkant af, een soort visitekaartje van de huisvrouw beteekent? Het is ons meermalen overkomen, dat wij ons in een zeer eenvoudig gemeubileerde sa lon, huis- of studeer-kamer bevonden, doch dat de wijze waarop de ramen bekleed wa ren ons buitengewoon verrastte, zoowel wat glas- of afsluitgordijnen betref. De laat ste in een sprekenden, doch warmen toon voor een modern interieur, doch ietwat ge- temperder, waar men nog geen afstand ge daan heeft van oude, vertrouwde meubels. De glasgordijnen geven soms de sensatie van zomersche blijheid door de frisch be drukte motiefjes en sprekende kleuren. De meeste dessins zijn aan de natuur ont leend zoowel aan de eenvoudige veldbloe men als aan de gekweekte en steeds doen ze even aangenaaam aan, omdat ze de toe wijding verraden, waarmede de ontwer pers bezield zijn geweest. Nu eens ziet men de kinderen Flora's op keurige afstand in lange rijen, dan weer is het alsof een goe de fee met milde hand de bloemen over de wazige weefsels uitstrooide. De tentoonstelling, welke het afgeloopen jaar te Parijs gehouden werd, heeft bui tengewone mooie mouseline en andere dun nen gordijnstoffen te zien gegeven, welke ontworpen waren door Paule Marrot, die haar liefde voor de natuur uitte in haar ar tistieke producten. De bloem was steeds haar „leid"-motief en de fond der weef sels nu eens wit dan weer moiré, soms bleu in alle nuanceeringen tot nachtblauw toe; voor glasgordijnen zijn 't steeds de wazige weefsels, die de aandacht vragen als voile, organdie, marquisette, mouseline, doch voor overgordijnen heeft men thans een geheel andere keuze dan voor jaren terug. Vroe ger zag men vrijwel uitsluitend zware meu belstoffen, die ten overvloede nog gevoerd werden, terwijl mevrouw mot maar al te gaarne in de ruime draperieën haar eitjes deponeerden tot schrik der huisvrouw. Men zich thans nog wel pluche overgordijnen, doch véél meer dan vroeger valt de keuze op chintz, cretonne en linnen, weefsels, die niet alleen echt zijn, doch tevens het groo te voordeel hebben, dat zij gewasschen kun nen worden. Cretonne neemt vooral in de Engelsche huizen een groote plaats in en men gebruikt dit dankbare materiaal niet alleen voor gordijnen, doch bekleedt er tevens fauteuils mede. Losse overtrekken hiervan zijn vooral zeer practisch over leeren fauteuils, die hun frissche aanzien verloren hebben. Niet al leen in woon- en zitkamer maken we dankbaar gebruik van cretonne en chintz, doch ook voor slaap- en kinderkamers. De motieven en tevens de kleuren zullen zich wijzigen naar galang van het doel en zul len daarom voor de laatste licht en vroolijk zijn. Voor kinderkamers zijn alleraardigste motieven ontworpen, bloemen, vogels en andere dieren, poppetjes, molentjes, boerin netjes en nog veel meer. We zagen een al leraardigste kinderkamer, waarvan de gertjes, die mouwloos zijn en een diep uitgesneden vierkante of ronde hals heb ben met opgestikte biezen afgewerkt, blij ken in de practijk zeer geschikt te zijn, aangezien men er blouses onder kan dra gen en eventueel op koude dagen een jumper over de overgooier. Neutrale kleu ren zijn het meest geschikt, terwijl don kerblauw wel altijd vele combinaties mo gelijk maakt. Pofmouwtjes met een strook je afgewerkt zijn altijd aardig, doch voor: de warme dagen die nog zullen komen is een jurk met aan de pas geknipte mou wen vlug gemaakt. Steeds aan te jeveien is om een extra lapje stof te nemen b.v. een halve meter, om te gebruiken, indien er een of ander vermaakt moet worden of wel als er onverhoopt een scheur of haak in een baan of mouw komt. Derge lijke extra stukjes goed van waschbare materialen wascht men eenige malen met de jurk mede om eventueel kleurverschil te voorkomen. Zoomen worden breed, liefst dubbel genomen en met de hand genaaid. Onze schetsgeeft een vijftal jurken voor kleine en groote meisjes aan, die eenvoudig van model zijn en aardig kleeden. raamgordijnen met zacht-geel cretonne wa ren mét paradijs en andere vogels versierd, hetgeen eveneens gebruikt was als afslui ting van de speelgoedkast en aan hoofd en voeten einde van het Engelsche ledikant, terwijl de vloerbedekking van mat blauw linoleum enkele ingelegde dierenfiguren had. o.a. een giraffe, een hond en een oli fant, hetgeen buitengewoon, origineel werkte. De figuren worden geteekend en uitgesneden in het linoleum en op de zelfde groote nagesned° i en ingeplakt van zacht bruin of andere kleuren. Een idee, dat onge twijfeld navolging zal vinden voor ieder, die gaarne een apart aanzien aan een kinder kamer wil geven. Het schetsje, dat wij hier weergeven be treft gordijnen voor een uitgebouwde ka- maree, met een breed raad. We hebben hiervoor een gekleurd moesje aangegeven en levens hoe de verdeeling der gordijnen kan zijn. Cretonne is hier evenals Chintz zeer geschikt voor, temeer, daar men dan tevens vcor stoel en lamp dit materiaal kan verwerken. CASTOROLIE VOOR LEDER. Leder overtrekken van stoelen houden het veel langer uit en zien er veel mooier uit wanneer deze zoo nu en dan met castor- olie ingewreven worden. De olie moet goed ingewreven worden, maar het mag niet te dik op de oppervlakte liggen, want dan zal de olie veel stof opzuigen. Ook boeken met leeren ruggen kan men op dezelfde ma nier behandelen. Leder bevat van nature olie. maar mettertijd droogt dit uit en het is dus goed leder met castorolie te „voe den". VLIEGEN IN HUIS. Iedereen beschouwt vliegen als kwel geesten, die zooveel mogelijk verdreven moeten worden. In de keuken kunnen zij veel onheil stiohten, doordat zij schadelijke kiemen op levensmiddelen overbrengen, zelfs leggen zij hierop vaak eitjes. Zij loo- pen over tafel, borden, kopjes, broodplank, in de suikerpot, in één woord, zij strijken néér waar het hun goed dunkt. 's Winters moet men de enkele overblij vende vliegen verdelgen, want deze dragen er zeer veel toe bij, dat straks een heel na geslacht het menschdom hindert. Kunnen volwassenen nog alles in het tverk stellen om deze ongewenschte gasten te verdelgen, iets anders is het met babies, die soms op hoogst onaangename wijze ge plaagd worden door een vlieg, die zich in de wieg, het bedje of de wagen bevindt. Deze vliegt voor hun oogjes heen en weer, danst op hun wangetjes en doet de klein tjes veel overlast. De zuigeling kan slechts door schreien uiting geven aan zijn ont stemming en bemrekt de moeder de oorzaak van het leed, dan zal zij de vlieg verja genvoor enkele oogenblikken. Om dit alles te voorkomen zal men ver standig doen een groot stuk tulle zóó te spannen, dat de indringer geweerd wordt. Men voorkomt niet alleen dat de baby niet gehinderd wordt, doch tevens, dat ziekte- kieemn op hem worden overgebracht. Gazen horren of deuren zijn onmisbaar in kamers, waar kinderen slapen, zoodat men toch frissche lucht kan doen toetreden, zonder dat vliegen of andere schadelijke insecten binnen kunnen komen. DAMESSCHORTEN. Prijs per stuk 0.30 4- 0.05 voor adm.- en verzendkosten. Succespatroon 2032. Huishoudschortje van linnen of katoen met stipjes met ronde halsuitsnijding en aangeknipte schouderband, die aan de voorzijde worden opgeknoopt. Patronen in de maten 4042 4446., Succespatroon 3334. Gekleed batisten schortje met versiering van Valenciennes langs omtrek. Aan de schouders wordt een rond rugcluk ge knipt, dat om de hals aansluit. Patronen in de maten 4042—4446. Succespatroon 3455. Cretonne middagschort bestaande i-it aansluitend bovenstuk aan voor- en rug zijde, waar een knoopsluiting is. Het on dergedeelte is ruim en naar verkiezing kan men over de lengte smalle nervures stikken. Patronen in de maten 1046. Succespatroon 3057. Prijs 30 cent 5 ct. voor adm.- en verzendkosten. Eenvoudig, doch gekleed model voor den middag met afkleedende vierkante halslijn. Ingehaalde ruimte op de schou ders, die men echter ook kan verwerken in eenige postuurnaden. Halflange aan sluitende mouwen. Doorloopende midden voorbaan van waaraf de ceintuur komt, die op den rug gestikt wordt. Ben. stof pl.m. 4 M. Patronen in de maten 464850 en 52. BON VOOR GOEDKOOPE PATRONEN. Op te zenden aan „Het Practisch Mode blad", Postbus 36, Den Haag, giro 203203, NAAM STRAAT -. PLAATS Patroon NoMaat Hierbij ingesloten aan postzegels. Indien u tevens het laatste nummer van „Het Practisch Modeblad" wensoht te ont vangen gelieve u 10 cent extra in te slui ten. (Postzegels liefst van J.J, 5, 10.

Wieringer courant | 1938 | | pagina 4