'AME5 RUBRIEK Namiddagjaponnen voor gezette dames Middagjurken voor jonge meisjes Ons Patronenhoekje HET BESTELLEN VAN PATRONEN. Patronen van in deze rubriek voorko mende genummerde modellen zijn op aan vraag te verkrijgen bij „Het Practisch Mo deblad" Postbus 36, Den Haag. Postreke ning 203203. De prijs der patronen bedraagt indien niet anders staat aangegeven, 0.58. Betaling reeds vooruit, in postzegels, per giro of per postwissel. Men treft zeer vele dames aan, die om streeks veertig-jarigen leeftijd bemerken, dat hare vormen ronder worden, om nu eens niet het woord „gezetter" te gebrui ken. Wij laten in het midden of velen niet kunnen voorkomen, dat zij zelfs „dik" wor den, doch constateeren alleen het feit. Bepaalde modellen komen voor dit gen re figuren in aanmerking, evenals meer gedekte kleuren en zeer zeker zwart en donkerblauw. Het is overigens natuurlijk een kwestie van smaak, alhoewel men niet behoeft te vreezen, dat beide laatste kleu ren „oud" behoeven te maken. Men ziet ge noeg jonge en slanke vrouwen, die bij voorkeur zwart en zwart-wit dragen, doch zooals gezegd, dit is een kwestie van smaak en zelfs bij maat 52 kan men ook groen en bruin dragen, terwijl voor oudere dames paarsachtig blauw (prune) zeer ge schikt is. Alleen de kleur brengt echter nog niet het gewenschte effect n.1. de af- kleedende lijn, waartoe de structuur van het weefsel en het model ook moeten bij dragen. Vele materialen, die in nazomer en begin herfst gedragen worden zijn min of meer glad en bijzondere effecten worden verkregen door het inweven van doffe of glimmende draden, waardoor een meer le vendig dan wel stemmig effect wordt ver kregen. Men bereikt hierdoor, dat de ver scheidenheid van weefsels veel variatie ver toont in kleur en uitvoering. Bouclé-rever- sible, als menging van kunstzijde en wol, is een materiaal, dat een toekomst tege moet gaat, terwijl men ook kunstzijden an gora heeft, dat het karakter van tricot weefsel is, dat zich zoo goed voegt, ziet men in wol en zijde, ook gemêleerd en dit mooie materiaal maakt steeds groo- tere veroveringen, aangezien het een weefsel is, dat zich zoq goed vogt. Men heeft er verschillende variaties in en sommige weefsels toonen overeenkomst met het linnen weefsel, terwijl anderen motiefjes te zien geven, die meermalen zeer apart werken. gelief geweven dessins in jersey zijn nieuw en zeer geschikt voor middagjapon nen, evenals fijne streepjes in de lengte, die echter ook diagonaals gewijze ver werkt kunnen worden. De modellen op nevengaande afbeelding doen zien op welke wijze effecten worden verkregen, die zeer gurtstig ten opzichte van de „lijn" werken en aldus moeten af- kleeden. Wij willen in dit verband enkele details noemen, waarmede rekening ge houden dient te worden en dan dient in de eerste plaats aandacht aan de hals besteed te worden. Zelfs indien men gaarne een smal kraagje heeft, dan dient de keus niet te vallen op een rechtstaand noch op een plat omliggend model, doch op een, waar bij het mogelijk is, een bescheiden punt vorm aan te geven (middelste, staande fi guur). Deze japon werkt trouwens toch zeer voordeelig, door de hoog opgeknipte middenibaan, die met een punt oploopt, ter wijl een weinig ruimte de stof vloeiend over de buste doet vallen. 5 4-8 kleede model rechts, dat gemaakt is van een zeer smal ingeweven z.g. naaldstreep je, schuin geknipte voorpanden aangeeft, die van elkander staan op taille-hoogte en opgeknoopt worden op de rok. Geheel apart is een wollen jersey japon met schuine lijnverdeeling, tusschen baan aan voorzijde en eenige ruimte boven de schuine, naad aan zijkant. Als versiering aan den hals wordt een mooie clips of broche gedragen. De verschillende modellen, die wij op deze schetsjes aangegeven hebben zijn niet alleen voor gezette, doch zelfs voor dikke dames geschikt, die in de grootste maten vervallen en slechts met veel moeite con fectie kunnen koopen. Juist omdat in de maten 50 en 52 betrekkelijk weinig keus is, koopt men meermalen iets, dat niet voor 100 pet. in den smaak valt. Verstandi ger is het daarom een patroon naar maat te bestellen en de japon zelf of door een huisnaaister te laten naaien. Men is dan tevens vrijer in de keuze van garnee ring en kan aan het geheel een persoonlijke noot geven. Spits toeloopende vesten, hetzij van kant or georgette b.v. met een smalle ruche langs de zijkant kleeden eveneens af. Links ziet men hoe de kantgarneering zich her- hatsat op de mouw, terwijl het zeer ge- Ingehaalde ruimte en plissé's worden voor jonge meisjes jur ken zeer veel aangewend, omdat deze, de veelal te slanke figuren, wat vullen. Ook in nazomer en herfst zal men nog niet gaarne afstand doen van de bedrukte zijden weefsels, terwijl ook effen veel gekozen wordt. Deux pièces als het middelste ontwerp aan geeft blijven zich handhaven. De plissé's worden gedeeltelijk dicht langs de vouw opgestikt, waar door zij niet te breed om de heu pen vallen. De aansluitende blouse sluit op zij met een lange rij knoopjes en lusjes, die men echter ook kan vervangen door een ritsslui ting onder en boven de taille lijn. Men kan echter inplaats van deze zijsluiting ook een split op den rug maken. Rechts een jurk met schouder stukken en lange banen, die aan bovenkant ingehaald zijn, terwijl de ruimte om het middel met een ceintuur bijeen wordt ge houden. Sluiting met glazen of andere sierknoopjes. Links een bedrukt zijden jurk je, dat ingehaalde ruimte aan geeft aan beide kanten van het ingeknipte voorpand. Tomaten gezond en smakelijk In nog veel te weinig gezinnen eet men tomaten, die niet alleen zeer smakelijk zijn en op verschillende wijze toebereid kun nen worden, doch ook veel vitaminen be zitten. Gevulde tomaten worden op een bedje van gele slablaadjes opgediend öf als ze warm zijn alleen met een rand van sla. Voor het vullen wordt het bovenste kap je afgesneden en het inwendige met een theelepeltje uitgeschept, daarna bestrooid men de holte met peper en zout en plaatst de tomaten bakjes op een schotel pl.m. een uur vóór men ze vult. Voor tomatensla worden de schillen verwijderd, hetgeen ge makkelijk gaat, indien men ze eenige mi nuten in kokend water legt. De schil is vooral voor zwakke magen moeilijk ver teerbaar. De pulp van uitgeholde tomaten wordt, indien deze niet bij de vulling wordt ver werkt, gebruikt voor soep of saus. Voor de koffietafel kan men de tomaten op eenvoudige wijze vullen, door er een mengsel van overgebleven groenten in te doen, een fijn gesneden aardappel en ge snipperd uitje, aangemaakt met olie en ci troensap of mayonaise. Smakelijk is het een groote tomaat aan kleine stukjes te snijden en even te smoo- ren in een stukje boter met fijn gesnip perd uitje, daarna twee of drie goed ge klopte eieren toevoegen, peper en zout naar smaak, eventueel nog wat boter in de pan doen en de eieren roerende laten stollen en warm opdienen. Aan dikke plakken gesneden tomaten in warme boter of met blokjes spek en een uitje gebakken, zijn heerlijk op de boter ham. Men kan ze ook als garneering ge bruiken voor karbonade of als voorgerecht op warme toast presenteeren. Tres, Soutrache enz. Een zeer veel toegepaste garneering is tres in alle kleuren en breedten, hetgeen zoowel op mantels als japonnen in rechte of grillige lijnen wordt gestikt. Tres zal zelfs de herfstmode beheerschen en daarom geven wij enkele schetsjes van japonnen, die doen zien welke aparte ver niet dit dankbare garneermateriaal kar, krijgen. De beide mantels geven tevens een blik op het genre-modellen, die in nazomer en herfst gedragen worden, terwijl op de bovenste tres of soutaehe, om de, op ori- gineele wijze geknipte, zakken is gestikt. De snit van het onderste manteltje herin nert min of meer aan de mode omstreeks 1900. Een groote verscheidenheid op het ge bied van garneer-artikelen en byoux staat de vrouw ten dienste en hiervan zal zij on getwijfeld gaarne gebruik maken. Angst voor onweder De angst voor onweder is een zeer ver breid lijden, waarmeed kinderen en vol wassenen in dezelfde mate kampen. De kiem wordt daartoe in de prille jeugd ge legd, als de ouders verzuimen de natuur lijke gebeurtenis te verklaren. Het onweder is op warme dagen de noodzakelijke ontspanning voor mensch, dier en plant. Het brengt hun ozon rij ke lucht, daardoor stroomt het bloed na de afmattende hitte weer vlugger door het lichaam, en voelt men zich als het ware geheel opgefrischt. Ook de angst voor het flitsen van den bliksem kan met zachtheid overwonnen worden, daar het vaststaat, dat van een millioen- menschen er slechts 5 van getroffen worden. Heel zelden ontstaat er in de stad brand door het inslaan van den bliksem. Een zame hoeven en vrijstaande gebouwen zijn natuurlijk trefbaarder en moeten van blik semafleiders worden voorzien. Het schijnt noodig te zijn erop te wijzen, dat men het verzoek van de radio-stations om de antenne te aarden, ernstig neemt. Iedere leiding zonder aardaansluiting le vert een onmiddellijk gevaar op. Ook moet men bij onweder niet baden, geen metaal aanraken en niet onder hooge boomen schuilen. Bevindt men zich toevallig bij het uitbreken van het onweer op een landweg, in het bösch of op het veld, dan is het verstandig zich plat op den grond te leg gen. Verklaart men aan de kinderen nu nog dat de bliksem slechts het ontvlammen van een opeenhoping van electriciteit is, en dat de donderslag het gevolg van deze explo sie is, dan zullen zij hun angst al heel spoe dig overwonnen hebben. LEVENSWOORDEN. Als oude menschen hard worden, dan zijn ze de menschen van 't wraakzuchtig verle den, dan zijn ze de afgunstigen van de jeugd. Als menschen oud worden om aan wijsheid te winnen: hoe stil en zacht is dan hun wijsheid! Just Havelaar. DEUX PIECES. Succespatroon 2612. Prijs 30 cent. en 5 ct. voor adm. en verzendkosten. De deux-pièces blijven zich nog steeds handhaven en zijn inderdaad zeer prac- tisch, omdat men bovendeel of rok kan combineeren met andere weefsels en kleuren. Bij dit nodel worden aanvullen de patroondeelen geleverd, zoodat men ook hiervan weer twee japonnen kan ma ken aan de hand van één hoofdpatroon. te, dat als een vest werkt. De hooge hals lijn heeft een ruime strook als afwerking, die zich aan de mouwen herhaalt. Ook van een streepmodel zal dit dessin zeer geslaagd zijn, omdat men deze in verschil lende richting kan bewerken; voor het vest b.v. schuin, evenals voor de voorba nen, voorts horizontaal voor zijstukken en mouwen. Ben. stof. plm. 4 M. van 90 c.M. Patronen in de maten 40-42-44-46. Links een hooge halsafwerking met om liggende kraag en sluiting met groepjes plooien. Lange mouwen. Rechts worden korte mouwen met opgestikte bies gedra gen, terwijl langs hals en voorzijde deze bies zich herhaalt. Opgestikte zakken. Ben. stof 3 M. Patronen in de maten 424446 en 48. SUCCESPATROON 2579. Prijs 30 cent. en {5 ct. voor adm. en verzendkosten. Een bedrukte zomerstof is voor dit mo del gekozen, dat ondanks de eenvoud van het ontwerp toch gekleed is. De schouder- pas heeft een aangeknipt tusschengedeel- BON VOOR GOEDKOOPE PATRONEN. Op te zenden aan „Het Practisch Mode blad", Postbus 36, Den Haag, giro 203203. NAAM STRAAT PLAATS Patroon NoMaat Hierbij ingesloten aan postzegels. Indien u tevens het laatste nummer v%il „Het Practisch Modeblad" wenscht te ont*' vangen gelieve u 10 cent extra in te slui ten. e~ (Postzegels liefst van 1 ys, 3, 5, 10 ol 12 y2 cent, doch niet van öeent).

Wieringer courant | 1938 | | pagina 4