29e JAARGANG DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1938 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN DE DOKTERSVROUW. No. 101 WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG. DONDERDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.25. UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels g 0.50 Iedere regel meer f 0.10 WOENSDAG 31 AUGUSTUS. Meer nog dan in andere jaren zijn vandaag aller gedachten en warme gevoelens uitge gaan naar onze Koningin. Het is toch veer tig jaar geleden, dat Hare Majesteit den leef tijd van achttien jaar bereikte, in welk le vensjaar de Grondwet haar opriep zich te gaan wijden aan de verheven taak het be sturen van ons vaderland. Op dezen jeugdi gen leeftijd hoe weinigen kennen op hun achttiende jaar reeds de zorgen des levens wendde Koningin Wilhelmina zich in een proclamatie tot haar volk, waarbij Zij ver klaarde. dat Zij het als haar levensdoel be schouwde te regeeren zooals van een Vorstin uit het Huis van Oranje wordt verwacht, haar vertrouwen in God uitsprekend en met de bede, dat God haar zou sterken, aanvaardde de jonge Koningin de regeering. Dit ernstige woord maakte op alle vader landers een diepen indruk en gedurende de veertig jaren van haar bewind is onze Ko ningin getrouw gebleven aan haar op acht tienjarigen leeftijd gegeven woord. De hooge opvatting van haar taak is Hare Majesteit in haar prille jeugdjaren reeds bijgebracht door haar onvolprezen moeder Koningin Emma. Met de achtjarige regeering van Koningin Emma als regentes, wordt Nederland reeds een kleine vijftig jaar geregeerd door een F E U I L L ETÖN~ Naar het Engelsch. 32.) Een kreet van diepe ellende barstte van Isabella's lippen. „Gij vraagt mij om met u weg te loopen riep zij uit, Roland aanziende alsof zij niet kon ge- looven, wat hij gezegd had. „Gij vraagt mij om George te verlaten en uw - uw maitres te worden Lady Gwendoline sprak dus slechts de waarheid. Gij be grijpt niet - er is niemand die begrijpt hoe ik u bemin Zij was al sprekende opgestaan en leunde in hevige gemoedsbeweging te gen de brug, bitter schreiende, met het gelaat in de handen verborgen. „Isabella, in 's hemels naam, hoor mij aan Kunt gij aan de reinheid mij ner liefde - de oprechtheid, de eerlijk heid mijner bedoelingen twijfelen. Ik vraag u niet om een ongelijk verbond te teekenen. Geef mij uw leven, en ik zal u het mijne in ruil wedergeven - ie der uur. Wat de meest eischende vrouw van haar echtgenoot kan vorde ren zult gij van mij ontvangen. Het is alleen de vraag of gij mij lief hebt, Isa bella. Gij hebt slechts te kiezen tus- schen mij en den man daar ginds." ,»0, Roland - Roland Ik heb u zoo lief gehad - en gij kondt denken dat ik - O, gij moet mij wel minachten, wel zeer minachten, en mij voor zeer slecht houden, of gij zoudt niet Zij kon niet verder spreken hare el lende over de verloren illusie was te groot. Lady Gwendoline had dus gelijk ge had - dacht Isabella - en het was geen platonische liefde, geene dichterlijke hulde van Roland Lansdell's kant ge weest niets dan het gemeene verlan gen om met de vrouw van een ander weg te loopen. Van het begin tot het vrouw en als eenmaal de tijd zal zijn aan gebroken, dat er sprake zal zijn van troons opvolging, zal het wederom een vrouw zijn, cie ons land zal regeeren. Misschien is het juist wel omdat een vrouw de draagster is van de Kroon, dat ons volk zich zoo hecht verbonden voelt met het Vorstenhuis. Een koning wil men kijke maar eens naar an dere landen wel eens te bruusk ingrijpen in regeeringszaken. Wijlen dr. J. Th. de Vis ser heeft Hare Majesteit in dit verband zoo juist gekarakteriseerd. Hij schreef destijds „Want waarlijk onze Koningin vervulde trouw hare levensroeping. Geheel hare persoonlijk heid teekende steeds de Koningin, die in fiere zelfbewustheid zich het Hoofd der na tie weet, maar tevens hare groote gaven ten dienste van haar volk stelt. Haar streng- constitutioneele zin, gepaard aan een gede gen kennis van al de fijnheden van het par lementaire stelsel, deed haar in staat zijn het schip van staat steeds veilig door de branding te leiden. Bovendien leefde zij steeds de nooden van haar volk geheel mede en toonde haar spontane, geheel persoonlijke bemoeienissen met dat deel der natie, het welk door de een of andere ramp werd ge teisterd, telkens weer met de warmte van haar Koninklijk hart. Alle belangen van de natie, nationale, internationale en sociale, zijn volkomen veilig in hare handen." Dat ons volk dankbaar is voor het vele dat Zij het heeft geschonken kwam duidelijk aan het licht in 1918. Toen overal in Europa de tronen vielen bleek hier de troon onwan kelbaar. De naar wenschelijke berekening niet te stuiten revolutie-vloedgolf, die zooveel ellende over Europa bracht, ging aan ons land voorbij. Het is de groote verknochtheid van ons volk aan zijn Koningin geweest, die ons land heeft gespaard voor veel leed. Want hoe ver deeld de Nederlanders ook mogen zijn in levensopvatting en -uiting, als het de Lands vrouwe betreft, dan blijkt hoe hecht de een heid is. Vooral dat jaar 1918 heeft dit bewe zen. Hoe warm was overal de ontvangst toen de Koningin, vergezeld van de jonge Prinses .Juliana, in November van genoemd jaar ver scheidene steden bezocht. Met een voor den nuchteren Nederlander ongekende spontani teit hebben de honderdduizenden uiting gegeven aan hun ingenomenheid met het beleid van hun Vorstin uit het aloude Huis van Oranje. Het Nederlandsche volk, al zoovele eeuwen met dit roemrijke Huis verbonden, past geen andere regeeringsvorm. De Nederlander moet geen president, in wien hij slechts den hoog- sten ambtenaar zou zien. De Nederlander houdt van traditie en de traditie zegt: Oranje voor Nederland en Nederland voor Oranje. En- Koningin Wilhelmina is een der grooten van de reeks prominente figuren, uit het Huis van Oranje voortgekomen. Veel heeft ons land en volk te danken aan de groote gaven van zijn landsvrouwe. Van een onbezorgden tijd kan niet worden gesproken. Men denke maar eens aan de zware jaren van den wereldoorlog. Hoe vaak heeft het niet gespannen of onze neutraliteit wel ge handhaafd zou kunnen blijven. Hoe vaak heeft de Koningin toen blijk gegeven van haar medeleven met de gemobiliseerden Welke zware eischen worden de laatste jaren niet gesteld aan Hare Majesteit en haar naas te medewerkers. Na den geweldigen opbloei na den oorlog het geld scheen niet op te kunnen de economische instorting, die spot met de degelijkste theorieën van de knapste economen. Laten wij hopen, dat nog onder de regee ring van Koningin Wilhelmina de welvaart in ons land mag terugkeeren. Dit zou de schoonste bekroning zijn van haar zoo zegen rijk bewind. einde was zij verkeerd verstaan gewor den hare eigene verbeelding, hare eigene droomen hadden haar misleid. Hij was slechts een losbandig land edelman, die er geen gewetenszaak van maakte om eene getrouwde vrouw te verleiden, en zelfs roem droeg op zijn misdrijven. Als hij geen verheven we zen was, vol dichterlijke verlangens en edele gedachten, moest hij een lichtmis zijn, ervaren in de kunst om onschul dige vrouwen valschheden in de ooren te fluisteren. Zij beminde hem nog, en moest hem blijven beminnen, in weer wil van al zijne overtredingen maar zij moest hem van nu af beminnen met vreezen en beven, als een engel der duisternis, die niet ééne deugd tegen over honderd misdaden kon stellen. Gedachten als deze vervulden haar, ter wijl zij, leunende tegen het smalle ras terwerk van de brug stond te schreien en te snikken, en Roland Lansdell haar met een ernstig en vertoornd gelaat aanzag. „Wat is dit, mevrouw Gilbert Is die vertooning van verontwaardiging een soort van comedie, die gij speelt als gij van uw minnaars af wilt zijn Moet ik mijn ontslag aannemen, en u goeden dag zeggen, en geduldig verdrfi gen dat gij mij op de merkwaardigste wijze van de wereld voor den gek ge houden hebt „O,, Roland riep Isabella uit, het hoofd opheffende en hem met haar blik deernis smeekende, „ik had u zoo lief, ik had u zoo lief „Gij hadt mij zoo lief, n bewijst uwe liefde door mij met teere blikken en blosjes in uw net te lokken, tot ik denk dat ik dé eenige vrouw in de gansche wereld gevonden heb, die mij gelukkig wil maken. O, Isabella, ik heb u be mind, omdat ik dacht dat gij anders waart als andere vrouwen. Moet ik nu tot de ontdekking komen dat het we der de oude historie is - niets dan valschheid en bedrog Het was dus slechts ijdelheid, om mijnheer Lansdell van Mordred dol verliefd te maken, en hem dan weg te sturen - ijdelheid en HOE HET BUITENLAND ONZE KONINGIN ZIET. Persstemmen naai- aanleiding van hel Regeeringsjubileum. De „Times" wijdt een uitvoerig arti kel aan het regeeringsjubileum van H. M. de Koningin. Hot blad wijst er op, dat de veertig jaren, dat zij aan liet hoofd der regeering heeft gestaan, voor Nederland en de Koloniën jaren van vrede zijn geweest. Koningin Wilhel mina heelt de landsbelangen zoowel als Haai eigen aangelegenheden gedu rende haar geheele regeering met zorg en toewijding behandeld. Het blad prijst Haar kennis van staats zaken en financieele aangelegenheden. Het volk van Nederland - aldus de „Times" - is zeer verheugd zijn Vorstin te kunnen eeren, niet alleen omdat Zij zoo lang heeft geregeerd, maar veeleer om de wijze waarop Zij dit heeft gedaan „Svenska Dagbladel" publiceert een artikel onder het opschrift „Een Ko ningin jubileert" waarin het blad o.m. schrijft Nauwelijks een vrouw ter wereld ge niet op dit oogenblik zoo diepe ach ting en eerbied als de verstandige eri succesrijke Koningin van Nederland. Zich krachtig bewust van de tradi ties van haar Vorstenhuis, gevoelt de Koningin in hooge mate haar verant woordelijkheid als regeerend vorstin. De vuurproef heeft zij doorstaan door staan tijdens de oorlogsjaren, doch zij heeft ook verscheidene gevaarlijke klip pen op binnenlandsc'h politiek gebied BEZOEKT DE FEESTWEEK TE AMSTERDAM 5-10 Sept. per WACO autobusdiensten Iedere nacht extra diensten vanaf Amsterdam Vraagt hiervan dienstregelingen aan onze chauffeurs. valschheid van den beginne af ..Valschheid O, Roland, hoe kunt gij dat woord uitspreken, terwijl ik u zoo innig liefheb - zoo innig en waarach tig niet zooals gij mij bemint, - met een wreede liefde, die mij schande en oneer zou aanbrengen. Ik kwam dezen middag hier om u voor altijd vaarwel te zeggen, omdat ik gehoord heb dat er op eene wreede wijze over mij gespro ken werd door menschen die mijne liefde niet begrijpen. „Ik zal altijd aan u blijven denken, tot ik sterf, maar ik zal nooit weder hier komen om u te ontmoeten. Ik wil trachten mijne plich ten te vervullen jegens m'n echtge noot." ,Uw echtgenoot riep de heer Lans dell uit met een snijdenden lach „de den wij niet beter om zijn naam uit het spel te laten Zijt ge niets dan een onnoozel kind, of de listigste coquette die er ooit geleefd heeft Een van bei den moet gij zijn. Gij spreekt van uw echtgenoot. Mijn arm kind, het is nu te laat om van hem te spreken. Gij hadt aan hem moeten denken toen wij el kander het eerst ontmoetten, toen gij uwe oogen neersloegt voor mijn blik, toen uw stem het eerst beefde als gij mijn naam uitspraakt. Van het eerste oogenblik af hebt gij mij naar u toe gelokt. Ik hen geen dief of afzetter, d,ie een ander zijn eigendom ontrooft. De hemel weet hoe ik tegen de verlei ding worstelde en slechts bukte, toen mijn hart mij zeide dat mijne liefde waarachtig en eerlijk was, en het offer waardig dat ik van u vroeg. Ik vraag dat offer stoutmoedig, als een man die maat voor maat wil geven. De wereld die gij verlaten zult, Isabella, is eene wereld, die mij terzelfdertijd den rug zal toekeeren. Voortaan zal uw leven mijn alles zijn. Kom met mij, Isabella, en ik zal u brengen naar die heerlijke streken, waarvan gij mij zoo gaarne hoort vertellen. Isabella, gij kunt niet voorgeven dat gij niet zoudt geweten hebben waarheen ons noodlot ons dreef gij moest weten dat ik vroeger of later zou zeggen wat ik nu gezegd omzeild met een diplomtiek tactge voel, dat ondubbelzinnig getuigt van haar aangeboren intelligentie en van haar scherpen blik. Steeds heeft zij zich met zorg ge-interesseerd voor alle actueele problemen, welke haar eigen land betreffen, zoowel als de buiten- landsche politiek. Tijdens den oorlog beraadslaagde zij tot diep in den nacht met hare ministers. Toen zij eens een bezoek bracht aan Lapland, waren steeds koeriers tusschen Den Haag en Abisko onderweg om de Koningin in staat te stellen staatss!ukken to onder teekenen. In haar persoon ziet men het zegel van de materieele en geestelijke wel vaart in Nederland, die langzaam maar zeker tijdens den 40-jarigen regeerings- (ijd van Wilhelmina gegroeid is. De Koningin, en het land zullen in deze dagen in het bewustzijn der Nederlan ders op de een of andere wijze met el kander vereenzelvigd worden en zoo zal ook Koningin ilhelmina het waar schijulijk ook hobben gewild. hi het Parijscho „Journal" wijdt de bekende romanschrijfster Marcelle Ti- nayre een artikel aan het regeerings jubileum onzer Koningin. Zij vergelijkt Koningin Wilhelmina met Koningin Victoria van Engeland; beiden hadden het hoogste begrip van haar koninklijken en vrouwelijken plicht. In haar particuliere leven zoo wel in haar carrière als souvereine ver dienen zij ten voorbeeld te worden ge steld. De schrijfster laat de figuur van eenige vorstinnen uit de wereldge schiedenis de revue passeeren en be sluit haar artikel met de woorden dat Ivmiingin Wilhelmina, die zoo ernstig, zoo wijs en zoo werkzaam is, vrouw en moeder kon zijn en alle gezinsvreug den en smarten heeft leei'en kennen. Haar volk, welks rechten zij zoo goed beschermt en welks vrijheden zij eer biedigt, betuigt haar heden zijn dank. Gedurende veertig jaren heeft zij haar beroep schitterend vervuld. Moge zij er thans de rechtmatige belooning voor ontvangen. BINNENLANDSCH NIEUWS. WIELRIJDSTER OVERREDEN EN GEDOOD. Een treurig ongeluk is Dinsdagmid dag om kwart over vijf op de kruising Ilaagsclie- en Sloterweg gebeurd. Een ongeveer 35-jarige wielrijdster, wier identiteit nog niet kon worden vastgesteld, kwam uit de richting Slo ten en wilde oversteken. Zij passeerde een gemeentelijke autobus en heeft toen vermoedelijk niet voldoende op de rest van het verkeer gelet. Er naderde namelijk een auto uit Amsterdam. De ze greep de wielrijdster, die op den weg werd geslingerd en zulke zware won den opliep, dat zij vrijwel op slag ge dood werd. VERGIFTIGE BESSEN GEGETEN Het 2-jarig dochtertje van de fami lie De Haan uit De Wilgen bij Heeren veen, dat vergiftige hessen - vermoede lijk van nachtschade - had gegeten, is in een ziekenhuis te Heerenveen over leden. VOORZITTER V. FEESTCOMMISSIE ACHTER DE TRALIES. De voorzitter van de Oranje-Vereeni- ging te Beusichem is een ijverig en practisch werker. Nadat verschillende plannen tot versiering van de gemeen te waren gemaakt, kwam de vraag van een particulier naar voren, op welke wijze hij het voordeeligst aan het groen zou kunnen komen, noodig voor de versiering van een poort nabij het veerhuis. De voorzitter, de 'heer G. S. Knohbout diende ook dezen particulier niet ai- leen van advies, maar stelde zich bo vendien beschikbaar om het groen te halen in de gemeente Doorn. Bij den boschwachter aldaar kwam de koop spoedig tot stand. Voor twee gulden konden de Beusichemmers een zekere hoeveelheid groen opladen en mede- nemen. Het groen werd te Beusichem voorloopig in een schuur opgeslagen. Den volgenden dag echter kwamen twee veldwachters uit de omgeving van Langbroek in het veerhuis te Beu sichem, om even daarna met de noodi ge formaliteiten den voorzitter, die passeerde, in arrest te stellen.... ver dacht van diefstal. De loco-burgemeester van Beusi chem, zelf lid van de feestcommissie, was inmiddels hiervan verwittigd, en zegde den politiemannen versterking toe, zoodat ook de gemeenteveldwach ter en de rijksveldwachter bij de arres tatie aanwezig waren. Ook een jon gen, die behulpzaam was geweest bij het groen halen, werd niet zonder ver zet van zijn moeder naar het gemeente huis geleid. De voorzitter werd in het arrestantenlokaal opgesloten en de jon gen aan een vraaggesprek onder worpen. Den volgenden dag werden uit Doorn boomstammetjes aangevoerd om te zien of de takken daarvan af komstig waren. Het geheele dorp stond in rep en roer. Dinsdag heeft, naar men meldt, de boschwachter uit Doorn voor den loco- burgemeester van Beusichem beves- heb." O, neen, neen riep de dokters- vrouw wanhopig uit, „ik dacht nooit dat gij mij vragen zoudt om meer voor u te zijn dan ik nu ben ik dacht nooit dat het slecht van mij was om hier te komen en u te ontmoeten. Ik heb gele zen van menschen, die door een nood lottig toeval nooit konden huwen, hoe teeder zij elkander beminden, en die elkander jaar en dag trquw bleven - tot hun dood toe en ik verbeeldde mij dat gij mij op die wijze bemindet. Ik meende, tot gisteren toe, dat dit altijd zoo .voort, kon gaan, en dacht nooit, nooit, dat gij mij gelijk zoudt stel len met die slechte vrouwen, die van hun man wegloopen. „En gij bemint mij toch „Met al mijn hart." Zij zag hem aan met oogen vol tra nen, maar waarin de waarheid van het geen zij gesproken had zich duidelijk openbaarde. Roland Lansdell sloeg haar eenige oogenblikken zwijgend gade. Hij kon zich van haar geestvervoering een flauw denkbeeld vormen, maer hij had haar, naar zijne overtuiging, waarach tig lief, te lief om rechtvaardig of re delijk te kunnen zijn. „Isabella," zeide hij eindelijk, „hebt gij er wel aan gedacht wat uw leven voortaan zal moeten zijn, na onze scheiding „Ik kan slechts ééne keuze doen," antwoordde de doktersvrouw, op een zachten droevigen toon. „Ik zal zeer ongelukkig zijn, dat weet ik maar ik zal mijn plicht vervullen jegens mijn echtgenoot en - en aan u blijven den ken." „Zoo zij het dan riep de heer Lans dell uit met een diepen zucht. „Vaar wel Hij stak zijn hand uit, en het trof Isabella zoo koud als die was. ,Gij zijt toch niet boos op mij vroeg zij smeekend. Ik heb geen recht om op iemand an ders boos te zijn, dan op mij zeiven. Ik heb niets anders tegen u te zeggen dan: vaarwel. In 's hemelsnaam ga nu weg, en laat mij aan mij zeiven over." Zij had geen voorwendsel om langer bij hem te blijven, en ging dus weg, zeer langzaam, met angst en kommer in het hart. Maar toen zij eenige schre den was voortgegaan voelde zij opeens dat zij hem zoo niet kon verlaten. Zij moest zijn gelaat nog eenmaal zien zij moest zekerheid hebben of hij ver toornd op haar was of niet. Langzaam schreed zij terug naar de plaats waar zij hem verlaten had en vond hem in zijn volle lengte op het gras liggen, met het gelaat in zijne handen verborgen. Instinctmatig be greep zij dat hij schreide, eri hevig ont steld knielde zij naast hem neder, en fluisterde al snikkende ,Ik bid u, vergeef mij Ik bid u, wees niet toornig op mij Ik heb u zoo innig lief. Zeg slechts dat gij het mij vergeeft." Roland Lansdell hief het hoofd op en zag haar aan. Ach, hoeveel verwijtends lag er in dien blik, en hoe lang bleef hij bij haar, en benam hij haar de rust „Ik zal het u vergeven," antwoordde hij streng, „als ik mijn leven zonder u leer dragen." Hij liet het hoofd weder op de han den zinken, en Isabella lag nog eenige oogenblikken aan zijne zijde geknield maar hij bewoog zich niet meer,, en zij was te veel ontsteld, en te zeer vervuld met een onbestemd bewustzijn van ha re verkeerde handelwijze, om hem we der te durven aanspreken. Zij stond dus eindelijk op en ging weg. Zij begon te gevoelen dat zij op eene of andere wijze zeer slecht gehandeld, en door haar schuld den man dien zij beminde in ellende gestort had. Wordt vervolgd. IN VIER BLADEN ADVERTBERHN VOOR EENMAAL BETALEN! W ieringermeerbode. Wieringer Courant. De Polderbode. Zij per Courant.

Wieringer courant | 1938 | | pagina 1