TRIUMPH DE 1 CENT SIGARET 'N TRIOMF VAN SMAAK SMAAKT U BESLIST BETER! 29e JAARGANG ZATERDAG to SEPTEMBER 1938 No. toö NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN L. GOYARTS. DE DOKTERSVROUW. WIER1NGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN A j&' BUREAU: ADVERTENTIëN: DINSDAG. DONDERDAG EN ZATERDAG UITGEVER: Hippolytushoef Wierlngen Van 1 5 regels f 0.50 ABONNEMENTSPRIJS CORN. J. BOSKER WIERINGEN. Telef. Intercomm. No. 19. Iedere regel meer t 0.10 per 3 maande® f 1.25 - TANDHEELKUNDIGE SPREEKUREN HIPPOLYTUSHOEF IEDEREN DINSDAG 10—3 UUR HOTEL CENTRAAL S. KAAN Pz. MIDDENMEER IEDEREN DINSDAG 3—5.30 UUR HOTEL SMIT, (aparte ingang.) CRISIS - BUREAU. DENATURATIE AARDAPPELEN Zooals uit de Staatscourant van 5 Septem,ber gepubliceerde Ministrieële beschikking blijkt, zal Maandag 12 September a.s. een aanang gemaakt kunnen worden met de denaturatie van aardappelen. De denaturatie-regeling is practisch gelijk aan die, welke het vorig jaar werd toegepast. Voor steun komen in aanmerking aardappelen, welke niet kunnen vallen door een vierkante opening van 122b mm2. De denaturatievergoeding bedraagt voor de periode tot 1 Dec. f 0.70 per 100 Kg. voor de periode van 1 Dec. tot 1 Maart f 0.80 per 100 Kg. en voor de periode van 1 Maart tot en met 23 Juni f 0.90 per 100 Kg., terwijl met ingang van 11Februarie 1939 voor klei- consumptie-aardappelen van de ru- bmiek A wederom f 1.50 per 100 Kg. zal kunnen worden betaald. Fabrieks- en vroege aardappelen ko men ook voor denaturalie-vergoeding in aanmerking, fabrieksaardappelen echter niet eerder dan na 1 Jan 1939. Voor elke aanvraag lot denaturatie zal wederom een bedrag van f 1 moeten worden betaald, hetwelk met het uit te keeren steunbedrag kan worden ver rekend. Wanneer bij een teler minder dan 2500 Kg. en bij een handelaar minder dan 5000 Kg. ineens wordt gedenatu reerd, zullen bovendien de werkelijk gemaakte kosten moeten worden ver goed. GEMEENTE ZIJPE. ring (Maandag 12 September a.s.) en besloten. precies één week daarna de „groote" Dus Maandag 19 September a.s. dag van Medemblik - al 90 maal jen op naar Medemblik - leeds - de Harddraverijdag. Vöor de paarden keu ring op Maan dag a.s. zijn reeds vele inschrijvingen binnen, zoodat het ten vorigen jarc behaalde record aantal inschrijvingen, j niet onbelangrijk belooft te worden verj beterd. Het bestuur ziet haar werken ook beloond, want haar streven er de laatste jaren op gericht om de deelname aan deze keuring op te voe ren. Nu dit laatste een voldongen feit is geworden, wordt ernstig in overwe ging genomen, om deze keuring nog belangrijk uit Ie breiden, in dier voege, dat deze keuring meer het karakter zal krijgen van een concours-hippique. Het bestuur van de Harddraverij- vereeniging beijvert zich steeds om op Harddraverijdag een afwisselend pro gramma te brengen. Dit jaar is als voorprogramma gekozen een demon stratie van Landelijke Ruiters, waar aan zullen deelnemen de navolgende vereenigingen „West-Friesland" te Schagerbrug, „Bucephalus" te Barsin- gerhorn, „Beyaart" te Purmerend en „Rossinant" te Winkel. Alles staat on der de beproefde leiding van den heer Jn. C. Vetliman, instructeur van de Kon. Ned. Federatie van Landelijke P{ ij vereenigingen. Het programma is mot zorg samengesteld en omvat de meest boeiende nummers op dit gebied als Parade, Afdeelingsschool, Hoeden BURGERLIJKE STAND Gem. Zijpe van 2 Lm. 8 Sept. Geboren Willemina Cornelia, doch dan ter van Leendert van Nispen en Jo- was'banna Mak. HARDDRAVERIJ MEDEMBLIK Medemblik heeft op eendrachtige en geanimeerde wijze de jubileumfeesten gevierd en maakt zich thans op om de menschen van de paardensport een goede ontvangst te bereiden. Het staat thans weer volop in het teeken van de paardensport, want nog enkele dagen en er is paardenkeu gevecht, Polonaise, over de barricade, Garoussel op den cirkel, Springcon cours, individueel en met. groepen, enz. Deze demonstratie's zullen plaats vin den in het Gemeentelijk Sportpark, dat door fraaie ligging en goede acco- modatie daarvoor al zeer geschikt is. Wat de Harddraverij betreft, laat liet zich aanzien, dat daaraan weder om een zeer groot aantal paarden zal deelnemen, waaronder de snelsten uit het land. Dit is ook niet te verwon deren, als men weet, dat de baan in Medemblik de ruimste en mooiste baan is in Noord-Holland en de paar den zich daar. zonder gevaar, kunnen geven voor wat ze waard zijn. Ook voor het publiek is deze drave rij bijzonder aan tc bevelen, daar dooi de ruime afmetingen van de baan en door de flauwe bocht daarin den toe- schouwers de gelegenheid wordt gege ven om de ritten van start tot finish geheel te volgen. Men gaat dan ook steeds uit Medem blik huiswaarts met hel vaste voorne- j men, er het volgend jaar wederom jhcen te gaan ter harddraverij. Met een fraai vuurwerk wordt ook dit jaar de Medemb 1 ikkeiIIarddraverij Ondertrouwd Geene. Getrouwd Martinus Mattheus An- tonius Janssen, 34 jr., chauffeur en Gerarda Margaretha Ligthart, 20 jr., zonder beroep, heiden te Zijpe. Overleden Marijtje Gutker, 75 jaar, weduwe van Dirk Wagenaar Anna Kooijman, 40 jaar, echtgenoote van Nicolaas Boersen. SCHAGERBRUG. Voor de Harddra verij, welke op Dinsdag van Kermis wordt gehouden, zijn een groot aantal van de beste paarden ingeschreven. Het belooft voor liefhebbers van paardensport een mooie dag te wor den. Als nu moeder natuur ook haar medewerking wil verleenen, hetgeen de laatste jaren nogal eens te wen- schen heeft overgelaten. SCHAGERBRUG. Voor de tentoon stelling van de IIoll. Mij. van Landb. zal Maandg van Kermis een belang rijke dag zijn. Dit is namelijk de 40ste tentoonstelling, welke door de Afdee- ling wordt georganiseerd. Ter gelegenheid van dit feest heeft het bestuur de samenwerking met de Rundveefokveréeniging in deze Ge meente verzocht en verkregen en zal een groote keuring van geregistreerd gevierd. De huizen waren bevlagd en vele gevels „eigenhandig" opgetooid. 's Ochtends werd een bijeenkomst in de Ned. Herv. Kerk gehouden, waarin de School- kinderen de Vaderlandsche liederen zongen onder Orgelbegeleiding van Mw. Kuiper. Het Hoofd der School sprak een herden kingswoord ter eere v/m Koningin Wilhelmina, waarna de kinderen een danklied zongen „Na veertig jaar Vervolgens marcheerden de kinderen met Oranje en Vlaggetjes getooid met de muziek voorop het dorp door om ten slotte na het zingen der reeds genoemde liederen met pianobegeleiding van mej. Cath. Slikker in 't café Buisman getracteerd te worden op Ranja en een prachtige Herdenkingscahier. 's Middags werden kinderspelen gehouden op 't voetbalveld van Dosko, daartoe welwil lend afgestaan door de Voetbalvereeniging. De heer H. C. Veltman was zoo royaal om gratis voor Radioinuziek te zorgen, wat zeer op prijs werd gesteld. Bij 't Balletjes in de mandgooien behaalde Johanna de Boer de le prijs, 2e Gerie Baken, 3e Marietje Brak. De prijzen bestonden uit Jubileumsartikelen net als bij alle kin derspelen. Wippen met twee beenen le pr. Corrie Windt, 2e Nie. Bruinewoud, 3e Chr. Overmeire. Hardloopen met hindernissen le pr. Pau- lus Voorthuijsen, Wieringerwaard2e pr. Leendert Windt, 3e pr. Corn. Voorthuijsen. Kleertjes ophangen le pr. Tinie Huiberts, 2e pr. Gr. Slikker, 3e pr. Gr. Muntjewerf. Sloffenloop met hindernissen le pr. Alie Huiberts, 2e pr. Trijntje Mekken, 3e pr. Neel- tje Komen. Touwtrekken le pr. Pieter Noot, 2e pr. Jn. Geerligs, 3e pr. Bert Aarsen. De Volksspelen, die volgden waren geldprij zen aan verbonden en wel wel le pr. f 2.—, 2e f 1.50 en 3e f 1. De uitslagen waren als volgt Fietsen tus- sehen flesschen doorle pr. Joch. Bruine woud, 2e Dk. Muntjewerf, 3e Corn. Muntje- werf. Hardloopen met hindernissen le pr. Jb. Stammis, 2e P. Huiberts Sr. 3e P. Paarlberg. Kinderwagenraces le pr. Mw. D. Stammes —de Collignon, 2e pr. Mw. E. Kossen—Hoep, 3e pr. Mw. CoGroot. Mastklimmen le pr. Jn. Naber, 2e pr. S. Slikker, 3e pr. Arie Muntjewerf Ez. Rundvee op hel. tentoonstellingsterrein worden gehouden. Des middags wordt een streèkwed- strijd van de hier in de omgeving ge vestigde Landelijke Rijvereenigingen worden gehouden, terwijl ook nog open klassen voor landbouwtuigpaarden zijn toegevoegd, waaraan flinke prij zen zijn verbonden Voor paardenliefhebbers een mooie dag voor geringe entrée. OUDESLUIS. Het Oranjefeest van het veer tigjarig Regeeringsjubileum van Onze Ko ningin is hier opgewekt, vroolijk en aardig FEUILLETON. Naar het Engelsch. "'■"i 36.) „Ik zou gaarne boven zitten," fluisterde hij, terwijl hij haar een halve kroon in de hand stopte „kunt gij mij daar niet een plaats geven Hij had bedacht dat hij van de gallerij af beter in staat zou zijn om Isabella te zien, :als zij in de kerk was. Hij had zich nauweijks neergezet of hij zag haar, die hij zocht. Zij zat alleen, in een bank dicht bij den predikstoel, en hield de handen gevouwen en de oogen op den prediker ge slagen. Haar gelaat was bleek en vermagerd, en vertoonde de sporen van bitteren ziels strijd, maar er was tevens een heilige ver rukking op te lezen, die den heer Lansdell aan de afbeeldingen van heiligen en engelen deed denken, die hij zoo dikwijls buiten's lands gezien had. Was zij waar, die verheven uitdrukking op dat kalme bleeke gelaat Indien dat het geval was, had hij dan wel recht om op die heilige plaats te komen Want de plaats was heilig, al was het slechts uit kracht van de eenvoudige gebeden die hier met zulk een eenvoud door vrome, ge- loovige zielen ten hemel werden opgezonden. Had hij eenig recht om hier te komen, en die vrouw te storen in hare pogingen om hem te vergeten Toen het gezang was afgeloopen en de pre dikant den tekst begon te lezen ontstond er eene plechtige stilte, Op eens beving Roland de begeerte dat Isabella hem zien zou. Hij moest de uitdrukking op haar gelaat zien, als zij hem herkende. Zou die blik niet de kracht van haar liefde, de diepte van haar leed verraden Een groén gordijn hing voor hem. Hij schoof dit open, en het geluid van de ko peren ringen langs de ijzeren roede deed haar onwillekeurig opzien. Het was blijkbaar dat zij hem herkende. Haar gelaat werd doods bleek, en eene huivering beving haar, maar van dat oogenblik af hield zij de oogen neder- geslagen op het kerkboek dat op haar schoot lag. Gedurende de geheele dienst hield Roland Lansdell zijn blik op haar gevestigd. Hij nam den schijn niet aan alsof hij deel nam s de godsdienstoefening, maar hij hinderde niemand. Hij zat slechts stuursch en somber te starèn naar dat bleeke gelaat in de bank bij den preekstoel. Honderd tegenstrijdige gedachten en hartstochtelijke aandoeningen kampten in zijn borst. Hij had haar zoo lief dat hij niet ridderlijk kon zijn, niet eens rechtvaa-rdig of redelijk. Het bewustzijn dat hij ongelijk had, dat hij iets deed wat niet goed was, diende slechts om zijn hartstocht aan te vuren. Een enkele maal slechts wierp Isabella Gilbert een smeekenden blik naar dat vertoornde gelaat op de gallerij. Ja, zij deed haar best om deugdzaam te zijn. In de twee laatste maanden had zij daar ernstig naar getracht. Er was niets in de we reld voor haar overgebleven dan plichtbe trachting. De preek was geëindigd, de zegen uitge sproken, en de gemeente ging bedaard uiteen. ZoTi hij ook weggaan, of wachten, of wach ten om haar te ontmoeten en met haar te spreken Hij toefde, en zag haar aan met een verwijtenden blik op zijn ingevallen ge laat. Maar zij bewoog zich niet. Eindelijk was het schip van de kerk geheel ontruimd, en verlieten de weezen hunne gal lerij bij het orgel. Nog altijd stond de heer Lansdell te wachten met zijne blikken op de doktersvrouw gevestigd. Nog altijd bleef Isa bella Gilbert op haar plaats zitten, stil en onbewegenlijk, tot de kerk geheel ledig was. Toen stond Roland op in zijn volle lengte sloeg' de armen over elkander, en zag haar BEZOEKT DE FEESTWEEK TE AMSTERDAM 5-10 Sept. per WACO autobusdiensten Iedere nacht extra diensten vanaf Amsterdam Vraagt hiervan dienstregelingen aan onze chauffeurs. aan met zulk een hartstochtelijke woede op zijn gelaat dat zij sidderde onder dien blik. Daarop haalde hij de schouders op, met eene minachtende beweging, alsof hij daar mede een last afwierp, keerde zich om en ging de bank uit. De doktersvrouw hoorde hem met vasten tred den trap afkomen, en toen zij op stond zag zij hem de kerk uitgaan. Er was geen omnibus om mevrouw Gilbert naar Graybridge terug te brengen maar er waren eenige inwoners van Graybridge te kerk geweest, en met hen liep ze terug. Eindelijk kwamen zij door een groot ko renveld op het pad, aan welks einde het huis van George Gilbert gelegen was, en Isabella's vrienden namen afscheid van haar aan de deur. Haar getrouw kerkbezoek te Hurston- leigh had naar het oordeel van Graybridge veel goed gemaakt. Zijwas er van genezen om den heer Lansdell na te loopen, zeide men. Zonder twijfel had George Gilbert hare gangen bespied en haar de vleugels gekort. Het was niet te vermoeden dat Graybridge haar zulk een deugd als berouw zou toeschrij ven, of den wensch om eene betere vrouw te worden dan zij geweest was. Graybridge be schouwde haar als een slim en verwaten schepsel, aan wier schandelijke gedragingen door echtelijk gezag een einde was gemaakt. Zij trad de zitkamer binnen en vond het theegoed op de kleine tafel gereed staan, en den heer Gilbert op de sofa liggende, die veel te kort voor hem was, en waarbij een stoel tot verlengstuk was aangezet, waarop zijne vuile laarzen rustten. Het was voor de eerste maal dat hij zich, zoo lang Isabella hem kende, zulk een weelde veroorloofde doch toen zij zich vriendelijk over hem heen boog vertelde hij haar dat hij hoofdpijn had en vermoeid was, zeer vermoeid hij had den geheelen namiddag in de buitenlanen rond- geloopen er waren daar veel zieken en na zijn thuiskomst was hij nog een poos in de apotheek bezig geweest. Hij nam Isabella's hand in de zijne en drukte die met Innigheid. Blaastrapfcen le pr. Ali Kaashoek, 2e pr. Bets Bouwman, 3e pr. Cor Blokker. Stoelendans le pr. Betsy Delver, 2e Jans Geerligs, 3e Tr. Buik. Des avonds hield men een mooi versierde optocht voorafgegaan door Harmonie Con- cordia. Met lampions verlicht leverden ver schillende groepen een schoone aanblik. le pr. Enkelingen 29 p., Heide Koninginne tjes 2e pr. Vliegmachine 20 p., 3e pr. Graan- fiets 19 p., 4e pr. Autoped 18 p. De prijzen voor den Optocht bestonden uit luxe-j ubileumartikelen Groepen Dwergenhulde le pr. 28 p., Veer tigjarige Kroon 2e pr. 27 p., Boerenstand voor 4e paar 3e pr. 21 p., Hulde aan Oranje 4e pr. 21 p., Boerinnetjes 5e pr. 20 p. In de café's werd het feest nog langen tijd voortgezet. Oudesluis heeft op aardige, waar- I dige wijs feest gevierd, waarvoor allen harte- Een weinig zorg van zijne vrouw maakte hem gelukkig. „Maar George riep mevrouw Gilbert uit, „uw hand is zoo heet als een kool vuur i" Ja, hij was zeer warm het weder was heet en drukkend, althans het maakte op hem dien indruk. Misschien had hij zich te veel gehaast of te hard geloopen en wat veel van zich zelf gevergd. „Als gij thee wilt zetten, Izzie, dan zal ik een kop drinken en dan naar bed gaan," zei- de hij „ik ben letterlijk geheel op." Hij dronk niet één kop thee, maar wel vier, en begaf zich toen naar boven, met een zwa- ren stap, die zijne groote vermoeidheid ver ried. „Ik geloof zeker dat gij ziek zijt, George," zeide Isabella, toen hij de zitkamer uitging „gij moest iets innemen, van dat leelijke drankje dat gij mij somtijds geeft." „Neen, beste, mij scheelt niets. Wat zou mij zoo op eens overkomen, terwijl ik gisteren nog zoo gezond was als een visch en mijn gansche leven niet ziek ben geweest Ik moet een assistent hebben, Izzie ik heb het te druk dat is de heele zaak." Mevrouw Gilbert zat nog een poos nadat haar echtgenoot naar zijne kamer was ge gaan in de schemering, denkende aan dien laatsten blik dien Roland Lansdell in de kerk op haar geslagen had. De hemel weet hoe lang dit geduurd zou hebben indien juffrouw Jeffson niet binnen gekomen was met twee gewone vetkaarsen, waarvan het licht op twee gele mistvlekken geleek. Met ware zelfverloochening nam Isabella een bundel preken van het boekenrekje. Zij zat nog altijd met het boek voor zich' toen de klok reeds tien uur geslagen had. Op eens werd zij door een behoedzaam geklop aan de voordeur uit hare mijmering gewekt. Zij stond dadelijk op en ging moedig naar de deur, met den kandelaar in de hand. Er was niets ongewoons in dat late geklop zonder twijfel had iemand medicijnen noo- lijk dank wordt gebracht èn voor de gelde- lijken èn voo rde .daadwerkelijken steun. GEMEENTE WIERINGEN. DE KINDERFEESTEN IN DE WIELERBAAN. De uitslag der kinderfeesten welke tijdens de Oranjefeesten in de Wielerbaan zijn ge houden luiden als volgt Wedloop met hindernissen (jongens 1011 jaar) 1 Jaap van Goor, 2 P. Ottens, 3 Kees de Vries, 4 Elb. Mulder, 5 H. Doesburg 6 J. Engel. Blokjes rapen (meisjes 6—7 jaar) 1 Jea- ne Beeker, 2 Lena Kuiper, 3 Marie de Haan, 4 Ria Janmaat. Blokjes rapen (jongens 6—7 jaar) 1 Jan Braad, 2 Alb. de Roo. Autopède-race (meisjes 67 jaar) 1 Trien de Boer, 2 Jacoba Keijzer. Autopède-race jongens 1 Anne Oldersma, 2 Henk de Vries, 3 Dik Lont. Stoelendans (Meisjes 1213 jaar) 1 Wijna Doves, 2 Neeltje Siegers, 3 Pietje de Swart. Tontrekken (Jongens 1213 jaar) 1 Anne Oidersma, 2 Ale de Vries. Touwtrekken (meisjes 89 jaar) 1 Sijtje Wit, 2 Netty Lont, 3 Trijnie Seekles, 4 Trien Ottens, 5 Gr. Scheltus, 6 Trui ten Brinke. Fietsen met hindernissen (Jongens 1213 jaar) 1 P. Kaan Sz„ 2 P. Keijzer, 3 H. v. Klinker. Touwtrekken 1 Cor Linker, 2 S. Dekker, 3 Ch. Bontkes, 4 S. Veerdig, 5 P. Wieringa. Wedloop met hindernissen (meisjes 1011 jaar) i Truida Walters, 2 Rita Smit, 3 Tr. van Hoesel, 4 G. Breed, 5 G. Wiebrecht. Alle deelnemers en -sters kregen een bon, waarop ranja, koek en chocolade werd ver strekt. Het was jammer dat een regenbui de pret kwam storen, doch de jeugd bleef vroo lijk gestemd. KINDERFEESTEN WESTERLAND. Blokjesrapen, jongens 6 en 7 jaar 1 Wij nand Makkink, 2 Henk Cornelissen. Vlaggetjes in stoof steken, meisjes 6 en 7 jaar 1 Jantje Kuik, 2 Trijnie Martens, 3 Et- tje Nieland. a dig, wat met de buitenlieden meermalen ge beurde. Mevrouw Gilbert opende de deur, en zag naar buiten, in de duisternis. Er stond een man, een welgekleed, breedgeschouderd man, met een zwarten baard die de helft van zijn gelaat bedekte voor de deur. Hij wachtte niet tot hij uitgenoodigd werd om binnen te treden, maar stapte den drempel over als iemand die het recht had om in dat huis te komen, en schoof Isabella bijkans op zijde. In het eerst staarde zij hem slechts met verbazing aan, maar op eens werd haar gelaat zoo bleek als de witte muur achter haar. „Gij stamelde zij „gij hier „Ja, ik Gij behoeft mij niet aan te sta ren alsof gij een geest zaagt. Is er zoo veel vreemds aan mij te zien Waar is uw man „O, waarom, waarom zijt gij hier geko men riep de doktersvrouw op jammeren den toon uit, hare handen wringende, „hoe kondt gij zoo wreed zijn om hier te komen, hoe hebt gij dat kunnen doen „Kunnen doen malligheid," mompelde de vreemdeling met de uiterste onverschillig heid. „Ik ben hier gekomen, kind, omdat ik nergens anders heen kon gaan. Gij behoeft zoo niet te jammeren, want ik zal u niet heel lang lastig vallen Graybridge is juist geen plaats waar ik mij graag lang zou ophouden als gij mij van nacht in dit huis een bed kunt geven dan is het goed zoo niet dan hebt gij wel een gulden of wat voor mij, om ergens anders mijn fortuin te zoeken. Zoo lang ik hier ben, denk er aan, is mijn naam kapitein Morgan, koopvaardijkapitein, pas thuis ge komen van Mauritius." (Wordt vervolgd.) IN VIER BLADEN ADVERTEEREN VOOR EENMAAL BETALEN Wieringermeerbode. Wieringer Courant. De Polderbode. Zij per Courant.

Wieringer courant | 1938 | | pagina 1