s 29e JAARGANG DINSDAG 13 SEPTEMBER 1938 No. ioe NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN DE DOKTERSVROUW. TREIN EN BUS. WACO AUTOBUSDIENSTEN. WIERINGER COURANT L BUREAU ADVERTENTIëN UITGEVER U Hippolytushoef Wieringen Van 1 5 regels f 0.50 CORN. J. BOSKER WIERINGEN. 5 Telef. Intercomm. No. 19. Iedere regel meer f 0.10 VERSCHIJNT ELKEH DINSDAG. DONDERDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.25. EUROPA IN DE CRISIS. Hitier zal zich nu nog wel eens hedenken. Europa verkeert wegens liet Sudeten- Duitscne probleem opnieuw in een poli tieke crisis, welke sedert de aigeioo- pen week scherper omtrekken nee tl aangenomen en welke thans» naar men geloolt, haar hoogtepunt bereikt. Ofschoon er reden is voor bezorgdheid behoeft men nog niet noodzakelijker wijs aan het ernstigste te denken. Het is in de laatste jaren thans niet de eerste keer, dat Europa een zware poli tieke crisis beleeft, Uie de vraag doet rijzen wat nu ook oorlog tusschen Italië en Ethiopië heeft Europa op den rand van een oorlog gebracht, zon der dat de meest-veTantwoordelijke mogendheden haar bezinning hebben verloren en het kleinste kwaad geko zen hebben ter alwending van bet grootere kwaad. Ook de burgeroorlog 111 Spanje heeft méér dan éeit keer het gevaar van oorlog boven Eu ropa doen zweven, zonder dat het noch tans ten slotte tot een explosie is ge komen. Men kan, zoolang het eerste schot niet gelost is, de hoop koesteren dat ook in het Sudetenduitsche vraag stuk zich alles op het laatste oogen- blik nog ten goede zal koeren. Men kan zich niet verheelen, dat, zich bij de wrijving over het Sudeten duitsche vraagstuk een ander accent voordoet dan bij de geschillen over Abessinië en Spanje. Het is thans voor het eerst sedert de totstandkoming van het verdrag van Versailles, dat de groote mogendheden, die in 1914 tegen üuitscliland zijn samengegaan. hun vastberaden wil hebben getoond, Frank rijk, Rusland en Engeland, het plegen van geweld bij de oplossing van het actueele probleem met geweld te kee- ren. Hoezeer er ook tusschen Enge land eenerzijds en Frankrijk en Rus land anderzijds, naar het schijnt, ver schil van meening bestaat over de vormen, welke deze oplossing kan of mag aannemen, - vaststaat, dat zij de zen keer volkomen eensgezind zijn tot het keeren van eventueel geweld. De militaire en maritieme maatregelen, die elk dezer mogendheden heeft ge troffen of nog bezig is te treffen, het jongste vertoog, dat in het bijzonder Engeland tot Hitier te Neurenberg heeft gericht, laat geen twijfel, welke gevolgen een beslissing van het Sude tenduitsche probleem door militaire intenventie van Duitsche zijde zou hebben. Indien Hitier inderdaad in al len ernst denkt aan een dergelijke in terventie, indien de thans aan den gang zijnde militaire manoeuvres,, zoo als- ook vlak voor den inval in Oosten rijk, bedoeld zijn als het voorstel van een invasie in het Sudctengebied, zal Hitier, mag men aannemen, zich ook in allen ernst moeten afvragen, en FEUILLETON. Naar het Engelsch. 37.) EEN EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK. Het begin eener groote verandering. George Gilbert was iets meer dan erg ver moeid. Er hadden in den laatsten tijd veel tyhheuse koortsen geheerscht onder de ar me inwoners van Graybridge en de omlig gende dorpen en de armendokter, die vroeg en laat bij de hand moest zijn, blootgesteld aan de grootste afwisseling van den tempera tuur, uren lang vastende en de eerste gezond heidsregelen, die het zijn plicht was aan an deren voor te houden, geheel verwaarloosde, onderging de gewone straf waaraan ieder in zijne betrekking meer of minder blootstaat. Hoe bewonderen wij den krijgsman, die op den vijand instort onder 't geschetter dei- trompetten, in den bedwelmenden roes van den strijden hoe gering schatten wij den kalmen moed van den geneesheer, die dag aan dag met den dood in aanraking komt, en nooit voor de gevaarlijke ontmoeting te rugdeinst George Gilbert was door de koorts aangetast. Dokter Pawlkatt senior kwam hem den volgenden morgen vroegtij dig een bezoek brengen, ontboden door de be angste Isabella, die niet met de ziekte be kend en verschrikt was over de eerste symp tomen en sprak tamelijk licht over den toestand van zijn collega. „Ik heb altijd gezegd dat de ziekte besmet telijk was," merkte hij aan, „maar uw man wilde er niet van hooren. Zij was alleen het gevolg van onzindelijkheid en armoede, zeide hij, en men moest volstrekt niet denken dat zich hoogstwaarschijnlijk afvragen, of hij zoo goed als geheel Europa zonder gevaar voor de toekomst van het Derde Rijk kan uitdagen. Of hij de militaire kracht van het Derde Rijk niet over schat, het economische uithoudings vermogen van het Duitsche volk niet onderschait. en de strijdvaardigheid van zijn volk wel op haar juiste waarde schat. Zoowel Berlijn als de Suiietenduit- schers, moeten bij rustige overweging in de binnenkamer tot de overtuiging overhellen, dat een gewelddadige po ging tot oplossing van het Sudetenduit sche probleem niet waarborg geeft dat dit een oplossing is in beider geest. Het eenige wat zeker is: 't. land zou worden prijsgegeven aan alle ellende, welke de moderne oorlogsmiddelen over een volk kunnen brengen. Zouden de Sude- tenduitsehers dit risico willen loopen. Zou Hitier, nog afgezien van de risi co's, die het Derde Rijk zelf zou loopen, van den chaos, die in Europai zou ont staan, dit den Sudetenduitschers wil len aandoen zonder dat hij hun ook maar eenige zekerheid kan geven voor de toekomst Heeft, hij ook niet ge zegd, dat hij niet het leven van 70 mil- lioen Duitschers in gevaar zou oren- gen ten behoeve van 31/? millioen Sude tenduitschers Zou hij door militaire interventie voor de Sudetenduitschers een toestand willen scheppen, die veel minder zekerheid geeft voor hun toe komst. dan voortgezette onderhande lingen Men kan het, indien Hitier de belangen van alle partijen in het ge ding betrokken met koele bezinning afweegt, ternauwernood gelooven. Ofschoon dc toestand in Europa ook thans, evenals bij andere recente ge schillen gespannen is, zoo is er toch vooralsnog reden genoeg voor de ge dachte en de hoop, dal het ergéte niet zal geschieden. DE AVONDEN KOMEN en wij zorgen voor de jeugd voor GOEDE LECTUUR envoor weinig geld. Onze 25 ct. JEUGDSERIES vliegen weg. De nieuwste nummers in voorraad. BOSKER'S BOEKHANDEL, H.-hoef Middenmeer. De diensten tusschen de groote steden. Wie op een Zondagavond in Den Haag eens een kijkje gaat nemen op het Spui, waar de ongeregelde bus diensten naar Amsterdam en Rotter dam vertrekken, zal versteld staan van de tientajlen, soms wel honderd tallen personen, die geduldig hun beurt afwachtten om tegen een tarief van minder dan de helft van dat der Spoor wegen per autobus naar hun plaats van bestemfing vervoerd te worden. Men mag dan al geneigd zijn, in het rijden van deze autobussen zonder ver- gurining een door-de-mazen-der-wet zij in de lucht lag en periodiek was Nu, de avme kerel weet nu wie gelijk had. Gij moét hem zeer bedaard houden. Ik zal u een drank voor hem sturen," en de heer Pawlkatt ging voort met alle noodige voorschriften te geven omtrent de behandeling van den zieke. Ongelukkig voor den patiënt was het geen gemakkelijke taak om hem rustig te houden. „Ik geloof dat Pawlkatt wel gaarne ziet dat ik hier op mijn rug lig, Izzie," zeide hij tegen zijne vrouw, „terwijl hij zich met mijn pa- tienten bemoeit en zijn ouderwetsche theo- rjën te pas brengt. Er woont een vrouw in de laan achter de kerk, die drie zieke kinderen heeft, en die op mij vertrouwt, de goede ziel, alsof ik de Voor zienigheid zelf was. Ik zal den blik niet ver geten dien zij gisteren op mij sloeg, toen zij op den drempel stond van haar ellendige hut en mij smeekte om haar kinderen te redden, alsof dat van mij afhing. Ik kan dien blik niet vergeten, Izzie. Hij bleef mij den gan sehen nacht bij, want ik was te overspannen om te slapen. En als ik bedenk dat Pawlkatt zijn drankjes giet door de keel van die kinde ren ik zeg u, dat er niets aan te doen is, liefste ik zal een kop thee drinken, en dan opstaan en mij aankleeden." Het was te vergeefs dat Isabella pleitte, te vergeefs dat juffrouw Jeffson te hulp riep, die verklaarde dat het niets minder dan zelfmoord zou zijn als mijnheer dien avond uitging, en even vruchteloos was de bedrei ging dat men dokter Pawlkatt zou laten ha len.. George was vast beslotenbedaarde menschen als hij zijn altijd vastberaden of stijfhoofdig, hoe men 't noemen wil. „Mijn ongesteldheid heeft hoegenaamd niets te beteekenen, liefste Izzie," zeide hij tegen zijn vrouw terwijl deze hem uitliet„ik ben maar wat van streek van het harde werk, en mijn leden doen mij pijn alsof ik zware koude had gevat, maar dat komt van het onbestendige weer dat wij in den laat sten tijd gehad hebben. Ik ga maar even naar die menschen te Briargate en kom de ach terlanen langs terugals ik dan nog een uurtje in dé apotheek bezig ben geweest zal de nachtrust mij goed doen. Ik moet een as sistent hebben, beste. De bevolking in den glippen te zien, anderzijds komt men toch ook tol. de erkenning, dat die wettelijk mazen dan toch wel zeer nauw zijn, indien zij een vervoer, waar zoo'n behoefte aan blijkt te bestaan» trachtten tegen te gaan, schrijft de „Algemeene Nederlandsche Verkeers- fedëraitie" in haar publicatie van de ze maand. We weten wel, dat dit „wilde" auto- busvervöer misschien iets van de spoorwegen afsnoept door het goed- koopere tarief, da.t mogelijk is door op drukke uren met groote frequentie en volle bussen te rijden, doch op andere tijden slechts sporadisch of in het ge heel geen vervoergelegenheid te bie den, terwijl de spoorwegen aan een eenheidstarief voor het geheele land gebonden zijn en den geheel en dag, ook op de weinig drukke uren. een half uurdienst onderhouden. En het ta rief der spoorwegen kan niet lager worden, want het jaarlijksche verlies loopt toch al in de millioenen Maar zijn deze argumenten op den duur voldoende steekhoudend vraagt de A.N.V.F. Het staat wel vast, dat een groot aan tal van de ongeregelde-autobuspassa- giers reizen, omdat het tarief zoo laag is zij zouden er niet aan denken voor het reisje per trein bijna driemaal zoo veel te betalen. En voorzoover zij zich al tot den spoorwegen gericht zouden hebben, helpt deze afvloei-ing tenmin ste mee, den op de drukke uren soms moeilijk te verwerken aandrang op de treinen ietwat te verlichten. In elk geval kan hier bezwaarlijk worden volgehouden» dat een verkeers behoefte niet aanwezig zou zijn. Trouwens, van dien eisch zijn wij geen bewonder i,ars, vervolgt de A.N.V.F. Juister komt het de A.N.V.F. voor, dit element aan de beoordeeling en aan het risico van den ondernemer over te laten. En dan lijkt het nauwe 1 ijks aan twijfel onderhevig, of deze wilde autobusdiensten kunnen tus schen de groote plaatsen van ons land, ook voorzoover zij volgens een behoor lijke dienstregeling, dus niet alleen of hoofdzakelijk op de allerdrukste uren rijden, bij een lager tarief dan d-a(t dei- spoorwegen nog behoorlijk rendeeren. Gaat het nu aan, al dit meer econo mische vervoer tegen te gaan en een te hoog spoorwegtarief te handhaven, omdat het vervoer per kilometer vol gens de spoorwegpolitiek even duur behoort te zijn als op de minst renda bele lijntjes in de uithoeken des lands? REIST PER VLUG—VEILIG—GOEDKOOP. Verenigingen en Clubs, moderne WACO toe- ringcars, Uw vervoermiddel. Vraagt prijsopgaaf. omtrek van Graybridge neemt toe, en als nie mand medelijden toont met de arme men schen en eenige verbetering in hunne wo ningen aanbrengt, zullen de koortsen nog veelvuldiger worden." Hij ging het hek uit en Isabella tuurde hem een poos na. Hij liep was langzamer dan gewoonlijk, maar dat was alles. Zij zag hem na met iets toegenegens in haar blik. Dokter Pawlkatt kwam een half uur nadat George van huis gegaan was een tweede be zoek brengen. Hij was zeer boos toen hij ver nam wat er gebeurd was en voer heftig uit over de onvoorzichtigheid van zijn patiënt. „Ik heb mijn zoon rondgestuurd bij, de patiënten van uw man," zeide hij „en ik moet zeggen dat ik eenigzins gevoelig ben over het gebrek aan vertrouwen dat het ge drag van mijnheer Gilbert verraadt." En toen Isabelle, die weinig tot verontschuldiging van haar echtgenoot wist aan te voeren, het hek voor hem opende, voegde hij er bij „Als uw man zich wel genoeg voelt om zijn patiënten te bezoeken heeft hij mij niet noodig, me vrouw Gilbertmaar als gij hem veel verer gerd vindt, wat zeer waarschijnlijk is na zijn onvoorzichtig gedrag, weet gij waar ik te vin den ben. Ik ben niet terug voordat ik geroe pen word. Goeden avond." Isabella zuchtte terwijl zij het hek achter den beleedigden dokter dicht deed. De we reld scheen op dit oogenblik niets dan kwel ling voor haar veil te hebben. George was ziek, en er op uit om zich nog zieker te ma ken, zoo het scheen een zeker persoon wien de doktersvrouw meer dan iemand vreesde was als het ware uit de wolken in Midlnaashire neergevallen en nu kwam er nog bij dat de heer Pawlkatt zich beleedigd achtte. Zij ging niet dadelijk in huis, het was haar te somber en benauwd daar binnen, maar zij bleef een poos aan het hek staan, uitziende op de laan waarvan het eentocnige gezicht haar reeds zoo eigen was geworden. „Zou hij erg ziek zijn peinsde zij. „Hij zegt zelf dat hij het niet is en hij is veel be kwamer dan Dr. Pawlkatt." Terwijl zij de terugkomst van haar echt genoot zat af te wachten ging de schemering welhaast in volkomen duisternis over, waar De opmerkelijke» doch weinig verhef fende strijd voor den rechter tusschen het gezag en de „wilde" autobusdien sten als gevolg van de blijkbaar bui tengewoon moeilijke redactie van het Reglement Autovervoer Personen, heeft dus tenminste het voordeel ge had, dat de behoefte aan vervoer per autobus tusschen de groote steden van ons land duidelijk aa,n den dag is ge treden, terwijl bovendien gebleken is, dat de spoorwegen niet voldoende in de vervoersmogelijkbeid voorzien, omdat de autobus tegen veel Lager tarief kan vervoeren. Op den djiur zal het zeker niet in het algemeen belang zijn, het autobus vervoer ter wille van duurder railver- voer stelselmatig tegen te gaan, meent de.Algem. Ned. Verkeersfederatie. BINNENLANDSCH NIEUWS. EEN 103-JARIGE. In het. St. Bernardusgesticht te Weesp zal volgende week Wonsdag de oudste inwoonster der gemeente haar 103en verjaardag vieren. Mej. J. A. de Smit-Rog, die in de wandeling nog steeds Opoe Smit genoemd wordt» geniet een uitstekende gezondheid. Nog dagelijks breit het oudje aan sok jes, handschoenen en andere nuttige voorwerpen. Ook haar gerestvermogens laten niets te wenschen, hetgeen wel duide lijk gebleken is uit de belangstelling, welke zij getoond heeft voor het Re- geeringsjubileum. Geen ochtend gaat voorbij, of Opoe moet haar krantje hebben, om precies op de hoogte te blijven met hetgeen er al zoo gebeurt. Zij heeft het nu ook alweer druk over den grooten feestdag, welke zoo kort op handen is, en is nog, graag te vin den voor een grapje. De bijna 103-jarige geeft er de voor keur aan, wanneer zij naar haar slaap vertrek gaat, de trappen op te loopen. Zij weigert van de lift gebruik te ma ken. omdat haar beenen nog wat goed zijn NU OOK IN ZEELAND GEVALLEN VAN KINDERVERLAMMING. School te Ivouderkerke tijdelijk gesloten. In Zeeland zijn thans 5 kinderen aan getast door kinderverlamming, waar van een te Goes, ten te Terneuzen, twee te Middelburg en een te koude- kerke. In de laatste-gemeente werd de kinderverlamming Vrijdag vastge steld bij een 7-jarig jongetje, dat zich na het uitgaan van de school niet goed gevoelde. In verband met dit geval is besloten de betrokken school voorloo- pig voor veertien dagen te sluiten. Ook te Hillegom is een geval van kinderverlamming geconstateerd. Het kind is naar het Academisch Zieken huis te Leiden overgebracht. De burgemeester heeft bepaald, dat alle lagere scholen en kleuterscholen van Maandag 12 t.m. Zaterdag 17 Sep tember gesloten zullen zijn. Men meldt uit Apeldoorn Zaterdag is het eerste geval van kin der verlamming geconstateerd bij een jongetje van ongeveer 4 jaar in de buurtschap Ugchelen. In Swalmen zijn enkele gevallen van kinderverlamming geconstateerd. De bewaarschool is gesloten. RUPSBANDTRACTOR IS TWEE WIELIG VOERTUIG. Rijbewijs B is dus voldoende Vrijdag stond voor den Almelo- schcn Kantonrechter, mr. D. J. Cui- pers, een Landbouwer uit Klooster haar (gemeente Ambt-IIardenberg) te recht, omdat hij een rupsbandtractor, zijnde een vier-wielig motorvoertuig, had bestuurd zonder in het bezit te zijn van een rijbewijs A, hetgeen voor dit soort motorvoertuigen wordt ver- eischt. Verdachte was echter wel in het bezit van een rijbewijs B, dat geldig is voor twee-wielige motorvoertuigen en voerde nu ter verdediging aan, dat een tractor als waarmede hij had ge reden een tweewielig voertuig is» aan gezien twee der vier wielen, die de ver- baliseerende veldwachter had gezien, geen wielen zijn die over den weg loo pen, doch wielen die dienen om de rupsbanden te leiden. Ambtenaar van het O.M., jhr. mr. A. H. S. van der Wijck, en Kantonrechter gingen met dit verweer accoord en verdachte werd conform den eisch ont slagen van rechtsvervolging. Dit rechterlijk vonnis is ongetwij feld van belang; voor vele landbou wers, aangezien er vooral in de Wie- ringermeer, blijkens een uiteenzet ting van verdachte, veel van dergelijke tractors loopen. uit op eens de gedaante van een boerenjon gen te voorschijn trad. „Woont hier meester Gilbert vroeg hij aan Isabella. „Ja hebt gij hem noodig „Ik heb hem niet noodig, maar ik heb hier een brief voor zijn vrouw, van iemand die bij ens in huis is. Zijt gij het „Ja, geef mij den brief," antwoordde Isa bella, haar hand "over het hek uitstekende. Toen de jongen haar met eenig wantrou wen den brief overhandigd had stak zij dien in haar zak en sloop dadelijk het huis in. De kandelaars waren juist in de zitkamer neer gezet. De doktersvrouw zette zich aan de kleine tafel neder, haalde den brief voor den dag, en scheurde hem open. Het was een korte, gemeenzame epistel, die slechts deze woorden behelsde „Ik heb een fatsoenlijk logies gevonden in een klein nesthet „Wapen van Leicester," in Nessborough-groeve, aan den linkerkant van den weg naar Briargate. Gij zult de plaats wel kennen, en ik verwacht u morgen in den loop van den dag bij mij. Vergeet niet waar de zenuw van den oorlog uit bestaat, en denk er aan dat gij naar kapitein Morgan vraagt. De uwe." Het onderschrift ontbrak. De brief was met een vlugge, grove hand geschreven, op een blaadje ouderwetsch postpapier het scheen een achteloos, oproerig soort van schrift, dat zich verheugde in het verspillen van inkt en papier. „Hoe wreed van hem om hier te komen mompelde Isabella, terwijl zij dien brief in kleine snippers scheurde. „Alsof ik nog niet genoeg geleden hadalsof de ellende en schande niet bitter genoeg geweest zijn en niet hard genoeg om te dragen." Zij verborg haar gelaat in de handen, en bleef een poos in droefgeestige gedachten verdiept, waarin ditmaal Roland Lansdell niet de hoofdrol vervulde, hoewel hij er toch in voorkwam. Toen George terugkwam "vond hij haar nog in die houdingen hoewel zij zich kort te voren zeer bezorgd gemaakt had over haar echtgenoot, waren hare gedachten in het laatste half uur zoo ver van hem ver wijderd geweest, dat zij verschrikt en ver ward opzag, alsof zij hem in 't minst niet verwacht had. Dr. Gilbert merkte dien blik niet op, maar viel uitgeput op een stoel ne der. „Ik ben zeer ziek, Izzie," zeide hij „het dient nergens toe om de zaak te verbloemen ik b e n ziek. Ik denk dat Pawlkatt toch ge lijk heeft, en dat de koorts mij heeft beet gekregen." „Zal ik hem laten halen vroeg Isabella, opstaande „hij heeft gezegd dat ik om hem sturen moest als gij erger waart." „Volstrekt niet. Ik weet even goed als hij wat er gedaan moet worden. Als ik aan 't ijlen ga, kunt gij hem wel laten halen, om dat gij er u angstig over zult maken en meer rust hebben met een dokter om u heen. En nu moet gij naar mij luisteren, liefste, terwijl ik u eenige voorschriften geefwant mijn hoofd is zoo zwaar als lood, en ik denk dat ik niet veel langer zal kunnen opzitten." De dokter onderrichtte zijne vrouw hoe zij de besmetting voorkomen kon. Zij moest da delijk een afzonderlijke kamer voor zich zelve in orde laten maken, en het vertrek waarin hij lag op die en die wijze berooken. Wat het oppassen betreft, dat zou juffrouw Jeffson wel op zich nemen. „Ik geloof niet dat de koorts besmettelijk is." zeide de heer Gilbert. „Ik heb die door dezelfde oorzaken gekregen, waardoor arme menschen ze krijgen hard werk, slecht we der, en de bedorven lucht van de plaatsen waar ik kom. Maar wij kunnen niet te voor zichtig zijn. Gij moet zoo veel mogelijk uit mijn kamer blijven, Izzie, en Mathilda voor mij laten zorgen. Zij heeft een sterk gestel, en zal niet licht de koorts krijgen, omdat zij de laatste is die er zich ongerust over zal maken." (Wordt vervolgd.) IN VIER BLADEN ADVERTEEREN VOOR EENMAAL BETALEN Wieringermeerbode. Wieringer Courant. De Polderbode. Zij per Courant.

Wieringer courant | 1938 | | pagina 1