Ons Patronenhoekje Jonge dames japonnen. Het belang van een huishoudboek De nieuwe Herlst- mode Herfstkleedin 9 ontwerpen. Patronen van in deze rubriek voorko mende genummerde modellen zijn op aan vraag te verkrijgen by „Het Practisch Mo deblad" Postbus 36, Den Haag Postreke ning 203203. De prijs der patronen bedraagt indien niet anders staat aangegeven, t 0.58 Betaling reeds vooruit, in postzegels, per giro of per postwissel. vVIST DAT. ..men vlekken op allurninium pannen, ifkomstig van de vlam van gas- of petro leumstel verwijderen kan door deze in te wrijven met een mengsel van 1 Liter wa ter. 30 gram borax en eenige druppels geest an salmiak. Men gebruikt hiervoor een -■-etalen sponsje ..men glas. (vensterruiten) welke be- xhreven zijn net beste kar reinigen met .vat spiritus? Men wrijve hiermee stevig over de krassen heen, en herhaalt dit een ,.Êar maal. ...men zwanendons het beste reinigt door fc'. gekookte, lauwe zeep over heen te gieten. Daarna laten we het weeken drukken goed uit, en halen het eenige malen door zuiver koud water. Tenslotte dompelen wij het rog een maal in lauw water en spreiden r.et zoo goed mogelijk uit om te drogen. Om te voorkomen drt de donsjes opvlie gen, spant men er een dun gaasje over. L net goed droog dan klopt men ze uit. ...men schimmelvlekken verwijderen kan coor in de bedoelde kamer een open schaal tje met zou te plaatsen. Dit ververscht men eenige malen. VOOR KLEINERE MEISJES. Succespatroon 2083. gevoegde handleiding maakt het ook voor volslagen leeken gemakkelijk deze japon te maken. nauwkeurig boek houdt, hetgeen ook gcldi voor het geldelijk beheer eener huishou ding. Zoo'n huishoudboek behoeft echter vi i strekt niet ingewikkeld te zijn en -nen behoeft geen z.g. dubbele boekhouding toe te passen Klaar en duidelijk moei echter blijken, waarvoor het geld -lesleed is en hoeveel voor iedere post beschik baar is. Men moet beginnen het geld in te dee len en voor de vaste posten de bedragen aan te teekenen, zooals b.v. voor huur verzekeringen, schoolgeld, belasting enz Vervolgens komen de posten, die aan schommelingen onderhevig zijn als -er lichting, verwarming, reparatie^ dokter, apotheker en onvoorzienen. Voe ding is eveneens een belangrijke post waarvoor echter een bedrag vaste,est »!r' moet worden, waaraan men zooveel mo gelijk de hand houdt, al-zal de eene maand wel eens iets meer aangeven dan de an dere. Het beste is om in een schrift een aantal kolommen te maken met de aan duiding: 1 huur: 2. belasting: 3. verze kering: 4. schoolgeld; 5 contributies, eou ranten enz. 6. dokter; 7 apotheker: 3 voeding; 9. kleerling: 10 diversen. De von ding wordt van dag dot dag in een apart HET BESTELLEN VAN PATRONEN. zoom toe 'n klokkende lijn aanneemt en ver kregen wordt door tusschenbaantjes of door godets. De „rits" is niet van plan te wijken voor kr.oop- noch voor andere sluitingen en wordt steeds in de kleur de r japon geko zen. Nieuw, doch niet voor alle figuren ge schikt, zijn de overblousende japonnen en mantels en tevens de „blousende' mou wen, die met veel ingehaalde ruimte zijn en met een smalle band afgewerkt wor den. Onder de nieuwe herfststoffen neemt jersey in velerlei uitvoering een groote plaats in; terwijl vele interessante effecten verkregen worden door Jacquard-motieven, relief geweven stoffen en zéér smalle streepjes in dezelfde of in awstekende kleur. Angora- en fantasie-stoffen vindt men in ruime keuze, terwijl tweed voor sportieve japonnen zeer in den smaak valt. Voor nopjes en ruitjes blijft een groote voorkeur bestaan, de laatste in alle mo gelijke afmetingen, in blok en gebroken ruiten, pied-de-poule, enz. Een weefsel, dat zich lange jaren bescheiden op der, ach tergrond heeft gehouden, vraagt thans weer de aandacht n.1. homespun. Tricot v/eefsels zullen verwerkt worden voor spor tieve japonnen en deze leenen zich bijzon der om gedragen te worden door werken de vrouwen, aangezien zij niet kreukelen. Wat de kleuren betreft zien wij vele scha keeringen van bruin, die men o.a. onder scheidt in neger-, koffie- chocalade-, kas tanje- bruin. Voorts vindt men oud-goud, terracotta, groen in vele nuanceeringen van donker flesschen-groen tot het meer grijs achtige olijf groen toe. Rood is gebaseerd op wijnkleuren, terwijl het fellere „cycla men" zeer modern is. Blauw en zwart blij ven zich eveneens handhaven, terwijl het eerste ook veel gezien wordt met een rood- aehtigen inslag, terwijl als nieuwste kleur muis-„en leigrijs zullen domineeren. De japonnen, die de schets aangeeft, wil len wij ten slotte met een enkel woord noemen. Links een afkleedende japon met piooiengroep in het midden, die gedeelte lijk opgesteld is. In het midden een bruine jipon met tresgarneering langs de zijkan ten en middenstuk van terracotta. Rechts een middagjapon van matblauw jersey. Het beantwoordt aan de laatste eischen dei mode, doordal het gladde middenstuk zoowel een hooge als lage taille-lijn aan geeft en bovendeel en rok ingehaalde ruimte hebben. De wollen japon (4) links heeft een op gestikt vest met knoopgarneering en zij den tres aan bovendeel en rok. Rechts een sportieve japon in twee kleuren uitge voerd. HUISHOUDELIJKE WENKEN. De lucht van uien en visch kan men ver wijderen van schalen en borden, door dezen flink ender koud stroomend water te hou den Keukenmessen, waarmede men uien geschild heeft, steek: men eenvoudig in wat aarde. Gouden en zilveren „sieraden worden schoon en gaan prachtig glimmen, indien men ze eenige minuten in gelijke deelen ■water en ammonias legt en daarna met een sehoone doek opwrijft. Zijn het bewerkte sieraden, dan is het aan te bevelen ze flink te borstelen, alvorens men ze afdroogt. boekje opgeschreven en iedere week on der post 8 aangeteekend. Op deze wijze wordt een overzicht ver kregen omtrent hetgeen men uitgeeft en waarop men eventueel besparen kan. Zulks geldt niet alleen voor levensmidde len, snoeperijen enz., doch tevens voor gas en electrisch licht. Wanneer de wil aanwezig is, dan za' iedere huisvrouw bemerken, dat de mo- gelijkheia tot bezuinigen, dus sparen niet uitgesloten is, zelfs al meent zij, niet meer uit te geven, dan strikt noodig is. Vele kleintjes maken één groot geheel en zul len na verloop van tijd een appeltje voor den dorst zijn, dat menigmaal maar al te goed gebruikt kan worden. en onze gratis premie Thans vragen vooral de bovengedeelten van japonnen de aandacht, terwijl de rok ken vrij kort blijven en meermalen geheel ol gedeeltelijk geplisseerd zijn. Passen en uitgesneden voorpanden in vestvorm ziet men aan verschillende herftsmodellen, zelfs aan overgangsmantels, waardoor veel variatie verkregen kan worden. Opgestikte met aan de voorzijde gekruiste fichus, die pp den rug geknoopt worden. Voorts ziet men óf over de buste ingehaalde ruimte óf meer op taillehoogte, terwijl de naden midden vóór en achter gunstig werken ten opzichte van het figuur. Zeer veel ziet men: dat het midden van do voorbaan riumte aangeeft, die naar den Zoowel groote als kleine ruiten ziet men dragen en le eerste worder. dan om het geheel te onderbreken in rechte en schuine richting verwerkt. Een huishoudboek, hoe eei voudig het »ok moge zijn, i- onmisbaar in iedere haishou ding. Zelfs in het kleinste gezin is het gewenseht, da! aanteekening gehouden wordt van de uitgaven, opdat rnen weet, waaraan het geld, aal als het ware door de handen „vliegt" blijft. De man verren if» hpl geld. dat noodig is voor de instand- hovding van I"et gezin -»n de huisvrouw ziet zich als on derdeel van hare groote taak de plicht toegewezen, dit zoo zuinig en verstandig mogelijk te beheeren. Goed geldelijk beheer voorkomt voel huiselijke verdéeldheid. Waarom is 'n huishoudboek gewenscht? Niet alleen om te weten waaraan het geld besteed is geworden, geld, dat zoo gauw door de vingers blijdt, dat we niet weten, waar het blijft. Het houden van een huis houdboek vormt een basis, waarop de posten gegrondvest zijn en geeft een over zicht op welke wijze de uitgaven gedaan zijn. De opvatting van huisvrouwen, dat dit geen zin heeft is zeer verkeerd, zelfs met een klein weekloon kan niemand er iets op tegen hebben om aanteekening te houden. Wanneer men aan het einde van iedere week of maand de verschillende posten nagaat, dan kan men zich tevens overtui gen of niet hier op daar bezuinigd kan worden. Het houden van een huisnoudboek doet de betrokkene tevens voorzinntiger met haar geld omgaan, voorkomt, dat ze moei uitgeeft dan ze bezit m.a.w. dat zy schuld maakt. Zondei aanteekening te maken is het niet mogelijk, dat men een overzicht over alles heeft. Ieder, die een zaak drijft kan deze slechts goed beheeren, indien hy De eerstvolgende weken zullen wij het in deze rubriek uitteraard dikwijls hebben •ver de nieuwehe rfstmode. In verband met de plaatsruimte kunnen wij echter niet alles behandelen, wat be langrijk is. Daarom stellen wij geheel kosteloos een modepremie beschikbaar, welke deze ru briek uitsluitend aanvult. Deze modepremie bevat modellen te kust en te keur. handwerken.'knutselwerk jes en tallooze wenken. Dames, die zich hiervoor interesseeren kunnen de premie aanvragen bij de Re dactrice Damesrubriek, Nieuwe Haven straat 58. Den Haag. waarbij voor onkosten hen cents aan postzegels moeten worden bijgesloten Dit bedragje kan men giree r;-n op postiekening 62626 van den Mode d:enst te Den Haag. De herfstcollecties brengen ons weer al lerlei verrassingen, alhoewel we geen alge heele omwenteling op modegebied behoe ven te verwachten. De tijden wijzigen zich in velerlei opzicht en het zou al heel won derlijk zijn, indien de mode in dit opzicht achterbleef. Nog niet zoo héél veel jaren terug spraken we van een winter- en een zomermode, doch thans hebben wij ook nog voor- en najaarsmodellen, welke in derdaad afwijken van die van de hoofdsei- zoens. Wat de hoeden betreft is het wel héél eigenaardig, want wij zien een groot deel van den zomer vilt en reeds in den aanvang van het jaar stroo dragen! in nieuwe biezen, kleurige omboordsels en dito ge stikte naden, smalle randjes van kralen, passement-koopen, tres- en borduurwerk zijn wel de voornaamste garneeringen; ter wijl men zéér veel ingehaalde ruimte kan waarnemen aan de model-japnr.nen. De rondom geplisseerde rokken zijn vooral zeer geschikt voor jeugdige figuur tjes. Dames, die in de grootere maten ver vallen, zullen hare keus bij voorkeur bepa len op een geplisseerde voorbaan, waar van de plissé's gedeeltelijk opgestikt wor den, zoodat de rok strak om de heupen sluit. De prinsesse-modellen handhaven zich nog steeds en worden o.a. gedragen Voor de overgangsjurken iie op kille nazomersche da gen gedragen, worden, zal men dunne wollen weefsels kiezen, ^.ch lange mouwen vallen nog riie' bijzonder in den sm3ak. Zoolang mogelijk noudt men zich aan de half lange, want anders krijgt de jeugd al zoo'n wintersch ge- /uel. Geruite weefsels zijn /oor deze jurken zeer ge schikt, temeer waar zij zich .eenen om met effen korte manteltjes gedragen te wor- <en Ensembles zullen zich Uuuwens in het komende na jaar blijver handhaven omdat cy bleken zeer practisch te zijn en verschillende varia- i«-s mogelijk te maken. Een goede oplossing geeft net mode! links, doordat het middenstuk ,dat glad aansluit schuin is, terwijl een wit garnituur van I piqué frisch kleedt. In het midden een k'eine ruit me! getaiUeerd tusschenstuk, I cat op de plooirok is gestikt, terwijl de bcogaansluitende hals met een schuine bies is afgewerkt. JONGEMEISJES JAPON. Succespatroon 3043. Prijs f 0.30 plus f 0.05 voor adm.- en verzendkosten. Een zeer vlotte meisjesjurk, waarvan pa tronen beschikbaar zijn voor meisjes van- 12—14 en 14-16 jaar. De bij het patroon PLAATS Patroon NoMaat Hierbij ingesloten f aan postzegels. Indien u tevens het laatste nummer van Het Practisch Modeblad" wenscht te ont vangen gelieve 10 cent extra in te slui ten. (Postzegels liefst van 13, 5, 10 of 12 J4 cent, doch niet van 6 cent). Prijs f 0.30 plus f 0.05 voor adm - en rzendkosten. Aardig jurkje, met bijpassend broekje waarvan het patroon wordt bijgegeven). De hals is vierkant met een smal strookje afgewerkt. Patronen voor meisjes van 24 en 6—8 jaar. Op te zenden aan „Het Practisch Mode blad". Postbus 36, Den Haag, giro 203203. NAAM STRAAT BON VOOR GOEDKOOPE PATRONEN.

Wieringer courant | 1938 | | pagina 4