29e JAARGANG DONDERDAG as SEPTEMBER 1938 No. 110 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEERINGEN EN OMSTREKEN DE DOKTERSVROUW. WACO AÜTOBUSDIENSTEN. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG. DONDERDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.25. k' BUREAU ADVEBTENTIëN: UITGEVER Hippolytushoef Wlerlngen Van 1 5 regels f 0.50 CORN. J. BOSKER WIERINGEN. Telef. Intercomm. No. 19. Iedere regel meer f 0.10 f: Sr - t'v DE PRINSJESDAG. De gouden koets is Dinsdag liet Bin nenhof weer binnengereden en H.M. de Koningin heeft, ter opening van de zit ting der Staten-Generaal het bordes van de Ridderzaal betreden. Zij is geheel alleen. Nijgend groet zij het vaandel van de eerewacht, dat zijn drager eerbiediglijk heeft doen buigen. Gekleed in een purperen bruin-ge waad met goud brokkaat doorweven, stijgt zij de trappen op, waar de zee officieren ter ontvangst gereed staan. Kort is de begroeting. Dan is de Lands vrouwe naar binnen geschreden Nu volgen Haar snel de begeleidende olficieren, die hun paarden aan de hoe de van toegeschoten huzaren hebben toevertrouwd. De laatstcn zijn binnen. Thans heeft de plechtigheid een aan vang genomen. Het groote plein„ dat even te voren nog leeg was in het midden, vertoont nu een bont tafereel van paarden, koet sen en bedienden in livrei, die hier moeten wachten en zich opnieuw op stellen voor den stoet-terug. De Vereenigde Zitting van de Sta ten-Generaal is begonnen. Overal in den lande luisteren de Nederlanders aan de radio-toestellen naar de woor den, die H.M. spreekt tot de volksver- l egenwoordigers. De toon van de troonrede is niet zeer opwekkend. De economische vooruit zichten zijn minder gunstig dan het vorig jaar het geval was en voor de fensie en werkloosheid zullen nog grooter financieele offers noodzakelijk zijn. Nauwelijks tien minuten duurt het wachten, dan is de zitting afgeloopen. Alle hofdignitarissen verschijnen weer in dezelfde volgorde waarin zij bij aan komst naar binnen zijn gegaan. Als H. M. naar buiten treedt, stijgt opnieuw een gejuich op uit de wach tenden. Snel is nu weer de stoet geformeerd. Hij zet zich in beweging, onder de to nen van het Wilhelmus. Als de laatste ruiter weggereden is, verdwijnen lang zamerhand ook de toeschouwers. Dan is ook dit alles weer achter den rug. Terugkeer ten Paleize Kwart voor twee er gonst iets door de massa, van verre af, dat be wijst,, dat de terugkeer van den stoet bij 't Koninklijk Paleis aanstaande is. Een auto met hofpersoneel suist aan Tien minuten voor twee rijdt het voorste cavalerie-escorte voorbij het Paleis aan den standaard der huza ren wordt militair eerbetoon gebracht Baron De Smeth, hofmaarschalk, staat aan den ingang van het Paleis gereed om Hare Majesteit te verwel komen. De leden van het Koninklijk gevolg verlaten hun staatsiekoetsen. Precies vijf minuten voor twee is Hare Majes 1 teit in Haar Paleis teruggekeerd. De jubel der massa is Haar reeds voorafgegaan. Wederom hetzelfde cere monieel militaire eerbewijzen, Wil helmus, pianissimo gespeeld door de Kon. Militaire Kapel. Twee minuten voor twee Hare Ma jesteit verschijnt voor een der ramen van de eerste verdieping, buigend en wuivend groet Zij de menigte, die met volle stem het Wilhelmus meezingt, nu forscher door de geoefende militai re muziek ten gehoore gebracht. Het klinkt zeer schoon. Wederom zijn de geweren en sabels gepresenteerd en is het vaandel der grenadiers schuin naar beneden gehouden ten groet. Dan trekt Hare Majesteit zich terug, de stoet is weldra voorbij, de afzettin gen verzamelen zich in colonnes, het publiek verdwijnt in vele richtingen, 't Jaarlijksch schouwspel van Prins jesdag is - wat het officieele gedeelte betreft - al weer verleden tijd. Even voor drie is H.M. de Koningin vrijwel onopgemerkt, van de achter zijde van het Paleis per auto haar Am sterdam teruggekeerd. FEUILLETON. Naar het Engelsch. 41.) Roland liet zijn ongeduld blijken gedurende deze korte uitweiding. „Vertel toch wat er van aan is. Raymond," zeide hij. „Een vreem deling die zijn verblijf houdt in Nessbo- rough-groeve, nu, wat verder „Het is een man met een knap voorkomen, opzichtig gekleed blijkbaar een Londenaar, en „Maar wat heeft dit alles te maken met mevrouw Gilbert „Alleen dit, men heeft haar met dien man alleen zien wandelen, in het donker, in Ness- borough-groeve." „Het moet een leugen zijn, een schandelijk verzinsel of indien indien zij met dien man gezien is, is hij een bloedverwant. Ja, ik heb reden om te gelooven dat er een bloed verwant van haar in de buurt is gekomen." „Maar waarom zou zij in dat geval, op zulk een uur van den dag, in 't geheim met den man samenkomen, terwijl haar man ziek ligt „Er kunnen honderd redenen voor zijn." De heer Raymond haalde weder de schou ders op. „Kunt gij er één noemen vroeg hij. Roland liet het hoofd op de borst zinken. Neen hij kon geen reden bedenken waarom Isabella Gilbert dien vreemdeling in 't ge heim zou ontmoeten tenzij er schuld aan die ontmoeting kleefde. Heimelijke hande lingen en schuld gaan zoo dikwijls te zamen, dat het moeilijk is ze van elkander af te scheiden. „Maar heeft men hen met elkander ge zien riep Roland plotseling uit. „Ik kan het niet gelooven. Men zal de man met de eene af ondere vrouw gezien hebben, die op Isabella geleek, en, azende op een schandaal, de gevolgtrekking hebben gemaakt dat het Jsabella was. Neen, ik kan dat vertelsel niet NIEUWE INKOMSTEN- EN WINSTBELASTING. Heffing- van 2 pCt. bij de bron van huren, renten, loonen en winsten, en van 8 nCt. van door rechtspersonen gemaakte be drijfswinsten, Tegemoetkoming aan de loo nen van groote gezinnen. Opvoering van het aantal tewerkgestelden in de werk verschaffing tot 90 a 100.000 man Stijging van ge wone Defensie-mitgaven be draagt 24.5 millioen. Volgens de millioenennota kwam de Regeering bij de samenstelling van de begrooting voor 1939 te staan voor een nadeelig saldo van ruim 142.5 milli oen gulden op den gewonen dienst. Ten einle in dit aanzienlijk tekort te voor zien, zullen verschillende maatregelen worden voorgesteld, welke nieuwe of fers van het Nederlandsche volk zullen vragen. Het nadeelig saldo zou dan te ruggebracht kunnen worden tot f 25-6 millioen. In de eerste plaats zal een wetsont werp worden ingediend, waarbij een aantal heffingen, welke met ingang van 1 Januari of 1 Mei a.s. zouden ver vallen, worden verlengd. Het betreft hier de opcenten op de grondbelasting, de inkomstenbelasting, voorts de op eenten op de accijnzen op wijn, gedis tilleerd, suiker, tabak, de zegelrech ten, de registratierechten, de successie rechten en verder de verdedigingsbe lasting I, het bijzonder invoerrecht op gelooven." „Het zij zoo", antwoordde de heer Raymond. „Dan kunnen wij van dit onderwerp afstap pen." Maar Roland was zoo ligt niet te bevredi gen. De giftige pijl was hem te diep in het hart gedrongen, en hij kon niet nalaten zelf de wonde verder open te scheuren. „Maar eerst verlang ik den naam van uw autoriteit te weten," zeide hij. „Mijn beste Roland, heb ik u niet reeds verteld dat mijn autoriteit geen andere is dan de praatjes van de menschen te Gray- bridge." „Dat kan ik niet gelooven. Gij zijt de laat ste man in de wereld om aan armzalige stads- praatjes te gelooven. Gij hebt beter gronden voor hetgeen gij mij verteld hebt. Iemand heeft Isabella met dien man gezien. Wie was dat „Luister. Ik ben zwak genoeg geweest om met uw ongeoorloofde neiging medelijden te koesteren en u te willen sparen. Maar nu gij dit weigert moet gij de gevolgen dragen van uw eigen hardnekkigheid. Ik was de man die Isabella Gilbert met een vreemdeling in Ness- boroughgroeve heb zien wandelen een op zichtig gekleeden man, van een verdacht uiterlijk. Ik had met Hardwick, den rechter, te Graybridge gedineerd, en reed naar huis over Briargate. Aan tafel had men gesproken over hetgeen er van mevrouw Gilbert ver teld werd, over hare ontmoetingen met een vreemdeling die in 't wapen van Leicester zijn verblijf hield, die haar brieven zond, en met wien zij in het donker samenkomsten hield. De hemel weet hoe de menschen achter o'ie dingen komen. Ik sprak Isabella voor, want ik weet dat zij wel tot onvoorzichtighe den maar niet tot slechte handelingen in staat is, en verdedigde haar tegen de vrouw van den rechter maar toen ik den weg van Briargate langs naar huis reed, ontmoette ik mevrouw Gilbert arm in arm met een man, wiens uiterlijk overeenkwam met de beschrij ving die men mij te Graybridge van hem gegeven had." „Wanneer was dat „Eergisteren avond. Het zal tusschen tien benzine, de doodehand-belasting en de coupoHbelasting. Daarnaast stelt de Regeering zich voor een complex van nieuwe belasting maatregelen aanhangig te maken, waardoor eenerzijds een aanzienlijke verhooging van de totale opbrengst van de belastingen zal worden verkre gen, doch waarbij anderzijds naar een hetere verdeeling van den belasting druk wordt gestreefd, terwijl remmen de invloeden van de belastingheffing op het bedrijfsleven zooveel mogelijk zullen worden beperkt. De Minister van Financiën stelt zich voor, de indiening te bevorderen van een wetsontwerp tot het heffen van een nationale inkomsten- en winstbe lasting. Deze belasting zal zooveel mo gelijk bij de bron worden geheven en bestaat uit een heffing van 2 pCt. van buren, renten, loonen en winsten. Zij zal gelden voor alle natuurlijke en rechtspersonen binnen het Rijk en te vens voor de inkomsten van buiten bet Rijk wonende of gevestigde perso nen. Daarnaast komt nog een bijzon dere beffing van 8 pCt. van de hier te lande door rechtspersonen gemaakte bedrijfswinsten. Van deze belastingen, waarop ook kinderaftrek kan worden toegepast, verwacht de minister een opbrengst van 90 millioen gulden. Naast deze aanzienlijke belastingver zwaring zal de Regeering ook komen met voorstellen, welke een verlichting van den belastingdruk zullen beteeke- nen. Zoo zullen maatregelen worden voor gesteld om in verband met den druk van accijnzen, omzetbelasting en crisis beffingen, tegemoet te komen aan de nooden van de groote gezinnen. Verder zal de accijnswetgeving worden gewij zigd, in de eerste plaats wegens den druk, welke wordt geoefend op de minst draagkrachtigen en in de twee de plaats om tegemoet te komen aan gemotiveerde klachten van het bedrijfs leven. Ook zullen de ergste bezwaren van de tarieven der vermogensbelas ting, van de verdedigingsbelasting en van de personeele belasting worden weggenomen. Voor deze belastingverlagingen zal 'n bedrag van 40 millioen gulden noodig zijn. Naast de genoemde maatregelen zal de Regeering met kracht blijven stre ven naar verdere beperking der open bare uitgaven. Van de overige in het voornemen der Regeering liggende maatregelen kunnen nog worden genoemd een krachtige bestrijding van de werkloos- beid, opvoering van het aantal tewerk gestelden in de werkverschaffing zoo mogelijk tot 90 a 100.000 man, terwijl voor steun aan de binnenlandsche markt de invoerrechten van eenige groepen van artikelen zullen worden verhoogd. Het ligt in de bedoeling van den Mi nister de belastingvermindering voor „kinderaftrek" in het nieuwe belasting systeem te verleenen bij wijze van te ruggaaf van betaalde belastingen. Voor ieder kind,, dat voor aftrek in aanmerking komt, zal een zeker be drag der belasting, dat voor iederen belastingschuldige betzelfde is, wor den teruggegeven, doch uiteraard nooit meer dan aan inkomsten- en winstbelasting is betaald. BINNENLANDSCH NIEUWS. REIST PER VLUG—VEILIG—GOEDKOOP. Verenigingen en Clubs, moderne WACO toe- ringcars. Uw vervoermiddel. en elf uur geweest zijn. Het was volle maan zoodat ik Isabella's gelaat even duidelijk kon zien als ik thans het uwe zie." „En herkende zij u „Ja, en zij week op eens in de schaduw van de heg aan den kant van den straatweg. Er heerschte eenige oogenblikken een die pe stilte, en Raymond zag den jongeman in ae avondschemering voor hem staan, onbe wegelijk als een steenen beeld, en doodsbleek. Daarop strekte Roland zijne hand uit en tastte tusschen de glazen die op tafel ston den, naar een waterkaraf hij schonk een glas in, en Charles Raymond bemerkte aan het rinkelen van het glas, dat hij geweldig beefde. Na een lange teug gedronken te heb ben, reikte Roland over de tafel heen zijn vriend de hand toe." „Geef mij de hand, Raymond," zeide hij met een doire stem," ik dank u hartelijk dat gij de waarheid gezegd hebthet was veel beter om oprecht te zijn. Maar, o als gij wist hoe ik haar lief had als gij dat kondt weten Gij meent dat het slechts de eerlooze hartstocht van een lichtmis was, die neiging opvat voor een getrouwde vrouw, en voldoe ning voor zijn lusten zoekt te vinden, zonder er om te geven dat hij anderen in het ver derf stort. Maar dat was het niet, Raymond, het was niets van dien aard. De hemel is mijn getuige te midden van al mijn zelf zuchtige smart over mijn eigen bittere te leurstellingen, heeft de gedachte dat de naam van mijn geliefde nog onbesmet was, mij som tijds van genot doen trillen. Ik heb dat ge voeld, hoewel zij mijn leven vernield, hoewel zij allen levensmoed, die mijne liefde voor haar op nieuw had opgewekt, wreed vernie tigd had en nu te moeten denken dat zij een gemeene intrigue heeft aangeknoopt en heimelijke ontmoetingen heeft met een we zen dat het is te bitter, Raymond het is te bitter De vriendelijke avondschemering verborg hem toen hij in een stoel neerzonk en zijn gelaat in de kussens begroef. Het waren bit tere tranen die hij vergoot, bitterder zelfs dan die hij twee maanden geleden onder den eik van lord Thurston vergoten had. WIELRIJDER OVERREDEN EN GEDOOD. Dinsdagmiddag tegen hlaljf vder reed een 40-jarige man per fiets den nieuwen weg te Valkenburg op. Ver moedelijk heeft de man met zijn rech- terpedaal d!eji trottoirband geraakt, waardoor hij kwam te vallen. Op dit oogenbltik passeerde eqn vrachtauto, geladen met kolenslik. De man kwam met het hoofd onder het rechterwiel van den wagen en was op slag dood. NEDÉRLANDSCHE COMMUNISTEN EN ONZE WEERMACHT. Het partijbestuur der C. P. N. spreekt zich in een communiqué uit „tegen de politiek van consessies aan het Duitsche fascisme." Krachtig moet worden vastgehouden aan de col lectieve veiligheid en de grondslagen van den Volkenbond. Het partijbe stuur verklaarde zich voorts solidair met Tsjecboslowakije. 't communiqué verklaart dan verder nog „In bet aangezicht van de ernstige gevaren waaraan ons land in de na bije toekomst is blootgesteld, ver krijgt de weermacht een groote betee- kenis,, en is daarom de snelle demo cratiseering van de weermacht noodig tot beveiliging van land en volk en de bescherming van zijn grenzen. Het partijbestuur is ervan overtuigd dat de Nederlandsche arbeiders bereid zijn hierbij hun vollen plicht te doen." „Daarom sprak bet partijbestuur zijn voldoening uit over de intrekking van de verboden bij Defensie voor S.D.A.P. en N. V. V. Daar op dit oogen blik alle krachten, die de Nederland sche onafhankelijkheid verdedigen, verzameld moeten worden, besloot bet partijbestuur verder aan te drin gen op intrekking van dit verbod ook voor de Communistische Partij en alle andere anti-fascistische organisaties, waar tegenover een zuivering van de weermacht van alle fascistische ele menten moet worden geëischt." „Ik heb nooit iemand anders dan haar bemind," mompelde Roland Lansdell„ik heb de vrouwen hard beoordeeld, maar ik stelde vertrouwen in haar." „Mijn beste Roland, mijn arme hartstochte lijke jongen," zeide de heer Raymond zacht „zulk lijden is aan velen onzer opgelegd, eens in ons leven. Tracht er u tegen te verzetten zie het monster moedig onder de oogen en het zal in ij delen damp wegsmelten. Gij kunt weder een man worden, als gij wilt, Roland!" Na een poos stond Roland Lansdell op en trad naar het open venster. De maan begon haar zilveren glans over de laan te versprei den, en de groote klok boven den stal sloeg tien uur. „Vaarwel, Raymond," zeide de heer Lans dell, terwijl hij zich op den drempel omkeer de. „Gij zult mij wel op de eene of andere wijze bij mijn oom en Gwendoline willen verontschuldigen. Ik zou hem liever willen vermijden op dit oogenblik." „Maar waar gaat gij heen „Naar Nessborough-groeve." „Zijt gij krankzinnig, Roland „Dat is een veel te moeilijke vraag om op dit oogenblik te beantwoorden. Ik ga zien of ik Isabella Gilbert met haar minnaar kan ontmoeten." VIER EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK. Eene gelofte vervuld. De maan rees langzaam op boven een zwarte strook van dicht geboomte trotsche olmen en beuken die het domein van lord Ruysdale van de buitenwereld afsloten, toen Roland Lansdell de oprylaan overstak en het bosch intrad. Op het „Landhuis" wa ren geen schoone grasperken en romanti sche watervallen, geen wonderen van tuin manskunst, zoo als op Mordred. De graven van Ruysdale waren in de laatste eeuw min of meer bij hun tijd ten achteren geweest en de bosschen rondom het roode steenen huis waren zoo weinig door menschenhanden ontgonnen, dat het hert er nog een veilige schuilplaats vond. BIJ SPOELEN VERDRONKEN. Dinsdagmiddag half drie was cle 32-jarige mej. C. J. van Oorschot te Helmond bezig met het spoelen van de wascb in de Zuid Willemsvaart. Op een gegeven oogenblik verloor zij baar evenwicht en viel voorover in het water. Nog even wist zij zich drij vende te houden, doch voordat hulp aanwezig was, verdween zij in de diepte. Nadat men tien minuten ge dregd had, werd het stoffelijk over schot opgehaald. INBREKERS GAAN STRIJKEN MET INHOUD GELDKISTJE. Daders hebben reeds inbraken rondom Nijmegen op hun kerfstok. Den laatsten tijd worden Nijmegen en omgeving onveilig gemaakt door inbrekers* die reeds eenige malen hun slag hebben geslagen. Eenige da gen geleden werd ingebroken bij een bakker to Lent, wonende langs den Noordelijken toegangsweg tot de Waal brug. Door indrukking van een ruit hadden de ongenoode gasten zicli toe gang verschaft, waarna zij zich met een bedrag van eenige bonderden gul dens uit de voeten maakten. Daarna werd in den nacht van Zondag op Maandag, een mislukte poging tot in braak gedaan in een winkel aan de Broerstraat te Nijmegen. Ook hier hadden de daders gepoogd door ver breking van een ruit toegang te ver krijgen, doch blijkbaar werden zij ge stoord. Later in den nacht hebben zij meer succes gehad. Door het forceeren van een deur verschaften zij zich toe gang tot een fabriekskantoor, waar zij een geldkistje aantroffen, d-at zij heb ben opengebroken, waarna de heeren met den inhoud - ongeveer f 250 - ver dwenen. De recherche heeft een uitgebreid on derzoek ingesteld, tot nu toe echter zonder resultaat. HUISHOUDSTER AANGERAND TE BRUNSSUM Slachtoffer door stoere mijn werkers ontzet. Dinsdagavond wilde die 30-jarige huishoudster van een kapelaan te Brussum zich van de nabijgelegen tramhalte naar de achter een rij hoo rnen gelegen woning van den geeste lijke begeven. Men kan het huis be reiken via een pad aan weerszijden waarvan zich een haag bevindt. Op eenige meters van de woning werd de vrouw plotseling door een man aange vallen en in een heg geduwd. Op haar geschreeuw kwamen na eenige minuten twee passeerende mijnwerkers toesnellen, die den man vastgrepen. Inmiddels had ook de kapelaan ontdekt wat er gaande was. Hij waarschuwde de politie, die kort daarop ter plaatse verscheen en den man arresteerde. liet bleek een ongeveer 50-jarigen man te zijn, die te Brunssum woon achtig is. Het eenzame van deze wildernis kwam volmaakt overeen met de stemming waarin Roland Lansdell zich bevond. In het eerst was hij in koortsachtige haast voortgestapt om des te eerder de plek te bereiken, waar hij misschien zijne bangste verwachting ver wezenlijkt zou zien. Maar toen het licht dat uit lord Ruysdale's woning straalde, door het dichte groen geheel aan zijn gezicht ontto gen was, hield hij plotseling op en rustte af gemat en bijna ademloos tegen een boom. Voor het eerst begon hij na te denken over hetgeen hij gehoord had. Bij al zijn toorn tegen de dokters vrouw kwam de gedachte aan het dieper onrecht, dat zij haar echtgenoot aandeed, niet bij den lieer Lansdell op. Hij Roland was hst wien zij misleid, wiens liefde zij gehoond, wiens trots zij in het stof vertreden had. Dat er een man bestond, die op het oogenblik ziek en hulpeloos lag te Graybridge, die meer ïecnt had om zich gehoond te achten over de valschheid van Isabella Gilbert, en wraak te nemen op den onbekenden ellendeling, ten wiens gevalle zij zich zoo laag scheen te gedragen, kwam niet bij den vertoornden jongeman op. Hij zag het pad zich krommen en smaller worden onder de boomen door, tot het een kleine rustieke brug bereikte, en hoorde het zachte kabbelen van de beek in de verte. Vlak bij de brug viel hem de witte muur van de kleine herberg in het oog, wier ouderwetsche hooge puntgevels tusschen de omringende boomen uitstaken. Door een der beneden vensters zag hij een flauw kaarslicht bran den achter een versleten rood gordijn, en door de half geopende deur schoot een zwak ke lichtstraal over den grond. (Wordt vervolgd.) IN VIER BLADEN ADVERTEEREN VOOR EENMAAL BETALEN Wieringermeerbode. Wieringer Courant. De Polderbode. Zij per Courant.

Wieringer courant | 1938 | | pagina 1