TWEEDE BLAD. ZATERDAG 24 SEPTEMBER 1938 No. ui NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN VOEDT UW HUID 's NACHTS MET PUROL WIERINGER COURANT KOLONISATIE - MOGELIJKHEDEN VOOR NEDERLANDERS IN ARGENTINIË. Bloeiend bestaan in de Parana-delta weggelegd. Dezer dagen hadden wij gelegenheid nauwkeurig op de hoogte te worden gesteld van den tegenwoordigen toe stand van Tres-Arroyos, de reeds vrij oude Nederlandsche nederzetting in Argentinië, in 't zuiden der provincie Buenos Aires, tijdens een onderhoud met den secretaris dezer kolonie, den heer J. Verkuyl, die dezer dagen voor het voeren van eenige noodzakelijke besprekingen in ons land is aange komen. In 1925 maakte de heer Verkuyl als jongeman, in gezelschap van anderen, een excursie naar Argentinië, waar hij kennis maakte met de Nederlandsche kolonie te Tres-Arroyos, waar hij zich korten tijd later vestigde als lid van genoemde kolonie, waarvan hij thans secretaris is. De heer Verkuyl bevestigde de ver onderstelling, dat er voor menschen, die over eenig kapitaal beschikken en anderzijds voor jonge menschen, waar voor plaatsing als knecht in den land bouw gezocht wordt, in Argentinië nog tal van mogelijkheden zijn om zich aen zelfstandig bestaan te verwerven, mits zij dan echter landbouwkundig onderlegd zijn of reeds eerder in den landbouw werkzaam waren. De ge schiedenis in Tres-Arroyos leert ech ter, dat menschen zonder leiding en zonder practische of theoretische ken nis van het werk, dat zij willen aan pakken, tot mislukking gedoemd zijn en kolonisatie van dergelijke menschen op niets uitloopt. Het was in 1889, dat er een groote trek van Nederlanders naar Argenti nië was, op initiatief van eenige Ne derlandsche scheepvaartmaatschap pijen naar Zuid-Amerika en van eeni ge Argentijnsche grootgrondbezit ters. In totaal zullen in dat jaar onge veer 5000 Nederlanders naar Argen tinië zijn geëmigreerd. Het waren in het algemeen menschen zonder midde len van bestaan, zonder bepaalde vak kennis, zonder eenigen onderlingen samenhang, landverhuizers in den ouderwetschen zin van het woord. Toen was er echter in Argentinië nog een overvloed aan ruimte, en was het landbouwbedrijf eigenlijk nog een nomadenbedrijf. Later is echter de noodzakelijkheid ontstaan tot conser veering en stabiliseering van den bo dem, wat het best. verwezenlijkt kan worden door het gemengde bedrijf. Dit,, en de gunstige economische ontwikke ling van de Nederlandclie kolonie heeft steeds sterker gemaakt het streven naar het bezit van eigen grond. Omdat de Regeering hierin een economisch belang voor het land ziet, heeft het bestuur der provincie Buenos Aires bij een in 1937 tot stand gekomen wet besloten tot instelling van een koloni satie-instituut, dat de beschikking krijgt over een bedrag van 20 millioen pesos, welk bedrag kan worden ver hoogd tot 50 millioen pesos. Hiermede wilde de regeering der provincie Bue nos Aires landbouwers in staat stellen gedeelten van het uitgestrekte vrucht bare gebied, waarover zij beschik», in huurkoop te nemen, tegen 3 pCt. rente en 3 pCt. aflossing. Zij stelt daarvoor aan den adspirant kooper den eisch, dat hij landbouwer is in den waren zin des woords, dat hij 10 pCt. van den kostprijs van den grond als inleggeld kan storten, dat hij tenminste 5 jaar in Argentinië is ge vestigd en in Argentinië geboren is. Van deze uiterst gunstige mogelijk heid om eigen grond te verwerven, heeft de Nederlandsche kolonie als ge heel getracht gebruik te maken., waar hij men echter op de moeilijkheid stuitte, dat niet alle leden der kolonie aan alle gestelde eischen voldeden. Toch heeft, men getracht het kolonisa tie-instituut voor de wenschen dei- Nederlanders te interesseeren en de wijze, waarop men van Argentijnsche zijde op deze pogingen heeft gerea geerd, bewijst duidelijker dan wat ook, hoe hoog de Nederlandsche landbou wers door overheid en bevolking van Argentinië worden aangeslagen en hoezeer men het op prijs stelt, hun in de gelegenheid te stellen hun kolonie op de stevigst mogelijke basis te ves tigen. Het instituut heeft zich name lijk bereid verklaard, borg te staar voor een leening, welke de Neder landsche kolonie eventueel zal aan gaan om het benoodigde bedrag voor den aankoop van den grond te kunnen verkrijgen. Niet alleen zullen de Ne derlandsche kolonisten dan alle voor deden genieten van degenen, die via het instituut grond in huurkoop ne men, maar zullen ook de leiding van het instituut ontvangen om den be3t mogelijken grond te verkrijgen. De situatie is dus op het oogenblik wel zeer gunstig voor de landgenooten te Tres Arroyos om eindelijk bezitter van den door hen bewerkten grond te worden. De hoop op het vaderland gevestigd. Thans is alle hoop gericht op de mogelijkheid, in het vaderland hulp te vinden voor 't bijeenbrengen van het benoodigde kapitaal. Teneinde hier een leening te sluiten heeft de heer Verkuyl reeds verleden jaar, toen het Argentijnsche aanbod werd gedaan, een bezoek aan ons land gebracht en om deze besprekingen tot een einde te voeren, vertoeft hij thans wederom in Nederland. Verleden jaar zijn 13 Hollandsche boerenzoons met hem mee terugge gaan, om bij de Nederlandsche boeren gezinnen te Tres Arroyos te werk te worden gesteld, en ook ditmaal zullen enkelen hem vergezellen naar Argen tinië. In hoeverre de Nederlandsche kolonie medewerking zal kunnen ver leenen voor het probleem der koloni satie, zal afhangen van de wijze, waar op de samenwerking met „Stichting Landverhuizing" tot stand komt. Het zou echter jammer zijn, wan neer van de gunstige kolonisatie-moge lijk heden. welke Argentinië biedt, niet meer jonge landbouwers, die in het vaderland nauwelijks den noodi- gen grond kunnen krijgen, gebruik zouden kunnen maken. Het waren de Nederlanders te Tres Arroyos, die het eerst de mogelijkheden, welke de vruchtbare, maar nog oningedijkte Parana-delta bood, ontdekten én daar over besprekingen voerden met de re geering der provincie Buenos Aires, welke maar al te blij zou zijn, wanneer Nederlandsche ingenieurs en Neder landsche landbouwers dit braak lig- genre land productief zouden helpen maken. Tijdens het bezoek van de Nederlandsche handelsmissie is de aandacht op deze mogelijkheid geves tigd en ook de Nederlandsche Regee ring is ervan op de hoogte gebracht. Tenslotte is op particulier initiatief van Nederlandsche zijde besloten, een onderzoek te laten instellen door een waterbouwkundig en een landbouw kundig ingenieur, voor welk onderzoek de Regeering der provincie Buenos Aires samenwerkt met het particulier initiatief. Naar men weet, is dezer dagen een der beide ingenieurs, Jhr. ir. Van Kretschmar van Veen, voor dit doel naar Argentinië vertrokken. Naar de meening van den heer Ver kuyl leent het Paranagebied zich uit muntend voor het beoogde doel en kan de delta in prachtig vruchtbaar land worden herschapen, waar de Neder landsche landbouwer een bloeiend be staan kan vinden, mits het thans be gonnen onderzoek uitwijst, dat de in dijking niet met. zoo groot e kosten ge paard gaat, dat daardoor de grond prijs te hoog zou worden. Resumeerend concludeerde de heer Verkuyl, dat kolonisatie in Argentinië mogelijk is en perspectieven biedt voor hen, voor wie de landbouw niet vreemd is, die ten minste over eenige middelen beschikken en bereid zijn hard aan het werk te gaan. Daarbij zullen de kolonisten een zekere geeste lijke homofeemtéit moeten toonen en onderling moeten samenwerken, ter wijl het gewenscht en noodzakelijk is. dat zij door deskundige leiding wor den voorgelicht en gesteund, waarbij steun en leiding uit het vaderland bij voorbeeld door de Nederlandsche Re geering, er toe zal bijdr igen dat zij, zelfs na eenige generaties, een Neder landsche cultuurgemeenschap zullen blijven vormen, zooais dat ook het ge val is met de Nederlandsche kolonie te Tres Arroyos. Alg. Hbld. BINNENLANDSCH NIEUWS. De Kon. Ned. Middenstandsbond vraagt gelijkstelling! van Middenstands woningen met arbeiderswoningen ten aanzien van premie v. verbeteringen. Het Hoofdbestuur van den Kon. Ned. Middenstandsbond heeft zich tot den Minister van Binnenl. Zaken gewend naar aanleiding van de Ministerieete circulaire, onder dagteekening van 23 Juni 1938,, gericht aan de Gemeente btestuilent Daarbij werden bedragen a fonds per du in uitzicht gesteld voor de verbete ring van bestaande arbeiderswonin gen. Gedacht wordt aan het verhete- ren van de inrichting van verouderde woningen, het treffen van voorzienin gen tegen vochtigheid of brandgevaar, het verbeteren van de sanitaire insta 1 latie, aansluiting aan de rioleering, het restaureeren van verwaarloosde wonin gen, het aanbrengen van gas, water of electricteit, het splitsen van voor de huidige verhoudingen ondoelmatige perc. in versmallende woningen enz. De bijdrage avonds perdu wordt ai- leen verleend, indien in gevallen, waarin zulks redelij^.is te achten, ook van de zijde van 't hypothecair crediet terzake van de op het perceel rustende lasten een tegemoetkomende houding wordt aangenomen. Het Hoofdbestuur van den K.N.M.B. is het opgevallen, dat de premie uit sluitend wordt verstrekt voor de ver- jbetering van arbeiderswoningen). Los van de vraag, of al dan niet verbetering van woningen met behulp van pre- miën als door den Minister in het uit zicht gesteld, door adressant wensche- lijk geacht wordt, betreurt het Hoofd bestuur van den K.N.M.B., dat zulk 'n premie niet zal worden verstrekt voor het verbeteren van Middenstands-wo ningen. Natuurlijk is adressant, ervan over tuigd, dat het onjuist zou zijn ruime groote woningen van hoogen huurprijs op die wijze te verbeteren, maar dat ook verbetering van bescheiden Mid denstandswoningen dient te kunnen worden verkregen op gelijken voet als voor arbeiderwoningen in het uit zicht wordt gesteld, wordt billijk ge acht. Daarna wordt in het adres aange drongen op het scheppen van de mo gelijkheid, dat ook verbetering van middenstandswoningen op de wijze, vervat in de circulaire d.d. 23 Jui 1938 kan plaats vinden. GEMEENTE WIERINGEN. FILMNIEUWS. Zaterdag- en Zondagavond en Zon dagmiddag in Cinema De Haan TARZAN EN DE GROENE GODIN Van de moeilijkheden die Tarzan te overwinnen krijgt - en dat zijn er vele - wordt den toeschouwer niets onthou den. De film geeft een boeiend beeld van de gevaren van de jungle, treft de geheimzinnige sfeer van het oer woud met zijn sinistere geluiden van dieren en het ruischen van den tropi- schen wind, het stroomen van de wil de rivier. In die omgeving meet Tar zan zijn krachten met roofdieren, en bindt hij den strijd aan met verra- lijke inboorlingen en weet dan telkens ternauwernood aan den dood te ont snappen, dank zij zijn ongeëvenaarde kracht. Buraerlijke Stand Wieringen. Van 10 t.m. 23 Sept. 1938. Geboren Gertruida Frederica, doch ter van C. N. Keijzer en Th. v. Hoesel; Alberta Grietje, dochter van H. Stub- be en T. H. Jonk Hendrik Gezinus, zoon van D. Luppens en B. Endema Jan, zoon van O. Hoekstra en T. Meijer Petrus Paulus, zoon van F. van der Ivreeke en D. Hegeman Paulus Lam bertus, zoon van L. M. J. Montulet en J. Lont Johannes, zoon van I. A. Reijerse en G. Kuiper Gerardus Fran ciscus, zoon van J. Plieger en M. Ph. de Booij. Ondertrouwd Geene. Gehuwd J. W. J. Cornelisse en T. de Wit M. Heijblok en B. Buchberger; Tj. Numan en M. Lont. Overleden Jacob Lont, 73 jr., echtg. van M. Klein. Mond- en Klauwzeer. Nadat door den heer S. Bakker, Gesterweg, onder wiens vee zich in deze Gemeente een eerste geval van de gevreesde ziekte voordeed, reeds weer kennis was gege ven van aangetaste dieren, is thans weer aangifte gedaan door den heer S. Rotgans Jz. te Stroe, dat zich onder zijn vee verdachte verschijnselen voor doen. Winkelsluiting. Op 2 October a.s. ein digt weer de zomertijd. Belanghebben den dienen er wel op te letten dat j vanaf dien dag, de winkels alle weer om 8 uur des avonds gesloten moeten 'zijn. In de Zondagsluiting is reeds met ingang van 15 Sept. j.1. wijziging geko 'men. De daarvoor aangewezen win- j kels die in het tijdvak 10 Juni t.m. 15 September des Zondags gedurende 8 uur lang open mochten zijn,, mogen thans des Zondags slechts 4 uur lang geopend zijn. DEN OEVER. Noodlanding. Donder dagmiddag omstreeks half vijf, heeft het watervliegtuig L 9, op weg naar het vliegkamp „De Mok", aan de noord kant van den Afsluitdijk, vlak bij het Monument, door een defect aan een zuiger, een noodlanding moeten ma ken, welke gelukkig een vlot verloop had. De L 9, vloog samen met de G 5, welke eveneens landde en in de nabij heid bleef. Onmiddellijk werd het vliegkamp De Mok gewaarschuwd, vanwaar een motorboot welke een snelheid van on geveer 50 Km. kan ontwikkelen, uit gezonden werd. Na betrekkelijk korten tijd was de motorboot ter plaatse en heeft de L 9 weggesleept naar De Mok, waarna de G 5 nog eenige rondjes om het Monu ment maakte en tenslotte eveneens in le richting van De Mok verdween. Heden Zaterdag de Padvinders te H.-Hoef. Heden zaterdagmiddag vanaf 2 uur zullen de Padvinders van Den Helder, „Jutters 1', groep 2", een pro- pagandamiddag geven op het terrein van den heer Jb. Bruul: Verschillende sportieve demonstra ties als kleedingrace, Indiaansch doel Stierengevecht, en zullen worden uit gevoerd ook een muzikaal gedeelte is daarbij ingelascht. Te ongeveer schemer-donker zal het kampvuur worden ontstoken, waarbij verrassingen zullen plaats hebben. Het doel is hier ter plaatse een afd. te stichten, en als er animo voor is, ook een Meisjes-afdeeling. Het publiek heeft tot deze propagan- da-middag en -avond vrijen toegang tot het terrein. DEN OEVER. Een koppige Amster dammer. Door het vastloopen van een van de beide opzet-installaties van den draaibrug te Den Oever, werd deze brug Vrijdagmorgen eenigen tijd voor het verkeer gesloten gehouden. Een troepje Amsterdamsche henge laars kwamen echter toch onder de af- sluitboomen door en weigerden aan vankelijk zich te verwijderen. Na her haaldelijke aanmaningen gingen de heer en eindelijk toer maar buiten de boomen, uitgezonderd zekere K., die zich heftig verzette en niet dan met groote moeite verwijderd kon worden. Ondertusscen was de politie gewaar schuwd, maar op een of andere ma nier hadden de heeren daar de lucht van gekregen en waren ijlings naar het Monument vertrokken. Hier was het echter ook lang niet veilig, want kort na hun aankomst arriveerde eveneens de politie. In zijn angst trok de hengelaar zich terug naar een zekere gelegenheid,, waarvan hij de knip op „bezet" plaatste. Toch moest hij ten laatste voor den dag komen, waarna hij een dubbel pro cesverbaal tegen zich hoorde opmaken, één voor het zich bevinden op verbo den terrein en éen voor het zich ver zetten tegen een ambtenaar in functie. CRISIS - BUREAU. De verbouw van voeraardappelen verdient, in het bijzonder op de lich tere gronden en in eth gemengde be- 1 rijfaanbveling. Aardappelen leveren per ha. 2 a 3 maal zooveel als een graangewas. Uitbreiding van de aard- appetee(t verbetert de vruchtwisse ling, geeft beter gelegenheid tot on- kruidbestrijding, verschaft meer ar beid en beteekent dus een intensivee- ring van het bedrijf, welke vele en belangrijke voordeelen biedt. Gestoomde, ingekuilde aardappelen vormen een uitstekend voeder, niet al leen voor rundvee, doch ook voor var kens. Zij kunnen, zonder dat noemens waardige verliezen optreden, vele ja ren woorden bewaard en leenen zich derhalve uitstekend voor vorming van een reserve aan veevoeder. Teneinde het stoomen van aardap pelen voor dit doel te bevorderen, is het van belang, dat daartoe geëigende aardappelstoomers bij de practijk in gang vinden., Daartoe kan voor den aankoop van een beperkt aantal daar voor benoodigde stoomtoestellen, een Rijksbijdraga voor 1938 worden ver leend. Het ligt in de bedoeling zorg te dragen, dat de stoomers zoo goed mo gelijk verspreid komen in de daarvoor in aanmerking komende gebieden op dat da practijk op de meest ruime ma- kan worden voorgelicht. Belanghebbenden kunnen zich wen den tot de Rijkslandbouwconsulenten, bij wie de voor deze subsidiëering ge stelde voorwaarden verkrijgbaar zijn en die ter zake nadere inlichtingen verstrekken. MARKTBERICHTEN. HELDERSCHE EIERVEILING. Noteering van 22 Sept. 1938. Aange voerd 18300 Kipeieren. Eendeieren 238 Prijs 40-51 Kg 280 a 390 52-54K g- 400 a 450 58-60 Kg. 440 a 480 61-63 Kg. 440 a 500 64-67 Kg. 470 a 500. Eend eieren 280 a 300. Alles per 100 stuks. wnt zij wordt er zoo zacht en mooi, zuiver en gezond door. Doe dit 1 of 2 x per wek. Ook vetwormpjes, vlekjes, pukkels, en uitslag verdwijnen er door Tube 45, Doos 60-30 ct. De aankomst van H. M. de Koningin op het Binnenhof te 's Gravenhage voor de plechtige opening der Staten Generaal

Wieringer courant | 1938 | | pagina 3