29e JAARGANG DONDERDAG 29 SEPTEMBER 1938 No. 113 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN W DE DOKTERSVROUW. N.V. W.A.C.0 Autobusdiensten WINTERDIENST WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEM DINSDAG. DONDERDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.25. GA TOCH NIET HAMSTEREN. Het is een feit, dat bij het gevaar van oor logstoestand sommigen direct de begeerte voelen opkomen zooveel mogelijk voedings middelen in te slaan. Laat men toch niet noodeloos nog meer ongerustheid maken, dan noodig is. Alle men- schen moeten leven, en de minderbedeelde komt er zonder dat hamsteren toch ook Laat men bovendien toch niet alleen aan zich zelf denken. We hebben, als het onver hoopt tot oorlog zou komen, alles met elkaar mee te maken en voor en met elkaar te le ven. Er is nog meer, waar we op willen wijzen. Terwijl de een boordevol zit, kan een an ders niets meer krijgen. Van hoogerhand zai daar ook wel spoedig in worden gegrepen, doch het is aan ons om dergelijke maatregelen niet noodig te doen zijn. HET INSLAAN VAN GROOTE VOORRADEN LEVENSMIDDELEN. Vaak meer bederf dan voordeel. KAN HET KWAAD, om voorraden levens middelen in huis te hebben Het antwoord op deze vraag is nog niet eens zoo gemakke lijk te geven. Vooral bij sommige gebeurte nissen op economisch of politiek gebied, b.v. devaluatie en dreigend oorlogsgevaar, ont waakt bij velen het instinct om zooveel mo gelijk proviand te vergaren teneinde, als de prijzen stijgen en het aanbod klein wordt, over voldoende, betrekkelijk goedkoope le vensmiddelen te kunnen beschikken. Maar vele artikelen zijn aan bederf onderhevig en in Tïe meeste gevallen zijn onze wonin gen en bergruimten toch niet berekend op de taak als voedselopslagplaats te fungeeren. Willen we bij de een of andere gelegenheid toch min of meer groote voorraden meel, havermout, rijst, boonen of erwten bewaren, dan is herhaaldelijk en grondige inspectie noodig. Want we zullen zien, van alle kan ten dagen onvermoede vijanden en belagers op. In de eerste plaats lokken voedselvoorra den natuurlijk muizen en ratten aan. Maar als de ventilatie of de vochtigheidstoestand hier en daar te wenschen overlaat, treedt heel licht schimmel op en deze maakt ver schillende levensmiddelen zoo goed als waar deloos. En kent u de zoogenaamde meeltor Aqu arium- en terrariumliefhebbers zullen zeker wel eens de gladde, gele meelwormen heb ben gekocht, een lekkernij voor visschen en vele andere dieren het is de larve van de meeltor, die zich spoedig vertoont, als wij meel in *ons huis opslaan. En bij onoplettend heid loopen we de kans, dat in minder dan geen tijd onze meelvoorraad krioelt van tor ren en meelwormen. Doch niet aleen meel, maar ook rijst heeft een specialen vijand, namelijk de cacaomot. Dit diertje verraadt zijn bezoek, doordat ver- schilende rijstkorrels aan elkaar gaan kle ven. Dit is alles er valt voorloopig verder niets te ontdekken. Wat is er nu eigenlijk gebeurd Het cacaomotje heeft op de rijst zijn eitjes gelegd en de korrels zijn nu met behulp van spinsel aan elkaar gekleefd. Al spoedig komen de eieren uit en de larfjes gaan zich te goed doen aan de rijstzij eten, groeien en verpoppen zich tenslotte. En dat alles in onzen voorraad. Vraagt men of de cacaomotten werkelijk gevaarlijk zijn, bijvoorbeeld voor de gezond heid, dan moeten we hierop ontkennend antwoorden. Maar u zult toch toegeven, dat UITGEVER FEUILLETON. CORN. J. BOSKER het zeer onsmakelijk is, in een rijstgerecht dergelijke ongerechtigdheden aan te tref fen. Evengoed als de gedachte aan meel, waarin meelwormen hebben rondgekropen ook niet prettig is. Zoo blijkt weldra, dat er tallooze factoren in het spel zijn, die het voordeel van het inslaan en bewaren van grootere hoeveelhe den levensmiddelen in nadeel doen verande ren. Vet wordt ranzig en vele meelsoorten krijgen een duffen geur, doordat zij mis schien vochtig zijn geworden. Wilt u voorra den bewaren, neem ze dan niet tè groot en inspecteer ze geregeld, om bederf en het optreden van ongedierte te voorkomen of te beperken. WIERINGEN. BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels Iedere regel meer f 0.50 f 0.10 hadden om hun plicht te vervullen. Het riep herinneringen op aan de eerste dagen van Augustus 1914, maar wij kregen den indruk dat de stemming nu heel wat rustiger was dan in die fel bewogen dagei^ toen trouwens een algeheele mobilisatie was afgekondigd, en zoo wachten wij nu maar af wat de volgende uren zullen brengen. Uit alle grensplaatsen bereikten ons mede- oeelingen van gelijke strekking. Men is vol belangstelling, kijkt naar de uitvoering der getroffen maatregelen, maar van opwinding is~ geen sprake. BINNENLANDSCH NIEUWS. AAN DE GRENSPLAATSEN KALMTE, DOCH VOL SPANNING. Reeds kort nadat het bevel tot oproep der grenstroepen gegeven was, zag men de dienst plichtigen in uniform en voorzien van uit rustingstukken zich naar de plaatsen, waar zij zich behooren aan te melden, begeven. De ontwikkeling van den internationalen toe- stand wordt uit den aard der zaak, vooral in de grensplaatsen, met bijzonder gespannen aandacht gevolgd en uit de reeds genomen militaire maatregelen, maakte men wel op dat een oproepingsbevel niet lang achterwege zou kunnen blijven. De correspondent van het H.-blad heeft Dinsdagavond een tocht langs de grens ge- maakt. Het was er volkomen rustig en van eenig militair vertoon aan Duitsche zijde was niets merkbaar. Sinds eenige maanden had den de Duitschers het toezicht aan de grens in sterke mate verscherpt. Zoo zijn er ook langs de binnenwegen bordjes geplaatst met het opschrift „Reichsgrenze" en zelfs op plaatsen, waar men deze menschen nimmer zag zijn thans douaneposten geplaatst, die hen, die de grens willen passeeren, scherp controleeren. Toen wij ons heden aan de grens bevonden hebben wij het verkeer, zoowel bij de Neder-1 landsche als bij de Duitsche douane gedu rende eenigen tijd gadegeslagen, hetgeen onder de hierboven geschetste omstandighe den volkomen zijn normalen gang ging. Bijzondere belangstelling werd op deze pun ten door de grensbewoners ook niet aan den dag gelegd. In het Duitsche grensgebied was het vol komen rustig. Natuurlijk was ook daar de internationale toestand het gesprek van een ieder en vooral de nieuwsbladen werden als het ware verslonden. Het trok onze aandacht, dat de belangstel ling van de Duitschers niet alleen naar de Duitsche bladen uitging, maar dat ook ijve rig getracht werd Nederlandsche bladen te bemachtigen van bevriende relaties aan de Nederlandsche zijde van de grens. De Ooste lijke buren waren over het algemeen ernstig gestemd, maar, evenals de Nederlanders, wa len zij volkomen kalm en rustig in afwach ting van de komende gebeurtenissen. De hoop op een te elfder ure mogelijk nog te bereiken minnelijke schikking werd door het overwegend deel van de menschen gekoes terd. Toen wij in Nederland terugkeerden zagen wij in de grensplaatsen de opgeroepen dienstplichtigen vertrekken. Vooral bij de kazernes te Nijmegen stond een groote me nigte opgesteld, meerendeels nieuwsgierigen, maar toch ook veel bloedverwanten van de dienstplichtigen, die zich daarheen begeven Naar het Engelsch. 44.) Sleaford had, voor dat hij zich naar zijne dochter begaf, de noodige nasporingen ge daan omtrent de positie van George Gilbert, en zeer voldoende inlichtingen verkregen. De jonge dokter zet er warmpjes in, vertelden de bezoekers van de kleine herberg aan Jack den schrijver hij had een matig fortuin van zijn vader geërfd en leefde zoo eenvoudig, dat hij er zelf nog bij moest overleggen. On der deze omstandigheden achtte de heer Sleaford zich volkomen gerechtvaardigd om een som geld vijftig of honderd pond van zijn dochter te eischen en Isabella, wie de gedachte aan het gevaar, dat Roland dreigde, voortdurend voor den geest stond, besefte dat dit geld tot eiken prijs moest ver kregen worden. Was haar man wèl genoeg geweest om over geldzaken te praten, dan had zij een beroep op hem kunnen doen, maar zoo als de zaken nu stonden, moest er op een andere wijze raad geschaft worden. De eenige die haar onmiddellijke hulp zou kunnen verleenen was Roland zelf, voor wien vijftig pond hoe groot die som aan Isa bella ook toescheen een kleinigheid moest zijn. Het was om die reden dat zij zich tot hem wendde, ach met hoeveel schaamte en beklemdheid. En om het geld, dat zij op deze wijze verkregen had, aan haar vader ter hand te stellen, had zij zich op dezen nood- lottigen avond naar Nessborough-groeve be geven. Het denkbeeld om Roland van het gevaar dat hij liep te onderrichten was geen oogenblik bij haar opgekomen. Was hij niet de man om elk gevaar eer te tarten dan te ver mijden De mensch wikt maar het is -hen*, niet gegeven over de gebeurtenissen te beschik ken. ZES EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK. Vroege rust. Na het afscheid van haar vader in Ness borough-groeve, kwam er een gevoel van rust over Isabella Gilbert. Zij had hem omtrent zijne plannen ondervraagd, en hij had haar medegedeeld dat hij den volgenden morgen vroeg, met den eersten trein die uit Wareham ging, zou vertrekken. Isabella sliep dien nacht voor de eerste maal na haars vaders verschijning, rustig, en ontwaakte met een gevoel van verlichting. Hij was vertrokken en zou waarschijnlijk niet terugkomen, want zij had hem plechtig verzekerd, dat zij het geld niet dan met de uiterste moeite had kunnen verkrijgen, en nooit in staat zou zijn hem meer te verschaf fen. De doktersvrouw was dus eenigzins tot kalmte gekomen ontheven van den angst, die haar in de laatste veertien dagen voort durend beklemd had, gevoelde zij zich weder geschikter om haar plicht te doen, en de les sen en vermaningen van Ds. Colborne op te volgen, door zich onverdeeld aan haar zieken echtgenoot te wijden. Zeer sombere gezichten ontmoette zij aan zijn ziekbed. Jeffson verliet zijn post aan het hoofdkussen van zijn jongen meester bijna nooit. Het onkruid schoot in den tuin welig op, en Bruintje miste de goede zorgen van haar oppasser. De tuinman had een halve wagenvracht stroo in de laan bezijden het huis neergeworpen, zoodat het dreunen van de wagens die het versch gemaaide hooi thuis brachten, den koortsachtigen slaap van George Gilbert indien de korte stuipach tige sluimering, waarin hij nu en dan verviel, zoo genoemd mocht worden niet kon ver storen. Dokter Pawlkatt hield zich dien morgen langer dan gewoonlijk bij het bed van zijn patiënt op. George Gilbert lag in eene soort van verdooving, en herkende zijn ouden DRAMA IN DE MAASSTAD. Man schiet op zijn echtgenoote daarna de hand aan zichzelf geslagen. De vrouw ernstig gewond. In een woning van de Roderrijstraat heeft een man Dinsdagmiddag zijn vrouw met een dolkmes eenige zware wonden toegebracht en zich daarna met hetzelfde wapen van het leven beroofd. Deze ontzetende gebeurtenis wekte in de straat groote consternatie. Te meer omdat de vrouw plotseling hevig bloe dend en luid gillend naar buiten kwam loo pen. Vlak voor de woning zakte zij in elkaar. Voorbijgangers hebben den G. G. D. gewaar schuwd, die haar in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis aan den Bergweg heeft vervoerd. Toen inmiddels gewaarschuwde po litieagenten zich naar boven begaven om den dader te arresteeren, trof men dezen leven loos in de gang aan. Beiden waren om streeks 40 jaar oud. Zij woonden nog maar korten tijd in het pand, waar een pension is gevestigd. VESTIGINGSVERGUNNING VOOR POELERSBEDRIJF NOODZAKELIJK. De minister van Economische Zaken heeft bepaald, dat het verboden is een inrichting, waarin het poeliersbedrijf al dan niet uit sluitend zal worden uitgeoefend, voor zoover die uitoefening betreft, te vestigen zonder vergunning van den minister. i Onder de uitoefening van het poeliersbe drijf wordt voor de toepassing van deze be-1 schikking verstaan het ten verkoop aan het publiek in voorraad hebben of het aan het publiek verkoopen van gedood wild, -pluim vee, -gevogelte of gedoode tamme konijnen, cf van gedeelten daarvan, in verschen, ge- koelden of bevroren toestand. Een vergunning is eveneens noodig voor uitbreiding of overneming van het bedrijf. MOTORRIJDER BOTST TEGEN AUTOBUS. Berijder zwaar gewond. Op het kruispunt Kroontjesmolen—Arn- hemscheweg te Amersfoort kwamen Dinsdag avond omstreeks zeven uur van Kroontjes molen met tamelijke snelheid een 26-jarige motorrijder uit Zuilen bij Utrecht. Op het zelfde oogenblik naderde van het Prinses Julianaplein een autobus van den wilden dienst AmsterdamArnhem. In volle vaart reed de motor tegen de autobus. Met een hevige smak werd de motorrijder tegen den op al onze autobusdiensten gaat in op 9 0CT0BER 1938. ambtgenoot niet. Hij had reeds lang opgehou den zich te bekommeren over zijne arme pa tiënten in de buitenwijken, of over iets an ders in de wereld, en nu het eene groote schrikbeeld van haar geweken was, zag Isa bella een nieuw vormeloos spooksel, als een leusachtige ijsberg, op haar toekomen. Zij volgde dokter Pawlkatt uit de kamer, en den trap af, en vatte zijn arm toen hij op het punt stond om te vertrekken. „Denkt gij dat hij sterven zal vroeg zij. „Ik heb niet eer dan van morgen begrepen dat hij zoo erg ziek was." De dokter sloeg een uitvorschenden blik op het bezorgde gelaat dat naar hem opzag, een blik die tevens verwondering uitdrukte. „Ik maak mij zeer ongerust, mevrouw Gil bert," antwoordde hij ernstig. „Ik wil voor u niet verbergen dat ik het ergste begin te vreezen. De pols is zwak en ongeregeld, en die aanhoudende koorts nu, nu, schrei maar niet zoo. Zoodra ik mijn voornaamste visites gedaan heb zal ik naar Wareham rij den en Dr. Herstlett verzoeken om naar uw man te komen zien. Ik bid u, doe uw best om kalm te blijven." „Ik ben zoo beangst," fluisterde Isabella snikkende. Dr. Pawlkatt zag haar ernstig aan, terwijl hij zijne handschoenen aantrok. „Uw bezorgdheid is zeer natuurlijk, me vrouw Gilbert," merkte hij op statigen toon aan. „Als de vriend en collega van uw echt genoot, en als een man die hm oud genoeg is om uw vader te zijn, durf ik zelfs zoo ver gaan om te zeggen, dat het mij ge noegen doet te bespeuren dat uw hart op de rechte plaats zit. Er zijn in de laatste dagen geruchten omtrent u uitgestrooid, waarvan iknatuurlijk geen melding zou maken als ik er geloof aan hechtte," voegde de dokter er haastig bij, toen hij bemerkte met welk een smartelijke verbazing Isabella hem aan zag. „Geruchten omtrent mij herhaalde zij. „Welke geruchten „Er schijnt zich Iemand een vreemdeling grond geworpen. Met zeer zware hoofdwon den is hij in zorgwekkenden toestand naar het St. Elisabethzikenhuis overgebracht. De passagiers van de autobus werden niet ge wond. ZEILERS IN NOOD. Op zandbank voor Brielle. In verband met het fraaie weer had een gezin het plan opgevat, Zondag een zeiltocht te gaan maken naar de Brielsche Maas. Bij de groote zandplaat boven de haven hadden de zeilers het schip voor anker gelegd, waren de plaat opgegaan en trokken hun zwem- goed aan. Zij hebben vermoedelijk geen re kening gehouden met vloed, die dezen keer juist een tamelijk hoog tij zou brengen. Het water steeg al meer en meer en toen de ba ders weer in hun scheepje wilden, bleek het, dat dit onmogelijk was. Op de plaat was inmiddels geen droog punt meer te ontdek ken en daar stonden ze toen tot hun middel in het water. Krampachtig hielden ze elkan der vast om tegen de stroom staande te blij ven, die bij een opkomenden vloed op de plaat zeer sterk is. Aangezien in al dien tijd niemand passeerde en hun geroep door den verren afstand op de veerboot niet werd ver nomen, dreigden zij in het steeds stijgende water te verdrinken. Gelukkig kwam de heer Romeijn uit Briel le met zijn motorboot voorbij. Hij wendde zijn roer en bracht eerst de kinderen met de motorboot naar het op stroom liggende zeil bootje, waarna hij de ouders behouden op hun scheepje bracht. SCHIPPER OVER BOORD GESLAGEN. Schipper G. de Gröot, uit Baarn, die met zijn 'met steenkolen geladen klippertjalk Tine op weg was van Amsterdam naar Baarn, is Dinsdag op het IJsselmeer even voorbij Pampus overboord geslagen, zonder dat de andere opvarenden het hebben gemerkt. De schipper geraakte onder de motorboot, welke de tjalk begeleide en kreeg een klap van de schroef op een der armen, waardoor dit li chaamsdeel brak. Ook liep hij een bloedende verwonding aan dien arm op. Toen de knecht, die aan het stuur stond, den schipper miste, was deze reeds ongeveer 100 m. van de motorboot verwijderd. Hij wist zich toch drijvende te houden met behulp van één arm. Onmiddellijk werd de motor boot losgemaakt van de tjalk en de vrouw van den schipper ging met den knecht naar den drenkeling, waarna deze met groote' moeite aan boord werd gebracht. De schipper! is aan wal gebracht en naar een ziekenhuis te Bussum vervoerd. MARKTBERICHTEN. Purmerend, 27 Sept. Vee. Runderen, totaal 578 st. 300 vette koeien 6469 ct. per kg 140 geldekoeien, f 110—150 35 melkkoeien, f 180260 114 vette kalveren 2848 ct. per kg 255 nuchtere kalveren voor de slacht f 712, voor de fok f 11—18 260 vette var kens voor de slacht 50—53 ct. per kg24 mag. varkens f 26—34 414 biggen f 1218 1033 schapen f 17—24 64 bokken f 3—13 974 lammeren f 9—12. Kipeieren f 4.20—4.60 eendeneieren f 3.20 N.H. blauwen 55—62 ct. per kg. Handel in vette-, gelde- en melkkoeien en paarden stug, in vette varkens vlug, overi gens matig. Eieren. (Coop. Centrale Eierveiling Purmer end G.A.) Aanvoer85.000 eendeneieren f 4.154.35, kleine id. f 2.603 70.000 Kip peneieren f 2.554.55. Groningen, 27 Sept. Granen. Rogge 7.50-^- 7.55 Wintergerst f 7.407.42VsZomergerst f 7.70—8 Bigotgerst f 7.35—7.45 Witte ha- verf 6.356.45 Zwarte haver f 6.006.10 Groene erwten f 9.7510.25 Paardenboo- nen f 9.25—9.35 Wierboonen f 9.259.35 Waalsche boonen f 10.0010.50 Duivenboo- y. nen f 9.7510.25; Karwijzaad (nieuw) f 18.75 -19.35 Mosterdzaad geel f 13.2514.50. Rotterdam, 27 Seept. Vee. Aanvoer in totaal 2801 stuks, waarvan 462 vete runderen, 606 magere id., 25 vette kalveren, 304 graskalve ren,. 736 nuchtere kalveren, 31 varkens, 35ff veulens, 136 paarden, 323 schapen en lani-*^ meren, 143 bokken en geiten. De prijzen wa-Y - ren als volgtVette koeien le s. 74, 2e s. 64, 3e s. 4454 ct. p. kg. vette ossen le s. 72, 2e s. 62, 3e s. 4656 ct. p. kg stieren le s. 62, 2e s. 58, 3e s. 54 ct. p. kg le s. f 285, 2e s. f 210, 3e s. f 150 per stuk vette kalveren le s. 95, 2e s. 85, 3e s. 6070 ct. per kg gras kalveren 2e s. 54, 3e s. 44 ct. per kg le s. f 55, 2e s. f 45, 3e s. f30 per stuk slacht nuchtere kalveren le s. 45, 2e s. 40, 3e s. 35 ct. p. kg le s. f 13, 2e s. f 9, 3e s. f 7 per stuk slachtpaarden le s. 49, 2e s. 44, 3e s. 34 ct. per kg le s. f 210, 2e s. f 170, 3e s. f 100 per stuk werkpaarden le s. f 330, 2e s. 1' 270, 3e s. f 180 per stuk hitten le s. f 240, 2e s. f 195, 3e s. f 100 per stuk veulens le s. f 140, 2e s. f 110, 3e s. f 60 per stuk schapen le s. 43, 2e s. 35, 3e s. 28 ct. per kg le s. f 24, 2e s. f 20, 3e s. f 16 per stuk lam meren le s. 48, 2e s. 43, 3e s. 38 ct. per kg le s. f 15, 2e s. f 12, 3e s. f 10 per stukkalf- koeien le s. f 280, 2e s. f 220, 3e s. f 150 melk koeien le s. f 275 2e s. 220, 3e s. f 150 melkkoeien le s. f 275, 2e s. f 220, 3e s. f 160 pinken le s. f 150, 2e s. f 120, 3e s. f 90 bokken of geiten le s. f 14, 2e s. f 10, 3e s. f 5. Vette koeien en ossen aanvoer korter, han del kalm, prijzen onveranderd, prima koeien 78 ct., pr. ossen 75 ct. Stieren aanvoer klein, handel traag, prijzen onveranderd Vette kalveren aanvoer gering, handel flauw, pr. f 1.05. Graskalveren aanvoer gelijk vorige week, handel tamelijk, prijzen iets hooger. Nuchtere slacht en fokkalveren aanvoer groo- ter, handel redelijk, prijzen iets lager. Veu lens aanvoer gelijk vorige week, handel goed, prijzen prijsh. Paarden aanvoer iets kleiner, handel slecht, prijzen slacht- en werkpaarden lager. Hitten onveranderd. Schapen en lam meren aanvoer korter, handel matig. Kalf- en melkkoeien aanvoer iets grooter, handel stroef, prijzen als vorige week. Pinken aan voer iets ruimer, handel traag, prijzen niet geheel prijshoudend. Bokken en geiten aan voer groot, handel vlot, prijzen iets lager. Groningen, 27 Sept. Kalf en melkkoeien le s. f 270—225, 2e s. f 225—240, 3e s. f 169—180 kalfvaarzen le s. f 250—260, 2e s. f 160190; vroegm. koeien le s. f 250—280, 2e s. f 190— 200 vare koeien le s. f 170190, 2e s. f 130 160; vaarzen le s. f .160185, 2e s. f 110 130 stieren le s. 5253 ct., 2e s. 4246 ct. per kg kalveren en pinken le s. f 90130 slachtvee le s. 62—63 ct., 2e s. 5557 ct., 3e s. 3942 ct. vette kalveren le's. 82—86 ct., 2e s. 7476 ct., per kg melkschapen le s. f 1520, weideschapen le s. f 1418, vette lammeren le s. f 1113, vette schapen le s. f 2226, 2e s. f 1820 biggen le s. f 8 12, f 1.401.60 de week vette varkens le s. 5052, 2e s. 4446 ct., zouters 4850 ct. Aanvoer 283 runderen, 254 kalveren, 485 schapen, 592 varkens, 200 biggen. op te houden in een kleine herberg in Nessborough-groeve en gijeigenlijk heb ik geen recht om mij met deze zaak te be moeien, maar mijn groote achting voor uw man, en, in 't kort...." „O, die vreemdeling is nu vertrokken," ant woordde Isabella openhartig. „Het was zeer onheusch van de menschen om van hem, of van mij, kwaad te spreken. Hij was een bloed verwant van mij een zeer na bloedverwant, en ik moest hem wel nu en dan gaan zien terwijl hij in de buurt was. Ik ging laat op den avond, omdat ik mijn man niet op een ander uur wilde verlaten. Ik dacht niet dat de menschen te Graybridge mij zoo nauw bewaakten, of zoo geneigd waren om te ge- looven. dat hetgeen ik deed slecht moest zijn." Dokter Pawlkatt gaf haar een geruststel lend tikje op de hand. „Een bloedverwant, mijn waarde mevrouw Gilbert riep hij uit. „Dat verandert de zaak geheel. Ik heb altijd gezegd, dat gij u zonder twijfel volkomen zoudt kunnen verantwoorden, hoewel het beter zou geweest zijn om uwuw bloed verwant hier te noodigen. De menschen wil- 1 len praten, moet gij denken. Als dokter,1 met eenige ondervinding, heb ik een open oog voor al die kleinsteedsche zwakheden zij willen praten. Maar houd goeden moed, me- j vrouw Gilbert. Wij zullen ons best doen voor onzen armen vriend. Wij zullen ons uiterste best doen." Hij gaf Isabella's hand een welwillend drukje en groette haar beleefd. De doktersvrouw stond hem afgetrokken na te staren, terwijl hij wegstapte, en trad toen langzaam de zitkamer binnen de kale ar- j melijke zitkamer, die meer dan een week lang niet gebruikt was. Er lag een laag stof op de oude meubels, en een onaangename kamerlucht kwam haar te gemoet. Isabella zette zich neder op den eersten stoel dien zij vond, en trachtte zich een denkbeeld te maken van het schrikbeeld dat haar was voorgespiegeld, en de volle betee- kenis te vatten van hetgeen de heer Pawl katt van haar echtgenoot gezegd had. De dokter had geen hoop gegeven op her stel, maar haar met conventioneele gezegden omtrent kalmte en moed houden, zoeken te sussen. Zij trachtte na te denken, maar kon niet. Zij had slechts de waarheid gesproken toen zij uitriep dat zij beangst was. Kon hij ster vende zijn den dood van een man die zijn leven waagt ten beste zijner medeschep selen De herinnering aan ieder onrecht dat zij hem gedaan had kleine verwaar lozingen of minachtende opinies omtrent zijne verdiensten, die de goede onergden- kende dokter niets eens had opgemerkt kwam ha£r nu voor den geest, en beklemde haar gemoed. De donkere wolk die zich bo ven George Gilbert samenpakte, de ge vreesde schaduw, die dag aan dag in omvang toenam maakte hem tot een ander mensch in de verbeelding van deze zwakke vrouw. Aan haar eigen toestand dacht zij niet. Zij kon niet denken zij kon slechts wachten, overstelpt door de vrees voor iets waarvan zij zich geene voorstelling durfde maken. Lan gen tijd zat zij daar, even hulpeloos als de man in de donkere kamer boven haar. Toen rukte zij zich met moeite uit haar verdooving wakker en sloop naar boven, naar de zieken kamer waar zij op het ernstige gelaat van de wakers zeer weinig sympathie in haar toe stand kon lezen. Hadden Jeffson en zijne vrouw niet ver nomen wat men te Graybridge van haar ver telde En was het te denken dat zij eenig medelijden zouden hebben met eene vrouw, die des avonds ter sluiks het huis van haar zieken echtgenoot ontliep om samenkomsten te houden met een vreemdeling (Wordt vervolgd.) IN VIER BLADEN ADVERTEEREN VOOR EENMAAL BETALEN Wieringermeerbode. Wieringer Courant. De Polderbode. Zij per Courant.

Wieringer courant | 1938 | | pagina 1