TWEEDE BLAD. ZATERDAG i OCTOBER 1938 No. H4 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR EN OMSTREKEN DAMPO GENEEST ALLE VERKOUDHEDEN GEMEÈNTFwïËRiNGÊN: WIERINGER COURANT HISTORISCHE NACHT TE MÜNCHEN. Onderteekening van de overeenkomst. €)E FUHKEK ZETTE HET EERST ZIJN HANDTEEKENING. München, 30 Sept. (A.N.P.) Van semi -of ficiëele zijde wordt gemeld Na een bespreking, welke in totaal meer dan 8 uur geduurd heeft, heeft de Führer en Rijkskanselier om 28 minuten na midder nacht (Duitsche tijd) als eerste de overeen komst der vier mogendheden in duplo, alsmede de daarbij behoorende volkerenkaart van Tsjechoslowakije met aanduiding van de af te stane Sudetenduitsche gebieden, onder teekend. Hierop volgden de handteekeningen van den Britschen minister-president, Cham- berlain, van den leider der Italiaansche re- gepring, Mussolini, en van den Franschen minister-president. Daladier. Het magnesi umlicht der fotografen legde deze gedenk waardige oogenblikken vast, waarop de eer ste staatslieden der grootste vier landen van Europa de slotstreep zetten onder de Tsjechoslowaaksche crisis. Bij de onderteekening, en reeds van tevo ren bij de laatste voorlezing van de overeen komst en van de vier aanvullende verklarin gen, hadden alle rechtstreeks bij de bespre kingen betrokken heeren zich in de werkka mer van den Führer vereenigd. In de groote behaaglijke clubfauteuils za ten aan de ronde tafel in een halven cirkel rond om den grooten schoorsteen, onder liet portret van den eersten Duitschen rijkskan selier Otto van Bismarck, de vier regeerings- leiders met hun medewerkers. Men zag in alt gezelschap o.a. den Italiaanschen mi nister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, den rijksminister van Buitenlandsche zaken, \on Ribbentrop. den secretaris-generaal van den Quai d'Orsay, Leger, en Sir Horace Wil don, alsmede de Berlijnsche ambassadeurs van Frankrijk, Italië en Groot-Brittannië. Bij deze slotplechtigheid waren voorts van Duitsche zijde aanwezig generaal-veldmaar •schalk Göring, de plaatsvervanger van den Führer, Rudolff Hess, rijksminister von Neu- rath, staatssectaris Freiherr von Weiszacker, alsmede andere heeren van het departement van buitenlandsche zaken en van de omge ving van den Führer. Vóór de onderteekening van de overeen komst werd het document voor de laatste maal voorgelezen, en wel door den legatie- raad dr. Schmidt in het Duitsch en Engelsch en door den ambassadeur Frangois-Poncet in het Fransch. Na eenige korte beraadsla gingen over den inhoud der aanvullende verklaringen ging men tot de onderteeke ning over, en nadat vervolgens nog alle verdere opengebleven afzonderlijke kwesties waren opgehelderd, werden ook de aanvul lende documenten over het vraagstuk van de Pooische en de Hongaarsche minderheid in Tsjechoslowakije, over den waarborg van het overblijvende deel der Tsjechische republiek, en over de samenstelling van de in het ac- coord vastgestelde internationale commissie, :n dezelfde volgorde als de hoofdovereenkomst onderteekend. De voornaamste buitenland sche heeren zetten vervolgens nog, op ver zoek van den Führer hun handteekenning in het gastenboek van den „Führerbau." Nadat vervolgens tegen 1.30 uur alle forma liteiten waren vervuld, nam de Führer op hartelijke wijze en onder dankzegging af scheid van de buitenlandsche regeeringslij ciers. Hij sprak hun teven^ namens het Duit sche volk zijn dank uit voor hun moeite en voegde hieraan toe, dat hun eigen volken stellig even gelukkig erover zouden zijn als het Duitsche, dat thans deze crisis tot een goe- ae oplossing kon worden gebracht. De Führer drukte vervolgens Mussolini, Chamberlain en Daladier bijzonder hartelijk de hand. Neville Chamberlain verklaarde zijnerzijds, dat het voor hem persoonlijk een groot genoegen was geweest, naar München te zijn gekomen. Hij zeide er zeker van te zijn, dat het Engelsche volk de gevoelens deelde, waarvan de Führer zoojuist gesproken had. Daarna nam de Füh rer nogmaals op bijzonder hartelijke wijze af scheid van de drie regeeringsleiders en de heeren die hen vergezelden. PRAAG OP DE HOOGTE GESTELD Verbazing over den korten termijn. Do diplomatieke correspondent van Reuter verneemt, dat te Praag officieel is medegedeeld, dat de Tsjechoslowaak sche regeering door bemiddeling van Chimberlain heeft ontvangen, waarin de premier de verwachting uitspreekt, dat zoo spoedig mogelijk bet Tsjcho- slovv laksche antwoord op de beslissin gen van München wordt oveihandigd. De regeering heeft Newton medege- dat zij uiterst verbiasd is over den kor ten termijn, die gegeven wodt. voor het. bestudeeren van een aangelegen- van zoo historische beteekenis en zoo overweldigende verantwoordelijkheid. PRAAG AANVAARDT DE E'ISCHEN VAN MÜNCHEN. Uit Praag wordt gemeld, dat de Tsje cische Regeering het te München opge stelde plan heeft aanvaard. Dal de Tsjechische regeering haar goedkeuring aan het plan zou hebben gehecht, wordt door dit bericht beves tigd. .„Geen andere keuze." Uit Praag wordt officieel gemeld dat de Tsjechische regeering, na de bij groot en klein, snel en radicaal. Groote doos 30 ct. Bij Apothekers en Drogisten. NIET MEER ROOKEN. Uit een artikel van Henry C. Link, directeur van het „Psychological Ser vice Center" te New-York, in „Your Life", in uittrekesel overgenomen door „Readers Digest" Pleasantville Aug. '38 Vroeg of laat komt vrijwel elke ciga- rettenrooker tot de ontdekking, dat hij niet uit vrijen wil, maar uit gewoonte rookt en dat die gewoonte vermoedelijk nadeelige gevolgen heeft. Daarom pro beert. hij ermee op te houden, maar hij weet niet hoe. Soms slapjes, soms ern stig bindt hij den strijd aan - doch vergeefs. Zijn zelfbedwang is op ge vaarlijke wijze ondermijnd door een gewoonte mechanisme. Jarenlang heeft hij zich dagelijks aan dit mechanisme overgegeven, zon der te heseffen, dat het een automa tisch iets werd, dat hij een heele reeks gewoontebewegingen voltrok, een on weerstaanbaar zenuw-spier-ïproces. De keten begint bij het opnemen van het pakje, vervolgens komt het uitnemen van een cigaret, het aanstampen van het eene uiteinde, het tusschen de lip pen steken, het afstrijken van een luci fer, het inzuigen van de eerste rook wolk, enz. totdat, het peukje den asch- bak bereikt. Elke opgerookte cigaret omvat dezelfde keten van acties en reacties, die uit zichzelf in beweging komen en zich voltrekken. Vaak is de rooker er zich niet eens van bewust. Als een uurwerk, dat afloopt,, om dat men het opgewonden heeft. vol brengt hij zijn serie bewegingen dozij nen keeren per dag. Als een' robot maakt hij bewegingen volgens de be velen van een onzichtbaren meester. Is hieraan iets te doen Achter deze vraag gaat een belang rijke les in psycoholgie schuil. De ge woonte van het cigarettenrooken is namelijk slechts één heel gewoon voor beeld van de psychologie van alle ont staan en afwennen van gewoonten. In den loop der laatste tien jaar is het cigarettenverbruik in de Vereenig de Staten gestegen van 106 tot 162 mil Ihrd stuks per jaar. Tegenwoordig rooken ongeveer 60 pCt. van het manne lijk en bijna 25 pCt. van bet vrouwelijk deel der bevolking regelmatig cigaret- ten. Voor de mannen bedraagt het ge middelde verbruik 20 cigaretten daags. voor de vrouwen 11, en iedere rooker en rookster drijft hulpeloos naar een grooter hoeveelheid. Alhoewel deze rook-gewoonte velen een onbelangrijk deel van ons leven lijkt, kan zij als symbolisch beschouwd worden voor 'n fundamenteel verschijnsel in onze mo derne beschaving. Dit verschijnsel is, dat steeds vaker menschen zich tot slaaf hunner gewoonten laten maken, instede dat. zij het zijn, die hun omge ving naar hun wil vormen. Teneinde vast te stellen, welke facto ren bij dit probleem van karakterzwak heid een rol spelen, heeft de Psycholo gical Corporation een onderzoek ver richt met betrekking tot 1000 man nen, die hardnekkige rookers waren of geweest waren 145 hunner hadden het rooken gestaakt. Van de overige 855 was bijna de helft op een gegeven oogenblik met rooken opgehouden, doch de betrokkenen wa len niet bij machte geweest, hun ge woonte duurzaam af te wennen. Som migen hadden hun hoop op succes ver loren, doch 28 pCt. wenschte nog altijd op te houden. Maar zij konden het een voudig niet. De redenen, die zij opgaven, waren meestal deze .,Ik heb niet genoeg wilskracht." „Ik kan er niet buiten." „Ik ben te slap." .„Ik ben er één keer mee opgehou den, maar nu kan ik het beslist niet meer." „Waarom kan ik er niet mee ophou den Dat zou ik wel eens willen weten" Waarlijk, een triest commentaar op een groot deel onzer volwassen bevol king. Studies, onlangs door dr. Ray- mond Pearl.aan de John Hopkins Uni versiteit verricht, hebben aan het licht gebracht, dat rookers korter leven dan dan niet-rookers. Maar alhoewel nlillioenen de schadelijke gevolgen van het rooken begrijpen, erkennen zij hun onbekwaamheid, deze zuiver me chanische gewoonte te overwinnen. Het meerendeel der 145 mannen, die daarin toch geslaagd waren en velen van hen, wien het tijdelijk gelukt was, gaven onomwonden uiting aan hun voldoening. „Ik sliep lekkerder en hoestte niet" „Ik had 'n beteren smaak in mijn mond." zonder haar en tAUm haar te Mün chen genomen beslissing te hebben onder oogen gezien, geen anderen weg open staat dan aan te nemen. ONZE NIEUWE BEGRAAFPLAATS. Wij hebben één dezer dagen eens een be zoek gebracht aan de nieuwe algemeene be graafplaats te Hippolytushoef. Wanneer wij het laantje bij de molen op Zandburen in geslagen hebben werden wij al zeer spoe dig gewaar, dat men hier niet stil gezeten had, want de verandering die het land daar heeft ondergaan is zeer groot. De Heer Min, welke belast was met de al- geheele uitvoering van dit werk, dat zooals bekend zal zijn in werkverschaffing geschied, was direct bereid ons een en ander te laten zien en zoodoende is het ons mogelijk ge worden onzen lezers eenige details te noe men. In de eerste plaats is de grond opge hoogd tot 2.40 M. N.A.P., terwijl rond het geheele terrein een gracht is gegraven met een diepte vn N .A.P. Rekening houdende met de z.g. capilaire werking van den grond zal dus de ontwateringsdiepte van de begraaf plaats 2 a, 2.20 M. zijn. Voor de afvoer van overtollig water zijn twee rioolleidingen aangebracht. Wanneer Wij door de Zuidelijke ingang stappen zien wij voor ons een weg, die op autoverkeer be- ïekend is. Deze weg buigt dan naar links om (dus naar het Westen) en komt uit op de z.g. Westerpoort. Aan deze weg is de begra feniskapel gebouwd geworden. Oogenschijn- lijk een stijf gebouwtje, doch volkomen reke ning houdende met het doel. Onze plaatse lijke architect de heer Zanstra had hierover de leiding en heeft er werkelijk iets fraais van gemaakt. De heer Min toonde ons het interieur en wij kunnen niet anders zeggen, dat hier iets moois tot stand is gebracht. De vloer is zeer stemmig ingelegd met kleine zwarte en witte tegeltjes, hetgeen \yel een buitengewoon frissche indruk maakt. t>e af meting van de kapel fs 8V2 bij 4 M. Tegen over de ingang is aan de westzijde een lang werpig raam van glasbouwsteen gemaakt, het f,een wij een goede vondst kunnen noemen. Het licht schijnt hier ietwat mat door, waar door ook al weer de vereischte stemmigheid wordt beïnvloed. Onder dit raam is in de lengte van het gebouw een opbaarruimte ge metseld van geheel zwarte tegels. Op deze steenen bank worden de lijken opgebaard. Ook is hier rekening gehouden met het ver lichten van eventueele lijksecties. In de muur bij den bank *s daartoe een stopcon tact aangebracht voor de electrische appa ratuur Verder is er een portaal met twee kasten aangebracht. Het geheel maakt zooals ge zegd een zeer goeden indruk. Gaan wij terug naar den ingang dan zien wij in Noordelijke richting een verhard wan delpad. Loodrecht hierop naar het Oosten eveneens een wandelpad. Zoowel bij den in gang als aan de Oostzijde zijn kleine verhar ,.Ik kreeg meer eetlust." Nog geestdriftiger dan de boven staande waren de volgende uitlatingen „Ik weet niet hóé, maar ik voel me heelemaal veel beter." „Het gaf me een enormen stoot, toen ik er eindelijk in slaagde, er mee op te houden." „Mijn geheele moreel ging er op vooruit." Ziehier de keerzijde van de verklarin gen van hen, die er niet mee konden den ophouden. Men ziet er duidelijk uit., hoe de overwinning op een vaste gewoonte velen een gevoel geeft van gezondheid en versterkt karakter. Dit gevoel is mij uit eigen ervaring bekend. Dri,e en twintig jaar lang had ik onophoudelijk cigaretten gerookt, soms 60 per dag. In yroeger jaren was ik in staat geweest eeh veertien dagen lang het rooken te staken, doch den laatsten tijd hield ik de onderbreking nimmer langer dan een dag vol. Na talrijke mislukkingen kwam ik tot de slotsom, dat mijn studies betreffende het probleem der gewoontevorming te oppervlakkig geweest waren. Dies be sloot ik, alvorens een nieuwe poging te wagen, een plan op te stellen, waar door ik met mijn gewoonte zou kunnen breken. Hier volgt een gedeelte van mijn plan, zooals ik het had opgesteld, acht maanden voordat ik van het roo ken af was. „De kracht der gewoonte van het rooken berust op de zoo gemakkelijk in beweging te brengen keten van ze nuw- en spierreacties. Het geheele lichaam is hierbij betrokken. Bevindt de keten zich niet in beweging, dan veroorzaakt zij een vurige begeerte, totdat zij in beweging raakt en iS4 dit laatste eenmaal het geval, dan'moet zij tot, het eind toe afrojlen. Daarom zal ik, in plaats van te trachten er mee op te houden, de sleurketen onder breken. Te zijner tijd zal ik opsteken maar alvorens flink te gaan trekken, zal ik de cigaret dooven en een paar minuten blijven wachten." „Als ik des avonds thuis ben, zal il< het pakje cigaretten op den schoor steenmantel leggen en een aantal ciga retten dat ik wil rooken, limiteeren. Alvorens het tijd is om op te steken, zal ik al verlangen te rooken, maar om aan dezen wensch toe te geven, moet de pleintjes geprojecteerd, waarop rustbanken zullen worden geplaatst. Rond de begraaf plaats werd een vlakke berm van 2 Meter breedte en ter hoogte van 1.60 M. -f N.A.P. aangelegd. Op deze berm komt de beplanting, terwijl verder tusschen ingang en kapel en ook langs de wandelpaden passende struik combinaties zullen wordeni aangelegd. De toegangswegen zijn opgehoogd en zijn met een flauwe helling aangesloten met de in- uitgang. De wegen en wandelpaden zijn alle door middel van rioolleidingen en draineerin; ontwaterd. I De omheining van het geheel is gemaakt 1 van hekwerk. Hiervoor zijn gebruikt 495 ijzeren T-nalen, welke in beton werden vast- gezet. De palen zijn door strippen van hek ijzer verbonden, waartusschen harmonicagaas I is aangebracht. Langs de gebogen boven- stukken zijn drie puntdraden getrokken. Momenteel is men bezig de wegen te wal sen en dan zal het grondwerk voor een groot deel ten einde zijn, aldus de heer Min. Dan komt de beplanting aan de beurt. Wij hebben een goede indruk van de nieuwe begraaf plaats gekregen en wie eens de kant van Zandburen oploopt vergete niet even het mooie Laantje bij den molen in te slaan en de begraafplaats te bezichtigen. Wij verna men nog dat in de kapel een passende lamp zal worden aangebracht. De bouwer van de kapel is de heer J. C. Klein schilderwerk Jn. Bruul en aanleg electra P. Duijnker. Waar uiteraard de begraafplaats bestemd is voor de Gemeente Wieringen geschiedde de uitvoering in samenwerking met den heer Poel, Gemeente-opzichter. Wij vroegen den Heer Min nog of het ar beidsterrein van de Gront-Mij (is Grond- Ontginnings Maatschappij) krachtens haar naam niet meer lag op het gebied van ont ginningen enz., doch ons werd verzekerd, dat de Gront-Mij over voldoende technische krachten beschikt om de meest uiteenloo- pende werken uit te voeren. Gezien de re sultaten hier moeten wij dit ten volle bea men. Wij hopen binnenkort eenige fofo's te kunnen geven. ONZE WIELRENNER DETME KLINK NAAR MILAAN. KLINK heeft lang genoeg moeten wachten vóór de officiëele wielrenwereld hem erken de. Thans krijgt hij de kansen, maar men is voor 5 gulden niet in Milaan. De trainingskosten zijn hoog en hij moet toch eten en slapen en liefst GOED renners-eten. Guus Shilling de grootste trainer, die Ne derland bezit op wielersportgebied heeft zijn oog laten vallen op Klink. De schitterende achtervolgingsritten die hij onlangs verreden heeft en vooral ook zijn overwinning te As sendelft op Groenewegen in den tijd van 6 m. 26 2/5 sec. hebben het noodige er toe bijge dragen om hem uit te zenden naar de be roemde Vigorellibaan te Milaan. Wat Klink daar moet doen, geachte lezers, is U nog niet bekend. Wij zullen U meer vertellen „Klink gaat een aanval doen op het werelduurre cord", dat momenteel op naam staat van den Franschman Archambaud. Klink gaat niet alleen. Derksen en Smits zullen trachten het record op den tandem te verbeteren. De reis gaat via Berlijn, omdat er nog meer gere den moet worden. Men zal in het buiten land kennismaken met den bescheiden ren^ ner KLINK van Wieringen. Als U dit laatste nog eens overleest voelt U het reeds het doet ons goed een plaatsgenoot te hebben, die zóó ons ex-eiland vertegenwoordigt. Daarom, wielerliefhebbers, meenen wij dat U zulks wel wat waard is. En zijn er dan ook menschen, die hem iets in zijn kosten tegemoet willen komen, gaarne zal Mevr. de HaanBosker voor verdere afwikkelingen zorgen. Verantwoording der bijdragen kan desgewenscht in ons blad geschieden. Sportliefhebbers, ondersteunt ALLEN deze poging. Laat ons niet talmen KLINK MOET NU NAAR MILAAN. Wij komen hierop nader terug. FILMN1EUWS. Zaterdag en Zondagavond in Cinema De Haan de film Betoovering om ,.La Eoheme." Hoewel de aanloop van deze film 'nel haar dartele schildering van het Bohemienleven naar een opera comi- jue schijnt te stevenen, krijgt de film, zoodra zij even op gang is,, ook in de andeling toch spoedig de typische weemoedige sfeer, welke Puccini in zijn muziek zoo fijn heeft getroffen ■teelt Mart ha Eggerth bovendien de gelegenheid om zich niet alleen muzi kaal, maar ook filmisch van haar bes- fen kant te laten zien.... De rolbezet ting van de film is zeer sterk. Op en top Weensch in sfeer en schildering en in de beweeglijkheid van beeld en gemoedstemming. Ook Jan Kiepur 1 maakt xich zeer ver dienstelijk in dit filmwerk. Jan Kie- urn en Martlia Eggerth zijn in deze film DE artisten en geven de verschil lende creaties die in bovengenoemde ilm voor komen,, op sublieme wijze weer. Een groote verdienste van den kun- digen regisseur Geza von Bolvary is het dan ook, dat hij heeft ingezien, clat af en toe de spanning moet wor den onderbroken. Men moge een kennismaking met leze prachtige film niet achterwege Li ten. Inderdaad betooverd is iedereen, die dit. werk zag POLITIE. Gevonden een portemonnaie, inhoudende kleingeld en eenige bonnen. Inlichtingen bij den Gem.-bode, H.-hoef. ik naar den schoorsteenmantel loopen Daardoor zal de sleurcyclus opnieuw verbroken zijn en van tijd tot tijd zal het mij gelukken, het rooken uit te stellen. Zoodoende zal het aantal ciga retten, dat ik per dag rook, verminde ren Kortom, in den vlot-vloéienden stroom van gewoonte-handelingen zal ik herhaaldelijk, onderbrekingen, wrij vingen, vertragingen inlasschen. Dat zal ik zes maanden volhouden, tenein de geleidelijk het mechanisme te ver nietigen, voor welks vervolmaking ik jaren noodig heb gehad. Na verloop van tijd moet het mij mogelijk zijn, zon der moeite een dag of twee niet te roo ken, daarna lukt het mij dan wellicht gedurende een week, tot ik ten langen leste het rooken geheel laat. Een vas ten datum daarvoor stel ik mij niet, daar ik den juisten weg volgens mijn gevoel wil vinden." Het was in Juni 1937, dat ik dit plan opstelde. I11 Januari 1938 stelde ik het twee dagen lang buiten rooken. Sinds 1 Februari heb ik hfeelemaal niet meer gerookt. Is deze methode geschikt voor de groote massa der rookers De psycho logen zullen het; er over eens zijn, dat geen enkele formule voor elke situatie toepasselijk is. Het meerendeel hunner zal tevens erkennen, dat de formule, welke Williams James, de groote ge leerde op het gebied der gewoonten, heeft opgesteld, wat haar grondslag betreft, gezond is. Zijn leerstellingen kan men als volgt samenvatten „Neem een vast besluit en baseer dit op een zoo groot aantal deugdelijke redenen, als ge kunt vinden." „Laat nimmer een uitzondering toe, zoolang de nieuwe gewoonte niet ste vig gegrondvest is." „Bekrachtig uw besluit van tijd tot tijd en voer tot staving ervan nieuwe motieven aan." Bij de bestudeering der 145 mannen, die definitief het rooken hadden ge staakt en van de 366, die dit tijdelijk hadden gedaan, bleek ons, dat zij in hoofdzaak drie methoden gevolgd had den. De meest, gebruikte was die van James - zonder eenigerlei concessie het ïooken onmiddellijk en volledig te sta ken. Bij de tweede methode werd van vervangingsmiddelen gebruik ge maakt, te weten een pijp, sigaren, kauwgom of zoetigheid. De derde me thode is die, waarbij het aantal ciga retten geleidelijk vermindert wordt. Ofschoon bij de groep onzer proefper sonen de plotselinge methode veelvul- diger toegepast was dan de geleidelij ke, kwamen wij tot de ontdekking, dat het percentage van hen, die voorgoed het rooken vaarwel hadden gezegd, aanzienlijk liooger was bij degenen, die van de geleidelijke methode ge bruik hadden gemaakt. Mijn methode van onderbreking is een geleidelijke methode met het vol gende belangrijke verschil zij laat systematisch het rooken toe, doch op een wijze, die het gladde afrollen van de gewoonteketen verbreekt. Zij laat. oen monotone reeks van automatische handelingen uiteenvallen in afzonder lijke, ongebruikelijke handelingen, die elk op zichzelf als waarschuwingssig naal dienst doen. Dergelijke geslaagde experimenten staan in scherpe tebenstelling tot de duidelijke wanhoop van de velen, die zich thans als huipelooze slachtoffers van de cigaret beschouwen. Mogelijkerwijs lijkt de be'heersching van deze specifieke gewoonten niet niet. van groot sociaal belang. In werke lijk heid echter is een defaitische hou ding jegens onverschillig welke levens gewoonte van vitale beteekenis - voor ouders, voor kinderen en voor de maatschappij in haar geheel. Deze hou ding is het, die den mensch er toe brengt, zich als een slachtoffer van de omstandigheden te beschouwen, als een slachtoffer van de politiek, als een slachtoffer van verkeerde opvoeding, als een slachtoffer van te groote- toe geeflijkheid, als een slachtoffer van onaangename ervaringen. Wie openlijk of stilzwijgend toe geeft, dat hij de slaaf is van gewoonte mechanismen, heeft het gevoel voor zelfbeheersching verloren en is zoo doende tot. een minder verantwoorde lijk en deugdelijk lid der maatschappij geworden.

Wieringer courant | 1938 | | pagina 1