Esperanto - Cursus Bakvisch-, Kinder- Mantels en Japonnen Ti is Kort GEMEENTERAAD WIERINGERMEER. ZATERDAG 1 OCT. 1938 cbcaaïb' VANAF f 34.50 TEUN TAKES, Hippolytushoef. A. B. C. - ROMANS KOOPT MEN BIJ BELTSTRAAT - HIPPOLYTUSHOEF. RUIME SORTEERING. Vergadering van den Raad der Ge meente Wieringermeer op Dinsdag 27 Sept. des nam. 3 uur. Voorz. Ir. S. Smeding, Burgemeester Secretaris, de heer A. Blaauboer. Alle leden aanwezig. De voorz. opent de vergadering mei de volgende rede Mijne Heeren, Bij de opening van deze vergadering, wil ik mijn blijdschap uitspreken over het feit, dat ons medelid de heer Ii- Leijten, zich wederom gezond en wel in ons midden bevindt, waardoor ons college dus weer volledig aanwezig is en ik dus de gelegenheid heb allen hartelijk welkom te heeten. Ik wil hieraan nog gaarne iets toevoe gen met betrekking tot de achter ons liggende feesten. Met volle overtuiging en groote hartelijkheid zijn de jubi leum-feesten hier gevierd. De feestvie ring was hier algemeen; gezamenlijk en eendrachtig. Ge-inspireerd door de samenwerkende Oranje-Vereenigingen heeft de W.-Meer in z'n geheel dit na tionale feest gevierd, op zoodanige wij ze, dat onze swiamhoorigheid er door gesterkt en verstevigd is geworden. Met de nog kersversclie en spiksplinter nieuwe VV.-Meervlag heeft een deputa tie onzer jeugdvereenigingen te Am sterdam voor Hare Majesteit gedefi leerd, ter herinnering waaraan de deel nemers 'n oorkonde zullen ontvangen. Op 10 Sept., j.1. is de W.-Meer weder om vertegenwoordigd geweest in het. Stadion te Amsterdam, door deel te nemen aan een défilé voor H.M., waar in de „Twaalfde Provincie" keurig voor den dag is gekomen met een: praalwagen, die blijkens de toejuichinl gen en de verslagen in de bladen, een zeer goede indruk heeft gemaakt. Dat deze praalwagen met de bijbe- hoorende deputatie later ook in onze Polder heeft gedéfileerd, waaraan door zoo talrijke vereenigingen spontaan werd meegewerkt,, is hier algemeen zeer op prijs gesteld. Een mooie film avond vormde het slot van deze onver getelijke feesten. Dat zoo kort na deze nationale en zoo hartelijk gemeende feestviering, de internationale hemel zóó onheilspel lend zou gaan dreigen, liad niemand kunnen denken. Met de innige bede, dat Europa voor oorlog bespaard moge blijven en wij in vrede verder mogen blijven werken, verklaar ik de vergadering voor ge opend. (Bijval v.d. Raad.) De notulen der vorige vergadering worden vervolgens onveranderd vast gesteld. Mededeelingen en ingek. stukken. Van den Minister van Binnenland- sche Zaken, dat de Minister van Soci ale Zaken bereid is voorloopig een af wachtende houding aan te nemen ten aanzien van het raadsbesluit om de Gemeente Wieringermeer voor het jaar 1938 niet te doen toetreden tot het Werkloosheidsbesluit 1917, zulks in de hoop, dat de Raad daartoe, te beginnen met het jaar 1939, zal overgaan. De heer de Bruijn vraagt, of B. en W. voornemens zijn om met voorstellen te komen omtrent toetreding aan het Werkloosheidsbesluit. De voorz. zegt, dat dit bij de begroo ting aan de orde komt. Van den Commissaris der Koningin in de Provincie Noord Holland, dat overeenkomstig het voorstel van den burgemeester, door hem tot veldwach ters der Gemeente Wieringermeer zijn benoemd Th. van der Hoek en J. K. Haarsma. Van Ged. Staten der Provincie Noord Holland, dat bij Kon. Besl. van 24 Aug. 1938, no. 22, goedkeuring is verleend aan het Raadsbesluit van 3 Januari 1938, strekkende tot deelneming dooi de Gemeente Wieringermeer aan de verwaarborgingsregeling van de Ver- eeniging: „Frauderisico-Onderlinge van Gemeenten." Lijst van zaken, welke in voorberei ding zijn en binnenkort bij den Ge- meenteraada aanhangig gemaakt zul len worden. Proces-verbaal van de opneming van kas en boeken van den Ontvanger dei- Gemeente Wieringermeer. De voorz. deelt nog mede naar aan leiding van de lijst van zaken die in voorbereiding zijn, dat B- en W. inzake de overdracht van eigendommen, zich nu 'n gedragslijn hebben uitgestippeld. Er komen echter drie departementen aan te pas, zoodat dit nog altijd vraagt. Wij hebben echter de wetenschap, dat het voor elkaaar komt. Mr. Backer vraagt nog of B. en W- aanmerking hebben gehad op de be grooting 1938. De voorz. antwoordt, dat dit niet het geval is, het staat er goed voor. Tegemoetkoming vervoerkosten. Een tweetal verzoeken om steun ter tegemoetkoming in de vervoerkosten voor schoolgaande kinderen wordt toe gestaan. Aanvulling Warenkeuringsverorde- ning. B. en W. stellen voor, de Warenkeu- ringsverordening aan te vullen als volgt „Het is verboden consumptiemelk te verkoopen met een vetgehalte lager dan 3 procent. Mr. Backer brengt B. en W. hulde voor dit voorstel en geeft 'n juridische wenk ter aanvulling, die door B. en W. .wordt overgenomen. Het voorstel wordt z.h.s. aangen. De begraafplaats. B. en W. schrijven aan den Raad Bij het vaststellen der plannen tot inrichting van de drie in de Wieringer meer bestaande dorpen is in elk dier dorpen een terrein gereserveerd voor den aanleg van een algemeene begraaf plaats. Voorloopig zou naar onze mee ning echter kunnen worden volstaan met de inrichting van één centrale be graafplaats voor de geheele Wieringer meer en wel op het daarvoor te Midden meer gereserveerde, thans als kweeke- rij van houtgewassen in gebruik zijnde terrein, dat een grootte heeft van 7 ha. en naar alle waarschijnlijkheid tot in lengte van jaren voldoende ruimte biedt voor het begraven van in de Wieringermeer overleden personen. Voor de inrichting van dit terrein als algemeene begraafplaats, is in op dracht van de voormalige directie van de Wieringermeer door Dr. Ir. J. T. P. Bijhouwer een plan ontworpen, dat reeds gedeeltlijk is uitgevoerd en wel in zooverre, dat op twee gedeelten van het terrein, elk ter grootte van pl.m. één ha., de ontworpen paden reeds zijn aangelegd en voorts die gedeelten door een reeds aangelegd pad mei el kander zijn verbonden. Het zijn die twee gedeelten en het bedoelde verbindingspad met een strook grond aan weerszijden van dat pad. die wij voorloopig als algemeene begraafplaats zouden willen zien be stcmd. De directie van de W.-Meer heeft zich bereid verklaard, de voorloopig iïi gebruik te nemen terreingedeelten voor den tijd van 60 jaar in erfpacht te geven tegen een canon van 1 cent per M2 per jaar. Waar de wet niet vor dert dat de grond, tot algemeene be graafplaats ingericht aan de gemeente in eigendom toebehoort en slechts ge öischt wordt, dat het terrein onder het beheer en ter beschikking staat van het Gemeentebestuur,, meenen wij dat hiermede voorloopig kan worden volstaan. Bereids zijn intusschen stap pen gedaan, welke tot verkrijging van den eigendom kunnen - en naar het zich laat aanzien - ook spoedig zullen leiden. Aan eventueele vergrooting van de begraafplaats werd daarbij aan dacht geschonken. De verdeeling van de ontworpen alge meene begraafplaats in twee gedeel ten geeft een goede gelegenheid om één dier gedeelten overeenkomstig art. 19 der begraafwet te bestemmen voor het begraven van lijken van de leden der R.K. Gemeente, met welker bestuur terzake overleg is gepleegd en overeenstemming is verkregen. Zooals vermeld, is de als algemeene begraafplaats te bestemmen grond reeds als zoodanig aangelegd. Ook de daarop geprojecteerde beplanting is reeds grootendcels aangebracht. Een drietal voorzieningen dient intusschen nog te worden getroffen. In de eerste plaats dient de algemeene begraaf plaats ingevolge art. 18 der begraafwet te worden voorzien van een afsluiting. Voor zoover deze niet reeds (in den vorm van een sloot en een strook hout gewas) aanwezig is, zouden wij haar willen doen bestaan uit een breede heg van elzenhout ter voorgeschreven hoogte van tenminste 2 M. In deze af scheiding dienen een drietal hekken te worden aangebracht, namelijk een eenigszins monumentaal hek bij den hoofdingang van de algemeene begraaf plaats en twee meer eenvoudige hek ken, één, toegang gevende van het ter rein der R.K. Kerk tot het gedeelte der begraafplaats, bestemd voor het begra ven van de lijken der leden van de R.K. gemeente, en één op het verbin dingspad tusschen de beide gedeelten der algemeene begraafplaats. Tenslotte meenen wij dat het ge- wenscht is op de begraafplaats een eenvoudig aula-gebouw annex lijken huis op te richten, waarvoor in het plan der begraafplaats nabij den hoofd ingang een plaats is aangewezen. De aan deze voorzieningen verbonden uit gaven zijn te ramen op f 4500-. De kosten van het onderhoud van de algemeene begraafplaats zijn te ra men op f 400 per jaar. Voorloopig zul len deswege echter geen uitgaven ten laste der gemeente i behoeven te ko men, aangezien de directie van de W.-Meer dit onderhoud op zich wil nemen,, zulks bij wijze van vergoeding voor het blijvend gebruik van de niet door graven ingenomen gedeelten van de begraafplaats als kweekerij, tegen welk gebruik o.i. geen bezwaar bestaat Naar aanleiding van het vorenstaan de hebben wij de eer U voor te stelten, waarmede tevens prae-advies wordt uitgebracht op het in onze handen ge steld verzoek van de begrafenisvereen. ,.De Wieringermeer" om over te gaan tot openstelling van de begraafplaats te Middenmeer le. aan te wijzen als algemeene be graafplaats dezer Gemeente het per ceel gron% te Middenmeer, op de hier bij behoorende teekening met róód omlijnd. 2e. Ons college uit te noodigen tot het doen. der vereischte stappen ter verkrijging van den onder le. bedoel den grond in eigendom. 3e. Ons college te machtigen tot het voorzooveel noodig, doen maken van een afsluiting van de algemeene be graafplaats, bestaande uit een heg en een drietal hekken en tot het doen bou wen op die begraafplaats van een aulagebouw annex lijkenhuis, een en ander voor een bedrag van ten hoog ste f 4500.-. 4e. Vast te stellen de in concept hierbij aangeboden verordeningen zijnde a. Een verordening op het vervoe ren en begraven van lijken. b. Een verordening op de algemeene begraafplaats. Een verordening, regelende de heffing en de invordering van rechten voor het gebruik van de algemeene be graafplaats De voorz. zegt, dat B. en \V. dit voor stel zeer gaarne vandaag aangenomen zouden zien worden, vandaal' dat voor af aan de Raadsledem^chritfelijk over leg is gevraagd, wat^besprekingen thans kan bespoedi'^cSjS Mr. Backer heeft waardee ring voor B. en yöo,"^ de groote spoed waarmede zij dit vraagstuk, wat bij de bevolking ernstig leeft, ter hand hebben genomen. Het. is al meer malen gebleken dat er bezwaren be staan bij de bewoners in de Gemeente, dat zij hun dooden moeteh begraven in de omliggende plaatsen. B. en W. hebben dit goed begrepen. Thans hebben wij een stel regels voor ons die deze zaak regelen en de toets der critiek kan doorstaan. Spr. geeft B. en W. gaarne de eer met zijn bekwamen secretaris. Wat betreft het punt eigendoms recht, heeft spr. straks een vrij posi tieven uitspraak gehoord van den voorz. en heeft daarom geen aanlei ding, hier verder op in te gaan, vooral omdat de begrafeniswet zegt, dat de Gemeente de beschikking moet hebben over een stuk grond en over eigendom niet wordt gesproken. Dat de Gemeente 1 cent per M2 erf pacht moet betalen, noemt spr. geen bezwaar. De heer de Bruijn merkt op, dat de Gemeente de begraafplaats kant en klaar krijgt overgedragen. Wethouder Peters geeft hierop aan de hand van de kaart, een exposé van de begraafplaats. Waarna men overgaat tot het behan delen van de verschillende verorde ningen. Bij de verordening op de begraaf plaats, vraagt Mr. Kamp waarom of bij de eigen graven gesproken wordt van 20 en 50 jaren en niet van onbepaalde tijd. Wethouder Peters zegt, dat de prac tijk soms zoo is, dat na een aantal ja ren een familie zich niets meer aan de graven laat gelegen liggen, of dat er geen familieleden meer in teven zijn. Een dergelijk graf zou, indien het voor onbepaalden tijd zou zijn uitgegeven, niet geruimd kunnen worden. Toont de familie echter belangstel ling, dan is er na de verloopen termijn geen bezwaar dat het graf blijft be staan. Mr. Backer vraagt, wie of de perso nen zijn,, die vanwege de Gemeente de lijken begraven. Wethouder Peters zegt, dat B. en W. zich voorstellen dit te laten doen door de werklieden in Gemeentedienst, of dat het uitbesteed; wordt, doch altijd onder toezicht van den Gem.-Opz. De heer Leijten zegt, dat het een be zwaar is dat men niet naast en bij el kaar kan komen te liggen. Wethouder Peters zegt, dat de grond waterstand slechts toelaat, dat één dik wordt begraven. Er is alle ruimte in om een dubbel graf te nemen. De heer de Bruijn merkt op, dat dit toch onordelijk zal worden indien men steeds open ruimten houdt. Nadat nog eenige kleine opmerkin gen zijn gemaakt, wordt het voorstel alsmede de verordeningen aangenomen Comm. tot Wering van Schoolverzuim Op voorstel van de heer Van Oers„ wordt een wijziging gebracht in de sa menstelling van de voordracht van B. en W. De uitslag van de stemming is als volgt, waardoor de commissie zal be staan uit de heeren F. J. ter Borgh, H. Thalen, T. Oosten brug, A. Van Oers, C. M. do Dreu, A. J. Suijkerbuijk, J. W. Aalders, H. Hee- rink en T. Boersma. Woningfaouiw. Door het bestuur van de Afdeeling S.D.A,P. was een schrijven aan den Raad gezonden, waarin werd verzocht om maatregelen te willen treffen inza ke woningbouw voor ontslagen arbei ders bij de Cultuurmij., die tengevolge van dit ontslag de woningen moeten verlaten. In 't prae-advies schrijven B. en W. Als gevolg van de verandering in de wijze van verhuring der woningen van het Bouwbureau zullen de arbeiders, die de huur regelmatig betalen en ook overigens aan de verplichtingen van het huurcontract voldoen,, in het rustig genot van hunne woningen kunnen blijven. Vóór den bouw ten behoeve van ontslagen arbeiders der Cultuur maatschappij, als in het adres van het bestuur der afd, Wieringermeer van de S.D.A. P. gevraagd, bestaat derhalve geen aanleiding meer. Wij kunnen hieraan nog toevoegen, dat plannen in voorbereiding zijn, bij welker verwezelijking, o.m. door toepas sing van de Landarbeiderswet, de af- vloei-ing van een aantal landarbeiders van de dorpen naar het landelijk deel der Gemeente zal worden bevorderd, zoodat woningen in de dorpen beschik baar zulten komen. In het stadium, waarin deze aangelegenheid thans ver keert, kunnen daaromtrent geen na dere mededeelingen worden gedaan. Wij maken daarvan slechts melding om te doen uitkomen, dat het oogen- blik om tot uitbreiding van het aantal arbeiderswoningen in de dorpskernen over te gaan nog niet is aangebroken. Op grond van het vorenstaande, ge ven wij U in overweging op het in den aanhef dezes omschreven verzoek van het bestuur der afd. Wieringermeer van de S.D.A.P. niet in te gaan. Goedgekeurd. De bouwverordening. De voorz. stelt voor, om bij de be spreking van deze verordening de heer A. D. Van Eck„ hoofd van den Bouw kundigen Dienst toe te laten bij de ver gadering voor het geven van inlich tingen. Wordt goedgevonden. Wij zulten ons bepalen tot het ver melden van de behandeling van deze verordening. Mr. Backer had aan B. en W. en de Raadsleden een aantal opmerkingen schriftelijk doen toekomen, waarvan de pers geen kennis heeft kunnen ne men, zoodat bij de behandeling van de artikelen, steeds werd medegedeeld, accoord, met opmerking Mr. Backer, zonder dat men wist welke wijziging werd aangebracht. Midden in de behandeling van de verordening kwam bovendien, de tele fonische mededeelitig van de Regee ring, dat de Burgemeester aanzegging moest laten doen bij onderscheiden dienstplichtigen in de Gemeente, dat zij zich gereed moeten houden voor vertrek naar de grenzen. Eerst werd Burgemeester Peters aan de telefoon geroepen,, daarna Bur gemeester Smeding en Burgemeester Kamp., Bij dergelijke voorvallen springt de typische samenstelling van onze Gemeenteraad ons weer duidelijk in het oog. Kortom, zij hadden geen lust meer tot luisteren naai- een verordening vol technische détails, die onder een genoe gelijk praatje en de noodige steekjes onder water, aan deze z'n adres, werd behandeld. De heer Van Eek had weinig moeite met zijn toelichting. Eenige princi- pieele veranderingen werden aange bracht op voorstel van onze Raadsju- risten. Doch aan het slot heeft Mr. Backer, die voor negentig procent zijn zin met de gemaakte opmerkingen kreeg, B. en W. alle lof toegezwaaid voor het samenstellen van deze verordening. Z.h. stemming werd de verordening aangenomen. Aangezien de stemming er totaal uit was bij diverse raadsleden, werden de volgende punten met 'n sneltreinvaart behandeld. Geen der voorstellen werd besproken, doch liepen als koek onder des voor zittershamer door. Het voorstel tot vasstelling van een schoolgeld verordening. Voorstel tot overdracht van twee gebouwde scholen aan de Vereeniging tot stichting en instandhouding van Christelijke Schoten voor lager en meer uitgebreid lager onderwijs in den Wie- ringermeerpolder. Voorstel tot wijziging van de begroo ting der Gemeente voor het dienst jaar 1938. Voorstel tot beslissing op ingekomen aanvragen om geheele of gedeeltelijke ontheffing van aanslagen in de honden belasting. Voorstel tot beslissing op ingekomen aanvragen om geheele of gedeeltelijke ontheffing van schoolgeldaanslagen. oorstel tot vaststelling van een ver ordening op de vrijwillige brandweer. Conform de voorstellen van B. en W. aangenomen. Hierna sluiting. WIERINGEN. BELANGRIJK OPROEP voor leerlingen te houden in Hippolytushoef. Gratis proefavond Vrijdag 30 Sep tember a.s. in zaal Scheltus. AANVANG 8 UUR. Bij voldoende deelname tevens een Cursus voor gevorderden. Aanmelding en inlichtingen bij de Cursusleidster BETS VISSER, DE HAUKES, Wieringen. VOORM. 10 UUR, Zomertijd pre cies aan den Poelweg te Wester- land t.v.v. den Heer D. PARLE- VLIET, in de schuur van D. Koorn Jbz. aldaar. Tractor Cormick, 1020 P.K., Tractor-Binder, 8-voet Cormick, Case-Tractor2 Tractor-ploegen, 3 en 4 schaar tractor-schijf egge 3 tweeschaarwendploegen 1 één- schaarwendploeg3 kunstmest strooiers 5 wagens aardappel- sproeimachine Ideaalaardappel planter (2 rijen) 1 wallenmaker; 3 grasmaaierszaaimachine met karwijbak Smyth diverse eggen tuigen spoorstokken haverplet- ter voor riemkrachtDeering- motor 2 wiedmachines (4 deelig); Hakselsnijderklein boeren- en bouwgereedschap, enz. OM CONTANT GELD. Notaris OBREEN. o oe» a Onze collectie na- jaarsstoffen is bij zonder goed ge slaagd. En door de lagere wolprijzen krijgt U nu een beter costuum voor dezelfde prijs, dan andere jaren. Laat U daarom nu Uw najaarscostuum aanmeten. Onze prijzen voor Modern Maatwerk zijn 285 Voor ieders portemonnaie 35 ct. BOSKER's Boekhandel, H.-hoef Middenmeer.

Wieringer courant | 1938 | | pagina 6