29e JAARGANG DONDERDAG 6 OCTOBER 1938 No. H6 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN l 1 1 DE DOKTERSVROUW. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELK1N DINSDAG. DONDERDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.25. DE EERSTE HERFSTSTORM. Uiterst diepe depressie-kern opent het seizoen. De overgang van het ideale weer in September naar het onvervalschte herfstweer van heden is wel heel plot seling gegaan. Ai hetgeen waarvoor September ons had behoed, namelijk storm, langdurige hevige regen en guur weer, hebben wij nu tegelijk ge kregen. Wij zijn echter dit jaar door de ab normale warmte den maatstaf kwijt geraakt, van de temperatuur, die iii dezen tijd het meest gewoon is. Ook de regen is van een heel ander karakter dan wat wij tot nu toe had den. Thans waren de groote hoeveel heden niet plaatselijk, doch het gehee- le land mocht er deel aan hebben. Dezen keer wijst de barometer met recht „regen en wind" aan, want dit alles wordt ons berokkend door een ah normaal diepe depressie, die 't storm seizoen op ondubbelzinnige wijze opent Door het enorme luchtdrukverschil in West-Europa (de barometer wees in Den Helder 8 mm lager dan te Maastricht( is nu de stormwind ont staan, die de lucht met groote snelheid van den Oceaan hierheen voert. Deze lucht is betrekkelijk' warm. hetgeen er op wijst, dat er na deze diepe depressie nog weer andere op komst zijn. In ie der geval blijft het. weer dus ongesta dig, zeer in tegenstelling met het rus tige type. waarmede wij eerst verwend zijn. Omtrent de kracht van den storm zelf kan worden gezegd, dat de gegeven getallen van maximum windstooten tot pl.m. 33 M. per sec. den indruk wet tigen van een flinken, doch niet excep tioneelen winterstorm. Omgerekend in winddruk komt deze waarde op ruim 80 Kg. per vierk. .meter. Zoover brachten de flinke stormen in den vo- rigen winter het ook. OP URK HEEFT DE STORM BAR HUISGEHOUDEN. Materieel van Zuiderzeewerken door elkaar gegooid en bescha digd. De hevige storm van Dinsdag heeft onder het materieel van de Zuider zeewerken groote schade aangericht. Alle sleepbooten van de beide op Urk gevestigde firma's lagen onder stoom om direct hulp te kunnn bieden, als deze noodig mocht zijn. In de werkha- ven was al het materieel door elkaar geslagen. Groote kranen waren van haar trossen geslagen en raakten op drift. Eenige woonarken werden op den havendam geworpen. Met de grootste moeite mocht het aan het personeel, dat den geheelen nacht onder hooge spanning heeft ge werkt, gelukken, de schade zooveel mo gelijk te beperken. De motorboot van de directie werd door de, hooge golven op een steenglooi-ing geworpen ook UITGEVER BOSKER WIERINGEN. BUREAU Hippolytushoef Wielingen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels Iedere regel meer 0.50 f 0.10 de boot van den uitvoerder van de fa. Blankevoort liep op een strekdam en raakte oogenblikkelijk vol water. Ge lukkig kwamen geen persoonlijke on gelukken voor. In den middag verspreidde zich het bericht over het eiland, dat een bak met twee Urker opvarenden was ge zinken. Dit bericht verwekte grooten schrik op het eiland. Weldra werd ech ter bericht uit Lemmer ontvangen, dat de bak op drift was geraakt en in de Lemsterhaven behouden is binnenge bracht. De opvarenden hebben een angsti- gen nacht op het wilde water doorge maakt. Het lag in de bedoeling, dat de postboot naar Enkhuizen niet zou vertrekken, doch zij heeft een half uur na het gewone tijdstip van vertrek toch de reis ondernomen. REDDINGSBOOTEN VAREN UIT. Dinsdagmiddag vroeg de burgemees ter van Het Bildt assistentie van de mo torstrand-redclingsboot van Ilollum voor een schip, d it nabij de Zwarte Haan in nood verkeerde. Om half vijf koos de motorstrand-reddingboot „Adri aan de Bruine" van de N. en Z. Holland sche Reddingmaatschappij zee. Toen ze ter plaatse kwam bleek, dat er twee tjalken op de Waddengronden irï moei lijkheden waren gekomen. De beman ning van de reddingboot stelde alles in in het werk om het. volk van deze sche pen in veiligheid te brengen. Ojn zeven uur was zij daarin nog niet geslaagd. Nader meldt men, dat de redding boot van beide schepen zes personen en eenige kinderen aan boord heeft ge nomen. Een der tjalken bevond zich in zinkenden toestand en is waarschijn lijk verloren. Vervolgens werd de terugreis naar Ameland aanvaard. FEUILLETON. Naar het Engelsch. 47.) „Ik zal er aan denken," antwoordde zij. Zij nad geen traan gestort sinds zij vernomen had in welk gevaar Roland zich bevond. .Mis schien had deze nieuwe vreeselijke schok haar een onnatuurlijke kracht geschonken. De heer Raymond ontmoette juffrouw Jeffson in den gang, en sprak een paar woor den met haar vóór hij het huis verliet. De goede vrouw was getroffen over het ongeval dat den heer Lansdell was overkomen. Zij had kwade gedachten gekoesterd van den heer Mordred, maar dood en smart doen de bitterheid wijken uit het hart eener welge aarde vrouw, en Mathilda had te veel. vrou welijks om het Roland niet te vergeven, dat hij de doktersvrouw aan zijn sterfbed riep. Er heerschte dezelfde plechtige stilte op Mordred als in het huis: van den dokter te Graybridge geheerscht had maar de statige pracht van de groote. kamers, die als de zalen van een paleis in elkander uitliepen, verhoogde die plechtigheid. Isabella zag die reeks van vertrekken, niet zoo als zij die eens gezien had, toen hij haar te gemoet kwam om haar welkom te heeten, maar met dat half-bewuste gevoel dat de werkelijkheid een droom doet schijnen. Charles Raymond leidde Isabella den bree- den wenteltrap op, den schoonen wentel trap die eer aan een museum of een paleis dan aan de woning van een gewoon sterve ling scheen toe te behooren. Zij kwamen eene ziekenoppaster in den bovengang tegen, die er volstrekt niet ver slagen uitzag, en de vragen van den heer Raymond beantwoordde op een toon als of het er zeer weinig op aankwam of er een Roland Lansdell meer of minder in de we reld was. Daarop kwam er een floers voor Isabella's oogen, en verloor zij geheel haar Duitschland en de Koloniën. De diplomatieke correspondent van de Engelsclie „Sunday Referëe", heeft aan zijn blad het volgende gemeld over de besprekingen van Hitier en Chamberlain met betrekking tot het koloniale vraagstuk „Ik ben in de gelegenheid bekend te maken, dat Ghamerlain en Hitier een voorloopige afspraak over de kolo niale kwestie hebben bereikt. Het was een mondelinge afspraak, welke tot stand kwam. nadat zij Vrijdag het pro tocol der vier mogendheden te Mun- chen hadden onderteekend. Chamber lain beloofde ITitler, dat de Engelsche regeering in de nabije toekomst een conferentie van de koloniale mogend heden - Engeland, Frankrijk, Neder land, Portugal, België en Italië bijeen zou roepen, om de kwestie te hespre ken, hoe aan de Duitsche vraag naar koloniën voldoening te geven. Cham berlain is van oordeel, dat het alleen door een gemeenschappelijke poging mogelijk zou zijn de moeilijkheid, om de Duitsche aanspraken op een vol doende wijze te voldoen, te overwinnen Aan alle koloniale mogendheden zou gevraagd worden een aandeel in het gebied bij te dragen, dat aan Duitsch land zou worden gegeven. I-Iitler heeft zich van zijn zijde definitief gebonden, dat het koloniale vraagstuk nimmer een voorwendsel voor een conflict tusschen Duitschland en Engeland za! worden." De „Temps" maakt ook melding van deze uiting van het Londensche blad volgens de „N. R. Crt." en de Rotter- damsche collega maakt naar aanlei ding van een en ander de volgende op merkingen waarbij wij ons geheel aan sluiten Wij weten uiteraard niet, uit welke bron de betreffende correspondent zijn berichten heeft Waar Nederland buiten het vredesverrdrag stond en dus ook geen mandaatsgebieden van Duitsch- lands vroeger koloniaal bezit heeft ge kregen, vermogen wij niet in te zien, wat ons land met een dergelijke confe rentie uitstaande zou hebben. Over de teruggave van vroeger koloniaal be zit, gelijk Duitschland gevraagd heeft, moet een conferentie van mandataris sen beslissen. Economisch - Technologische Dienst voor Noordholland. Verschenen is het jaarverslag van den Eco- nomisch-Technologischen Dienst voor Noord holland. Deze Dienst is door de Provincie opgericht met het doel werkverruiming te verkrijgen, b.v. door het bevorderen van de vestiging van nieuwe bedrijven, het ver strekken van adviezen aan ondernemingen of particulieren en, in bijzondere gevallen, door het verleenen van hulp aan hen, die kapitaal zoeken voor oprichting of uitbrei ding van een bedrijf. Als ambtelijke instanti^ is deze Dienst bij uitstek geëigend voor het geven van adviezen en het verleenen van be middeling in deze aangelegenheden. In het afgeloopen jaar heeft de Dienst wederom steeds samengewerkt met het De partement van Economische Zaken en alle instanties, die de belangen van nijverheid, handel, landbouw en visscherij behartigen. Menigmaal werd van de adviezen van de Rijksvoorlichtingsdiensten of van andere of- ficiëele, semi-officieele of particuliere instan ties gebruik gemaakt. De onderwerpen, die in behandeling kwa men, lagen op zeer uiteenloopend gebiedj zooals het vervaardigen van nijverheidspro ducten, de cultuur van mais, fruit, cham pignons, zaden, kruiden, enz., het bewaren, N.V. W.A.C.O. Autobusdiensten. Vanaf Zondag 9 October nieuwe winterdienstregeling. Volledige dienstregelingen a 5 ct. verkrijgbaar bij de chauffeurs en aan onze kantoren. bewustzijnen eenige oogenblikken later voelde zij een zachte vrouwenhand haar voorhoofd met eau-de-cologne bevochtigen. Toen zij hare oogleden met een pijnlijk ge voel van zwaarte ophief, zeide een stem vlak bij haar „Het was heel vriendelijk van u om te ko men. Ik ben bang dat de warmte van het vertrek u hindert. Zoudt gij niet wat meer lucht kunnen binnen laten, Raymond O hij was niet stervende Haar hart scheen zich uit een vreeselijk gebied van1 koude en verstijving op eens in een atmosfeer van warmte en licht te verplaatsen. Hij was niet stervende Dit kon geen sterven zijn. Hij sprak tot haar zoo als hij altijd gespro-1 ken had. Het was dezelfde stem, dezelfde zoe te muziek die zij zoo dikwijls zich had hooren vermengen met het ruischen van de molen beek, de stem die dag en nacht in hare ooren had weerklonken. Zij stond van haar stoel op en viel voor het bed op de knieën. Er was niets harts tochtelijks of tooneelmatigs in die beweging zij scheen bijkans onwillekeurig. „O, ik ben zoo blij u te komen spreken zeide zij „het maakt mij zoo gelukkig om zoo te zien. Er was mij gezegd dat gij zeer, zeer ziek waartdat gij „Men Reeft u de waarheid gezegd," ant woordde Roland ernstig. „O, mijn beste me vrouw Gïlbert, gij moet trachten te vergeten wat ik geweest ben of gij zult nooit in staat zijn te begrijpen wat ik ben. Ik was het le ven zoo moede, en meende dat ik zoo weinig belang stelde in de wereld en nu, nu alle hoop voor mij geweken is, gevoel ik mij een geheel ander wezen. Ik heb verzocht dat gij hier zoudt komen, Isabella, omdat ik behoef te had al het onrecht te erkennen dat ik u heb aangedaan, en er u vergeving voor te vragen." „Vergeving aan mij O, neen, neen Dezelfde vriendelijke hand, die mevrouw Gilbert even te voren hulp had verleend, lichtte haar nu op uit haar knielende hou ding en opziende bemerkte zij dat het lady Gwendoline was die zich over haar heen- boog, zeer bleek, zeer ernstig, maar met een meedogenden glimlach op het gelaat. Lord Ruysdale en zijne dochter waren, op het ver nemen van Rolands gevaarlijken toestand, dadelijk op het kasteel gekomen en de laat ste vier en twintig uren had lady Gwendoline voor een groot deel bij de sponde van haar neef doorgebracht. De verholen liefde die zich in jaloezie en toorn over Rolands dwaas heid geopenbaard had, herkreeg nu al haar reiner hoedanigheden, en er bestond geen zelfopoffering of zelfverloochening waartoe lady Gwendoline niet in staat zou zijn ge weest, als zij daardoor den stervenden een nieuw leven en nieuwe krachten had kun nen schenken. Zij had het ergste vernomen, en wist dat haar neef sterven moest. Zij was geene vrouw om zich met de ij dele hoop te vleien en den beker voor een poos van zich af te stooten omdat de inhoud bitter was, terwijl zij wist dat die vroeger of later tot den bodem geledigd zou moeten worden. Zij boog het hoofd voor het onvermijdelijke. Nooit, in haar schitterendsten tijd, toen haar beeltenis in iederen plaatwinkel voor het venster hing, en haar naam voor een syno niem gold van alles wat schoon en elegant heette nooit was zij zoo waarachtig schoon geweest als nu, terwijl zij, bleek en berus tend, bij het sterfbed zat van den man dien zij beminde. Gedurende den afgeloopen nacht was Ro land Lansdell's geest bij tusschenpoozen bij zonder helder geweestde noodlottige kneu zingen die hem waren toegebracht hadden zijne geestvermogens niet geheel benéveld. Eens, uit een korte sluimering ontwakende, vond hij de verpleegster in slaap, terwijl zij ne nicht op zijne minste bewegingen acht sloeg. Toén verhaalde, hy ha_ar de geschie denis van zijne ontmoetingen met ïsa'bélla Gilbert. Hij sprak met teederheid over haar kinderlijken eenvoud, en nam de schuld van hunne sentimentele minnarij geheel op zich. Hij vertelde haar hoe hij eerst vermaak schepte en zich gevleid voelde door mevrouw Gilberts onverholen bewondering van zijn persoon, zoo naief geopenbaard in hare woor den en blikken, en hoe hij geëindigd was met het eenige geluk van zijn leven te vin conserveeren en verwerken van visch, visch- producten en producten van den tuin- en landbouw. Er werden inlichtingen en advie zen gegeven over ter beschikking staande fabrieksgebouwen en industrieterreinen, over de meest gewenschte vestigingsplaats voor diverse ondernemingen, over loonen in ver schillende bedrijven in verscheidene ge meenten, enz. Een onderzoek naar de mogelijkheid van de vestiging van een fabriek voor de verwer king van stroo uit den Wieringermeerpolder is nog in gang. Een aanvang werd gemaakt met een studie betreffende de productie van, en den handel in, kleine ijzerwaren, waarvan nog zeer groote hoeveelheden worden inge voerd, om na te gaan, welke artikelen hier te lande kunnen worden vervaardigd. Ook werden aan verschillende gemeente besturen adviezen gegeven en een enkele maal werd de bemiddeling van den Dienst ingeroepen voor de oplossing van moeilijkhe den tusschen een bedrijf en een gemeentebe stuur ontstaan. In enkele gevallen konden belanghebben den door den Dienst aan middelen gehol pen worden voor de uitbreiding of oprich ting van een bedrijf. Als eisch wordt hierbij steeds gesteld, dat werkverruiming en geen werkverplaatsing het gevolg van deze cre- dietverleening zal zijn. In totaal werd se dert de oprichting van den Dienst een be drag van f 167.120.aan credieten verstrekt. Eenige malen verleende de Dienst zijn be middeling bij de verstrekking van een ere- diet door particulieren aan daarvoor in aan merking komende bedrijven of voor de ver leening van een z.g. crisiscrediet. Het verslag is op aanvraag verkrijgbaar bij den Economisch-Technologischen Dienst voor Noordholland, Provinciale Griffie te Haarlem. RHEUMATISCHE PIJNEN Mijnhardtjes doen deze snel verdwijnen. 12 stuks 50 ct. RECHTSZAKEN. Alkmaarsche Politierechter. Zitting van Maandag 3 October. Nieuw land met oude ondeugden Wie zou denken, dat in een nieuw land als de „Wieringermeerpolder" is, ook nieuwe menschen met frissche ideeën zijn komen wonen, vergist zich in mindere mate. Tenminste er zijn daar menschen te vinden, die ook in dat nieuwe land hun onhebbelijkheden demonstreeren. Zoo bestaat er tus schen de familie van B. eenerzijds en .de families L. en Z. anderzijds een per manente kibbelarij, welke op 7 Juli tot uitbarsting kwam. Toen werd v. B. des morgens vroeg wakker van geklop en gehamer bij de buren L., en veronder stellende, dat het weer plagerij was, ging hij er op af en maakte ruzie. Vrouwlief kwam er ook bij en die wond zich zóó op, dat ze met een stuk ijzer begon te dreigen. De man pakte haar dat stuk ijzer, hetwelk een knap gewicht had, af en zou toen. volgens de buren, mejuffrouw L. met doodslag hebben bedreigd. den in hunne romaneske ontmoetingen en toen sprak hij van zijn zelfstrijd, een ern- stigen wezenlijken strijd, van zijn vlucht, zijn terugkomst, zijne verwaten meening dat Isabella hare toestemming zou geven tot eiken stap, den hij voorstelde, zijne te leurstelling en toorn na hun laatste onder houd, waaruit hem gebleken was hoe weinig hij de diepte van dat kinderlijke, sentimen tele hart had weten te peilen. „Zij was slechts een kind dat met vuur speelde, Gwendoline," zeide hij, „en had niet de minste begeerte om door het fornuis te gaan. Dat was mijne dwaling. Zij was een kind, en ik zag haar aan voor een vrouw een vrouw die de golf vóór haar zag en bereid was de wanhopige sprong te doen. Zij was slechts een kind dat vermaak schepte in mijn mooie woorden en mooie kleeren een schoolmeisje en ik maakte mijn levensge luk afhankelijk van haar Wilt gij uw best doen om haar te beschouwen zoo als zij werkelijk is, Gwendoline, niet zooals de menschen te Graybridge over haar denken, en vriendelijk voor haar zijn als ik dood ben Ik zou gaarne weten dat zij eene ver standig en goede vrouw tot vriendin had. Ik -ben zeer wreed voor haar geweest, zeer onrechtvaardig, zeer zelfzuchtig. Ik was nooit een uur lang in dezelfde stemming terwijl ik aan haar dacht dan eens teeder en vertrouwend, dan weder vertoornd en erg- denkend, in de meening dat zij een bedrieg ster en ^en coquette was. Maar ik begrijp haar nu veel beter. Het is mij of de hemel liooger, of alles lichter voor mij wordt dan voorheen." Indien.Roland aan zijne nicht een week te -„vore^ dezë: geschiedenis' verteld had zou zij zijne "vertrouwèlijke mededeeling in eene an dere stemming hebben opgenomen dan nu maar hij was stervende, en zij had hem be mind, en was door hem bemind géwordén.' -Zij had te veel zelfverwijten om gevoelig te zijn over zijne gehechtheid aan eene an dere vrouw. Zij herinnerde zich den dag, fcijna tien jaar geleden, waarop zij hem verstooten had, gekwetst door zijne verwijten, trotsch in het besef van haar jeugdige schoon De man ontkende dat nu hardnek kig, maar zijn beide buurvrouwen be weerden pertinent, dat bij wel met den dood had gedreigd, zoodat de man dus met 2 tegen 1 in de Rechtszaal het on derspit moest delven. De officier vond het erg en vorderde 14 dagen gevangenisstraf. Verdachte hield zijn onschuld vol. De getuigen stonden te liegen en zijn vrouw was al meer dan een jaar lang dooi' beiden hevig getreiterd. De politierechter dacht wellicht Waar drie kijven, hebben drie schuld, en veroordeelde den man tot de vrij lichte straf van f 25 of 10 dagen. Haar-verwijdering langs niet electrischen weg. Van de eene ruzie in de andere. Mej. Anna de V.-K. uit Wieringen zou op 13 Juli ten huize van haar schoonou ders herrie hebben gemaakt en de da mes H.-G. en G.-R. hebben mishandeld, toen die tusschenbeide kwamen in een ruzie, welke de schoondochter met haar schoonmoeder had. Mej. Anna erkende, dat ze wel wat hardhandig was geweest, maar dat was feitelijk uit noodweer geschied, want ze werd door de anderen aange vallen. Mej. II., een der slachtoffers, trachtte als getuige een schril verhaal op te hangen van het familiedrama, waarin sprake was van fiksche klappen, ha ren, die bij handen vol werden uitge trokken en nog ergere dingen, maar mr. Krabbe houdt niet erg van zulke sensatie en verzocht daarom de sjiek gekleede dame zich wat te matigen. Het verzoek werd niet spoedig genoeg opgevolgd,, zoodat mr. Krabbe werke lijk boos werd, met de hamer een fik- schen klap op den tafel gaf en dreigde getuige buiten de deur te laten zetten als zo zich niet aan de door zijn edel achtbare voorgeschreven orde hield. De andere getuige was wat bescheide ner in haar mededeelingen. Ze bevond zich in den winkel van de schoon ouders, werd te hulp geroepen en kreeg, toen ze in de "kamer kwam, met een een klap. Verdachte gaf als commentaar op de ze mededeeling, dat de getuige er ook niets mee noodig had. De officier vorderde in deze onver kwikkelijke kwestie, welke een fami lie-tragedie natuurlijk weer als ach tergrond had, f 20 of 10 dagen. Verdachte Mijnheer, ik protesteer daar tegen. De getuigen staan te lie gen. Ik begrijp niet, hoe zij durven te zweren, dat waar is wat zij zeggen. Is er dan geen recht voor mij Het vonnis was conform. De verdachte ging de deur uit met een geschokt rechtsgevoel. HET JUBILEUM PREMIEBOEK verkrijgbaar in BOSKER'S BOEKHANDEL H.-HOEF MIDDENMEER heid, en overmoedig door de zekerheid dat zij een man kon huwen die in rang en positie zoo hoog boven Roland stond. Zij kon zich nauwelijks meer voorstellen dat zij het trot- sche wereldsche meisje geweest was, dat het cis den grootsten zegen beschouwde om de vrouw te worden van een markies. „Ik wil haar vriendin zijn, Roland," zeide zij. „Ik weet dat zij nog een kind is, en zal geduld met haar oefenen en haar voorthel pen, het arme verlaten schepsel." Isabella hief de ogen met een dsmkba- ren blik naar het gelaat der lady op. Zij vergat het onderhoud dat zij met haar te Graybridge gehad hadwaar kon zij in die kamer anders aan denken dan dat hij ziek was gevaarlijk ziek, had men haar ge zegd. maar dit kon zij niet gelooven. Het sterfbed van haar echtgenoot had haar op het denkbeeld gebracht dat de dood verge zeld moest gaan van groote veranderingen en ijlende koortsen. Zij zag Roland in een van zijn beste oogenblikken, bij kennis, opge ruimd, kalm, en kon hij niet gelooven dat hij op sterven lag, Zijn hoofd was met linnen omwonden, 't welk de wonden op het voor hoofd verborg. Een val van zijn paard Zij had hem zien rijden als een geboren ruiter, en nooit gedacht dat er van dien kant ge vaar voor hem te duchten was. Twijfel aan zulk een ongeval, of vermoeden van de waar heid, kwam echter niet in haar ziel op. Zij geloofde zeer stellig dat zij alle kans op een ontmoeting tusschen haar vader en zijn vij and voorkomen had. Zij had den heer Sle- aford immers nog den laatsten avond in Nessborough-groeve gesproken, terwijl hij zich den volgenden morgen bij het aanbre ken van den dag op weg zou begeven naar liet station te Wareham (Wordt vervolgd.) -HST IN VIER BLADEN ADVERTEEREN VOOR EENMAAL BETALEN Wieringermeerbode. Wieringer Courant. De Polderbode. Zij per Courant.

Wieringer courant | 1938 | | pagina 1