29e JAARGANG DINSDAG 11 OCTOBER 1938 No. 118 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN DE DOKTERSVROUW. N.V. W.A.C.O. Autobusdiensten. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELK1M DINSDAG. DONDERDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.26. UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telel. Intercomm. No. 19. ADVERTENTISN Van 1—5 regels Iedere regel meer f 0.50 I 0.10 geestelijke en moreele herbewapening. Weerklank in wijden kring. De oproep van eenige vooraanstaan de Nederlanders tot geestelijke en ïr.o- reele herbewapening heeft in wijden kring weerklank gevonden. Ook H.M. de Koningin heeft daar haar openlijke instemming den oproep onderstreept. De bespreking, waartoe H.M. de Ko ningin enkele onderteekenaars heeft uitgenoodigd en welke aanvankelijk was bepaald op 26 September, is in verband met de politieke omstandig heden eerst j.1. Donderdag gehouden Met het oog op de groote beteekenis van de moreele herbewapening wenscht H.M. voor deze bespreking ruimschoots tijd en aandacht beschik baar te stellen. De spannende dagen, die wij door leefden. hebben een algemeenen oor- logsafkeer geopenbaard, aldus vervol gen de onderteekenaars. Die afkeer schiet in kracht tekort, indien zij zich niet richt tegen de diepste oorza ken van den oorlog. Welke fouten hebben geleid tot deze crisis Zijn het niet dezelfde, die de aanleiding zijn van de meeste moeilijkheden in het leven angst voor verlies van ei gen bezit, macht en prestige Zelf zucht. die zichzelf, eigen familie, eigen belangensfeer, eigen land in veiligheid wil stellen ten koste van anderen Deze fouten te zien in anderen is ge makkelijk, maar baat weinig. Deze fouten te ontdekken in zichzelf en in eigen volk en ze tevens te herstellen, is moeilijk, maar verhoogt het moree le peil van het volk. Vrees voor af braak moet worden omgezet in wil tot opbouw. Onze Christelijke beschaving i s ten uoode gedoemd, tenzij zich in het le ven van elk volk een nieuwe moreeie kracht baanbreekt.. Bij militaire pa raatheid alleen, hoe noodig ook, mo gen wij het niet laten. Daarnevens moeten wij, ais volk en als individu ons wapenen met de eigenschappen van eerlijkheid en onzelfzuchtigheid. Alleen op4den grondslag van de hooge re beginselen is een doeltreffende rechtvaardige en duurzame vrede te bereiken. Alleen op dien grondslag mo gen wij hopen tot betere toestanden in eigen land te kunnen medewerken. De ons omringende volken hebben grooten geestelijken invloed op Neder land uitgeoefend - en kan dien uitoe fenen - op de ons omringende volken, van wie het welzijn van Europa van de wereld afhangt. Nederland moet door het leven van zijn burgers zoo'n zedelijke kracht uitstralen, dat de andere volken zich aan den invloed daarvan niet kunnen onttrekken 1933 tot 1937 zijn sporen had verdiend. „Voorts behoefde een gaan naar Bot terdam allerminst te beteekenen, dat ik in directen zin voor de partij niets meer zou kunnen doen, aldus ver volgt mr. Oud. „Integendeel ben ik er van overtuigd, dat ik de functies, die ik naast het Kamerlidmaatschap voor de partij bekleed, alle zal kun nen blijven bekleeden en dat er daar naast functies zijn, die ik, wanneer de partij te gelegener tijd mocht meenen mij daarvoor te moeten roepen, zon der bezwaar met het burgemeesters ambt zal kunnen vereenigen. Neemt men daarbij in aanmerking, van hoe groote beteekenis het voor de waar deering en de doorwerking van onze beginselen kan zijn, wanneer de lei- veelheden. Daarvan is men vooral Woensdag en Vrijdag overtuigd, toen het overdag zoo geweldig plenste. Maar reeds Dinsdag was er 's-nachts bijzonder veel regen gevallen en al leen Donderdag en Zaterdag was het overdag vrij goed. Het is dezen keer niet slechts de tegenstelling met het voorafgaande weer, die ons dezen re gen zoo buitengewoon doet vinden, doch wij hebben wel degelijk met een abnormaal hevigen regentijd te doen - zelfs voor den herfst. In Groningen en Den Helder b.v. is in één week reeds meer regen geval len dan voor de geheele maand nor maal is. Doch tevens valt opr hoe het Z.O. van het land dezen keer bijna niet in den overvloed heeft gedeeld ding van het bestuur der gemeente, die op één na de grootste van ons land is, in handen van een vrijzinnig democraat isg gelegd, dan zal men kunnen begrijpen, hoe ik, alles afwe gende, tenslotte heb gemeend aan de mij gedane uitnoodiging te moeten ge volg geven." In hetzelfde nummer van het or gaan van den Vrijz.-Dem. Bond schrijft A. J(oekes), dat de vrijzinnig- democraten er zich in verheugen, „dat een zoo belangrijk ambt als dat van burgemeester van Rotterdam aan mr. Oud wordt toevertrouwd. Vooral nu de Maasstad, als gevolg van de econo mische omstandigheden, een zeer moeilijke tijd doormaakt, is de leiding van het gemeentebestuur van 's-lands tweede gemeente en grootste haven stad een belangrijke taak. Dat mr. Oud tot dit ambt geroepen wordt, getuigt van het vertrouwen, dat de Regeering, terecht, stelt in zijn bekwaamheid en werkkracht. Wij zijn ervan overtuigd, dat de belangen van Rotterdam gewichtig bestanddeel van het algemeen landsbelang, op uitne mende wijze door hem zullen worden behartigd. Wij wenschen dan ook én den nieuwen burgemeester én Rotter dam- geluk met deze benoeming.. Wij doen dit te gereeder, omdat wij weten, dat het niet de bedoeling van den nieuwbenoemden burgemeester is, de banden met de partij te verbreken, doch die, voor zoover dit met een goe de uitoefening van het burgemees tersambt vereenigbaar is, in stand te houden." niet volledig was gebeurd. Dat daarbij vaak fouten voorkomen, die het pu bliek niet ziet of pas later aan de weet komt, staat als een paal boven water. We herinneren maar eens aan de tewaterlating van de „Oranje', wat heelemaal niet „vlot" geschiedde, zoo als sommige bladen inderhaast be richtten. In de volgende krant pas werd de waarheid onthuld: De „Oran je" bleef wel een uur zitten waar ze zat. En toen ze eindelijk te water schoot dacht men al niet meer aan de flesch champagne, die op „het" mo ment van de tewaterlating - een plech tigheid, welke II.M. de Koningin zou verrichten - tegen de boeg kapot was geslagen. Pijnlijke fouten zijn dat, vooral wan Maatstricht had minder dan een'neer men iets een volle dag te vroeg kwart van den regenval van Den Hel der Intusschen herinnert men zich nog wel meer van die regenachtige naja ren, zoo van 9 tot 14 Sept. 1918. Laatstgenoemd geval is in de geschie denis bekend gebleven, omdat de re genval toen op 13 September nei ont zettende spoorwegongeluk bij Weesp engevolge heeft gehad. burgemeester oud en de v.d. bond De band bestendigd. Rotterdam's nieuwe burgemeester, mr. P. J. Oud, schrijft in de „Vrijzinnig Democraat", naar aanleiding van zijn benoeming, dat hij voor een moeilijke beslissing heeft gestaan. Hij heeft ech ter overwogen, dat de leiding van de Kamerfractie van zijn partij in goede handen zou komen, namelijk van den lieer Joekes, die reeds in de jaren hoe het regende In één week reeds meer dan het normale van heel Oct. Het Handelsbl. schrijft ITet is nauwelijks te realiseeren, dat het nog slechts ruim een week gele den is„ dat wij voiledig zomerweer had den warm, rustig en in het algemeen ook droog. Nu zitten wij opeens vol maakt in den herfst, de eene depres- ssie volgt de andere snel op, al dan niet door storm vergezeld. Eén der elementen ontbrak in de af geloopen week bij geen enkele depres sie op het appèl de regen. Wij heb ben in de vorige maanden meest moe ien wijzen qp een tekort aan regen waar er dan meer dan normaal viel, kwam dat door plaatselijke onweers buien. Dat régime is thans voorbij. In het grootste deel van het land re gent het nu telkens weer over uitge- strekte gebieden en in enorme hoe FEUILLETON. Naar het Engelsch. SLOT. No. 49 Zij vernam nooit, dat zij den man, dien zij liefhad in de armen van d*n dood had ge worpen. Standvastig tot het laatste oogen- blik, had Roland Lansdell her; geheim be waard van die noodlottige ontmoeting in Nesborough-groeve. Zoo kwam het dat Slea- ford veilig zijns weegs kon gaan. In weer wil van zijne bedreiging, en zijn wrok tegen Roland Lansdell had hij toch de bedoeling niet gehad om zijn vijand te vermoorden. Hij had niet te ver willen gaan, zoo als hij het uitdrukte. Er is een groote afstand tus- schen het teekenen van een valschen" naam en het plegen van een moord mei voorbe dachten rade. Zoo was de gedachte van Isa- bella's vader geweest. Maar toen de heer Slea ford eenige dagen later in de bladen den plotselingen dood van Roland Lansdell aangekondigd, voelde hij zich lam geslagen en een kille huivering door zijne leden gaan, zoo als hem bij al de gevaren van zijn vroe geren loopbaan nooit had bevangen Hij moest vluchten uit Engeland, onmid dellijk. Hij voelde zich opgejaagd als een wild dier en sloop in de avondschemering door de achterstraten en stegen naar eenr herberg bij de Londenbrug waar hem de noo dige inlichtingen gegeven werden omtrent d; booten naar New-York, en den volgenden morgen vroeg, was Jack de Sschrijver reeds op weg naar Liverpool, van waar hij, ditmaal ongehinderd en ongemerkt, in het stoom schip Washington naar de Amerikaansche wereldstad vertrok. En hier verliezen wij hem uit het oog.. Maar ook hem wacht een Nemesis, loerende in een duisteren hoek van het kronkelende pad, waarlangs de misdadiger voortsluipt. de verraste" dominee. n een onzer dagbladen stond on langs een opgewekt verslag van een feest. Een predikant had zijn zilveren jcbileum gevierd en werd deswege ge- huldig. „Met zijn gezin" ontving men hem de feestredenaar hield een „har telijke speech", die hij geheel op rijm bad gezet. De inhoud van deze speech werd getrouwelijk vermeld en vervol gens gaf het verslag een opsomming en omschrijving van de fraaie geschen ken, aan de jubileerenden predikant aangeboden. „Tal van sprekers" voer den het woord. „Verrast" heeft de do minee tenslotte voor de huldiging en de mooie geschenken dank gebracht. In haar volgende editie moest de redactie haar verontschuldigingen aanbieden, omdat - h'et verslag te vroeg verschenen was. - De huldiging moest nog plaats hebben. De Haagsche Post wijst terecht op een toenemend euvel in de dagblad journalistiek het VOORAF pas- en persklaar maken van verslagen, die men dan ondoordacht in de krant zet. De feestredenaar had zijn speech te voren aan een verslaggever ter hand gesteld. De krant drukte het te vroeg af. Geen wonder dat de verraste" do- miné heelemaal niet meer verrast was. Er komen heel wat (uitvoerige) ver slagen in onze dagbladen, rijkelijk doorspekt met allerlei korte beschou wingen, alles VOORAF gereed ge- maekt zelfs de Troonrede van H.M. de Koningin ondergaat geen beter lot. ITet publiek leest bij herhaling van alles, dat, toen de krant werd afge drukt, nog niet eens of althans nog in de krant zet. In het geval van dat jubileum kwam de betrokken krant de volgende dag- doodgewoon met het „echte" verslag, maar dat de dominé „verrast" was, stond er toen wijselijk niet meer bij. Vanaf Zondag 9 October nieuwe winterdienstregeling. Volledige dienstregelingen a 5 ct. verkrijgbaar bij de chauffeurs en aan onze kantoren. Het duurde langen tijd vóór Isabella Gil bert tot kalmte kwam. Langen tijd scheen het haar toe, alsof alles duisternis was om haar heen; een duisternis, waarin zij te ver geefs naar een graf zocht, om zich neder te leggen en te sterven. Zelfs de heer Raymond had alle pogingen om haar te troosten ij del bevonden en be greep, dat men het verstandigst deed als men haar eenigen tijd aan haar smart over liet. Hij bezocht haar echter trouw, en op den dag na de begrafenis van den heer van Mordred, den derden dag nadat George Gil bert ter aarde besteld was, bracht hij een def tig heer mede, wien hij aan Isabella als den zaakwaarnemer van wijlen mijnheer Lans dell voorstelde. „Ik kom u een zonderling nieuws brengen, mevrouw Gilbert," zeide hij, „waarvan gij zonder twijfel vreemd zult ophooren. Zij zag Charles Raymond met een droevi- gen glimlach aan, die duidelijk zeide .Denkt gij, dat er nog iets kan gebeuren, waarvan ik vreemd zou ophooren „Toen gij den laatsten dag van zijn leven bij hem waart, Isabella, ging de heer Raymond voort, „sprak hij zeer ernstig tot u, en drong er op aan dat als gij ooit in de gelegenheid mocht komen om veel goed te doen. gij om zijnentwil daarvan gebruik zoudt maken. Ik hoorde hem dat zeggen maar begreep niet wat hij daarmede bedoel de. Doch nu begrijp ik het volkomen! Hij zweeg, maar Isabella zag zelfs niet naar hem op. De tranen vloeiden langzaam langs hare kleurlooze wangen. „Isabella, er is u een groot pand toever trouwd, mijnheer Lansdell heeft u het groot ste deel van zijn vermogen nagelaten. De heer Raymond verwachtte eenig teeken van verrassing over de mededeeling, maar I- sabella'a liet slechts met een smartelijke kreet hooren „O, neen, neen! Ik heb het geld niet noodig; ik kan er niets mee doen. O, ik bid u, geef het aan een ziekenhuis, en laat het naar hem genoemd worden. Het was wreed van hem om te denken dat ik aan geld zou hechten. „Ik heb meer reden om te gelooven dat het testament onder zeer bijzondere omstandig heden gemaakt is," zeide de heer Raymond. Het heeft allerminst in zijne bedoeling gele gen u een vergoeding te schenken. Bovendien lady Gwendoline, haar vader en ik, zijn mede-erfgenamen voor een aanzienlijke som maar Mordred is uw eigendom geworden. Met een bitere glimlach hoorde Isabella als in een droom de verdere uiteenzetting van den zaakwaarnemer aan. Er was een tijd geweest, waarin zij er hoogen prijs op gé steld zou hebben om rijk te zijn, maar die tijd was voorbij. Wat gaf haar de ij dele klank van het goud? Doch Mordred werd het eigendom van Isa CRISIS BUREAU. OVERNEMING GERST. Zooals in het persbericht van 12 Septem ber 1.1. in het uitzicht was gesteld, zou de Re geering nadere maatregelen tot steun van de gerst overwegen, indien de aanpassing van den binnenlandschen prijs aan dien van d^ importgerst plus monopolieheffing onvol doende snel geschiedde. Daarbij werd ge dacht aan aankoop door of vanwege de Ne- aerlandscne Akkerbouwcentrale. Thans deelt men ons van bevoegde zijde mede, dat, aangezien de prijzen voor gerst nog niet het gewenschte niveau hebben be reikt, de Minister van Economische Zaken bësloten heeft, den telers tot l December gelegenheid te geven gerst aan de Neder- landsche Akkerbouwcentrale te koop aan te bieden. Voorloopig zal deze gelegenheid slechts aan de telers in de noordelijke provincies worden geboden, daar het aanbod van gerst aldaar het grootst is. De aangeboden gerst mits voldoende schoon en houdbaar, zaï door bemiddeling van de G.T.O. voor Gro ningen en Drenthe op de gewone Groninger beurscondities worden afgenomen tegen den prijs van f 7.75 per 100 Kg. Zoodra de wen- schelijkheid daartoe blijkt te bestaan, zullen ook in andere deelen van het land maatrege len in denzelfden geest worden genomen. Het ligt in de bedoeling, de aldus aange kochte gerst langs de normale handelskana len voor binnenlandsch gebruik of uitvoer beschikbaar te stellen. Deze week zal met de uitvoering van een en ander een aanvang worden gemaakt. BINNENLANDSCH NIEUWS. GROOTe veesterfte door mond. en klauwzeer. Dat het mond- en klauwzeer hard nekkig woedt, blijkt wel uit het feit, dat in de laatste week van September niet minder dan 187 koeien, 124 kalve ren. 169 varkens en biggen en 9 scha pen aan genoemde ziekte zijn gestor ven,, in totaal 489 dieren. Sedert half September vorig jaar zijn aan de ziekte al gestorven 4104 koeien, 4648 kalveren, 3781 varkens en biggen, 292 schapen en 69 geiten, in to taal dus 12.894 dieren. Rotterdamsch begrootingstekort. Het tekort op de Rotterdamsche Ge- meentebegrooting voor 1938, aanvan kelijk geraamd op f 1 millioen, moest later op f 1.327.000 worden gesteld. B. en W. hebben thans een tweede nota van wijzigingen ingediend, waar uit blijkt dat Ged. Staten mede namen» de Regeering den post leermiddelen en schoolboeken, de kosten van de Personeelsreserve van de Gemeente bibliotheek en de besteding van de en- entrée-geldep van Boynians wenschen herzien te hebben. Ook de rente van kasgelden zou met f 100.000 kunnen worden verhoogd. Ter wille van een regelmatige afdoe ning der bcgrooting, stellen B. en W. voor, aan bet verzoek te voldoen. De rente van kasgeld kan worden vermin derd, omdat het rente-percentage in middels is gedaald. Het nadeelig saldo kan met f 122.000 worden vermindera en op f 3.150.000 worden gebracht. Ged. Staten gaan er van uit, dat het tekort voor de vaststelling van de bij zondere bijdragen uit het Werkloos heids-subsidiefonds op andere wijze zal moeten worden berekend. In dien opzet zou bet tekort op f 7.600.000 zijn te stellen. Het overleg ter zake is nog niet geëindigd, aangezien o.m. nog geen rekening is gehouden met een bedrag van f 1.200.000, waarmede de uitgaven voor armenzorg de ramingen zullen overschrijden. jan sturk overleden. Een der laatste dragers van de Kraton-medaille. In den nacht van Vrijdag op Zater dag is te Den Helder Jan Sturk over leden die met nog een of twee andere Nederlanders behoort, die op zijn borst de vermaarde Kraton-medaille droeg. Hij is heengegaan in bijna 87-jari- gen ouderdom en in hem verdw ijnt een stuk van de oude figuren van het too- neel. Jan Sturk was een kerel van de zee. Als jongen van 14 jaar ging hij reeds met de marine bet zeegat uit j diende op .booten welker namen Ihans lot de historie behooren, na mens als de Ajax, de Valk, de Djambi. Het was een hard leven, vooral toen Sturk uitgekozen werd aan de beruch te expeditie naar Indië deel te nemen. InA tjeh was bij bij do inneming van de Kraton. Sturk kon hier zeer sterke verhalen van vertellen en een feit is, dat de Nederlandsche Regeering hem de Kraton-medaille waardig keurde, evenals het metalen eere-kruis,. vol gens „Oome Jan" (dat was zijn Nieuwé diepschen naam) gemaakt uit de ge smolten kanonnen van de Maleiers. Sommigen beweren, dat. bij daarna de marine verliet, omdat bij ongevoelig was voor de lijfstraf, maar dat is nooit bew ezen. Wel dat hij de marine den rug toekeerde, en hij zijn heil zocht in de koopvaardij. Jaren en jaren bleef hij varen, doorkruiste alle wereld zeeën tientallen malen. Avonturen be leefde bij bij de vleet, en het was kos telijk deze bejaarde pikbroek over zijn reizen te hooren vertellen. Zijn levensavond was niet gemakke lijk. Twee jaar geleden werd een actie voor hem begonnen. Dat leverde hem eenig geld op, maar breed heeft „Oome Jan" bet ook daardoor niet ge kregen. Men zal deze oude baas met zijn typisch schippersbaardje en mar kante kop missen aan den buitenkant bella Gilbert, en een tijd lang was er wijd en zijd in den omtrek geen geliefkoosder onder werp van gesprek dan het testament van den heer Lansdell. Maar de laster werd voor een goed deel gesmoord, toen men vernam, dat mevrouw Gilbert eenigen tijd op het vasteland ging doorbrengen in gezelschap van lord Ruysdale en zijn dochter. Lady Gwendoline had beloofd dat zij een vriendin zou zijn voor Isabella; en zij hield woord. Er was nu geen bitterheid in haar hart meer; en misschienh add zij de wedu we van George Gilbert te meer lief, om die dwaze verspilde liefde, die een soort van band tusschen haar vormde. Reeds waren er meer dan twee jaren o- ver den dood van Geo-rge Gilbert en Roland Lansdell heengegaan, toen Isabella eindelijk begon te bespeuren, dat geen smart, hoe bitter ook, het schoone in de schepping ge heel kan verduisteren. Zij begon te gevoelen, dat er nog iets in het leven overblijft, het geloof en de hoop. Een kalmte, niet veront rust door de angsten en smarten. Isabella werd door de smart gevormd en betreed langzamerhand een ander gebied, dan dat waarop wij haar leerden kennen. Weldoend, bijkans gelukkig, maar zeer ge trouw aan haar smartelijke herinneringen, verschilt zij volkomen van het dwaze vrouw tje dat hare plichten vergat terwijl zij bij de molenbeek in Thurstonsgroeve zat te lezen. Is het vreemd dat de louterende invloed der smart een sentimenteel schepseltje in 'n goede edele vrouw veranderd heeft, een vrouw in wie het gevoel den hoogeren vorm van algemeene symphatie en menschenliefde aanneemt Zij heeft liet vertrouwen haar gesteld, niet beschaamd gemaakt. Het vermogen dat haar onder zulke vreemde om standigheden^ vermaakt werd, beschouwt zij als een heilig* pand, waarvan zij eens reken schap zal hebben af te leggen. Charles Raymond bracht op Isabella een deel van de genegenheid over die hij Roland Lansdell had toegedragen. Hij en de weezen, die brave meisjes geworden zijn van zestien en zeventien, brengen menige maand op Mondred door. De landbouwers in den om trek, die vroeger de doktersvrouw slechts ken den als een bleek kinderachtig schepseltje, zittende onderr de schaduw van een boom met een boek in haar schoot, hebben nu re den haar te zegenen, want in menigen hoek van hare uitgestrekte bezittingen zijn goede arbeiderswoningen verrezen, waarvoor zij zelf mooie punten uitkoos Ook ontbreekt 't niet aan uitstekende schoolgebouwen; —en zelfs de invoering van moderne machineriën bij de landbouw heeft geen ontevredenheid verwekt bij het landvolk van Mordred. De doktersweduwe werd voor ieder een zegen in de ware zin des woords. EINDE IN VIER BLADEN ADVERTEEREN VOOR EENMAAL BETALEN Wieringermeerbode. Wieringer Courant. De Polderbode. Zij per Courant.

Wieringer courant | 1938 | | pagina 1