29e JAARGANG DONDERDAG 13 OCTOBER 1938 No. li© NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN N.V. W.A.C.O. Autobusdiensten. WIERINGER COURANT -tw VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG. DONDERDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTS PRIJS per 3 maanden f 1.25. BINNENLANDSCH NIEUWS. AFSLUITDIJK EN IJSSELMEER IN DEN STORM. Vragen van den heer Van der Waerden. Het Tweede Kamerlid de heer Van der Waerden heeft aan den Minister van Waterstaat de volgende vragen gesteld 1. Is de Minister bereid mede te dee len, welken omvang de aantasting van den Afsluitdijk van het IJsselmeer ten gevolge van de jongste stormen heeft genomen,, alsmede welke de gevolgen zijn voor de werken van den N.O.-Pol- «der 2. Kan de Minister mededeelen. of en in welke mate het peil van het IJsselmeer op het tijdstip van het in treden van den storm afweek van het thans als normaal aangenomen peil (0.13 m-N.A.P.) 3. Is er reden om aan te nemen, dat er minder gevaar voor stormschade bestaat, naarmate het peil van het IJsselmeer het gewenschte peil van 0.40 m-N.A.P. nadert 4. Kan de Minister reeds mededee len, of het gebeurde aanleiding zal ge ven tot maatregelen om voor de toe komst bedreiging van den Afsluitdijk in te perken DR. IR. M. H. DAMME NAAR INDIë. Naar men meldt, zal dr. ir. M. H. Damme. directeur-generaal der P.T.T., op 10 November per K. L. M. voor parti culicre doeleinden naar Indië vertrek ken. Ongeveer 12 December wordt hij hier te lande terug verwacht. VOERTARWE BLIJFT IN PRIJS DALEN. De Tarwe Centrale gaat van dag tot dag door met afslaan. Voertarwe is, thans tot f 6.25 verlaagd. De Fransche voertarwe is nog steeds op de markt. Op Novembertermijn noteert tarwe te Rotterdam f 3.55, hetgeen f 6.05 is xmet heffingen voor het binnenland. Tarwe is weer goedkoop geworden en als, bij ons, als in Engeland, brood prijzen be-invloed werden door de in ternationale tarwemarkt. zou onge twijfeld de broodprijs iets dalen. KLACHT VAN PRINS BERNHARD. Ongewenschte verkeerstoestand te Amersfoort. Het is een bekend feit, dat op den Zuid-Singel te Amersfoort dag en nacht auto's staan geparkeerd, die her haalde malen een belemmering vor men voor het doorgaande verkeer. Meermalen zijn dan ook klachten ge uit over dezen onhoudbaren toestand. De meest recente klacht kreeg Dins dag de verkeers-agent op het Stations plein te Amersfoort te liooren uit den mond van Z.K.H. Prins Bernhard. De FEUILLETON. DE WRAAK EENER VROUW. i) Een hevige Noordwestenwind stuw de de golven der Noordzee met donde rend geweld naar het strand, als had den de verbolgene vloeden ondergang en verderf aan het oude eiland Wal cheren gezworen. Zwart en donker was de nacht, die er rustte op de zee. Geen enkele ster flonkerde er aan den donkeren hemel het was, alsof die lichten aan het uitspansel zich met wolken omhuld hadden, ten einde de ijzingwekkende tooneelen van schrik en verwoesting, welke de storm alom te aanschouwen gaf, niet te zien. Onheilspellende wolken dreven in woeste vaart voorbij de maan, die, om geven door een bloedrooden kring, bij tusschenpoozen somber op het aard rijk neerzag. De storm bracht de zee in eene hevi ge beroering. Met geweld dreef hij de woedende haren, die nauwelijks den tijd hadden, hare met schuim bedekte koppen op te heffen, naar het strand. Het was, alsof zich uit de diepte dier onafzienbare watervlakte een dof gebrul deed hooren, gelijk aan dat van een leeuw in de uitgestrekte zand woestijnen van Afrika dan weder ontaai dde dat gebrul in een oorverdoo vend gegil de ontketende winden huilden gierend over de vlakte en ver nielden alles, wat hun in den weg stond. UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU Hlppolytushoef Wieringen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels Iedere regel meer 0.50 f 0.10 Prins keerde in zijn open twoseater, die hij zelf bestuurde, terug van zijn dagelijksch bezoek aan de militaire rijschool. Op het Stationsplein stopte hij en wenkte den dienstdoenden agent. De Prins wees hem op de onge wenschte situatie op den Zuidsingel en op het daaraan verbonden gevaar voor ongelukken en verzocht den agent een en ander ter kennis van zijn superioren te brengen. Het oponthoud, dat op dit drukke punt van doorgaand verkeer natuur lijk veler belangstelling trok, duurde eenige minuten. Daarna vertrok de Prins naar Soestdijk. CRISIS - BUREAU. INLEVERING VARKENS. De Nederlandsche Veehouderij Cen trale maakt bekend, dat de afneming der varkens met een gewicht van meer dan 150 Kg., ten aanzien waarvan leve ringscontracten zijn gesloten,, deze week zal worden beëindigd. Contractanten, die een leveringsbe- wijs ontvangen hebben, doch aan wie de dag waarop de levering dient plaats te vinden nog niet bekend is, zullen goed doen zich zoo spoedig mogelijk met den zaakvoerder in hun district in verbinding te stellen. Dit geldt niet voor hen, die vrijstel ling van de verplichting tot levering ontvangen of aangevraagd hebben. Leveranciers, die varkens ter leve ring hebben opgegeven, doch aan wie nog geen leveringsbewijs is uitge reikt, zullen nog nader bericht ont vangen. BUITENLANDSCH NIEUWS. 12.000 ITALIANEN ZULLEN SPANJE VERLATEN. Reuter meldt uit Burgos Officieel wordt medegedeeld, dat het aantal Italiaansche manschappen, die uit Spanje zullen worden terugge trokken de 10.000 overschrijdt ver moedelijk zullen 12000 man worden ge repatrieerd. GROOTVORST CYRILUS ERNSTIG ONGESTELD. Miniatuur-hofhouding in St. Briac in Bretagne. Volgens de „Evening Standard" is grootvorst Cyrol, door de meeste Rus sische monarchisten beschouwd als het hoofd van het verbannen huis Ro- manov, ernstig ongesteld en is zijn neef, grootvorst Dimitri, aan zijn ziek bed geroepen. Grootvorst Cyril, juist 62 jaar gewor den. woont in een klein visschers- dorpje St. Briac in Bretagne. Hij heeft vele avonturen beleefd, het gevaarlijkste wel in den Russisch-Ja- pansche oorlog, toen het Russische Nu en dan boorde een felle bliksem straal door de dikke duisternis heen maar geene uitbarsting volgde op dit oogverblindende licht, daar de storm hoogtijd vierde en zelfs den hevigsten donderslag verdoofde. Als had de storm zijne woede uitge put, heerschten er nu oogenblikken van stilte, en in die tusschenpoozen hoorde men niets anders dan het een tonig geklots der golven maar die oogenblikken van bedrieglijke kalmte waren nog ontzettender dan het ge loei van den storm, die daarna, als had hij weder nieuwe krachten verzameld, met verdubbelde hevigheid losbarstte. Angstig zwierf een heirleger van zeemeeuwen al krijschende boven de kokende, met schuim bedekte water vlakte, en hare witte vlerken schitter den als een bovennatuurlijk licht over de donkere zee. Noch op het duin, noch aan het strand, was een enkel menschelijk we zen te zien, en al waren zij er ook ge weest, dan had de duisternis nochtans belet, hen te onderscheiden. Al heviger en heviger woedde de storm, al hooger en hooger verhieven zich de golven, en al sneller en sneller vlogen de wolken voorhij de maan, en volgde de eene bliksemstraal op den anderen. Niet ver van het strand verwijderd, verhieven zich de oude muren van een gebouw, welks stichter zich in de grijze oudheid verloor. Eenigen hiel den het, hoe onwaarschijnlijk dit ook wezen mocht, voor eene door de Romei nen gestichte sterkte, terwijl weer an deren het als eene verlatene leger plaats der Noormannen beschouw den. Zonder ons met nasporingen om trent den oorsprong van dit gebouw bezig te houden, willen wij er een korte vlaggeschip, waarop hij zich bevond, op een mijn liep en in de lucht vloog. Hij was een van de weinige overleven den. Sedert de Russische revolutie heeft hij zich achtereenvolgens tot hoofd van het huis Romanov, tot troon-pre- tendent, en tenslotte in 1924 tot Tsaar aller Russen uitgeroepen. Te St. Briac houdt hij een eenvou dig miniatuurhof en verleent titels en onderscheidingen aan zijn verbannen onderdanen. In het voorjaar is zijn dochtei, grootvorstin Kyra in het huwelijk ge- traden met Prins Lodewijk Ferdinand van Pruisen, kleinzoon van den ex- keizer. KARDINAAL INNITZER NIET IN SCHUTZHAFT." Berlijn gelast strenge bestraf fing van deelnemers aan de relletjes. De incidenten te Weenen in verband met den persoon van kardinaal Innit- zer, hebben in Beriijnsche regeerings- kringen een zeer pijnlijken indruk ge maakt en ofschoon men natuurlijk betreurt, dat de kardinaal niet meer de houding aanneemt, die men in de dagen der vereeniging van Oostenrijk met Duitschland van nationaal-socia- listisclie zijde zoo zeer op prijs had ge steld, vooral ook omdat men hoopte, dat zij het uitgangspunt van een ver zoening tusschen den R. K. clerus en den staat zou worden, wordt de min derwaardige wijze waarop thans te gen den kardinaal en andere geestelij ken is opgetreden, door de Duitshe re geering onvoorwaardelijk veroordeeld en zijn zeer strenge straffen te ver wachten. Naar men meldt, is rijkscommissa ris Brückel onmiddellijk met het on derzoek belast en is 'n verklaring om trent het resuultaat van dit onderzoek binnenkort te verwachten. Het is intusschen, naar men van Duitsche negeerl ngszijde verzekert, niet juist, dat de kardinaal zich in z.g.n. „Schutzhoft" bevindt. Men heeft slechts de posten voor het paleis ver sterkt en hem gewezen op het gevaar voor zijn persoon, indien hij zich bij de nog heerschende opwinding op straat vertoont. Het staat hem echter vrij op .eigen verantwoordelijkheid zijn paleis ten alle tijde te verlaten. Beroep van den kardinaal op de bevolking. Voor alle Katholieke kerken te Wee- Vanaf Zondag 9 October nieuwe winterdienstregeling. Volledige dienstregelingen a 5 ct. verkrijgbaar bij de chauffeurs en aan onze kantoren. schets van geven, daar- dit het tooneel zal zijn, waarop de voornaamste ge beurtenissen, in dit verhaal voorko mende, zullen plaats vinden. Het was van gebakken steen opge trokken en verdeeld in eene menigte vertrekken en stallen, welke echter grootendeels verwoest waren. De muren waren laag, evenals het dak, dat van stroo was samengesteld kortom, aan dit geheele gebouw waren alleen de hal of zaal en een drietal andere vertrekken nog in een redelijk bewoonbaren toestand. In een dier vertrekken leiden wij on ze lezers thans binnen. Een groot vuur in het midden van het vertrek, onder een ronden schoor steen aangelegd, verspreidde licht en warmte door de kamer, waarvan niets anders te vermelden valt, dan dat de wanden met netten, bogen, spietsen en ander jacht- en vischtuig behangen waren. Op de steenen bank, die een halven cirkel rondom het vuur vormde, zat een man, wiens kleeding, vooral in dien tijd, een soort van gegoedheid en welvaart verried. Ofschoon reeds be jaard, getuigden al zijne bewegingen toch nog van kracht en leven, en de vergrijsde lokken, die zijn hoofd be dekten, schenen veeleer door vermoeie nis, dan wel door ouderdom de kleur, waarmee zij prijkten, aangenomen te hebben. Naast hem zat een ander man, die in houding niet weinig bij Sede- rick, - dit was de naam van den eerst genoemde. - afstak. Deze was niet groo ter dan een veertien-jarige knaap, of schoon zijne gelaatstrekken duidelijk verrieden, dat hij meer dan driemaal veertien jaren teide. Zijne armen wa- buitengewoon lang en reikten hem, als hij stond, tot aan de knieën, terwijl zijne korte en tevens dunne beenen al nen zijn S.A. mannen op post gezet en de kathedraal van St. Stephan is on der zware bewaking van de gewone politie gebleven. De politie heeft ettelijke raddraai ers bij de relletjes tegen kardinaal In- nitzer gearresteerd. Het- gerucht gaat, dat zich onder de arrestanten bekende communsten bevinden, die als zonde bokken in de gevangenis zijn gezet. Ondanks de officieele mededeeling, dat de demonstranten uit niets an ders dan onverantwoordelijke elemen ten bestonden, houden kerkelijke krin gen vol, dat de aanval werd gedaan door georganiseerde groepen jongelui in de uniform van de Hitlerjeugd. Tot de dingen welke vernield wer den, behoort ook het bed van kardi naal Innitzer, hetgeen verklaart, waar om hij zijn intrek heeft moeten nemen in de appartementen van een bisschop Er werden te Weenen strooibiljetten verspeid, onderteekend door kardinaal Innitzer en gedateerd 24 Sept., waarin de kardinaal critiek uitoefent op de nieuwe wet v. d. Oostmark, waardoor 't, verplichte godsdienst-onderwijs wordt afgeschaft. Ouders worden aange spoord hun kinderen naar de catechi satielessen te zenden. Het geschrift eindigt met de volgende tien regels 1. Alle ouders dragen voor God de verantwoordelijkheid voor de ziel van hun kinderen Laat uw kinderen daarom godsdienst-onderwijs genieten. 2. Voedt uw kinderen als Christe nen op. 3. Bidt voor en met uw kinderen. 4. Schenkt dagelijks aandacht aan het geloof van uw kinderen. 5. Bedenkt dat God u de ziel van uw kinderen heeft toevertrouwd en ze weer van u zal terug vragen. 6. Kinderen zijn een heiligdom van God. 7. Komt eiken Zondag met uw kin deren in de kerk. 8. Voedt uw kinderen thuis op in werkelijk Katholieken geest. 9. Weest niet onverschillig- maar waak goed over uw kinderen. 10. Ouders beschermt uw kinderen in naam van God, beschermt hen te gen alle gevaar, ook dat voor hun ziel. TE VEEL VROUWELIJKE ARBEIDSKRACHTEN. A.N.P. meldt uit Washington John Biggers, de directeur van de fe derale arbeidsbemiddeling, heeft pre sident Roosevelt er van in kennis ge steld, dat vrouwelijke werkkrachten de arbeidsmarkt hebben overvoerd. Hij beval den president aan deze aangele genheid Ae laten onderzoeken. MARKTBERICHTEN. GRONINGEN. 11 Oct. GRANEN. Rogge f 7.25. Zomergerst f 7.85 a 7.90. W. haver f 6.15 a 6.25. Zwarte haver f 5.90 a te tenger schenen om zijn lichaam te dragen. Zijn gelaat was leelijk, maar had toch niets terugstootends veel eer was het geschikt om den lachlust op te wekken want de groote mond, die zich bijna tot aan de ooren uit strekte en door een dunnen, rosach- tigen baard omgeven was, en de kleine gezwollen neus en de wenkbrauw- looze oogen vormden een zonderling en belachelijk geheel. Zijn haar, zoo dun als vlas, was van dezelfde kleur en bewees, dat het zel den, zoo ooit met den van vischgraten vervaardigden kam, een der toilet- benoodigdheden onzer voorouders, in aanraking kwam. I-Iorik, hoe klein en wanstaltig hij ook wezen mocht, be hoorde onder de voornaamste bewo ners van Walcheren en bezat eene aanzienlijke kudde schapen van het beste ras, dat men op het eiland vond. want niemand bracht er betere op de markt van Domburg dan Horik van het Westerduin. Horik was, ofschooon hij reeds vier en veertig jaren telde, nog ongetrouwd men schreef het aan zijn© schroomval ligheid toe, dat hij geen meisje zijne liefde verklaard had, hoe weinig om slag zulks destijds ook vereischte daarbij was Horik *trotsch, maar wist, tevens, dat hij leelijk was, en de vrees, afgewezen te worden, - iets, dat zijne trotschheid niet zou hebben kunnen verdagen, - hield er hem van terug een meisje om hare hand te vragen, ofschoon hij misschien beter, dan hij dacht, zou geslaagd zijn, daar toen, evenals thans, juist niet altijd liefde en genegenheid, maar ook eigenbelang huwelijken tot stand bracht. ,,Bij Sint-Jacob -" begon het kleine mannetje, dat evenals de meeste klei ne lieden bijzonder spraakzaam was, „ik heb u al driemaal hetzelfde ge- 6.-; Groene erwten f 9.25 alO.-. Paarden boonen f 9.10 a 9.25. Wierboonen f9.10 a 9.25. Waalsche boonen f 10 a 10.50. Kar- wijzaad f 18.75 a 19.25. Mosterdzaad gele f 14.00 a 16.- Blauw Maanzaad f22.50 a 23.50 PURMEREND, 10 Oct. Veemarkt Runderen aanvoer 535 stuks. 360 vette koeien 0.64 a 0.70 per kg. 78 gelde koeien f 120 a 185. 35 melkkoeien f 180 a 260. 62 stieren f 0.44 a 0.52 per kg. 9 paarden f 99 a 160. 109 vette kalveren f 0.28 a 0.48. p. kg 252 nuchtere kalveren voor de slacht f 7.- a 12.- nuchtere kalveren voor de fok f 11 a 18. 226 vette varkens voor de slacht Q.52 a C.54 p. kg. 26 magere varkens f 24.- a 38; 441 biggen f 12.- a 18. 1837 schapen f 16 a 25.-. 119 Bokken f 2 a 16. Handel in paarden en vette kalveren stug in varkens vlug. Overigens matig. GRONINGEN, 11 OCT. VEE. Kalf- en melkkoeien le srt. f 270 a 285.. 2e srt. f 225 a 240. 3e srt. 160 a 180; Kalf- vaarzen le srt. 250 a 260. 2e srt. 160 a 190. vroegm. koeien le srt. 250 a 280. 2e srt. 190 a 200. vare koeien le srt. 170 a 190. 2e srt. 130 a 160. vaarzen le srt. 160 a 185. 2e srt. 110 a 130. stieren le srt. 52 a 53 ct. 2e srt. 44 a 46 ct. p. kg. kalveren en pip ken f 90 a 130. slachtvee le srt. 60 a 61 ets. 2e srt. 53 a 54 ct.3e srt. 38 a 41 ct. vette kal veren le srt. 0.96 a 1.- 2e srt. 88 a 92 per kg. melkschapen le srt. f 15 a 20. weide schapen le srt. 14 a 18. vette lammeren le srt. 11 a 15. vette schapen le srt. 22 a 26. 2e srt. 18 a 20. biggen le srt. 8 a 11. 1.40 a 1.50 de week. vette varkens le srt. 50 a 51 2e srt. 43 a 45 ct. zouters 40 a 49 ct. Aanvoer 521 runderen, 25 kalveren, 1025 schapen. 785 varkens, 218 biggen, 15 paarden. Kalf- en melkkoeien hersteld van mond en klauwzeer waren goed te plaatsen; overi gens was de handel zeer slecht. Slachtvee werd door den grooten aanvoer zeer traag en tegen teruggaande prijzen verhandeld. Stieren bij minder vluggen handel nauwe lijks prijshoudend. Vette kalveren weinig aanvoer en prijzen aanmerkelijk hooger. Nuchtere kalveren f 5.- a 8.50, zware soor ten iets hooger. Prijzen gelijk de vorige week. Handel in wol vee vrijwel prijshoudend Alleen voor de vette lammeren waren de prijzen ruim zoo hoog. In vette varkens door den grooten aanvoer zeer slecht bij da lende prijzen. Voor zouters en biggen liepen de prijzen iets terug, vooral voor biggen was de handel zeer slecht. ROTTERDAM, 11 Oct. VEE. Aanvoer to taal 4688 stuks, t.w. 889 vette runderen, 1450 magere id., 30 vette kalveren. 634 gras kalveren. 77 nuchtere kalveren. 5 varkens. 18 veulens 167 paarden. 517 schapen en lammeren 151 Bokken en geiten. Vette koeien le s. 71. 2e 60 3e 40 a 50 et. per kg. id. ossen le s. 69. 2e 37. 3e 41 a 51 ct. per kg. stieren le s. 62. 2e s.55. 3e 50 ct. per kg. le s. f285. 2e 210. 3e 155 p. stuk. vette kalveren le s. 108, 2e 98 en 3e 60 a 70 ct. per kg. graskalveren 2e s. 52 ct. 3e s. 42 ct. per kg. le s. f55. 2e 45. 3e f30 per stuk. slacht nuchtere kalveren le s. 46. 2e 41. 3e 36 ct. per kg. le srt. 13; 2e 9.- en 3e 7.- per stuk. Fok nucht. kalveren le srt. 25. 2e 21 en 3e 18 per stuk slacht- paarden le srt. 51; 2e 46 en 3e 36 ct. per kg. le s. 215. 2e 173 en 3e f 110 per stuk. werk vraagd, Sederick en nog zijt ge mij het antwoord schuldig gebleven." ,.Ik luister naar den wind", ant woordde Sederick „zoo oud als ik ben, heb ik nog nooit zulk een storm bijgewoond." „Laat het waaien, laat 't stormen", hernam Horik. „Het kan hard stor men, eer mijne schaapskooien achter het Westerduin omwaaien. Ge zijt in een geruimen tijd niet bij op de hoeve geweest, ik had u al lang eens bij mij verwacht en verscheidene malen de zwarte kidde gezonden, om Wilfride te halen want ik wilde niet, dat zij hare voetjes vermoeien zou, met van hier naar het Westerduin te loopen maar telkens kwam de kidde terug, en noch u, noch Wilfride zag ik bij mij" „Het is uw eigene schuld,, vriend Horik! ge hebt het geheel en al bij Wil fride verbruid toen zij nu twaalf da gen geleden met eenige vriendinnen naar Domburg wilde rijden, weigerdet. ge, haar het zwarte paardje te leenen, en „Ik deed dit niet zonder reden went denkt ga, dat ik zoo d waas ben, aan een meisje,^dat misschien spoedig de bruid van een ander zal worden, iets te leenen Ik wensch haar geluk met Halpdam, veel geluk maar de wijze, waarop Horik deze woorden uit sprak, bewees genoeg,, dat hij niets meende van hetgeen hij zeide. „Halpdam is een brave kerel",, her nam Sederick, „en ik geloof,, dat hij een goed schoonzoon zal zijn." Wordt vervolgd. IN VIER BLADEN ADVERTEEREN VOOR EENMAAL BETALEN Wieringermeerbode. Wieringer Courant. De Polderbode. Zij per Courant.

Wieringer courant | 1938 | | pagina 1