TWEEDE BLAD. NIEUWS- EN ADVERTENTIES WIERINGEN EN OMSTREK LAD VOOR ■N KOOP EERST EEN ANDERE TANDPASTA WIERINGER COURANT BUITENLANDSCH NIEUWS. PALESTINA LETTERLIK IN OPROER. Een vooraanstaand Arabisch advo caat, tevens woordvoerder van de natio nalisten, Hassan Sidky Dajany, veertig jaar oud. is dezer dagen uit Jeruza lem ontvoerd. Donderdagmorgen werd zijn lijk ten Zuiden van Jeruzalem ge vonden hij was door *n kogel gedood Deze gebeurtenis heeft zoowel in de Arabische als in Joodsche kringen groote sensatie teweeg gebracht, om dat Dajany de eerste zeer belangrijke leider der Arabieren is, die sedert den opstand vermoord werd. Hij was ge meenteraadslid en ex-candidaat voor het burgemeesterschap, terwijl hij te vens de niet-officieele vertegenwoordi ger van Palestina bij den emir Abdoel lah van Transjordanië was. Vroeger was hij Turksch officier. Hij behoorde tot een groote en be kende familie, waarvan sommige le den tot de volgelingen van de politieke partij van Hoesseini beliooren. Hij heeft vele Arabieren voor de civiele en militaire ïjechtbank verdedigd. On langs bezocht hij Jaffa om meteraal te verzamelen voor verdediging van 3 Arabieren, die voor een militaire rechtbank moeten verschijnen. Bijna iedere buitenlandsche correspondent in Palestina heeft Dajany geinter- viewd, teneinde de opinie van de ge matigde Arabieren te kennen. De toestand in het geheele land is in de laatste dagen zeer verscherpt. Het land is letterlijk in oproer. Woens dagvond wjaren alle wegen, die van Jeruzalem naar het platteland leiden, door militaire vrachtauto's, tanks en marcheerende troepen in beslag geno men. Het Apathische hoofdkwaiitier heeft bevel gegeven, dat de opstand met alle macht ge-intenviseerd moet worden. In Haifa, Samariiai, Jaffa en verscheidene andere steden zijn Ara bieren, die in dienst van Engelsclie autoriteiten staan, vennoord. Het aan tal sabotages is niet meer te tellen. De Engelsche troepen, die naar Palestina gezonden worden, zullen pas einde Oct. arriveeren. Pantserauto's bij de Geboorte Kerk Het vechten in Palestina. Te Betlehem wordt een hevige strijd geleverd tusschen opstandelin gen en Engelsche troepen. Laatstge noemden hebben 't politiebureau, het postkantoor en het rechtbankgebouw moeten ruimen. In het gedeelte van de stad, dat nog in handen der Engel- schen is, patrouilleellen pansterauto's die ook met de bewaking v.an de Ge boortekerk zijn belast. Alle naar Betlehem leidende wegen yijn met steenen barricades versperd. Bij het invallen van de duisternis duur de de strijd, vooral op den weg naar Hebron nog voont. Het verliescijfer kon nog niet worden opgegeven. Vlieg tuigen zijn naai- Betlehem gezonden, om de. troepen bij te staan. Te Nabloes is een gevecht geleverd, dat 80 minuten heeft geduurd en waar bij, volgens Reuter, zes terroristen wer den gedood of gewond. In deze stad wa ren geniesoldaten bezig het huis van een Arabischen bommenwerper af te breken, toen zij van de omringende heuvels en van de daken der aangren zende huizen werden beschoten. Nadat de aanval was afgeslagen, werd de sloo ping van het huis voortgezet. Ook elders zijn tal van incidenten voorgekomen, waarbij in 24 uur tijd vijf Arabieren werden gedood en drie gewond. Bij de Jaffapoort te Jeruzalem is een Jood zwaar gewond. Er zijn vijf gevall.en van sabotage ontdekt zes maal werden Britsche afdeelingen be schoten en bij Acre is een landmijn onder een auto van de luchtmacht ont ploft. zonder dat echter iemand werd gewond. De regeering heeft identiteitskaarten voor personen boven de 16 jaar inge steld. Dit is geschied,, omdat de autori teiten de vreedzame Arabieren niet meer van de opstandige konden onder scheiden, sedert alle Arabieren ver plicht werden de hoofddracht van de Bedoe-inen j,e dragen. Officieel wordt als doel opgegeven, dat daardoor het verkeer tusschen burgers en autoritei ten wordt vergemakkelijkt. De Zionistische leider dr. Weizmann heeft geantwoord op 't telegram, dat hij van de commissie, ter verdediging van Palestina te Damascus, had ontvan gen. Hij zegt daarin, dit uit de houding dei- Arabieren maar al te duidelijk blijkt, welk een betreurenswaardig lot den Joden zou wachten, indien zij een minderheid in Arabisch Palestina; vormden. Uit Londen wordt gemeld, dat de Britsche hooge commissaris MacMi- chael van Southampton per vliegtuig naar Palestina terugkeert,. Zoowel in politieke, als in religieuze en onderwijskringen in Amerika doen de leidende pesoonlijkheden een be roep op de regeering, zich terwille van de Joden in Palestina actie te betoo- nen. Bijna negentigduizend telegram men van Amerikaansche Joden zijn op het statedepartement ontvangen, waarin diplomatieke stappen worden gevraagd opdat Palestina voor de Jo den behouden moge blijven. Huil heeft reeds gezegd, dat hij den indruk had, dat de definitieve beslissing door Enge land op 1 November of later zou wor den genomen. Wagner heeft verklaard, dat Roose- velt de huidige ontwikkelling „volgt met diepe belanstelling." LANDBOUW. BIJVOEREN VAN KRACHTVOER IN DE WEIDE GEDURENDE DE HERFSTPERIODE. Door verschilende oorzaken achten velen veehouders het in dezen tijd van het jaar noodig wat krachtvoer aan het melkvee in de weide bij te voeren. Het weidegras heeft in de herfst een hooger vocht- en dus een lager droge stof gehalte, dan het voorjaars- en ook het zomergras. De hoeveelheid gras die be schikbaar is, wordt bovendien in de herfst meestal geringer, dus minder gras, en min dere kwaliteit. De behoefte aan krachtvoer, komt bij vaarzen en jonge melkkoeien .dan meestal het eerst naar voren, doordat deze dieren niet alleen melk geven, maar boven dien voedingsstoffen voor de verdere ontwik keling van het eigen lichaam noodig hebben. Ook doordat de meeste melkkoeien sterk door het mond en klauwzeer zijn aangetast, is bijvoeren, veelal zelfs bij vrij lage producties reeds noodzakelijk. Wij zullen er niet verder op ingaan wan neer bijvoeren noodig is, ook niet in welke hoeveelheid moet bijgevoerd worden. Dit zou slechts een theoretische beschrijving worden, terwijl dit verweg het best door de veehou ders zelf bepaald kan worden. Alleen zul len wij voor die veehouders die bij voorkeur zelf mengen, enkele eenvoudige krachtvoer- samenstellingen laten volgen, in welke ver houding men dan, bijv. als stijve pap, öf als meelballen kan voeren, lijnm. soyameel en/of maism. suikerp. grondnootmeel 40 40 20 40 10 40 20 25 10 80 35 15 15 30 40 10 20 30 40 17.5 17.5 65 Het is noodig vooral wanneer heel wat krachtvoer verstrekt wordt, de mengsels met suikerpulp voor te weken. Wanneer in de mengsels het maismeel gedeeltelijk door rog gemeel wordt vervangen, dan worden de meng seis goedkooper, de smakelijkheid neemt dan evenwel af. Voor het doen opnemen van het krachtvoer is de smakelijkheid evenwel van groote beteekenis. Voor gratis inlichtingen op veevoeding ge bied, hetzij mondeling of schriftelijk kan men zich steeds tot het V.B. wenden. Het Noordhollandsch Veevoeder Bur. Landbouwhuis Alkmaar. GEMEENTE WIERINGEN. BEKENDMAKING UITBETALING INKWARTIERINGSGELDEN. De Burgemeester van Wieringen maakt bekend, dat Maandag 17 October a.s. een aanvang zal worden gemaakt met de uitbe taling van inkwartieringsgelden. Te dien einde zal op MAANDAG 17 OCTO BER a.s. te HIPPOLYTUSHOEF, in Café Cen traal van den Heer S. KAAN, zitting worden gehouden van des morgens 912 uur en van des middags 24 uur. Inwoners van Hippolytushoef en omgeving wier geslachtsnamen aanvangen met een der letters A t/m. I gelieven zich aan te mel den tusschen 9 en lO'/a uur, wier geslachts namen beginnen met een der letters J t/m. O tusschen lO'/a uur en 1 uur, wier geslachts namen beginnen met een der letters P t/m. T tusschen 2 en 3 uur en de overigen tot 4 uur. Op DINSDAG 18 OCTOBER geschiedt de uitbetaling te Den Oever, in de lunchroom van Mw. WED. S. KOORN. Voor Den Oever gelden dezelfde tijdstip pen van aanmelding als voor Hippolytushoef. Het is voor de controle noodzakelijk de in kwartieringsbiljetten mede te nemen. Wieringen, 12 October 1938. De Burgemeester van Wieringen, L. C. KOLFF. en liefst de duurste die er is en probeer daarna Ivorol (volgens Nieuw recept). Dan neemt U waar hoe Ivorol ln reinigend-, witmakend- en schuimend vermogen alle a. verre overtreft. Politie. Onbeheerd aangetroffen een heetenrijwiel. Inl. bij den Gem^Jode. VERGADERING KLEUTERSCHOOL Donderdagavond werd door de Kleu- terschoolvereen. te Den Oever 'n alge- meene vergadering gehouden in het schoolgebouw aan d,e Gasthuisweg. Mede door de slechte weersomstan digheden waren slechts 23 leden aan wezig. circa kwart over acht opende de verv. voorzitter, de heer V. Bakker, die we gens bedanken van den heer Jansen, als voorz., nu diens functie waarneemt, de vergadering. Spr. heette allen van harte welkom en viel direct met de deur in huis door te zeggen, diat deze verg. hoofdzakelijk uitgeschreven was, om tot een regeling te komen van het financieele vraagstuk. Wekelijks is er een tekort van ruim f 10 en zoo kan het niet doorgaan. Het bestuur was reeds in 't begin van deze week siamen gekomen en was er in geslaagd om een sluitende begrooting tot stand te bren gen. Alleen de leden moesten er nu hun goedkeuring aan hechten. Wat de ver loting betreft, bleek, dpt van de 3000 loten reeds 2000 loten verkocht zijn. Ook de laatste 1000 zullen wel in om loop gebracht kunnen worden. Hiermede verklaarde de voorz. de verg. voor geopend en hij verzocht de secretaris, de heer Ph. Deijs, de notu len te lezen,, welke onder dankzegging werden goedgekeurd. De penningm., de heer W. Kaan, gaf vervolgens een kort. overzicht van de financiën, waaruit bleek, dat er op het oogenblik een kastekort is van f 174.02. Oorspronkelijk meende men van de verloting iets over te houden, nu blijkt, djat men er ternauwernood het tekort mee zal kunnen dekken, en daarmede is men niet geholpen. Vanwege het bestuur werd nu voor gesteld om Mej. Poeze met een opzeg gingstermijn van 14 dagen ontslag te geven met dank voor de door haar aan de Kleuterschool bewezen diensten en voor haar in de plaats Mej. Kok als hoofd van de schóól aan te stellen, welke dan bijgestaan zou worden door een nader aan te wijzen hulp. Na eenige discussies werd door de leden besloten, de door het bestuur voorgeslagen regeling aan te nemen, hoewel allen het jammer vonden, dat Juffrouw Poeze onstlagen moest wor den. Hierna kwam de verloting; ter tafel. Besloten werd de verloting vast te stellen op Zaterdagavond 19 Novem ber a.s. Medewerking zullen dan ver- leenen de Mandolineclub Oost-Wierin gen en de Gymvereen. D.O.S., waar door het geheel een genoeglijke avond belooft te worden. Penningm. Kaan houdt zich intus- schen aanbevolen voor prijzen, die eventueel door burgers beschikbaar zullen worden gesteld. Verschillende aanwezigen zegden; reeds prijzen toe en men hoopt bij de burgerij goede navolging te vinden. Ter gelegenheid van St. Nicolaas werd besloten, wederom een feest te organiseeren voor de kinderen, waar voor zoo spoedig mogelijk een comm. in het leven zal worden geroepen, evenals vorig jaar. Tot slot kwam de verkiezing van 'n nieuwen voorz. ter sprake. De heer V. Bakker stelde voor, nu eens een presidente te benoemen. Bij acclamatie werd toen Mw. G. Tij sen-Bosker als voorzitster gekozen. De rondvraag bracht nog eenige huis houdelijke besprekingen, waarna de heer V. Bakker de aanwezigen dankte voor hun opkomst en om ongeveer tien uur de vergadering voor gesloten verklaarde. Uitslag aanbesteding huis Parklaan voor den heer P. de Graaf. Hermans. Den Oever f 5.848.- V. Bakker, Den Oever - 5.775- Dekker en Lont, H.-IIoef f 5.760.- Gebr. Boersen, H.-IIoef - 5.757.- Jac. Smit, H.-IIoef - 5.747.- C. de Vries, II.-Hoef - 5.735.- Jn., Klein, H.-IIoef - 5.675.- Ilet werk is aan den laagsten inschrij ver gegund. Buraerlijke Stand Wieringen. Van 10 t.m. 14 Oct. 1938. Geboren Willem, zoon van T. v.d. Tuuk en M. Pruimboom. Gehuwd G. Kooij en A. Kooij. Overleden H. Wiegman, vr. 82 jr., Wed. Jn. Tijsen Henke de Jong, oud 1 week, dochter van B. de Jong en T. van der Wal. MOND- EN KLAUWZEER. Nader werd aangifte van mond- en klauwzeer gedaan door de volgende veehouders in deze gemeente Gebr. Engel, Belt S. Snooij, Gemee- nelandsweg; P. Veerdig, Westerlander weg; N. Snooij, Akkerweg 34-, S. Koorn Hofweg 1 M. Mulder. Slingerweg 31 P. Mulder(, Westerlanderweg 100. Hoog bezoek. Naar wij vernemen, zal hedenmiddag Z.Exc. Mr. Dr. Ir. J. A. M. v. Buuren, Minister van Waterstaat, vergezeld door den Hoofdingenieur- Directeur van den Rijkswaterstaat, be last met de uitvoering van den Dienst der Zuiderzeewerken, Ir. V. J. P. de Blocq van Kuffeler, een bezoek bren gen aan den Afsluitdijk, teneinde zich persoonlijk te vergewissen van den stand van zaken aldaar. Verloting. Aan de Arbeidersmuziek - vereeniging „Kunst na Arbeid" alhier, is vergunning verleend tot het aanleg gen en houden van een loterij. Uitgegeven zullen worden 1000 loten a f 0.10. Herhalingsoefeningen van de dienst plichtigen van het Regiment Kustartil lerie te Den Helder, van de lichting 1928, die wegens buitengewone omstau digheden werden uitgesteld, zullen op le vastgestelde data doorgaan. VESTIGINGSWET. Nadat de Vestigingswet Kleinbedrijf 1937 achtereenvolgens toegepast is op het slagersbedrijf. bakkersbedrijf en schoenbedrijven, liet automobiel- en garagebedrijf, is thans een tijdelijk vestigingsverbod afgekondigd voor het poeliersbedrjjf. Zooals hekend mag worden veronder steld, geldt dit verbod voor den tijd van ten hoogste één jaar daarna - doch eventueel eerder - zullen vesti- gingseischen worden afgekondigd en dan zal men voor het vestigen van een inrichting de vergunning behoeven van de Kamer van Koophandel. Onder de uitoefening van het poe- liersbedrijf wordt verstaan het ten ver koop aan het publiek in voorraad heb ben, of aan het publiek verkoopen van gedood wild, pluimvee, - gevogelte, of gedoode tamme konijnen of van ge deelten daarvan, in verschen, gekool- den of bevroren toestand. Het poeliersbedrijf is een typisch sei zoenbedrijf. Vanaf de opening van den jachttijd tot kort na Kerstmis moeten de poliers hun grooten omzet maken. De bona-fide poeliers worden daarin op ernstige weze gehinderd door talrij ke beunhazen, die slechts gedurende den druksten tijd van het seizoen vaak op zeer primitieve wijze het poliersbe- drijf uitoefenen om in Januari weer te verdwijnen, dikwerf met achterlating van schulden. Het is voornamelijk tegen dit euvel dat een tijdelijk vestigingsverbod, vooruit loopende op vestigingseischen, een nuttige maatregel zal blijken te zijn. BOEKBESPREKING. HET NU VERSCHENEN BOEK „SEPTEMBER 1938" yan JOHAN WINKLER moet ieder, die het wereldgebeuren goed wil begrijpen, lezen en herlezen. Aan de moeders, wier zonen nog niet hoefden te sterven, dit is de aanhef Wel triest, maar vol waarheid Dit hoek wil een beeld geven van het drama in de Septembermaand 1938, welker gedruis nog naklinkt in oqze ooren en welker spannning nog trilt in mensch en samenleving. Het boek geeft een intens beeld van de geheime diplomatie welke nog on verzwakt in Europa lieerscht brengt de drama's in beeld,, die zich in de korte spanne tijds afspeelden. Koopt dit boek. Slechts f 1.90 in BOSKER'S BOEKHANDEL H.-HOEF M.-MEER. MARKTBERICHTEN. DE KAASMARKT. ALKMAAR, 14 Oct. 1938. Op de ge houden kaasmarkt waren aanvoer en prijzen als volgt 31 stapels kleine fa- briekskaas f 24 Boerenkaas 3 sta pels Kleine f 25 en 13 stapels Commis sie f 22.50. Totaal 47 stapels wegende 93000 Kg. Alles met Rijksmerk. Han del goed. De Graanmarkt. ALKMAAR, 14 Oct. 1938. Op de ge houden graanmarkt waren aanvoer en prijzen als volgt 57 IIL Voertarwe f 6 a 7 40 HL Rogge f 7.80 223 HL Gerst f7.25 a 7.50 idem chev. f 7.65 a 7.90 803 IIL Haver f 6 a 6.87^ 254 HL boonen, w.o. paarde f 8 a 8.75 bruine f 23.50 a 30 citroen f 14 a 30 duiven f 9.50 a 10.60 witte f 30 a 33 en tuinboonen f 8 a f 17.50 72 IIL karwij wijzaad f 20.20 a 20.50 395 HL Erw ten, w.o. kleine groene f 18 a 22; grau we f 16 a 34 vale f 14 a 21 en platte vale erwten 1 27.50 Zaaigerst f 9. Al les per 100 Kg. Handel vlug. Totaal aanvoer 844 HL. Hoorn, 13 Oct. 1938. Op de heden gehouden kaasmarkt waren aangevoerd 6 stapels klei ne boerenkaas f 25 en 2 stapels boerencom- missiekaas f 23. Totaal 8 stapels, wegende 1948 K.G. De handel was vlug. Schagen, 13 Oct. Aanvoer en prijzen wa ren heden als volgt58 Geldekoeien (mag.) f 10227.50 90 Geldekoeien (vette) f 200 300 27 Kalfkoeien f 225260 40 Graskalve ren f 8—20 20 Schapen (mag.) f 15—18 360 Schapen (vette) f 1926 160 Overhou- houders f 1218.50 8 Bokken en geiten f 4 11 18 Varkens (mag.) f 1832 12 Var kens (vette) per Kg. 5354 cent542 Big gen f 1219 Konijnen f 0.301.25 Kippen 3575 'cent en Hanen 5075 cent. gez. 126 stuks. Eierveiling, Schagen, 13 Oct. 1938. Aangevoerd 30.000 Kipeieren. Prijzen als volgt 58—60 Kg. f 5.5 60—6 Kg. f 5.30— 5.40 6265 Kg. f 5.355.50 Kleine eieren i 3.10—4.10. HELDERSCHE EIERVEILING. Noteering van 13 October 1938. Aan gevoerd 17000 Kipeieren. Eendeieren 110 stuks, waarvan de prijzen als volgt: 52-54 Kg. 420 a 440 55-57 Kg. 410 a 470 58-60 Kg. 500 a 550 61-63 Kg. 500 a 560 64-67 Kg. 530 a 570 Kleine Eie ren 320 a 450 Eendeieren 300 a 360. Alles per 100 stuks. - - - Vol spanning volgden talrijk» belangstellenden hel lol van den logger Sch. 102, die Zondag bullen hel havenhoofd la Schevenlngen Is vergaan. - De bemanning werd door «en reddingiboot van boord gehaald

Wieringer courant | 1938 | | pagina 3