Ons Patronenhoekje Iets over meubileering Een eenv^te heeren" DE STIJL BLIJFT SPORTIEF Patronen van in deze rubriek voorko mende genummerde modellen zijn op aan vraag te verkrijgen bij „Het Practiseh Mo deblad" Postbus 36, Den Haag. Postreke ning 203203. De prijs der patronen bedraagt indien niet anders staat aangegeven, 0.58. Betaling reeds vooruit, in postzegels, per giro of per postwissel. Indien hetgaren van een spoeltje geheel en al in de war is gekomen en met geen mogelijkheid meer afwindt, houdt men er even een aangestoken lucifer onder, waar na het garen verbrandt en de spoel over- gewonden kan worden. Indien men een weinig glycerine aan stijfsel toevoegt, zal men bij het strijken geen last hebben, dat deze aan het ijzer blijft plakken. Om te voorkomen, dat zwarte wollen kousen een roodachtige kleur krijgen, moet men aan wasch- en spoelwater een weinig azijn toevoegen. zóó, dat zich een kleine vvafelmotief vormt, zooals de teekening aangeeft. VOOR DE KINDEREN japon. Meermalen zal het gebeuren, dat een slof gekozen wordt, die op zichzelf reeds gekleed genoeg is om nog verdere garnee ring te behoeven. De ontwerpen, die bij gaande schets aangeeft leenen zich hier voor uitstekend en wel in de eerste plaats de japon links, die met een pas en plooien is gemaakt en zeer elegant kleedt. Wil men het geheel nog wat opsieren, b.v. indien men haar aantrekt op een avondje, dan hecht men een bloem langs de hals of men draagt een chabot. Rechts een japon met raglan mouwen en fichu-achtig geknipte zijstukken. De ceintuur wordt, volgens de laatste mode-voorschriften gestrikt en is zeer smal. Onverschillig of er een of meerdere kin deren zijn, zullen zij toch gaarne de be schikking hebben over een speelhoekje, waar zij zich heer en meester gevoelen. Voor de heele kleintjes zal een plank in de muurkast worden ingeruimd of wordt wellicht een aardig beschilderde of met cre tonne overtrokken kist in een hoek van de kamer geplaatst. Kinderen, die een vaste bergplaats hebben voor hun speelgoed en zich moeten gewennen alles na gebruik op le ruimen, zullen reeds vroeg leeren wat ot de en netheid beteekent. Onze schets geeft een aardige bank weer, clie niet alleen aan den muurkant gelegen heid biedt tot het bergen vun boeken, doch c'ie tevens aan de onderzijde meerdere laden heeft, waarin ieder kind zijn of haar speel goed bergt. Op de boenkant kan men ver schillende kussens met cretonne overtrek ken leggen, terwijl een matras, die de ge- heele lengte en breedte beslaat tevens het voordeel heeft, dat de boeken-speelgoed bergplaats als rustbank kan dienen. Het ge heel is zeer practiseh en kar. door een han dige huisvadei nagemaakt worden, tenzij men er de vooikeur aan geeft het door een deskundige uit te laten voeren. ONZE GOEDKOOPE PATRONEN. Gewogen en EENVOUDIGE WOLLEN JAPONNEN De groote verscheidenheid van herfst- stoffen maakt het niet al te moeilijk om te slagen bij de keuze voor een nieuwe SMOCKWERK, modern voor dames- en kinderlcleeding Smockwerk is een smaakvolle versiering voor dames- en kinderkleeding. De bewer king is veel eenvoudiger dan vele dames zich voorstellen. Men rijgt een aantal dra den onder elkander op afstanden van plm. Vi c.M. en wel zoo, dat dezelfde lengte draden steeds aan iedere rij worden opgeno men, daarna laat men de rijgdraad aan het einde der rij hangen en haalt alle rijen in op gelijke breedte, terwijl de draden met spel den worden vastgezet. Aan het begin mag een flinke knoop niet worden vergeten. De steek, die onderaan is aangegeven, is de eenvoudigste en leent zich voor dames- nachtkleeding zoowel als voor kinder jurkjes. Men neemt telkens twee, door het rijgen gevormde plooitjes op en gaat in schuine richting naar de ondergelegen rijg draad, waar men naastliggende plooitjes opneemt in volgende toeren doet men dit EEN SPEELHOEKJE deelen evenals om geboorde omtrekken van voorpanden en zakken. De behoefte aan alles wat levendig werkt blijft grooter dan ooit en zoodoende worden meermalen twee, heel dikwijls zelfs drie kleuren samen ge voegd. Effen en geruite ook wel gestreepte weefsels vormen goede combinaties, het geen opvalt aan de japon links, die aardig en vlot kleedt. Willen oudere dames deze combinatie bewerken, dan zullen gedekte ruiten het meest geschikt zijn, terwijl tevens als voorwaarde gesteld moet wor den, dat men een tamelijk slank figuur heeft. Meermalen ziet men ook bontstof op de hierneven aangegeven wijze aange bracht. Zeer veel ziet men op mantels de combinatie zwart-bruin, de laatste kleur voor kraag en eventueele verdere gar neering, waarvoor unbria en bever in aan merking komen en ook mooie imitaties van konijn. De ruime bovendeelen aan mantels, japonnen en blouses makent dat deze eenigszins „overblousen", terwijl men veel afwisseling vindt in de mouwen en de schouderdeelen meermalen een verbreede lijn aangeven. De z.g. bananen mouw heeft ruimte aan elleboogen en wordt naar den onderarm toe were aansluitend. De taille en heupen blijven gemodelleerd en aan ruime japonnen geven aan de als een cor selet werkende gladde tusschen stukken een sterke tegen stelling. achtste zijn. Men ziet verschillende rok- modellen, waarvan wij de plooi- en plissé- rokken reeds noemden, voorts blijven de gladde tweebaans modellen ook gangbaar, o.a. met kleine splitjes of weinig opvallen de plooi aan de zijwanden. Nieuw zijn de rokken, die midden vóór een smal tusschen - baantje hebben, dat zich zeer verbreed naar den zoom toe en in klokjes valt. Gordels brengen eveneens meerdere ruim te, terwijl men aan gekleede japonnen zelfs een zéér ruime en klokkende tus schen baan aan de achterzijde ziet. Strikken, bloemen en goudborduursel brengen veel afwisseling aan de herfst modellen, waarvan wij enkele van de nieuwste weergaven. Het costume rechts heeft een pas, die op ingeperste plooien gestikt is, terwijl op taille hoogte een gladde schoot wordt aan- gestikt. Drie vlotte japonnen vragen voorts de aandacht. Het meest linksche, is van rood achtig blauwe angora stof gemaakt en heeft een garneering van relief gewerkte biezen, die zeer nieuw is. In het midden een aardig model, waarvan de rok uit acht baantjes bestaat en de mouwen aan ge knipte schouder reepen aangeven. Rechts een model, dat zeer geschikt is voor oudere dames en een fluweelen middenstuk heeft. De eischen welke de mo derne huisvrouw aan de in richting harei woning stelt getuige van practischen zin. Velen van de oudere genera tie hebben echter niet min der in vele opzichten gebro ken met de sleur en alles wa tot overtollige ballast, tot dt stofnesten behoorde, uit d: kamer gebannen. Étagères beeldjes, vaasjes, die da. aan dag ergernis veroorzaak ten, omdat- het doen der ka mers zooveel meer tijd in be slag nam, zijn van het toe neel verdwenen, gevoelig: overwegingen ten spijt. Hei gezond verstand, gevoel vooi schoonheid en hygiëne heb ben in deze het pleit gewonnen. Zij, die zich nieuw inrichten zullen trouwens niet meer in de verzoeking ko men de kamers met prullen te vullen, om dat men zelfs in de goedkoopere zaken al les kan vinden, wat aan de moderne smaak voldoet. Doelmatig meubilair, dat niet meert behoeft te kosten dan de drukbe- werkte meubels van eertijds en dat vol doet aan aesthetische eischen. Niet ieder, die zich reeds ingericht heeft in wer kelijkheid zelfs zeer weinigen zullen zonder noodzaak een geheel nieuw meubi lair aanschaffen en toch gaan de meeste huisvrouwen gaarne met haar tijd mee en hebben zij wel eens gaarne iets anders. Vrouwen, die over wat fantasie beschik ken, kunnen op alleszins billijke wijze dit laatste bereiken. Verschillende meubels kunnen gemoderniseerd worden en als men klaar is hoe men ze zou wenschen, kan men het werk door een meubelmaker laten uit voeren. Oude meubels hebben in den regel het voordeel, dat zij soliede gemaakt en daar om het veranderen alleszins waard zijn. Menigmaal geeft een opnieuw beitsen en nieuw overtrek zelfs al een groote veran dering evenals het op andere wijze arran- geeren der meubels. Het gebrek van de meeste vrouwen is, dat zij meenen, dat de veelheid van meu bels de gezelligheid in de hand werkt. Het slagen van een interieur hangt slechts af van de goede kleurencombinatie en bijeen brengen van wat zich werkelijk onderling aanpast. Zelfs een zolderkamer met schuin dak kan een zeer geslaagd interieur vor men, waar de heer des huizes de rust vindt, die hij zoekt. Onze schets geeft eenige aan wijzingen, waaruit men ziet, dat het ge heel ondanks de eenvoud, die er uit spreekt Gewicht en lengte van zuigelingen Het gewicht van zuigelingen en opgroei ende kinderen, zoowel als de lengte zijn voor de algemeene gezondheidstoestand van groot belang. Nooit mag de moeder verzuimen de kleine iedere week, op een vasten dag en uur te wegen, terwijl eveneens op gezette tijden de lengtemaat moet worden geno teerd. Vele moeders meeneij ten onrechte, dat het voldoende is, als het kindje regel matig zijn voedsel neemt, en het vroolijk en tierig is. Zoowel het gewicht als de lengte zijn afhankelijk van de constitutie der ouders, hun leeftijd, hun gezondheids toestand en voedingswijze. Jongens zijn meestal zwaarder dan meis jes, althans zoolang zij den leeftijd van 14 jaar nog niet hebben overschreden. Het gewicht van pasgeboren kinderen is al even verschillend als hun lengte. Er zijn zuigelingen, die zoowel abnormaal weinig wegen bij hun geboorte (34 pond) als abnormaal veel (810 pond). Het nor male gewicht voor een zuigeling is 6 a 7 pond, zelfs 5 a 5'/, pond is niet abnormaal te noemen. De gemiddelde lengte van een pas ge boren kind varieert van 48—53 c.M. ge meten van den schedel tot de voetzool. Gedurende de eerste drie levensdagen neemt het gewicht 200—300 gr. af, zelfs meer, naarmate het gewicht bij de geboorte grooter is, hetgeen een zeer gewoon ver schijnsel is, dat de moeder in geenen dee len behoeft te verontrusten. Na den vierden dag stijgt het en den tienden dag zal het geboorte gewicht weer bereikt zijn. Iedere week moet het gewicht genoteerd worden en zal het kindje steeds moeten toenemen. Hoeveel dit bedraagt is moeilijx :an te geven, doch 100150 per week is :en normale toename. Sommige kinderen temen zelfs 250 gram en meer toe, doch jij een veel mindere toename kan de moe ier tevreden zijn. Stilstand is echter ach- eruitgang. Kinderen, die door de moeder •evoed worden, zullen minder voedings toornissen hebben, dan zij, die kunstmatige .oeding krijgen. Met de laatsten is het .eelal een zoeken naar de goede voeding, ïetgeen dan ook meestal als gevolg heeft, iat zij minder toenemen in gewicht. De lengte van een zuigeling, die bij de geboorte 50 c.M. lang is, zal in de eerste maand 1 a 2 c.M. vermeerderen, terwijl het in de tweede maand ongeveer 4 c.M., in de derde 3 c.M. en van de zesde maand af ly, c.M. zal groeien, zoodat hij met twaalf maanden een lengte heeft bereikt van 70, 75 c.M. Komen deze maten en gewichten niet nagenoeg overeen, dan zijn physieke storingen hiervan de oorzaak en is medi sche raad de aangewezen weg. (Nadruk verboden). geslaagd is. Opzij vindt men rechts een zeer eenvoudige boekenkast en links een met handgeweven stof of geruite landhuis- stof overtrokken divan, een tafel en stoel. Onder het venster zijn eveneens eenige bergplanken aangebracht, die evenals de kast links afgesloten kunnen worden met gordijntjes. Vloerbelegging mat met een effen kleed met donkere rand. Effen licht behang. KINDERJURKJE Succespatroon 2571 Prijs 30 cent en 5 cent voor adm. en verzendkosten. Bedrukt flanel of als uitgaansjurk be drukt of effen fluweelen leenen zich het geschikst voor dit jurkje. Hoog rokje, dat uit verschillende baan tjes bestaat, die zich naar den zoom toe iets verbreeden. Lange mouwen en om liggend kraagje. Ben stof plm. 1.75 M. voor 68 jaar. Patronen 46 en 68 jaar. MIDDAGJAPON Succespatroon 3304. Prijs 30 cent en 5 cent voor adm. en verzendkosten. Gekleede japon van fluweel of wollen stof met opgeknipte middenbaan en eenige ingehaalde ruimte op zij hiervan. Lange aansluitende mouwen en hooge kraag met applicatie van zijde. BON VOOR GOEDKOOPE PATRONEN. Op te zenden aan „Het Practiseh Mode blad". Postbus 36, Den Haag, giro 203203. NAAM STRAAT PLAATS Patroon NoMaat Hierbij ingesloten aan postzegels. Indien u tevens het laatste nummer van Het Practiseh Modeblad" wenscht te ont- \angen gelieve u 10 cent extra in te slui ten. (Postzegels liefst van 3, 5, 10 Plooi- en plissérokken worden meer malen tot op knie hoogte doorgestikt, waar door de gladde heupwerking in de hand wordt gewerkt. De rokken blijven over het algemeen kort, alhoewel van overdrijving geen spra ke mag zijn. De japonrokken zijn menig maal iets langer dan die van de tailleurs en eigenaardig is, dat vele gekleede en vooral ook bont mantels vaak zeven Ben stof 3 M. van 1.30 M. of 4 M. van 90 c.M. Patronen in de maten 40, 42, 44 en 46. Een van de belangrijkste punten, die wij in de komende mode kunnen waarnemen is, dat de stijl der herfst- en winterkleeding zoo bijzonder vrouwelijk blijft, zelfs bij de sportive modellen. Voor alles waar dit even mogelijk is, wordt gebroken met de al te strenge lijn, die vervangen wordt door een flaeuse noot. Nu eerst vragen stiksels, tresgarneeringen, relief gewerkte stiksels, borduursel de aandacht voor de blouse-

Wieringer courant | 1938 | | pagina 6