29e JAARGANG DINSDAG 18 OCTOBER 1938 No. iai NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN N.V. W.A.C.O. Autobusdiensten. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKIM DINSDAG. DONDERDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.25. UITGEVER J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telef. Intercomm. No. 18. ADVERTENTI6N Van 1 5 regels Iedere regel meer I 0.50 t 0.10 BINNENLANDSCH NIEUWS. BEGRAFENIS GRETA GROEN. Enorme belangstelling. Een gedeelte van het drama in de Molenslootstraat, dat Woensdag Den Haag in opschudding bracht, is Vrijdag geëindigd met de begrafenis van Gre- ta Groen, het 14-jarige slachtoffer van het misdrijf. Om half twee werd in de woning van de familie Groen door dr. G. P. van Itterzon een rouwdienst gehouden. In de omgeving van de woning hadden zeer vele buurtgenooten een plaats ge vonden om de beproefde familie hun medeleven daadwerkelijk te toonen. Dominee Van Itterzon ging in ge bed voor en sprak woorden van troost tot de ouders en de beide zusters van het meisje. Inmiddels waren duizenden ge stroomd naar de Algemeene Begraaf plaats aan de Kerkhoflaan, waar het stoffelijk overschot, werd teraarde be steld. Do belangstelling was zelfs zoo groot, dat de afzetting met touwen rond het graf niet voldoende bleek, zoodat. verschillende politie-agentcn het publiek op een afstand moest houden. Om drie uur werd het stoffelijk over schot, bedekt met bloemen, het kerk hof opgedragen, gevolgd door de fa milie Groen en zeer vele familieleden en kennissen, die uit de geboorteplaats Numansdorp, waren -overgekomen. Aan de groeve voerde allereerst het woord de oud-onderwijzer van Greta Groen, de heer Kaperdijk, uit Numans dorp. die de voortreffelijke hoedanig heden schetste van haar, die op zulk een droeve wijze om het leven was gekomen. Na hem sprak de heer Rey- zer, bij wien het meisje in betrekking was geweest, woorden van waardee ring over haar werkzaamheid en opge wektheid, waarna ds. Van Itterson eenige verzen voorlas uit Pslam 139. De plechtigheid werd besloten met het bidden van het Onze Vader. Diep onder den indruk verlieten aj- len de begraafplaats. ONDERZOEK IN HAAGSCHE MOORDZAAK VORDERT. Steeds meer aanwijzingen. De publicatie van het signalement van een man, die vermoedelijk de da der van den moord op Greta Groen is, heeft er toe geleid, dat bij de Haagsche politie weer verscheidene aanwijzingen zijn binnengekomen. Deze inlichtingen worden thans met de grootste nauw keurigheid onderzocht. Het onderzoek van de politie leidt mede in verhand daarmee ook naar elders, m.a.w." het recherchewerk strekt zich thans ook tot andere plaatsen in ons land uit. Het signalement dat door de politie is gepubliceerd en het signalement, dat indertijd door Greta Groen zelve aan de politic is opgegeven van den man, die haar een paar maal heeft ge volgd in de omgeving van de ouder lijke woning, komen niet met elkaar overeen. Dit wijst er dus op, dat de politie verschillende sporen moet volgen. De Haagsche politie begint in elk geval tot de overtuiging over te hellen, dat de moord gepleegd is door iemand, die niet volkomen onbekend was met het gezinsleven van de familie Groen. Zag de politie de zaak in den beginne zeer duister in, er bestaat op het oogen blik hoop. dat men den dader zal kun nen opsporen. De aanvankelijk geopperde theorie, dat Greta Groen door een ongeluk om het leven is gekomen dan wel de hand aan zichzelve geslagen zou hebben, is vrijwel los gelaten. Teveel uiterlijke teekenen wijzen er op, dat in dit geval inderdaad van een moord moet wor den gesproken. Maar de beweegrede nen daarvoor zijn op het oogenblik nog volkomen onbekend. FEUILLETON. DE WRAAK EENER VROUW. 3.1 Zonder een enkelen blik op Wilfride te slaan, trok hij de kap, die zijn hoofd bedek te en aan zijn wambuis vastgemaakt was, naar achteren en liet zich met zulk eene kracht op en kleine houten bank neervallen, dat deze onder het gewicht van den reus kraakte. „Goede tijding zeide hij vroolijk gren zende, „goede tijding Ik kom van het strand." „En vroegen Sederick en Horik bijna gelijktijdig. „Enherhaalde Halpdam, zoo lang zaam mogelijk sprekende, om het belangrijke van de tijding, die hij bracht, aan zijne hoor ders goed te doen gevoelen, „ik liet mijne blikken over de zee dwalen ik zie goed, al is het ook nog zoo donker, ik zag sche pen „Schepen was de kreet van Sederick en het kleine mannetje. „Ja. schepen, die, voordat de dag aan breekt, zullen stranden en vergaan." „Het strandrecht," gilde Horik met eene bedrijvigheid, aan kleine lieden eigen, ter wijl hij van zijne zitplaats opsprong. „Hoort ge het wel, Sederick hoe de storm zich ver heft, die lieve storm zij kunnen niet ont komen, met een onweerstaanbaar geweld drijft de wind ze naar de kust." Wilfride sidderde. „Ge spreekt van schepen, zijn er dan meer dan éénvroeg Sederick, wiens oogen van begeerte fonkelden. „Hoeveel" vroeg Horik er bij. Halpdam haalde de breede schouders op ten bewijze, dat het hem onmogelijk was, een juist antwoord op deze vraag te geven. „Meer dan één," herhaalde Horik, zich ver BELASTNG NAAR DRAAGKRACHT? Minister De Wilde heeft geld noo- dig, veel geld, voor de defensie en de werkloosheidsbestrijding. Dus komt Z.Exc. met plannen voor nieuwe belas tingen, welke hij den imposanten naam geeft van „Nationale Inkomsten- en Winstbelasting" Zijn systeem is een voudig 2 pCt. van huren, loonen, renten en winsten, en daarenboven nog eens 8 pCt. van de winsten van rechtspersonen (naamlooze vennoot schappen e.d.) Bij elkaar verwacht de minister daaruit 90 millioen gulden opbrengst te zullen halen. Het lijkt heel eenvoudig. Z.Exc. heeft o.i. ech ter iets over het hoofd gezien, name lijk dut. er ook nog zoo iets is als het beginsel van de draagkracht. Het zal voor iedereen duidelijk zijn, dat dit beginsel in 's ministers plan in de ver drukking komt. Twee procent druk-: ken heel wat zwaarder op een gering weekloon dan op een belangrijk sa laris. Erger is het nog bij de huren. Het lijkt erop, dat men ten departe- mente maar eenvoudig heeft aangeno men, dat de bruto-huuropbrengst netto inkomen is. Dit is echter geenszins het geval Van de bruto-huurop brengst moeten af hypotheek- en erf pachtsrechten, grond-, straat- en wa terschapslasten, zoomede de noodzake lijke onderhouds- en administratie kosten. Deze z.g. „vaste lasten" zijn sinds lang zóó hoog gestegen,, dat van de zeer verlaagde huren meestal maar bitter weinig voor de huiseigenaren overlijft. De talrijke openbare en de nog veel talrijke z.g. stille executies van de laatste jaren spreken daarom trent boekdeelen. Iedere belastingdes kundige zal onmiddellijk toegeven, dat de bruto-huuropbrengst geen bil lijk belastingobject kan zijn. Naar verluidt, heeft het departement van Financiën dit zelf reeds ingezien en zoekt het thans voor de nadere uit werking van het plan naar normen voor de netto-huuropbrengst. „H. Post." IR. J. W. ALBERDA. De vorige week is de parlementaire leider der sociaal-democraten de heer ir. J. W. Alberda, gehuldigd. Hij had namelijk een kwart eeuw zitting in de Tweede Kamer. De persoonlijkheid van den heer Alberda verdient, dat er ook buiten den kring der zijnen aan dacht aan wordt gewijd. Het parlemen t.aire stelsel is - zoo schreef Cort van der Linden een halve eeuw geleden - „een regeering van de besten overeen komstig de wil des volks." Of het par lement altijd aan dezen eisch heeft voldaan, laten wij nu maar in het mid den. maar dat de heer Alberda al die jaren tot de „besten" heeft behoord, satat vast. Hij is 'n intelegent man, 'n man van diepen ernst en van grondige ontwikkeling. In zijn politieke jeugd behoorde hij reeds tot de geestelijke elite in zijn partij, en wel tot dat deel, dat de officieele partijleiding vaak heel wat last gaf de dogmatisch-Marxisti- sche intellectueelen, door Troelstra eens „jonge veulens" genoemd. Weinig kon iemand in die dagen vermoeden, dat de profetenmantel van Pieter Jel- les eenmaal op Alberda zou neerval len. Toch is het geschied, en dat Troel- str,a zélf dit de aangewezen oplossing achtte, toen hij de banier moest overge ven, zegt al genoeg. De heer Alberda zou zeker niet willen, dat wij zeiden hij heeft Troelstra doen vergeten. Wie zou dit hebben gekund Maar hij heeft met groot talent en met onafge broken toewijding de moeilijke taak verricht, Troelstr's opvolger te zijn. Zijn strijd staat altijd op hoog peil, gelijk heel zijn figuur. En wél verra den zijn redevoeringen, zoowel in op bouw als in voordracht, immer nog den docent (die hij als leeraar is ge weest), maar wanneer hij op dreef komt. is hij van 'n strijdbare slagvaar digheid en kunnen de vonken er af vliegen. z „H. Post" NOODLANDING BIJ GRONINGEN. Goed geslaagd. De statonschef op het luchtvaart terrein Eelde maakte Zaterdagmiddag te half vier met een passagier een vluchtje in den omtrek. In de buurt van Groningen begon er iets aan den motor te haperen, zoodat hij besloot tot het maken van een noodlanding. Hij zette het toestel zonder persoon lijke ongelukken en zonder averij neer op het weiland tusschen het Hoorn- genoegd in de handen wrijvende, „meer dan één, de buit zal goed zijn." „Niet te voorbarig," hernam Halpdam. „Dat zij zullen stranden, is nog zoo zeker niet het schijnt mij toe, dat het ervaren zeelie den zijn, met de Zeeuwsche kusten niet on bekend want zij houden zooveel mogelijk van het Westerduin noordwaarts af, en mocht het gebeuren, dat de storm eensklaps be daarde, dan zou ons alle vooruitzicht op buit ontnomen zijn." „Dat geve de Heilige Maagd," bad Wilfride in stilte. „Wij moeten hen dus laten stranden," ver volgde Halpdam. „Als wij op het Westerduin een vuur ontsteken, zullen zij niet anders denken, of het dient om hun eene geschikte landingsplaats aan te wijzen zij zullen dan van koers veranderen, op het vuursein aan houden, en dan is alle hoop op redding ten eenenmale voor hen vervlogen en hun verderf onvermijdelijk." „Welaan," hernam Sederick, „laat ons een vuur op het Westerduin ontsteken uw raad is verstandig," en zich daarop tot Horik wen dende, voegde hij er met een zekeren trots bij „Zeg nu nog eens, dat mijn aanstaande schoonzoon een domkop is." „Wij deelen den buit riep Horik, „als zij stranden, gebeurt dit bij het Westerduin, en het Westerduin behoort mij toe, niet waar, Halpdamvroeg hij angstig aan den reus, „wij deelen, gij, Sederick en ik „Natuurlijk gaf Halpdam ten antwoord, „en nu spoed gemaakt, voordat de storm misschien bedaart," en hij trok de kap we der over zijn hoofd, terwijl Sederick en Ho rik zich gereedmaakten om hem te volgen. „In 'sHemels naam, vader!" riep Wilfride, terwijl zij zich voor de deur plaatste, als wil de zij aan de mannen den uitgang betwis ten „in 's Hemelsnaam, wat wilt ge doen Door vuur op het Westerduin te ontsteken, lokt ge de ongelukkigen in het verderf. Doe liever eene poging om hen te redden, volg den boozen raad van Halpdam niet op. Halp dam als ge mij waarlijk lief hebt, ga dan niet naar het strand en maak u niet schuldig Vanaf Zondag 9 October nieuwe winterdienstregeling. Volledige dienstregelingen a 5 ct. verkrijgbaar bij de chauffeurs en aan onze kantoren. aan den dood van die ongelukkigen, wier noodkreten zooeven tot mij zijn doorgedron gen." Halpdam barstte in een luid gelach uit, dat akelig te midden van het gebulder van den storm klonk. „Luister niet naar haar," zeide Horik, „wees verstandig, Halpdam en laat Wilfri de maar praten zij is nog een kind, dat niet weet, wat zij zegtlater, als de buit goed is, zal zij u dankbaar zijn „Voorzeker," riep Halpdam uit, „zij weet niet wat zij zegt. Kom maar mede, en is de buit goed, dan zal de vreugde hare thans bleeke wangen doen gloeien, als ik met haar deel, niet waar, Wilfride en met zijne gro ve vingers streelde hij de wangen van het meisje, dat zich met afschuw aan deze lief- koozing onttrok. „Het is het strandrecht," merkte Sederick aan, als om de gruweldaad, die hij ging ple gen, te verschoonen „dat strandrecht komt ons armen eilandbewoners toe, hierin is niets schandelijks gelegen," en de handen vou wende, bad hij „Sint-Jacob doe onze list gelukken." „Het strandrecht, ja," sprak Wilfride „hetgeen de zee van de door schipbreuk ver gane schepen aanspoelt, behoort aan de strandbewoners, dat is recht en billijk maar ongelukkigen in het verderf te storten, en op die wijze buit te verkrijgen, dat is vreeselijk, dat is zondig, daarvoor zal God u straffen." „Zij raaskalt," riep Halpdam uit, „de storm heeft haar beangst gemaakt, ik ben evengoed een Christen als gij, Wilfride en gedoopt in de kapel bij Witlam ik weet dus zeer go wat mijn plicht is. Komaan, eer de dag aan breekt, zijn wij terug!" „Vergeet de haken niet," herinnerde Horik, „zij kunnen ons te pas komen om den bult op het strand te trekken." „Neem gij dit werpnethet kan ook ons goede diensten bewijzen, Halpdam zeid Sederick, „ge weet er mede om te gaan ik zal deze haaklijn nemen." „En nu naar het strand." „Naar het Westerduin, eer het te laat is." sche Diep en het Stadspark. Bij onder zoek bleek, dat er een verstopping in de benzineleiding was ontstaan. Na wegneming daarvan is de piloot naar Eelde teruggevlogen. TEGEN HUURBELASTING. Het Hoofdbestuur van de Nederland sche Broederschap van Makelaars, ge vestigd te Utrecht, heeft in zijn verga dering te Amsterdam een adres ge richt tot den ministerraad inzake de belastingvoorstellen in de Millioenen- nota genoemd, inzonderheid betreffen de het plan tot heffing van huurbelas ting over; de bruto-huuropbrengst. Adressant is van oordeel, dat een dergelijke heffing funest moet wer ken voor hen, die totdusverre beleg ging in onroerend goed prefereerden boven andere beleggingsmiddelen en daardoor reeds veel bijdroegen voor versterking van 's lands middelen, meer dan zij, die hun gelden op ande re wijze uitzetten. Daar adressant voorts van meening is, dat deze belasting bovendien zeer onbillijk zou werken, wordt den minis terraad dringend verzo.cht in bet be lang van het geldbeleggend'publiek en een gezonden huiseigenarenstand, niet over te gaan tot het leggen van nieuwe offers op het bezit van onroerend goed. STEUN-GEWETENSGELD Zaterdagmiddag is bij de afdeeling ongeorganiseerde werkloozen in de Marnixstraat te Amsterdam, een enve loppe met f 120 in de bus gedaan. Bij dit geld was een briefje „voor ont vangen steun." BUITENLANDSCH NIEUWS. GEEN AANLEIDING VOOR BEWAPENING. Verklaring van Stauning in bet Folketing. Het (D N. B.) meldt De debatten in het Folketing in De nemarken zijn geëindigd met een re- geeringsvoorstel betreffende instelling eener parlementaire commissie ter be spreking vap de voorwaarden voor de veiligheid van Denemarken. Stauning verklaarde tijdens de de batten o.m., dat volgens hem de inter nationale situatie geen aanleiding geeft zicli uit te spreken voor een uit breiding der bewapening. De Minister van Buitenlandsche Za ken Munch, verklaarde, dat Denemar ken de goede verstandhouding waar in het met alle andere staten leeft, moet handhaven. Het moet deze ver standhouding blijven gronden op een wellevende houding zoowel in de pers als bij debatten, jegens deze staten, zonder aanzien van hun regeerings- vorm. Het doel van Denemarken moet blijven zich buiten een oorlog te hou den en een streng onpartijdige hou ding inaehttenemen. „Om 's hemels wil, vader hoor niet naar hen, ga niet met hen mee, de bleeke schim men van hen, die door uw toedoen in de golven een graf vinden, zullen eiken naéht. om wraak roepende, voor uwe legerstede ver schijnen, eiken nachten als ge gestorven zijt, zullen zij u volgen in het eeuwige vuur, om u daar te kwellen, eeuwig te pijnigen." „Komaan, naar het Westerduin, en weldra zal het schijnsel van ons vuur hun in de cogen schitteren." „Naar het strand naar het strand „Vader, nog een enkel woord!" zeide Wil fride maar zonder naar het meisje te hoo ien, snelde het drietal mannen de deur uit, die door den storm met geweld achter hen werd dichtgeworpen. Toen Wilfride zich alleen bevond, wierp zij zich voor een ruw vervaardigd kruisbeeld, dat boven de deur hing, op de knieën en bad voor het behoud der ongelukkigen, wier angstkreten zij gehoord had. Zij bad de roos onder de doornen II. Zij bad De blos, die hare voor weinige oogenblikken door angst en vrees verbleekte wangen kleurde, bewees, dat hare ziel in stemde met hetgeen hare lippen stamelden en uit hare ten hemel geslagene oogen spra ken vertrouwen en hoop, dat hare bede ver hoord zou worden door Hem, tot wien zij deze opzond. In haar gebed verzonken, had zij niet op gemerkt, dat, even nadat Horik, Halpdam en Sederick de woning verlaten hadden, de deur was opengegaan en een jongeling de kamer was binnengeslopen, die, zoodra hij Wilfri de voor het kruis geknield zag liggen, eer biedig bleef staan. Deze jongeling scheen slechts een paar ja ren ouder dan Wilfride te zijn, zijne gestalte was rank en rijzig, en uit elk zijner gelaats trekken spraken zachtmoedigheid en deugd al mochten zijne trekken voor een man ook wat al te teeder zijn, niemand zou daaraan toch den naam van schoon geweigerd heb- ANTI-JOODSCHE BETOOGING TE WEENEN. „Eigenmachtig optreden van „gepeupel" volgens officieele kringen. Reuter meldt uit Weenen In de Jodenwijk te Weenen is Zater dagavond een anti-Joodsche betoo ging gehouden. De betoogers, die voor bet meerendeel niet ouder waren dan 18 jaar, trokken door de straten, sloe gen de ruiten in woningen van Joden stuk en verdreven alle Joden, die zij tegenkwamen. In de voormalige Synagoge in de Flossgasse, waar de Joden waren bij eengekomen om te komen bidden, mishandelden de demonstranten een rabbijn, zij sloegen alle ruiten stuk en staken een gedeelte van het gebouw in brand. De brandweer wist bet vuur snel te blusschen. In officieele kringen wordt verklaard dat men hier te doen heeft met een eigenmachtig optreden van het gepeu pel, en dat de nationaal socialistische partij niets met de oproerkraaiers beeft te maken. DANSMODE VOOR KOMENDEN WINTER. Shag en Blackpoolwalk zijn de laatste vindingen. Komt er weer ouderwetsche sfeer in de balzaal Wij leven snel en wij dansen snel. Wat de meesten echter niet doen, is snel leeren dansen en dat is soms wel begrijpelijk. Men moea van buis uit soms een onmenschelijk hoog en sterk ontwikkelden zin voor mathematica, annex gevoel voor ruimte, en soepele ledematen en gewrichten hebben mee gekregen, om sommige modedansen te plegen. Wij leven snel - want nu velen zich nog verstruikelen bij bet betrachten van de Lambeth Walk, die men soms eerder in dan onder de knie krijgt, is er al weer ander dansnieuws uit Ame rika, waarvan wij durven zggen, dat het gelukkig weer iets gemakkelijker te verwerken is. Zoo doodeenvoudig als onze groot ouders waren, worden we natuurlijk nooit meer. Maar de bezetenheid, die wel eens deed vermoeden dat de dans figuren ontstonden, omdat men bet op een gloeiende plaat met te veel calo rieën en de zwaartekracht aan den stok had, die bezetenheid behoort nu tot het verleden. De dansvloer is zoo te zeggen, wat afgekoeld. Maar inu dan the Shag. Hier zou nu iets gevonden zijn, waarnaar toon aangevende dansleeraren sinds jaren hebben gezocht. In Amerika heeft men de Shag, die gedanst wordt op de be kende swing-muziek, reeds tot een succes weten te maken. En ook in Amsterdam waar leidende instituten dezen nieuwen dans dit seizoen reeds instudeerden, zal men wellicht spoe- ben. Zijne kleeding verried, zoo al geene armoe de, dan toch bekrompenheid maar hoe een voudig het gewaad, dat hij droeg, ook wezen mocht, bewoog hij zich daarin met eene waardigheid, die menig vorst hem zou be nijd hebben. Toen Wilfride haar gebed geëindigd had, stond zij op, en nauwelijks zag zij den jon geling, of een kreet van blijde verrassing ontsnapte er aan hare lippen. „Everard gij hier „Wilfride maar eer de jonkman in staat was om verder iets daarop te antwoorden, herhaalde zij „Gij hier niettegenstaande het streng verbod van mijn -vader en de bedreiging van Halpdam „O, ik waag niets, Wilfride Halpdam en uw vader zijn met Herik naar het Westerduin gegaan en zullen niet spoedig terugkomen. Ik wilde u zien en spreken, en toch" voegde hij er treurig bij, zou het beter zijn, dat ik hier niet gekomen was." „Arme Everard zeide het meisje met een zucht. „Beklaag my niet, Wilfride dat zou alleen strekken om mijne smart te vermeerderen, om mijn lijden te verzwaren ik ben hier niet gekomen om u weder over mijne liefde te spreken neen, neen dat zou ij del en vruch teloos wezen ik weet, dat ge voor altijd voor mij verloren zijt, dat een ander, dat Halp dam u weldra de zijne noemen zal, dat gij de zijne worden moet," en hij zweeg eensklaps alsof de tranen hem het spreken beletten. „Troost u, Everard hernam Wilfride, en ook hare stem trilde, ook in hare oogen blon ken tranen, „troost u, ge zijt nog jong, wel licht, dat weldra een ander (Wordt vervolgd.) IN VIER BLADEN ADVERTEEREN VOOR EENMAAL BETALEN Wieringermeerbode. Wieringer Courant. j De Polderbode. Zij per Courant. 1'

Wieringer courant | 1938 | | pagina 1