Vereen. TouwlÉiefcen Kluko-Bindertwine A. H. van Wijck KOK's Bakkerij Heeren ROTTERDAM - AMSTERDAM. KROEZE - SLOOTDORP. ZITTING beter zijn dan boter. Bij deze ont dekking zal de vrijheid weer in Duitsch land komen en vrijheid en militairis me gaan niet samen. Maar dr. Inge heeft ook ernstige aanmerkingen te maken op het ka rakter van zijn eigen volk. Hij vreest, dat er waarheid schuilt in de beschul diging, die soms in het land zelf en in het buitenland wordt gehoord, dat het Engelsche volk slap, lui en genot- ziek is geworden. Hij heeft de cijfers gezien van de sommen, die de Engel sche mannen jaarlijks aan alcohol, tabak en weddenschappen, en die de Engelsche vrouwen aan kleeren en schoonheidsmiddelen, besteden. Uit een kort geleden verschenen boek van den Engelsclien schrijver Bruce Lockhardt heeft hij opgemaakt, dat de Engelsclien weinig werk ver zetten vergeleken bij de Duitschers, Amerikanen, Nederlanders en Scandi- naviërs. Dr. Inge trekt de conclusie dat zijn landgenooten klaarblijkelijk hebben vergeten, wat werken is. Tenslotte bespreekt de „Gloomy Dean" een ander verschijnsel, dat van de toenemende corruptie in het Engel sche zakenleven. Hij vertelt van een man, die een lucaratieve betrekking in een groote handelszaak had prijsge geven, omdat hij de corruptie niet kon uitstaan. Winkeliers, in het bij zonder de groote magazijnen, hebben er bij hem over geklaagd, dat zooveel klanten schulden maken zonder er over te denken, ze te betalen. Vooral welgestelde of welgestelddoende vrou wen zijn hier de schuldigen. Dr. Inge pesluit met de waarschu wing, dat de menschen, die de Engel sche maatschappij vormen, zich wel moeten herzien, meer zelfbeheersching zullen moeten betrachten en zichzelf onder tucht moeten stellen. Doen zij dat niet, dan verdienen zij hun hoog geschatte vrijheid te verliezen. Engeland zal moeten bewijzen dat het zich als natie even goed onder tucht kan plaatsen als de totalitair bestuurde volken het doen onder een dictator. GEMEENTE WIER1NGEN. De Zonnestraal Verloting. Op de door de heeren Visser en Nieuwbuurt verkochte Zonnestraal-loten, vielen als prijzen een Zilveren Cigaretten- koker en een luxe vaas. Het zal voor de lotenverkoopers een aansporing zijn om voor de volgende verloting, voor dit goede doel, nog meerdere loten aan den man te brengen. DEN OEVER. Schaken. De uitslagen der op Donderdag j.1. gespeelde partijen zijn als volgt GROEP A Wit - Zwart Kaleveld - Steehouwer 0-1 Steehouwer - De Boer 1-0 De Boer - Zwart 1-0 Zwart - Blasé 0-1 Blasé - De Jong, 1-0 De Jong - J. Hekman 0-1 GROEP B Wit - Zwart Padt - Berghorst 1-0 Berghol st - G. Hekman 0-1 G. Hekman - Folkers 0-1 Donkerbroek - Spaanders O-l Holkema - De Haan V2-V2 Padt - Folkers 1-1 In groep A weet Blasé door 2 winst punten zijn positie te verstevigen. Zwart zakt door 2 partijen te verlie zen terug naar de 4e plaats. De Jong die ook 2 partijen verliest, heeft zijn kampioens-neigingen van verleden jaar naar het schijnt verloren. In groep B is Padt de matador, met 5 punten uit 7 partijen. De pasbegin- nenden Berghorst en Donkerbroek wis ten in deze afdeeling nog geen winst punt te maken. Vergadering IJsclub „Voorwaarts." Zaterdagavond j.1. hield bovenge noemde IJsclub een algemeene verga dering in de zaal van Jurrie Lont te Den Oever. Op het programma stond o.a. als punt van behandeling, de aan schaffing van een watermolen. Om ongeveer half negen opende de voorz., de heer C. Tijsen de vergade ring met een woord van dank aan de aanwezige leden, doch betreurde het, dat er slechts negen leden opgekomen waren. Aan de andere kant moest er echter aan gedacht worden, dat de le den zooveel vertrouwen in het bestuur stellen, dat gemeend wordt, dat men niet behoeft te komen. Met algemeen goedvinden werd het lezen van de notulen overbodig geacht, en werden deze zonder meer onder dankzegging goedgekeurd. Door den penningm. den heer P. Spaander werd hierna rekening en verantwoording gedaan. Ontvangen was f 77.74, terwijl de uitgaven f 64.25 hadden bedragen, zoodat een batig saldo van f 13.49 in kas bleef. De rekening en verantwoording werd in orde bevonden. Met een woord van dank voor de accurate werkwijze van den penningm. werd ook dit deel van de verg. afgesloten. Vervolgens kwam de kwestie over aanschaffing van een watermolen ter sprake, hetgeen aanleiding gaf tot een algemeene discussie. Er was namelijk ook een voorstel gedaan, indien de mo gelijkheid daartoe bestond, om water uit de ringsloot te betrekken. Volgens enkele leden was dit plan heel goed voor verwezenlijking vatbaar. In samenwerking met het bestuur, .zullen een paar deskundigen hier een onderzoek naar instellen, en als de mo gelijkheid bestaat, het plan door te oeren, zal de samenwerking worden verzocht van het Heemraadschap. Kan evenwel een en ander niet door gaan, dan zal worden overgegaan tot liet plaatsen van een watermolen. Hierna volgden eenige besprekingen omtrent het bestuur. Het was namelijk gebleken, dat er nog een rooster be stond, waarin de bestuursverkiezingen waren geregeld. Besloten werd het komende jaar een vei kiezing te houden volgens 't nieuw aan te leggen rooster. Verder niets meer aan de orde zijn de, verklaarde voorz. de vergadering voor gesloten met de wensch, dat er komend seizoen eens ijs mag komen. Kerkelijke Verkiezing. Tot leden van het Kiescollege bij de Hervormde Gem. te H.-Hoef c.a. zijn herbenoemd de heeren O. J. Bosker, N. Kaan, L. C. Kof ff en L. Noorden, en benoemd zijn de heeren Jb. Koom Nz. en Mt. Kooij Sz. VERLOTING OEFENING KWEEKT KUNST. Gisteravond had de trekking plaats van de verloting van O.K.K. Op# de volgende lot nummers zijn prijzen gevallen 52, 141, 183, 210, 214, 224, 289, 305, 400, 411, 447, 538, 590, 629, 678, 680, 699, 702, 716, 722, 834, 882, 940, 979, 1000, 1065, 1178, 1185, 1201, 1223, 1237, 1267, 1342, 1366, 1385, 1481, 1607, 1617, 1637, 1648, 2081, 2118, 2164, 2266, 2289, 2332, 2437, 2485, 2520, 2534, 2537, 2545, 2599, 2603, 2695, 2718, 2761, 2774, 2807, 2815, 2822, 2838, 2856, 2911, 2928. Hoofdprijs een electr. kookstel. Prijzen kunnen worden afgehaald bij S. Halfweeg, Café Concordia, H.-hoef. Als merkwaardigheid mag worden ver meld dat dehoofdprijs 't laatste lot was, dat uit de bus kwam. AUTO IN DE SLOOT. Toen de handelaar Br. Koorn Zondagmiddag met een luxe auto in de Nesseweg, Dorper koog, was om een kijkje te nemen bij zijn aldaar loopende veu lens had hij het ongeluk bij het achteruit rijden in de sloot terecht te komen. De wa gen stond met beide achterwielen in de sloot en stond bijna recht overeind. Met behulp van de vrachtauto van den heer C. Huibers werd getracht het voertuig op den wal te trekken, wat echter niet mocht gelukken. Maandagmorgen is de wagen met vereen de krachten op het droge gebracht. BANKGEBOUW in de MARGARINE. In den nacht van Zaterdag op Zondag heb ben tot nu toe onbekend gebleven personen het bijkantoor der Rotterdamsche Bankver- eeniging te Tiel geheel met margarine be stukken margarine, die er van beneden van smeurd. Over de geheele frontzijde prijkten de straat af tegen gegooid moesten zijn. MOND- en KLAUWZEER blijft woeden. In een week 625 sterfgevallen. De mond- en klauwzeersterfte, in plaats van af te nemen, wordt van week tot week grooter. In de laatste week van October zijn, als direct gevolg dezer veeziekte, ge storven 625 dieren, n.1. 278 runderen, 225 kalveren, 110 varkens en biggen, 10 schapen en 2 geiten. In de geheele maapd October zijn in to taal ruim 2500 die££j} aan de ziekte gestor ven. ONS WIERINGERM EERHOEKJE. MARKTBERICHTEN. GEMEENTE ANNA PAULOWNA. PAARDEN OP HOL. Maandagmorgen ge raakte een span paarden van den heer Ko men aan de Molenvaart op hol. De bestuur der, Schouwenaar, wist, zonder zich te ver wonden het voertuig te verlaten. Met het geweldig slingerende voertuig achter zich holden de paarden naar huis. Het ongeval liep bijzonder goed af. Het Kinderkoor had groot succes. Zaterdagaavond gaf het kinderkoor on der leiding van den hr. v.d. Kolk een uitvoe ring in Veerburg. De zaal was goed bezet en de mooie zang die het koor ten gehoore bracht oogstte een daverend applaus. Door den Voorzitter der oudercommissie werd den directeur 'n dirigeerstok aangebo den als bewijs van erkentelijkheid. BKC-NIEUWS. BKC die de geheele wedstrijd tegen Altas 1 veel sterker is geweest, wist pas in het laatste kwar tier de groote overwinning te behalen en wel met 4-0. Het was voor de BKC- voorhoede dan ook een geweldige toer, de Atlas verdediging die bijna steeds uit 7 man bestond, te passeeren. Toen eenmaal De Schipper succes had, was het hek van de dam. Atlas liet het blokkeeren los en volgens de regelen der kunst was het spoedig 4-0. De wedstrijd werd uitstekend geleid door den heer Smink uit Haarlem. BKC 2 dat met invallers naar Texel was, wist daar een gelijk spel te beha len 2-2. en we vernamen dat er de ge^ heele competitie nog niet zoo fijn was samengewerkt. BKC 3 hield ook stand en won van Oude Sluis 2 met 2-1 en staan thans prachtig aan de kop. Britsch Koninklijk Paar naar Vereen. Staten De Koning en de Koningin van Engeland hebben de uitnoodiging van president Roose velt, a.s. zomer een bezoek aan de Vereenig- de Staten te brengen, aanvaard. MAN GEDOOD DOOR NIET VERLICHTE AUTO. Bestuurder had geen rijbewijs. Op den Zutfenschen straatweg, ter hoogte van het Apeldoornsche bosch is Zondagavond omstreeks half acht de 30-jarige A. Faber dooi' een auto gegrepen en op slag gedood. De heer Faber liep met zijn echtgenoote ach ter een kinderwagen te wandelen, toen een auto zonder licht hem van achteren aanreed. De motorpolitie van Apeldoorn werd onmiddellijk gewaar schuwd en was spoedig te plaatse. Het bleek, dat de autobestuurder iemand uit Amsterdam, geen rijbewijs had, terwijl de lampen van de auto niet functionneerden. De chauffeur werd gearresteerd en de auto in beslag genomen. Het stoffelijk overschot is naar het Juliana-Ziekenhuis vervoerd. ARBEIDER DOOR AUTOBUS GEDOOD. Maandagmorgen is tusschen Mid- lum en Franeker de 37-jarige J. Kui ken uit Midlum, arbeider bij den we genbouw tusschen Harlingen en Frane ker, door een autobus aangereden. De bus uit Den Haag afkomstig, reed Kui ken, die per rijwiel naar zijn werk ging, achterop. Toen de wagen den man voorbij zou rijden en daartoe over een hoop slakken ging, verloor de chauffeur de macht over het stuur. Amsterdam, Nov. Binnenlandsche Granen. (Boerennoteering.) Rogge f 77.5 chev. gerst f 7.57.65 wintergerst f 7—7.30 ha ver f 5.80—6.0 duiveboonen f 9.7510.25 paardeboonen f 8.509.00 groene erwten f 1113 alles per 100 kg, karwijzaad f 10 10.25 blauw maanzaad f 11.5012.50 beide laatste per 50 kg. Amsterdam, 7 Nov. Vee. Ter markt waren aangevoerd 481 vette koeien, waarvan de prijzen waren le kwal. 6874 ct., 2e s. 60 66 ct., 3e s.4856 ct. per kg slachtgewicht 96 melk- en kalfkoeien f 180260 per stuk 3 vette kalveren, 2e s. 64—68 ct., 3e s. 5862 ct. per kg, levend gewicht71 nuchtere kal veren f 611 49 schapen f 14 1429 per stuk463 varkens, vleeschvarkens 80—110 kg, 63—64 ct., zware varkens 62—63 ct., vette varkens 60—61 ct. per kg. slachtgewicht4 wagons geslachte runderen uit Denemarken. Slachtrunderen met behoorlijken aanvoer, handel sleepend, nauwelijks prijshoudend. Eerste kwaliteit schaarsch. Melkkoeien ma tige aanvoer en weinig handel. Vette kalve ren zeer matige aanvoer, handel zeer stug en prijzen vast. Nuchtere kalveren met ma tigen aanvoer, vlugge handel en prijzen on veranderd. Schapen met matigen aanvoer, gedrukte handel en prijzen vast. Varkens gewone aanvoer, handel vrij vlug en onver anderde prijzen. Alkmaar, 7 Nov. Vee. Op de markt waren aangevoerd 2 Paarden, 105 vette koeien f 140—275 handel matig 23 graskalveren f 3856 54 nuchtere kalveren (slacht) f 8 16 49 vette schapen f 2025 241 vette varkens 5355 ct. per kg. Handel goed. Rotterdam, 7 Nov. Vee. Aanvoer 2551 stuks, t.w. 554 vette runderen, 184 vette kalveren, 4 nuchtere kalveren, 693 varkens, 115 schapen en lammeren, 1 bok. Prijzen (resp.) le, 2e en 3e soortVette koeien 68, 58, 3848 ct. id. ossen 66, 56, 3848 ct., id. kalveren 120, 110, 7585 ct., varkens (levend gewicht) 53, 52, 51 ct., schapen 45, 36, 30 ct., per kg f 23, 20, 17 per stuk lammeren 49, 45, 42 ct. per kg f 161412 per stuk. Vette koeien en ossen aanvoer korter, han del stroef, prijzen als vorige week, alleen le kw. ossen iets duurder, prima koeien 72, pri ma osen 68 ct. vette kalveren aanvoer iets kleiner, handel vlot, prijzen iets hooger, pri ma 130 varkens aanvoer als vorige week, handel tamelijk, prijzen prijshoudendscha pen en lammeren aanvoer als vorige week, handel slecht, prijzen lager. Eenige partij en schapen werden voor export verkocht. WIERINGERMEERPOLDER Telefoon-aansluitingen. De Kiantoorhoudster te Middenmeer schrijft ons H.H. Landbouwers sluit U aan op het telefoonnet in de W-Meer. Zie de groote voordeelen, bij indi recte reparatie van Uw ingerichte mo derne machines op Uw bedrijf. Bij ongevallen en ziekten is U direct met een medicus verbonden. Ook bij vluggen handel is het in de zen modernen tijd de eerst vraag, heeft U telefoon De weinige kosten van aansluiting wegen niet op tegen het groote voor deel in Uw bedrijf. Zie de groote uitgebreide telefoon aansluitingen in de dorpen van de Wieringermeer, waar U bij aansluiting voor slechts 2 cent mede is verbonden, wat U veel tijd bespaard. Vraag prijsopgaaf aan de Poststa tions en U wordt zoo spoedig mogelijk de kostenberekening opgegeven. Nu is het den tijd om U aan te slui ten, want dan is U met het aanbreken van het nieuwe seizoen klaar. UITGIFTE KLEINE BEDRIJVEN. Naar wij vernemen zal door de Wie ringermeer-Directie in de komende twee jaren in totaal een 50-tal kleine bedrijven van (8-12 ha. worden uitge geven aan landarbeiders, die aan het in cultuur brengen van de Wieringer meer hebben deelgenomen en ook ove rigens aan de te stellen eischen voldoen Waar al deze bedrijfjes gemengd wor den opgezet, zullen de gegadigden zoo wel met den akkerbouw, alsook met de veehouderij goed bekend moeten zijn, door arbeidzaamheid en spaar zaamheid bewezen hebben, zich een bedrijfje waardig te hebben gemaakt, terwijl eenig financieel weerstandsver mogen niet mag ontbreken. Aan den eisch van een bedrijfskapitaal van f 300 per ha. moet ook voor deze bedrijf jes worden vastgehouden. Niet echter aan het voorschrift, dat gegadigden over deze som geheel uit eigen midde len of met hulp van de naaste familie moeten kunnen beschikken. Ook mei financieele hulp van buitenstaanders zal in dit geval genoegen worden ge nomen. Voor de verpachting met ingang van November 1939 zal waarschijnlijk met een twintigtal bedrijfjes, niet ver gele gen van de dorpen, worden gegonnen. Catechisatie Ds. Nijholt is Woens dag en Donderdag verhinderd catechi satie te geven. Officieel. De Directie van „De Wieringermeer" 1 maakt bekend, dat 15 November a.s.) zal worden begonnen met de schouw op slooten, greppels, etc. Commissie voor Land- en Tuinbouw- cndeiwijs in de W.-Meer. Het aantal deelnemers, dat zich opgaf voor den cursus in aardappel-selectie bedraagt thans 64. In overleg met den leider der cursus is afgesproken, dat de les sen eerst in Januari 1939 een aanvang zullen nemen. UITVOERING W.-MEERFANFARE Zaterdagavond heeft de Wieringer- meerfanfare haar eerste uitvoering in dit seizoen in Hotel Smit te Midden- meer gegeven, onder leiding van haar directeur de heer Joh. van Glabbeek. De belangstelling was aanvankelijk niet groot, later op den avond werd het beter. Als voorz. Meindersma de bezoekers een welkom heeft toegeroepen, wordt onmiddellijk begonnen met de afwer king van het muzikale programma, wat een 6-tal nummers besloeg, w.o. het tweetal concoursnummers, waar mede het corps op het Concours op; Hemelvaartsdag te Wieringen naar dej 2e Afd. promoveerde. Deze twee .num mers hebben wij wel de best uitge voerde nummers gevonden, zonder op de overige nummers iets af te dignen, doch het was merkbaar dat deze er goed inzaten. Opmerkelijk is het, welk een goede vorderingen het corps maakt. Wel zou men het hier en daar wat soepeler willen in voordracht, doch de stem ming in het ensemble gaat met groote sprongen vooruit. Na de pauze werd een blijspel opge voerd „Cel 13 is Vrij". l£en blijspel van het bekende slag, hoe meer onzin, hoe meer dat er gelachen wordt. Voor het goed opvoeren van een blij spel is echter noodzakelijk dat men de rollen goed kent, anders raakt het verband weg, en daar haperde bij som migen nog al wat aan. Niettemin men heeft hartelijk gela chen om Heintje de kwartjesvinder, die zijn oplichterstruc bijna geslaagd zag, doch juist aan het einde net nog strandde. De verschillende dames en heeren, die hun medewerking hebben gegeven aan de opvoering van het stukje, ver dienen hiervoor een woord van dank. Het is prettig voor een vereeniging, dat men steeds weer een groepje men schen bereidt vindt te helpen. Eenige taarten werden nog verloot, waarna nog een dansje werd gemaakt. Politie. Gevonden een donkerbruine dameshandschoen. Inl. Politie Slootdorp. De Bazar van de Chr. Muziekvereen. De Bazar ten bate van bovengenoem de vereen., welke Vrijdag en Zaterdag avond te Slootdorp plaats had, mocht zich vooral Zaterdagavond in een groo te belangstelling verheugen. Onder de aanwezigen merkten we Vrijdagavond o.m. op, de onder-voorz. van de Gemeente Wieringermeer, Bur gemeester Peters. Ten aanzien van het „zakendoen" wa ren alle standhouders zeer tevreden over de opbrengst, zoodat het commer- cieele element ook te Slootdorp even goed als te Middenmeer, prachtig ge slaagd mag heeten. Het comité brzengt dan ook gaarne dank voor de belang stellende steuti der bevolking in het Bazar-bezoek, echter niet minder dank past ook voor hen, die zóó ruim bij droegen in het schenken van artike len of financieel steunden. Moge het corps, dat zeer zeker dien steun waard is, als tegenprestatie onze dorpen rijkelijk onthalen op con cert of muzikale rondgangen, wat zeer zeker door de burgerij buitenge woon wordt geapprecieerd. Uitslag Bazar-wedstrijden. Bij de te Slootdorp gehouden Bazar, waren prijswinnaars bij het schieten le prijs A. Bakker 2e pr. II. Bak ker 3e pr. P. Versluis. Sjoelen le pr. H. Hamstra 2e pr. G. van Dijk 3e pr. G- Tichelaar. Ewten raden Juiste aantal 4092. le pr. H. van Bremen met 4029. Raden gewicht worst A. van Oers 29V2 ons. Precies geraden. Chr. Besturenbond Naar we verne men hoopt de Chr. Besturenbond, Me demblik, Opperdoes Kolhorn en de Afd. W.-Meer 16 Nov. a.s. in het Gym gebouw te Middenmeer een openbare propaganda-avond te organiseeren. Als onderdeel voor deze avond zal op het programma waarschijnlijk voor komen het filmwerk „Opgang", terwijl bereids een hoofdbestuurder is uitge- noodigd. Nadere mededeelingen volgen in de volgende nummers omtrent juiste pro gramma-indeeling enz. HET SCHOLEN VRAAGSTUK. Van welingelichte zijde wordt ons medegedeeld, dat. het Gemeente bestuur nog steeds ijverig zoekt naar een oplossing van het onderwijs-vraag stuk in Wieringermeer, ontstaan door de stichting van twee Chr. Scholen. Zooals men weet, is door Volksonder wijs in April j.1. aan het Gemeente bestuur voorgelegd een programma, bevattende een zestal punten, het welk als basis zou kunnen dienen voor een bespreking met vertegen woordigers van de R.K. Volksgroep, omtrent samenwerking tot het voort bestaan der W.-M eerschol en. Door het Gem.-Bestuur is terzake overleg gepleegd met de organisaties, vertegenwoordigd in het bestuur der W.-Meerscholen, alsmede met dit be stuur. Een beslissing is nog niet geno men, omdat het bestuur der Wieringer meet scholen de ontwikkeling van den gang van zaken aan de Chr. School te Slootdorp even wilde afwachten, alvo rens zijn standpunt te bepalen. In verband daarmede heeft het be stuur van Volks-onderwijs zich bereid verklaard den termijn van 1 Novem ber, vóór welken datum het antwoord der Gemeente werd tegemoet gezien, te verlengen tot 1 Dec. a.s. tol. volle tevredenheid gebruikt door vele landbouwers in de Wieringermeer. STALMATTEN een nieuw artikel voor H. H. Veehouders. EEN INGERICHTE STAL TE BEZICHTIGEN BIJ DEN HEER LUINENBURGWIERWEG, SLOOTDORP. Tel. 17, Slootdorp. GEVRAAGD een FLINKE BOERENKNECHT, die goed kan melken, voor de Wintermaan den. R. VAN EE, Wierweg 81, SLOOTDORP. BIEDT ZICH AAN voor direct EEN FLINKE KNECHT, best kunnende melken en verder bekend met alle voorkomende werkzaamheden op Groen en Bouwbedrijf. Brieven onder no. 511 bureau Wieringer- meerbode, Middenmeer. VOOR PRIMA MIDDENMEER. Wij staan voortdurend onder vrijwillige con trole van het Station voor Maalderij en Bakkerij te Wageningen. In een zaak, welke dag en nacht verwarmd is en tevens de GROOTSTE KEUZE in DIVERSE MERKEN SIGAREN, SIGARETTEN, TABAK, enz. heeft, koopt U prettig en rookt U fijn. Sigarenmagazijn CONSULTATIE - BUREAU voor Zuigelingen Middenmeer. DONDERDAG 10 NOV. nam. 2 tot 3 uur door Dr. HOOGKAMER in de Consistoriekamer van de Ned. Herv. Kerk te MIDDENMEER.

Wieringer courant | 1938 | | pagina 2