29e JAARGANG DONDERDAG 10 NOVEMBER 1938 No. i3i NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN 1 WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKIN BUREAU ADVERTENTIèN DINSDAG. DONDERDAG EN ZATERDAG UITGEVER Hippolytushoef Wieringen van 1 5 regels 0.50 &BONNEMENTSPRUI per 3 maanden f 1.25. CORN. J. BOSKER WIERINGEN. i u Telef. Intercomm. No. 19. Iedere regel meer I 0J0 DE ONUITROEIBARE ROMANTIEK. De negentiende eeuw, die in zeke ren zin inzette met de romantiek en die ietwat wreede „glorie" van de Na poleontische tijdperk, sloeg over naar het rationalisme van stoom, machi nes, wetenschappelijkheid en materie. Ook daarop is de reactie niet uitge bleven. Wel leven wij nu in een tijd van nieuwe zakelijkheid, maar ook in een van nieuwe geestesstroomingen, nieuwe felle gcmeenschapsgevoelens, waarin nieuw massaal organisatie vermogen zich in zijn bijna weten schappelijke nauwkeurigheid paart aan nieuwe zucht naar roem, naar he- roiek en naar de romantiek uit een groot verleden, pasklaar gemaakt voor een gemoderniseerd vandaag. Zonder romantiek kan blijkbaar ook onze moderne mensch niet leven. Men probeert zelf een beetje afstra ling daarvan op te vangen door imi tatie van het voorwerp der vereering. In Amerika heeten ontelbare kinde ren tegenwoordig Shirley, omdat Shir- ley Temple een gevierde miniatuur ster is. De snor van Hitier vindt tal- looze navolgers, zooals de snor van Wilhelm II dat een generatie eerder deed. De zwart vilten hoed van Eden heeft, na het heele Foreign Office, nu ook heel West-Europa veroverd, zoo als indertijd de Prins van Wales in rui meren zin de dassen- en jassen mode aangaf. En nu schijnt Chamberlain's paraplu volgens de „Daily Mail" een hausse in regenschermen te veroor zaken in het bevriende Frankrijk, zoo als tevoren Baldwins pijp een nieu wen stijl in politieke kringen stimu leerde. Eenig correctief op de nieuwe zake lijkheid verzoet het leven. In een groot Londensch hospitaal hebben de pleeg zusters onlangs verlof gekregen ook tijdens haar diensturen gebruik te ma ken van poeder en lippenstift. „Das ewig weibliche", blijkbaar in de inter pretatie van onzen tijd, als bijdrage tot het welzijn der patiënten, die bij een strikt wetenschappelijke medi sche' behandeling, ook het oog wel eens officieus willen vergasten. En nu komt het nieuws dat uit De nemarken het eerste radio-telefoni sche gesprek is gevoerd met 'n ontdek kingsreiziger in het Noordpoolgebied zooals trouwens de Amerikaan Byrd uit zijn Zuidpoolstreken indertijd al geregeld met New York radiotelefo neerde. Wederom een slag voor de con vcntioneele romantiek, die immers wil dat zulke helden in barre eenzaam beid in bijkans ondraaglijke isoleering hun lauweren plukken, om na vele ja ren als verloren gewaande zonen met ruige baarden weer terug te keeren naar een ademloos wachtende bewoon de wereld. Voorbij - Thans belt de ont dekkingsreiziger van zijn ijsschots zijn huisknecht in Londen of Parijs <op, om te vragen hoe laat liet, is en op welke golf hij de uitvoering van „Car- men" in de Opéra Comique" of „Covent Garden" kan hooren. Maar ondanks zulke aanslagen, blijft de zucht naar het sentimenteel-roman tische ook in onze twintigste eeuw hardnekkig leven. FEUILLETON 13.) BINNENLANDSCH NIEUWS. VAN OPHEFFING VAN LANDBOUW CRISISMAATREGELEN NOG GEEN SPRAKE Tal van wenschen omtrent ver betering steunregeling in land en tuinbouw. - Handel Veehou derij Centrale afgekeurd. Aan het voorloopig verslag der Twee de Kamer over de begrooting van het Landbouw Crisisfonds ontleenen wij Was men het er vrij algemeen over eens, dat van afschaffing der land- bouw-crisismaatregelen in den zin van prijsregeling der landbouwproduc ten voorloopig nog geen sprake kan zijn, sommige leden verbonden hier aan opnieuw de vraag, of het stelsel van den landbouwsteun niet, kan wor den vereenvoudigd, indien de verbouw van granen door het heffen van hooge graanrechten wordt aangemoedigd. Andere leden zouden het bedenke lijk achten", indien de regeering aan den aandrang tot verhooging van den steun aan den landbouw zou toege ven. teneinde daardoor de landbouw organisaties te bewegen de uitvoering van bopaalde maatregelen op zich te nemen. Zij zouden gaarne van de re geering de verzekering ontvangen, dat dit niet zal geschieden. Verscheidene leden verklaarden, dat het hun inziens inderdaad de plicht der regeering is, een redelijke verhou ding tusschen de belooning van den landbouw en die van de andere bedrijfs takken tot stand te brengen. Deze leden drongen er bij de Begee ring op aan, de richtprijzen te verhoo- gen, teneinde het landbouwbedrijf in ons land waarlijk loonend te maken. Verscheidene leden waren van oor deel, dat een regeling omtrent mini mum-loon en in den landbouw niet lan ger achterwege kan blijven. Verscheidene leden achtten de nor men voor de steunregeling aan de kleine boeren en tuinders aanmerke lijk te laag, vooral in den tuinbouw Op verhooging hiervan drongen zij krachtig aan. Tegen de heffing van f 50 per ha., voor het verbouwen van aardappelen verschuldigd., hadden verscheidene le den nog steeds bezwaar. Van verschillende zijden werd er op nieuw op aangedrongen, de kalverteelt beperking op te heffen, waartoe thans nog meer aanleiding bestaat dan vroe gei-, omdat het mond- en klauwzeer talrijke slachtoffers gemaakt heeft en b 1 ij ft maken. Daarmee zou, naar de meening van verscheidene leden stop zetting van den invoer van buiten- landsch vleesch gepaard gaan. Een aantal leden was van oordeel, dat de handelwijze van de Veehoude rij-Centrale ten opzichte van den par ticulieren handel niet door den beugel kan. Deze Centrale behoort huns in ziens xelf niet als koopman op te treden Eenige leden vestigden de aandacht van de Regeering op de moeilijkhe den, waarmee de schapenfokkerij op Texel te kampen heeft. Instandhou ding van deze fokkerij is een nationaal belang. Opnieuw betoogden sommige leden, dat het niet aangaat op de gebruikers van margarine, oliën en vetten - voor een groot gedeelte behoorende tot het, minst draagkrachtige gedeelte der be volking - zware lasten te leggen, ten einde de verliezen, geleden op den ex port van boter, goed te maken. Deze export zal sterk moeten worden be perkt. Mocht dat niet mogelijk zijn, dan moeten de verliezen gedragen wor den door de geheele bevolking en niet foor de minst drangkrachtïgen. Sommige leden vestigden er de aan dacht op, dat in verscheidene landen vernieuwing en moderniseering van- de visschersvloot plaats vindt met be hulp van de Regeering. Gaarne zouden xij vernemen, in hoeverre en op welke wijze de Nederlandsche Regeering in de naaste toekomst hetzelfde denkt te doen. TWINTIG BUSPASSAGIERS GEWOND. Botsing met vrachtauto. Dinsdagmiddag is bij Hotel „Het Gouden Hert" te Laag Iveppel een ern slig ongeluk gebeurd. Een zoogenaam de snelbus van de Geldersche Tram weg Maatschappij, welke den dienst onderhoudt tusschen den Gelderschen Achterhoek en Arnhem, werd op het kruispunt bij het l-Iotcl aangereden dooi- een trailer uit Groningen. Even voor de botsing passeerde een goede rentram. De bestuurder van den trailer, die uit de richting Hummelo kwam, meen de, dat de weg vrij was en reed den rijksweg Doetichem - Doesburg op, waarbij hij de uit Doetichem komen de bus ramde. De buschauffeur tracht te nog uit te wijken, reed dwars dooi' liet ijzeren hek voor het hotel en bot ste daarop tegen een zwaren beuk. De autobus werd ernstig beschadigd, want de schok was zeer hevig. Van vo ren werd de bus ingedrukt, terwijl de DE WRAAK EENER VROUW. VII. In Sedericks woning ging liet vroo lijk toe de voornaamste bevelhebbers der Noormannen waren daar bijeen, om aan het feestmaal, ter eerc der be- vochtene overwinning aangericht, deel te nemen. Aan het hooger einde der tafel zat Rollo, aan zijn rechterzijde Wilfride en aan zijne linkerhand Heriold de Skald, zoowel vermaard wegens zijn moed als wegens zijne bekwaamheid als zanger. Hij was reeds bejaard, en zijn schedel droeg de kroon des ouder- doms grijze lokken, die onbedekt, al leen door een lauwerkrans omgeven, tot op zijne schouders neerhingen. Noch Sederick, noch Horik of Halp dam, hadden aan den maaltijd deelge nomen want Rollo had hun mis schien alleen ter wille van Wilfride de vernedering willen besparen, bij de feestviering ter eere van eene overwin ning tegenwoordig te zijn, eene over winning, die aan zoovelen hunner vrienden en landgenooten het leven ge kost had. Maar Wilfride - Zonder haar gevoelde de Noorman, dat het feest voor hem geen feest zou zijn, en zij had dan ook niet durven weigeren, deel daaraan te nemen, zoo al niet de dankbaarheid haar daartoe had ge noopt want op hare bede was het toch, dat de machtige Rollo het leven van Horik en llalpdam gespaard en bevel gegeven had, het bloed van grijs aards, vrouwen en kinderen niet te NAAR AMSTERDAM. dan alleen per W. A. C. O. AUTOBUSDIENSTEN. Snelste en voordeligste autobusverbinding. Vraagt onze wintel-dienstregeling, verkrijg baar bij de chauffeurs en onze kantoren. storten. Kortom, om harentwil had hij alles gedaan, wat hij slechts kon, wat hij, hoe machtig dan ook, vermocht te doen. Lustig ging de beker rond, en niemand zou gezegd hebben, dat de handen, welke dien zoo vroolijk om- hooghieven, slechts weinige oogenblik ken geleden in bloed hadden gebaad of dat de lippen, waaraan nu vreugde zangen ontvloeiden, nog kort geleden van wraak- en moordkreten getrild hadden. De Noorman hield zich uitsluitend met -het meisje bezig, dat aan zijne zijde zat, en Wilfride gevoelde zich hierdoor niet weinig vereerd want hoe eenvoudig en met de wereld onbe kend zij dan ook wezen mocht, (och bezat zij, als alle vrouwen, ijdelheid en zucht om te behagen. Heriold schudde met het grijze hoofd, toen hij de oplettendheid zag, welke Rollo aan een meisje bewees, dat in zijne schatting slechts de doch ter van een nietswaardigen boer of visscher was. Reeds had hij 'n lied ge zongen, waarin hij het onvoegzame had afgeschilderd, dat er in gelegen was, als de trotsche adelaar zich bij de schuwe duif voegde, of als de wolf heulde met het lam maai- een ern stige en gebiedende blik van Rollo had hem het zwijgen opgelegd, en me delijdend haalde hij de schouders op want de jaren hadden hem den tijd doen vergeten, toen een paar schoone oogen tot zijn hart spraken en een ro zenmond hem tot kussen uitnoodigde Maar niet alleen de grijze Skald erger de zich over de onderscheiding, waar mee de schoone Wilfride door Rollo behandeld werd in een donkeren hoek van de hal zat een jongeling, wien .deze onderscheiding oneindig meer en dieper griefde - die jonge ling was Everard. „Bij St.-Jakob de spreuk is waar, die zegt wie een drenkeling redt, maakt zich een vijand. Als hij Wilfri de eens beminde, hij, de ongeloovige, de ongedoopte - Maar misschien zou hij voor haar een beter achtgenoot zijn dan Halpdam - als hij wilde, de Noorman, dan kon hij zijn redder tot den gelukkigste der menschen ma ken. Maar zal hij de schoone roos voor zich zelf behouden Want wat men zelf bemint, schenkt men ongaarne weg En toen vestigden zijne blikken zich weer op Rollo en Wilfride hij zag, hoe de oogen des Noormans fonkel den, als hij haar aankeek, hij hoorde, hoe hij al zijne welsprekendheid uit putte om hare schoonheid te roemen, en hoe hij haai- zijne lelie noemde. Maar dit trof hem minder dan de blos van vergenoegen, die Wilfride's gelaat bedekte bij het hooren der vlei taal, die de Noorman tot haar richtte; hij zag, hoe hare oogen van vreugde schitterden bij elk eerbewijs, haar door, den Noorman toegebracht, en hoe een lach van innige zelfvoldoening, een zegepralende glimlach hare lippen plooide, zoo dikwijls Rollo's mond hare schoonheid verhief of haar zijne gebied ster, zijne schoone lelie noemde. Laat ons Everard aan zijne smart en aan zijne overdenkingen overlaten, en volgen wij thans Halpdam en Horik op hunne wandeling langs het strand, waar eenige Noormannen, door strand bewoners geholpen, ijverig bezig wa ren, de geleden schade aan hunne schepen te herstellen. De nacht was schoon, en de maan, die aan den onbewolkten hemel prijk te, spiegelde zich op de effene, onbewo gene oppervlakte der Noordzee af. Horik de dwerg sloeg den treurigen zitplaatsen ontzet werden. Alle twintig passagiers werden meer of minder ernstig gewond. Het ergst was de heer V. uit Breedenbroek er aan toe. die beide armen en beenen brak. Verscheidene passagiers waren over hun zenuwen heen van den schrik. De meeste verwondingen be perkten zich overigens tot snijwonden en ontvellingen. ZIN IN EEN AUTOTOCHTJE. Vier plezierrijders gesnapt. Villa-bewoners in 't Rembrandt- en Oranje-Nassau-kwartier te Naaiden, die hun auto's des avonds voor het huis lieten staan, omdat zij geen ga rage hebben of omdat zij van plan wa ren later nog eens uit te gaan, hebben de laatste weken de ervaring opge daan, dat de auto verdwenen was. Ook bezoekers die een kaartje kwamen leg geii, moesten terugwandelen als zij met een auto gekomen waren. liet eenige wat de politic voorloopig: kon vaststellen, was dat men hier met. pleizierreizigers te doen moest heb ben, wien het niet om de auto, doch om een ritje te doen was. Want in den loop van den nacht werd de auto te rug gevonden meestal 0p den rijks weg. Een keer vond men een auto half boven een sloot hangende, waaruit men concludeerde, dat de gebruikers niet erg kundig waren. Na avond aan avond gespeurd te hebben, is het de politie Dinsdag avond eindelijk gelukt, drie jongelie den te ontdekken, die van auto tot au to wandelden en klaarblijkelijk pech met het contact-sleuteltje hadden. Bij de vierde auto werden twee jongens gegrepen de derde ontsnapte, doch werd later door een burger opgevan gen. Op liet bureau legden ze de bekente nis af, dat zij in totaal zesmaal met 'n auto er vandoor waren gegaan. Op hun aanwijzing werd nog een vierde lid van de auto-rijvereeniging in zijn wo ning aangehouden. Het kwartet be staat. uit een 20-jarige kappersbedien de en zijn 17- en 18-jarige kornuiten, allen Bussumers en zoons van werk- loozen. BUITENLANSCH NIEUWS. GEEN LEVEN OP PLANETEN. Uit Leeds wordt aan de „Times" ge meld De directeur van het instituut voor sterrenkunde, dr. H. Spencer Jones, heeft in een rede te Leeds verklaard, dat volgens de nieuwste onderzoekin gen aangenomen kan worden, dat hot onwaarschijnlijk is, dat op eenige pla neet leven bestaanbaar zou zijn. Het is mogelijk, dat in de afgeloopen milli- oenen jaren leven heeft bestaan op Mars, maar door verlies van de atmos feer en opdroging van de oppervlakte moet, dat verdwenen zijn. Mars is een belangwekkende planeet, omdat het mogelijk is de oppervlakte er van te zien, daar de atmosfeer er slechts 50 mijl hoog is. Er is waargenomen, dat er groene plekken ontstonden, die geel werden, en daarna bruin. Er wer den wolken waargenomen, en ijskap pen, welke zich in den winter uit breidden en in den zomer inkrompen. De geleerde, die kanalen op die pla neet meende te hebben waargenomen, heeft onder een psychologische illu sie geleden. Hij had de theorie ont vouwd, dat de levende wezens op Mars een strijd voerden tegen de toenemen de droogte door een irrigatie-systeem. Op Vcnus zou leven mogelijk zijn, als er maar zuurstof in de lucht was. Op de twee andere planeten-groepen is ook geen leven mogelijk. De Mercuri- us-groep is zóó dicht bij de zon, dat zink er zou smelten, en de Jupiter- groep is zóó ver van de zon verwij derd, dat bet er te koud is. BESCHERMING LAGE LANDEN IS CARDINALE PUNT IN BRITSCHE STRATEGIE. Beschouwing van generaal- majoor Tcmperley over de func ties der Engelsclie landmacht. De generaal-majoor Temperïey, de militaire medewerker van de „Daily Telegraph", heeft een tweetal artike len gepubliceerd over de militaire les sen van de jongste internationale crisis. De generaal doet zijn opmerkingen voorafgaan door een opsomming van de taak van de landmacht, zooals die door de regeeri ng op 3 Maart 1936 is neergelegd in een boodschap aan het Parlement. Die taak omvat het. vol gende lo. Onderhouden van garnizoenen in de verschillende overzeesche gewesten van het Britsche Rijk. 20. Voorzien in het militaire deel van de verdediging van het moeder land, met inbegrip van de luchtafweer, de kustverdediging en de binnenland- sc'h'e veiligheid. Als derde punt bespreekt de schrij ver liet vormen van een expeditie- leger. „De onschendbaarheid van Ne derland en België", aldus generaal Temperïey, „blijft een kardinaal punt. in de Britsche strategie - en zulks is meer dan ooit het geval, sedert de drei ging uit de lucht nog krachtiger is ge worden. Wij kunnen niet toestaan, dat vijandelijke bommenwerpers de beschikking krijgen over de kust dier landen. Hun bescherming is waarlijk de eerste linie van'onze luchtafweer en wij moeten in staat zijn die landen mi litairen steun te verlcenen." blik naar het Westerduin eene rook wolk, waardoor nu en dan eene spitse vuurtong speelde, verhief zich daar, waar zijne pachthoeve gestaan had, voordat de al vernielende hand van den Noorman deze in een puinhoop herschapen had. „Zie", zeide hij tot Halpdam, terwijl hij naar het Westerduin wees. „Zirc, Halpdam die puinhoopen zijn alles, wat er van mijn eigendom overgeble ven is." „En wat blijft mij over vroeg de- reus. Hebben die' Noormannen niet mijne kudde medegevoerd en mijn vaar tuig gesloopt, om daarmee hunne sche pen te herstellen „Halpdam wij zouden lachen om het. geleden verlies, als wij Rollo's gou den keten te zamen hadden gedeeld als dat vervloekte wijf „Stil zei de reus, angstig omkij kende, „spreek geen kwaad van Val- drade, want niemand heeft dit ooit ge daan, zonder er later berouw over te gevoelen." „V'aldrade herhaalde de dwerg, wrevelig, „zij matigt zich te veel aan en het is mij onbegrijpelijk, hoe gij, Halpdam, zoo gedwee de bevelen van een krankzinnig wijf kondt opvolgen. Wie tocli is zij en vanwaar is zij geko men Dit weet niemand. Wat geeft' haar het recht om ons te gebieden, of waarom zijn wij zoo dwaas, haar te ge hoorzamen, door wier aderen geen en kele druppel Zeeuwsch bloed stroomt? „Zij is eene wijze vrouw," hernam Halpdam, „en ik zal zoo dwaas niet zijn, mij tegen haar te verzetten." „Dat behoeft ook niet Halpdam maar als wij wilden, geloof ik, dat het ons niet moeilijk zou vallen, ons voor het geledene verlies schadeloos te stel 1 len, zonder dat wij voor Valdrade be Landkaarten Zakatlassen Portefeuilles, Portemonnaies Lederen Reis- en Acte- tasschen, enz. BOSKER's BOEKHANDEL H.-HOEF MIDDENMEER vreesd behoefden te zijn." „Hoezoo vroeg de reus, die bijzon der veel vertrouwen in het verstand van Horik stelde. „Door de keten, welke Rollo om den hals draagt." ,Maar hoe kunnen wij die machtig worden „Halpdam zei do dwerg vertrou welijk, na er zich van overtuigd te hebben, dat niemand hem beluisterde, „Halpdam"-! de Noorman moet uit den weg geruimd worden." De reus sperde zijne oogen zoo wijd mogelijk open en keek den spreker verwonderd aan. „Ik zeg u", herhaalde de dwerg, „dat hij het is, die ramp en onheil over dit goede eiland gébracht heeft zonder hem zou mijn huis nog op het Wester duin staan, zonder, hem zouden uwe schapen en uw vaartuig niet vernield -zijn." „Maar hij spaarde ons leven." Waarom hernam de dwergAl leen om Wilfride genoegen te doen. Hij noemt haar zijne gebiedster, zijne le lie en ik weet. niet wat al meer ik zal u wel niet behoeven te zeggen, wat dit te beduiden heeft." Halpdam haalde onnoozel de schou ders op. „Weet ge het. niet vervolgde Horik „Welnu, dan zal ik het u zeggen hij is Wilfride genegen, omdat zij schoon, beminlijk en lieftallig is." Wordt, vervolgd. IN VIER BLADEN ADVERTEEREN VOOR EENMAAL BETALEN I Wieringermeerbode. Wieringer Courant. De Polderbode. Zijper Courant.

Wieringer courant | 1938 | | pagina 1