fAME!) RUBRIEK Ons Patronenhoekje ONZE GOEDKOOFE PATRONEN. Patronen van in deze rubriek voorko mende genummerde modellen zijn op aan vraag te verkrijgen bij „Het Practisch Mo deblad" Postbus 36, Den Haag. Postreke ning 203203. De prijs der patronen bedraagt indien niet anders staat aangegeven, t 0.58. Betaling reeds vooruit, in postzegels, per giro of per postwissel. PRACTISCHE REGENKLEEDING VOOR DE KLEINTJES Voor kinderen en vol wassenen is regenklee- ding in ons klimaat aller minst geen overbodige luxe. Toegerust met cape of regenmantel, over schoenen parapluie en eventueel een regenhoed kan men er gerust op uit trekken. Zelfs indien het regent. De donkerblauwe capes, die wij een aantal jaren terug veel door kinderen zagen dragen, waren een tijdlang in on bruik geraakt, jammer, want ze waren buitenge woon practisch, omhulden de kleinen geheel terwijl de capuchon over het hoofd getrokken kon wor den. Men ziet deze prac- tische modellen thans weer dragen zoowel door jongens als docc meisjes. Regenkleeding "'an lo- denstof, die ondoordring baar is, bewijst ook zeer goede diensten, evenals gabardme. Trouwens men kan tegen v- ordig vele stoffen waterdicht maken, al practisch zijn die mo- Capuchon worden tegenwoordig zoowel aan capes als mantels gemaakt, vooral practisch zyn die modellen, welke om het hoofd sluiten (links). Voorts neemt gum- mi-regenkleeding eveneens een groote plaats in. PLOOIEN, GUNST DER MODE Het modebeeld 1938'39 kenmerkt zich door een zeker ongedwongenheid van lijn, die ondanks plooien en ruimte aan enkele onderdeelen toch afkleedend werkt. Behal ve aan tailleurs, waarbij de rechte, gladde rokken zich handhaven en menigmaal aan een foudraal doen denken, zonder over dreven koker-achtig te zijn, verlangen wij naar afwisseling voor japonrokken. De mo de geeft een groote kans aan plooien, die de rokzoom bij het gaan op speelsche wijze in beweging brengen en waarvoor zich vele der zachte, dunne wollen weefsels leenen, die de herfst- en wintercollecties ons in menigte brengen. De plooien en plissé's worden om het lichaam gemodel leerd en kleeden al evenzeer af als de wel overwogen toepassing van gedrapeerde ef fecten en ingehaalde ruimte. Japonnen, die gelooide onderdeelen heb ben, behoeven weinig of geen garneering, hoogstens een clips, een groote broche of een laag hangend sieraad, dat aan een ket ting, smal zijden lint of koord is bevestigd. Antieke sieraden, medaillons, kruisen en hangers zullen thans weer aan de vergetel- hed onttrokken kunnen worden! Tot zoover, waar het geldt de middag japonnen, want voor gekleede avond-mo dellen zal men veel ingehaalde ruimte zien, schouder-draperiën, wijde, ingehaal de mouwen, fichu-kragen en zeer wijde rokken, die hun ruimte aan de taille krij gen of vanaf de knie en waarvoor meters en meters stof noodig zijn. De na-middag japonnen zijn minder pre tentieus, zooals onze schetsen reeds aan geven. Men ziet hoe de beide japonnen mooie geplooide banen aangeven, die aan hals en onder de pas beginnen. De linker japon van marine blauw zijde heeft een pas met kraag, waarvan de binnenzijde ge voerd is met goud lamé, terwijl rechts een zeer moderne en elegante middagjapon van wijnroode angora-stof is met aangeknipte mouwen en doorloopende, geplooide ba nen, met zeer smal toeloo pend vestje. Zeer nieuw zijn de twee- baans rokken, die in het mid den voor een middenstuk hebben, dat aan de taille smal is, doch zich naar den zoom toe zeer verbreedt en in ruime klokjes valt. Meer malen ziet men zoo'n tus- schenbaantje ook onder het heupstuk verschillende ma len ingerimpeld, waardoor de onderkant eveneens een klokkend effect geeft. (Zie de eerste links der drie ja ponnen). Hetgeen men vroe ger bereikte met de rokba- nen naar onder toe te ver- breeden, waardoor een klok kend effect ontstond, tracht men thans op andere en wel zeer aparte wijze te verkrij gen. De geplooide of geplis- seerde rokken, die dicht langs de vouw voor een deel zijn opgestikt, om een glad de heuplijn te krijgen, is eveneens zeer modern. Met plooien kan men ver schillende effecten bereiken, die zeer onverwachte resul taten geven, aangezien ze by het staan keurig aaneenge sloten zijn, doch zoodra men zich beweegt het plooienspel eerst de ware wijdte te zien geeft. Gestreepte stoffen, die mtn in plissé's laat persen geven vooral aparte effecten, door het gebroken dessin, een pa troon OD zich zelf! Vorcrotpn we tevens niet even te herinneren aan de werking van geplisseerde Schotsche rui ten! Zeer gaarne draagt men hierbij effen stoffen manteltjes evenals korte, vlotte bontj asjes. Jeugdig kleeden overhemd-blouses, waarvan de plooien al aan den hals be ginnen en een plastron vormen met in het midden een stolpplooi. Zooeven hebben wij de aandacht ge vestigd op de middenbaan van het rokje, doch thans willen wij nog even de aan dacht vestigen op de pas, die evenals het heupstuk een ronde lijn heeft en eenige ingehaalde ruimte in het midden aangeeft. De japon, die hierop volgt heeft een streng bovendeel met tailleurkraag en aansluitend middenstuk, waarboven de ruimte van het voorpand is ingehaald. De verkorte rok geeft stolpplooien aan, die gedeeltelijk opgestikt zijn. Rechts een gekleurde middagjapon van crêpe satin, dof verwerkt, uitgezonderd het biesje aan den hals en de ceintuur, die glimmend zijn. Met bovendeel heeft smalle nervures, ietwat straalvormig gestikt, ter wijl het tusschendeel van den rok plooien geeft, die voor een deel opgestikt, doch niet ingeperst worden. Slechts een kleine greep uit de vele mo dellen met plooien of ingehaalde ruimte wordt op deze schets weergegeven, doch men kan zich een beeld vormen, van wat met de toepassing hiervan te bereiken is. EEN GOEDE KOP THEE Het geheim ligt in de juiste wijze van de bereiding. De theebouw heeft in China en niet min der in Japan een buitengewone omvang en is voor beide landen van groote economi sche beteekenis. Kakuzo Okokina heeft een boek over thee geschreven en in zijn inleiding vestigt hij de aandacht op de soort van water, welke voor de bereiding gebezigd wordt, daar deze al of niet ten goede van de smaak komt. Van het grootste belang is eveneens de hitte-graad; hierbij onderscheidt men' drie graden, n.1. de eerste, waarbij zich zeer kleine blaasjes aan de oppervlakte vertoo- nen; de tweede, waarbij de blaasjes als kristallen paarlen uit een bron naar om hoog komen en de derde, wanneer het wa ter flink bruist. Een goede huisvrouw weet echter uit hare praktische ervaring, het juiste oogen- blik, waarop het water geschikt is om op de thee gegoten te worden, n.1. als juist het water flink op bruist. Steeds moet men versch water uit de kraan in den ketel laten loopen en op kookpunt brengen en nimmer een restje, dat nog in den ketel is en reeds gekookt heeft. Het te lange koken maakt het wa ter „dood". Om een smakelijk kopje thee te zetten gebruikt men liefst een steenen of aarde werk theepot, bij voorkeur geen metalen. De -pot wordt halfvol geschonken met heet water, dat men door de pot schudt, zoodat hij vóórgewarmd kan worden, daar na doet men de thee er in, één theelepel per persoon en één theelepel voor de pot, zooals het voorschrift luidt, giet het juist kokende water op en laat de thee 5 minu ten op een klein lichtje trekken, zet de theepot daarna in een theemand met een muts overdekt. Gebroken thee is eerder „getrokken" dan grove thee, die dan ook veelal iets langer op het licht moet blijven staan. Goede soorten thee kan men, nadat de eerste kopjes geschonken zijn, nogmaals opgieten, doch men gebruike ook dan weer versch water. In Azië drinkt men de thee puur, terwijl men in sommige landen o.a. Rusland, een zeer dun schijfje citroen in het kopje doet. Thee met citroen of ook w«l mal HB wordt door velen een pro-baai m&Mtt Êjh acht, indien men doornat gertMod IhU»- komt, zooals men zegt: „om da kon ia Vèfr» drijven". Zeer fijn wordt, naaf 00*1" deel van sommige fijnproevers a« thee- smaak, indien men bij de thee eenige klontjes suiker voegt, die men over de schil van een sinaasappel heeft geraspt. Een niet geringe factor echter, die zeer zeker bijdraagt tot verhooging van het theeuurtje, niet alleen, maar eveneens tot meerder genot van het kopje thee, is de keuze van het thee-servies. Hit dunne por seleinen kopjes zal men vrjel aangenamer drinken, dan uit dik aardewerk. Vandaar ook, dat de kopges der Chinee- sche thee-serviezen zoo uiterst dun zijn, zóó zelfs, dat de kopjes do orschynend zijn. Thee komt in dievrse mékinges en soorten in den handel en deze zijn een kwestie van persoonlijke smaak niet alleen, doch ook van de prijs, die men er voor over heeft. Zeker is, dat men van de betere soorten in den regel minder noc/dig heeft, dan van de goedkoopere. Welke Boort van thee ech ter gebruikt wordt, m en houde zich aan de gegeven wenken en late het water nim mer lang koken, terrvijl de thee in een vóórgewarmde pot komt, alvorens het wa ter opgeschonken woxdt, slechts even trek ken en daarna de theemu'ts over de pot. Houdt men zich hif/raan bij het zetten van thee, dan zal de s/naak aanmerkelijk ver hoogd worden en alle huisgenooten verlan gend uitzien na *r zoo'n smakelijk kopje thee. Stomme dienaren voor de huisvrouw De techniek brengt ons niet alleen be langrijke hulpmiddelen, die het huishou delijk werk zeer vergemakkelijken, doch tal van kleine gebruiksartikelen, die van grooten dienst kunnen zijn. De mayonaise klopper links onderaan kan tevens gebruikt worden om eiwit en slagroom in minder dan geen tijd stijf te kloppen. Zeer gemakkelijk is de deeg schrapper van gummi, die het laatste restje van beslag voor pannekoeken, cake, gebak enz. uit de pan haalt. Iets meer naar boven vindt men een handig instrument om kaas aan te vatten, waarvoor men ook handige duimpjes heeft. Een kaasschaaf, die niet al te dikke plakken van de kaas afneemt zullen de meeste huisvrouwen wel reeds bezitten. Behalve met een zil veren en gero zilveren handvat heeft men ze ook in goedkoopere uitvoeringen. Han dig is de automatische suikerstrooier, die telkenmale alS men deze in beweging brengt één theelepel suiker door de ope ning doet gaan. Men heeft steeds éénzelf de hoeveelheid en de zuinige theeschenk ster zal haar lepel veel minder ophoopen dan zij, die een royale hand heeft, waar door de suikerpot eerder leeg is, dar. men wenscht. Zulks wordt met deze strooier voorkomen. Vleeschvork, groentenlepel en vork om visch te ontgraten kunnen, al evenmin gemist worden als de doos, die tegen de muur gespijkerd wordt en waar in de waschlijn opgeborgen wordt. Nooit meer vuile waschlijnen beteekent: nim mer meer de kans te loopen, dat het waschgoed over gewasschen moet worden. Trouwens een groot voordeel is tevens, dat men niet altijd tegen de waschlijnen aan kijkt. WENKEN. Strijkpatronen, die op de stof overge bracht moeten worden voor het borduren van kleedjes, japonnen enz. worden met den gewasten kant op het weefsel gelegd, daarna legt men er een doek overheen en strijkt hierover met een warm, doch niet heet ijzer. De kurken van flesschen bewaart men in een blikken doos en drenkt ze later in petroleum. Men gebruikt er telkens een bij het aanmaken van kachels en legt hem temidden van het aanmaak materiaal, dat in minder dan geen tijd na het aan steken van de kurk zal gaan branden of gloeien. Het afmeten van siroop, die eventueel noodig is bij de bereiding van een of an dere gerecht,, vergemakkelijkt men door d? te gebruiken lepel of het kopje eerst met slaolie vet te maken. Inien men bij het koken van rijst een weinig citroensap toevoegt, zal ze mooi wit worden. Wanneer het marmeren blad van een antieke tafel of commode gebroken is. en niet meer gerepareerd kan worden, behoefI men deze meubelen nog niet als onbruik baar te beschouwen, doch men kan ze op weinig kostbare wijze herstellen door de houten plaat, die onder het marmer lag, te verwijderen en inplaats daarvan een glazen plaat te nemen, met een aardig kanten kleed. Is de bovenste la de schuiflade, dan wor den er onder het glas electrische lampjes aangebracht, die een heel aardig effect kunnen geven. Waschlijnen worden vaak stiefmoeder lijk behandeld, óf men legt ze in een hok en zorgt niet dat ze opgerold worden, ól men laat ze in weer en wind hangen, waar door ze vuil en stoffig worden. Het kwaad straft zichzelf, want hangt de huisvrouw- haar wasch op dan bemerkt zij, dat de lijnen vuile vegen of vlekken afgeven. Van tijd tot tijd moeten de waschlijnen gewasschen worden in warme zeepsop met solda, het beste is ze uit te koken; waarna men ze spoelt en met een doek afdroogt, liefst in de lengte, daarna ongmaals in koud water doen en strak spannen. Na het ge bruik steeds afnemen en opgerold opber gen. MIDDAGJAPONNEN VOOR OUDERE DAMES. Succespatroon 3248. Prijs 30 cent plus 5 ct. voor porto en omz.bel. Zeer stemmig model, gedacht van een gemerkte zwarte stof of wel van zwart fluweel met halsgarneering in den vorm van zacht rosé gekleurd shawlkraagje. In gehaalde ruimte aan voorbaan, lange aan sluitende mouwen met manchetjes. Ben. stof 3 M. van 1.30 M. Patronen in de maten 46—4850 en 52. ruite stof, kameel- en lamahaar, doublé face, Engelsche stoffen en zware velours de laine. Ben. stof voor pl.m. 16 jaar pl.m. 2 70 M. van 1.40 M. Patronen voor 68. 810 en 1012 jaar. Succespatroon 2681. Prijs 30 cent plus 5 ct. voor porto en omz.bel. Zeer practisch zijn deze modellen voor schoolgaande meisjes, tevens wat het ma ken betreft, aangezien de raglan mou wen. die rug- en voorpanden verbinden het vluggere werken bevorderen. Allen naden zijn pl.m. 1/2 c.M. van den kant doorgestikt. Ingezette of opgestikte zak ken. Als materiaal leenen zich Schotsch ge- BON VOOR GOEDKOOPE PATRONEN. Op te zenden aan „Het Practisch Mode blad", Postbus 30, Den Haag, giro 203203. NAAM STRAAT PLAATS Patroon No. Maat Hierbij ingesloten aan postzegels. Indien u tevens het laatste nummer van Het Practisch Modeblad" wenscht te ont vangen gelieve u 10 Cent extra in te slui ten. (Postzegels liefst fan 1J^, 3, 5, 10 r'

Wieringer courant | 1938 | | pagina 6