29e JAARGANG DINSDAG t& NOVEMBER 1938 No. 133 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN ERWTENSOiP HÖTEL SMIT - SL00TD0RP. WIERINGER COURANT DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG VERSCHIJNT ELK» ABONNEMENTSPRIJS per 3 maande© f 1.25. UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIèN Van 1 5 regels Iedere regel meer 0.50 f 0,10 OP EEN PIJNBANK. Van vele zijden gaf men uiting aan zijn toenemende ontstemming over het beleid van den minister.... Vele leden hadden bezwaarDe minis ter verricht te weinig opbouwend w erk. liet had zeer vele leden teleurge steldVele leden hadden tot hun leedwezen gezienDiep betreurden deze leden hetDoor vele leden werd ook afgekeurd.oor zeer ve le leden Wias de voornaamste griel, dat.. Vrijwel algemeen was men van oordeel, dat 's ministers beleid ten aanzien van de spelling van de Nederlandsche taal de verwarring eer heelt doen toe- dan afnemen. Zeer ve le leden keurden het af, dat.... Zeer vele leden betreurden, dat.... liet iiad deze leden gegriefd, dat.... Pijn lijk doet zich gevoelen,, dat aan het hoofd van dit departement een minis ter staat, van wien geen krachtige lei ding uitgaat. Dit is een bloemlezing uit het Voor- loopig Verslag der Tweede Kamer over ik? Onderwijsbegrooting, schrijft de „Ilaagsche Post" (neutraal.) Bloem lezing - Distellezing llcel dit ver haal is één veld van doornen en diste- len voor 'n bewindsman, die toch met zooveel ernst en toewijding zijn taak verricht, prol. Slolemaker de Bruine. Hij staat nu eenmaal niet in de gunst. Zelfs waar in het verslag verdedigers aan het woord zijn, is hun taal aarze Jen, zonder overtuiging. Nu moet worden, toegegevein do onderwijs-toestandcn zijn allesbehalve rooskleurig. Vooral de ontstellende werkloosheid onder de onderwijzers de hooge leerlingenschaal en de perma nente weigering der Begeering, deze te verbeteren en aldus het onderwijs te dienen en duizenden onderwijzers aan werk te helpen het jammerlijke feit., dat zeer vele kwcekelingen-met- akte dag in dag uit voor de klas staan zonder een cent salaris te ontvangen, het is alles troosteloos en beschamend. Maar wij hooien liet den minister al zeggen Ik heb geen geld. Zeer veie leden in de parlemen taire taal beteekent dit de meerder heid. En eenmaal staat er vrijwel al gemeen. Als men zulk een verslag leest en men zich in de plaats stelt van den minister, die 69 jaar is en een lange, eervolle loopbaan achter zich heelt, dan zullen velen zeggen in stede van nu weer plechtig te repli- ceeren met een dikke Memorie van Antwoord en dan straks in het open haar debat opnieuw op de pijnbank te worden gelegd, zou ik mijn steek af nemen, beleefd groeten, den dames en heeren oen gezellig begrootingsdebiat toewenschen en mij in mijn mooie Wassenaar terugtrekken.... aldus de „Ilaagsche Post." B1NNENLANDSCH NIEUWS. 2 DOODEN BIJ ONGEWAAKTEN OVERWEG. Auto bij Veenwouden door lo- comotiel gegrepen. Zaterdagavond is een auto, waarin de heer Creiner, directeur der Zuivel fabriek te Veenwouden en zijn vrouw waren gezeten, op een onbewaakten overweg onder eeuwouden door een losse locomotief aangereden en mee gesleurd. De twee inzittenden werden zwaar gewond. Tijdens 'het vervoer naar het Diaconessenhuis te Leeuwarden is me vrouw Cremèr overleden haar echt genoot stierf in het Ziekenhuis. CAFéHOUDER EN SCHILDER GEARRESTEERD. Verdacht van brandstichting Vrijdag heeft de Rijksrecherche te Laren (N.-H.) twee personen gearres teerd, verdacht van brandstichting en uitlokking van dit misdrijf. Maandagnamiddag; ontstond brand in Café „Het Hoekje" ,aan het Zeven end te Laren. Een schilder was bezig met het afbranden van de raamkozij nen op de eerste verdieping. Op de achter een dezer ramen gelegen ka mers, waar bedden stonden opgesla gen, ontstond brand. De bovenverdie ping brandde vrijwel volledig uit. Vol geus de verklaring, van den huisschil der, iemand uit Zwolle, was de vlam door een spleet van het naam naar bin nengeslagen.. Spoedig rees het vermoe den, dat hier moedwil in het spel was; de caféhouder, tevens eigenaar van het café, een 53-jarige man, werd ge arresteerd, evenals de huisschilder. Beide mannen zijn voor den Officier van Justitie, mr. Bosch, geleid, die de zaak in handen van den rechter commissaris stelde. Deskundigen zul len naar deze zaak een uitvoerig on derzoek instellen. De caféhouder zou verzekerd zijn voor een bedrag: van f 25.000, terwijl twee hypotheken op het pand rusten. AUTO TEGEN KAR GEREDEN. Twee geestelijken zwaar gewond Op den Rijksweg Nijmegen-'s-Herto- genbosch onder Schaik is Zaterdag middag een auto in volle v.aart op een boerenkar gereden, waardoor de auto over den kop sloeg en totaal werd vernield. De beide inzittenden waren de pro vinciaal van de paters der II. 11. Har ten pater Norbertus Poelman, uit Ginniken, en pater AJexius van de Sande van bet Groot Seminaire der H. Hart Congregatie te Nuland. De beide inzittenden werden uit de auto geslingerd zij moesten zwaar ge wond naar het Groot Ziekenhuis te 's-Hertogenbosch worden vervoerd. Pater Poelman had een been gebro ken en had bloedende wonden aan het hoofd en inwendige kneuzingen. MET WORST KLUIF. FEUILLETON DE WRAAK EENER VROUW. 15.) „Halpdam als uwe strijdbijl neerdaalt, zal zij ook mij treffen," riep Wilfride, zich aan den Noorman vastklemmende, gelijk het klimop zioh aan den boom hecht. „Ha riep de reus lachende, „ik weet, waarom ge mijn arm wilt terughouden op dat hij, de machtige heer, tegen uw vader zou zeggen Ik beveel, Sederick dat ge uwe dochter aan Halpdam zult onthouden en haar aan Everard geven, en dan zoudt ge u gaar ne, niet waar zeer gaarne aan dat bevel onderwerpen. Maar ge zijt mijne verloofde, ge zult de mijne worden maar eerst zal ik het leven aan uwe voorspraak ontnemen, en dan zal het bloed van Everard aan het staal van mijne bijl kleven. Komaan, Noorman denk niet, dat ik mij door de schoone oo- gen van Wilfride zal laten bewegen, u het leven te schenken hare voorspraak zal bij mij niets baten." Een donkerroode blos kleurde het gelaat van den Noorman zijne blonde haren rezen te berge, en het was, alsof zijne groote, don kere oogen bliksems schoten. „Ga ter zijde. Wilfride zeide hij, terwijl hij met zacht geweld zijne lelie van zich stiet, „ga ter zijde, het zwaard van den Noorman vreest de bijl van den Zeeuw niet." Ijlings verwijderde Wilfride zich, en nu bleef Rollo met Halpdam alleen, terwijl Ho- rik de dwerg, in het kreupelhout verscholen, angstig den uitslag van den strijd afwachtte. De Noorman had zijn zwaard getrokken, en moedig en fier als de God van den krijg stond hij tegenover den reus, die verachtelijk op hem neerzag. De strijdbijl beschreef verscheidene malen gonzend een halven cirkel door de lucht maar zoo dikwijls zij neerdaalde, gleed het staal op het zwaard van den Noorman af, die met kracht en behendigheid eiken slag afweerde. Eensklaps hoorde men het gedruisch van naderende voetstappen, en voordat de beide strijders, die voor niets anders dan voor het gevecht oogen hadden, dit bemerkten, za gen zij zich door een twaalftal Noorman nen omsingeld en flikkerden evenvele zwaar den boven het hoofd van Halpdam den reus. Wilfride had zich in haar angst naar de vloot gespoed en eenige Noormannen, die zij op haar weg ontmoette, met het gevaar, dat hun hoofdman bedreigde, bekend ge maakt. „Dat niemand het wage, ons te storen," gebood de Noorman, „het is een eerlijke strijd Mannen laat af van den Zeeuw." Aan hun bevelhebber gehoorzamende, we ken de Noormannen terug en vormden om de strijdenden een kring. „Een oogenblik," hernam de Noorman, „een oogenblik De strijd staat niet gelijk. Als ik val, zullen zij u dooden, dat wil ik niet, Halpdam Luistert, mannen en hij wendde zich tot de Noormannen. „Zweert," zeide hij, „zweert mij, bij Odin dat, mocht de strijd bijl van den Zeeuw mijne levensvlam uitblus- schen, gij mijn dood niet wreken zult en dat niemand mijn overwinnaar deren zal." De Noormannen sloegen met hunne zwaar den tegen hunne schilden en riepen „Thor sterke Rollo's arm en doe hem overwinnaar zijn, en mocht hij vallen, dan wreke nie mand zijn dood." De strijd werd nog voortgezet, de gespier de arm van den reus zwaaide de zware bijl, en even behendig weerde de Noorman de slagen af. Halpdam had zulk een langdurigen tegen stand niet verwacht, en verlangend om aan den strijd een einde te maken, hief hij de strijdbijl zoo hoog mogelijk op, ten einde aan den slag nog meerdere kracht bij te zetten maar dit berokkende hem zijn val; want op hetzelfde oogenblik greep Rollo met eene weergalooze behendigheid met de linkerhand hem met de rechterhand het zwaard tot aan den opgeheven arm van den reus en stiet Pater Alexius uit Nulancl kreeg- een hersenschudding, brak eenige ribben en kreeg zware inwendige kneuzin gen. Ook had hij een hevig bloedende snede aan den pols. De toestand van de beide slachtof fers is bedenkelijk. De voerman van den boerenkar kwam met den schrik vrij. KONING VAN BELGIE TE AMSTERDAM Het programma. Naar men meldt is het programma voor het bezoek van Koning Leo- pold III van België op '21, 22 en 23 de zer aan Amsterdam als volgt vastge steld een nadere opgaaf van de ver schillende tijdstippen der bezoeken en ontvangsten, enz. volgt nog. MAANDAG Aankomst van Z. I\. H. Koning Leo- pold III om 3 uur n.m. aan het C. S. Tevoren komen H. M. de Koningin en vermoedelijk ook I-I.K.II. Prinses Julia na en Z.K.I1. Prins Bernhard per auto op 't. Paleis te Amsterdam, waar na H. M. uitrijdt naar het Centraal Station om den Koning van België te verwelkomen. Te 7.30 Gala-diner Ten Palcize. Te 10 uur n.m. Taptoe op den Dam. DINSDAG Des voormiddags, rijtoer door de stad en ontvangst door het Gemeente bestuur ten Stadhuize. Vervolgens vertrek naad Soestdijk en om 3 uur van Soestdijk naar Amersfoort (plechtigheid hij het Bel gisch monument.) Na terugkeer te Amsterdam be zoek aan het Rijksmuseum. Des avonds te 9.30 uur Gala-concert in het Concertgebouw. Daarna rijtoer langs de illuminatie. WOENSDAG Des voormiddags bezoek aan de Fokker'fabiüeken in Noord', daarna vertrek naar Den Ilaag. Ongeveer dertig Belgische journalis ten worden ter gelegenheid van het bezoek van den Koning, hier te lande verwacht te hunnen behoeve zijn met de medewerking der autoriteiten, de noodige regelingen getroffen. NAAR AMSTERDAM, dan alleen per W. A. C. 0. AUTOBUSDIENSTEN. Snelste en voordeligste autobusverbinding. Vraagt onze winterdienstregeling, verkrijg baar bij de chauffeurs en onze kantoren. BUITENLANDSCH NIEUWS. DRASTISCHE MAATREGELEN VOOR REIZIGERS UIT DENEMARKEN. Van Maandag af moeten alle reizi gers die uit Denemarken komen, zich bij aankomst in Zweden wasschen met een desinteeteerende stol, en over een vloerkleed loopen, dat behan deld is met datzelide middel. Hun kleeren zullen met een stofzuiger wor den behandeld en hun wordt verzocht zoo spoedig mogelijk een stoombad te nemen. Deze drastische maatregelen dienen ter voorkoming van het overslaan van de gevaarlijke mond- en klauw- zeer-epidemie uit Denemarken. Tot ïiog toe zijn in Zweden reeds 20.00Ü stuks vee afgemaakt. HET IJS ÏS GEBROKEN 1'USSCHEN DE WiNDSüRS De hertog en hertogin van Glouces- ter hebben bij een particulier bezoek de lunch gebruikt bij den hertog en de hertogin van Windsor in de liotei- appartementen, die laatstgenoemden te Parijs bewonen. Na de lunch gingen de hertog van Windsor en de hertog, van Glouces ter tezamen een autorit door het Bois de Boulogne maken, terwijl de herto gin van Windsor haai* schoonzuster meenam naar haar nieuwe woning aan den Boulevard Suchet in het Westen van Parijs, waar het hertoge lijk paar weldra zijn intrek zal nemen De beide bloeders keerden kort na zes uur samen naar hun hotel terug. Het diner gebruikt men daarop weer gezamenlijk. Zaterdag zouden de her tog en de hertogin van Gloucester per vliegtuig naar Londen terug,- keeren. Over de eerste ontmoeting schrijft men ik hen blij je weer te zien, riep de hertog van Windsor uit met een brceaen glimlach op het gelaat toen zijn broeder zijn appartement op de tweede verdieping van liet hotel Meu- nce te Parijs binnenstapte. liet was de eerste ontmoeting van den voormaligen koning met een zij ner tamilieleüen sedert zijn altreden. De beide broers klopten elkander hartelijk op den schouder. je ziet er uitstekend uit, ging: de hertog van Windsor voort. Jij ook, antwoordde de hertog van Gloucester. Glimlachend zagen de heide herto ginnen dit broederlijk weerzien harcr echtgenooten aan. Toen trad de lierto gin van Gloucester op de hertogin van Windsor toe en gal' naar schoonzus ter een hartelijken kus op de wangen, die dezen niet minder hartelijk beant woordde. Toen was het ijs gebroken. het gevest in de borst. Halpdam liet een gesmoorden kreet hoo- ren, deed en vervaarlijken sprong voorwaarts en zonk toen krachteloos neder, als de ko renhalm, wanneer de zeis van den maaier hem treft. Stuiptrekkende wentelde de reus zich in zijn bioed, woest en wild rolden zijne oogen onder de zware wenkbrauwen, en een donkerroode, bloedstroom golfde er uit de diepe wonde. Vruchteloos trachtte hij zich op te richten, telkens viel hij weder krachteloos neer en balde, van woede knarsetandende, de vuist, terwijl hij gesmoord een vloed van verwen - schingen uitbraakte. Op dit oogenblik baande Wilfride zich een weg tot den overwonnene zij knielde naast hem neer en trachtte den bloedstroom te stelpen, die uit zijne wonden vloeide. De reus verzamelde al zijne krachten en stiet Wilfride van zich het waren zijne laatste krachten want weinige oogenblikken later was Halp dam, de zoon van Hajo den Fries, niet meer de arm, dien hij gezworen had, voor eeuwig te verlammen, had hem gedood. Toen hieven de Noormannen een luiden kreet aan. „Thor strekte den arm van den sterke, en Wodan gaf scherpte aan het zwaard van den dappere riepen zij, terwijl eenigen hun aanvoerder op een schild plaat sten, hetwelk zij daarna in de hoogte hieven en op hunne schouders legden, en op deze wijze den overwinnaar in zegepraal met zich meevoerden. „Eere zij den overwinnaar van Halpdam, den reus riep eene krijschende stem. „Ik dank u, wijze vrouw zeide Rollo want hij had in de roepende Valdrade her kend. „Hooger en hooger zult ge stijgen," mom pelde Valdrade, den stoet nastarende, bij zich zelf, „en als ge dan zult meenen, het top punt bereikt te hebben, en het voor u niet meer mogelijk is, hooger te stijgen, dan treed ik te voorschijn en stort u neder. Wel toeft mijne wraak, maar zij komt zeker en gewis." Levenloos lag het lijk van den eenmaal krachtigen man op den zandgrond uitge strekt. de maan bescheen zijn woest en te- ïugstootend gelaat, waarop de dood zijn ijzingwekkend merk gedrukt had, en naast hem lag Wilfride geknield, die voor den doo- de een gebed opzond. VIII. De Noormannen ondervonden al spoedig lot hunne niet geringe teleurstelling, dat de schepen dusdanig door den storm gehavend waren, dat er een geruimen tijd zou verloo- pen, voordat zij weder in zulk een toestand gebracht zouden zijn om behoorlijk zee te kunnen bouwen. De plunderzucht der Noormannen had schier alles verwoest, wat zich op het eiland bevond, zoodat zij weldra behoefte aan leef tocht begonnen te gevoelen. De sluwe aan voerder der Noormannen begreep maar al te goed, dat noch Raginer, hertog van Has- bain en Henegouwen, noch Radboud, heer van West-Friesland, hem rustig op het eiland Walcheren zou laten vertoeven hij besefte den benarden toestand, waarin hij zich ge plaatst zag want wat zou de Noorman met zijn betrekkelijk kleine macht tegen hunne vereenigde troepen vermogen, die zich wel licht reeds tot ontzet van Walcheren op weg bevonden Zijn toestand was des te gevaar lijker, daar zijne schepen, zooals wij reeds zeiden, zich in zulk een ellendigen toestand bevonden, dat het hem onmogelijk was, daar mee in zee te steken. In deze benarde omstandigheden wendde hij zich met het gewenschte gevolg tot zijn bondgenoot en vriend Adelstan, den koning van Engeland want deze zond hem weldra twaalf schepen, die, behalve eene groote hoe veelheid levensmddelen en wijn, tevens eenige manschappen bevatten, waardoor hij nu met zekere gerustheid eiken vijandelijken aanval kon afwachten. Zich aldus op 't eiland gevestigd hebbende, voerde Rollo een onbepaald gezag de woning j van Sederick werd tot verblijf van den be velhebber ingericht, en binnen de muren' van het oude steenen gebouw heerschten eene AARTSBISSCHOP v. CANTERBURY UIT ZIJN VERONTWAARDIGING In een ingezonden stuk in de „Ti mes" schrijft dr. Cosmo Lang, de aai tsbisschop van Canterbury, dat hij gelooft, namens de Christelijke bevol king van Engeland te spreken, wan neer hij onmiddellijk uiting geelt aan de gevoelens van verontwaardiging, waarmede men heeft kennis genomen van de daden van wreedheid en ver nieling, welke Donderdag j.I in Duitscli land zijn bedreven. „Wat voor provo catie de betreurenswaardige daad van één enkelen ontverantwoordëlijken Jood ook m.ogc hebben gevormd", al dus gaat de aartsbisschop voort, „re- pressaiües van zulk een omvang, zoo woest, wreed en wraakzuchtig, kun nen onmogelijk worden gerechtvaar digd. Het feit, dat de politie óf er in heeft toegestemd óf machteloos is ge weest om een en ander te voorkomen, verleent er een sinistere beteekeni.s aan. „Het is zeer onaangenaam om deze woorden te schrijven, juist nu er in Engeland een algemeen verlangen is om vriendschappelijke betrekkingen met de Duitssche natie te onderhou den. Maar er zijn tijden, wanneer de gewone gevoelens van menschclijk- lieid stilte onmogelijk maken. Kon den de regeerders van het Duitsche Rijk maar beseffen, dat zulke exces sen van haat en boosaardigheid een bijna, ontoelaatbare druk uitoefenen op de vriendscap, die wij bereid zijn hun aan te bieden „ik vertrouw," aldus besluit de aartsbisschop, „dat wij in onze kerken die hebben geleden onder dezen nieu wen aanval van vervolgingen en wier toekomst zoq donker en hopeloos schijnt, in onze gebeden zullen her denken ARRESTATIE VAN JODEN TE FRANKFORT A.D. MAIN. Alle mannen tusschen 18 en 60 jaar naar concentratie kamp. Reuter meldt uit Berlijn Tc Frankfort a.d. Main worden alle mannelijke Joden uisschen 18 en 60 jaar, die Duitscli onderdaan zijn, door de politie opgespoord en naar een concentratiekamp gezonden. Ook zijn eenige Joodsclie vrouwen, dia reeds eerder met de politie te maken heb ben gehad, in hechtenis genomen. Men meent te weten, dat de Joden zelf hun huisvestings- en onderhouds kosten zullen moeten betalen en dat de J'oodsche gemeenschap zal hebben te betalen voor hen, die geen midde len van bestaan hebben, zoodat de ge arresteerde Joden niet ten laste van de Duitsche belastingbetalers zuilen komen. De Joden boven de 60 jaar en Jood sclie vrouwen en kinderen worden ongemoeid gelaten. pracht en weelde, welke tot dien tijd op Wal cheren geheel en al onbekend waren ge weest. Schier eiken dag was er feest in het stee nen gebouw en menigmaal vergat Sederick bij den parelenden wijn aan de tafel van den Noorman, dat vreemden als heeren en mees ters in zijne woning heerschten. Zoo stonden de zaken, toen het aan Eve rard eindelijk gelukte, een onderhoud met Wilfride te hebben. De Noorman hield eene wapenschouwing over zijn volk, dat, in gelederen geschaard en goed tot den krijg uitgerust, eene schitte rende vertooning maakte want de Noor mannen onderscheidden zich boven andere volken door hun kloeden lichaamsbouw en hun krijgshaftig voorkomen. Op een vurigen, zwarten hengst, een ge schenk van koning Adelstan gezeten, reed Rollo de rijen der Noormannen langs eene schitterende wapenrusting omsloot zijne ran ke manlijke gestalte. Een maliënkolder, van de fijnste stalen plaatjes vervaardigd, die als de schubben van een visch over elkander schoven, reikte hem tot even boven de knie over dezen droeg hij een harnas van zilver, waarop eeni ge figuren gedreven waren, waaraan de Noormannen eene groote macht en een bij zonder vermogen toeschreven. Zijne beenen staken in een soort van nauwsluitende herts lederen broek, die met een zeer kunstig van staal vervaardigd netwerk bedekt was, ter wijl zijne knieën nog daarenboven van klei ne ronde plaatjes of kniestukken voorzien waren. (Wordt vervolgd.) IN VIER BLADEN AD VERTEEREN VOOR EENMAAL BETALEN Wieringermeerbode. Wieringer Courant. De Polderbode. Zijper Courant.

Wieringer courant | 1938 | | pagina 1