aL ©ALBERTH EIJNs KAAS 29e JAARGANG DONDERDAG sa NOVEMBER 1938 No. <37 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN Ws{ :s' REISBUREAU W.A.C.O. EEN GOEDE VULPEN WIERINGER COURANT wmm VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG. DONDERDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden t 1.25. UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU Hlppolytushoef Wierlngen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIèN: Van I 5 regels Iedere regel meer f 0.60 I 0J0 BINNENLANDSCH NIEUWS. VESTIGINGSWET KLEINBEDRIJF In verband met de vele verzoeken om inlichtingen inzake het vestigen van bedrijven, jacht de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hol lands Noorderkwartier het gewenscht, U te berichten, dat tot dusverre slechts de navolgende takken Vvan detailhan del en kleine nijverheid vallen onder de bepalingen der Vestigingswet. Op 22 November 1938 was de toe stand als volgt Tijdelijke Vestigingverbod voor onder staande soorten van bedrijf en afge kondigd op onderstaande datums Slagerijen afgek. op 18 Aug. 1937 Broodbakkers 9 Dec. 1937 Broodver- koopers 9 Dec. 1937 Schöenherstel- lers 8 Februari 1938 Schoenmakers 8 Februari 1938 Orthop. Schoenma kers 8 Februari 1938 Kantoorboek handel 25 Februari 1938 Kruideniers bedrijf 7 Juni 1938 Automobiel- en Garagebedrijf 7 Juni 1938 Poeliers 27 September 1938 Heerenkappersbe- drijf 25 October 1938 Dameskappers- bedrijf 25 October 1938 Bloemverkoo- persbedrijf 25 October 1938. Verleniging tijdelijk vestigingsver bod werd afgekondigd op onderstaan de datums voor de volgende bedrijven. Schoenmakers, Schoenverkoopers, Orthop. Schoenmakers afgekondigd op 8 Augustus 1938-; Kantoorboekhandel afgek. op 25 Augustus 1938. Definitieve invoering der Vestigings eischen werd afgekondigd voor onder staande bedrijven Broodbakkers afgek. op 1 Febr. 1938 Broodverkoopers 9 Juni 1938 Schoen herstellers 9 Juni 1938. Er zij op gewezen, dat in die takken van bedrijf, waarin een tijdelijk vesti gingsverbod geldt, voor het nieuw ves tigen of het overnemen van een zaak, alsmede voor het verplaatsen, zoowel binnen als buiten de gemeente van oorspronkelijke vestiging., men zich om toestemming moet wenden tot den Mi nister van Economische Zaken. Dit be hoeft niet bij gezegeld request doch kan door middel van een eenvoudige brief. Betrokkene wordt dan vanzeif vanwege het Departement van Econo mische Zaken opgeroepen om te ver schijnen voor den ambtenaar van bet Departement, die zitting houdt in het gebouw der Kamer. De Kamer als zoo danig staat buiten deze aanvragen. Voor die vakken, waarin het tijdelijk vestigingsverbod reeds is gevolgd door de,invoering van definitieve vestigings eischen (groep C) - dus de slagerijen, de broodbakkers en broodverkoopers - is de Kamer van Koophandel het. aange wezen orgaan, waar vergunningen voor vestiging moeten worden aange vraagd. Verplaatsing BINNEN DE GE MEENTE is hier vrij. Voor de aanvra gen worden formulieren beschikbaar FEUILLETON. DE WRAAK EENER VROUW. Te dien einde vervoegde hij zich tot Ragi- ner, hertog van Hasbain en Henegouwen, en Radboud, heer van West-Friesland, en schil derde hun met zulke sterke kleuren den nood at, waarin de eilandbewoners verkeerden, dat beiden besloten, vereenigde pogingen aan te wenden om Rollo en de zijnen van Walche ren te verdrijven. Dat liefde voor Walcherens bewoners de drijfveer niet was, welke den dwerg aanspoor de om Raginer en Radboud de wapenen te doen opvatten, behoeft niet gezegd te wor den hij deed dit alleen in de hoop, den Noorman ten val te brengen en eene vergoe ding voor zijn geleden verlies te bekomen. Hij deed dit met zooveel beleid; dat Rollo niets vernam van Horiks bedrijf, noch van de gevolgen daarvan.Alleen voor Wilfride levende, snelden zijne dagen in vreugde daar heen, onbewust van het naderend gevaar en de strikken, die hem gespannen werden. Sederick was door de schitterende toekomst welke zijne dochter wachtte en waarvan hij de vruchten zou plukken, met het denk beeld bevredigd, zijne dochter als echtge- noote aan den man te geven, die ramp en wee over het eiland en zijne landgenoote ge bracht had. Reeds lang zou het huwelijk tusschen Wil fride en Rollo voltrokken zijn maar het meisje bleef onwankelbaar bij haar besluit, nimmer den Noorman hare hand te geven, voordat hij den Christelijken godsdienst zou hebben aangenomen. Aan deze voorwaarde kon de Noorman ech ter niet zonder gevaar voldoen want reeds had hij de overtuiging, dat zijne liefde voor gesteld aan 't kantoor der Kamer van Koophandel. NATIONALE COLLECTE OP 3 DEC. Voor de vluchtelingen wegens geloof en ras. Het Nederlandsche Jeugdleiders In stituut heeft op verzoek van het pro- testantsch christelijke, het roomsch- katholieke en liet joodsche comité voor vluchtelingen wegens geloof en las, met instemming en aanbeveling der Regeering, het initiatief genomen tot het organiseeren van een natio nale collecte, over het geheele land, ten bate van vluchtelingen wegens ge loof en ras. Het is de bedoeling, diat deze collecte wordt gehouden op Zater dag 3 December a.s. Dr. C. P. Gunning was verheugd, dat hij in de vergadering van het Dag. Bestuur van 't, Jeugdleiders Instituut met vertegenwoordigers van tal van Jeugdvereenigingen deze mededeeling kon doen. De actie zal worden gevoerd met me dewerking van Nederlandsche jeugdi gen van alle gezindten. Plaatselijke co mités' zijn in voorbereiding, 't Jeugd leiders Instituut wendt zich daartoe telegrafisch tol alle commissarissen der Koningin en allo burgemeesters en schriftelijk tot alle plaatselijke afdee- lingen van jeugdvei'eeinigingen. Het zal er zorg voor dragen, dat de op brengst dezer landelijke collecte geheel ten goede van het beoogde doel zal kun nen komen. Ongetwijfeld, aldus zegt het Insti tuut in zijn oproep, zal deze actie aller wegen in den lande met sympathie wol" den begroet. Het verwacht dan ook, dat die sym pathie op 3 December op overweldigen de wijze tot uiting zal komen in het bedrag, dat zal worden ingezameld. Reeds dagenlang werd van verschil lende kanten gevraagd, of het Neder landsche volk niet op de een of ancle- le wijze tot uitdrukking kon brengen, hoezeer het bewogen is door het lot, dat duizenden heeft getroffen. Het N. J. I. heeft de hulp en mede werking van velen noodig en liet ver trouwt, dat die zullen worden verleend Het bureau der actie is gevestigd te Amsterdam, Vondelstraat 11. Telefoon; 86615 en 86831. DE ONREGELMATIGHEDEN BIJ DE BEVERWIJKSCHE ARBEIDSBEURS Directeur niet-»eervol ontslagen. De gemeenteraad van, Beverwijk heeft op voorstel van B. en WM met al- gemeene stemmen besloten om den (in middels gearresteerden) directeur van den Gemeentelijken Dienst der Arbeids bemiddelling en Werkloosheidsverze kering niet-eervol uit zijn ambt te ont slaan, op grond van de strafbare fei- teiu door dezen ambtenaar in dienst betrekking gepleegd. Naar aanleiding van vragen, door enkele raadsleden gesteld, gar de voorzitter een beeld van de situatie, zooals B. en W. die na het gebeuren hebben aangetroffen. De meest primi tieve vorm van administratie ontbrak er was zelfs geen begin gemaakt. Ten slotte is het zóó geloopen dat er een einde kwam aan déze ambtelijke mis lukking. De financieele verantwoordelijkheid van den directeur betrof slechts de fi nanciering van een bedrag van f 100 voor het doen van kleine uitgaven. Deze kleine kas werd gecontroleerd. Maar de directeur nam bij sociale za ken een voorschot op, hoewel dit nooit noodig is gewrcest. Dit geld verdween, evenals de bedragen, die de Nied. Hei demaatschappij den directeur ter hand stelde voor het plakken van rente zegels voor arbeiders in werkverschaf tinig. Van het plakken van rentezegels, wat overigens ook de taak van de Ar beidsbeurs niet was, kwam niets te recht. Ook had de directeur bedragen in den zak gestoken, welke aan de Ar beidsbeurs verstrekt waren om de ar beiders, die naar Duitschland werden bemiddeld, in staat te stellen kleeding enz. aan te schaffen. MELKVERVALSCHER BETRAPT OP HEETERDAAD De man reed weg een keur meester slingerde van het voer tuig. Dinsdagmorgen zag een keurmees ter van den Keuringsdienst van Wa ren, dat een melkverkooper in de Paar denbergstraat te Den Haag bezig was melk te vermengen met taptemelk. Toen het mengsel aan den klant was afgeleverd, kwam de keurmeester voor den dag en riep den slijter, die juist miet zijn auto wilde wegrijden toe, te stoppen. Deze echter begon te rijden. De ambtenaar sprong op de treeplank om den bestuurder te bewegen stil te houden, maar hoewel hij hem daar toen zag staan, gaf de melkslijter vol gas en sloeg- met 'een onverantwoordie- lijke snelheid een hoek om. waardoor de keurmeester van den wagen werd geslingerd en een tiental meters over de straat vloog. Gelukkig bleek hij slechts lichte kneuzingen en ontvellin gen te hebben opgeloopen. Met de hulp van de motorpolitie werd de slijter opgespoord en met zijn wa gen naar het bureau van den Keurings dienst overgebracht, waar zijn waren tot nader onderzoek in beslag werden genomen. Van de melk, die aan den klant was 5-daagse Kerstreis naar Parijs, geheel ver zorgd f 39.40. Programma op aanvraag. Vraagt onze gids voor wintersportreizen per trein en autocar. W.A.C.O., Breed 35, Tel. 184 Hoorn. afgeleverd, werd een monster getrok ken en onderzocht, waarbij de verval - sching met afgeroomde melk werd be vestigd. BUITENLANDSCH NIEUWS. HONDERDEN SLACHTOFFERS BIJ AARDVERSCHUIVING OP KLEINE ANTILLEN Bewoners van twee dorpen op het Britsche eiland St. Lucia (Bovemvindsche eilanden) be dolven. Reddingsooi onnes door nieuwe verschuivingen verrast. Reuter meldt uit New York Ten gevolge van een aardverschui ving in de bergen van pet eiland San ta Lucia behoorende tot de Britsche (Bovienwindsche eilanden) zijn honder den personen bedolven. Het zijn de bewoners van twee dorp jes, die over een lengte van meer dan 12 Km. werden bedolven. Reddingcolonnes hadden nauwelijks 45 lijken geborgen en 60 gewonden ver zorgd, slachtoffers van de eerste aard storting:, toen een tweede verschui ving allen bedolf, dooden zoowel als gewonden en vele redders. Vijftig boerenarbeiders scholen in '11 huis tegen den regen, toen dit, in de ri vier afgleed. Slechts weinigen konden zich redden. Honderde^n familieleden wachtten den geheelen nacht in den stroomen den regen, om de lijken, die in lange rijen, langs den kant van den weg waren gelegd, te identificeeren. De ramp geschiedde na drie weken van aanhoudenden regen. Zij ge schiedde langs den hoofdweg, die over het eiland loopt. EMIGRATIE VIA NEDERLAND Britsche Regeering zegt mede werking toe. Sii- Samuel Hoare, minister van Bui tenlandsche Zaken van Groot-Brittan- nië,. heeft in het Lagerhuis verklaard, dat de Britsche Regeering geen be zwaar heeft tegen toelating van Jood sche kinderen, die volgens het plan der Nederlandsche Regeering tijdelijk in Nederland zouden worden onderge bracht. ATJEHER ALS PROFEET. Door politie en bevolking; overmeesterd. De „Deli Courant" vernam uit Koeta Rad ja, dat de kampong Hago in het landschap Boegeng (onderafdeeling Idi) in opschud ding werd gebracht door een Atjeher, die plotseling aan godsdienstwaanzin bleek te H.-HOEF lijden. De man gaf zich uit voor profeet eri wierf twee aanhangers met wien hij zich, toen de politie hem trachtte aan te houden, in zijn woning verschanste. Dit was een bamboehuis dat op drie me ter hooge palen stond de mannen waren met lansen en klewangs gewapend. Het huis bleef voortdurend door de poli tie bewaakt en eerst na een groot etmaal kwam het tot een treffen. De beide volge lingen sprongen namelijk, geheel in het wit gekleed, naar buiten. Zij hadden zich ten doode gewijd, wat bleek uit het feit dat zij voortdurend attaqueerden. Na een vruchte- iooze sommatie der politie om zich over te geven, werden eenige revolverschoten gelost, waardoor een volgeling zwaar gewond werd m de lever, terwijl de andere een ongevaar lijke verwonding opliep aan de knie. Beiden zijn naar het nospitaal te Langsa vervoerd. Den waanzinnigen Atjeher heeft men daar na door bestorming van het het huis trach ten ie overmeesteren, wat na een heftige worsteling lukte. Hij zal naar het krankzin nigengesticht te Sabang worden gezonden. In het bamboehuis bleken nog acht vrouwen en een baby van vier maanden aanwezig te zijn. Bij de bewaking en bestorming van het huis verleende de landschapspolitie en agen ten uit Langsa die ter versterking arriveer den, goede hulp. Ook de Atjehsche bevolking bood spontaan hulp onder meer assisteerden vijftig gewapende vrijwilligers de politie. Tot zoover dit bericht. Op zichzelf niet vroolijk, maar in zoover verheugend, dat er toch een zich wijzigende mentaliteit in Atjeh uit spreekt. Tot nog voor enkele jaren zou men voor zoo'n geval militairen hebben moeten requireeren. Van hulp uit de bevolking zelf kon nog geen spra ke zijn geweest. Doch evenals indertijd bij liet verzet ter Westkust van Atjeh bevolkings hoofden konden worden ingeschakeld door wijlen gouverneur v. Aken om de uitgewe kenen tot rede te brengen, zoo blijkt nu ook de bevolking niet alleen geen vijandige hou ding aan te nemen, doch spontaan mede te willen werken tot het bewaren van orde en rust voelt zij zich een met de overheid. ALLE VERANDERING ETC. „Het maakt je tot een ander mensch Zoo'n glas of wat ,,'t Kan wezen, Dat je een ander mensch wordt, maar Geen beter, zou ik vreezen." (N.V.) KOOPT U BIJ ONS BOSKER's Boekhandel M.-MEER. Sedericks dochter en zijn voornemen om met haar te trouwen, geenszins de goedkeuring van zijn volk wegdroeg, dat een onbepaald vertrouwen in de wijsheid van den Skald Heriald stelde, die in het openbaar luide en onverbloemd zijn ongenoegen had te kennen gegeven over het gedrag van den fieren be velhebber, die, zoowel groot door zijne aan zienlijke geboorte als door zijn rang en zijn moed, de dochter van een eenvoudigen vis- scher tot zijne gade wilde nemen. Door tot den Christelijken godsdienst over te gaan en zich te laten doopen vreesde Rol lo, en niet zonder grond, dat het reeds be staande misnoegen tot eene algemeene ver bittering zou overslaan, die hem wellicht zijn rang, zijne macht en zijn gezag zoo kun nen kosten hij besloot dus, eene gunstige gelegenheid af te wachten om zijn voorne men ten uitvoer te brengen, en dit was de reden, waarom de voltrekking van zijn hu welijk met Wilfride zoolang vertraagd werd. Wilfrides hart klopte rustiger dan ooit in haar binnenste, sedert zij gezien had, hoe gelaten Everard, dank zij de hoop, welke Val- drade hem op de toekomst had ingeboezemd, zijn lot verdroeg. „Naast mijn vader en Rollo zijt gij mij het dierbaarst," had zij tegen den jongeling ge zegd, „ik blijf u altijd bijminnen alseen broeder, heb mij dan ook als een zuster lief." Toen waren er wel tranen in de oogen van den jongeling gekomen maar het onbepaal de vertrouwen, dat hij in Valdrades woor den stelde, hadden die tranen naar hunne bronnen teruggevoerd, en een teedere hand druk was het eenige antwoord, dat hij aan Wilfride gaf. Het grootste verlangen van twee gelieven is, door den band des huwelijks met elkander vereenigd te worden, en dit maakte zich ook, zooals wij reeds gezegd hebben, van den Noor man meester maar de onbuigzame wil van Wilfride hield hem nog steeds van de haven zijn geluks verwijderd. Rollo, die in de geschiedenis als een slim en geslepen man bekend staat, trachtte Wilfri de overhalen, onder de belofte, later het Christelijk geloof te zullen omhelzen, met hem in den echt te treden, in de veronder stelling, dat de Noormannen, door den tijd in zijn huwelijk met Wilfride genoegen ne mende, later zijn overgang tot het Chris tendom onverschillig zouden aanzien. Wij treffen hem weder bij Wilfride in Se dericks woning aan. Het was den Noorman zoet, van de vermoeienissen des daags aan de zijde van Walcherens lelie uit te rusten en zich met haar eene schoone toekomst vol heil te scheppen. Hij geleek in die oogen- blikken op Mars aan de voeten van Venus. „Stelt ge dan geen vertrouwen in mijne eeden, Wilfride vroeg hij, „ge zijt onrecht vaardig ten opzichte van mij ik zweer u nogmaals bij al wat u en mij heilig is, dat ik, zoodra het mij mogelijk is, zonder gevaar om mijne macht en heerschappij te verliezen, Odins leer verlaten en die van uwe goden zal aannemen. O, geloof mij toch, en houd mij niet langer van de zaligheid verwijderd, wel- j ke uw bezit mij aanbiedtverhaast den tijd, waarop de Noormannen u als de gade van hun bevelhebber zullen huldigen. Geloof mij, Wilfride want het bedrog is isteeds aan I Rollo onbekend, het oogenblik is nog niet daar, om tot het Christendom te kunnen overgaan mijn volk, reeds onvergenoegd J over mijne huwelijkskeus, zou misschien, in-, 1 dien ik gelijktijdig hunne goden verliet, tot I muiterij overslaan en mij den rang en de waardigheid ontnemen, die ik met zooveel moeite verkregen heb O, Wilfride, weerstreef mij niet langer, trouw met den Heiden Rol lo. en weldra zal uw echtgenoot met u uw God dienen en zullen wij Hem gezamenlijk offeren „Wat baat ons rang, macht, eer en aan zien riep Wilfride uit. „Kunnen wij zon der dat alles niet gelukkig zijn „Uwe goedaardigheid, eenvoudige Wilfri de spreekt uit uw mond maar ge zijt met de wereld, geheel onbekend, ge kunt het ver schrikkelijke niet beseffen, dat er in gelegen is, van eene hoogte te worden neergestort, welke men met de grootste moeite en niet zonder gevaar beklommen heeftge weet nog niet, dat een leven zonder grootheid voor den sterke geen leven is. Wilfride en zijne stem werd smeekend, terwijl hij voortging „Wilfride bij de asch mijner vaderen zweer ik u, dat, eer twee winters ons echtgeluk aan schouwd hebben, uwe goden de mijne zullen zijn Wilfride tot dusverre boog Rollo nog voor niemand de knie, en de oogen moeten nog geboren worden, die hem ooit een mensch zagen smeeken maar voor u, Wil fride kniel ik neder, u, mijne lelie smeek ik martel hem niet, die u bemint, en houd hem niet langer van zijn geluk terug „Sta op, Rollo riep Wilfride verschrikt uit, „sta op, het voegt u niet, voor mij te knielen de plaats van den machtigen be velhebber der Noormannen is niet aan de voeten van de dochter van een eenvoudigen visscher." „Neen gaf de Noorman hierop ten ant woord, „ik sta niet op, voordat ge mij ver gunt, morgenavond, voordat de maan zich in de Noordzee spiegelt, mijn volk te bevelen, u als de gade van hun bevelhebber te huldi gen." „Al zoo spoedig bracht Wilfride stame lend uit. „Rollo ge eischt het onmogelijke.' „Neen ik wensch alleen den hemel bin nen te treden, die zoolang voor mij geopend was. Niet te spoedig kan men gelukkig zijn." Zou Wilfride hem iets kunnen weigeren, die zoo dringend smeekte, die met zulk een ernst op de vervulling zijner wenschen aan drong Wat wordt eer verhoord dan de bede van een minnaar, die naar het bezit haakt van haar, die hij bemint, en die ook hem liefheeft „Rollo hoe zou ik u weerstand kunnen bieden „Wilfride stemt ge er dus in toe En het hoofd buigende, gaf Walcherens lelie ten antwoord „Uw wil zal de mijne zijn." Op dit oogenblik trad Godfried, een der bevelhebbers van Rollo's krijgsmacht, bin nen. „Heer sprak hij, „een geduchte krijgs macht rukt tegen ons op. Raginer, hertog van Hasbain en Henegouwen, en Radboud, heer van West-Friesland, naderen met een aanzienlijk heir. dat ons leger verre over treft een groot gedeelte der inwoners van dit eiland sluit zich bij hen aan, en een hardnekkig gevecht zal onvermijdelijk zijn want gestreden moet er worden, daar onze schepen nog niet genoegzaam hersteld zijn om zee te bouwen, en daar wij dus niet in de gelegenheid zijn om vóór hun aanval dit eiland te verlaten." „De lafaard vlucht, als het gevaar nadert," zeide Rollo. terwijl hij een misnoegdep blik op Godfried sloeg, grooter de overmacht is, des te eervoller zal de overwinning zijn. Draag zorg, Godfried dat mijne krijgslieden in gereedheid zijn, ik zal mij zelf aan hun hoofd stellen, en hoe groot de macht onzer aanvallers ook wezen moge, zij zal voor onze dapperheid zwichten Godfried verwijderde zich, en toen de Noorman een blik op Wilfride sloeg, zag hij, dat zij weende. „Ge weent, mijne lelie vroeg hij. „Waar om vloeien uwe tranen „Om het gevaar, dat u bedreigt. Hoe licht kon het gebeuren, dat ge den dood in den strijd vondt." „Vrees niet, Wilfride. ge weet, wat Valdrade ons heeft voorspeld. Hebt ge haar voorspel ling onthouden Zoo ja, zing dan met uwe schoone stem de woorden, welke ons zooveel geluk verkondigden." Zonder aarzelen begon het natuurkind met eene stem, die schooner klonk dan het ge zang van den nachtegaal, de door Valdrade in hunne tegenwoordigheid gezongene woor den Dat 't lot des Noormans gunstig zij, enz. (Wordt vervolgd.) IN VIER BLADEN ADVERTEEREN VOOR EENMAAL BETALEN Wieringermeerbode. Wieringer Courant. De Polderbode. Zijper Courant.

Wieringer courant | 1938 | | pagina 1