29e JAARGANG DONDERDAG 8 DECEMBER 1938 No. I 4 3 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN HÖTEL SMIT - SL00TD0RP. REISBUREAU W.A.C.O. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.25. UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU Hlppelytushoef Wieringen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIèN Van 1—5 regels I 0.10 Iedere regel meer t 0.10 MOTORRIJTUIGENBELASTING Verhooging bij gebruik van andere dan benzine-motoren Van belanghebbenden in het autobe drijf worden bezwaren naar voren ge bracht tegen de voorgestelde verhoo- ging der motorrijtuigenbelasting voor motorrijtuigen voorzien van motoren welke niet gedreven worden door ben zine maar door andere gasontwikke- lende brandstoffen, zooals ruwe olie, hout, anthraciet, petroleum, enz. (ben- zolkoolwiaterstoflen blijven gelijkge steld met benzine en met andere bij de wet gelijkgestelde stolfen.) Belanghebenden zien in deze ver hooging van belasting een gevaar voor de verdere ontwikkeling van de naar nieuwe mogelijkheden op het gebied van motorbrandstof zoekende en expe rimenteerende industrie. Waarbij zij er op wijzen, dat de mogelijkheid tot het aanwenden van andere brandstof dan benzine van groot belang is voor ons land, vooral in tijden van oorlog, als de invoer van benzine zou worden btmoeilijkt of geheel stop gezet. Wij hebben nagegaan, hoe thans on geveer de kostenverhouding is bij ge bruik van benzine en ruwe olie. Voorop willen wij daartoe stellen, dat het bezi gen van Dieselmotoren voor ruwe olie voor het oogenblik nog in hoofdzaak beperkt is tot vrachtauto's, autobus sen e.d., vervoermiddelen, die door het hooge gewicht en door een bijna voort durend dagelijks in gebruik zijn het meeste proliteeren van de in de laat ste jaren ondernomen wegenverbete ring en bruggenbouw en uiteraard daaraan de meeste slijtage toebrengen. Nemen wij nu als voorbeeld een vrachtauto van 3500 Kg. waarmede per jaar 50.000 Km. gereden wordt. Bij een gebruik van benzine van 1 1. op 0 Km. wordt dit 10.000 1. per jaar. De benzinebelasting stellende op 1' 8.60 per 100 1., zal deze auto dus aan benzi nebelasting bijdragen f 860. Bij dieselmotoren Is deze auto voorzien van een diesel motor, dan bespaard de exploitant deze f 860. Een verder voordeel voor den exploi tant is, dat de dieselolie goedkooper is dan benzine zonder benzinebelasting (verschil ongeveer ll/2 cent. per 1.) Ter wijl bovendien, naar men oordeelt, als in het gestelde geval de benzinemotor 1 op 5 verbruikt, de dieselmotor wel licht 1 op 7 zal verbruiken. De dieselmotor levert dus door dit prijsverschil en door geringer verbruik van brandstof een voordeel op van on geveer f 200. Totaal f 1060. Er zijn echter een paar factoren, wel ke in het nadeel zijn van de dieselmo toren. Deze motoren zijn zwaarderj dan de benzinemotoren en eischen in' het algemeen een zwaarderen carosse- riebouw. Bovendien is hun aanschaf fingsprijs, althans van de als uitste kend bekend staande motoren, belang rijk hooger. Het hoogere gewicht maakt de motorrijtuigenbelasting hooger, de hoogere aanschaffingsprijs maakt een hooger jaarlijksche afschrijving noo- dig. In het gestelde geval zullen deze in het nadeel werkende factoren al licht een paar honderd gulden terug nemen van het boven berekende voor deel en dit reduceeren tot een f 750. liet wetsontwerp nu wil de motor rijtuigenbelasting voor auto's met an dere dan benzinemotoren verdubbe len. Voor de vrachtauto van 3500 Kg. met benzinemotor is aan deze belas ting verschuldigd f 360. Deze vracht auto ingericht met een dieselmotor en daardoor een gewicht verkrijgende van 3700 Kg., kost zonder verdubbeling f 384 aan belasting. Door de verdubbe ling gaat van het voordeel ad f 750 nog eens weder f 384 verloren, zoodat het uiteindelijk profijt niet meer zal bedragen dan f 386. Hetgeen wij hierboven geven, is slechts een globale berekening. Wij willen de, opmerking er aan toevoegen, dat het eerder zal voorkomen, dat een vrachtauto met benzinemotor van 3500 Kg. zal worden verwisseld voor een vrachtauto met dieselmotor van 5000 Kg., dan dat men den benzine motor eenvoudig verwisselt voor een dieselmotor. BINNENLANDSCH NIEUWS. VAN HEDEN AF TWEE KINDEREN TE WYCHEN VERBRAND. Bakkerij en Woonhuis Dins dagmorgen door 't vuur ver woest. Vermoedelijk door een gebrek aan don schoorsteen is Dinsdagmorgen tegen 7 uur een zware brand ontstaan in de bakkerij van den heer. J. Berben aan de Spoorstraat A 235 te Wyclien bij Nijmegen. Met ontstellende snel heid greep het vuur om zich heen en. nog vóór de bewoners het onheil be merkt hadden, waren de vlammen reeds overgeslagen naar het woonhuis Het mocht niet gelukken alle inwo- nenden tijdig in veiligheid te bren gen, zoodat het 4-jarig zoontje Jan en een zuster van de vrouw des huizes, de 18-jarige J. Hendriks, in de vlam men zijn omgekomen. De familie Berben, bestaande uit man, vrouw en 3 kinderen, alsmede de 18-jarige J. Hendriks, die in ver band met de St. Nicolaasdrukte tijde lijk ten huize van haar zwager vertoef de, ten einde in den winkel behulp zaam te zijn, hadden zich Maandag avond laat ter ruste begeven. Van eenig onheil was toen niets te bemer ken. Dinsdagmorgen ongeveer kwart voor zeven werd de heer Berben ge wekt door een luid geknetter en het geraas van een instorting. Hij bemerkte dat het slaapvertrek vol rook stond en toen hij een nader onderzoek in stelde, bleek hem dat de bakkerij en het grootste gedeelte van het woon huis in lichter laaie stond. Hij ijlde met FEUILLETON. DE WRAAK EENER VROUW. 26.) fev. „Ik mij zelf misleiden Hebt ge dan niet gezegd, dat de dood in den beker school „Ja, ja, maar ge hebt den zin mijner woor den niet begrepen. Een leven zonder liefde is geen leven het is de dood, of nog erger dan de dood. Ge hebt des Noormans liefdevlam gebluscht Is dat niet, hem van alle vreug de berooven en wat is een leven zonder vreugde „God zij gedankt mompelde Everard. „Wijze vrouw nu het gelukt is en de Noor man gedronken heeft, geef mij nu raad, hoe ik verder moet handelen." „Ga," sprak zij. „Hedenavond geeft Rollo een luisterrijk feest ter eere van zijne bruid want eerst op morgen zal de wonderdrank zijne uitwerking op hem uitoefenen wees op het feest tegenwoordig," en zonder dat Everard dit kon verstaan, voegde zij er bij „dat hij vieren zal." „En is dat alles vroeg de jongeling eenigszins teleurgesteld. „Alles," hernam Valdrade „ga nu heen en laat mij met mijne smart alleen." Toen Eve rard vertrokken was, sprak zij bij zich zelve „Neen, niet met mijne smart, maar met mijne vreugde thans is mijne smart ten einde, de tranenbronnen zijn opgedroogd, en als ik ween, ween ik van vreugde want de tijd is nabij, het uur, het uur der wraak is daar XIV. Luisterrijker feest dan dat, waarvan wij onze lezers thans deelgenooten willen maken, was er nog niet door den Noorman gegeven niet alleen de onderbevelhebbers, maar zelfs de minste krijgslieden waren er op genoodigd. Het ruime binnenplein tusschen den buiten muur en de eigenlijke sterkte leverde inder daad een vroolijk tooneel van leven en gewoel op. Lange tafels, met banken bezet, waren in talrijke rijen op het plein geplaatst en met die voedzame spijzen bezet, welke de magen onzer voorouders vereischten. Groote lederen zakken met wijn lagen hier en daar ver- verspreid, om den steeds dorstigen Noorschen krijgsman de keel bevochtigen, terwijl op andere plaatsen groote stukken rundvleesch boven hoog opvlammende vuren geroosterd werden, die tevens de gebaarde aangezichten en manlijke gelaatstrekken der Noormannen op eene eigenaardige wijze verlichtten. Opgewonden door den wijn, stroomde het anders juist niet vlugge Noorsche bloed met snelheid door de aderen, en gaf de gewoonlijk zoo ernstige krijgsman zich nu aan dwaas heden over, waarover hij zich bij andere ge legenheden en in een anderen toestand zou geschaamd hebben. Onder gejuich en getier ging de beker lustig rond, en de wijn rukte menigeen het masker af, waarmede hij gewoon was zijne geaardheid te bedekken. De dronkaard dronk, totdat hij bewuste loos en bedwelmd neertuimelde de vraat verslond de spijzen, totdat zijne maag hem verbood, iets meer nuttigen de speler vier de zijne neiging bot en verspeelde alles, wat hij bezat, terwijl de vrek tegen woekerwinst aan den ongelukkigen verliezer de middelen verschafte om zijn.geluk met het spel opnieuw te beproeven. De twistzieke, zocht twist met ieder, die slechts binnen zijn bereik kwam, en vocht, bij gebrek aan wapenen, met zijne vuisten want Rollo had de voorzichtigheid gebruikt, de krijgslieden vóór den aanvang van het feest hunne wapenen te doen afleg gen. Anderen namen hunne toevlucht tot het mingenot, eri menige zwaar gebaarde mond drukte een kus op zachte lippenen de an- zijn vrouw naar het slaapvertrek van de kinderen, maar moesten al dadelijk bemerken, dat de brand ook hier was doorgedrongen en dat de kinderen in groot gevaar verkeerden. Met schier bovenmenschelijke inspanning slaagde het echtpaar er in, twee der kinderen ongedeerd uit het brandende vertrek te halen en naar huiten te brengen. Het andere kind, de 4-jarige Jan kreeg, doordat, zijn bed reeds had vlam gevat, zware brandwonden over het geheele lichaam. Het kind ver keerde in deerniswekkenden toestand en bezweek ten huize van een buur man, alvorens een geneesheer ter plaatse was gearriveerd. Intusschen kwam men tot de ontstellende ontdek king, dat öok het 18-jarig meisje er niet in geslaagd was het brandende perceel te verlaten, vermoedelijk is zij door den rook bedwelmd geraakt. Het was trouwens, nadat de kinde ren uit het. huis waren gehaald, niet meer mogelijk het slaapvertrek van het meisje te hereiken, daar 't geheele pand toen brandde als een fakkel. Het verkoolde stoffelijk overschot is ter plaatse gevonden. Het drama had zich in slechts korten tijd afgespeeld. Toen de brandweer, die onder lei ding stond van den gemeente-archi tect, den heer J. Verhoeven, met de nieuwe motorspuit ter plaatse arri veerde, was het reeds duidelijk, dat er niets te redden viel. In het groote pand hadden de vlammen, welke door den vrij krachtigen wind werden aan gewakkerd, vrij snel om zich heen ge grepen en reeds vóór 8 uur restte er nog slechts een rookende puinhoop. JALOERSCHE KNECHT STEEKT MEISJE. Na afloop van een danspartij Dins dagavond ter gelegenheid van het Sint Nicolaasfeest te Warga gehou den, begaf zich een hoeren knecht, die onder den invloed van sterken drank verkeerde, op weg naar het Laag land onder Grouw, waar hij in dienst is bij den veehouder J. de Groot. Onder weg ontmoette hij de 17-jarige I. van Postma, dienstbode bij den veehou der B. Nauta, eveneens wonend in het Laagland. De boerenknecht koesterde een wrok tegen dit meisje, dat gewei- 5-daagse Kersrtreis naar Parijs, geheel ver zorgd f 39.40. Programma op aanvraag. Vraagt onze gids voor wintersportreizen per trein en autocar. W.A.C.O., Breed 35, Tel. 184 Hoorn. gerd had met hem uit te gaan. Ter hoogte van Domvvier hield de jongen het meisje staande, waarop een woor denwisseling ontstond. In den loop hiervan trok de jongeman zijn mes en stak het meisje hiermee in den borst. Vervolgens pakte hij het meisje beet en sprong met haar in de langs het pad loopende diep sloot. Op het hulp geroep van Mej. Postma, snelde een jongeman, die in de nabijheid met zijn meisje wandelde, toe en dezen geluk te het, zij het met moeite, de drenke ling op het droge te brengen. Inmid dels was de hulp van een arts ingeroe pen, die de diepe steekwonde verbond en het meisje naar het Diaconessen- huis te Leeuwarden liet overbrengen. Haar toestand is thans vrij goed. De dader is aangehouden. ZUIDELIJKE POLDERS IJSELMEER Regeering vertrouwt, dat mei drooglegging vóór 1943 kan worden begonnen. Voorbereidend werk is zeer omvangrijk. In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer nopens het Wetsont werp tot vaststelling van de Begroo ting van Inkomsten en Uitgaven van het Zuiderzeefonds voor het dienst jaar 1939 lezen wij In overeenstemming met hetgeen de Minister van Algemeene Zaken op 3 Juni 1938 in de Kamer mededeelde, is liet opmaken van een plan voor de Zui delijke Polders met kracht ter hand genomen en wordt ook op deze wijze voortgezet. Het geldt hier het maken van niéuw- land ter grootte van een kleine pro vincie, waarmede wellicht een bedrag van 400 millioen of meer gemoeid zal zijn. Het droogleggen van het Zuidelijk gedeelte van het IJsselmeer zal diep ingrijpen in het stelsel van onze mili taire defensie en belangrijke voorzie ningen ten behoeve van de landsver dediging noodzakelijk maken. Overleg hieromtrent zal niet alleen tot een technici, maar ook tot een economisch bevredigende oplossing moeten leiden. Hiermede en met het overleg over tal rijke andere vraagstukken is onvermij delijk veel tijd gemoeid, zoodat nog niet in uitzicht kan worden gesteld, wanneer de plannen gereed zijn, al wordt vertrouwd, dat dit op een zoo danig tijdstip zal zijn, dat de beslissing- tot. de uitvoering en het begin van de uitvoering zelve vóór 1943 kunnen vallen. LOCOMOTIEF VERNIELT LORRIE De machinist van den sneltrein, die om 14.25 uit Zwolle naar Amersfoort vertrekt, bemerkte ter hoogte van Har derwijk eensklaps een lorrie op de rails, waarmede wegwerkers zich langs de lijn plegen te verplaatsen. Hij trachtte nog een botsing te voorkomen, doch dit bleek door de snelheid, welke ders zoo kuische Noorman gaf zich aan ver boden mingenot overwant het was toen evenals thans, dat namelijk algemeene fees ten met uitspatting en losbandigheid ge paard gingen. Was het buiten leven en gewoel, niet min der vroolijk ging het in de hal toe, waar de bevelhebbers vergaderd waren. Hier vond men meer keur van spijzen en beteren wijn maar dezelfde ruwe losbandigheid, welke buiten heerschte, zou ook hier den toon ge geven hebben, indien niet de tegenwoordig heid van Rollo de losbandigheid eenigszins beteugeld had. Zoowel de bevelhebber als de soldaten misten destijds die beschaving, wel ke inderdaad zooveel tot verhooging van ge not en vermaak bijdraagt. Herold de Bard liet zijn speeltuig klinken en paarde zijne stem aan het geluid der sna ren, om des Noormans bruid te prijzen. Wilfride was bij dit feest tegenwoordig, en door hare vrouwen omgeven, zat zij naast Rollo onder den troonhemel. Voorwaar, heer lijk was het schouwspel, dat eene zoo schoo- ne maagd en een zoo ridderlijk heer oplever den. De maaltijd was plechtig, om dit woord, hoe ongepast misschien, eens te bezigen de wijn werd met matigheid gebruikt, en geene losbandigheid ontwaarde men in de ruime feesthal. Eindelijk stond Wilfride op en verliet, door hare vrouwen gevolgd, de hal. Als om de schade in te halen, ging de beker nu vroolijk in de rondte en stroomde de wijn. Te midden van het woest en uitgelaten getier der door den wijn opgewonden krijgs lieden hoorde men eensklaps een rauwen en doordringenden kreet, die door de ruime hal weergalmde. Verschrikt hield eensklaps het gezang op, het speeltuig ontglipte aan de handen van den Bard, en aller blikken wendden zich naar den kant, vanwaar de kreet gehoord was. Boven in de hal bevond zich eene galerij, tpt welke een trap den toegang verleende. Öp deze galerij was eene witte gedaante zichtbaar, die, over de leuning daarvan heen gebogen, opmerkzaam alles, wat er in de zaal voorviel, gadesloeg. De walm der fakkels, die als het ware aan het gewelf bleef hangen, verhinderde de an ders zoo geoefende blikken der krijgslieden, de gedaante behoorlijk te onderscheiden, en menige wang, door den wijn rood gekleurd, zag men van sehrik verbleeken want zoo moedig en onverschrokken, als de Noorman zich in den krijg betoonde, zoo bevreesd en kleinmoedig was hij, als het bijgeloof in het spel kwam. Een doodelijke stilte heerschte er in de hal, en het was, alsof de monden dier mannen, welke nog voor weinige oogenblikken het ge welf van hun gezang hadden doen weergal men, eensklaps verstomden, alsof die le- venslustigen door een tooverslag in onbeziel de wezens herschapen waren. Onbeweeglijk bleef de gedaante staan en zag van de hoogte op de feestvierenden neer. „Wie zijt gij vroeg de bevelhebber der Noormannen eindelijk, „wie zijt gij, die onze feestvreugde stoort Zijt ge eene goede of een kwade geest Brengt ge ons geluk of onheil „Zwijg, doode mond klonk het met eene schelle stem door de zaal, „zwijg, doode mond en steek de doode hand niet naar mij uit 1 Siddering greep al de aanwezigen aan, en zelfs de opperbevelhebber verbleekte. „Wat spreekt ge van een dooden mond en van eene doode hand Wie heeft ooit ge hoord, dat een doode mond sprak, dat eene doode hand zich uitstrekte en den beker omhoogheffende, riep hij „Nog heft mijn arm den beker op en drinkt mijn mond den wijn ik leef en wat ge zegt is onwaar.' „De geesten liegen nietriepen de Noor mannen, door den moed van hun aanvoer der bezield, „het kan geen geest zijn, die daar spreektWeder deed de gedaante een rauwen kreet hooren, nog akeliger en ijzing wekkender dan te voren, en opnieuw werd het de trein had, niet meer mogelijk te zijn. Ondanks krachtig remmen werd de lorrie gegrepen en vernield. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. De trein kon met 20 minuten ver traging zijn reis vervolgen. ZAADVEREDELINGSSTATION IN HAARLEMMERMEER. Plannen tot stichting in verge vorderd stadium. Het Centraal Bureau van het Ko ninklijk Nederlandsch Landbouw Co mité heeft plannen ontworpen om in het centrum van de Haarlemmermeer een zaadveredeling-station te stichten. Volgens deze plannen, die in een ver gevorderd stadium verkeeren, zal de bouwkundige, de heer L. Kraak te Hoofddorp, daar een gebouw van 300 M2 oppervlakte doen verrijzen op een stuk land, dat 500 M. van den W.es tel ij ken hoofdweg afligt. Een nog aan te leggen weg moet het gebouw van den Hoofdweg af bereikbaar maken. De gronden waarop wordt gezaaid, zullen een oppervlakte van 25 ha. he slaan. Het te stichten gebouw zal onder meer bestaan uit een woning! voor den directeur, als hoedanig ir. Koopman te Zierikzee zal fungeeren, kantoorruim te, benevens een laboratorium,, een naadloozen zolder en e en' zaad-droog installatie. In het algemeen zullen die gewassen worden geteelt, die in de Haarlemmermeer worden verbouwd:, zooals koren en aardappelen. Mais dat voor veevoeder wordt geteeld, zal thans om de kolf worden verbouwd. Het doel van het bedrijf zal echter zijn en blijven zaadwinning en zaad veredeling. Voorts zal men landbouwers in de gelegenheid stellen door middel van excursies naar het station, nieuwe be drijfskennis op te doen. Daar Defensie inzake afstand van grond nog toestemming moet verlee- nen, zal het tijdstip van uitvoering der plannen dienen te worden verscho ven tot dat die toestemming is ver leend. Het Centraal Bureau te Rotterdam heeft reeds omstreeks een half jaar ge leden, zooals destijds is gemeld, het kweekbedrijf van ir. Koopman te Goes, met inbegrip van alle stammen en rassen aangekocht. BUITENLANDSCH NIEUWS. VORIG JAAR 61 MILLIONNAIRS Reuter meldt uit Washington Vorig jaar hebben 61 Amerikanen een inkomen opgegeven van 1 mill. dollar of meer. Dit aantal beteekent 'n vermeerdeling met 20 ten opzichte van 1936, doch het haalt niet bij het record van 1929, toen er 1513 million- riairs waren. De gemiddelde belasting, die de milli onnairs het vorig jaar betaalden be droeg 71.66 pCt Het grootste inkomen werd opgegeven door een bewoner van stil in de zaal. Langzaam en statig" hoorden de verschrikte Noormannen nu het volgende gezang aan heffen „Steek vrij uw sterken arm omhoog, Ras zinkt hij krachteloos neer Een eeuw'ge nacht daalt voor uw oog, En Rollo is niet meer Uw hoofd weldra zich machtloos buigt, Uw fiere blik wordt dof En menigeen, die dartel juicht, Weent dan op s'Noormans stof. Want door 't vergif, in hem gestort, Legt hij straks het leven af, En wordt zijn levensdraad verkort, En rest hem niets dan 't graf. Ja, dra bedekt het grafgesteen' Des Noormans dor gebeent' De wind, die zijne grafterp kust, Waalt, waar zijn lijk dan rust. En weldra dient Raginers zaal Voor zijn begrafenismaal Want Rollo's dood is vast bepaald, Eer morgen de avond daalt." „Vergif Rollo vergeven Wie zou zoo iets durven ondernemen Ge liegt, wie of wat ge dan ook wezen moogt," riep de onderbevel hebber Abdagus. „Verberg u niet in de duis ternis, kom te voorschijn, opdat wij den mond zien, die onheil voorspelt." (Wordt vervolgd.) IN VIER BLADEN ADVERTEEREN VOOR EENMAAL BETALEN Wieringermeerbode. Wieringer Courant. De Polderbode. Zijper Courant

Wieringer courant | 1938 | | pagina 1