29e JAARGANG DONDERDAG DECEMBER 1938 No. 1-16 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN HÖTEL SMIT - SL00TD0RP.»» v°°r d° GEMEENTERAAD WIERINGEN. REISBUREAU W.A.C.O. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN BUREAU ADVERTENTIèN: DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG UITGEVER: Hippoiytushoef Wieringen Van 1 6 regels f 0.10 ABONNEMENTSPRIJS CORN. J. BOSKER WIERINGEN. 4} Telef. Intercomm. No. 19. Iedere regel meer t 0.10 per 3 maanden f 1.25. kv' HET ZACHTE WEER Sneeuw en vorst onbekende grootheden. Na de lofuitingen op het zachte weer, dat de maand November ons (en een groot deel van Europa) gegeven heelt, kunnen wij op dezelfde wijze voortgaan nu liet December betreft. Nog steeds ontbreken de winterver- schijnselen totaal. Warmte in het Zuiden Deze nieuwe temperatuurstijging hebben wij te danken aan een aanhou denden Zuidelijken luchtstroom, tus- sclien den hoogen druk in Oost-Europa (met barometerstanden bij de 780 mm.) en het depresssie-stelsel op den Oce aan. Wederom doet zich (als in Novem ber) het geval voor, dat in het winter seizoen zelfs Z.O.-wind warmte brengt. In andere winters wordt het zelfs reeds koud bij terugdraaien van den wind van Z.W. naar Zuid, maar dit jaar kunnen wij ons nog een verder krimpen permitteeren, zonder dat de koude van het continent bij ons ge-in- troduceerd wordt. Al is het in December niet zoo warm als in de befaamde wintermaand van 1934, toch is de temperatuur voldoen de om - na de voorbereiding van No vember - tal van planten in de war te 'brengen. Verscheidene bloembollen komen in tuinen en op boerenerven al met hun groene punten boven den •grond. Ook het speenkruid heelt zijn blaadjes reeds uitgespreid. De bekende winter jasmijn (Jasminum medif lorum) die met zijn gele bloemen buiten de gevels versiert, bloeit dit jaar reeds sinds begin November. BINNENLANDSCH NIEUWS. STEEKPARTIJ OM ERFENIS TE OSS Familie-bijeenkomst met een onprettig einde. Maandagavond is Oss wederom door c-en ernstige vechtpartij, waarbij van <c<eji mes gebruik werd gemaakt, opge- ';scjprikt. In Café „De Engel" aan de Krujisstraat bevonden zich de familie leden van een eenigen tijd geleden .overleden ouden man, genaamd Ulijn. in Oss beter bekend onder den bij naam Hasje 't Rooie. Deze bijeenkomst was een gevolg van het feit, dat Maan dagmiddag het huis van den erflater publiek verkocht was. Echter sinds het overlijden van den ouden man wa ren de verhoudingen tusschen de fa milieleden zeer gespannen. Men had .namelijk gehoopt, dat de oude Ulijn een flink bedrag zou nalaten, doch de ze hoop was ijdel gebleken. Er was al heel wat over deze zaak te doen ge weest en zelfs had men het vermoeden geui,t dat een bij den ouden man inwo- nenden schoonzoon zich het geld had toegeëigend. Deze schoonzoon bevond zich Maandagavond ook in „De Engel" FEUILLETON. DE WRAAK EENER VROUW 28.) „Een dienst riep de oude vrouw verschrikt uit. „Ja gaf Rollo ten antwoord, „door mij te ontdekken, wie het vergif in den wijn gedaan heeft, anders zou ik wel licht een onschuldige voor schuldig gehouden hebben want nooit had rk dit van hem verwacht", en hij keek Êverard verchtelijk aan. „Valdrade is oud", zei de wijze vrouw, „en de jaren hebben haar ver stand beneveld het valt haai' niet gemakkelijk, tot een besluit te komen. Vergun mij, machtige Rollo eerst rij pelijk te overleggen, wat ik eischen zal, en dan, wanneer de zon morgen haar hoogste standpunt bereikt zal hebben, kom ik terug om u eene gunst te vragen ge zult mij dan nog kun nen aanhooren want ik ken de wer king van het vergif op het mensche- lijk lichaam, en niet vóór het onder gaan der zon zal het u morgen ten grave sleepen. Ik wordt oud, en de ou derdom heeft hulp en ondersteuning noodig, ge hebt. mij die aangeboden, daarom zal ik morgen terugkomen dan zult ge nog leven en Valdrade kunnen weldoen later zou het vruch teloos zijn." Dit gezegd hebbende, hief zij opnieuw een gedeelte van den .treurzang aan „Want door 't vergif, in hem gestort, Legt hij straks 't, leven af, En wordt zijn levensdraad verkort, En rest hem niets dan 't graf. om naar goed Brabantsch gebruik op den verkoop van het huis een glaasje te drinken. Aanvankelijk was de stemming vrij goed, maar hoe meer glaasjes er ge bruikt waren, hoe spraakzamer men werd en toen eindelijk de nalatenschap van den ouden Ulijn weer het onder werp van het gesprek werd, was het al spoedig duidelijk dat er iets zou gebeu ren. De meeningen liepen ver uiteen. En met slagen op de tafel, later met vuiststompen op de respectievelijke lichamen trachtte men elkaar te over tuigen. Plotseling greep een der aan wezigen naar het mes en stormde als een dolle op den schoonzoon af. Op het laatste oogenblik wirep een ander fa milielid, A. J. van Erp genaamd, zich tusschen beide mannen met het gevolg dat het mes hem in de hand drong. Di rect daarop snelde de -messenheld naar buiten en nam de vlucht. Intusschen waren de gemeentepolitie en de mare chaussee door het lawaai gewaar schuwd. Zij gingen het café binnen en ontruimden dit, waarna pogingen in het werk gesteld werden den dader op te sporen. Deze kon na middernacht van zijn bed worden gelicht en heeft op het politiebureau bekend, voor zoo ver hij zich de feiten nog kon herinne ren. Hij zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. De getroffene, kon, na te zijn verbonden, naar zijn woning worden gebracht. VOERMAN ZWAAR GEWOND. Paard was op hol geslagen. Op den Oudshoornschen weg onder Alphen aan den Rijn reed Dinsdagmid dag de 28-jarige J. Oostra met een wa gen, waarvoor een paard was gespan nen. Ter hoogte van de begraafplaats sloeg het paard, door tot dusver onop gehelderde oorzaak plotseling op hol, waardoor de driewielige wagen hevig begon te slingeren. Oostra deed al het mogelijke het paard tot stilstand te brengen, maar het dier rende voort. Ongeveef 400 meter verder kwam de wagen in botsing met een lantaarn paal. Hierbij brak het tuig. De man werd met het hoofd tegen de paal ge slingerd en kreeg de wagen gedeelte lijk op het lichaam. Met zware hoofd wonden en inwendige kneuzingen werd hij opgenomen en bij omwonenden bin nengedragen. Nadat een medicus de eerste hulp had verleend, is hij naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden overgebracht. Zijn toestand was Dinsdagavond uiterst zorgwekkend. ACCOORD INVOER ZAAIZADEN NAAR DUITSCHLAND Keuringscertificaat niet meer noodig. In de Tweede Kamer heeft Dinsdag- Minister Steenberghe medegedeeld, dat nader overleg met de Duitsche Re geering inzake den invoer van zaaiza- den heeft geleid tot het laten vallen VAN HEDEN AF En weldra dient Raginers zaal Voor zijn begraafnismaal Want Rollo's dood is vast bepaald, Eer morgen de avond daalt." Er lag iets boosaardigs over Valdra- des gelaat verspreid, toen zij deze woor den zong. Zoodra zij geëindigd had, keek zij Everard een geruimen tijd aan en verwijderde zich langzaam uit de zaal. XV. Nauwelijks had Valdrade de zaal verlaten, of Rollo nam weder op zijn zetel plaats, en zijne stem verheffende,; beval hij Everard, naderbij te treden. Deze gehoorzaamde. Daar stond de jongeling, wiens gelaat en oogopslag niets dan zachtheid ver rieden, wiens edel voorhoofd niet al leen van zijne schranderheid, maar ook van zijne edelmoedige gevoelens, van zijn moed en vastberadenheid ge tuigenis aflegde. Zijne donkerblonde lokken golfden weelderig om hals en schouders neer, zijn blik was rustig en kalm, en de trekken om zijn mond gaven onrust noch vrees te kennen. W'.as het misschien die onschuldige blik, die rustige kalmte, den misda diger vreemd, welke den Noorman met medelijden vervulden en hem in eene zachtere gemoedsstemming brach ten Zooveel is zeker, dat zijn gelaat, toen hij Everard in de zooeven be schrevene houding voor zich zag staan, minder gestrengheid uitdrukte, en dat hij op een zachteren toon dan dien, waarop hij hem bevolen had, na der te treden, vroeg, „Everard wat, heb ik u misdaan „Willens en wetens niet maar on- GEMEENTE WIERINGEN. van den eisch, dat een keuringscerti ficaat aanwezig moet zijn, zoodat nu ook het certificaat van de Nederland- sch.e Algemeene Keuringscommissie (N.A.C.) te Wageningen niet meer noodig is. BUITENLANDSCH NIEUWS. IN OOSTENRIJK TIENTALLEN PASTOORS GEARRESTEERD. Velen naar concentratiekamp Dachau overgebracht. Ei- zijn 24 pastoors van de diocees Linz gearresteerd, 19 zitten in de ge vangenis, 5 onder wie de leider van de Katholieke Actie te Linz, in het concentratiekamp te Dachau. In Tirol is een pastoor gearresteerd, omdat hij op den muur van zijn kerk een biljet aanplakte met de kennisge ving „Hiermede wordt bekend ge maakt dat de beschuldigingen, welke onlangs zijn ingebracht tegen pastoors te Innsbruck, geheel onwaar zijn." Er zijn nog andere pastoors gearres teerd, en er zijn nieuwe maatregelen genomen om den invloed van de Kerk op de opvoeding van de jeugd in Oos tenrijk te verminderen. Zooals indertijd werd gen^eld, heb ben 80 a 85 pCt. van de ouders in Oos tenrijk gestemd vóór godsdienst-onder wijs op school. Het schijnt na dat Rijkssommissaris Burckcl van plan is er voor te zorgen, dat. alleen politiek betrouwbare personen belast worden met dit godsdienst-onderwijs. In ver band hiermede heeft de bisschop van Sankt Polen dezer dagen een reis naar Vaticaanstad 'ondernomen om met den Paus te confereeren. Als gevolg van de confiscatie van liet Canisiuscollege der Jezuïeten te Innsbruck schijnt het Vatieaan van plan te zijn het pauselijk instituut voor theologisch onderwijs naar het buitenland over te brengen. Er waren ongeveer 300 studenten op dit college, meest buitenlanders, die naar Zwitser land zijn vertrokken in de afwachting waar het instituut zal komen. Geslaagd. De Heer H. Hogetoorn, ambtenaar ter Secretarie dezer ge- jmeente, slaagde op het Dinsdag j.1. te Loop der bevolking. Ingekomen P. W. Reen uit Sneek W. A. Herder uit Utrecht G. Huige uit Wissekerke J. W. Bergman uit Zijpe G. Visser uit Kolluinerland Mw. Wed. S. Langes- Oosthof uit Rotterdam A. W. dë Waard en gezin uit Lemsterland J. van Ellen uit Wieringermeer II. B. J. Woerde uit Mijdrecht Mw. W. Hart man uit Amsterdam J. Wolzak uit Alkmaar G. Koo uit Anna. Paulow- naR. Verwoerd en gezin uit Lemster land E. Brinksma uit Leeuwardera- deel Mw- T. Brinksma-van der Meu- len uit Lemsterland .1. Beets uit Velsen. Vertrokken Mw. F. Brouwer naar Den Helder J. Scliurer naar Heeren veen Mw. A. J. Groen naar Noord- Scharwoude J. Wit en gezin naar Vollenhove L. Slippens naar Gaaster land A- J. de Rijk naar Ede J. A. Klemkerk naar Alkmaar W. Woort- man naar Ermclo A. M. Rotgans naar Haren karspel C. II. Steigstra en gezin naar IJsselmuiden A. Do- ves en gezin naar Alkmaar D. Jong- sma naar Beekbergen Mw. R. van Dijk naar Bussum W. Blok en gezin naar Anna Paulowna. Winkelsluiting. In het tijdvak van 18 t.m. 24 December a.s. zullen alle winkels in deze gemeente tot des avonds 10 uur geopend mogen zijn. I Op de Zondagen in dit tijdvak val lende geldt uiteraard de gewone ZonT dagssluiting. De Kapperswinkel* mogen op 24 De- 'cember tot des avonds 11 uur voor het 'publiek geopend zijn, doch na 10 uur 'uitsluitend voor het verrichten van kappers- of barbierswerkzaamheden. Bloembollen voor den Begraafplaats. 1 De stichting Bloembollen-Surplus- fonds te Haarlem heeft, ten behoeve van de nieuwe algemeene begraaf- plaats nabij Hippoiytushoef, 5000 hya- cinthen en 3750 tulpen gratis ter be schikking van het gemeentebestuur jgestekl. Sleutel nieuwe begraafplaats. Tot sleutelbewaarder van de nieuwe algemeene begraafplaats op Noord- buren is aangewezen de Heer .Tb. Kuit Gemeenelandsweg 1, hoek Slingerweg- Gemeenelandsweg. 5-daagse Kerïtreis naar Parijs, geheel ver zorgd f 39.40. Programma op aanvraag. Vraagt onze gids voor wintersportreizen per trein en autocar. W.A.C.O., Breed 35, Tel. 184 Hoorn.' Vergadering van de Gemeenteraad ,op Dinsdag 13 Dec. '38 des namiddags ten 2 uur. Afwezig is de heer Boersen. Na de opening door voorzitter, wor den de notulen gelezen. De heer Lont maakt de opmerking dat hij in de vorige vergadering niet heeft gezegd, dat in bijeenkomsten van de Ouder-commis- sie, het feit besproken is, dat verschillende onderwijzers Sociaal Democraat zijn. Doordat de Oudercomissies bestaan, komen de leden van deze Commissie in aanraking met de onderwijzers, dit gaat geheel buiten hun ver gaderingen om, en uit de gesprekken werd soms de gezindheid van de onderwijzers op gemaakt. De Heer Hulsebos zegt, dat dit punt inder daad niet voldoende omschreven is in de no tulen. De heer Lont heeft volgens spr. be doeld, dat de Ouder-commissies niet goed zijn samengesteld, zij willen een verkeerde rich ting inslaan. Spr. noemt deze kwestie zeer belangrijk. De heer Lont is het met deze uitlegging van de zaak echter in het geheel niet eens, maai de heer Hulsebos is niet tot andere gedachten te brengen. Hierna worden de notulen verder gelezen en goedgekeurd. Voor punt 2 van de agenda (mededeelingen en ingekomen stukken) zie ons vorig nummer. 3. Voorloopige vaststelling van de rekening der Zeegras-exploitaitie over het dienst jaar 1937—1938. Goedgekeurd. 4. Voorloopige vaststellingen van de ge meenterekening over het dienstjaar 1937. Aangenomen. 5. Vaststelling van een 3e suppletoire be grooting voor de dienst 1938. De heer Hulsebos vraagt wat bedoeld wordt met „bijzondere voorwaarden" in punt 3 van het prae-advies aangaande de vaststelling van een 3e suppletoire begrooting voor de dienst 1938. Voorz. leest eenige punten voor, w.o. de vereeniging „De Hollandsche Molen." De heer Hulsebos zoü willen adviseeren, dat men niet aan alle eischen van Ged. Staten moet voldoen. De heer Lont merkt op, dat de Regeering al deze subsidies wel eens een beetje voorba rig zou kunnen vinden. Ze zouden een be zwaar kunnen vormen voor de gevraagde steun van de Regeering. Men zou het als voorbarigheid kunnen bestempelen. De heer Bosker zegt, dat alle begrootings- posten, die niet te verdedigen zijn, zullen moeten verdwijnen. Immers, de gemeente Wielingen is noodlijdend, de „Hollandsche Molen" b.v. kan ook wel zonder de steun van Wieringen bestaan. De suppl. begrooting wordt goedgekeurd. 6. Voordracht tot wijziging van de algemee ne politieverordening. Mevr. Wit zegt, dat haar fractie de nood zakelijkheid van het sluiten van de café's om 11 uur niet inziet. Men spreekt van steunen van de bedrijven, maar als men den één steunt, moet men dat ook den ander doen en waar blijft men dan Daarenboven is de pu blieke opinie geheel anders. De café's zijn dikwijls te lang open en niet eens alle kaste leins zijn voor deze latere sluiting. Voorz. antwoordt, dat verschillende dingen in het prae-advies uit het verzoekschrift v. d. afd. Schagen v. d. Ned. Bond van Hotel eq Koffiehuishouders zijn overgenomen. wetends veel", gaf Everard ten ant woord, „want ge beroofdet mij van de liefde van Wilfride." „En daarom niengdet ge vergif in mijn beker", hernam de Noorman ge- strenger. „Dat deek ik niet, althans niet met bewustheid Valdrade heeft mij be drogen -" „Ellendige hernam Rollo, „ge wilt uwe misdaad door leugens bewim pelen niet alleen zijt ge schuldig,' maar ge paart ook de laagheid aan de misdaad." Dit woord sneed Everard als een dolk steek door de ziel. „Ik weet", zeide hij driftig, „dat ik in uwe macht ben. Welaan maak van die macht gebruik dood mij, maai' verneder mij niet „Hoor mij aan, Everard De aanslag op mijn leven, ofschoon laaghartig, was toch niet zonder overleg ge smeed - na mijn dood zou Wilfride weder vrij zijn en tot u, haar vorigen minnaar, wederkeeren. Iedereen weet, dat ik u hoogschatte, omdat ge mij eenmaal aan den dood ontruktet, niemand zou in u mijn moordenaar hebben kunnen vermoeden, en zoo zoudt ge aan de rechtvaardige straf voor uwe euveldaad ontkomen zijn maar uw ontwerp is verijdeld Val drade heeft uwe snoodheid aan het licht gebracht." „Zij heeft gelogen „Zwijg!" riep de Noorman met eene donderende stem, „zwijg, laaghartige moordenaar want elk woord, tot uwe verdediging gesproken, verlaagt u nog meer in mijne oogen. Ik noemde u mijn vriend, vertrouwde u alles toe en koesterde ten opzichte van u nooit eenig wantrouwen als men mij nog slechts weinige uren geleden gezegd had Everard legt het op uw leven toe ik zou hem, die u daarvan be schuldigd zou hebben, zonder verhoor als een leugenaar hebben gedood zoo groot was mijn vertrouwen op u, zoo onbekwaam achtte ik u tot de ge ringste laagheid of boosaardigheid - Dit deed ik wat hebt gij gedaan „Ge hebt tegen mij gezegd, dat mijne vriendschap en belangstelling in u, u vereerden, terwijl ge intuschen wei- gerdet, elk gunstbewijs, hoe gering ook, van mij aan te nemen. Achter houdend en wantrouwig waart ge, en nooit kwam Wilfrides naam in mijne tegenwoordigheid over uwe lippen nooit hebt ge mij gezegd dat ge haar bemindet. integendeel, ge veinsdet, lis tig en boos de grootste onverschillig heid voor haar en toen ik u van het geluk sprak, dat ik mij in haar bezit voorstelde, naamt ge den schijn aan, alsof ge in mijne vreugde deeldet. Ja, toen ik u het geschenk, voor haar be stemd, als aan een boezemvriend in vertrouwen liet zien, toen maaktet ge eindelijk van mijne afwezigheid ge bruik, om mijn wijn te vergiftigen en toen ik u daarop mijn beker aan bood, bediendet. ge u van het bedrieg lijk voorwendsel, dat ge aan uwe go den eene gelofte hadt gedaan, die u het wijndrinken verbood. Onbewust van het gevaar, hetwelk mij bedreigde, schertste ik met u en was gereed om den beker te ledigen. Maar ge, ellen dige hield mijn arm niet terug. - Noormannen welke straf verdient hij „Den dood, den pijnlijksten martel dood riepen allen als uit één mond, „hij is het leven onwaardig •hik ben onschuldig verklaarde Everard nogmaals maar zijne stem werd door de woedende kreten d.er Noormannen overschreeuwd. Rollo zweeg eenige oogenblikken en staarde Everard aan, die kalm en ge laten voor hem stond hij kon het zich niet ontveinzen, dat de jongeling" met moed bezield was. Eindelijk, na een poos van diepe stilte, vatte Rollo het woord weder op- „Ge hebt mij eenmaal het leven ge red, en hiervoor zijt ge nooit door mij beloond geworden ik wil niet, dat men zeggen zal Rollo de Noorman doodde hem, aan wien hij het leven te danken had - daarom, hoe schuldig en strafvaardig ge ook wezen moogt, ik schenk u het leven." Een verschrikkelijke kreet klonk bij deze woorden door de hal. Met woeste gebaren sprongen de Noormannen van hunne zitplaatsen op en zwaaiden bloedgierig, met hunne zwaarden, waarvan eenige reeds boven het hoofd van den jongeling waren opgeheven. ,Geene genade Hij moet sterven Den dood aan den moordenaar bul derde de storm, die, in de borsst der dischgenooten opgesloten, zich lucht gaf. Het donderend „zwijg van Heriold die zich slechts zelden eenig gezag aanmatigde en derhalve,, zoo dikwijls hij hiertoe overging, niet miste, indruk te maken, bracht eenige stilte teweeg; maar voordat de grijsaard een enkel woord kon uitbrengen, stond Abdagus, de onderbevelhebber der vloot, op en zeide Wordt vervolgd. IN VIER BLADEN ADVERTEEREN VOOR EENMAAL BETALEN Wieringermeerbode. Wieringer Courant. De Polderbode. ïljper Courant.

Wieringer courant | 1938 | | pagina 1