GEMEENTERAAD VAN ZIJPE. GEMEENTE ZIJPE. Behandeling ingekomen stukken. Een onbevredigende oplossing van het busvervoer. Benoemingen. De school te Burgerbrug voorloopig lekvrij en tochtvrij gemaakt, over een paar jaar nieuwbouw. Op 't nippertje besloten tot onbe woonbaarverklaring. Een nieuwe Algemeene Politiever ordening. De begrootingen dienst 1939. Vergadering van den Raad op Dinsdag 13 December 1938, des morgens 10 uur. Voorzitter de heer Mr. D. Breebaart Kz., burgemeester secr. de heer J. A. de Boer. Alle leden zijn aanwezig. Na openstelling volgt vaststelling der no tulen. Volgens mededeelingen en behandeling van diverse ingekomen stukken. We vermelden ervan, dat de heer N. Filmer bedankte als lid van de Commissie tot toe zicht op de agentschappen der arbeidsbemid deling. Mededeeling wordt gedaan van eenige be schikkingen van de „Commissie Vervoerver- gunningen". Afgewezen werd het verzoek van de HABO, inzake een dienst Schagen-Alkmaar via Schagerbrug. Toegewezen werd het verzoek van den dienst Wed. J. Spaans om een bestaande dienst uit te breiden met het traject St. Maar tensbrug en Schengerbrug. Afgewezen werd een verzoek om den dienst AlkmaarDen Helder uit te breiden met een dienst over Petten—Burgerbrug—St. Maar tensbrugSchagerbrug. De voorzitter merkt op, dat dus vergunning is verleend aan den dienst van Wed. Spaans, een uitbreiding die van 't minst belang zijn voor de gemeente en dat daarentegen dood leuk wordt gezegd dat niet van voldoende belang wordt geacht dat Petten verbinding krijgt met de andere dorpen in Zijpe. We zul len dus voorloopig moeten voortsukkelen met de gebrekkige wijze waarop Alkmaar is te bereiken. Spr. heeft echter vernomen dat de autobusonderneming Noordholland de dienst aan dezen kant van de Westfriesche Dijk van Wed. Spaans heeft overgenomen en de zaak is dus in dat opzicht weer in bewerking. Spr. raadt aan voorloopig dus een afwachtende houding aan te nemen. De heeren Veltman en Blom dringen op waakzaamheid aan. B. en W. hebben pogingen gedaan tot wij ziging classificatie steunregeling voor werk- loozen. Deze pogingen hadden evenwel geen resul taat. De heer Veltman betreurt deze uitspraak van den Minister. Spr. neemt Schagen als voorbeeld en zou dan desnoods voor de bouw vakarbeiders nog een herclassificatie willen vragen. De Voorzitter zegt dat de beslissing van een ingesteld onderzoek is genomen en nieuwe pogingen zullen dus weinig nut hebben. De Afdeelingen van de 3 samenwerkende Landarbeidersbonden verzoeken om een brandstoffenbijslag op de werkloozenkas-uit- keering te verstrekken. De Voorzitter herinnert aan het verzoek dat B. en W. 2 jaar geleden hebben gericht tot den Minister een verzoek dat toen werd afgewezen aan gezinnen met 2 of meer kin deren wordt een brandstoffentoeslag ver leend. De 3 samenwerkende Land-arbeidersbonden deden nog verschillende verzoeken, doch aan die verzoeken wordt reeds jarenlang voldaan. Benoemingen. Tot regentes van het Algemeen Weeshuis wordt herbenoemd Mevr.- J. Winkel-Brak tot leden van het Burgerlijk Armbestuur de heer J. J. Blom en Mevr. N. Kroonenburg Schoorl. tot lid van de plaatselijke commissie van toezicht op het L. O. de heer A. Kaper tot leden van de commissie van bijstand van de plaatselijke commissie van toezicht op het L. O. de dames P. Blaauw-Bossen en A. SchipperKoopman tot lid-werknemer van de commissie van toezicht op de agentschappen der arbeidsbe middeling, vacature N. Filmer, wordt be noemd de heer C. Commandeur te 't Zand. De heer Veltman gaf in overweging voort aan ook advies te vragen aan den R. K. Bouwvakarbeidersbond. Vastgesteld wordt het bedrag der gemeen telijke vergoeding, bedoeld in artikel 101 der L. O. wet 1920 over het jaar 1936 voor de R. K. Scholen. Besloten wordt tot aanvaarding van een graf op de algemeene begraafplaats te Sint Maartensbrug, benevens een legaat groot f 200, gelegateerd door wijlen M. Bult-Swaerts. Een nieuwe school te Burgerbrug. B. en W. stellen voor het schoolgebouw te Burgerbrug voorloopig op te knappen met de bedoeling te zijner tijd over te gaan tot nieuwbouw. Restauratie tot een bedrag van f 3000. a f 4000.— achten B. en W. niet gerechtvaar digd, zij wenschen het gebouw op te knappen opdat het lekvrij en tochtvrij wordt en daar voor f 700 a f 800 te besteden en inmiddels uit zien naar een terrein voor een nieuwe school en af te wachten hoe het zal loopen met het aantal leerlingen en te zien of een nieuw gebouw gesticht kan worden zonder dat de gemeente noodlijdend wordt en of bij drage van het rijk is te verkrijgen. Zonder discussie wordt conform het voor stel van B. en W. besloten. Onbewoonbaar verklaard. B. en W. stellen voor te besluiten tot on bewoonbaarverklaring van de woning C 34, gelegen te Schagerbrug, eigenaar K. Boonac- ker te Anna Paulowna, bewoner J. Koordes. De heer Doedens acht verbetering van de woning mogelijk, ook de gemeente-opzichter was van deze meening. Spr. vraagt of den eigenaar is gelast de woning te herstellen. De voorzitter zegt dat aan alle voorwaarden is voldaan, de Inspecteur oordeelde onbe woonbaarverklaring gewenscht. De heer Doedens merkt op dat er in de gemeente wel beroerder woningen zijnde Voorzitter zegt dat dit voorstel tot onbewoon baarverklaring wel door meerdere dergelijke voorstellen gevolgd zullen worden. De heer Doorn zegt er wel weer onhandig mee te zullen aankomen, maar hij is 't roe rend met den heer Doedens eensmen had maar eerlijk moeten zeggen, dat de woning in de weg staat. Er mankeert wel wat aan de woning, maar zij is hoog genoeg en de Inspecteur heeft dat dan ook niet goed be keken. De heer Blom wijst op een woning te Pet ten, die in zeer slaechten toestand verkeert. De heer Bos wil den eigenaar nog eens in de gelegenheid stellen de woning te verbete ren, er zijn er werkelijk wel slechter. De Voorzitter zegt dat dit tegen de voor schriften zou zijn de eigenaar heeft gewei gerd te woning te herstellen. De heer Van der Sluijs ontkent dat het voorstel wordt gedaan omdat de woning naast het raadhuis staatB. en W. doen noode het voorstel, het is geen vermaak van B. en W. De heer Dignum vraagt wie de onbewoon baarverklaring heeft aangevraagd is het 't initiatief van B. en W. Spr. voelt het zoo aan dat dit geval als een proefkonijn is aan te merken. De Voorzitter ontkent dit laatste. Het oog van B. en W. is er meerdere malen op geval len. De heer Nannis ontkent eveneens dat dit voorstel wordt gedaan omdat de woning naast het raadhuis staatB. en W. hebben nog een drietal gevallen in behandeling. Het voorstel van B. en W. wordt aangeno men met 6 tegen 5 stemmen, tegen stemmen de heeren Dignum, Bruin, Doedens, Bos en Doorn. Een nieuwe algemeene politieverordening. Van de georganiseerde Middenstandsver- eenigingen was het verzoek ingekomen op te nemen een bepaling, waarbij het verboden is buiten den wil van den bewoners voor of te gen de etalages te gaan staan. De Voorzitter merkt op dat adressanten het zich gemakkelijker hadden kunnen ma ken, indien zij zich tot de secretarie of de raadsleden hadden gewend, want in art. 87 komt reeds een dergelijke bepaling voor. Door den heer Jansma waren diverse amen dementen ingediend en de Voorzitter merkt op dat de heer Jansma blijk heeft gegeven het ontwerp ernstig te bestudeeren. Verschillende amendementen waarop wor den besproken. De Voorzitter vindt het een gevaar dat men in 't Noordhollandschkanaal gaat zwem men, maar den heer Jansma is geen enkel ongeval bekend en wil het in het kanaal toe laten. Men moet niet te veel verbidenalleen op bepaalde gevaarlijke plaatsen kan het door B. en W. als uitzondering worden verbo den maar een algemeen verbod acht spr. on- gewenscht. De raad schaart zich aan de zijde van den heer Jansma. Blijkens het ontwerp zou het zijn verbo den te rooken, vuur te ontsteken of te hebben in timmermans-, meubelmakers-, of schijn- werkerswerkplaatsen. De heer Jansma wil dat verbod schrappen, hij vindt het overdreven. De Voorzitter wijst op de hinderniswets- bëpalingen. De heer Doedens acht het gevaar ook zeer gering, als men geen brand wil komt er geen brand. Met algemeene stemmen wordt het amen- dement-Jansma aangenomen. Een amendement-Jansma op art. 173 wordt ingetrokken. Nog wordt door den heer Bruin gevraagd of het niet gewenscht is dat 't ook voor an dere dan met stoomvaartuigen verboden is door het ijs te varen, doch de Voorzitter acht 't gevaarlijk om nu nog verandering aan te brengen, zonder dat men de amende menten schriftelijk heeft ingediend. Diverse andere reglementen wel moeten getoetst worden. De heer Veltman vraagt zich af of het pu bliek nu wel voldoende op de hoogte zal zijn met de nieuwe verordening en noemt nog enkele dingen waaraan aandacht moet wor den geschonken. De voorzitter zegt toe, dat het niet de be doeling is de zaak tot de spits te drijven. De heer Jansma wijst op de wenschelijkheid op tijd in te grijpen,opdat het ijs in de Groot- sloot niet totaal wordt vernield. Het ontwerp algemeene politieverordening wordt tenslotte goedgekeurd. De begrootingen. Zonder discussie wordt goedgekeurd de be grooting van het Algemeen Weeshuis, dienst- 1939 de begrooting van het Algemeen Arm bestuur, dienst 1939, geeft evenmin aanlei ding tot bespreking en wordt ongewijzigd vastgesteld. Hierna wordt gepauzeerd. Na heropening wordt begonnen met de behandeling der gemeentebegrooting. Algemeene beschouwingen worden niet ge houden, zoodat artikelsgewijze behandeling volgt. j B. en W. stellen voor, de jaarwedde van den tijdelijk ambentaar ter Secretarie, belast met de werkzaamheden inzake werkverschaffing en steunregeling met f 200 te verhoogen, en die van den conciërge van het raadhuis met f 100.ingang 1 Januari 1939. B. en W. wijzen op de toename der werk zaamheden. De heer Jansma wil, wat het eerste punt betreft, er op letten dat het werk de geheele persoon vraagt en is dan ook voor de voorge stelde verhooging, doch zal straks wijzen op het teloorgaan van de verhouding. De heer Bruin vraagt of er nog overuren worden gemaakt. De Voorzitter antwoordt bevestigend en roemt de groote ambitie van den betrokken ambtenaar. Overuren worden niet betaald. De heer Dignum erkent dat de ambtenaar zich geen moeite ontziet en de verhooging is dan ook zeer op z'n plaats. De heer Veltman vraagt zich af waar de werkloosheid zoo groot is, 't nu wel noodig is dat al dat werk door één persoon wordt ge daan. B. en W. willen al dien arbeid beloo-1 nen, maar de heer Ott is tenslotte op een plaats waar hij wat zijn capaciteiten betreft, niet behoort. Men krijgt een scheeve verhou ding. Het betoog van den heer Veltman is den Voorzitter een raadsel, het gaat hier trouwens cm de bezoldiging, waar de raad mee te ma ken heeft, over de rest zullen B. en W. wel oordeelen. De heer Veltman zegt dat iemand met der gelijke capaciteiten geen controleur op de werkloozen moet zijn. Om hem hier te hou den geeft men hem een salaris en werkzaam heden die niet bij elkaar behooren. De Voorzitter is 't met dit standpunt oneens, die mijnheer solliciteert evengoed wel. De heer Doorn ls 't eens met het betoog van den heer Veltman. Bovendien voor een jon geman van 20 jaar een aanvangsalaris van f 1000 is meer dan voldoende. Beter kunnen die f 200 verdeeld worden onder 50 arme ge zinnen. Het voorstel wordt aangenomen met 7 te gen 4 stemmen, tegen stemden Mevr. Vries man en de heeren Veltman, Bos en Doorn. Wat het voorstel tot jaarweddeverhooging voor den conciërge betreft, dit wordt alge meen goedgevonden. B. en W. stellen voor tot intrekking van het raadsbesluit tot toekenning van een toe lage van f 25.per jaar voor een gecertifi- ceerden politiehond. Aldus wordt besloten. B. en W. stellen voor de jaarwedde van den Gem. Opzichter en van den ambtenaar, be- ,last met het bouw- eir-woningtoezicht, vast te stellen, respectievelijk op f 600 en f 400. Ook hier wijst de Voorz. op de vele werk zaamheden. De heer Jansma acht de combinatie dezer functies niet op haar plaats, temeer daar de functionaris zelf een zaak heeft. Als hij zelf een werk gaat uitvoeren, is hij zijn eigen con troleur. Zijn functie als timmermansbaas dient aan kant. Spr. is niet tegen de voorge stelde verhooging. De heer Doorn is 't eens met den heer Jans ma, maar vindt bovendien de tegenwoordige salarieering voldoende. Spr. wijst er op dat over de capaciteiten van den opzichter niet geoordeeld kan worden, want we hebben geen opzichter. Spr. onderstreept nog eens dat het ongewenscht is dat het toezicht wordt ge houden door een aannemer, die daardoor van Jan, Piet en Klaas het een en ander wegpikt, omdat men zich allereerst wendt tot den op zichter. Spr. zou 't zelf trouwens ook doen. De Voorz. vindt dit insinueerend en komt daar tegen op. Spr. wijst er voorts op dat men beide functies geplitst moet beoordee- len, gemeente-opzichter en ambtenaar belast met bouw- en woningtoezicht. Uitvoerig wijst spr. op het voornemen dat bestond om voor bouw- en woningtoezicht in combinatie met andere gemeenten een apart persoon aan te stellen, doch de kosten werden dan voor de gemeente veel hooger. B. en W. hebben daar om op 't bezwaar van een dergelijke regeling gewezen. Als de raad nu reeds zelf op het bezwaar van combinati der functies wijst, geeft hij Ged. Staten een wapen in de hand. Spr. heeft nooit gehoord dat de heer De Leeuw als aannemer misbruik maakt van zijn functie als tijdelijk opzichter. Laat de raad den heer De Leeuw benoemen tot op zichter en hem voorloopig belasten met het bouw- en woningtoezicht. De heer Doedens is 't volkomen eens met het inzicht van de heeren Jansma en Doorn. Spr. vindt deze kwestie eigenlijk niet geschikt om in openbare vergadering te behandelen, en wil haar tegelijk met punt 20 der agenda eerst in comité bespreken. De Voorz. meent dat deze salariskwestie in 't openbaar besproken kan worden. De heer Jansma zegt dat als de mogelijk heid bestaat dat splitsing der functies zal worden voorgeschreven door Ged. Staten, het ook niet gewenscht is een vaste gemeente- opzichter te benoemen. Het voorstel van B. en W. om het salaris van den opzichter op f 600 te bepalen, wordt aangenomen. Tegen de heeren Doedens, Velt man en Doorn. Het voorstel om de jaarwedde voor het bouw- en woningtoezicht te bepalen op f 400 wordt verworpen met 6 tegen 5 stemmen. Tegen stemden Mevr. Vriesman en de hee- en Bruin, Doedens, Veltman, Bos en Doorn. SUBSIDIëN. B. en W. willen het subsidie voor de V.V.V. te Petten met f 25 verhoogen en bepalen op f 50.Goedgevonden. De federatie van V.V.V.'s in Noordholland boven het Noordzeekanaal krijgt een subsidie van f 20. B. en W. stellen voor een bedrage van f 25.- per jaar te verleenen in de kosten van aan sluiting van de badplaats Petten aan de Com missie voor de Noordzeebadplaatsen uit de Alg. Ned. Vereeniging voor Vreemdelingenver keer. Goedgev. Tegen stemde de heer Dignum. Afgewezen wordt het verzoek van Het Wit te Kruis om subsidie voor 1939 ten behoeve van de geëxploiteerde ontsmettingsinrich tingen, alsvoren van de Commissie voor de Malariabestrijding door de bevolking in Noordholland. De Plaatselijke Landstormcommissie van den Bijz. Vrijwilligen Landstorm te 't Zand verzoekt om subsidie, doch dit verzoek wordt aangehouden in verband met het feit datëde gevraagde inlichtingen omtrent kastoestand nog niet zijn ontvangen. De ontvangstposten der begrooting worden achtereenvolgens behandeld de heer Velt- nian dringt aan op verbetering van den wo ningtoestand en wil om tot krotopruiming te komen een post op de begrooting uittrekken. De Voorz. zegt dat tot dit doel een post promemorie is uitgetrokken. De heer Veltman zegt dat straks een derge lijke zaak is behandeld, de eigenaar van de onbewoonbaar verklaarde woning is wellicht niét op de hoogte geweest van het feit dat de eigenaar kon volstaan met het dragen van 1/3 der kosten. De Secretaris meent dat 2/3 der kosten voor rekening van den eigenaar komt en 1/3 voor rekening van rijk en gemeente en wel zoo danig dat 1/9 komt voor rekening der ge meente en 2/9 voor rekening van het rijk. DE UITGAVEN. Bij den post jaarwedde van de ambtenaren ter secretarie, zegt de heer Doorn dat het niet de bedoeling van B. en W. zal zijn de capaciteiten van den heer Bakker te misken nen, maar spr. stelt voor den heer Bakker f 100 verhooging toe te kennen. De héér Jansma komt nu ook terug op het geen hij straks reeds heeft gezegd, n.1. dat de verhouding in de salarieering niet deugt, een belooning van een tweede ambtenaar mag z.i. inplaats van tot f 1200 tot f 1500 gaan. Over capaciteiten wil spr. niet spr. Spr. wil het idee Doorn wel ondersteunen maar met dien ver stande dat het salaris langzamerhand wordt opgevoerd tot f 1500. De heer Bos is het met den heer Jansma eens. De voorzitter zegt dat B. en W. dit voorstel Doorn overnemen. Algemeen goedgevonden. Bescherming tegen luchtaanvallen. Bij den post kosten inzake bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen f 500, wijst de heer Doorn op de uitspraak van den raad. De Voorz. behoeft er zich niet over te verwonderen dat de raad dit niet neemt. De Voorz. zegt dat de heer Doorn er zich over kan verwonderen dat er geen f 750 is uitgetrokken, de begrooting was reeds opge maakt, maar anders was de post op f 750 uitgetrokken. De heer Veltman vindt dit antwoord van den Voorzitter aan den heer heer Doorn be neden peil. Spr. hoopt dat de raad consequent zal handelen en wijst er op dat het gebeurt als de Voorzitter het wil. Maar als men wat brandstof aan de werkloozen wil zien uitge deeld, wordt er eerst een heel vel papier vol geschreven. De Voorzitter wijst op de wet. Spr. is ver plicht te zorgen dat de luchtbeschermings- dwienst in orde is. Spr. herinnert aan de me dedeeling van den Minister dat controle zal plaats vinden en als de raad niet wil, dan handelt hij in strijd met de afgelegde eed en zal men niet meewerken aan de uitvoering van de wetten des lands. De heer Dignum kan zich ook niet veree- rdgen met den post. De Voorzitter doet mededeeling van het schrijven dat hij terzake tot Ged. Staten heeft gericht en van het antwoord van Ged. Staten dat deze kosten zullen worden berekend als verplichte uitgaven, die zoo noodig door Ged. Staten op de begrooting zullen worden ge plaatst. De heer Veltman vindt dit schrijven van B. en W. een klacht over het besluit van den raad. De Voorzitter ontkent dit, het is een mede deeling dat de Voorzitter door het besluit van den raad niet bij machte is zijn plicht te doen. De heer Doorn oordeelt dat de burgemeester wel niet behoeft te doen, wat Ged. Staten wenschen, hij is toch burgemeester. De Voorz. wijst op de macht van hoogere instanties. De heer Dignum noemt het f 500 weggooi en hij is niet tegen den luchtbeschermings dienst, maar de maatregelen zullen toch on voldoende zijn. De heer Jansma verwacht dat rekening zal worden gehouden met de minimum-eischen, maar ook niet meer. De Voorzitter zegt dat het hier niet is een wil doordrijven, maar spr. heeft een objectie ve toelichting gegeven. De post blijft gehandhaafd, Tegen stemden Mevr. Vrieman en de heeren Doedes, Veltman en Doorn buiten stemming hield zich de heer Dignum. Bijdrage Centraal Ziekenhuis. De heer Dignum wil dat de Gemeente Alk maar zelf maar voor de zaak moet zorgen en spr. wil voor volgend jaar de post schrap pen. De Voorz. zegt dat de subsidie voor 1939 niet verleend zal dienen te worden volgend jaar komt 't aan de orde maar bij voorbaat wil spr. reeds mededeelen, dat B. en W. dan zullen voorstellen weer subsidie te verleenen. De heer Bruin zal nimmer zijn stem geven aan den post contributie Advies-commissie der N. H. Gemeenten voor bouwontwerpen en uitbreidingsplannen. De Voorz. zegt dat het dan voor September opgezegd had moeten worden. De heer Dignum zegt dat vori gjaar het zelfde antwoord werd gegeven. Spr. zal straks voorstellen deze post niet meer op de begroo- t-ing te plaatsen. De heer Veltman deelt mede dat hem is medegedeeld dat 9 personen schade hebben ondervonden omdat de gemeente het strand te St. Maartenszee niet pacht. In andere ge meenten dringt men aan op toezicht. De Voorz. herinnert eraan dat het bezwaar is, het onderhoud van den duinregel. Of de gemeente het strand huurt of niet, de men- schen kunnen er evengoed komen. De post blijft gehandhaafd. Het handelsonderwijs. De heer Doedens wijst op den eigencursus en acht 't niet noodig dat Zijpe nu f 100 geeft voor dé Handelswinteravondschool te Schagen De Voorz. zegt dat we hier wel hebben een spoedcursus maar nog geen cursus als te Schagen. De heer Doedens zegt dat alle begin moei lijk is, laten we dat geld maar in petto hou den. De cursus te Schagen krijgt subsidie ge noeg. De Voorz. ontraadt het dit te doen als er hier een cursus was, zou de subsidie aan Schagen automatisch komen te vervallen, want de subsidie is f 10 per leerling. De heer Dignum wil tot aansporing de sub sidie aan Schagen toch maar schrappen. ue Voorz. meent dat de middenstanasver- eenigingen de zaak wel voldoende in handen hebben. De Voorz. merkt nog op dat het zeer de vraag is of Ged. Staten de subsidie aan den spoedcursus zullen goedvinden. De heer Dignum heeft toch het gevoel dat Schagen met de stok achter de deur zit. Spr wil liever de leerlingen hier houden. De heer Jansma wil de mogelijkheid ope nen dat de subsidie verdeeld wordt tusschen Schagen en waar noodig Zijpe. De omschrijving van den post zal in die geest veranderd worden. De volkstuintjes te Oudesluis en de administratiekosten. De heer Veltman zegt dat de f 25 admini stratiekosten beteekenen een druk van f 1..- per snees en spr. 'zou die post verminderd willen zien, want de inning van den huurprijs is zeer voorspoedig gegaan. De heer v. d. Sluijs zegt dat die kosten niet alleen de inning van den huurprijs omvat, er zijn meer werkzaamheden door den heer Meijer verricht en dan is het bedrag van f 25 niet te hoog. De heer Veltman meent dat het toezicht niet erg noodig is. De heer Nannis, wethouder is daar ook en men moet niet vergeten dat de huurders met moeite de dubbeltjes bij el kaar trachten te krijgen. De heer v. d. Sluijs zegt dat er toch heel wat bemoeiingen zijn en daarom is die ver goeding van f 25 noodig. De heer Jansma vraagt of soms de huur prijs van het land te hoog is is dat 't geval laat men dan trachten de huur te verlagen. De heer v. d. Sluijs zegt dat het land voor 10 jaar van 't Hoogheemraadschap is gehuurd en 't Hoogheemraadschap heeft 't verhuurd om de menschen ter wille te zijn. De heer Blom heeft gehoord dat de stort- gronden niet meer te huur zullen zijnwat is daarvan waar. De heer Van der Sluijs wijst op de nieuwe pachtwethet rijk heeft niet aan zichzelf gedacht en nu moet getracht worden een re geling te treffen we hopen dat een oplossing gevonden zal wordenmaar uit voorzorg heeft de Gemeente den menschen aangeschre ven niet tot bemesting over te gaan. De begrooting wordt tenslotte vastgesteld wat de gewone dienst betreft op f 240487.34, de kapitaaldienst op f 452.68. Vastgesteld wordt het bedrag dat per leer ling voor openbaar lager onderwijs wordt beschikbaar gesteld voor 1939 en wel op f 11.89. Vastgesteld wordt een verordening op de heffing en invordering van 75 opcenten op de gemeentefondsbelasting. Aanstelling gemeente-opzichter. Aan de orde komt het voorstel van B. en W. om den heer C. de Leeuw Wz. met ingang van 1 Januari 1939 vast aan te stellen als gemeenteopzichter en als ambtenaar, belast met het bouw- en woningtoezicht.. De raad gaat in comité. Na heropening deelt de Voorzitter mede dat B. en W. het voorstel terugnemen in verband met de mogelijkheid dat Ged. Staten komen met plannen tot een gemeenschappelijke re geling t.a.v. bouw- en woningtoezicht en dat besloten is met ingang van 1 Januari a.s. den heer De Leeuw te benoemen tot tijdelijk ge meente opzichter en tot tijdelijk ambtenaar, belast met het bouw- en woningtoezicht. DE RONDVRAAG. De heer Doedens wijst op een ongewensch- ten toestand op de begraafplaats. De heer Blom merkt op dat een werkman tewerk is gesteld voor 30 cent per uur, terwijl het uurloon wel 37 cent bedraagt. Het betreft hier een pittige werkman en spr. vraagt met terugwerkende kracht den man het hoogere loon uit te keeren. Ook de heer Jansma dringt er op aan hier een onbillijkheid weg te nemen. De Voorz. zegt nader onderzoek toe. Mevr. Vriesman wijst er op dat bij de werk verschaffing in den Kaagpolder is medege deeld dat wanneer de menschen weer tewerk worden gesteld, zij eerst weer een bewijs van de Secretarie moeten halen. Spr. merkt op dat de menschen daardoor een halve dag verlet hebben en spr. acht dit ongewenscht omdat de regeling het werk nemen in parti culier bedrijf tegenhoudt. De Voorz. zegt onderzoek toe. De heer Doorn heeft gehoord dat er een paar arbeiders zijn die 2 boomen hebben ge kregen van een particulier en dat nu aan die steuntrekkende menschen geld is inge houden voor die paar boomen. Spr. vraagt of dat nu overdreven dienstijver van den betrok ken ambtenaar is of dat die daartoe geprest is door B. en W. Spr. vindt het indroevig en hoopt dan ook dat hij abuis is. De Voorz. deelt mede, dat het een besluit van B. en W. is, aan de hand van de bepalin gen. Spr. wijst er op dat er beneden een rijks controleur zit en B. en W. dus gebonden zijn aan de bepalingen. De heer Doom meent dat toch niet op die manier tewerk moet worden gegaan, die rijks controleur weet van die boomen niets af. Het is belachelijk als de menschen zóó worden nagereden. Door B. en W. wordt medegedeeld dat zij deze zaak nog eens onder de oogen zullen zien. Hierna sluiting. SCHAGERBRUG. Dinsdagmiddag pl.m. 1 uur brak door onbekende oor zaak brand uit in de boerderij van den heer Schoen aan de Groote Sloot. Door de geweldige snelheid waarme de de brand gepaard ging, viel aan biusschen niet te denken. Alleen de koeien kondien gered wor den, het huisraad ging geheel verloren De spuit kwam op de plaats der brand, doch daar deze weigerde, kon geen hulp verleend worden. VOOR 1939 ENKHUIZER- en SCHIPPERS- ALMANAKKEN KANTOOR- EN ZAKAGENDA'S BOSKERS BOEKHANDEL H.-HOEF - MIDDENMEER EEN KERSTGESCHENK EEN BOEK MAAR DAN EEN GOED BOEK De boeiendste boeken voor volwas senen Van Anke Servaas Kinderzaal f 3.90 Kinderen die over zijn 3.75 Moeder Liesbeth 3.90 v.do. Made Pelgrims reize 3.90 Kleiau De Zonen van Timak 3.50 Link Terug tot den Godsdienst 2.50 Margeret Mitchell Vuur over land 3.90 Als een vlam in de storm 3.90 Het zaad ontkiemt 3.90 A. J. Cronin De Citadel 4.50 F. Borderwij k Karakter 4.50 Karl Gloessen John Myhre en zijn vrouw 2.90 M. J. de Vrijer - Struijs 30 Jaren Domineesche 2.25 U. G. Dorthout Jelle Herema 3.25 J. K. van Eerbeek Strooschippers 2.90 Johan Falkbugel Christianus Sextus (De geschiedenis van een mijngroeve) 4.90 Eve Curie Madame Curie 4.90 Erich Maria Re marqué Drie Kameraden 2.90 B. van Eysselsteijn Veertig jaren 3.90 <mz enz. enz. enz. BOSKERS BOEKHANDEL H.-HOEF - MIDDENMEER

Wieringer courant | 1938 | | pagina 4