29e JAARGANG ZATERDAG DECEMBER 1938 No. t-tr NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN „MIJNHARDTJES" HÖTEL SMIT - SL00TD0RP. REISBUREAU W.A.C.O. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG. DONDERDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.25. UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN. 'e|p BUREAU Hlppolytushoef Wleringen Telef. Intercomm. No. 19. ADVEBTENTIèN Van 1 6 regel» Iedere regel meer I 0.10 I 0X0 1 „Mijnhardtje 5 cl. - 12 „Mijnhardtjes" 50 cl. BINNENLANDSCH NIEUWS. INVAL BIJ EEN COMMISSIONNAIR Boekhouding in beslag geno men. Tekort van f 50.000 De Amsterdamsche nechti&r-commis saris, mr. Suringar, de Officier van Justitie mr. H. A. Wassenbergh, de inspecteur van politie Dijkstra. de Rijks-accountant Stil en eenige recher cheurs hebben Donderdagmiddag een inval gedaan bij den Amsterdamschen commissionnair in effecten, P. J. K. Jr. Kr waren gegevens en inlichtingen hij de justitie binnengekomen, waar uit zou blijken, dat K., die behalve commissionnair in effecten, ook direc teur is van de N.V. Petra Prima en als directeur van deze N.V. opzettelijk zou hebben becchikt over een deel ha ler gelden. Er zou een tekort zijn van ongeveer vijftigduizend gulden, dat door K. zeif in zijn eigen zaak zon zijn gebruikt. Onjuiste balansen opgemaakt. Voorts is de N.V. bezig, zooveel mo gelijk aandeelen in het land te plaat sen. De prospecti zouden, naar het oor deel van de justitie, misleidende gege vens bevatten en de belansen zouden opzettelijk onjuist zijn. De N.V. Pertra Prima houdt zich be zig met het exploiteeren van onroeren de goederen en aanverwante zaken en is gevestigd Prinsengracht 7.1, recht tegenover het paleis van justitie. Papieren in beslag genomen De justitie verscheen tegen twaalf uur in het kantoorgebouw, even later nriveerde een uitrukwagen van het hoofdbureau en nadat een uitvoerig onderzoek in de localiteiten was inge steld. zijn zeer vele boeken, papieren jen bescheiden in beslag genomen en in de politie-auto geladen, waarna een 'belangrijk deel van de boekhouding naar het hoofdburau is vervoerd. De heer I\. is aan een uitvoerig verhoor onderworpen, dat geduurd heeft tot circa drie uur. Een Rijksaccountant zal een uitvoe rig onderzoek instellen. Aan zichzelf geleend De commissionnair ontkende bij 't verhoor zich aan verduistering van de N.V. Petra Prima te hebben schuldig gemaakt. Hij beroept zich op de statu ten dier N.V'., waarin bepaald wordt, dat de N.V. zich ook met het uitleenen van gelden bezig houdt. Hij heeft nu de gelden aan zich zelf geleend. Het bedrag van het tekort zal waar schijnlijk aanmerkelijk hooger dan een halve ton zijn. De heer K. heeft voor een gedeelte het geld gebruikt voor de stichting van een cabaret te Brussel. Hij is naar verhoor in politiebewa aangehouden en zal waarschijnlijk Zaterdag a.s. voor den Officier van Justitie worden geleid. Ook de vereeniging voor den effec tenhandel hield zich reeds eenigen tijd bezig met een onderzoek naar de gedragingen van dezen commission nair. NIEUWE WATERWINPLAATS IN NOORD-HOLLAND Ged. Staten vragen crediet van f 875.000. Ged. Staten van Noord Holland heb ben bij de Provinciale Staten een 2e suppletoire begrooting 1938 voor de Provinciale Waterleidingsbedrijven in giediend, waarbij, zooals eerder gemeld is, een crediet van f 875.000 wordt ge vraagd. voor werken in verband met winning en transport van water in de duinterreinen. De nieuwe winplaats zal bij Bakkurn komen. Bedrijfsleiding, Baad van Toezicht en Gedeputeerde Staten zijn unaniem tot de overtuiging gekomen, dat met de versterking der waterwinningsmid delen en vergrooting der veilige be drijfsvoering niet mag worden gewacht tot de plannen met het IJsselmeer ge reed zijn. HANDEL IN VALSCHE. OORMERKEN Politie te Lunteren maakt er een eind aan. De politie te Lunteren heeft Woens dag in samenwerking met contro leurs van den crisis-opsporingsdienst een goeden slag geslagen en een einde gemaakt aan de in deze omgeving o'p ruime schaal gepleegde vervalsching van varkens-oormerken. Reeds gerui- men tijd geleden kwam het den Rijks veldwachter Hofman te Lunteren tel" oore, dat op dit deel der Veluwe val- sche oormerken werden vervaardigd en omloop gebracht. Zelfs slagers boden den boeren merken te koop aan. Stuk voor stuk kwamen de aanwijzingen FEUILLETON. OE WRAAK EENER VROUW. 29.) „Steeds gehoorzaamden wij als getrouwe Noormannen aan elk bevel, dat door onzen opperbevelhebber gegeven werd het is mij daarom des te grievender, aan dit bevel, het welk misschien het laatste zijn zal, dat wij uit den mond van onzen geaebten aanvoer der zullen hooren, gehoorzaamheid te moeten weigeren. Wilt gij, Rollo grootmoedig aan uw moordenaar vergiffenis schenken, het zij zoo, maar wij willen hem dooden, die ons van onzen aanvoerder berooft. Eisch van ons, wat ge wilt, al ware het ook ons leven maar wij zweren bij Odin, dat het oogenblik, waar op gij den geest geeft, ook dat zal zijn, waar op hij de pijnlijkste folteringen zal onder gaan folteringen, die niet zullen eindigen, voordat hij opgehouden heeft, te leven." „Mannen riep Rollo met de blijken van de hevigste aandoening uit, „uwe gehecht heid aan mij is mij eene strelende gewaar wording de goden waren mij gunstig, en het is daarom, dat ik lankmoedig ben jegens hem, die mij ten val wilde brengen weet, mijne getrouwen, dat ik van den vergiftigden wijn niet gedronken heb." Als door een electrischen schok getroffen, hetrschte er eene algemeene beweging onder de Noormannen, en de uitroep „Woelt de dood dan niet reeds in uwe aderen deed zich als uit één mond hooren. „Het noodlot heeft dit goedgunstig belet," gaf de Noorman ten antwoord. „Op hetzelfde oogenblik, waarop ik den beker aan mijne lippen bracht, trad Herold binnen en deelde mij mede, dat mijne tegenwoordigheid ter stond aan boord van een der schepen ver- eischt werd onmiddellijk volgde ik hem en zette den beker neer, zonder dat een enkéle VAN HEDEN AF druppel mijne lippen bevochtigd had." „Leve Rollo, onze aanvoerder riepen al len op de ondubbelzinnigste wijze hunne, getrouwheid en gehechtheid aan den bevel hebber aan den dag. „Wat er zonder dit gelukkig toeval van mij 'geworden zou zijn, zal ik u doen zien," ver volgde Rollo „Otto en hij gaf een wenk aan zijn wapendrager. Deze verwijderde zich en kwam spoedig te rug met het lijk van een wolfshond, dat hij met zich meesleepte. Het arme dier scheen veel geleden te hebben want het was vree- selijk opgezwollen, zijne oogen puilden uit den kop, en uit den geopenden bek hing de tong, door het vergif zwart geworden. Dit gezicht verwekte eene algemeene hui vering, en de Noormannen wendden zich met afschuw daarvan af, om een onheilspellenden blik op Everard te slaan, wiens gelaat thans voor het eerst eenige aandoening verried. „Ge hebt het gehoord, jongeling zeide Abdagus, „de goden waren Rollo gunstig Rollo zal niet sterven." „Helaas mompelde Everard en voegde er luider bij „Dan is Wilfride voor eeuwig voor mij verloren Rollo, neem mijn leven, dat voor mij geen waarde meer heeft." „Ik begeer het niet," sprak de Noorman. „De goden hebben u belet, een moordenaar te zijn, en daarom wil ik u niet als zoodanig straffen. Het leven zij u geschonken onder ééne voorwaarde, namelijk, dat ge uwe mis daad bekent Daarna zult ge u voor altijd van mij verwijderen ik zal u in staat stel len, onbezorgd uwe dagen te slijten Beken, en het leven zij u geschonken Ik ben onschuldig," hernam Everard, „Val- örade, de wijze vrouw, gaf u raad, en ik werd het slachtoffer van hare boosaardige listmaar de .uitkomst was niet zooals ge verwachtet, hoe listig gij en zij dan ook we zen moogt. Ge had er zeker op gerekend, dat lk zooveel gewicht aan het leven zou hech ten, dat ik het ten koste, van alles zou willen redden uw vermoeden was valsch, valsch evenals gij. Ik vrees den dood niet, geef aan bij de politie binnen en ten slotte we zen zij zoo sterk in een bepaalde rich ting, dat men op het erf van een land bouwer in Kootwijkerbröek eens een nader onderzoek instelde. Dit had suc ces. want onder den grond verstopt werden twee tangen en een groot aan tal valsche merken gevonden, die in beslag genomen werden, evenals een daar aanwezig varken,, dat reeds van een valsch oormerk was voorzien. Te Lunteren konden nog zes varkens worden achterhaald. Tegen den land bouwer werd proces-verhaal opge maakt, doch hij ontkende iets met de ze vervalsching te maken te hebben. Na een verhoor van ongeveer zes uur te Barneveld, werd de man in Ede met eenige personen geconfroteerd, waar na hij op vrije voeten is gesteld. Volgens de politie schijnen de aanwij zigingen tegen hem echter zoo sterk, dat ontkennen niet meer zal haten. Men meent, dat door deze aanhouding een complot uiteen is gevallen en dat nu wel een einde aan de vervalsching op groote schaal gekomen zal zijn. BUITENLANDSCH NIEUWS. BEZUINIGINGSWERK BEGONNEN Reuter meldt uit Istanboel (Turkije) Ter gelegenheid van de Turksche be- zuinigingsweek" die thans is aange vangen, is overal in het land de leuze verspreid, het gebruik van Turksche pioducten te propageeren. In de eerste plaats is de campagne gericht tegen buitenlandschc thee en koffie, waar de Turken verzot op zijn en waai*van zij bijna allen dagelijks on telbare kopjes drinken. De anti-thee- en koffie-campagne zal gedurende deze week overal wor den gepropageerd met behulp van groote aanplakbiljetten, advertenties in dagbladen en in bioscopen. Hierbij zal worden gepleit ten gunste van het sap van Turksche sinaasappelen en ander fruit. .Nationale producten honden het Turksche geld in eigen land", aldus het devies. JOODSCHE KINDEREN NAAR ZWEDEN. Ongeveer 200 Joodschc kinderen zullen toestemming krijgen in Zweden binnen te komen. Men heeft bij voor keur kinderen gekozen van ouders, die uit Oostenrijk en Duitschland zullen emigreeren en voor wie het moeilijk is hun kinderen mee te nemen, zoodar, bet een groote verlichting voor ,hen is. dat de kinderen in Zweden kunnen uwe beulen het bevel, zóó met mij te hande len. als zij dit met zoovelen mijner landge- nooten deden. Nimmer zal ik eene misdaad bekennen, waaraan ik onschuldig ben Van woede bevende, liep Rollo de zaal door, hij hield zich van de schuld van Everard overtuigd, en alles, wat deze aan Valdrade ten laste legde, beschouwde hij als laster en leugen. Welk voordeel toch kon die vrouw by zijn dood hebben Everard daarentegen zag zich daardoor den weg tot het bezit van Wil fride gebaand. Rollo twijfelde dus geen oo genblik aan Everards schuld, maar hij wilde hem nochtans vergiffenis schenken, en nu zag hij' zijn goed en edel voornemen miskend, en zag hij zich gehoond en beleedigd, waar hij gemeend had dank in in te oogsten. „Ondankbare riep hij, „gij zelf hebt het vonnis over u uitgesproken, gij zult sterven. Gerolf geleidt hem buiten, dat hij sterve door het zwaard." „Neen, neen riepen eenigen, „dien dood ir hij onwaardig, de folterdood, de folter dood zij zijn deel Midden in de hal brandde een groot vuur, waarvan de rook zich door een wijd, vierkant gat in de zoldering een uitweg baande. Daar werd Everard heengesleept en voor het vuur uitgestrekt, zoodanig, dat zijne ontbloote voeten bijna de vlam aanraakten. ..Nog kunt ge uw leven redd en 'i r'ep Rol lo, uit, „beken „Ik ben onschuldig antwoordde Everard, „maar wilt ge mij eene gunst bewijzen, laat mij Wilfride dan nog eenmaal zien, hare stem nog eenmaal hooren, mij nog eenmaal in haar blik verlustigen, voordat ik sterf dat is al les, wat ik van u vraag." „Dat nimmer riep Rollo uit. „Onbewust van hetgeen hier voorvalt, sluimert Wilfride, en nimmer zal zij dit vernemen. Wilfride zou mij thans, nu ik sterk moet zijn, door hare tranen en gebeden zwak maken. Ik herhaal u nogmaals, beken en uw leven zij u ge schonken maar mijne lelie zult ge nimmer wederzien „Uwe lelie riep Everard, „uwe lelie Wees worden ondergebracht. Van de kinderen komen en 60 uit Weenen, de overigen uit Berlijn. Zij zullen worden opgeomen in huizen van Zweedsche particulieren een deel van hen komt op boerderijen om den land bouw te leeren. Zij blijven niet langer in Zweden, dan tot de ouders in staat zijn, zich te redden en hun kinderen te laten overkomen. De arbeid wordt geleid door de Zweedsche zending onder Israël. DE BLAUWE KERSTKAARS ROME. De „Osservatore Romano" betreurt het dat in de Duitsche pagani- seering van christelijke feesten zelfs hét Kerstfeest niet gespaard wordt. Zoo deelt de „GermMa" mede, dat het bureau voor „de schoolfeesten" in Duitschland heeft verboden, dat de scholen de a.s. feesten op de gewone wijze vieren. School en partij moeten daarentegen den heiligen nacht als een Volkweinacht voelen, den heiligen nacht van het volk en" dit conform de nieuwe Duitsche gedachte. Dezé ge dachte schijnt zich te kristalliseeren in de „Julkranz", de hangende, ver lichte guirlande. In den huiselijken kring en in de samenkomsten van leer lingen wordt het vertellen of het enscé neeren van legenden aanbevolen, die het contrast aantoonen tusschen duis ternis en licht, tusschen het slechte en het goede. De meer christelijke viering hoort in de kerk thuis of in „confessio- neele samenkomsten" zegt men. In deze nieuwe, ontwijde en lichte lijk benauwende atmosfeer propageert de schooi vereeniging Sudmark, die vroeger het Stille Nacht verbreidde, de „blauwe kaarsen" in welker vlam godsdienstige begrippen, die zichzelf overleefd hebben, tot asch moeten wor den opgebrand. Er wordt niet meer gesproken van Kerstboomen en Kerst kribben, noch van geschenken aan de kinderen, niet meer van deKerstnacht, van Christus, maar alleen van de Weihnacht, den heiligen winterschen nacht niet van den vrede voor alle menschen, maar voor de Duitschers op aarde en zonder eere aan God in den hooge. Intusschen deelt de „Tagespost" van Grasz mede - Op den avond van Kerstmis ont steken alle Duitschers de blauwe kerst kaars van het Duitsche volk, „die blaue Volksdeutsche Wdihnachtsker- ze" 't symbool van den nationalen vre de en der Duitsche eenheid. Deze kaars verspreidt haar licht fn de een zame hut van het oerwoud van het Deutchstum in Oceanië, evenals in de 5-daagse Kerstleis naar Parijs, geheel ver zorgd f 39.40. Programma op aanvraag. Vraagt onze gids voor wintersportreizen per trein en autocar. W.A.C.O., Breed 35, Tel. 184 Hoorn. voor eeuwig vervloekt, gij, die aan een ster vende zijne laatste bede weigert." „Gaat voort, mannen beval Rollo aan de krijgslieden, die het beulswerk verrichtten, „hij heeft zijn eigen dood gewild Zij, aan wie dit bevel gegeven werd, wier pen groote blokken hout op het vuur, ten einde den gloed te versterken en aan de vlam voedsel te geven. De pijn, die de onge lukkige leed, was ondraaglijktevergeefs trachtte hij de voeten van den gloed terug te trekken maar dit was ondoenlijk, daar een paar gespierde vuisten ze als met ijzeren ban den omkneld hielden. Everard klemde de lippen stijf op elkander, opdat er geen enkele kreet aan zijn mond zou ontsnappen. In die oogenblikken boog Heriold zich over den ongelukkige heen en fluisterde hem toe „Het leven is zoetdwaas is hij, die het nutteloos prijsgeeft Everard sloeg een smartelijken blik op den grijsaard. „Beken hernam deze, „beken en red uw leven Misschien zal uwe onschuld later blijken, als ge waarlijk onschuldig zijtwat zou dit baten, als ge niet meer in leven waart „Dan zou de wroeging hem het leven ver bitteren ik ben onschuldig," en hij zweeg want de smart belette hem, verder te spreken. Een onaangename, walglijke stank ver spreidde zich inmiddels door de zaal, en het vuur schroeide de voeten van den ongelukki- gen jongeling. Op dit oogenblik trad Herold weder naar het vuur en stiet degenen, die Everard vast hielden, ter zijde. „Dat nietriep hij, „een anderen dood." en tegelijkertijd trok hij den jongeling van het vfftir weg. Verbaasd keken allen den grijzen zanger aan. „Die door het zwaard doodt," zeide hij, „sterve door het zwaard die den dolk dreigt, kome door den dolk om. Hij wilde door ver gif dooden, dat hij dan door vergif sterve „Dit vonnis is rechtvaardig," sprak Rollo, drukke straten van Parijs en Londen, in de rustige dorpen van Transsylva- nië, in de huisjes van de wijnbouwers van Zuid Stiermarken, op de schepen, die de oceanen doorkruisen, in de stil le dalen en de drukke steden van het Duitsche Rijk. Overal in den tijd van Kerstmis, zullen Duitsche mannen, vrouwen en kinderen zich om de blauwe kerstkaars van het Duitsche volk verzamelen en er Duitsche liede- ren zingen. Zij zullen elkaar in ge dachten de hand drukken, de Duit schers in de verre landen en Duit schers in het Vaterland en een geluk kig gevoel van éénheid met alle volks- genooten zal opstijgen in dien winter schen nacht en zal - met onzichtbare maar onverbrekelijke banden alle har ten vereenigen, zoodat ieder vol is van den vrede op aarde, sinds wij een eensgezind en sterk volk geworden zijn Alle dagelijksche zorgen verdwijnen, wanneer men bij het zacht geknetter van de lichtende kaarsen zal denken aan den man, die niet alleen aan het Duitsche volk het schoonste Kerstfeest heeft gegeven, maar ook den vrede, die zonder die genegenheid van zijn volk alleen zou staan. Alle goede wen- schen vliegen naar het huis in de ber gen Obersalzberg Aldus de „Tagespost." KINDEREN MOESTEN NAAR DUITSCHLAND TERUG. Maandagavond arriveerden te Nijme gen drie jongetjes, resp. van 12, 13 en 14 jaar oud, statenlooze kinderen, wier ouders eenigen tijd geleden werden gë arresteerd en uitgewezen om daarna spoorloos te verdwijnen, aldus het Vbld. Zij werden echter door de onver murwbare autoriteiten teuggewezen. Den nacht mochten zij op Holland- schen bodem doorbrengen. Dinsdag morgen kwamen weer drie vluchtelin- getjes van pl.m. 10 jaar te Nijmegen aan. Ook zij werden niet toegelaten. Des middags werden ze alle zes met den trein van half drie naar Duitsch land teruggestuurd. De Duitsche dou ane in Kranenburg wilde ze echter niet ontvangen en zond ze op haar beurt weer naar ons land.... Opnieuw aanvaardden de zoo hevig geplaagde kinderen de reis naar Hol land, met een heel klein beetje hoop in hun hart, dat ze nu misschien zou den worden toegelaten. Voorschrift is echter voorschrift, en zoo kon het gebeuren, dat de Hollandsche douanen de kinderen in de trein, die om 5.02 u. naar Duitschland vertrekt, op haar beurt terugzonden. De trein,, die om 6.43 uur uit Duitschland hier aan komt, bracht de zes kinderen niet meer mee. at er met hen is geschied, is onbe kond. Misschien dat de Duitschers de kinderen wel weer terugzenden. Wel voerde de trein van 6.43 uur tuee Joodsche vluchtelingei.ies aan uit en in koor herhaalden allen „Hy sterve door vergif „De beker is nog niet geheel ledig," her nam Heriold „want slechts een klein ge deelte daarvan heeft Wolf binnengekregen hij sterve door hetzelfde vergif, dat hij voor u bereid had." „Otto breng den beker," beval de Noor man aan zijn wapendrager, die terstond aan dit bevel gehoorzaamde. De beker werd door Everard op de tafel neergezet. „Drink!" donderde hem de Noorman toe. Toen verbleekte de jongeling want juist op dat oogenblik viel zijn blik op het lijk van den hond en zag hij, hoe verschrikkelijk de werking van het vergif was, dat hij ge reed stond in te zwlegen. „Drinkherhaalde de Noorman. Als hoorde hij dit bevel niet, bleef Eve rard onbeweeglijk zitten. „Drink herhaalde de Noorman voor de derde maal, „drink, of beken ik herhaal het, en het leven zij u geschonken." „Neen neen riep Everard, en als met geweld zette hij den beker aan de lippen, welks inhoud hij echter niet vermocht te le digen, want hiertoe ontbrak het hem aan den ofschoon hij den dood niet vreesde, maar wel de verschrikkelijke folteringen, die daar aan vooraf zouden gaan. „Beken, nog wil ik genadig zijn zei de Noorman. „In eeuwigheid niet riep de jongeling, „uwe genade behoef ik niet." Toen drukte hij krampachtig de oogleden op elkander en zwolg het vergif in, waarna hij den beker zoover mogelijk van zich afwierp. (Wordt vervolgd.) IN VIER BLADEN ADVERTEEREN VOOR EENMAAL BETALEN Wier lngermeerbode Wieringer Courant. De Polderbode. ayper Courant. ij

Wieringer courant | 1938 | | pagina 1