4 r 29e JAARGANG DONDERDAG 22 DECEMBER 1938 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN No. 149 ERWTENSOEP HOTEL te SLOOTDORP. REISBUREAU W.A.C.O. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.25. UITGEVER BOSKER WIERINGEN. BUREAU Hlppolytushoef Wleringen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIéN van 1 5 regel* f 0.50 tedere regel meer f 010 B1NNENLANDSCH NIEUWS. „IJSSELSTROOM" ONTDEKT Hulp-expeditie trekt uit. Het K.L.M.-{vliegtuig!, dat Dinsdag morgen een speciale vlucht naar de Wadden-eilanden heeft gemaakt en te vens uit zou zien naar het vermiste vaartuig „IJsselstromm" op het Ussel meer, heelt dit schip op 15 Km. ten Zuid-Oosten van Enkhuizen waargeno men. De piloot heeft twee menschen op het dek zien loopen. Op Urk is daarna onmiddellijk een sleepboot in gereedheid gebracht van de lirma Van Zanen en Verstoep. Aan boord bevindt zich tevens een vlet met tien menschen van de particuliere on derneming „Hulp en Steun",, om, wan neer de sleepboot in het ijs mocht vast raken, den tocht over het ijs naar het ingevroren schip voort te zetten. Nader wordt gemeld De sleepboot, die Dinsdagmorgen van Urk naar de ingevroren ,,IJssel- stroom" zou vertrekken en aan boord waarvan zich reeds 10 personen met een vlet bevonden, heelt deze reis niet ondernomen. Het bleek, dat op 200 M. buiten de haven het ijs niet sterk ge noeg is, zoodat de vlet, wanneer de sleepboot ook mocht vastraken, niet over het ijs verder zou kunnen. Intusschen is een sportvliegtuig van de V.O.S. opgestegen om boven de „IJsselstroom" zakken kolen uit te wer pen. De secretaris van de V.O.S.dt heer Heymans, die aan boord van het sportvliegtuig iss heeft bij zijn terug keer boven Urk een pakje uitgewor pen, waarin zich een enveloppe be vond met de mededeeling, dat hij de zakken kolen had neergelaten, doel' dit er zich niemand aan boord bevond Men vermoedt, dat de beide mannei van de IJsselstroom" een poging doen om te voet den wal te bereiken. Een later bericht meldt nog, dat schipper Kamper en zijn knecht van de „IJsselstroom" te Enkhuizen zijn aan gekomen. DOOR DE KOUDE BEVANGEN Van zijn fiets gevallen en een hersenschudding opgeloopen. Maandagavond is de heer Beers, si garen-winkelier op de Laat te Alk maar, toen hij van zijn ouders, wonen de in Heerhugowaard-Zuid naar huis terug keerde, door de koude bevangen en van zijn fiets gevallen. Hij heeft on geveer een uur lang op den weg gele gen vóór een voorbijganger hem op merkte. De heer Beers is toen de wo ning binnengebracht van de familie De Lange, waar hij den nacht doorge bracht heeft. Dinsdagmorgen is hij naar het St. Eilsabethziekenhuis te Alkmaar overgebracht, daar hij bij zijn val een hersenschudding bleek te hebben opgeloopen. Zijn toestand baart geen zorg. FEUILLETON GEWONDE NEDERLANDEI3HE VRIJWILLIGERS TERUG Dinsdagmorgen op het Centraal Station aangekomen. Met den ochtendtrein van Dinsdag morgen zijn 10 Nederlanders, die aan de zijde van Barcelona aan den strijd in Spanje hebben deelgenomen en daar bij min of meer zwaar gewond werden, op weg naar ons land te Parijs aange komen. Met den trein van 2 uur 15 hebben zij Parijs weer verlaten, waarna zeven van hen met eenige uren vertraging Dinsdagmorgen om half één aan het Centraal Station te Amsterdam aan kwamen. Zij waren allen gewond, eenigen hunner zoo ernstig, dat zij door kameraden uit den trein naar de wachtkamer moesten worden gedragen Hier waren een groot aantal belang stellenden ter verwelkoming aanwe zig. Men bood den mannen bloemen aan en de heer K. Beuzemaker spraK een kort begroetingswoord, waarna de Internatiole werd gezongen. Een van de gewonden: die geheel in gipsver band lag, is door den G.G.D. gaar het Burgerziekenhuis vervoerd. AMSTERDAMS BURGEMEESTER HEEFT ONTSLAG AANGEVRAAGD A'darns burgemeester heeft een aan vraag daartoe ingediend bij H.M. de Koningin. Dr. W. de Vlugt, wiens derde ambts periode 20 Juni a.s. eindigt, heeft aan H.M. de Koningin tegen het einde var. April 1939 eervol ontslag uit zijn hoo ge ambt aangevraagd. De desbetreffende missive, einde der vorige week bij het kabinet der Konin gin gearriveerd, is reeds doorgezonden naar den Minister van Binnenl. Zaken Men kan het zich in Amsterdam moeilijk voorstellen, dat binnenkort de hoofdstad niet meer zal staan on der de sympathieke leiding van dr. W. de Vlugt. INDEELING VAN N.O.-PÖLDER Voorbereidingen en' grondslagen In de jaarvergadering van de afdee- ling voor Bouw- en Waterkunde van het Kon. Intistuut van Ingenieurs zijn Dinsdag in de Dierentuin te Den Haag eenige voordrachten gehoudeh over den Noord-Oost Polder van de Zuider zeewerken. Ir. V. J. P. de Blocq van Kuffeler, hoofd-ingenieur directeur van den Rijkswaterstaat, belast met de uitvoe ring van den dienst der Zuiderzee werken, sprak over „Het algemeene plan en zijn grondslagen." Spreker bracht in herinnering, dat van Staatswege naast omvangrijke maatregelen voor het cultuurrijp ma ken van den grond, de bemoei-ingen kwamen met de kolonisatie van de polders in den ruimsten zin van het woord. Al deze bemoei-ingen hebben ten slotte f 28 millioen meer gekost dan per kop en per portie. S)F. WRAAK EEN ER VROUW. 31.) .,Ik zeg niets, hier wil ik niets zeggen. Ge wilt mij thans niet aanhooren maar, voor waar later zal het berouw hierover uwe ziel verscheuren veel geluk met uwe lelie," zeide zij, hoonend lachende, „de priester wacht." En zij liet den teugel los en wilde zich verwijderen. „Nog één woord," zei de Noorman, haar te rughoudende. „Vrouw uwe woorden hebben een vermoeden, een verschrikkelijk vermoe den bij mij opgewekt. SpreekWilfride zou „Thans nietvoor de laatste maal vraag ik u, of ge mij wilt volgen en mij aanhooren Door eene opoffering van weinige oogenblik- ken bespaart ge u een leven vol berouw en wroeging, ik ga naar Raginers halwilt ge mij volgen doe het dan ik dwing u niet, maar daar en daar wil ik met u spreken, en geene andere ooren dan de uwe mogen mijne woorden hooren." Langzaam verwijderde de wijze vrouw zich, den weg naar den burg inslaande. De Noorman scheen besluiteloos. Valdrades taal had hem diep getroffen en eené hevige onrust in zijn boezem teweeggebrachtein delijk richtte hij zich in den zadel op. „De plechtigheid," zeide hij, „worde eenige oogen- blikken uitgesteld. Gij, Otto, zult mijne bruid naar de kapel geleiden, in één oogwenk zal ik terug zijn," en zijn paard de sporen geven de, rende hij Valdrade achterna. xvn. Rollo en Valdrade bevonden zich thans in dezelfde zaal, waarin wij onze lezers al meermalen binnengeleid hebben. De wijze vrouw had, zonderling als zij altijd was, op den hertogelijken zetel plaats geno men, terwijl Rollo met driftige schreden de zaal doorliep. „Zult ge nu eindelijk spreken riep hij ongeduldig uit, terwijl hij met de vuist op de tafel sloeg, en tegelijkertijd vestigde hij zijn doordringenden vurigen blik op Valdrade, die, op den eikenhouten stoel onder den don keren troonhemel gezeten, iets spookachtigs, iets huiveringwekkends had. „Zult ge nu ein delijk spreken, of mijn geduld nog langer op de proef blijven stellen Zult ge mij nu zeg gen, of het vermoeden, dat ge in mijn bin nenste hebt doen ontstaan, waarheid is Is Waicherens lelie bezoedeld, is mijne bruid onteerd Antwoord mij onbeschroomd want hoe groot de liefde ook wezen moge, die ik haar toedraag, en ofschoon een bevestigend antwoord mij grieven zou, ik ben een man, en een man moet de smart kunnen dragen maar weet, dat ge bewijzen zult moeten ge ven van hetgeen ge zeggen zult, en dat ik mij vreeselijk zal wreken op hem of haar, die het durft wagen, mijne bruid te lasteren." „Ik moet u iets verhalen," zeide Valdrade, „iets, dat u in de ziel treffen zalmaar de geschiedenis is lang zet u dus neder en hoor mij aan." „Antwoord mij op mijne vraag riep de Noorman ongeduldig uit, „of kent ge hem niet, wiens geduld door u op zulk eene zware proef gesteld wordt „Eerst zult ge mij aanhooren, en daarna zal ik uwe vraag beantwoorden," hernam Valdrade, op wie de drift van den Noorman geene uitwerking scheen te hebben, „eerst het verhaal en daarna het antwoord op uwe vraag." Met machtelooze woede onderwierp Rollo zich aan den eisch van Valdrade en zette zich op de bank, die voor den hoogen zetel stond, neder. „Ik luister," zeide hij, „begin, Valdrade I mijn oor is voor uwe woorden geopend." Langzaam begon Valdrade „Nu vier en twintig jaren geleden had kei zer Lotharius het bewind over Wijk bij Duur stede aan den Noorman Heriold opgedragen. Roruk, zijn broeder, was onderbewindvoerder. Roruk deed met zijne Noormannen nu en dan een inval in het gebied van Heriold, mi dlk- aanvankelijk was geraamd. Deze oveiweging deed de Regeering besluiten, dat voortgegaan zou wor- uen, maar niet tot eiken prijs. Op grond van dit besluit werd het plan voor den Noord-Oostelijken Pol der opgemaakt. Spreker behandelde achtereenvol gens de verschillende onderdeelen daarvan, zooals den vorm van den Pol der, de constructie van de dijken,, den wateraivoer, de toegangssluizen en het verkeer te water, de wegen en de ver kaveling. Blijkens het verrichte grondonder zoek zal de Polder bestaan voor bO pCt. uit klei en zware zavel, voor 571/2 pCt. uit lichte zavel en lijn zand en voor 2V£ pCt. uit grof zand, veen en keileem. Het oordeel van de deskundigen over den toekomstigen bouwgrond luidt zeer gunstig. Volgens het werkplan zal de Polder in 4 jaar bedijkt zijn, het vijfde jaar zal met het droogmalen zijn gemoeid en daarna zullen achtereenvolgens de ontwatering en de cultuur der gronden ter hand worden genomen, zoodit in het 15e jaar de laatste gronden voor voorloopige uitgiite in aanmerking zouden komen. De kosten der waterbouwkundige werken werden geraamd op f 97 milli oen. die van ontginning, verminderd met de voorloopige opbrengst der gron den op f 29.1 miliioen. terwijl dan te vens enkele voorzieningen in verband met de aisluiting der Zuiderzee getrof fen zouden zijn. Aangezien de Polder 47.600 ha. groot zaï zijn, was de kostprijs der grond op i 260u per ha. berekend. De grondslagen, waarop de uitvoering van het werk zijn verdedigd, zijn het voldoen aan de dringende behoeite aan cultuurgrond en het scheppen van werkverruiming, welke blijvend is, om dat de Polder in de toekomst ongeveei 50.000 inwoners zal hebben. SLACHTOFFERS VAN DE KOUDE Oude man overleden. In de Oostzaanstruat te Amsterdam is Dinsdag een oude man bij een wan deling buiten door de koude bevangen en ten gevolge daarvan bewusteloos geworden. Kort daarop is hij overleden Voorts heeft de G.G.D. nog 12 perso nen naar Ziekenhuizen vervoerd, die op straat bewusteloos waren geworden ten gevolge van de koude. POSTBOOT GEUSAU IN HET IJS VASTGERAAKT Honderd passagiers aan boord. De postboot Geusau, die gistermor gen om 9 uur met 100 passagiers aan boord uit Kampen is vertrokken, is ter hoogte van het Keteldiep in het ijs vastgeraakt. Het ijs is daar ter plaatse 20 cm. dik. Circa 30 passagiers zullen trachten loopende Urk te berei ken. BUITENLANDSCH NIEUWS. SPOORWEGRAMP IN BRAZILIË Tientallen dooden Bij een botsing tusschen 'n personen trein en een goederentrein zijn 35 per sonen gedood en meer dan 60 gewond. Het is de ergste treinramp, die ooit in Brazilië is voorgekomen. Alle tweede-klasrijtuigen van den personentrein zijn volkomen vernield en alle inzittenden werden ge dood of gewond. Daar verscheiden ge wonden in levensgevaar verkeeren, vreest men, dat het doodental nog zu.' stijgen. Havas deelt nader mede, dat de ramp zich heeft voorgedaan in den stiat Minas Geraes, tusschen de stati ons Sito en Soao Ayres. Dit nieuws bureau spreekt van 36 dooden en een 100-tal gewonden. Het schijnt dat de remmen van een goederentrein weigerden, waardoor deze van een helling naar beneden raasde en op den sneltrein botste. De beide locomotieven, een postwagen en een wagen tweede klas schoven in el kaar, alle andere passagierswagens met uitzondering van een slaapwagen, ontspoorden. Op de plek van het ongeluk werd de elegraaüeiding vernield en de verbin ding verbroken. De eerste aanwijzing omtrent den tijd, waarop het ongeluk gebeurd was, leverde de klok van de sneltreinlocomotief, die op vier uur fs-morgens) was blijven staan. Uit de omliggende steden werden hulp-expedities uitgezonden die de ge wonden naar het Ziekenhuis van Bar- bacen\ overbrachten en de dooden in ie kerk van O.L V. van Goeden Raad neerlegden. BLIKSEMTREIN VERERAND Uit Kopenhagen wordt gemeld De bliksemtrein Kronjyde, die het verkeer onderhoudt tusschen Kopen hagen en Aalborg, is Maandagmiddag 'even voor de aankomst aan het eind punt verbrand. De passagiers en het treinpersoneel konden zich redden. Een groot deel der bagage van de rei- wijls werd Wijk bij Duurstede door de Noor mannen geplunderd." „Die geschiedenis is mij bekend," deed Rol- io zich ongeduldig hooren. „Dat is wel mogelijk," hernam Valdrade, „maar vindt ge het zonderling, dat noch He riold, noch zijn broeder Roruk, uw vader, bij die invallen ooit gewond werden „Ik begrijp niet, wat dat alles te maken heeft met hetgeen ge mij omtrent Wilfride mede te deelen hebt." „Dat kwam," vervolgde de wijze vrouw, zonder op hetgeen de Noorman zeide, te let ten, „dat kwam, omdat Heriold en Roruk met de Noormannen den buit deelden en daarom lieten beiden oogluikend de gewesten plun deren, die aan hunne bescherming waren toevertrouwd." „Ge liegtriep Rollo, woest opspringende, ,.ge liegt, Valdrade Hoon de nagedachtenis mijns vaders nietIk zelf weet, hoe dapper hij tegen zijne landslieden streed want in het gevecht was ik steeds aan zijne zijde." „Ge waart toen jong, moedig en dapper en bemind, omdat ge, evenals uwe moeder, de Noorsche goden diendet, maar toch waart ge te jong en te onervaren om aan de ontwer pen van uw vader en uw oom deel te nemen. Wat ik u zeg, is waarHeriold maakte mis bruik van de macht, die keizer Lotharius hem geschonken had, en om zich zelf te verrijken en zich bij de Noormannen bemind te ma ken, in de hoop, eenmaal weder het bewind in hun vaderland te voeren, lieten zij toe, dat die gewesten, waarover de keizer hun het gebied had verleend, aan de roof- en plun der zucht hunner landgenooten werden prijs gegeven maar niet lang bleven de graven, aan wie de zorg voor de grenzen van 's kei zers rijksgebied opgedragen was, blind voor dezen gruwelzij overvielen Heriold, en zijne snoodheid moest hij met den dood bekoo- pen." Rollo zweeg en haalde de schouders op, zooals de verstandige doet bij het aanhooren van ongerijmde beschuldigingen. Valdrade vervolgde „Na den dood van uw oom volgde uw vader zijn broeder in het bewind op, maar werd er 5-daagse Keirtreis naar Parijs, geheel ver zorgd f 39.40. Programma op aanvraag. Vraagt onze gids voor wintersportreizen per trein en autocar. W.A.C.O., Breed 35, Tel. 184 Hoorn. eerlang van beschuldigd, dat hij Herlolds me deplichtige geweest was." „Dat alles is mij sedert lang bekend riep de Noorman wrevelig uit. „Als ge mij niets anders mee te deelen hebt, vertrek ik onmiddellijk." „Nog een oogenblik geduld, luister eerst naar mijn verhaal," hernam Valdrade, die zich in het ongeduld van den Noorman scheen te verlustigen, en op dezelfde eentonige wijze, als waarop zij tot hiertoe gesproken had, ver volgde de wijze vrouw „Roruk werd ver dacht van medeplichtigheid aan Heriolds mis daad, en ofschoon er sommigen waren, die er hem van vrijspraken, liet de keizer hem nochtans in hechtenis nemenmaar hij ontvluchtte heimelijk en zocht en vond be scherming bij koning Lodewijk. Daarna rust te hij eene vloot uit, waarmee hij aan keizer Lotharius aanmerkelijke schade toebracht." „Thans is mijn geduld geheel ten einde zei de Noorman opstaande, „reeds te lang luisterde ik naar uw krankzinnig gesnap." I „Eerst het verhaal, en daarna „Neen viel Rollo haar in de rede, „ver haal aan de muren van deze zaal, wat ge wiltmijne bruid wacht „Nog een oogenblik „Neen, mijn geduld is ten einde." Met haastige schreden spoedde Rollo zich naar de deur maar op het oogenblik, waar op hij gereed stond, de zaal te verlaten, richt te Valdrade zich van den zetel op en riep met eene stem, die door den geheelen burg weer galmde „Ada 1" Als door den bliksem getroffen, bleef de Noorman onbeweeglijk staan. „Ada riep Valdrade nogmaals. Bliksemsnel keerde Rollo op zijne schreden terug. „Vrouw wat beteekent de naam, dien ge noemt vroeg hij verbleekende. „Is het Rollo, Roruks zoon, die dat vraagt hernam zij, zonde rdat er eenige ontroering op haar gelaat lezen stond. „Hebt ge haar gekend, haarge weet, wie ik bedoel Ada Straks over haarZet u neder en hoor mij aan eerst mijn verhaal, dan over Ada, en dan over Wilfride," gaf Valdrade ten zigers bleef behouden. De brand ontstond even voorbij bet station Faarup ten Zuiden van Ho- bro, blijkbaar ten gevolge van kort sluiting in de eerste twee wagons. Bin nen zeer korten tijd stond de gebeeie trein, dien men nog tijdig door aan de noodrem te rtekken, tot stilstand wist te brengen, in vlammen. Van den bliksemtrein,. welks bouw bOO.OOÜ kronen had gekost, is slechts het stalen geraamte overgebleven. GANGSTLRMETHODEN TE ANTWERPEN Te Antwerpen heeft zich dezer dagen een ontvoering voorgedaan, welke aan 'de gangstermelioden van de Amerikaan sche bandieten doet denken. Een dame van een der Antwerpsche adellijke families werd per telefoon verzocht een operatie bij te wonen in 'n gasthuis. Onderweg werd zij door twee mannen overvallen, die haar een doek over het hoend wierpen en in een auto duwden. Een der bandieten vroeg haar in gebrekkig Fransch, of zij geld bij zien had.. Op haar ontkennend ant woord eischte hij haar juweelen. De dame verloor het bewustzijn, en toen zij weer bij kennis kwam, stelde zij vist, dat de auto stil stond. Zij tilde voorzichtig de doek op en bemerkte, dat de wagen verlaten was. Zij stapte uit de auto en vroeg aan een voorbij ganger, waar zij zich bevond. Zij bleek te Ostende te zijn. Zij begaf zich naar een van haar ken nissen ter plaatse en stelde de politie van het geval in kennis. Als nadere bijzonderheid kan nog worden mede gedeeld, dat op den avond van de ont voering een onbekende man aan een 'der dagbladen te Antwerpen telefo nisch hid medegedeeld, dat bedoelde de me verdwenen was en nooit meer zou terugkomen. VLU CHTELINGENLEED In het vluchtelingenkamp in Brent- schens „Niemandsland" op de gren9 Duitschland - Polen, dreigt met het in vallen van de hevige koude, een influ- enza-epidemie uit te breken. Meer dan 600 Lewoners van het kamp lijden aan genoemde ziekte honderden anderen zijn verkouden. Tot dusver zijn 10 per- 'sonen overleden. Het kampziekenhuis is overvol vele zieken worden bij par ticulieren in het dorp Bentschen onder gebracht. Een der kampleiders zeide tot een vertegenwoordiger van United Press, dat sinds de oprichting van het kamp tien der bewoners krankzinnig gewor den zijn twee hunner zijn gestorven. Andere, minder ernstige gevallen, wor den in het kamp verpleegd. Het kamp is slechts gebrekkig verwarmd de vluchtelingen verdringen zich om de I vuren en probeeren door met de voe ten te stampen en in de handen te klap pen een beetje warm te blijven. Er antwoord. ,0, welk een verschrikkelijke wond rijt ge open zuchtte de Noorman en zette zich werktuiglijk weder op de plaats neder, die aij voor eenige oogenblikken verlaten had. „Ge ziet, dat Valdrade u dwingen kan", -icrnam de wijze vrouw met een trotschen glimlach, hare zitplaats op den zetel en haar verhaal hernemende „Toen Roruk langs de kusten der Noordzee aan Lotharius zooveel schade, als hem moge- jijk was, had toegebracht, voer hij den Rijn op en vermeesterde Wijk-bij-Duurstede. Gij, Rollo de Noorman gij waart uw vader ge volgd herinnert ge u nog, wat er te Wijk bij Duurstede gebeurde, of hebben twintig jaren ii uw geheugen ontnomen De Noorman sidderde en bedekte zijn ge- aat met beide handen. Met meer vuur vervolgde Valdrade „De vlammen woedden en de vuurtongen vernielden alles, wat daaraan voedsel gaf van bloeddorst dronken, snelden de Noor mannen door de stad, grijsaard en kinderen werden gedood, vrouwen onteerd, en over de lijken van haar, die nog weinige oogenblikken te voren hun lust bevredigd hadden, baanden ie moordenaars zich een weg. Dat deedt gij niet, uwe hand zwaaide de fakkel der ver woesting nietmaarAda riep zij met een doordringen kreet, en eensklaps sprong zii andermaal van den vorstelijken zetel op.. Ada Ook de Noorman, die andermaal door de zen uitroep getroffen scheen, stond op eene koortsachtige aandoening deed zijne leden trillen, en de naam van Ada ontvlood aan zijne krampachtig saamgeklemde lippen. (Wordt vervolgd.) IN VIER BLADEN AD VERTEEREN VOOR EENMAAL BETALEN Wieringermeerbode. Wierineer Courant. De Poldprbnde. Zij per Courant.

Wieringer courant | 1938 | | pagina 1